De Koningin opent de Staten-Generaal. Uitgaven moeten nog verder verlaagd. BERICHT Renbaan. Hei JkAokfitH/ksU 52e Jaargang No. 15716 Verschijnt dagelijks, behalve op Zón- en Feestdagen Dinsdag 18 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: T. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGA YEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No*-: Directie 13882 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer 0.35. Reclamei ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 September. De Troonrede. Een somber gestemd stuk, Het is waar dat de tijden zeer moeilijk en zorgelijk zijn. Wij weten het allen en voelen het allendit laatste weliswaar in verschillenden mate, maar onmiskenbaar genoeg. De regeering, welker inzichten in de Troonrede tot uiting komen, versterkt deze naargeestige stemming. Ik citeer: ,,De verhoudingen in de landen, waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn. doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaar dere druk te verwachten is". Dit is de economische toekomstvoorspelling naast verscheidene vaststellingen van den zorgelijken toestand waarin het bedrijfsleven, 's lands financiën, de buitenlandsche handel enz. verkeeren. Het is m.i. jammer dat niet een wat moed gevender toon is aangeslagen, dat de regeering de Troonrede niet te baat neemt om het volk eens een riem onder het hart te steken. Wij Hollanders zijn van nature heusch al zwaar tillend genoeg. Uit de Troonrede zou men haast afleiden dat de regeering vreest, dat wij den toestand te luchtig opvatten. Daar be staat toch waarlijk geen gevaar voor. Veel nieuwe perspectieven opent dit docu ment niet. Dat het regeeringsbeleid, vanwege de vele en vaak onverwachte verschuivingen op economisch gebied, behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing moet gepaard doen gaan aan krachthet zal algemeen be aamd worden. Dat de regeering haar overtuiging hand haaft. dat moet worden gezorgd voor gezon de publieke financiën, is begrijpelijk. Men kan er een absoluut vasthouden aan den gouden standaard uit lezen, maar dat staat er toch niet uitdrukkelijk in. En dat het er niet uit drukkelijk in staat beteekent: niemand kan in deze dingen, in deze verwarde tijden, een toekomst-garantie geven. De belasting-grens acht men bereikt. Nieuwe bezuinigingen zijn op til. Verdere verlaging van den levensstandaard zal het gevolg moeten Zijn. Steeds grootere aandacht zal moeten wor den geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. Dat wil dus zeggen: voortgezette protectie. De aan hét bedrijfsleven opgelegde en wel licht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke werden beperkt en niet langer, dan onvermijdelijk noodig is. worden gehandhaafd. Op verlaging van hef fingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der regeering onophoude lijk gevestigd. Ik geloof niet dat deze passage direct tot een uiting van vreugde aanleiding behoeft te geven. Ons aller aandacht blijft er voortdu rend op gevestigd. De koloniale paragrafen klinken wat min der somber. De geleidelijke industrialisatie van Nederlandsch-Indië, die zal worden be vorderd, opent een.perspectief. De „vrij gun stige economische en financieele toestand van Curacao" zingt de eenige blijde toon-in het gansche stuk. Dan volgen sombere woorden over de her leving van den drang naar sterke bewape ning. Er wordt gewezen op het gevaar voor geestelijke verwarring en de noodzaak van handhaving van de zedelijke volkskracht en versterking van de eendracht des volks. Het gezag zal met kracht worden gehandhaafd, hetgeen voorwaar in tijden als deze extra- noodzakelijk is. Niemand zal dit een opwekkend document noemen. Laat ons hopen, dat het blijkbare pessimisme der regeering te zwart is, en dat het komende jaar betere dingen zal opleveren dan men uit dit pessimisme zou moeten af leiden. R. P. Groote en Kleine Mogend heden. