Troonrede vrij goed ontvangen DE BILT Jk verwacht van mijn toiletzeep... S.J.ANTHRACIET 15/20 WIR WALZEN IN DEN HIMMEL HINEIN. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 voor Uit de Pers. De Troonrede heeft over het algemeen de pers een goed onthaal gevonden. Niets positiefs. De Nieuwe Rott. Courant (lib.) van oordeel, dat de troonrede der laatste jaren zoo goed als niets positiefs meer bevat. Werd de opening van de zitting vroeger gebruikt tot aankondiging van wetsont werpen, waarvoor de goedkeuring der Sta- ten-Generaal zou worden verzocht, duide lijke uitstippeling van een bepaalde re- geeringsstaatkunde, waarvoor medewer king werd verwacht thans is daarvan in de Troonrede weinig of niets meer te vinden, en waar nog iets van die strekking in bedekten vorm is ondergebracht tast men in het duister omtrent de eigenlijke bedoeling. De Troonrede heeft het karak ter gekregen van moderne kunst: geen duidelijk welgevormde beelden, geen scherp omlijnde gedachten, doch stemming, sfeer (zooals we dat tegenwoordig dan gaarne noemen), weergeving van algemeene aan doeningen van het gemoed. Somber. De Telegraaf (neutr.) schrijft, dat geen Troonrede sedert onheugelijke tijden zulk een somberen klank heeft gehad als deze. De regeering ziet geen lichtpunten en de maatregelen die zij aankondigt, zijn, zon der uitzondering, in overeenstemming met deze sombere opvattingen. De ernst en zwaartillendheid in regee- ringskringen is voor ons een waarborg, dat het kabinet-Colijn met. inspanning van alle energie, de moeilijke taak ten einde zal brengen, die het in deze Troonrede wordt opgelegd. In de laatste plaats past aan een regeering voorbarig optimisme. Daarentegen ligt het wel op ónzen weg er op te wijzen, dat het economische in zinkingsproces zijn eindstadium bereikt schijnt te hebben en dat wij, hoewel op veel lager niveau, weer vasten grond onder onze voeten beginnen te voelen. De regee ring heeft den plicht er op te wijzen, dat ons overheidsapparaat zich nog altijd niet heeft aangepast aan onze verminderde welvaart en rijkdom. Zij kon dit moeilijk doen onder het brengen van een saluut aan onze nijvere en taaie bevolking, die vecht en niet ondergaat. Dank zij den ernst en de zorg der regeering behoort in deze ongelukkige wereld, Nederland tot een der gelukkigste landen, dat wel is waar ook zwaar is getroffen, maar dat niet, zooals zoovele groote en kleine staten, voor de moeilijkheden van deze ongekend zware crisis heeft moeten capituleeren. Zakelijk. Het Handelsblad noemt de Troonrede een sobere boodschap. Doch zij is zakelijk en die zakelijkheid is thans voor leiders, die het hoofd koel en helder moeten houden, hoog noodig. Het blad komt tot de volgende con clusie over de Troonrede: Zij bevat goede en gezonde gedachten en zij drukt deze voorzichtig uit: maar zij zegt enkele belangrijke dingen niet. of niet duidelijk genoeg, en de toon is matter dan wij gehoopt hadden op een oogenblik dat ons volk een hart onder de riem vraagt van zijn wettige leiders. De slotparagraaf van de troonrede vraagt levensmoed voor ons volk. Wij verwachten, dat bij deze nationale regeering die moed geen oogen blik zal verzwakken. Noch naar binnen, noch naar buiten. Slechts een moedige regeering zal ons volk krachtig aan zich kunnen binden. Defensie en bezuiniging. De Maasbode (r.k.) schrijft: Wat de bezuinigingen betreft: de vorige millioenennota somde veel op wij her inneren slechts aan Defensie, Onderwijs en Spoorwegen waarvan 'n groot deel nog niet verwezenlijkt kon worden. De passage waarin de Troonrede over den drang naar sterke bewapening spreekt, een verschijnsel, waarmee de regeering rekening moet houden, geeft wel de zeker heid, dat