DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET Engeisch Enthousiasme DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Dr. Elzinga voor den V. D.- Bond. „De waarde der democratie." Maandagavond de afdeeling Haarlem van den Vrijz^iftig-Democratische Bond een ledenvergadering. In zijn openingsrede herinnerde de voorzit, ter aan heigeen zich in de laatste maanden in het buitenland had afgespeeld. In het bijzonder vestigde hij de aandacht op de resultaten van de Amerikaansche enquête-commissie, die een onderzoek instelt naar de gebruiken der inter nationale wapenindustrie. Het is gelukkig dat deze resultaten bekend worden nu overal een streven naar sterkere bewapening valt op te merken. Dr. S. Elzinga sprak vervolgens over de voor deden der democratie. In een vorige vergade. ring had hij tot onderwerp gekozen: „Hoe het volk werkte". Dezen avond bepaalde hij zich tot: „Hoe het volk leefde". Scherp bïiichtte hij de woningtoestanden van 50 jaar geleden, zoowel in de stad als op het platteland. De hygiënische toestanden in de kelderwoningen en de krotten van Amsterdam maakten de be woners tot een gemakkelijke prooi van de tuberculose. Drankmisbruik maakt de sociale ellende nog grooter. Schrijvers als Heijermans, Querido en Brusse beschreven het leed van de econo misch zwakken. De Vrijzinnig-Democratische partij heeft van haar oprichting af gestreden voor iotsverbele ring van de arbeiders. Door samenwerking van regeering en volks- vertegenwooordiging kwamen tal van sociale wetten tot stand. Het onderwijs werd verbeterd en steeds grootere groepen profiteerden van dit onder wijs. Het democratische stelsel, waarop thans zoo lichtvaardig afgegeven wordt, was een zegen voor het geheele volk. Zeer zeker mag. en moet men zelfs de vraag stellen, of dit stelsel op sommige punten niet herzien moet worden. Naar de meening van den spreker zal o.a. het autoriteitsbegrip duide lijker in de democratische gedachte opgenomen moeten worden. Na deze rede werd bij acclamatie Mr. L. G. v. Dam candiaaat gesteld in de vacature van een lid van het dagelijksch bestuur van het hoofd bestuur. Voor de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering waren eenige voorstellen binnen gekomen, waarover breedvoerig gediscussiëerd werd. De afdeeling besloot een brief aan de V.D. Kamerfractie te richten met het verzoek om de voorgestelde wijziging van de kieswet betreffende het minimum-aantal van 3 zetels af te wijzen. Over het beleid van de raadsfractie werden eenige vragen gesteld. ARROND. RECHTBANK. Diefstal met inklimming. Bij de Fa. v.h. Smits Reynders. Worden de tuinders te Leimuiden geholpen? Onderzoek wordt ingesteld. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van der Weijden betreffende het toe kennen van steun van Rijkswege aan de tuin ders onder de gemeente Nieuw veen. Uithoorn en Leimuiden, wier geheele oogst op 18 Juli jl. door een hagelramp werd vernietigd, heeft de heer Steenberehe. minister van economi sche zaken, medegedeeld, dat de vraag of de schade, welke door een natuurramp is ont staan, in aanmerking komt vergoed te worden uit gelden, welke in de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds voor tuinbouwsteun- maatregelen zijn uitgetrokken (de z g. Tuin- bouwsteunwet werkt niet. meer), moeilijk aan stonds bevestigend kan worden beantwoord. De minister acht het nemen van maatrege len door het particulier initiatief bij dergelijke gebeurtenissen, zooals ook bij vroegere natuur rampen is geschied, de meest juiste vorm van steunverleening. Waar thans tot zijn leedwe zen op deze wijze geen maatregelen ten behoe ve van de slachtoffers zijn genomen, heeft de minister, uit overweging, dat iets voor deze menschen moet worden gedaan, opdracht ge geven na te gaan in hoeverre het wettelijk mogelijk is althans het bedrag, dat de betrok kenen als steun voor hun producten zouden hebben ontvangen, indipn de natuurramp niet had plaats gehad, niettemin aan hen uit te keeren. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM. Tomaten 36 per K G. Snijboonen 10—22 ct. per K.G. Heerenboonen 614 ct. per K.G. Sla per 100 krop f 0.80—f 2.30. Spinazie 15—40 ct. per kist. Andijvie 40—90 ct. per kist. Postele'n 1220 ct. per kist. Groenekool 1435 ct. per kist. Wortelen 49 ct. per bos. Prei '3—10 ct. per bos. Selderij 2—5 ct. per bos. Pieterselie 2—5 ct. per bos. Bloemkool 49 ct. per stuk. Komkommer 34 ct. per stuk AGENDA DONDERDAG 20 SEPTEMBER Parklaan 34 (Broederkerk)Opwekkingssa menkomst. 8 uur. Gebouw Protestantenbond. Vestestraat: Psy cho Synthese, lezing B. v. d. Meer. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het lied van de Zee'' Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too- neel Little Trixle. het nieuwe wereldwonder. 7 en 9 15 uur. In het voorprogramma opening der Staten-Generaal. Rembrandt Theater: „Goud". Op het too- neel Joe Coplan and Jack Masters. 7 en 9.15 uur. In het voorprogramma opening der Sta ten-Generaal. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- dAgs. Toegang vrij. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Openbare vergadering IfJ. S. B., 8.15 uur. pioscopen, nieuw programma, V Heden stonden voor de rechtbank twee Rot terdammers terecht, resp. 29 en 37 jaar oud, die zich schuldig gemaakt zouden hebben aan diefstal met braak en inklimming. Zij zouden zich in den nacht van 26 op 27 Januari 'I. toegang hebben verschaft tot het kantoor van de N.V. Mij van metselmaterialen voor heen Smits en Reijnders aan het Zuiderbui ten Spaarne en daar een bedrag van onge veer drieduizend gulden hebben ontvreemd. Het personeeil van genoemde firma ontdek te in den morgen van 27 Januari, dat een m een der lokalen staande brandkast was open gebroken, terwijl ae raampennen waren uit geboord, zoodat zij tot de conclusie kwamen, dat men zich door uitboring der pennen en vervolgens openschuiving van het raam toe gang tot de kantoorlokalen had verschaft en daarna de brandkast opengebroken. In deze kast was echter geen geld geborgen geweest, zoodat men aanvankelijk niets vermiste, maar toen de kantoorbediende mej. v. Leeuwen wat later de kluis had geopend, zag zij, dat een daar den vorigen dag door haar geplaatst geldkistje, bevattende ongeveer f 3000 waar onder twee biljetten van f 1000. was geledigd. De kluis was onbeschadigd, doch de sleutel ervan was geborgen geweest in een lade van een bij de kluis staanden lessenaar, zoodat de dieven de kluis waarschijnlijk met dien sleu tel hadden geopend. Van de daders had men aanvankelijk geen spoor, maar de politie kreeg verdenking tegen zekeren K, en uit haar onderzoek bleek, dat deze werkelijk een der daders was en in combinatie had gewerkt met L. terwijl de inlichtingen waren verschaft door een Haarlemmer, zekeren V. De verdachten bekenden, dat zij. na van V. inlichtingen gekregen te hebben in den avond van 26 Januari per motorfiets van Rotterdam waren vertrokken, voorzien van de noodige inbrekerswerktuigen. Door ovei- klimming van een hek aan de zijde van het Spaarne kwamen zij op het terrein van Smits en Reijnders. K. boorde de raampennen uit en toen beiden naar binnen waren geklommen, heeft K. de brandkast opengebroken, waarin niets werd gevonden. Bij verder onderzoek troffen zij in de lade van het schrijfbureau den sleutel der kluis aan, welke door K. werd geopend en daarna werd door hem het geld uit de kluis genomen. De helper L. had niet zoo'n werkzaam aan deel in de zaak genomen, doch meer den rol van toeschouwer gespeeld. De officier van justitie eischte tegen K. 3 iaar, tegen L. 1 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Mr. H. E. Prinsen Geerligs, de verdediger van K.. wees er op, dat K. „het seintje" van V. had gekregen, dus dat deze persoon hem er min of meer toe had gebracht. Pleiter drong aan op een lichtere straf. Mr. v. Dam. de verdediger van L. wees op het vrij gunstig verleden van zijn cliënt en op de omstandigheid, dat hij eigenlijk niet anders dan de bijlooper is geweest. Pleiter drong daarom aan od een lichte, dan wel een voorwaardelijke straf. Vervolgens stonden terecht de gebroeders V. terzake, dat zij geld. van