postgirodienst 15 OCTOBER WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD De huldiging van Lodewijk van Deyssel. Aanvulling van Eere- en Huldigingscomité. De receptie voor de middaghuldiging van K. J. L. Alberdingk Tnljm (Lodewijk van Deyssel) zal als gemeld, plaats vinden op 22 September a.s., des namiddags uiterlijk kwart over twee, in hotel Fünckler, Kruis straat 10. Haarlem. Om half drie zal de Jubilaris per auto aan komen, allen worden vriendelijk verzocht, .vóór dien tijd aanwezig te zijn. In het eere-comité voor de huldiging van Lo dewijk van Deyssel hebben nog zitting ge nomen: Sir William A. Craig ie. University of Chi cago, Dr. Frant Langer, Praag, Herman Ould, secretaris Engelsche P.E.N.-club - Theodore Dreiser, New-York - Tuha Hussein, president van de Egyptische PJS.N.-club te Cairo. In het huldigings-comité hebben nog zit ting genomen: H. G. Cannegieter te Haarlem, cie heer en mevr. Gatecre—De Stuers, Tal- laton, Engeland; Louis Franck. minister van Staat, Brussel; G. D. Gratama, directeur Frans Halsmuseum te Haarlem; C. J. Roose- gaarde Bisschop, Haarlem; mevr. Else Mauhs Amsterdam; Augusta de Wit, Granau i.d. Neu- jnark. Duitschland; prof. dr. J. H. Schol te, Amsterdam, mevr. Ina Boudier-Bakker, Utrecht: Em. Erens, Heemstede; Joannes Reddingius, drs. P. J. Meertens, Amster dam. Jean Destrée. oud-minister v. O., K. en W.. Brussel, België; J. Cohen, Groningen, Kor Kuiler, Groningen. FAILLISSEMENTEN. Opgave van 18 September: 1. F. H. J. Rap, hotelier, wonende te Haar lem, Jansweg 20. Curator M. G. W. C. Pliester, alhier. 2. A. Kraan, houder van een woningbureau wonend te Haarlem, Rijksstraatweg 124. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. 3. Taco Edelman, boekhandelaar, wonende te Heemstede, Oude Posthuystraat 6. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 4. J. C. Sparreboom, loodgieter en electri- cien, wonende te Haarlem, Assendelver- straat IA. Curator Mr. L. All Cohen, alhier. 5. G. Schenkman, pensionhouder, wonende te Zandvoort, Piet Helnstraat 7. Curator Mr. F. J. D. Treyse, alhier. Rechter-Commissarls: Jhr. Mr. E. J. Strick van Linsehoten, alhier. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: J. Blokdijk te Haarlem. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Geëindigd zijn door het verbindend worden der eenige uitdeelinglijst de faillissementen van: 1. Klaas Wit te Koog aan de Zaan. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. 2. J. R. H. v. d. Willigen, vroeger te Aer- denhout. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. 3. F. H. M. Taverne te Wijk aan Duin. Curator Mr. A. Klein, alhier. Het Stationsplein. Er wordt met spoed gewerkt. Het werk aan het Stationsplein maakt goe den voortgang. Natuurlijk is de toestand nog niet zoo, als de afbeelding, die wij onlangs op namen, aangaf, maar in het Noordelijk ge deelte van het plein komt toch al teekening. Het ligt in de bedoeling, op dit gedeelte Don derdag te beginnen met het leggen van asphalt. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de tram op de nieuwe rails overgebracht. Hiervoor moesten drie laschipunten worden geboord: bij den Kruisweg, bij den Jansweg en op het Kennemerplein. En zoo zal er nog wel 'n paar nachten ge werkt moeten worden. Verwacht mag worden dat het Noordelijk deel van het Stationsplein binnen veertien dagen gereed zal zijn. In ieder geval: er wordt vaart achter gezet, ook in het belang van het publiek, dat telkens wel eens de onvermijde lijke onaangenaamheden, aan het werk ver bonden ondervindt. GEVONDEN DIEKEN EN VOORWERPEN. Bureau van Politie, Smedestraat, kinder broekje; handschoen. L. Visser, Emmakade 59 étui m. i. A. v. Dijk, Oranjeboomstraat 88, een lap fluweel, C. Hartmans. Merkmanstraat 24, een stuk speelgoed. Delemarre, Gen. Botha- str. 37, getuigschrift, Krayer, Rijksweg 242 Velsen) hond, Eggerwoud, Harmenjansweg 78, handschoen, Kennel Fauna. Friesche Var- kensmarkt, hond, 2 katten, J. Koeyer, Oost- vest 2, kat, v. Tongeren. Kieverparkweg 36, portemonnaie met inhoud, Th. Walker, Tul penstraat 30 rd., idem H. Hultzer, Schulpweg 3 Aerdenhout), idem. J. Vooges. Soendaplein 31, idem, S. Koppelaar, Bantamstraat 4, idem, T. Schreuder, Luitesteeg 9, pet, N. de Bruin, Zuid Polderstraat 15. sleutels aan ring. W. Hendriks, 2e Hoogerwoerddwarsstr. 