op Defensie niet zooveel bezui nigd worden zal, als vóór de verschijning van het rapport-Idenburg is gehoopt. En verder: Realia biedt de Troonrede verder niet: om nadere aangrijpingspunten voor een beoordeeling van het komend politiek be leid te vinden, zullen wij de millioenen nota moeten afwachten, al is onze indruk, dat ook dit staatsstuk geen verrassingen zal bevatten, nu belastinperhooging wordt tegen gehouden en bezuinigingen blijk baar geen salarisverlagingen „in be werking" heeten. De ernst der tijden. Aan het hoofdartikel van De Standaard (a.r.) ontleenen we de volgende karakteristiek van de Troonrede: De Troonrede draagt het stempel van den ernst der tijden. Zij schroomt niet de volle werkelijkheid, die voor het heden zwaar is, maar ook voor de toekomst weinig licht biedt, onder de oogen te zien. Alleen zóó vindt de Re geering den weg, dien zij moet gaan, en leert het volk zijn roeping verstaan. Een der ernstigste kenmerken van de werkelijkheid, die de Troonrede ons zoo. voor oogen stelt, is de onzekerheid, die heel het leven drukt. De Troonrede gaf geen opsomming van allerlei wetsontwerpen of maatregelen, die mogen worden verwacht. Zij zegt alleenveel zal in het komende zittingsjaar van de werkkracht der Staten- Generaal worden gevergd. Zij is in volle overeenstemming met den grooten ernst van onze dagen. Dien ernst moet ons volk leeren zien. Aanpassing. H e t V o 1 k (s.d.) schrijft o.a. over de Troon rede; Aanpassing. Geen verhooging van be lasting om den nood te helpen lenigen. Be- lastingverhooging wordt „niet mogelijk" genoemd. Er zijn honderden bezittenden, die nog nauwelijks geleden hebben onder de crisis, waardoor het overige volk zoo zwaar getroffen is. Wij noemen de huis eigenaren en de hypotheekhouders. Maar hen zwaarder te belasten wordt afgewezen. Geen verhooging van belasting, maar en kel zullen de uitgaven „nog verder ver laagd" worden. Aanpassing, aanpassing. Zullen „de" uitgaven verlaagd worden? Neen, een ca tegorie van uitgaven zal van de verlaging uitgezonderd worden, de defensie-uitga ven namelijk. Anders kunnen wij de alinea niet lezen waarin gesproken wordt over den bulten- landschen „drang naar sterke bewape ning". waarmede de regeering zich ver plicht ziet rekening te houden wat betreft haar „aanvankelijke voornemens" aan gaande de defensie. VAN ALGEMEENE VERGADERING MERCURIUS. Maandagavond 24 September houdt de Na tionale Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" afdeeling Haarlem een algemeene vergadering in hotel „De Leeuwe rik". De agenda vermeldt o.a. een causerie ..Over Schijnfirma's", door den heer J. M. Bloemhof uit Amsterdam, voorzitter van de federatie van Ned. Schijnfirma's. CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver- eeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden, houdt op Donderdag 20 September a.s. een ledenvergadering in het gebouw van den Haarl. Chr. Besturenbond, Bakenesser- gracht, waar als spreker zal optreden het hoofdbestuurslid de heer H. van Cittert, uit Leiden, met als onderwerp: „Eén dag revo- lutionnair!" Tevens zullen enkele mededee- lingen gedaan worden, omtrent den stand van zaken, wat betreft de wijziging der winkelsluitingswet te dezer stede. ARBEIDERS ESPERANTISTEN IN HAARLEM-NOORD. Men schrijft ons: De Esperantisten roeren zich deze maand. De tentoonstelling in Kiene Houtstraat 27 blijft deze week nog geopend en afdeeling I gaf Dinsdag een openbare les. Nu is Donder dagavond a s. Haarlem-Noord aan de beurt. Na verspreiding van meer dan 10.000 circu laires houdt de afdeeling Donderdagavond om 8 uur in café Suisse aan den Rijksstraatweg een openbare vergadering, waarin de voorzit ter het nut van Esperanto