Opening der Staten-Ceneraal. DE BILT Kamer van Koophandel. SAFE-LOKETTEN DINSDAG 18. SEPTEMBER 1934 H A A REÏ-l'-S D A G"B LAD 2 Hetzelfde eerbetoon als vorige jaren. Haarlemsche Amateur Foto grafen Vereeniging. Opening nieuw seizoen. De haarden brandden te vroeg Gebouwencomplex ernstig door het vuur geteisterd. De Koningin en de Prinses luide toegejuicht. In den traditloneelen stoet heeft de Ko ningin zich hedenmiddag, vergezeld van Prin ses Juliana naar het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. Om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, waren weder talloozen uit alle oorden des lands naar de residentie getrokken zoodat reeds in den vroegen morgen de straten een levendigen aanblik vertoonden. De stad was in vlaggentooi; niet alleen van de openbare gebouwen van rijk en gemeente wapperde de driekleur, maar ook vele particuliere woningen en winkels speciaal in de binnenstad hadden de vlag uitgestoken. In het Noordeinde sond reeds eenige uren voor het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses toen zij per auto van het Huis ten Bosch kwamen aanrijden, hartelijk toejuich ten. Bovendien werd daar het wachten ver goed door den aanblik van de toebereidselen voor het vertrek van den stoet. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de al- gemeene leiding stond van R. F. C. baron Bentinck. eerste-stalmeester van de Kon: dn, was een detachement aangewezen van net tweede regiment Huzaren, sterk 55 rui..-?, onder bevel van een ritmeester, met den regi- ments-standaard en het muziekkorps der Hu zaren. dat gedurende den tocht marschmuziek speelde. Nadat zeven galakoetsen waren weggereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op dit oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het Paleis, omstreeks 1 uur. tot den terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de in het Malieveld opgestelde batterij der eerste artilleviebrlgade, bestaande uit vier vuurmon den. Onder het dreunen van het eerste schot pre senteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses, getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van de Nederlandsche Leeuw, in de gou den koets stapten, die zich vervolgens onder het gejubel der menigte in beweging zette. Voortdurend hartelijk toegejuicht door de menschenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg daarbij stonden op het Lange Voorhout eenige honder den leden van de Oranje-Garde opgesteld om de Koningin met talrijke vlaggen een eerbie digen groet te brengen reed de stoet door de Heulstraat. het schelppad van het Lange Voorhout over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eerewacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van de Koloniale Reserve, 'met vaandel en het mu- ïiekkojps van het Ve regiment Infanterie. Ook was op het Binnenhof een eere-wacht geplaatst van de Oranje-Garde, gevormd door deputaties van de verschillende afdeelingen tot een totaal sterkte van 150 gardisten, waar bij twee trompetters en zes tambours van de afd. Delft. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door het muziekkorps van het Ve Reg. Infan terie, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Ridder zaal, welker peristyle overhuifd was met een rood fiuweelen baldakijn met gouden franje's, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandelldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door enkele officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis. In de Ridderzaal. Bij het binnenkomen in de Ridderzaal wer den de vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke, voorafgegaan door den Kamerheer Ceremonie meester. de acht kamerheeren, de Groot- officieren en den Opper-ceremoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar be stemde zetels geleide, onmiddellijk gevolgd door de Grootmeesteres, de dienstdoende dame du palais, den chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Koninklijke Resi dentie, den eerste-stalmeester en de officie ren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die welke de Koningin onder de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van Haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele program aangewezen. Onmiddellijk daarna ving de Koningin de voorlezing aan van de Troonrede, welke even als verleden jaar per radio werd uitgezonden. Na het uitspreken der Troonrede riep de heer Duymaer van Twist: Leve de Koningin, wat door allen hartelijk werd overgenomen. De Communistische Kamerleden trachtten toen een incident te veroorzaken door er tegenin te schreeuwen. Zij werden onmiddellijk uit de zaal gezet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëin digd werd met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht, de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs denzelfden weg ondernomen. Oudergewoonte hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het Corps Diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld om de vorstelijke perso nen bij het voorbijtrekken een groet te bren gen. Op den terugweg juichte en wuifde de me nigte de vorstelijke personen opnieuw geest driftig toe. Na Haar aankomst ten paleize, waarbij de zelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben de Koningin en de Prinses zich eenige oogenblikken op het voorbalcon ver toond, onder enthousiaste huldebetuigingen van het publiek. De zitting der Staten-Generaal. De heer W. L. Baron de Vos van Steenwij k, idle het voorzitterschap van de vereenigde ver gadering der beide Kamers bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namiddags te half een de vergadering en doet den grif fier van de Eerste Kamer voorlezing van een Koninklijk Besluit van 10 September 1934, no 11. houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden aanvangt. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de leden Janssen (E. K.), Boon (Tw. K), Van der Hoeven (E. K.), Smeenge (E. K.), Diepenhorst (E. K.), Fleskens (Tw. K.) Shouten (Tw. K.). Krijger (Tw. K.), Van Voorst tot Voorst (Tw. K.), J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (E. K.), Bakker Nort (Tw. K.), Goseling (Tw. K.), Teulings (Tw. K Rutgers (Tw. K.) en Wendelaar (Tw. K.). De Ministers, hoofden van Ministerieele De partementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich te een uur mede in de Ridderzaal. De voorzitter sloot, nadat de Koningin de Troonrede had voorgelezen en met Prinses Juliana de Ridderzaal weer verlaten had, na het terugkeeren der commissie van ontvangst en uitgeleide in de zaal de vereenigde verga dering. Het Tunnelvraagstuk in Vclsen. Het Bureau stelt de Kamer van Koophandel voor een brief aan den Minister van Water staat te zenden. De Kamer wijst daarin op de grocte belangen van tweeërlei aard: n.l. die van de scheepvaart, waarbij de haven van IJmuiden is betrokken, en die van den weg gebruiker. De voltooiing van den afsluitdijk heeft bovendien een nieuw geregelde verbin ding tusschen het Westen en Noorden des lands tot stand gebracht, waarbij het verkeer over het Noordzeekanaal een hinderpaal vormt. De Kamer vertrouwt, dat de Minister aan leiding zal kunnen vinden, om dit brandende verkeersvraagstuk in studie te doen nemen. Middenstandssteim. Volgens het verslag van de commissie in zake Middenstandssteun zijn van half Juni '33 tot half Aug. '34 85 aanvragen binnen geko men, ongeacht de betrekkelijk velen die na eenmaal geholpen of afgewezen zijnde, terug kwamen. Vrijwel alle aanvragen betroffen gel del ij ken steun. De gevraagde voorschotten liepen tusschen f25 en f 10.000. Verstrekt werden bedragen van f 25 tot f 2000. De aanvragers waren klein-fabrikanten, winkeliers, makelaars, ver tegenwoordigers. café-houders, aannemers, enz. Van November 1932 tot 31 Juli 1934 werd verleend een bedrag van f 6065, waarvan te rug betaald is een bedrag van f 4110. Laatste trein naar Haarlem. De heer J. van der Burg, lid van de Kamer van Koophihdél' ëh fabrieken 'hdéft bjjgëhléritt. dat reizigers, die met den laatsten tre:n uit het zuiden te middernacht te Amsterdam arriveeren, in vele gevallen niet meer naar Haarlem kunnen, omdat de laatste trein die op werkdagen om 0.00 uur vertrekt vertrokken is. Naar aanleiding hiervan heeft de kamer zich in verbinding gesteld met de directie der Ned. Spoorwegen. Deze heeft geantwoord, dat bij de invoering van de nieuwe dienstregeling- op 7 October de laatste trein om 0.04 uit Am