Ivorol-tanden IVOROL S.J.ANTHRACIET 15/20 Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 HAARD EM'S DAGBLAD 6 Voor den Kantonrechter. MEN S CHLIEVENDHEID. We leven in een rare wereld! Wie kan zich Indenken, dat menschlievendheid door de overheid met boete wordt bestraft? En toch was dit het geval, want de boer, die uit naas tenliefde een medemensch wat melk had ver schaft. wellicht voor een ziek kind, moest die daad met f 10 boete bekoopen; de ambtenaar van het O. M. had zelfs f 25 boete geëischt. Waarom was de ambtenaar zoo streng? Had hij dan geen medelijden met het zieke kind? De ambtenaar was van oordeel, dat de boer door het verschaffen van de melk zijn eigen beurs had willen spekken. Wat toch is het ge val? In dezen zonderlingen tijd, mag de boer, wiens koeien melk produceeren, die melk niet zoo maar verkoopen en dat had de boer ge daan. Hij had niet wat melk cadeau gegeven, wat in de lijn zijner menschlievendheid gele gen zou hebben, maar hij had zich voor een liter melk een dubbeltje laten betalen. Men weet, dat de Regeering, overtuigd, dat de boe ren geen loonenden prijs voor hun producten konden maken, een aantal wetten en beslui ten heeft uitgevaardigd, tengevolge waarvan de consumenten dure boter en dure melk krij gen, maar waardoor den boeren een bestaan mogelijk wordt gemaakt, doch ter uitvoering van die wetten is onder meer bepaald, dat de boeren niet vrij zijn in het verkoopen van hun melk, want als zij op een liter melk van de Regeering een paar centen toeslag krij gen en ze verkoopen dan onderhandsch nog eens met een paar centen winst, dan hebben zij een dubbelen toeslag en dat is de bedoe ling niet. Zoodoende sprak de ambtenaar van bevoor deeling, wat oppervlakkig vreemd leek, want de boer vroeg maar een dubbeltje voor den liter en de consumenten betalen bij den melk- leverancier 13 cent, zoodat men zou zeggen, dat de boer drie cent cadeau gaf, wat dan werkelijk op menschlievendheid wees. De boer voerde te zijner verdediging aan, dat het hem vrij stond op grond van weer andere feepalingen, 20 liter vrij te verkoopen en de Kantonrechter, die daarvan niet wist. zei eerst dat hij dit nader wilde onderzoeken maar de ambtenaar beweerde, dat we hier t" maken hadden met de Crisis Zuivelwet en deze kent die 20 liter niet. De kantonrechter vond toen schorsing der zaak niet noodig en gaf f 10 boete. DE SCHIPPER EN DE SLUISWACHTER Een sluis werkt op een schipper, als een roode lap op een stier. De schipper is een evenwichtig mensch, als hij daar aan zijn stuurrad staat met de pijp in den mond en zijn schuit tusschen de lage landen voort Iaat glijden. Komt hij een collega tegen, dan wis selen zij een vriendschappelijken groet, maar komt hij bij de sluis, dan is 't mis. Dan zal hij tegenover dienzelfden collega kunnen staan als een briesende leeuw en er is gevaar, dat zij met de bootshaken gaan argumenteeren. Dat komt door de sluis; die sluis is voor hem een obstakel. Waar hij ook nog moet betalen; waar hij tijdverlies heeft en waar hij allerlei malheur kan krijgen. Voor de bediening der sluis is er een sluis wachter, die angstvallig waakt voor het heil van muren en deuren en daarvoor allerlei voorschriften heeft op te volgen. Nu zijn voorschriften nuttig en noodzakelijk, maar ze kunnen wel eens heel niet nuttig zijn, als ze onder alle omstandigheden te zeer naar de letter worden opgevolgd. Zoo was er voor de sluis te Spaarndam een voorschrift, dat het verboden was daarbinnen te varen met naast elkaar gekoppelde schui ten en een schipper, die achter zijn boot een sleep had van vletten, wilde daarbinnen met de