Radio-Programma WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 beterd, daarentegen in velerlei opzicht slech ter geworden. In de eerste plaats heeft de zorgelijke toestand, waarin Nederlandsch-In- dië blijft verkeeren, er toe geleid, dat ondanks de aldaar genomen budgetaire maatregelen, die op afbraak gelijken, de steun van het Moe derland, vooral financieel, steeds onontbeer lijker werd. Men behoeft verder slechts aan de onrustbarende economische en vooral ook monetaire situatie te denken, waarin een voor de Nederlandsche volkshuishouding zoo uiterst gewichtig land als Duitschland zich thans bevindt, aan de enorme moeilijkheden, die ae Vereen igde Staten van Amerika door te maken hebben, aan de onzekerheden van het verre Oosten, aan den nog chaotischer gewor den toestand der valuta, aan de steeds ver minderende koopkracht der volksmassa in vele landen, om te begrijpen hoezeer handel uitvoer en scheepvaart worden belemmerd. Hoewel de regeering niets ongedaan laat, dat haars inziens zou kunnen dienen om het Ne derlandse h product in zijn worsteling om af zetgebieden zooveel mogelijk te steunen, is het duidelijk, dat zij op dit gebied maar zeer ge ringe macht be2it. Tegenover verminderende koopkracht in vroeger belangrijke afzetgebie den vermag zij niets; tegen onmacht om be talingen in een reëel betaalmiddel te transfe reeren staat zij dikwijls machteloos. De minister meent op deze bekende feiten nogmaals te moeten wijzen, omdat niet ieder zich er altijd van bewust is, dn welke toene mende mate de welvaart van het Nederland sche volk door dit alles wordt geknot. Daar door daalt de totale koopkracht ook in ons eigen land steeds meer, met de funeste gevol gen. die zulks meebrengt voor nagenoeg alle groepen der bevolking. Door de verminderen de koopkracht onzer bevolking wordt ook onze import verkleind cn de import-handel zoowel als de transportbedrijven getroffen, hetgeen niet kan nalaten weer invloed te oefenen op onzen export. Dat onder dergelijke omstandigheden ook de innerlijke kwaliteiten eener begrootine n:et zoo snel kunnen worden verbeterd als men zou willen, behoeft geen verdere verkla ring. De verklaring eener situatie is een vraag van inzicht in haar oorzakelijke factoren. Dit inzicht is or getwijfeld in breede lagen van het Nederlandsche vo'k aanwezig. Die situatie nog langen tijd te doorstaan, is echter geen kwes tie van inzicht maar van middelen en reser ves. En deze zijn in breede lagen van het Ne derlandsche volk niet meer aanwezig. Hier mede komt men automatisch voor een vraag stuk te staan, dat van anderen aard is en veel verdere strekking heeft dan de hoedanig heden van het dekkingsplan, waarmede men een bepaalde begrootin.g sluitend maakt. Dat. Is het niveau waarop zij sluitend wordt ge maakt, Men kan niet meer volstaan -met aar het budget den elsch te stellen, dat ontvang sten en uitgaven met elkaar in evenwicht zijn. Het peil der Overheidsuitgaven is in den te- genwoordigen toestand onafscheidelijk aan den primairen evenwichtseisch verbonden. Kosten der publieke huis houding moeten dalen. In de budgetaire politiek sedert het opko men van de crisis kan men drie phasen on derscheiden- Ie. de periode 19301933, die men zou kun nen noemen de periode van de geleidelijke bewustwording. In deze periode hebben velen geleefd in de hoop. dat de crisis maar een tijdelijke inzinking zou zijn. Langzamerhand Is men van dit droombeeld genezen en heeft men bespeurd, dat wij. al wachtende, de in de voorafgaande voorspoedigs jaren gemaakte reserves hadden opgeteerd en bovendien voor een Rijksbegroting stonden, die een gat ver toond? van f 190 mUlioen. 2e. het jaar 1934, het jaar van de onmid dellijk vereischte noodvoorzieningen tot af wering van de dreigende gevaren, die uit zulk een begrootingstekort voortsproten. 