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het zeer belangwekkende artikel „Groote en Kleine Mogendheden, door Carlo graaf Sforza, oud-minister van Buitenlandsche Za ken van Italië, in dit nummer. Graaf Sforza doet een beroep op de aaneensluiting der kleine naties, wier moreele en politieke kracht hij groet acht, en beroept er zich op dat wij ons op den drempel van een nieuwe wereld bevinden. NED. VEREEN. VOOR DEN VOLKSZANG De afd. Haarlem van bovengenoemde ver- eeniging houdt op Woensdagavond 19 Septem ber a.s. haar jaarvergadering in café-restau rant Brinkman, Houtplein. De agenda vermeldt o.m.: ontwerp vaandel. Deze vergadering Is tevens als inleiding van het nieuwe seizoen te beschouwen. TWEEDE GEWONE STATENZITTING. De twee gewone zitting der Staten van Noord-Holland zal worden geopend op Dins dag 16 October e.k., des voormiddags te half twaalf. CEES LASEUR NIET NAAR INDIë. BATACIA, 18 Sept. lAneta) De „Java- Bode" deelt mede dat de tournée door Indië van het tooneelgezelschap dat onder leiding zou staan van Cees Laseur niet doorgaat. TROONREDE. Geen belastingverhooging. Crisisregelingen tot strikt noodzakelijke beperkt. Industrialisatie van Indië zal worden bevorderd. De drang naar herbewapening en onze defensie. H.M. de Koningin heeft heden de Vereenig- de Vergadering van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal met de volgende rede geopend: Leden der Staten-Generaal, In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis. Mij wederom in Uw midden bevindend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende be wijzen van genegenheid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden ondervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en eco nomische ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken onder gaan den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te ver wachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeker, tastend den weg in de wanorde van de tal rijke en vaak meest onverwachte verschuivin gen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet moge lijk wordt geacht, zullen de uitgaven, ten einde binnen de grenzen der beschikbare mid delen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruit zichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wel licht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig wor den gehandhaafd. Op verlaging van heffin gen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk ge- yestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de in dustrialisatie van dit deel van het Rijk zal. waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zit tingsjaar verschillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Neder landsch-Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curagao. waar de financieele en econo mische toestand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan wor den genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewa pening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te wer ken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op econo misch gebied, gepaard aan verschillende ge beurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche ge westen ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wan trouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot ver derf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem be hagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE, On België zijn in den laatsten tijd 26 renbanen gesloten omdat de exploitatie niet loonend meer was.) Het heele leven is een renbaan, Heeft iemand dat al eens gezegd? Zoo niet. dan ben ik geestlijk vader Een zware rol, omdat het nader Dus ook moet worden uitgelegd. Het heele leven is een renbaan, Vol hindernissen, groot en klein, En ieder rent er naar vermogen In een volhardend tobbend pogen, Om andren renners voor te zijn. De start gaat niet met groote snelheid, Wij zijn nog kalm en welgemoed. Maar spoedig gaat het sneller, sneller, De concurrentiezucht wordt feller, De strijdlust vaart ons in het bloed. Wij komen aan de eerste horde En nemen die met speelsch gemak, Het is nog niet zoo'n erge zware, En in de kracht der jonge jaren Zijn wij niet bang nog voor een smak. Dan worden wij wat overmoedig, Wij willen andre renners slaan. Een hooge horde velt ons neder. Wij hinken wat, maar rennen weder, Het heeft nog niet veel pijn gedaan. Maar het wordt zwaarder, steeds maar zwaarder. Wij vallen bij een horde weer. Nu krijgen wij wat stijve beenen. En. wrijvend aan geschramde schenen. Staan we niet zoo vlug op dit keer. Er is geen keus dan vol te houden. De starre blik vooruit gericht. De kamp gaat meer en meer verruwen. Het wordt een dringen en een duwen, Elk voor zichzelf het doel in zicht. Ons laatste stuk wordt afgestrompeld. Van moeheid gaat het haast niet meer, Als wij aan 't eind zijn onzer