vletten twee aan twee naast elkaar, want, beweerde hij, dan had hij meer stuur in zijn sleep. Hij meende, dat er meer gevaar bestond voor schade, aanvaring van deuren of muren, als zijn vletten een langen staart vormden, die door den wind uit de richting gedreven zou worden. „Was dat zoo?" vroeg de ambtenaar en de sluiswachter antwoordde dat het voorschrift was, dat de vletten niet naast elkaar mochten liggen. Dit nu vond de ambtenaar geen afdoend antwoord. Een voorschrift moest in het alge meen worden nageleefd, maar niet als de omstandigheden het wenschelijk maakten, dat er van afgeweken werd. Als nu werkelijk meer gevaar voor aanvaring bestond, wanneer de schuiten achter elkaar lagen, was het dwaas om te zeggen; „het voorschrift wil het zoo". De sluiswachter was formeel in zijn recht en de schipper had verkeerd gedaan door het be vel niet op te volgen en om later zoo op te treden, dat er nog agenten met revolvers aan te pas moesten komen men ziet het: de schipper in de sluis is geen varende schipper meer doch was de sluiswachter niet al te ambtenaarlijk opgetreden? „Neen", zei de sluiswachter, want het was gevaarlijker met de vletten naast elkaar, om dat er ook nog een vlot bij de deuren lag, waardoor de ingang was versmald. Niettemin hadden vlot of deuren geen schade beko men. „Als 't dan zoo was", zei de ambtenaar, „had de schipper ongelijk" en eischte 20 boete, welke de kantonrechter toewees. AUTO-ONGELUKKEN Iemand, die op de kruising Nieuwegracht- Kruisweg met zijn auto tegen de tram was gebotst, kreeg daarvoor 10 boete en nog 20 erbij, omdat zijn remmen niet in orde waren. Een chauffeur, die op de Amsterdamsche vaart zóóveel naar links was uitgeweken, bij het passeeren van een stilstaande» wagen, dat 'hij een tegenligger aanreed, die goed rechts hield, mag daarvoor 15 betalen. Een zorgelooze bakfietsbestuurder, die te Heemskerk in schuine richting den Rijks straatweg overstak, terwijl een auto met 90 K.M. vaart naderde en daardoor oorzaak was dat die auto door krachtig remmen over den kop sloeg, werd 20 boete opgelegd. Een bestuurder, die op den Heerenweg niet genoeg rechts hield en daardoor 'n auto aan reed. toen deze voor een paard en wagen moest uithalen, heeft 15 te betalen en nog 25 schadevergoeding. Een andere automobilist kreeg 25 boete, omdat hij op den Heerenweg het snijsysteem had toegepast. Deze heer was zeer veront waardigd geweest, omdat een ander, die met 40 K.M. vaart voor hem reed, op zijn getoeter niet uithaalde, zoodat hij met nog meer dan 40 K.M. wilde voorbijsnellen, hoewel men daar ter plaatse hoogstens 30 K.M. mag rijden. Ten slotte verwees de kantonrechter een auto naar het autokerkhof wegens den erbar- melijken toestand, waarin de remmen ver keerden; de bestuurder, die knecht van den autobezitter was, kreeg twee boeten van 5. Jaarvergadering met zang. Haarlemsche Volkszangvereeniging heeft een vlag en gaat op reis. In Brinkman aan het Plein hebben de leden van de Haarlemsche afdeeling van de Neder landsche vereeniging voor den volkszang Woensdagavond een vergadering gehouden een jaarlijksche algemeene ledenvergadering, onder leiding van den voorzitter Dr. Tjebbo Franken en zooals gebruikelijk is bij een zang- vereeniging is er flink gezongen. De heer Franken noemde de opening met het vereenigingslied „het zingen van de X notulen" en wij cmoeten zeggen dat zoo'n no- tulen-lezing alleszins de moeite waard is. Verder herinnerde de voorzitter aan het overlijden van de vroegere Haarlemsche volks- zangafdeeling en voorspelde dat de nieuwe af deeling op reis zal gaan naar België, naar Brugge. Het