3e. tlians, nu zeker is. dat het toekomstie levensniveau van ons volk gestabiliseerd za' worden op een aanzienlijk lager vlak hoe veel lager kan niemand vooruitzien is het onafwijsbaar noodlg de kosten der publieke huishouding aanzienlijk verder in de richting van dat lagere vlak te doen dalen. Het beste bewijs daarvoor is. dat het hui dige uitgavenniveau slechts kan worden vol gehouden door het heffen van steeds talrijker en dikwijls 'zeer zwaar drukkende belastingen De minister behoeft dit niet met cijfers aan te toonen. ieder contribuabel staatsburger on dervindt het dagelijks aan -den lijve. Deze hooge lasten vormen een zeer ern stige belemmering voor het Nederlandsche volk in zijn thans zoo moeilijken striid om het bestaan. Alle takken van het bedrijfsleven worden daardoor geschaad, de exportbedrij ven worden in hun concurrentiemogelijkhe den op de buitenlandsche markten geknot, de bedrijven, die voor de binnenlandsche markt werken voelen dozen schadelijken factor op twee wijzen: le. in hun te hooge productie kost-en en 2e. in de verminderde koopkracht hunner afnemers, die een te groot deel van hun toch reeds verminderd inkomen aan den fiscus moeten afstaan Van deze situatie wor den in bijzonder sterke mate de arbeiders de dupe. daar zij onmiddellijk tot vermeerdering der werkloosheid voert. Voorts wordt door te hooee belastingen de kapitaalvorming sterk benadeeld. De minister heeft geaarzeld het woord ..kapitaalvorming" hier neer te schrijven, uit vrees, dat dit woord thans wellicht met hoon zal worden ontvan gen. Inderdaad kan van kapitaalvorming nau welijks sprake zijn en zal vrijwel over de ge- heele lijn voor intering moeten worden ge vreesd. De te hooge belastingen versnellen echter deze intering en zullen toekomstige nieuwe vorming van kapitaal, indien de toe standen iets mochten verbeteren, langer te genhouden dan gewenscht is. Men zij zich er wel van bewust, dat de reserves, waarop een groot -deel van het Nederlandsche volk en vooral ook van de nijverheid thans nog leeft en waarop ook -het Staatserediet voor een zeer groot deel steunt, te danken zijn aan vroe gere kapitaalvorming. Het zou een onverdedigbaar gebrek aan In zicht in de eisehen der toekomst zijn. indien de Regeering aan dit punt geen aandacht be steedde. De door een te hoog uitgavenniveau te hoog opgevoerde belastingdruk brengt ook dit gevolg met zich, dat alle elasticiteit uit de Overheidshuishoudine verdwijnt. Indien on verwachte. doch onafwijsbare uitgaven zich voordoen, is het vrijwel onmogelijk daarvoor dekking te vinden, zoodat de tekorten steeds onmiddellijk voor de deiir staan en bij het opmaken der rekening gewoonlijk dan ook blijken aanwezig te zijn. Dit leven op den rand der financieels mogelijkheden heeft niet alleen een ongunstigen invloed op de schu^- pesitie, doch maakt hof dikwijls ondoenlijk althans hoogst bedenkelijk sociale nooden te lenigen of tot grxrte kapitaalsuitgaven te be sluiten Hu!p aan de scheepvaart. Zoo staat de Regeering thans weder voor de noodzakelijkheid om de buitengewone moeilijkheden, waarin de Nederlandsche scheepvaart, dit bij uitstek nationaal bedrijf, reeds geruimen tijd verkeert, in zoodanige mate te verlichten, dat voor den ondergang. wordt behoed, wat behoort te blijven bestaan. De Regeering vertrouwt de daarvoor noodlge gelden binnenkort te kunnen aanvragen, doch zij zal daartoe vooraf nieuwe bezuinigingen moeten aanbrengen, anders toch zouden deze uitgaven leiden tot verhooging van het bud getaire niveau, dat wil zeggen tot zwaarderen belastingdruk of tot een rekeningtekort; dit laatste is reeds daarom onaanvaardbaar om dat stijging van de Staatsschuld voorloopig binnen de engst mogelijke grenzen moet wor den beperkt Er is dus geen ander middel meer dan vermindering van uitgaven. De Regeering zal toch wel niet behoeven te herhalen, dat aan het nog steeds door sommigen aanbevolen