26, sleu tels en mes, S. Inpijn, Elzenplein 5, kinderrij wiel, Timmermans, Nachtzaamstraat 6, schoen Kuipers, Welgelegenstraat 25, statief in fou- draal, v. Leeuwen, Gasthuisvest 31, schoen, Kuvener, Heerensingel 63 rd., tasch m. i. T. Bron, Pieter Kiesstraat 35 rd., vulpen, A. Lie frink. Meidoornplein 7, zwempak, handdoek en kam. HET SCHOOP-BALLET NAAR HAARLEM. Het Trudi Schoop-Ballet, dat in Mei en Juni ook in ons land opzien baarde en bij welks optreden einde Augustus het 3500 plaatsen tellende Theater des Westens te Berlijn avond aan avond uitverkocht was, lieeft ook Scandinavië stormenderhand ver overd. De tournée moest worden verlengd, zoo dat niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld het Schoop-Ballet in de tweede helft van September reeds naar Nederland kan komen. Onder auspiciën van impressario Ernst Krauss zal het Schoop-Ballet nu van 1 Octo- ber af een groot tournée door ons land maken en o.a. voorstellingen geven te Amsterdam (Stadsschouwburg)Den Haag (Koninkl. Schouwburg)Rotterdam (Groote Schouw burg); Utrecht (Stadsschouwburg); Haar lem (Stadsschouwburg); Groningen (Stads schouwburg); Arnhem (Stadsschouwburg): Nijmegen (Concertzaal „De Vereeniging") Eindhoven (Philips' Ontspanningszaal) Breda (Schouwburg „Concordia")Amersfoort (Amicitia); Hilversum („Casino"); Zeist „Figi"); Zwolle (Schouwburg „Odeon"); Hen gelo (O.) (Concertgebouw); Apeldoorn [(Schouwburg „Tivoli"); Alkmaar (Schouwburg f)'t Gulden Vlies")., Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond een openbare vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer G. J. Droste. In memoriam A. F. C. Bückmann. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Terwijl de leden zich van hun zitplaatsen verheffen, spreekt hij eenige woorden ter herinnering aan den heer A. F. C. Bückmann, die door een plotselingen dood aan de Kamer ontvallen is. Hij was een trouw lid, dat zeer door de Kamer gemist zal worden. Ook in zijn omgeving en in zijn werk was hij een zeer gewaardeerd pei'soon. De Voorzitter feliciteerde vervolgens onder applaus den heer Treur met zijn 70sten verjaardag. De heer Treur dankte voor de vriendelijke woorden en de leden voor hun instemming. De Voorzitter deelde mede, dat aan het Bureau de wensch te kennen gegeven was. om den leden van groot- en kleinhandel zulk een plaats in de vergaderzaal te geven, dat ze meer contact met elkaar kunnen krijgen. Aan dien wensch is gevolg gegeven. Bij loting zijn de plaatsen aangewezen. Spreker vertrouwt, dat dit naar het genoegen der leden zal zijn. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Bij de mededeelingen herinnerde de Voor zitter aan het zilveren jubileum van Ir. W. J. Burgersdijk als directeur van de N.Z.H.T M Spreker wenschte hem ook op deze plaats nog eens geluk. De heer Burgersdijk dankte daarvoor en ook voor de bloemenhulde, die hem gebracht werd. Toonkamers Gemeente-lichtfabrieken. Herinnerd werd aan de motie, die op 1 De cember 1933 bij den raad werd ingediend door de heeren Van Teterlng, Van Dam, Baas en Van Kessel, waarin B. en W. worden uitge- noodigd, overleg te plegen met de werkgevers organisaties der gas- en electriciteitsbedrijven omtrent de mogelijkheid om zonder financieele schade voor de gemeente de beide