Krachten, Blijven de sterkren even wachten En leggen ons terzijde neer. Het heele leven is een renbaan, Al is het soms een vreemd soort sport, Een renbaan, waarop velen falen. En waarop enklen roem behaion, Maar een, die nooit gesloten wordt. GEVAARLIJKE VLUCHTHEUVELS? Ons bereikten klachten van automobilisten over de vluchtheuvels, die aangelegd zijn op den rijweg tusschen Haarlem en Lelden naast de tramrails, op welke vluchtheuvels stevige paaltjes staan. De klachten betreffen het ge- voor voor het verkeer, dat deze paaltjes en de vluchtheuvels opleveren door hun ligging, midden op den weg. De automobilisten weten niet of zij buitenom die heuvels moeten gaan hierdoor zouden ze geheel uit den koers raken op bepaalde plaatsen of dat ze bin nendoor kunnen passeeren. Dit laatste levert echter bij vochtig weer en gladde wegen en rails gevaar op. Een gouden koets trekt zonovergoten voorbij. Duizenden bij een van het Noordeinde tot het Binnenhof. (Van een specialen verslaggever) Treinen rollen naar Den Haag, treinen vol! Honderden loopen de stad in van het Hol- landsche en het Staatsspoor Station ter bij woning van het feit, dat Den Haag heden weer in het middelpunt der Nederlandsche belangstelling plaatst. Groepen in autobussen komen van heinde en ver om getuige te zijn van de jaarlijksche gebeurtenis, die voor velen het hoogtepunt vindt in het voorbij trekken van den koninklijken stoet met de schitterende gouden koets. In de treinen maakt men voorspellingen omtrent het weer van heden Als altijd is het vandaag ook weer voor velen van groote be- teekenis of de zitting der Staten Generaal zal geschieden onder een strakblauwen he mel of een donkergrijze lucht. De verademing is zichtbaar als de stroomen menschen bij de intrede in de Residentie begroet worden door een zomersche zon, die dezen dag grooten luister bijzet. Een overweldigende drukte kenmerkt de straten en de pleinen van de voornaamste punten van binnenkomst tot de wegen aan de route, die de gouden koets zal nemen. Tientallen trachten zooals gebruikelijk is. op dezen dag, iets extra's te verdienen en de verkoopers van Oranje, chocolade en dergelij ke zijn legio, Als men op het Lange Voorhout komt, een centrum van belangstelling, wordt de me nigte nog compacter dan zij reeds was. Politieagenten per motor, te paard en te voet trachten de rijen zooveel mogelijk te formeeren, terwijl in het midden van den weg de voertuigen, die een speciale permis sie hebben, er zich doordringen. De restaurants op het Lange Voorhout en de huizen er aan zijn tot aan het dak gevuld met kijkers, die zich verdringen voor de ra men om ieder voor zich een zoo goed moge lijke plaats te veroveren. Op de straten ruischt het gerommel van de trommels van de Vereeniging „De Princevlag". Van een andere zijde nadert een troep pad vinders en van een derden kant vieren joe lende schoolkinderen de opening van de Sta ten Generaal op hun manier. Tusschen het gewriemel van de menschen door trachten sommigen politieke geschriften te loozen, doch op dezen dag interesseert nie mand zich voor wat anders dan voor zon, drukte en de gouden koets. De spanning onder de massa stijgt met het verstrijken van de minuten, minuten die ons nader brengen tot het oogenblik waarop wij wachten en waarvoor sommigen zich uren rei- zens hebben getroost, Met het verloop van den tijd wordt het ru moeriger en rumoeriger, soms plotseling afge wisseld door een stilte, die doet vermoeden dat het oogenblik van glans, schittering en koninklijke pracht reeds is aangebroken. Groote hilariteit ontstond plotseling, toen statig door het afgezette gedeelte een zand- wagen voorbijtrok, die langs de route het fijne gele stof strooide, dat moest voorkomen, dat de paarden zouden uitglijden Daar waar tramrails lagen, werden de geultjes volge- strooid en alles had het aanzien dat het groote oogenblik tot in de puntjes werd voorbereid. Autoriteiten per auto kregen vrij baan door de afzettingen en op weg naar het Binnenhof was het zOó druk. dat reeds ruim anderhalf uur van te voren elke halve meter was bezet. Op het Binnenhof. Hoe anders was de sfeer van het Binnen hof. In tegenstelling tot de drukke rumoerig heid van daarbuiten, heerscht hier een sta tige stilte, ondanks het feit, dat ook hier hon derden bijeengroepen. De weg van het Lange Voorhout tot het Binnenhof werd afgezet door militairen, die telkenmale het