middel het verlaten van den gouden stan daard door haar niet wordt gedacht. Nu de vereischte noodvoorzieningen getroffen zijn, heeft de Regeering der halve al haar aandacht te geven aan een verdere ingrijpende vermindering der uitgaven. Voorstellen daartoe, die op de basis van het hierboven uiteen gezette standpunt verdedigbaar zijn, zijn in voorbereiding. Dat daarbij veel zal moeten vallen, wat nuttig is, behoeft geen betoog. Het gaat er thans om, zeer groote alge- meene volksbelangen te redden en niet om allerlei op zichzelf zeer nuttige en gewenschte onderdeelen der Over heidsbemoeiing tot eiken prijs in stand te houden. Het spreekt vanzelf, dat in de eerste plaats die uitgaven in oogenschouw zullen moeten worden genomen, die sedert den oorlog het meeste zijn verhoogd, in het bijzonder als zij onevenredig zijn uitgezet. Men zal er echter niet komen zonder te gelijkertijd maatregelen te nemen om de kosten van het levensonder houd, die thans ten deele een zekere stijging vertoonen, verder te doen dalen al zal daarbij de bestaansmogelijkheid der producenten in het oog moeten worden gehouden. Tot deze maatregelen behoort mede het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope arbei derswoningen. Vervolgens zal de regel moeten worden ge steld, dat overal, waar in eenigen vorm dooi de Overheid steun of hulp wordt verleend, die steun verleening steeds zal moeten geschieden in zoodanigen vorm, dat de aanpassing aan een lager niveau daardoor wordt bevorderd. Alleen op deze wijze zal de vereischte verla ging der productiekosten kunnen worden ver kregen, die noodzakelijk is voor de versterking der positie van het bedrijfsleven en de ver mindering der werkloosheid. De Regeering stelt zich voor de maatregelen tot verdere verlaging van het budget, voorzoover zij de goedkeu ring der wetgevende macht behoeven, zoo mogelijk in één wetsontwerp sa mengevoegd, aan de Staten-Generaal voor te leggen, nier medewerking zij bij een zoo bij uitstek nationaal werk stellig verwacht. De afdoening van deze aangelegenheid zou dan zoo tijdig moeten geschieden, dat de uitwer king van het budget voor 1936 zonder moeite kan plaats vinden, teneinde daardoor te bereiken, dat de te treffen maatregelen hun invloed op dat bud get aanstonds zullen kunnen doen ge voelen. Buitenlandsche Zaken. Onder de bezuiniging, welke van het depar tement van Buitenlandsche Zaken wordt voorgesteld, behoort o.m. den gezanschaps- post te Rio Janeiro voor „memorie" uit te trekken en aldaar een lager bezoldigd diplo matiek ambtenaar te plaatsen. Binnenlandsche Zaken. Voor Binnenlandsche Zaken wordt f 3.808.355 meer aangevraagd, omdat het bedrag, begre pen in de pensioensannuiteit, verschuldigd voor het personeel van het staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie en voor het personeel der Rijkspostspaarbank, voor het eerst in 193'5 ten laste van dit hoofdstuk wordt gebracht. Defensie. Voor de landmacht is de Regeering van oor deel, dat de voorstellen der Commissie Iden- burg betreffende het invoeren van een capi- tulantenstelsel en het opheffen van het voor oefeningsinstituut aanbeveling verdienen, zoo dat met de uitvoering hiervan zoo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt. De geldelijke gevolgen van de doorvoering dezer maatregelen, zoowel als die van het ver vangen van een deel der burgerwerklieden door dienstplichtigen zijn nog niet in de oe- grooting, die thans aangeboden wordt, ver werkt kunnen worden, omdat nog geen ra ming gemaakt kan worden van de financieele voordeden, die in 1935 hiervan het gevolg zul len zfjn. De Regeering is van oordeel, dat de kosten van de marine in Ned. Oost Indië op de Indi sche begrooting moeten worden gebracht, en die van de marine in het moederland op de Defensiebegrooting. Teneinde de Indische begrooting te ontlas ten. is de Regeering van