gemeente winkels aan deze organisaties ter exploitatie over te dragen. „Het ligt niet in mijn bedoe ling", aldus de Voorzitter, „de daarover ge voerde debatten in extenso mede te deelen, maar ik spreek er mijn verwondering over uit, dat noch van de zijde der werkgeversvereeni- ging, noch van de zijde der gemeente advies aan onze Kamer is gevraagd". Wijziging Winkelsluitingswet. Het Bureau stelde o.a. voor goed te keuren een brief aan de colleges van B. en W. der gemeenten in het district der Kamer betref fende de wijziging der Winkelsluitingswet. De heer Ten Boom wilde hierover geen discussie uitlokken, maar merkte op, dat hij en nog eenige andere menschen zich er over hadden verwonderd, dat het Bureau dezen brief geschreven heeft. Spreker was van mee ning. dat dit niet op den weg der Kamer lag. Ook achtte hij den inhoud tendentieus. De Voorzitter was van oordeel, dat het wel degelijk op den weg der Kamer lag en ontkende ook, dat de inhoud tendentieus zou zijn. De heer Hooy merkte op, dat de heer Ten Boom dezen brief blijkbaar niet goed gelezen heeft, want het Bureau heeft er zich van ont houden, van sympathie of antipathie te doen blijken. Er werd alleen in den brief herinnerd den datum van inwerkingtreding der wij ziging. De brief werd goedgekeurd. Jubileum Hoogere Handelsschool. Het Bureau stelde voor, aan de commissie tot viering van het jubileum der H.B.S. met Hoo gere Handelsschool een subsidie van f 100 te verleenen. Werd goedgekeurd. Het verslag van den heer H. A. Marcus van het tiende Scheepvaartcongres, voor zoover het de wet op de evenredige vrachtverdeeling betreft, werd onder dankzegging goedgekeurd. Aan den heer Hooy werd dank gebracht voor de samenstelling van het verslag der com missie Middenstandssteun 1933 '34. De heer Brinkman deelde mede. hierover in de geheime zitting een vraag te zullen stellen. Het tunnelvraagstuk te Velsen. Goedgekeurd werd de bekende brief van het Bureau der Kamer aan den Minister van Wa terstaat inzake het tunnelvraagstuk te Velsen. Op Woensdag 21 November zal de verkiezing plaats hebben van een lid der afdeeling Klein bedrijf in de vacature A. F. C. Bückmann. De leden en plaatsvervangende leden der Bevrachtingscommissie werden herbenoemd. Rondvraag. De heer Kruymel deelde mede, zich met de nieuwe plaatsen van de leden in de verga derzaal niet te kunnen vereenigen. Hij zou er in de geheime zitting verder over spreken. De heer Brinkman vroeg inlichtingen over de nieuwe wet regelende het uitverkoop wezen. Hij betreurde het, dat het zoo lang duurde eer hij er wat van hoorde. De heer Hooy was het met hem eens. Hij zei voornemens te zijn, binnenkort een verga dering van de afdeeling Kleinbedrijf uit te zullen schrijven, waarin deze kwestie ter sprake gebracht zal worden. Hierna sluiting der openbare vergadering. (Adv. Ingez. Med.) Esperanto. Ook in Haarlem veel belangstelling voor deze wereldhulptaal. MARKTBERICHTEN. Purmerend, 18 Sept. Kaas. Aanvoer 42 stapels klein, f 21—f 22 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1849 K.G., prijs f 1.25 f 1.50 per K.G. Vee. 658 runderen, waaronder zijn 340 vette en 70 stieren. 16 paarden f 50 per stuk. 130 vette kalveren f 0.30f 0.50 per K.G. 335 nuchtere dito f 3—f 16. 