ligt. in de bedoeling ook andere afdeelingen tot dit plan over te halen en men hoopt met Pinksteren te laten zien en hooren wat de Nederlandsche volkszangvereeniging kan. Feesben in kleederdrachten zullen aan deze demonstratie zijn verbonden en wellicht zal de zang zelfs geschieden onder begelei ding van het gebeier der Bruggensche klokken. De heer Suurmond, secretaris, las het jaar verslag voor. De afdeeling is gegroeid en heeft zeventig leden en haar toekomst is een zon nige. Ook de mede deelingen van den penning meester .den heer Sibeling, waren optimistisch. Een flink batig saldo doet voor het komende jaar ook het beste vermoeden. Daarna werd het ontwerp onthuld van een afdeelingsvlag, die de heer W. v. d. Kuur heeft ontworpen. De vlag is in twee banen ver deeld: een roode en een witte, de kleuren van Haarlem. In het midden en boven op den stok prijkt het wapen der stad en op de vlag, die men eerst wilde borduren, doch waarvan can technische redenen is afgezien, staat: Neder landsche 'Vereeniging voor den Volkszang, afd. Haarlem met het jaar van oprichting. Een notenbalk met de g-sleutel vormt het origi- neele begin van deze vlag. Voor dat de rondvraag en de sluiting kwam, hebben de zangers nog De Gilde viert! ten beste gegeven en de Zingende Bart, dat liet daverde over het Plein en dat de voorbij gangers wisten dat Haarlem weer een volks- z-angaf deeling rijk is, die er zijn mag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Haibich, Leidsche- straat 76, armband; Hofstee, Zuider Buiten SDaarne O.Z. 13, autoband; H. de Looze. H. v. Alphenstraat 26. autodop; Bureau van Politie. Smedestraat-, pakje m. i.; ceintuur; hand- gezond en parelblank Begin nog neden met /7e NedeHandscheTandpasta Doos 20,Tube 4-0en 6Oct. liWAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" (Adv. Ingez. Med.) schoenen; schoen; M. Drijver, Eindenhout- straat 12, broche; J. Bakker, Van Nesstraat 20, boeken; L. Koehorst. Ternatestraat 39, rij wielbei; J. Brouwer. Botermarkt 29, colbert jasje; C. B. Kouling, Jacobijnestraat 16 zw., ceintuur: Oudemannenhuis, Westerhoutpark, étui m. i. en boekje; Koelemey. Vooruitgang straat 125, foto; Waegman. Parklaan 95, hals ketting; Termeulen, Judith Lijsterstraat 36, hond; Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt, hond; 3 katten; S. M. v. Willigen. Olmenstraat 25, handschoen; De Vries. Goltziusstraat 18, jas; Rijntjes, Middenweg 73, jasje; V. Amstel, Vinkenstraat 15, jasje; E. Jany, Middenweg 112, kat; v. d. Gees. Nassaulaan 1 rd.. man chetknoop; M. d. Lijn, Rembangstraat 3, mantel; Vermeulen. Schulpweg 7 f (Velsen), muts; P. Keesman. Lange Annastraat 12 D, mutsje; M. v. d. Erf. Hagestraat 10, medaillon met ketting; N. Kensen, Potgieterstraat 50, portemonnale m. i.; A. Landmeer, Bakenesser- gracht 9, partemiomnaie m. i.; v. Suchtelen v. d. Haar, Schoterweg 20, potlood; J. Zethof, Scheeperstraat 49, regenjas, badipak en muts; Karst, Harmenjansweg 26, ring; v. Leeuwen. Witte Heerenstraat 51 rd., rij wielbelascing- plaatje; H. A. v. Eik, Vergierde weg 201, rijwiel; J. Bogaer, Steenbokstraat 20, rijwielbelasting- plaatje; Paesie, Julianapark 52, schop; Bewo ner perceel Verbindingsweg 6 (Bloemendaal), schoen; C. Meyer, Damaststraat 14. tasch; M. Aaraiink, Pepijnstraat 9. tasch; G. F. v. d. Mo len, Saenredamstraat 55, visitekaartjes in étui; J. Loto, Leidschestraat 48 rd, zwempak; G. Borst, Hof v. Egmond 33, zadeldek: J. Lots, Leidschestraat 48 rd., zwempak en handdoek; De Boer, Scheldestraat 35. armbandhorloge; G. Bakker, Jouberstraat 54, bril; F. Lips, Bur gemeester Sandbergstraat 32, hangertje; A Viehoff, Tetterodestraat 6, hangertje met ketting. C. Bogget. Brouwersstraat 55 D, hoed: De Gier. Rijksstraatweg 289. hond; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt. 3 katten; Bot ter. Van Olststraat 9. portemonnaie; F. Koele- meyer, Zuider Tuindorolaan 9 A. rijwielbe- lastïngplaatje; M. Luttik. A. L. Dyserinckstr. 