bovenbesproken in braak afkomstig en waarvan zij wisten, dat het door misdrijf was verkregen, ten geschen ke hadden ontvangen. Verdachte K. werd nu als getuige gehoord. Hij erkende bij de gebroeders V. aan huis te zijn geweest in den avond van 26 Januari en ook reeds eerder. Een der broeders was bekend op het terrein van Smits en Reijnders en deze lichtte K. in. De andere broer is in den avond van 26 Januari met K. en L. meegegaan naar het terrein van Smits en Reijnders en heeft de inbrekerswerktuigen gedragen, waarna hij zich zou hebben verwijderd. Later kwamen K. en C. weer bij hem thuis en hij, de jongste der gebroeder V. dus, kreeg van K. f 300 aan rijksdaalders. Hiervan gaf hij later f 100 aan zij n anderen broer. De verdachten bekenden geld ontvangen te hebben en de officier achtte de heling bewe zen. Tegen den Jongsten V. eischte hij, omdat deze zeer ongunstig bekend staat en eigenlijk meer schuldig in aan de inbraak dan K. een gevangenisstraf van 3 jaar. Tegen den oudsten V. werd 9 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk gevraagd. Mr. Silvain Groen pleitte een lichtere straf voor den jongsten verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal met inklimming te Santpoort. De diefstal met inklimming. welke daarna in behandeling kwam. was van minder ernstigen aard. Hier waren het drie jeugdige bewoners van Santpoort, die op roof waren uitgetrok ken. Van oordeel, dat in de woning van den heer T. misschien wel wat te halen was. had den zij op een tijdstip, dat de bewoners afwe zig waren, een raam ooengeschoven. Een der jongens was naar binnen geklommen, terwijl de anderen buiten de wacht hadden gehou den. De inklimmer verscheen later weer bij zijn kameraden met een bedrag van f 20 dat hij in de woning had weggenomen. De jongens bekenden en beloofden beter schap/De officier van justitie wees er op. dat de jongens niet zoo heel best bekend staan, maar dat de reclasseeringsvereeniging hoopt, dat een voorwaardelijke straf gunstig zal wer ken, waarom hij tegen ieder 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk eischte. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een rijwiel. Een hoofdagent van politie te IJmuiden zag in een pakhulsje twee fietsen staan on omdat hij wel eens had hooren vertellen, dat daar in dat schuurtie gestolen rijwielen werden ge borgen. wilde hij den gebruiker van het schuurtje eens vragen wat dat voor fietsen waren. Hij trof den bewoner niet thuis, en bleef daarom in de nabijheid van het schuur tie. Daar verscheen even later een persoon, die behoedzaam om zich heen keek en die. toen hij den politieman zag, gauw de schuur deur dicht gooide. De agent ging toen het schuurtje binnen en zag dat de fiets die eerst in het oog had gestaan, nu achter de deur was gezet, terwijl de man in het schuurfje de andere fiets aan de hand had. Gevraagd van wien de andere fiets was, beweerde de man. dat die ook van hem was. wat vreemd was. aangezien de man werkloos was. De agent nam de fiets mee en hem bleek bij onderzoek, dat de fiets aan iemand was ontstolen. Nu had de man zich voor diefstal te ver antwoorden. Hij ontkende de fiets gestolen te hebben doch beweerde ze van een onbekende te hebben gekocht voor f7 met de bedoeling ze weer te verkoooen, waartoe hij echter gpen ncglngen had gedaan. Ook was het niet duide lijk hoe hij. een stpuntrekirer zeven gulden teveel had om een fiets, die hij niet noodig had te tooopen. De Officier geloofde niets van den grooten onbekende en was van oordeel, dat verdachte - o. a. a f 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 740.6 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Noord-Wes telijken wind. Zwaar bewolkt met opklarin gen. Waarschijnlijk nog regenbuien. Aan vankelijk iets kouder; later weinig verande ring in temperatuur. Uit het Buitenland NOG BUIIG WEER VERWACHT De kern van het depressiesysteem heeft zich Oostwaarts verplaatst en bevindt zich thans tusschen IJsland en Noorwegen. Secundairen strekken zich hoofdzakelijk naar de Zuid- en Oostzijde uit. Over ons land passeerde