194 Vette varkens f 0.28—f 0.31 per K.G. 38 magere dito, f 11f 15.50 per stuk. 169 biggen f 7—f 11 per stuk. 628 schapen f 10—f 22 per stuk. 659 lammeren f 6f 12 per stuk. Kuikens f 0.45—f 1.55 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3.20f 3.70. Vette koeien, prijsoudend f 0.52f 0.60 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 90f 145 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 110f 220 per Stuk, Weer is er een jaar verstreken sinds wij onzen lezers bij het begin van het winteresi- zoen 19331934 de verschillende mogelijfche den opsomden, zich de wereldhulptaal „Es peranto" eigen te maken en wederom begint er een winterseizoen; velen vragen zich af: „wait zullen wij gedurende de lange winter avonden doen?" Evenals het vorige jaar en zelfs met nog meer klem raden wij onzen lezers en natuur lijk ook de lezeressen aan: ..Leert Esperanto! Want veel is er in het afgeloopen jaar weer voorgevallen, waardoor zelfs de grootste twij felaar tot de overtuiging zal zijn gekomen dat deze hulptaal steeds meer aanhangers krijgt. Het Esperanto ontwikkelt zich snel in alle landen der wereld van de meest afgelegen eilanden in Japan tot in de noordelijkste stre ken van Europa toe. Ook in ons land. Op Texel zijn 200 Esperantisten op de 7900 inwoners. In alle kringen der bevolking wordt de belangstelling voor deze taal grooter. on verschillig tot welke klasse, geloof of politieke richting men behoort. Men zie slechts hoe bijv. de arbeiders-espe rantisten te Haarlem er propaganda voor ma- door huis aan huis strooibiljetten te doen be zorgen ter aanmoediging van de door hen te geven wintel-cursussen.; een uitstalling in per ceel Kleine Houtstraat 27 doet zien hoeveel esperantoliteratuur er reeds bestaat. Straks zal wederom de Centrale Esperanto cursus te Nijmegen ons overstroom en met reclamebil jetten voor den cursus die reed-s tienduizen den deelnemers wist te trekken en Dinsdags- avonds per radio door den heer P. Heilker. hoofdonderwijzer te Hoofddorp wordt toege licht. Ook de neutrale vereeniging L.E.E.W.. waarvan de heer E. de Wolf. Joh', de Breuk straat 18, de ziel is. gaat weer beginnen. 0.a. wordt Woensdagavond 26 September een openbare proefles gegeven door een Zwi-t- sersohe dame in het gebouw „Zang en Vriend schap". Ook bestaat er gelegenheid van de Protestantsche. R.-K of andere esperantisten vereenigingen lid te worden. Voegen wij hier nog aan toe dat vele leeraren en instituten privé-clublessen aanbieden, en dat er tien tallen leerboeken bestaan voor zelfonderricht, dan kan niemand zeggen: „ik wist niet dat er gelegenheid was om mij deze veel verbreide wereldhulptaal eigen te maken". Vele successen, waarvan wij er al eeniee van tijd tot tijd vermeldden werden ir. het af geloopen jaar geboekt. De conferentie in Wee- nen met medewerking.van wijlen Dr. Doll fuss en vele Oostenriiksche ministers en andere hoogwa ardigheidybekleeders was een groot succes. Het congres iri Stockholm, waar eer. Zweedsche prins in het eere-comité zat. werd bijgewoond door 2100 personen uit 30 lander, en een aldaar vertoonde uitgebreide geluids film in Esperanto belooft een prachtig propa gandamiddel te worden. Italië noodigde met medewerking van Mus solini de esperantisten uit voor het 27ste con gres in Augustus 1935 in Rome te houden. De koning van België werd eere-voorzttter van den Belgischen Esperantistenbond. Zoo zouden wij kunnen voortgaan met her noemen van autoriteiten op elk gebied, niet het minst ook bi.i het onderwijs, die van hun goede gezindheid tegenover Ibet Esperanto hebben blijk gegeven. Wij laten hier een vertaling volgen van het In „Heroldo de Esperanto" voorkomende ver slag van de vergadering der blindengroeo tij dens het congres in Stockholm. De gelukkigen die nog in het bezit van hun gezichtsvermo gen zijn. kunnen aan deze energieke blinden een voorbeeld nemen. Het verslag luidt als volgt: „Grenzelooze vreugde heerschte er onder de 80 blinde esperantisten, die met hun 26 ge leiders. uit Zweden en tien andere landen bij een kwamen om gedurende een onvergetelijke week het 26ste Esperanto-congres bij te wo nen. De opgewektheid, waarmede de heer Ha- ral d Thilander de blinden verzorgt, werkt aanstekelijk op alle personen met wie hij in aanraking komt: een ieder voelt zich zijn vriend. En welk een vriendelijke schare blin den verzorgers