47, rijwielpomp; J. v. Dijk, Besoekistraat 5, rijwielbelastingDlaatje; Anderson, Molenaer- straat 41, id.; W. Prins. Emostraat 3, id.; H. Vlasveld. Dr. Schaepmanstraat 57. id.; Serné, 2e Hocgerwoerddwarsstraat 26 id.; Kemps. Anna v. Burenlaan 38, sjaal: Bakker, Maas straat 56, taschje m. i.; H. Sipkes, Zijlweg 1S4 (Overveen), ijzeren plaat. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. J. J. Cremer opent Het nieuwe seizoen met een cabaretavond. Het Maandblad vertelt over de huldiging van den heer De Bruyn. Het Cremernieuws, maandblad van de Ko ninklijke letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" vermeldt dat 25 September het seizoen geopend zal worden met een cabaret-avond in den Stadsschouwburg, waaraan het ensemble van de vereeniging „Vrije Werkkring" uit Am sterdam zal meewerken. Na afloop is er bal in den H.K.B. met muziek van de Musical Luna tics. Haarlem's Dilettanten Orkest verleent ook dit jaar weer zijn medewerking aan alle avon den. Den heer J. S. de Bruijn. die 11 September den dag herdacht dat hij 30 jaar aan de ver eeniging was verbonden en wiens portret de eerste pagina siert, is een artikel gewijd, waar. in uitkomt dat de jubilaris een huldiging in den Stadsschouwburg niet wenschte, wes halve het in intiemen kring is geschied, waar bij vele hartelijke woorden zijn gesproken. Spelling en Pers. Geachte R., Uw blad van 17 September j.l. bevat een hoofdartikel ten opzichte van de nieuwe spel ling. Uw verklaring wil ik ten volle eerbiedigen en ten deele aanvaarden. Echter: zijt gij in principe vóór of tegen de nieuwe spelling? Ik meen uit deze en vorige beschouwingen te moeten besluiten tot het eerste. Welnu is niet de „Koningin der Aarde" in staat, en ook het aangewezen lichaam, om in het publieke leven deze spelling sneller te doen ingang vinden? Ik wil niet ontkennen dat onze regeering op het oogenblik twee spellingen naast elkaar laat bestaan. Dit naar mijn meening geheel terecht. In een overgangstijdperk zullen deze twee spellingen naast elkaar moeten bestaan. Tegen de spelling-De Vries en te Winkel be stonden (gegronde) bezwaren, die ik hier niet meer behoef uiteen te zetten. Nu heeft onze regeering ingegrepen; dat behoudenden zich hiertegen verzetten is te aanvaarden. In ieder geval: de stoot is nu gegeven, de volledige aan vaarding zal vanzelf volgen. Dat er op het oogenblik een chaos bestaat is een feit, en deze chaos zou altijd in meer of mindere mate ontstaan zijn. Noodzakelijk is, dit overgangs tijdperk zoo kort mogelijk te doen zijn. Door uw houding, Redactie van Haarlem's Dagblad, en met u door die van de Nederlandsche Dag bladpers, vergroot en verlengt ge de thans be staande chaos, hetgeen toch niet uw bedoeling zal zijn, tenzij ge uzelf als neutraal dagblad behoudend wilt qualificeeren. Ik wijs u hierbij op de houding van de N.V. „de Arbeiderspers" die klaarblijkelijk ook den technischen kant van het vraagstuk niet van overwegend belang schijnt te vinden. In ieder geval erken ik, dat de nieuwe snel. ling nog niet volmaakt is. De praktijk zal ech ter de moeilijkheden geleidelijk weten op te los sen. Geachte Redactie, de vereen voudigers" zijn tot concessies bereid geweest, laten wij allen nu mede- en niet tegen werken. De regeering wachte op de uitspraak