sterdam zal vertrekken. De trein uit het zui den zal om 23.56 uur te Amsterdam aan komen. Personeele belasting. Behandeld zal worden een concept-schriiven van de Kamer aan den Raad van Haarlem'met het dringende verzoek ten spoedigste te ko men met een verlaging van de heffing der personeele belasting op cafe's restaurants en dergelijke bedrijven. Verslag cursussen. In verband met de slechte resultaten der cursussen stelt de onderwijscommissie der Kamer van Koophandel voor tot nader order geen cursussen meer te organiseeren in Spaansch, Zweedsch, Maleisch en Verkoop- kunde en bij voldoende deelneming voort te zetten de cursussen Handel en Recht, Eoek- houden en Warenkennis voor Kruideniers. Het nadeelig saldo bedroeg dit jaar f 270. Verkiezing lid. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt voor den datum van de verkiezing van een lid der afdeeling Kleinbedrijf in de" vacature A F. C. Buckmann vast te stellen op Woensda» 21 Nevember. Verzuimd de gaskraan te sluiten. Man om het leven gekomen. De 67-jarige D. V., wonende in de Ger- brand Bakkerstraat te Groningen is door gasverstikking om het leven gekomen. Hij had bij het naar bed gaan verzuimd de gas kraan te sluiten. Zijn dochter vond hem later op den avond dood op bed. HAARLEM'S SALON ORKEST. Haarlem's Salon Orkest, dirigent Jack Stoffer, zal in de komende week op het tooneel in het Rembrandt Theater optreden. Op Dinsdag 9 October a.s. geeft Haarlem's Salon Orkest z'n achtste Amusements-avond in het gebouw van den Haarlemschen Kegel Bond. Medewerking verleenen dien avond Max Nabarro. humorist en Robert Speakman, con- ferencier-feestarrangeur. Tevens zal op veel vuldig verzoek wederom een dirigeer-wedstrijd worden gehouden. Een bal zal den avond be sluiten. KANO OMGESLAGEN. Maandagavond zeven uur voeren twee jon gens P. O. en G. H., oud ongeveer 12 jaar, in een kano door de Leidschevaart bij de Cru- quiusstraat. Door het omslaan der kano raakten beiden te water. Daar de jongens goede zwemmers zijn, konden zij zich zelf in veiligheid bren gen. Een omstander reikte hen de hand en trok ze op den wal KENNEMER BANKVE RE E NIGING HOUTPLEIN 8 ■BBraBHBHi (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 748.6 m.M. te Reikjavik, en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuid- Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland TOENEMENDE REGEN- EN ONWEERS KANS. De depressie, die gisteren bij Ierland lag, nam in beteekenis af. Een secundaire bracht regen en onweer hier te lande, een onder deel trok naar Noorwegen. Een diepe, nieuwe depressie, die Oostwaarts over IJsland trekt, zal den Westelijken storm op den Oceaan ver sterken en zal opnieuw de regenkansen ver- hoogen. In Duitschland en de Oostelijke Oost zeelanden duurt het fraaie nazomerweer nog voort, maar de hooge drukking nam bij de Oostzee nog voortdurend af en alleen Midden Europa meldt hooge druk van beteekenis. In Ierland valt regen bij matigen, Zuide lijken wind. Engeland en Schotland hebben tijdelijk opklaring, maar in Engeland dreigt regen. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht met plaatseiijken regen. Noorwegen heeft regen in het Zuiden en opklaring in het Noorden Over het aglemeen duidt de toestand op ongestadig weer met af en toe regen of on weer. Barometer Stand van heden 765 m.M. Vorige stand 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 18 September. Hoogste gisteren 75 F. Laagste heden nacht 61 F. Hoogste heden tot 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Szptember. Bevallen 14 September; Q. M. T. Zquneveld —endriks, d.: C. .J. Hi G'. M. Weisscher— Schilder, z.: N Muysv. itouijden, z.; 15 Sep tember: C. M. ChristiaanseVosse, d.; A. Nieuwenhuisde Looper. z.; R. Visserde Boer, z.; F. M. v. d. Nouwland—Soet, d.; M. Verburgv. Driel Drop, z.; E. A. W. Fiege Peterse. d.; A. Blom—Post, d.; Overleden 14 September: J. M. G. van Wa- veren, 38 j., Emmakade; 15 September: H. Bont—Schrage, 69 j., Gen. de Wetstraat: 16 September: J. K. P. Kraan. 