meening, dat op het Xlde hooastuk der Rijksbegrooting gelden moeten worden uitgetrokken als vergoeding voor de door Ned. Oost Indië voor de raanne te maken kosten. Rekening houdende met den financieelen toestand der beide gebiedsdeelen, zullen de ministers van Koloniën en Financiën het be drag dier gelden in onderling overleg vast stellen, met dien verstande, dat het ten minste 50 pet. zal zijn van de kosten, voor de marine op de Indische begrooting voorkomende. Deze beslissing van de Regeering is in het ont-werp-begrooting 1935 voor dit hoofdstuk in financieel opzicht verwerkt geworden, zoodat op deze begrooting geen gelden meer zijn uit getrokken voor materieel, dat tot nu toe voor gezamenlijke rekening van Nederland en Ned. Oost Indië werd aangemaakt. ALs gevolg hier van is het VlIIste hoofdstuk der Ontwerp-be grooting met een bedrag van f3.770.300 min der belast dan het geval zou zijn geweest, in dien ook voor 1935 de tot nu toé gevolgde wijze van financiering van nieuwbouw, enz. van dit materieel, zou zijn gevolgd. Het loodspersoneel is voor 1935 niet op mindere sterkte uitgetrokken dan voor 1934. Zulks is geschied omdat de scheepvaart toe nemende is en voorts thans nog niet met eenige zekerheid is te zeggen in welke mate het instituut der loodsbrevetten tot inkrim ping van personeel zal leiden. Wat het personeel der verlichting betreft, de vermindering daarvan op verschillende posten, alsmede ten gevolge van de opheffing van het lichtschip Schouwenbank heeft ge leid tot een aanmerkelijke verlaging. Voorts heeft de ben vorigen jaxe plaats ge had hebbende reorganisatie van den kust wacht- en stormwaarsehuwingsdiensrt vermin dering van het geraamd bedrag mogelijk ge maakt. Waterstaat. In verband met het geraamde verlies over 1935 is voor subsidie aan de K. I. M. een be drag van f 547.800 uitgetrokken. De regeering acht het wenschelijk door toe- kening van subsidie, hetwelk als maximum wordt gesteld op f 11.900, de instandhouding van de Nationale Luchtvaart School ook in 1935 te verzekeren. Economische Zaken. Ingevolge besluit van den ministerraad zal voortaan de commisise voor de werkverrui ming ressorteeren onder Economische Zaken. Daarom is f 500.000 opgenomen, met walk be drag de begrootimg van het departement van Financiën is verminderd. Daar het in de bedoeling ligt, de opleiding voor tuinbouwvakonderwijzer voorloopig stop te zetten, kan het desbetreffende artikel f3000 lager worden geraamd. Financiën. Voor rente en aflossing wordt thans f20.000.000 minder aangevraagd dan voor 1934 op dit hoofdstuk en het Leeningfonds tezamen, door de op 1 Mei j.l. plaats gehad hebbende conversie. De kasvoorzieningen zullen in 1935 naar ver wacht wordt f 1.363.000 minder vereischen dan voor 1934 is toegestaan. Twaalf millioen meer voor koloniën. Voor koloniën is voor 1935 f 12.307.268 meer geraamd dan'oorspronkelijk voor 1934 was toegestaan, doordat aan de begrooting een post is toegevoegd „Tegemoetkoming aan Ned.-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de Ma rine" ad f 12 millioen. Volgens de nieuwe regeling inzake de ver deeling der kosten van de Sta atszee macht zal de Indische begrooting voor 1935 extra be last worden met de tot dusver op de rijksbegroo ting uitgetrokken posten van de aankouwkosten van kruisers, torpedobootjagers en onderzee- booten en de kosten van groote herstellingen aan kruisers en torpedojagers, samen ge raamd op f 2.120.800, waardoor de zuivere militaire uitgaven der Marine in Indië een eindcijfer zullen vertoonen van rond f 19.4 millioen. Na gezette overweging van den financieelen toestand, zoowel van het moederland als van Ned. Indië, meent de regeering, dat in de ge geven omstandigheden aan de belangen van beide d-selen van het Koninkrijk voldoende recht wordt gedaan,: wanneer de bijdrage van het Rijk voor 1935 wordt gesteld op f 