van de gemeenschap, niet omgekeerd! Met dank voor de plaatsing, W. J. KRUISBRINK. Middenweg 83. Bijschrift: Onze neutraliteit betreft alleen partijpoli tiek en godsdienst, en doet zich in de spelling kwestie dus niet gelden. Wij zijn er voorstanders van dat een einde aan de chaos wordt gemaakt, zien in dat dit niet anders mogelijk is dan door herziening vaft de oude spelling, en voelen dus in principt voor herziening. De huidige oplossing-Marchant staat evenwel dermate op losse schroeven, dat er alle kans schijnt te zijn op verdere her- ziningen binnen afzienbaren tijd. Met dit vooruitzicht hebben wij geen lust, nu de groote moeiten en kosten al op ons te nemen. We zouden binnen een paar jaar voor nieuwe wijzigingen gesteld kunnen worden en weer op nieuw de soesah moeten doormaken. Daar wagen we onze organisatie die uiteraard zeer snel moet werken, en evenmin ons budget aan. De inzender meent dat de dagbladen de chaos zullen doen voortduren door thans niet „mee te wijzigen". Dat gelooven wij niet. De regeering zelf wijzigt niet mee: niet in de Staatscourant, evenmin in haar andere officieele stukken. Onze publicaties volgen, als zij niet wijzigen, dus het voorbeeld der regeenngs-publicaties. Zoodra de regeering «onsequent handelt zal het voor ons ook een andere zaak worden. R. P. Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS - Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim.' De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men zelf yoghurt en hoe kom ik aan een plantje daarvoor? ANTWOORD: Yoghurt kunt gij het beste op de volgende manier bereiden: dat is smakelijker en hygiënischer dan met dat vieze plantje. Breng een liter melk aan de kook en laat tot 45 graden afkoelen. Roer er dan 2 of 3 lepels yoghurt door. waarvoor gij dus de eerste maal een fleschje moet koopen. Laat het, in hooikist of in kranten en dekens gewikkeld, 3 a 4 uur op temperatuur blijven. De yoghurt is dan klaar. Bewaar steeds 2 a 3 lepels voor den volgenden dag. VRAAG: Een witte elpenbeenen ketting is geel geworden. Hoe krijg ik die weer wit? ANTWOORD: Wasch de ketting in sterke zeep sop en spoel in schoon, warm water na. Maak in' een geëmailleerd teiltje een oplossing van 1 theelepel overmangaanzure kali op 1/4 liter water en laat de ketting daarin 1 uur lig gen. Maak dan een bad van 1 theekopje zwavelig zuur op 1/4 liter water. Intusschen hebt gij de ketting 5 minuten in de schaduw laten hangen. Leg dan do ketting in het bad van zwavelig- zuur en laat haar daarin blijven, tot de kallkleur geheel is weggetrokken. Spoel in koud water na. VRAAG: Hoe verwijdert men koffievlekken uit een crêpe de chine jurk? ANTWOORD: Behandel de vlek eerst met warm water. Klop goed met een zachte zeemlee ren lap af en behandel daarna met verdund mie- renzuur. Goed afsponsen en de natte plek be dekken met een laagje magnesia. Als het goed door en door droog is, afschuieren (buiten). Magnesia is zeer licht ontvlambaar! VRAAG: lloe kan ik een vaal geworden bruin gummi regenmantel, waar ook zeepsopvlekken in zitten, weer goed krijgen? "Was helpt niet. ANTWOORD: Daaraan is niet veel te doen, Probeert u eens den mantel flink te wasschen met een warm sop van neutrale zeep Tweemaal goed in schoon warm water naspoelen. Daarna in een 2uurbad van 1 theekopje mierenzuur op 1 emmer water. Goed in schoon water naspoelen. VRAAG: Hoe maakt men een witten vilthoed schoon? ANTWOORD: Maak een papje van magnesia met benzine en borstel daarmee den hoed stevig in. Voordat de hoed weer geheel droog is. schuurt gij hem voorzichtig en luchtig met het fijnst schuurpapier tot