87 j„ Celebes- straat; A. H., 6 d., z. v. A. Nijmeijer, Popu lierstraat. Ned. Herv. Gemeente. Opening Wijkgebouw wijk I. Maandagavond had de opening plaats van het nieuwe wijkgebouw van Wijk I der Ned. Herv. Gemeente aan de Ged. Oude Gracht, in tegenwoordigheid van tal van belangstel lenden en afgevaardigden van kerkelijke col leges, vereenigingen en jeugdwerk. Ds. Waardenburg heeft een toespraak ge houden, waarin hij een overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis van'dit gebouw en* den geestelijken achtergrond en het doel van al het werk, dat er in zal plaats vinden. Op al lerlei wijze zal getracht worden aan de be hoeften van de menschen van dezen tijd te gemoet te komen door lezingen, studiekrin gen. jeugdbijeenkomsten naast de reeds be staande geregelde bijbellezingen en catechi saties. Spr. stond in zijn toespraak stil bij de taak en de plaats der kerk in de huidige samenleving en legde den nadruk op de nood zakelijkheid van persoonlijke ontmoeting en gesprek. Voor dit alles bieden de wijkgebou- wen de gewenschte gelegenheid. Zij zijn mid delpunten van geestelijk leven te midden van het stadsgewoel. D.s. Waardenburg eindigde met den wensch uit te spreken, dat al het ko mende werk in den rechten geest en met vol harding zal worden aangevat en er zegen op mag rusten. Mevr. van Tienhoven-Kauweling heeft daarna een lied gezongen. Het woord was toen aan de verschillende afgevaardigden. Achtereenuvolgens hebben afgevaardigden. Achtereenvolgens hebben J. van Paassen als oudste predikant namens de andere, Ds. Beker als voorzitter van den Kerkeraad, de heer. H. Franken als president- kerkvoogd, de heer J. Roggeveen, namens het college van ouderlingen, de heer S. Bakker, namens het college van diakenen, de heer G. Zijlstra, namens den Chr. Nat. Werkmans bond, de heer J. de Smalen als voorzitter van de Vereen, van Jonghervormden, de heer C. H. Selman, namens de Haarl. Jongemannen- vereeniging en de heer J. Westendorp na mens een studiekring. Ds Waardenburg beantwoordde alle sprekers en gaf alle hulde door aan zijn bestuur, waar mede hij op de aangenaamste wijze heeft samengewerkt. Mevr. van Tiénhóven heeft hog een lied gezongen, waarna thee werd rondgediend en gelegenheid bestond tot bezichtiging van het gebouw. Tal van bloemstukken en geschenken wa ren ingekomen, die aan het geheel een feeste lijk aanzien gaven. Vanavond wordt de opening voortgezet met een gezellig samenzijn, hoofdzakelijk gewijd aan zang en muziek waarbij ook een koor van catechisanten zal zingen onder leiding van den heer H. Hermans. Ds. Waardenburg Izal ook hier een- toespraak hoifden-, Op Vrijdag 14 September jl. heeft de Haar lemsche Amateur Fotografen Vereeniging het seizoen 19341935 geopend meteen voordracht van den heer L. A. van Zwanenburg uit Rot terdam. eere-voorzifter van den Bond v. Ned. Am. Fotogr. Verg., die sprak over het onder werp: Met de Camera naar Italië Milaan, Venetië. Florence, Rome. Napels en Pompeji) De nieuwe vereenigingszaal der H.A.F.V.. Gedempte Oudegracht 104, was geheel gevuld toen te ongeveer kwart na acht uur de voor zitter der vereeniging, de heer B. Schaap, het woord nam om alle aanwezigen, in het bijzon der den spreker van dezen avond, een harte lijk welkom toe te roepen. Hij memoreerde de verhuizing der vereeniging naar het nieuwe wijkgebouw dr Ned. Hervormde gemeente die een groote 'verbetering bleek te zijn. Hij deelde den leden mede dat men voor de lezingen de beschikking heeft over de groote bovenzaal, terwijl voor de cursus- en demonstratieavon den gebruik zal worden gemaakt van de ge- M.jkvloers in het gebouwen gelegen tuinzaal. Spreker sprak den wensch uit dat de „Haar lemsche" vele jaren van bloei in het nieuwe vereenigingshuis zou mogen doormaken. Met een opwekking tot de talrijke aanwezigen in- troducées. zich als lid der vereeniging op te geven besloot hij zijn openingsrede en gaf vervolgens het woord aan den heer van Zwa nenburg. Deze slaagde er onmiddelliik in zijn gehoor te boeien met ziin. als steeds, schitterende lantaarnplaten. Via de Fransche hoofdstad en de Rivièra trokken wij de Fransche Alpen over en bereikten daarna Milaan. De beroemde Dom bleek voor spreker een groote aantrek kingskracht te hebben, hetgeen Week uit de verschillende manieren waarop dit gebouw door hem was opgenomen. Buitengewoon trok ken de aandacht de tezenlichtopnemingen van verschillende zuilengalerijengeen