12 mil lioen, zijnde rond 60 pet. van de op de Indi sche begreoting drukkende uitgaven voor de maritieme verdediging. Verdere inpoldering der Zuiderzee. De Regeering is van oordeel, dat de inpol- deringsarbeid moet worden voortgezet en ook al kan zij op dit oogenblik nog niet een de finitief plan voor den N. O. polder aan de Volksvertegenwoordiging overleggen, toch blijft haar streven gericht op bespoediging van deze aangelegenheid. Zij acht het gewenscht in elk geval op deze begrooting een post van f 2.000.000 uit te trekken, die zal kunnen die nen om in 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk maken de eerste termijnen van een grooter werk, als begin van de omdijking, te betalen. Enkele uitgaven voor de Wieringermeer zijn hooger geraamd, doch de inkomsten zijn eveneens belangrijk hooger geraamd. Met den bouw van boerderijen zal op bescheiden schaal worden voortgegaan, terwijl het in de bedoe ling ligt weer den eersten stoot tot dorpsbouw te geven door het stichten van ongeveer 100 woningen. Wegenfonds. Aan de Memorie van Toelichting op de be grooting van het Wegenfonds 1935 is ontleend: Rijksweg Haa riem-Velsen -Alkmaar-tva n Ewijcksluis-Wieringen-Zurig-Harlingen-Leeu- warden. De verbetering van den doorgang door Zurig eischt voor 1935 nog 40.000 gulden. Ter voltooiing van de wegverlegging te Mars- sum zal in 1935 nog f 150.000 noodig zijn. Wegen in Noord-Holland. Het zeer sterk toegenomen verkeer maakt een verdere ver breeding vjin de rijbaan van den weg Amster dam-Hoevelaken noodzakelijk. Met den aan leg van den weg Amsterdam-'s Gravenhage, gedeelte Amsterdam-Sassenheim, wordt thans krachtig voortgegaan. Wegen in Zuid-Holland, Amsterdam -Sas - senheim-Haagsche Schouw-'s Gravenhage. Spoedige aanleg van het wegvak tusschen de Postbrug ten zuiden van den spoorwegovergang te Sassenheim en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is gewenscht. Een be drag van f 198.000 wordt gevraagd om met den aanleg te kunnen beginnen. Voorts wordt f 120.000 aangevraagd voor het verder verbe teren van het wegvak van het Haagsche Schouw naar Den Deyl, bestaande in het ver- breeden van den rijweg tot 12 meter en den aanleg van twee afzonderlijke rijwielpaden. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren raamt de regeering een bedrag van rond f 6 millioen. De uitkeering over 1935 aan de provincies Noord- en Zuid-Holland zal respectievelijk f 1.303.196.35 en f 1,310.482.73 bedragen. De heer Frenay verlaat de N. S. B. Omdat zij niet alle deelen van het volk kan omvatten. De heer Frenay deelt aan de Nieuwe Rott.. Courant mede dat hij heeft bedankt als lij der N. S. 3. op grond van het feit, dat d; Nationaal Socialistische Beweging van Mus sen niet is een beweging, die alle deelen van het volk kan omvatten: le. omdat in de N. S.B. de grondstelling van het corporatieve stelsel niet in practyï wordt gebracht; 2e. omdat slechts op half-slachtige wijz« stelling wordt genomen tegen het internatio- nalisme, het imperialistisch kapitaal en d« vraagstukken van economischen aard zwevende worden gelaten. 3e. omdat de N.S.B. weigert agi'essief te zijn en feitelijk begint te verworden tot een poll. tiek parlementaire verkiezingspartij. 4e. omdat een gewestelijk commissaris en een kringleider zich achter een christelijk- historischen burgemeester plaatsen en daar- mede den strijd van het nationaal socialisme verzaken. De heer Frenay wil thans trachten een werkelijk nationaal-socialistische beweging te vormen. Kapitaaldienst. De kapitaaldienst wijst voor 1935 een totaal in uitgaven aan van f 58.628.186 en in ont vangsten f 21.765.276; nadeelig saldo derhalve f 36.862.910. Meer opcenten Rijks inkomstenbelasting. Wetsontwerp raamt opbrengst op 19 millioen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 8 December 1933, houdende tijde lijke voorziening tot versterking van de mid delen tot dekking van de uitgaven des Rijks. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend. dat voor de belastingjaren 19331934 19341935 een regeling is getroffen nopens de heffing van opcenten op de gemeente- fondsbelasting en de vermogensbelasting, tot tijdelijke versterking van de inkomsten van het gemeentefonds. Meegedeeld is reeds, dat het in de bedoeling der regeering ligt om voor het vervolg als middelen van het gemeente fonds alleen te laten fungeeren de twee oor spronkelijke, bij de wet van 15 Juli 1929 in het teven geroeoen belastingbronnen, nl. de ge- meentefondcbelartine en 50 opcenten op de vermogensbelasting. Bovenbedoelde opcenten- heffing zal dus niet andermaal in den be- staand en vorm worden verlengd. De toestand van 's Riiks financiën laat echter niet toe. de uit die opcenten hef f'ng te verkriiren bate welke findien de heffing bestendigd bleef voor 19351936 op f 28.790.000 zou kunnen worden geraamd, prijs te geven. Daarom wordt bij het thans ingediende wetsontwerp voorge steld. een verbooging van de krachtens de wet van 8 December 1933 geheven wordende opcenten op de vermogensbelasting en de in komstenbelasting waardoor die opcenten voor de belastingjaren 19351936 tot en met 1938— 1939 zullen stijgen voor de vermogensbelas ting van 55 tot 85 en voor de inkomstenbelas ting van 20 tot 70. De heffing dezer opcenten zal dus eindigen op hetzelfde tijdstip waarop de heffing van verschillende andere tijdelijke belastingen waartoe in het vorige jaar werd besloten (een termijn van vijf jaren eindigende ten deele op 31 December 1938, ten deele op 30 April 1939) een einde zal nemen. Tegen dien tijd zal dan de vraag, of en in hoeverre de verschillende tijdelijke heffingen zullen kunnen worden ge mist, in haar geheel onder het oog kunnen worden gezien. De opbrengst van deze opcentenverhooging kan voor het belastingjaar 19351936 worden geraamd voor de opcen ten op de vermogens belasting op f 3.390.000 en voor de opcenten op de inkomstenbelasting op f 25.500.000. Van het totaal ad f 28.890.000 zal f 19.260.000 ten roede komen aan de Rijksbegrooting over 1935. De voorgestelde regeling zal geen noemens waardige verschuiving in den belastingdruk teweeg brengen wat nader wordt uiteengezet. VIJF JAAR WEGENS MOORD. De mijnwerker E. B. te Maastricht, werd door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf wegens moord op de vrouw Rose Kurz in den avond van 30 April van dit jaar. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Hij kwam in een wel luchtige, maar toch erg ongemak kelijke gevangenis terecht: een kooi van rechtopstaande bamboestokken, waar hij maar net gehurkt in kon zitten en nauwelijks een hand tusschen de tralies door kon steken. De stokken waren met taaie vezels aan elkaar verbonden en er was geen denken aan, dat onze Piet die los kreeg, hoe hij er ook aan rukte en trok. Van zijn vrienden zag noch hoorde hij iets. Zoo werd het nacht en Piet zat daar nog altijd in zijn kooi, uit gehongerd en wel. en hoorde allerlei vreemde en angst wekkende geluiden om zich heen. Maar opeens voelde hij een hand tusschen de spijlen en in die hand een scherp voorwerp. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. 8.00 AVRO Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Ochtendconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het omroeporkest olv. Nico Treep. 11.00 Mevr. Ida de Leeuw van Rees: De a.s. knipcursussen. 11.10 Het ensem ble Rentmeester. 12.30 Lunchmuziek. 1.30 Het ensemble Rentmeester. 2.15 Vioolrecital door Harry van der Lijn. Aan den vleugel Egbert Veen 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Overscha keling naar zender Kootwijk. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen door Mev. Ant. van Dijk. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Radiotooneel voor de kinderen. 