zij droog is. Met een harden borstel naschuieren. Deze behandeling moet buiten en in de scha duw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid!. VRAAG: Hoe maakt men witte wol, die geel geworden is, weer wit? ANTWOORD: Zet de wol in een lauw zeepbad, niet te sterk. Behandel daarin een minuut of vijf. Spoel tweemaal in warm water; druk goed uit. Neem een geëmailleerde pan o£ teil; vul die met warm water; doe daarbij een oplossing van 1 eetlepel overmangaanzure kali; sla dit door een dun doekje, zoodat beslist geen onopge loste kristalletjes meekomen. Laat de wol een kwartier in het bad staan, terwijl gij het af en toe omhaalt. Sla uit het bad en laat 5 minuten glad in de lucht hangen. Uw wol is nu bruin. Nu maakt gij een bad klaar van water, waarin 1 liter zwaveligzuur. Doe öe wol daarin en behandel die tot zij wit is. Knijp goe-d uit, twee maal in schoon warm water spoelen en in den wind laten drogen. Hoe bakt men poffertjes? ANTWOORD Benoodigd 1/2 pond bloem, 1 1/2 dL. melk en 1 dL. water; 2 eieren, 20 gram gist, iets zout en 60 gr. boter om te bakken. Maak op de gewone wijze een gistbeslag van alle bestandöeelen, behalve de boter. Smelt de boter, doop er een kwastje in en bevochtig de vakjes van de verwarmde poffertjespan. Giet in elk vakje een weinig beslag en bak ze aan beide kanten lichtbruin. Presenteer ze met koude bo ter en bestrooi ze flink met poedersuiker. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Benoodigd: 4 witte kooien, 2 Savoyekoolen: 60 gram zout en 12 zwarte peper korrels. Ontdoe de kooien van de buitenste bla deren en snij ze in lange dunne reepen. De stronken verwijderen. Kneed kool en stronken zoolang, tot zich pekel vormt. Doe er de peper korrels door en druk het zoo stevig mogelijk in een schoone Keulsche pot. Bedek het met een schoon, wit doekje, waarop een schoon plankje en een schoone zware steen. Onderzoek de eer ste 6 weken iedere week of zich kiem vormt; verwijder dit dan zorgvuldig en strooi er wat zout op. Breng het schoongemaakte doekje, plankje en steen weer er op. Later om de 14 da gen nazien. Na 6 weken goed. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een messenétui van hout, met papier overtrok ken? Benzine en grauw papier met warme bout helpen niet. ANTWOORD: Maak een papje van magnesia en waschbenzine; leg dat op de vlek; laat goed drogen; buiten afschuieren. Indien de vlek niet geheel verdwenen is, nog eens herhalen. Magnesia is zeer licht ontvlambaar evenals benzine: dus buiten behandelen en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: 1. Een wollen trui is door het was schen hard geworden. Hoe krijg ik die weer zacht? ANTWOORD: Hoogstwaarschijnlijk bedorven ,door te warm zeepsop of door te lang daarin laten staan. Leg de trui een uur in een lauw zwak sodabad; af en toe omhalen en wasschen. Daarna eerst in heet water afspoelen en dan in koud water. Ten slotte in een zuurbad; een half kopje zwavelzuur op een emmer water (geëmail leerde emmer). Laat daarin 3 minuten staan: tweemaal flink met schoon water naspoelen en buiten glad ophangen. VRAAG: Hoe kan men gewasschen kunstzijden lint weer stijf krijgen?. ANTWOORD Los wat gelatine op in warm wa ter. maar zorg dat geen kleine stukjes gelatine achterblijven. Doe het lint erin; druk het goed uit en laat buiten drogen, tot het zg. winddroog is, dus nog klam. Strijk het dan onder een dun doekje. Is het niet stijf genoeg, dan kunt gij een weinig goed doorgekookte stijfsel aan het gela- tinebad toevoegen. Door een dun doekje slaan. VRAAG: Hoe wascht men een zwart velours japon? 