bevond zich in Stockholm! Daar was o.a. directeur Ek met zijn medehelpers van het Koninklijk Blindeninstituut in Tom- te boda. die tien dagen van hun vacantie op offerden en het prachtige instituut openstel den om de 75 gasten uit het buitenland en uit hun eigen land te herbergen en te voeden. Verder directeur Lindberg. die, hoewel hij vele talen spreekt, speciaal ten behoeve van de congressisten Esperanto was gaan leeren om meer intiem met de blinden te kunnen spreken en die hen niet alleen hartelijk wel kom heette, maar zelfs een lezing hield in Es peranto, waarin hij de blindenbeweging in Betaling Abonnementsgeld per ij verzoeken onzen abonnés diegewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE. Zweden behandelde en waaraan hij zelf zoo'n belangrijk aandeel heeft gehad. Deze lezing bracht een voordracht in her innering van denzelfden spreker in de En gelsche taal inzake pensioenen voor blinden tijdens een blinde neon ferentie in Engeland, thans 23 jaar geleden, Zijn pogingen hadden succes, want dit jaar nam het Zweedsche par lement een wet aan om aan blinden een uit- keering te verstrekken, zonder dat deze het karakter van bedeeling draagt. Als voorzitter van deze en andere interessante lezingen fun geerde de heer Joseph Kreitz uit Keulen, die tevens aanbeekeningen in braillesohrift maak te voor den heer Thilander. Zeer bemoedigend was ook het jaarverslag van den Universeelen Bond van blindenvereenigingen; ook moeten nog gememoreerd worden een kerkdienst, ge leid door den blinden predikant Ragnvald Overvol!; een excursie per schip naar het prachtige eiland Tynningo met het schilder achtige rustoord voor blinden; een bezoek aan de drukkerij van „Esperanto ligilo" en ver schillende braille-drukkerijen. Hartroerend was het afscheid, omdat voor velen zulk een congres het eenige in -hun le ven is. Onder de vele sympathiebetuigingen ontving het congres ook een bemoedigend te legram van den kroonprins van Zweden". Wanneer wij dan aan onze lezers de vraag stellen, die tegenwoordig zoo vaak wordt ge steld, nl.: „Wat doet Haarlem?", dan zijn wij overtuigd, dat 't antwoord zal luiden: „Haar lem wil ook medewerken aan de thans meer dan ooit noodzakelijke verbroedering tusschen de volkeren, slechts bereikbaar, wanneer men elkander ten minste kan verstaan en daarom gaat Haarlem dezen winter Esperanto leeren. oodat ook hier een groote afdeeling kome. een stad van meer dan 100.000 inwoners waardig, welke dan ook de vreemdelingen, die zich steeds meer van Esperanto bedienen, naar zich toe kan trekken en wellicht ook eens uit verkoren zal worden voor een wereldcongres -met eenige duizenden bezoekers. Buitenland- sche toeristenbonden zien het nut daarvan ir. en ontvangen de grootste medewerking van de hoogste autoriteiten. AANVANG SEIZOEN 1934-35 SpreeK«JiK dagelijks van 2— 5 en 7 9 u. Schagche'slraai 29 Telefoon 10806 (Adv. Inge?. MedJ Het Stationsplein te Zaandam Ir. Schoen vraagt betere verkeersregeling. Het lid van Ged. Staten, Ir. M. J. Schoen heeft de volgende vragen bij Ged. Staten inge diend Zijn Ged. Staten bekend met de bij her haling voorgekomen verkeersongevallen op den Provincialen weg in de nabijheid van het Sta tion Nederlandsche Spoorwegen Zaandam? Zijn Ged. Staten bekend met de moeilijk heden, die zich op dat punt voordoen om tot een goede verkeersregeling te komen? Kunnen Ged. Staten mededeelen, welke de resultaten zijn van de besprekingen, die vol gens berichten in de nieuwsbladen tusschen Zaandamsche en Provinciale autoriteiten heb ben plaats gehad over dit onderwerp? Willen Ged. Staten mededeelen of een be vredigende oplossing spoedig is te verwachten, zoo ja welke, zoo neen op welke bezwaren daarbij wordt gestuit? Het antwoord van Ged. Staten op deze vra gen luidt als volgt: Ged. Staten