heden morgen een randstoring. die flinken regen brengt. De storing welke gisteren overtrok be vindt zich thans over Oost-Duitschland. Zij veroorzaakte allerwege zwaren neerslag. Mün- chen had 31 m.M., Maastricht 17 m.M. Met het toenemen van den depressie invloed is ook overal de temperatuur ge daald met uitzondering van Scandinavië, waar het plaatselijk warmer weer werd. Over Zuid-Frankrijk en Centraal Europa is het nog rustig weer. In het overige waarnemings gebied waaien matige winden, die hier en daar wat krachtiger worden, doch nergens stormt het. Over IJsland stijgt de barometer. Het is er nog koud, doch sneeuw komt niet meer voor. In het Zuid-Westen blijft de lucht druk nog onveranderd. Er mag nog buiig weer worden verwacht met tijdelijke opklaringen en kouden nacht. Thermometer 20 September; Hoogste gisteren 63 F. Laagste heden nacht 52 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 September. Ondertrouwd 19 September: J. W. C. Die- lemans en E. A. Frischalowski: J. A. van Beest en J. M. Haag; F. J. Entrop en C. W. Jansen; G. J. Scholte en C. Tintrop: J. A. v. d Berg en C S. M. v. d. Berg en C. S. M, v. d. Berg: A. G. v. d. Leij en M. Jongejans; H. Derlagen en J. de Vries; J. M. Kleinjan en A. P. Pieters; P. de Jong en I. E. Losekamm; H. G. A. Waage en T. van Nimwegen; G. M. C. Waage en A. van Nimwegen. Getrouwd 19 September: J. C. van Dijk en D. K. Sandhoff; J. H. Kiilman en G. J. Ger ritsen: A. F. van Trojen en E. A. Lacet; C. Kraaijenoord en G, E, de Vink: J. J. Wetter- hahn en W. M. H. van Zonneveld; C. C Bom- hoff en G. P. Busé; A. P. Wassenaar en J. C. van Berk; H. Sieval en M. P. Lamparter: J. M. Snethlage en D. J. F. Meerburg; T. Doe- zie en J. J. v. d. Reep; C. de Paus en C. de Lang; K. Mazereeuw en C. Westerbeek; J. A. C. Remkes en M. C. Buchner. Bevallen 15 September: G. J. Ebbeling Alders; 17 September: A. H. W. v. d. Horst Smit, z.; 18 September: L. B. de Mes—Wolters, z.; A. H. MeerveldTulen, d.; W. van Werven van Melsen, d.; J. H. G. Bollenvan Aken, z.19 September: G. J. MekenkampRoet, d.; M. C. GroenmanCohen, d. Overleden: 17 September: S. J., 3 mnd., d. v. J. v. Zanten, Essenstraat, 18 September: S., 15 u., z. v. P. Carton, Spaarnwouderstraat. E. NijssenFigec, 80 jaar, Atjehstraat. P. J. We zelenburg, 55 jaar, Klein Heiligland. het rijwiel gestolen had. waarom hij 6 maan den gevangenisstraf eischte. Mr. Tonino achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak subs, een lichte straf. UITSPRAKEN. De inbraak op den Koudenhorn. Eén der 2 mannen, die terecht hebben ge staan, omdat zij op 13 Mei bij een bakker op den Koudenhorn hadden ingebroken en reeds verschillende veroordeelingen ondergaan hadden, werd veroordeeld voor inbraak tot 2 jaar met aftrek van voorarrest; de ander werd vrijgesproken. Geëischt was respectievelijk 3 jaar en 11'2 jaar. De eerste was verdedigd door Mr. Stomps de tweede door Mr. D. de Jong. Een rijwieldief. Een man. die een rijwiel uit een voortuin tje had gestolen en tegen wicn 10 maanden gevangenisstraf was geëischt, waarvan 5 maanden voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld tot 9 maan den, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Een handelaar in loten. Een man, die menschen had bewogen tot afgifte van f 1.25 onder voorgeven, dat zij met 15 personen eigenaars zouden worden van een lot der Hollandsche Grondcrediet- bank, terwijl bleek, dat niet 15 maar 48 per sonen hetzelfde nummer hadden gekregen, v»erd ontslagen van rechtsvervolging. De eisch was 6 maanden met aftrek van het voorarrest. Verdediger was Mr. Van Eek. Verduistering van een rijwiel. Een jongeman, die een rijwiel, dat hij in huur had ontvangen, had verkocht, werd wegens verduistering veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden met aftrek van het voorarrest. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. In hooger beroep heeft een echtpaar uit Haarlem terecht gestaan voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, hetgeen in hoofd zaak was het zonder bijstand van een dokter masseeren. De kantonrechter had den man tot 3. de vrouw tot 8 geldboeten van f 25 veroordeeld en de officier had bevestiging van het vonnis geëischt. De rechtbank bevestigde het vonnis wat betreft de vernietiging der inbeslag genomen goederen. .Verdediger was Mr, Hord Thomson, t Prinses Marina kwam, zag en overwon (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 18 September. Het Engelsche volk heeft de verloofde van Prins George, den jongsten en knapsten zoon van het Koninklijk echtpaar, reeds aan het gevoelige hart gedrukt. Het is een knap paar. zoo klinkt het uit aller mond. En welke mond zou het willen betwisten? Waarom kloppen de Biitsche harten zoo warm voor deze „royal romance"? Het Koninklijk gezin is voorbeeld en model voor allen. Zijn leven, zijn wisselval ligheden, zijn evenementen vinden weerklank in elk huisgezin. Het huwelijksleven, dat het cement van den staat is en als zoodanig sterker is naarmate het gelukkiger, waardi ger en zuiverder is ziet men in zijn glorie in de paleizen en kasteelen waar de koninklijke familie woont. Het leven van dat gezin is een deel van het leven van alle gezinnen. Alles wat continuïteit voor zuik een schoon houvast van de maatschappij bevordert wordt met ver voering welkom geheeten. Het land juicht niet oppervlakkig, uit traditie of omdat het zoo hoort wanneer een kind van het supreme gezin trouwt of als thans zijn bruid kiest. Het juicht uit de diepte van zijn hart en met de geestdrift die komt van de verwezenlijking van steeds gekoesterde hoop en de zege van de overtuiging. En er is meer dat de gemoe deren thans dieper roert dan wellicht ooit bij een koninklijke verloving het geval is ge weest. Er blijft in dit opzicht voor het Engel sche volk nog te hopen over enwie weet werkt het voorbeeld niet aanstekelijk. En dit is een verbintenis der 'liefde, een feit dat de romantische harten der Britten goed doet. De Prins is met vreugde gezwicht voor de liefelijkheid van een Prinses, zooals elke jonge Fngelschman, wat zijn rang en stand ook zij, kan zwichten voor de liefelijkheid van een meisje van zijn staat. „All the world lo ve* a lover, zegt men in dit land. Hoe groot moet de liefde dan wel zijn wanneer de „lo ver' een kind is van het koningshuis? En dan is er de persoon van de Prinses, die har telijke, gemoedelijke Prinses met haar gees tig en aantrekkelijk gezicht. Het gansche volk bewondert Prins George om zijn keuze en om zijn smaak. Prinses Marina kwam te Folke stone aan; en de eerste omhelzing op Engel- schen grond was voor haar oude Engelsche nurse. De mare van dat gebaar ging door het land met de moderne snelheid van het elec tron en ze hielp er in hetzelfde tempo harten winnen voor de Grieksche Prinses. De eerste symptomen van haar populariteit waren ver bijsterend. De bevolking liep te hoop, overal waar de mogelijkheid bestond een glimp van haar op te vangen of een fragment te zien van haar modieus hoedje Men moest alles van haar weten en van haar uitzet en haar juweelen; en de engagementsring verscheen alsnog in ontwerp in de bladen, die zich niet onbetuigd lieten de populaire en zoo begrij pelijke nieuwsgierigheid te bevredigen. Op den Maandag na den Zondag van haar aankomst verkochten ae modewinkels van het West End hoedjes naar het model van dat van Prinses Marina. Er is reeds een Marinaroos. Er is reeds een Marina-kapsel. Henry Hall, de dirigent van de dansmuziek van de B.B.C. heeft 500 liedjes met muziek ontvangen over Marina, welke hij terzijde heeft gelegd, niet omdat ze geen uit drukking zouden geven aan de heerschende gevoelens van genegenheid en bewondering maar omdat hij vindt dat het. wat overg'emeen- zaam zou zijn ze aan den ether prijs te ge ven. Ouders, die pas met de geboorte van een kind zijn verblijd, doopen het Marina, met veronachtzaming van het feit, dat de naam la ter den leeftijd van het meisje of de vrouw zal verklikken. Indien de Cunard-maatschap- pij de dankbaarheid van de bevolking wil winnen moet zij het nieuwe groote"schip „Marina" doopen, een passende naam, een schoon klinkende naam, de naam