2. Hoe een teddybeer jasje, dat wit geweest is, maar door het hangen gesl geworden is? Het is al eens gewasschen. ANTWOORD: 1. Laat 3 theekopjes houtzeep trekken op 2 liter water. Giet dit bij een emmer lauw water en wasch daarin de japon. Spoel tweemaal in koud water na en hang, zonder wringen, glad op. Gij kunt de japon ook in waschbenzine was schen, maar dan wordt het nogal een dure ge schiedenis. 2. Wasschen in een lauwwarm sopje van sun- lichtzeep; tweemaal spoelen in warm water. Doe een theekopje goed opgeloste overmangaanzure kali in lauw water en laat het jasje daar 5 minu ten in; goed omhalen. Dan 5 minuten glad op hangen. Vervolgens in een bad van 1 liter zwa velig zuur op 1 emmer warm water (geëmailleer de emmer). Laat daarin tot de bruine kleur van de kali is weggetrokken; spoel tweemaal in wa water uit; wring uit en laat buiten in wind tocht drogen. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Als iemand gewetensbezwaren heeft om zijn militairen dienstplicht te vervullen, bestaat dan de mogelijkheid om anderen staats dienst te vervullen? Geldt dit voor eiken dienst plichtige? 2. Is er in Haarlem een militaire of burger lijke instantie, die deze zaken behartigt? 3. Als iemand in bovenbedoelden staatsdienst treedt, is dan de volgende zoon dienstplichtig? 4. Zijn er speciale takken van staatsdienst om militairen dienst te vervangen? 5. Duurt deze dienst langer dan de militaire? ANTWOORD: 1. Ja, voor eiken dienstplichti ge die gewetensbezwaren heeft, 2. Voorzoover ons bekend Is niet. 3. Ja, 4. Ja. 5. Ja. Gij dient een met redenen omkleed ver zoek in bij den Minister van Defensie, om vrij stelling van den gewonen dienst. Dit verzoek wordt door een commissie onderzocht, waarna de beslissing volgt. RECHTZAKEN VRAAG: Wie moet het zegel van een huur contract van S.betalen, de huurder of de verhuurder? ANTWOORD: De huurder, als zegelkosten verschuldigd zijn. PLANTEN. VRAAG: 1. Wat kan ik nu nog zaaien of plan ten ,om er het voorjaar plezier van te hebben? 2. Moeten tweejarige gewassen thans uitge zaaid worden? Welke acht u voor een stadstuin tje het geschiktst? ANTWOORD: 1. Gij kunt het nog probeeren met violen, muurbloemen en madeliefjes. Het is wel laat, maar als gij in kistjes zaait en onder glas, is het nog wel mogelijk. 2. Stokrozen, Digitalis (vingerhoedskruid) en Judaspenning, Huis-uitzetting van werklooze gezinnen. Geachte redactie, Het heeft onze aandacht getrokken, dat sinds de laats „e steunverlaging, óók op de Haarlemsche werkloozen toegepast, steeds meer werklooze gezinnen, met hun vrouw en kinderen, uit hun huizen, op de straat worden gezet. Het aantal stijgt met den dag, neemt zelfs onrustbarend toe, terwijl de winter voor de deur staat. Het tweede wat de aandacht trekt is, dat van de uitzettingen 98% geschiedt op grond van huurschuld. Dit is dan toch wel een be wijs, dat het besluit tot steunverlaging, diep heeft ingevreten in de werklooze gezinnen, die door hun economische afhankelijkheid geen reserve hebben om aan te vullen. Het derde feit, waarop wij de aandacht wilden vestigen is het groot aantal woningen, die men leeg en renteloos aantreft in onze stad, terwijl de sta tistiek der bevolking vermeerdering aanwijst. En toch gaat men maar door, de werklooze ge zinnen, op de straat te zetten, hoewel ieder de overtuiging bezit, dat deze geen huur of al thans niet de gangbare hooge huishuren van den lagen steun kunnen betalen. De werk loozen worden voor de keus gesteld: of de huishuur betalen en niet eten of eten en geen huishuur betalen. Tenslotte wijzen wij op de houding van den inspecteur van het Gem. Woningbedrijf. Woensdagmorgen is in de Zwaluwstraat een werkloos gezin uit de woning gezet. Oorzaak huurschuld! Toen de inspecteur hierover werd opgebeld, zeide hij, dat hij niets leeg had staan. Het is ons bekend, dat er wel, zelfs dichtbij, n.l. in de Sperwerstraat, een woning van het Gem. Woningbedrijf leeg staat. Wel kon deze werklooze een huis(?) van den inspecteur krijgen, n.l.