nogmaals uiteen zal zetten. De algemeene cursusleider zal een proefles geven, die lederen weifelaar zal kun nen overtuigen, dat ook hij, die zijn schoolsche kennis kwijt is, toch nog wel Esperanto kan leeren. „KUNST AAN HET VOLK". De vereeniging „Kunst aan het Volk" heeft ook voor het aanstaande seizoen weer een serie avonden samengesteld, die veel kunst genot beloven. Op 3 October a.s. heeft in den Stadsschouw burg de openingsavond plaats. Dan zal optre den de uit 20 leden van het Concertgeb >uw- orkest bestaande Hollandsche Kamermuziek- vereeniging. Solisten zijn Hélène LudoLph, zang. Rosa Spier, harp en Paul Loewer, fluit. In totaal zullen zes avonden worden gegeven. De vereeniging „Kunst aan het Volk" gaat dus weer voort aan de leden veel kunstgenot te geven, zonder dat er groote kosten aan ver bonden zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. Koning, Schagchelstraat 2. horlogearm band. Hubbers, Rozenprieelstr. 60, boek. Wijts- ma, Reitzstraat 5, ceintuur. Nieuwenhof, Lin- schotenstraat 18, idem. Boelens, Zuid Polder straat 47. ellestok. Jeuken, Lorentzplein 41. fototoestel. Bureau van Politie, Smedestraat gymnastiekpakje. T. Wiersma, Paus Leostraat 11, kinaerhoeri. Pen, Heerensingel 23a, hand schoen. H. v. Es, Steenbokstraat 14, hond. Ken nel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 2 katten. Silvester, Nieuwe Spaarnwouderstraat 3rd., lorgnet. M. v. d, Walle, Geweerstraat 36, kin dermuts. Pieterson, Korte Begijnestraat 16, mat. W. Hubert, Preangerstraat 12, manteltje. H. Broeken, Hoofmanstraat 70, rijwielbelas- tingplaatje. T. Ofersma, Ten Catestraat 10. idem. Raadsveld, Waldeck Pyrmontlaan 9 (Overveen) idem. Koer, Dijkstraat 1, regenjas. Langerak, Leidschevaart 260rd„ rijwielbelas- tingplaatje. Hoevens, Zomerstraat 40, rijwiel band. S. v. Klaarbergen, Linschotenstr. 2 B. zw. sierspel. Elshout, Anjelierstraat 11, kinder schoentje. J. Consent, Scheeperstraat 19rd„ spaarzegels. Teatscher, Gen. Bothastraat 36, zwempak meldt: Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 731.8 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuid- Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring. Later waarschijnlijk weer regen of onweer. Weinig verandering in tem peratuur. Uit het Buitenland De depressie bij IJsland is nog dieper ge worden en trekt langzaam Oostwaarts. Bij t verder terugwijken van den hoogen druk in het Oosten breidt zich de regentoestand verder over het vaste land uit In het Zuid- Western herstelt de hooge drukking zich. In dien de koude stroom, die op IJsland sneeuw brengt zich versterkt, is met eenigen dagen een tijdelijke weersverbetering te wachten. Frankrijk had op vele plaatsen onweer en regen. Ook in het Oosten van ons land was onweer en regen, te Groningen 23 m.M. Op de Brit- sche Eilanden valt nog algemeen regen in verband met den uitlooper van de depressie. Heden dringt de regen tot Zuid-Zweden door. Alleen in Oost-Duitschland, Finland en Polen duurt het fraaie weer nog voort. dat ze doet wat zij belooft! Daarom verkies ik Palmolive! zm Barometer 763 m.M. 765 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 19 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 72 F. 59 F. 63 F. Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 September. Ondertrouwd 18 September: H. Joosten en B. Roos: Jhr. J. de Jonge en M. E. Jonker. Bevallen 14 Septeóïber G. -Schregelde Wit, A. A. Claus—Jart&sèn. d.; 15 September: G. H. J. v. d- MeulenMellema, d.: 16 Sep tember: C. M. PoppinkKarreman, z.