zijn bekend met de omstandig heid, dat op het Staionsplein te Zaandam ver keersongevallen hebben plaats gevonden. Met de moeilijkheden, welke aan een goede regeling van het verkeer ter plaatse zijn ver bonden» zijn Ged. Staten eveneens bekend. Ten einde tot een oplossing van deze moei lijkheden te geraken, wordt reeds sedert eenigen tijd door den Provincialen Waterstaat overleg gepleegd met den burgemeester en eenige hoofdambtenaren van de gemeente Zaandam. Dit overleg heeft voorloopig een be vredigend resultaat opgeleverd in dien zin, dat eenstemmigheid werd verkregen ten aan zien van een oplossing, waarbij de bestaande weg voor plaatselijk verkeer komt te vervallen en één breede rijweg met afzonderlijk rijwiel pad wordt aangelegd. Intusschen moet ook de Directie der Neder- landsche Spoorwegen, bij wie de eigendom van het Stationsplein berust en wier medewerking voor de verwezenlijking van het vorenaange- geven denkbeeld derhalve eveneens vereischt wordt, in de onderhavige aangelegenheid wor den betrokken. Zoodra het overleg te dezer zake. hetwelk zooveel mogelijk zal worden bespoedigd, zal hebben geleid tot definitieve vaststelling van een plan tot wijziging van de wegindeeling ter plaatse, zal hieromtrent door Ged. Staten wor den beslist. Daarbij zal uiteraard ook rekening moeten worden gehouden met de vraag, of de aan de uitvoering van het plan verbonden kosten, welke vermoedelijk niet gering zullen zijn, door het daarmede te verkrijgen resul taat gerechtvaardigd zijn te achten. BEROEP AANGENOMEN. Ds. A. P. Barendregt te Emmer Erfscheiden- veen heeft, naar wij Zaterdag reelds meldden, het beroep naar de Baptisten Gemeente te Haarlem aangesloten bij de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland, aangenomen. Binnenkort zal ds. Barendregt waarschijnlijk reeds naar Haarlem komen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Personeele belasting voor café- en restaurantbedrijf. Geachte redactie, Het zij mij vergund een enkele opmerking te moj;en lanceeren. naar aanleiding van een. belangrijk feit, de café- en restauranthou ders betreffende. Zoo de geheele burgerij van Haarlem weet, wordt thans door de heerschende crisis, de middenstand zwaar getroffen en wel vooral het café- en restaurantbedrijf: niet alleen omdat de consumenten geen geld hebben om verteringen te maken, maar wel in de eerste plaats door de zware belastingen, welke de overheid op ons bedrijf legt. De café- en restauranthouders worden met circa een tiental belastingen geplaagd. Reeds zijn er verschillende adressen aan den raad der gemeente Haarlem verzonden, o.a. door Horeca f, Onderling Belang, en Nine-Bokos, teneinde verlichting van onze lasten bij het gemeentebestuur te bepleiten. Tot nog toe zonder resultaat. Woensdagmiddag 12 September kwam op nieuw een adres van één der genoemde or ganisaties ter tafel, bij aanvang der ge meenteraadszitting. De eenige pleitbezorger welke op behoor lijke wijze aandacht schonk aan vermeld adres was het raadslid Oversteegen. Aanvankelijk sloten de heeren van Tete- ring en Castricum zich bij het betoog van den heer Oversteegen aan. Toen deze echter prac-advies op korten termijn voorgestelde, bleek het dat alleen de raadsleden Overstee- gen en Peper voor inwilliging van dit beschei den verzoek waren. Ik vraag mij thans af waar blijven nu onze pleitbezorgers, waarop wij als middenstanders onze stem hebben uitgebracht? Aan schoone verkiezingsbeloften, zonder meer hebben wij niets. Ik hoop dat de heeren raadsleden den nood toestand waarin ons bedrijf momenteel ver keert, ter elfder ure, zullen inzien en het ge meentebestuur van Haarlem spoedig het juiste voorbeeld van de 140 andere gemeen ten in ons land zal volgen, door ook hier ter stede de personeele en andere belastingen te