-in de Oranjeboomstraat, tusschen de Brouwersvaart en Rollandstraat. Dit zijn feitelijk afgekeurde hokken, althans onbe woonbare krotten. Moet het dezen inspecteur dan verwonderen, dat een werklooze nog zoo veel eigenwaarde bezit, dat hij zoo'n krot wei gert? Hierbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat in de buurt, waar zijn boeltje buiten staat, een goede woning te huur staat. Toen het W.S.C. een delegatie stuurde naar den inspecteur, om te verzoeken voor den tweeden nacht maatregelen te willen nemen, daar alles reeds een nacht was buiten geweest, voegde hij dien menschen toe: „Morgen vroeg om 9 uur heb ik spreekuur!" Het leven der werklooze gezinnen is wel prettig te noemen niet waar? Met dank voor de plaatsing, HET BESTUUR VAN HET „W.S.C." Haarlem, September '34. (Wij brachten deze klacht over aan den Directeur van Bouw- en Woningtoezicht, die ons zeide, dat de aangeboden woning wel oud, maar goed te bewonen was. Overigens moet men zich met vragen om woningen niet na kantoortijd bij de ambtenaren, aan hun woning, vervoegen, maar aan het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht en op de gewone kantooruren.) Een brief uit Zuid-Afrika. Wie schrijft aan Thelmai en Majorie Carsten? Den Heer Redacteur, „Haarlem's Dagblad". Haarlem, Holland. 1 Wel Edele Heer: Wij zijn eenzame tweelingzusters (19 jaar oud)' en zullen het zeer op prijs stellen indien er onder uwe lezers, zijn genegen met ons te correspondeeren Wij hebben belangstelling o.a. voor het ver zamelen van interessante photo's, alsook voor postzegels. Wij lezen veel en zullen ons best doen om allen, die ons photo's, postzegels of couranten, enz. zenden onzerzijds van het zelfde te voorzien. Wie hierin geïnteresseerd is behoeft niet te aarzelen aan ons schrijven (Hollandsch of Engelsch) Wij zeggen u onzen beleefden dank voor het opnemen van dezen brief, en zien met be langstelling het resultaat tegemoet. Hoogachtend, HELMA EN MARJORIE CARSTEN* Adres: „Oharmaine", St. Leger Weg, Claremonb, Kaap, Zuid-Afrika. Werken op hoogen leeftijd. Geachte redactie, De heer Scbeffer reageert in uw blad vart 14 dezer op het stuk van Ko de Haan en in zijn inzichten zit m.i. zeer veel goeds, voor namelijk in wat hij zegt over het verbieden van loonarbeid door gepensionneerden en door arbeiders van zestig tot zeventig jaar en ouder, die eiken dag nog werken. Bij een groote firma onder Haarlem met groot per soneel. werken nog arbeiders van 70 jaar en ouder, dagelijks van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur en langer, als het bedrijf dat vraagt. Verleden jaar is zoo'n arbeider op het werk in elkaar gezakt. Hij is toen een tijd ziek ge weest en daarna gepensionneerd. Maandag avond is bij diezelfde firma weer een derge lijk geval voorgekomen. betrokken arbeider is ook op het werk in elkaar gezakt, en naar de Mariastichting vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Hij heeft dus ge-" werkt tot zijn dood. Kan de regeering en kunnen organisaties dergelijke toestanden tegen gaan?Een en vijftig duizend jonge mannnen van 18—25 jaar loo- pen in ons kleine Nederland werkloos rond! Met dank voor de plaatsing, P. S. Heemstede, 14 Sept. 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10