\ 17 September: I. Carton—Braunius, z.; K. van Peltv. Schelt, d.; C. SmitJoores, d.: A. C. M. v. d. PolDucrot, z.; 18 September: A., van BilderbeekRedeker, d.; P. E. J. Pietersvan Sorgen. d.; Overleden 17 September: P. J. M. van Kerk hofv. Kruining, 73 j„ Lekstraat, ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Oroote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 20 September a.s., des middags van 34 uur door den heer George Robert. 1. a. Durch Adam's Fa.ll ist ganz verderbt J. S. Bach. b. Valet will' ich dir geben 2 Koraalvoorspel en Fuga over „O Traurig- keit. O Herzeleid" Joh. Brahms. 3. Canon R. Schumann 4. Trauerode F. Liszt. 5. Fantasie C majeur C. Franck. Pip" Soms is het moeilijk te weten wat men gelooven moet. Maar wanneer 20.000 schoonheids-experts Palmolive voor het behoud van een soepele, jeugdige huid aanbe velen wel, dan weet ik waar aan ik me te houden heb. I Ik houd van de zacht-groene kleur 1 f van Palmolive, Omdat ze mij her- i innert aan de olijf- en palmoliën, -1 f die in zoo ruime mate in deze zeep zijn verwerkt. Ik weet, dat er geen ij betere bescherming voor de huid p i bestaat Er is geen sprake van zelfbedrog als ik constateer dat het schuim van Palmolive „anders" is: zacht en fluweelachtig. Ook U zult voelen hoe het Uw poriën binnendringt en grondig reinigt. Voor Uw bad zult U stellig ook Palmolive verkiezen! ledereen is enthousiast over Palmolive zeep! (Adv. Ingez. Med.J De Veiligheidsweek der K. N. A. C. Van 2430 September a.s. Paul Harden, Fritz Rotter, Fred Markush, Hugo Helm en Fritz Hirsch tijdens de repetitie. Fritz Hirsch en de zijnen komen op Don derdag 27 September in den Stadsschouwburg hun nieuwe operette: „Wir walzen in den Himmel hinein" vertoonen, welke kort te voren in Den Haag haar wereldpremière heeft beleefd. Dit werk is van den componist Markush, den schrijver Martos en den tekst dichter Fritz Rotter, waarbij eerstgenoemde zelf als dirigent optreedt. Wat voor een operette als groote bijzonder heid mag gelden, is het feit, dat „Wir walzen in den Himmel hinein" 32 i^llen telt. De hoofdpersonen in dit werk, dat in Hongarije en Weenen speelt, zijn: Fritz Hirsch, Maria Eisner, Claire Clairy, Lily Ma jus, Egon Kar- ter, Arpad Latabar, Paul Harden, Walter Triebel, Hanna Lussnig, Trude Play, Gertie v. Elmpt, Mady Meth en Mia Pankow-Speijer. Regie Fritz Hirsch, muzikale instudeering Hans Lichtenstein, decors en costuums naar ontwerpen van Gerard Vroom en Martin van der Lugt Melsert, dansen Darja Collin (Weensch) en Arpad Latabar (Hongaarsch), versterkt orkest. De jaarlijksche Veiligheidsweek der Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, welke totnutoe steeds in de maand October werd gehouden, zal ditmaal iets vroeger plaatsvinden, namelijk reeds aanstaande week dus van 2430 September a.s.. Deze vervroe ging houdt verband met het feit, dat de tour neer van de Veiligheidslaan, waarmede de K.N.A.C. dit jaar vrijwel heel het land heeft afgereisd, in die zelfde week zal worden be ëindigd. Wij mogen veronderstellen, dat de bedoeling van deze Veiligheidsweek thans in alle krin gen voldoende bekend zal zijn. Evenals men zal begrijpen, waarom voor deze Veiligheidscam pagne steeds het begin van den herfst wordt uitgekozen. Het najaar is vooral voor het moderne verkeer een gevaarlijk seizoen. Juist in den herfst met zijn vele regens, mist en vallende bladeren, zijn er tal van omstandig heden, welke de kans op ongelukken vergroo- ten. Daartegen helpen noch de talrijke pogin gen van onze wegenbouwers om het wegdek zoo stroef mogelijk te maken, noch de ijver der automobielconstructeurs om de auto mobielen zoodanig te construeeren, dat zij een maximum aan veiligheid waarborgen. De Veiligheidsweek der K.N.AC, heeft ten doel allen die hetzij uit nalatigheid, hetzij uit ge brek aan elementaire kennis van de verkeers- eischen, wellicht