aanmerkelijk te verlagen. Met dank: voor de plaatsing, F. SLOT. Suaarnwouderstraat 77. Op Voor meer welvaart. Geachte redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van W. Scheffer „Op voor meer welvaart", vraag ik u beleefd een plaatsje voor het vol gende: Ik ben het volmaakt eens met het advies van Sch., „dat de regeering moet ingrij pen. op afdoende, wijze", nl. de Arbeidswet herzien." Inderdaad zijn duizenden zonder werk door den arbeid, verricht door jeugdige kinderen en door de bijbaantjes van gepensionneerden. Er zyn, natuurlijk, vele gevallen, dat een gezin zonder kinderverdienste of zonder bij verdiensten van vader of moeder, ter aanvul ling van een soms klein pensioen niet kan bestaan, maar óók zijn er, helaas, nog wel gevallen dat menschen, op gevorderden leef tijd, met een (soms twee) pensioen (en) en een behoorlijk gezinsinkomen, nog in dienst worden genomen bij openbare instellingen, be drijven en onderwijsinrichtingen, al is zulks, in de meeste gevallen voor tijdelijk. Zóó iets moest toch óók niet kunnen en niet mogen, want hoeveel jongeren snakken niet naar een losse- of tijdelijke betrekking? Evenmin moest het mogen, dat velen van het overheidspersoneel, in hun vrijen tijd, administratief werk gaan verrichten, bij za- kenmenschen en particulieren en dan, meestal tegen lage geldelijke vergoeding. Ook daardoor worden velen die niet het voorrecht hebben, tot genoemd personeel te behooren, of te gaan behooren, en bovendien werkloos zijn, gedupeerd! Als men wil, is er nog heel wat onbillijks recht te zetten en veel goed te maken, tegen over jongere werkloozen, hetzij gehuwden of ongehuwden! Met dank voor de plaatsing, Ae. Collecte voor het Brokkenhuis Met toestemming van B. en W. zal op Zater dag 29 September a.s. te Haarlem een collecte langs de huizen der ingezetenen worden ge houden ten bate van het Brokkenhuis. Het doel van deze vereeniging kan als bekend worden beschouwd, zoodat volstaan kan wor den met mede te deelen, dat versterking der financiën mede wegens de komende winter maanden dringend gewenscht is, wil het be stuur zijn moeilijke, doch mooie taak kunnen blijven vervullen. Reeds thans Is het aantal aanvragen van in grooten nood verkeerende gezinnen bijzonder groot, terwijl de voorraad kleeding e.d. in de verte niet voldoende is, om aan alle aanvragen om steun te voldoen. Om het bestuur in zijn streven en werken te steu nen heeft zich ter uitvoering van bovenge noemde collecte reeds een groote dames-comite gevormd. Wil de collecte echter slagen, dan is veler medewerking en steun dringend ge wenscht. Het comité doet dan ook een vrien delijk, doch dringend beroep op alle ouderen en jongeren (minimum leeftijd 14 jaar) die be reid zijn voor dit zoo goede doel op dien da tum mede te helpen collecteeren. zich op te willen geven op een der onderstaande adressen. Het Uitvoerend Comité: Mevrouw A. v. Marselis HartsinckSchuyt v. Castricum. Floraplein 23, Presidente; Mevrouw R. J. PfaffReudler, Vredenhofstraat 10, Vice- Presidente; Mevrouw S. M. Stallingv. Hete- ren, Zomerluststraat 10. Secretaresse; Me vrouw L. M. v. Dijkv. Lieshout, Oranjekade 11, Penningmeesieresse; Mevrouw C. Benit Musch, Einden houtstraat 17; Mevrouw C. C. Harkema—Verhaar, Julianalaan 134, Overveen: Mevrouw B. HayeVuerhard, Koninginneweg 24; Mevrouw J. H J. HeinekeHendriks, Ver- spronckweg 18; Mevrouw T. HessenHeek, Spaarne 77; Mevrouw C. Knottenbeltv. Lith, Duvenvoordestraat 9: Mevrouw E A. Prinsen Gecrligs—Blaauw. Platanenlaan 6; Mevrouw S. Rhodius—Bunge, Dennenheuvel. Heeren- weg, Heemstede; Mevrouw H. C. Sinnecker Kraanstuyver, Hoof manstraat 66; Mevrouw Steenhuis—Polman. Kleverparkstraat 16, Me vrouw G. N. v. d. Vangst—de Gilde, Brederode- straat 14.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10