5,30 Dinermu- ziek door Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Piano recital door Endre Patri. 8.00 Tijdsein, 8.01 Vaz Dias. 8.05 Het omroeporkest olv. Nico Treep, mmv. Charlotte Boerner, zang. 8.30 Couserie door Fred Fry: De a.s. Engelsche lessen". 8.40 Omroeporkest olv. Nico Treep m, m.v. Carlotte Boerner, zang. 9.30 Egbert Veen (piano) speelt salonmuziek. 9.45 Omroeporkest olv. Nico Treep. 10.30 Gramomofoonmuziek. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUTZEN 301 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. 10.00 NCRV. Gra mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. G. W. van Deth. 10.45 Leger des Heils kwar tiertje. 11.00 KRO Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO orkest olv. Marinus avn 't Woud. 2.00 NCRV. Cursus fraaiïe handwerken door mej. G. Ablij. 3 00 Vrouwenhalfuurtje door Mej. G. van Gheel Gildemeester. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zenderevrzorging. 4 00 Bijbellezing door Ds. J. de Wit. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort. 6.30 Viola d'amore recital door Cor Kint. 6.53 C.N.V. kwartiertje. Spreker: A. Stapelkamp. 6.58 Zenderoverschakeling. 7.CO Politieberich ten, 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Weekover zicht door Corn. A. Crayé. 8.00 Evangelisatie samenkomst. Uitzending uit de Kerkzaal der Baptiste Gemeente te 's-Gravenhage. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk te Amsterdam. 10.40 Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 6.30 Duitsche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Accordeonspel door Ch. Coppens. 8.20 Ge varieerd concert door het omroeporkest olv. Henri Pensis. 8.40 Vervolg gevarieerd pro gramma. 9.15 Duit.sch concert door het om roeporkest olv. Henri Pensis. 10.00 Zangreci tal door Milli Engelmann-Gillrath. 10.30 Dans muziek (gr. pl.) BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Populair con cert. 520 Gramofoonmuziek. 6.50 Populair concert. 8.20 Het symphonieorkest. 9.20 idem. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. Russische muziek (Gr. pl.). 5.15 Popu lair concert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Het omroeporkest. 93.5 idem. 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble. 3.05 André Bech Nielsen zingt. 3.25 Teddy Petersen's dans 'orkest. 8..30 Het omroepsymphonieorkest olv. Nikolai. 10.50 Aage Juhl Thomsen's dansor- BERLIJN 357 M. 4.20 Concert. 7.20 Concert door het Steiner kwartet. 8.35 Gevarieerd programma. 11.10 Dansmuziek. HAMBURG 332 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 2 35 idem. 12.20 Het Symphonieorkest olv.. Burle Marx KEULEN 456 M. 12.20 Het klein omroeporkest olv. Leo Eysoldt. 5.40 Schrammelmuziek. 7.20. Volks- lieder aan den linker oever van den Rijn. 10.40 Het omroepkwintet. DAVENTRY 1500 M. 1.20 Nieuwe Gramofoonmuziek. 2.20 Het Western Studio Orkest olv. Frank Thomas. 3.20 Vesperconcert. 4.35 Studio-orkest van Bel fast. 8.20 Promenadeconcert n Queen's Hall door het B.B.C. symphonieorkest olv. Sit Hen ry Wood. 10.20 B.B.C.-orkest. 11.20 B.B.C. dans orkest olv. Henry Hall. PARIJS (Poste Parisien) 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek. 8.30 Saxofoonmu- ziek. 9.15 Zigeunermuziek. 10.00 Accordeon- muziek. PARIJS (Radio) 1648 M. 12.50 Populair concert olv. Pascal. 7.05 Gra mofoonmuziek. 10.50 Dansmuziek olv. Goldy. MILAAN 369 M. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Idem. 9.15 „In terra di leggenda" opera in drie bedrijven van Lodovico Rocca. ROME 421 M. 5.20 Vocaal en instrumentaal concert. 6.15 Gramofoonmuziek. 9.05 Concert. 10.50 Dans muziek. WE ENEN 507 M. 5.00 Gramofoonmuziek. 7.50 Poplaire Ween- sche muziek door het omroeporkest olv. Jozef Kolzer. 9.10 Radiomuziekfeest. 10,20 Schram* melmuziek, 11.40 Dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6