geweer presenteerden, als een auto van een gezant, commissaris der konin gin in een of andere provincie of een andere autoriteit passeerde. Op het Binnenhof, waar de gouden stoet straks zou stilhouden, stonden militairen in verschillende uniformen en telkens kwamen tientallen geweren, als was het één slag, op den grond. Persfotografen hollen heen en weer en ma ken momèntoonemlngende heer Hans, die per radio een beeld geeft van de gebeurtenis sen op het Binnenhof, staat m°t zijn micro foon midden tusschen het publiek en kijkt verstoord als weer een zandwagen luidt ram melend op een decimeter langs de microfoon heenrijdt. Uit verschillende boeken van het grillige Binnenhof klinken vaderlandsche liederen, die opschallen tegen de vele muren voor welker ramen louter belangstellende gezichten te zien zijn. B^ve'en aan de militairen klinken luid over alles heen en ook hier wacht men in een zekere spanning het traditioneele oogenblik af. (Zie verder Laatste berichten) De Troonrede, heden door H.M. de Koningin uitgesproken, bevat o.m. de mededeeling, dat nog meer op de uitgaven zal moeten worden bezuinigd. pag. 1 De opening der Staten-Generaal. pag. 2 De directe belastingen en overige middelen blijven over Augustus beneden de raming. pag. 3 De Kamer van Koophandel over de tunnel kwestie te Vclsen. pag. 2 De overbevolking der Universiteiten. pag. 5 De politieke commissie van de Volkenbonds vergadering heeft de toetreding van Rus land tot den Volkenbond aanvaard. Neder land, Zwitserland en Portugal stemden te gen. pag- 4 De jongste maatregelen van de Duitsche Rijks kerk hebben tot groote tegendemonstraties geleid. pag. 4 Nederland vergeleken met Amerika. pag 3 Samenwerking der landen met goud-valuta? pag. 2 In het Madioensche zijn een groot aantal ram- pokkers gearresteerd. pag. 3 C. Bogaert is kampioen der prof. wegrenners geworden. pag. 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Troonrede. pag 1 Graaf Sforza: Groote en Kleine Mogendheden. pag. 4 Dr. E. van Raalte: Indrukken van de vijftien de Volkenbondsvergadcring. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Nieuws van het Engelsche wegfront. pag 8 Van onzen Londenschen correspondent: Om de America-Cup. pag. 8 C. H. A.: kijkjes op de Amato. pag. 11 Damrubriek. pag- 8 Kapitein Bajan (Polen), de winnaar van de Europeesche rondvlucht. Holl. Maatschappij der Weten schappen. In de vergadering der Holl. Mij der Weten schappen, deze dagen in Haariem gehouden ter herdenking van het eere-lid wijlen Prins Hendrik, sprak de voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell de openingsrede uit, waarin hij ge waagde van de groote plaats die de Holland-' sehe Maatschappij in het hart van den Prins innam Nadat men zich ter nagedachtenis van den overledene eenige oogenblikken van de zetels had verheven, hield Prof Brugmans uit Amsterdam een rede over de verhouding tusschen den Prins en Nederland. Er is een groot verschil tusschen Mecklenburg en Ne derland en daarom is het voor den Prins uiterst moeilijk geweest, hier thuis te geraken. Dat hij hierin geslaagd is. verhoogt de waarde daarvan. Vervolgens behandelde spr. de positie van den Prins-Gemaal, die in de Grondwet niet voorkomt. Hij kwam het volk, en omgekeerd, het volk kwam hem met ge negenheid en vreugde tegemoet, vooral toen de Prins groote belangstelling getoond had bij het vergaan van de Berlin. Sindsdien heeft de Prins veel belang gesteld in het Reddings wezen. Prof. dr. H. Th. Obbink sprak over Prins Hendrik als mensch, en hij schilderde hem als een eenvoudig, opgewekt en open man. Van neerbuigendheid tegenover ondergeschikten was geen sprake en het personeel op het Loo droeg hem op de handen. Hij drong zich nim mer op den voorgrond, doch op het gebied van den godsdienst bleef hij steeds op zijn standpunt staan. Hij was een zeer godsdien stig man. voor wien de dood een overgang was van de duisternis naar het licht. En daar om wenschte hij ook een witte begrafenis. Prins Hendrik is dikwijls verkeerd beoordeeld en misverstaan. Een figuur als hij. die geen van zijn qualiteiten verborg, en die in een moeilijke positie verkeerde, die door velen niet werd begrepen, kon aan een nniuiste beoordeeling ook moeilijk ontkomen. De voorzitter dankte hierna belde profes soren voor hun redevoeringen. De vergade ring werd vervolgens gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1