zullen verzuimen om weinig of geen rekening te houden met de bijzondere eischen, welke het verkeer in het komende jaargetijde zal stellen, te waarschuwen en van voorlichting te dienen. Auto bij Voorthuizen tegen boom gereden. Vier inzittenden ernstig gewond. VOORTHUIZEN, 18 September (V.D.) He denmorgen heeft op den Amersfoortschen straatweg te Voorthuizen, gemeente Barne- veld een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij vier personen werden gewond. Om kwart over negen reed op genoemden weg een personenauto tengevolge van het springen van een der voorbanden in volle vaart tegen een boom. In de auto waren gezeten ds. Kooyman uit Hollandsche veld, zijn dochtre en zijn schoon zuster. Alle vier personen werden ernstig ge wond. Een geneesheer verleend de eerste hulp. De auto, die gehuurd was, werd geheel ver nield. Fraude te Amersfoort berecht. Oplichterijen van architect en promotor. AMSTERDAM, 18 September. Het Ge-. rechtshof wees heden arrest in de strafzaak tegen den 40-jarigen architect G. C. de V., die zich terzake van valschheid in geschrifte te verantwoorden heeft gehad, en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van zes maanden voorarrest. Verdachte had valsche handteekeningen geplaatst onder afschrift van koopcontracten, opdat deze stukken gebruikt zouden kunnen worden om bij verschillende personen geld los te krijgen. De rechtbank te Utrecht had hem eveneens tot twee jaar veroordeeld. Voorts veroordeelde het Hof den 44-jarigen promotor J. H., waarmee de architect samen werkte wegens oplichting tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van zes maan den voorarrest. Onder valsche voorspiegelingen had hij een dame f 1500 afhandig gemaakt, voorts had hij een koopman te Den Haag opgelicht voor f 200. De rechtbank had een straf van drie jaar opgelegd. OPENING WIJKGEBOUW WIJK I DER NED. HERV. GEMEENTE. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe Wijkgebouw aan de Ged. O. Gracht 104 is Dinsdag een zang- en muziekavond gege ven, waarbij Ds. Waardenburg het woord heeft gevoerd. De zaal was weer geheel bezet, het programma zeer gevarieerd. Ten gehoore werden gebracht zang-solo, piano-solo, vioolspel met pianobegeleiding en koor-zang van een 26-ta.l catechisanten van Ds. Waardenburg, die onder leiding van den heer Henk Hermans, musicus hier ter stede, een koor hadden gevormd. Het geheel viel zeer in den smaak. En de toeloop voor de beide openingsavon den is zoo groot geweest, dat deze tweede avond Vrijdag 21 dezer zal worden herhaald-. VEERTIEN CHINEEZEN WEGENS HOOG VERRAAD TERECHTGESTELD. MOEKDEN, 17 September (V.D.) Te Heiho zijn wegens hoogverraad en deelneming aan de gevechten tegen de Mandsjoerijsche Japansche troepen 14 Chineezen terecht gesteld. Vier dezer Chineezen hadden deel genomen aan den aanslag op den Oost-Chi- neeschen spoorweg en werden beschouwd als leiders van de opstandelingenibeweging in Mandsjoekwo. TWEEDE OOGST. Onze plaatsgenoot de heer Reeuwijk, mocht dit jaar voor de tweede maal enkele kilo's aardbeien plukken; gevolg van den schitteren den nazomer! AFNEMENDE WERKLOOSHEID. De werkloosheid is thans zelfs iets geringer dan in 1933 en 1932. Moge het zoo blijven! CONCERT IN „DE ENGEL". De Harmonie „Adolph Kolping" zal Don derdagavond in het buurtschap „Ds Engel" 't j-aarlijksch concert geven op het terras van den heer Juffermans aldaar. PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris A. van Pelt zal Donderdagavond om 8 uur in Hotel „De Witte Zwaan" bij afslag publiek worden verkocht het woonhuis met verlofzaak, thans bewoond door den heer v. d Splinter, staande aan den Heereweg.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2