spoor van het gevreesde halo was hier te bekennen. Van Venetië herinneren we ons een merkwaardige visie op de bekende „Rialto". het Dogenpaleri en de „Brug der zuchten". Te Florence werd ■renauzeerd waarna de reis werd voortgezet "■-ar Rome en Nanels. De opgravingen in het oude Pompeii wekten herinneringen op aan de vereane glorie van het Romein sche keizer rijk. Met een schitterende kiik op de „Via lorna" fotografisch van een bijzondere kwa liteit, mede dank zij de gekozen kleur, besloot spreker ziin met groote aandacht gevolgde voordracht. Met een luid applaus onderstreepte de ver gadering de woorden van dank welke de heer Schaap namens de vereeniging sprak, voor het fotografische genot hetwelk de heer van Zwanenburg allen dezen avond had doen sma ken. Hij herinnerde de leden aan den werk- avond van Donderdag 20 September a PERSONALIA. De heer J. Beard, te Haarlem, slaagde voor het examen politiediploma Alg. Ned. Politie bond. Restauratie Bakenesserkerk gereed. Donderdag 27 September overdracht. De restauratie van de Bakenesserkerk, die langen tijd gesloten is geweest, is gereed ge komen. Het gebouw zal Donderdagavond 27 September door Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente voor de diensten der Kinderkerk aan den Kerkeraad worden overgedragen. Ds. C. J. van Paassen en de president-kerkvoogd, de heer H. Franken Jr., zullen daarbij het woord voeren. De eerste samenkomst voor kinderen zal worden .gehouden op Zondagochtend 30 Sep tember. Ds. G. J. Waardenburg zal hierbij de voorganger zijn. 's Avonds is er een jeugd- samenkomst voor ouderen, 'waarbij Ds. K. H. Miskotte zal spreken. Samenwerking der landen met goud-valuta? Pleidooien van Belgische autoriteiten. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Jaspar heeft tegenover een specialen medewerker van de Agence Economique et Financière een verklaring afgelegd betref fende een nauwere samenwerking op han delsgebied tusschen de landen van het Goud- blok, waarbij Frankrijk de voornaamste rol zou vervullen. Jaspar zeide o.m.: „Sedert ik onlangs te Parijs met de Fran sche regeering contact heb gehad" is bij mij de overtuiging gerijpt, dat Frankrijk en Bel gië op economisch gebied dezelfde opvattin gen huldigen en uitbreiding zouden kunnen geven aan een politiek, die zou zijn gebaseerd op een grooter ruilverkeer tusschen de landen van het goudblok, d.w.z. de landen, die trouw gebleven zijn aan de munt-orthodoxie. Wat mij betreft ben ik voornemens metterdaad mede te werken aan de organisatie van zoo'n project want in den concurrentiestrijd, welke uit de dumping van de gedevalueerde munt voortvloeit, hebben de landen van het goud- blok er het grootste belang bij, dat zij zich verdedigen door den wederzijdschen handel te verruimen. Voor de landen, die voor hun bestaan met gelijke wapens strijden, staat niets een breeder openstelling der economi sche grenzen in den weg. Naar de Tel. uit bevoegde kringen verneemt staat men ook in Nederland sympathiek te genover een nauwere economische aaneen sluiting tusschen de goudlanden. De zegs man van het blad meende echter, dat men deze samenwerking niet kon forceeren. b.v. door het bijeenroepen van een internationale conferentie, doch dat deze langzaam moet groeien door geleidelijk van land tot land tot nauwere economische aaneensluiting te ko men. De Belgische premier De Broqueville heeft ongeveer terzelfdertijd enkele verklaringen gedaan aan een medewerker van de „Infor mation" te Parijs waarbij hij erop wees. dat door het streven naar autarkie van het Brit- sche imperium en Duitschland, België zich naar Frankrijk moet keeren. Volgens zijn meening dringt zich een groote solidariteit op tusschen de landen van het goudblok. België zou des te beter zijn mili taire kracht kunnen uitbreiden indien het financieel sterk was en economisch voorspoe dig. Deze macht, is een waarborg van veilig heid voor allen, die het eerlijk meenen. Een andere Belgische autoriteit opperde de mogelijkheid van een economisch rijk der lan- den,- die tot het goudblok behooren Moeilijke taak van Amersfoort's brandweer. Maandagavond omstreeks half tien ontdek ten eenige voobrijgangers dat in het groote gebouwencomplex van de N.V. Handelsmaat schappij v.h. v. d. Meiden te Amersfoort brand was. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd. die met alle aanwezige materiaal spoedig ter plaatse was. Het vuur bleek te woeden in de kelders, welke geheel gevuld waren met emballagemateriaal, als hooi, kis ten enz. De brandweer stond door de sterke rook ontwikkeling en de felle hitte in het begin ge heel machteloos. Het vuur woedde over de ge_ heele kelderoppervlakte, ongeveer 1500 M2. De brandweer was gedwongen het vuur van ver schillende zijden te bestrijden en met 12 stra len op de waterleiding werd de vuurhaard aangetast. Het vuur vond in het vele brandbare mate riaal gretig voedsel en breidde zich snel uit naar het gelllkstraatsche gedeelte. Hiervan zakte een gedeelte van de vloeren in. waar door een groot aantal haarden en kachels die daar opgeslagen lagen in den vuurhaard kwa men en een prooi der vlammen werden. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon uitbreiding voorkomen worden en kon den de eerste verdieping en de zolder geheel gespaard blijven. Daar men het vuur van alle kanten aantastte, zelfs vanaf het dak, hebben de gedeelten van het gebouw die niet door .'t vuur aangetast werden veel waterschade ge kregen Om kwart voor twaalf kon gezegd wor den dat men het vuur meester was en kon met de nablussching begonnen worden, die eenige uren in beslag nam. De kelders zijn geheel uitgebrand, evenals een gedeelte van het geüjkstraatsche gedeelte, welke diende als opslagplaats. De rest van het gebouw kon voor het vuur gespaard blij ven. o.a de toonzaal en de kantoren. Omtrent de oorzaak van den brand kon, nog niets vastgesteld worden. De schade, welke nog niet te overzien was, wordt door verzekering gedekt. Boerderijen brandden Maandag brandde de boerderij van den land bouwer Mook te Druten, benevens eenige voor raadschuren en hooibergen, tot den grond toe af. Een vijftiental varkens vond den dood in de vlammen. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Mook was laag verzekerd. Maandagmiddag ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een hooimijt, staande bij de boerderij, bewoond door den ïandbouwer K. te Overwater bij Hellendoorn. Het vuur deelde zich weldra aan de boerderij' mede. Deze was met riet gedekt en in een mi nimum van tijd geheel in vlammen opgegaan. De brandweer kon bij gebrek aan bluschwa- ter weinig uitrichten. Het vee kon spoedig in veiligheid worden gebracht, doch de geheele oogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Twee wielrijders met vracht wagen in botsing. Eén doode. Maandagmiddag kwamen twee wielrijders uit Schijndel, op weg naar Boekei in botsing met een vrachtwagen. Beiden werden tegen den grond geslingerd. De gehuwde H. Steen bakkers werd op slag gedood terwijl zijn ka meraad A. v, d. Wyer in bewusteloozen toe stand naar Huize „Padua" moest worden over gebracht. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben ge leden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruischen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wor tel aan. De ooi-zaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dage- lijksche dosis" Kruschen Salts is een combi natie van 6 zouten en oefent een milde wer king uit op verschillende, inwendige organen; spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft be stemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt, (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 18 SEPTEMBER Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahlia ten toonstelling. Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H. O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A. Zijlvest. 2.305 en 7.309.30 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het lied van de Zee" Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too neel Little Trixie, het nieuwe wereldwonder. 7 en 9 15 uur Rembrandt Theater: „Goud". Op het too neel Joe Coplan and Jack Masters. 7 cn 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A. Zijlvest. 2.305 en 7.309.30 uur. Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahliatentoonstelling. Bioscoopvoorstellingen 's middags en detf avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2