van de jongste koninklijke lievelinge van het pu bliek. Voorstellen van deze strekking zijn bij dozijnen in de pers gedaan. SANEERING CENTRALE VERWARMINGS INDUSTRIE. In een te Delft gehouden vergadering van het bestuur van de Unie van Verwarmingsin- stallateursvereenigingen (U.V.I.V.) en de tot vóór dien buiten dat vakverband het bedrijf uitoefenende installateurs de Koninklijke Fa briek F. W. Braat N V. en de N.V. Technische Mij. Heringa en Wuthrich is volledige overeen stemming bereikt over de wijze waarop dit vak zal worden gesaneerd. Daartoe is een voorloopige regeling gemaakt, welke binnen 6 maanden door een definitieve zal worden vervangen en waarvan de hoofd bedoeling is de verwording van het vak tegen te gaan, onder volledige zekerheid van den afnemer tegen misbruiken door prijsafspraken. Anderzijds is een overeenkomst gesloten met de Radiatoren en Ketel Unie (Reku), waarbij partijen zich verbinden uitsluitend van elkaar ketels en radiatoren te koopen, resp. aan elkaar te leveren. Deze laatste overeenkomst was reeds door de U. V. I. V. met de Reku eenigen tijd gele den gemaakt, doch toen ontbrak aan de Reku nog een zeer belangrijk lid, dat inmiddels is toegetreden. Uitbreiding van het Leidsche Academiegebouw. De plannen zijn er, maar nu het geld Voor 1936 zal men niet gaan verbouwen. De plannen tot uitbreiding van het Acade miegebouw ie Leiden beginnen thans vasten vorm aan te nemen, hoewel de uitvoering er van nog op zich zal laten wachten tot de noo dige gelden op de rijksbegrooting kunnen wor den gevonden, hetgeen vóór 1936 niet het ge val zal zijn. In groote trekken komen zij hier op neer, dat de reeds aan het Rijk toebehoo- rende en bij de Universiteit, gedeeltelijk ten dienste van de ethnografische verzamelingen, in gebruik zijnde panden Rapenburg 67, 69 en 71, benevens de dienstwoningen aan het Aca demieplein, door een gang boven de Hortus poort met het historische Academiegebouw verbonden en verbouwd worden. Terwijl daar bij het fraaie oude patriciërshuis Rapenburg zoo goed als geheel in tact kan worden ge laten, zal de verbouwing der overige percee- len uiteraard zeer grondig moeten zijn, al zul len de gevels kunnen worden gespaard, zoo dat het stadsbeeld aan het Rapenburg geen gevaar loopt door nieuwe bouwsels te worden ontsierd. Behalve over behoorlijke vergader en bureaulokaliteiten voor het College van Curatoren zal op deze wijze de beschikking worden verkregen over acht collegelokalen voor 25 tot 100 hoorders, een aantal kleinere vertrekken, die voor colleges van geringen omvang, examens en tentamens en als spreek kamers zullen dienen, faculteitskamers voor de medische en de vereenigde faculteiten, ar chiefruimte enz. In beginsel is besloten de westelijke vleu gel van het thans tot ethnografisch museum verbouwd wordende voormalig Academisch Ziekenhuis te bestemmen tot centrum voor Oostersche studiën. Zoolang de uitbreiding der Academie niet gereed is, zullen daar evenwel alle colleges worden gegeven, die thans hun plaats hebben in de Zeevaartschool. Deze voor loopige regeling, welke naar zich laat aanzien, ongeveer drie jaar zal duren, treedt na de Kerstvacantie van dit studiejaar in het leven. OPHEFFING DER KATHOLIEKE ARBEIDERSGEMEENSCHAP IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 19 September (V.D.) De rijks partijleiding deelt mede, dat het in het belang der centralisatie wenschelijk voorkomt, de ar beidsgemeenschap van Katholieke Duitschers te ontbinden. In overeenstemming daarmede heeft die gemeenschap zich ontbonden. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. (Dames). RAPIDITASSIMSON. Rapiditas zal Zondag haar laatsten wed strijd voor de competitie spelen tegen den kampioen der A.TH. (1934) te drie uur op den Vergierdeweg. (Heeren). Ook het Rapiditas Heerenteam zal te twee uur tegen Simson in het strijdperk treden. HET LIJNDEN-TOURNOOI. Finale le Afdeeling: Aalsmeer ILijnden I 12 uur 30. 2e Afdeeling: Tonido—Zeeburg I (A) 11 uur. OdinLijnden II (B) 10 uur. Verliezer A—Verliezer B 2 uur. Finale: Winnaar AWinnaar B 3 uur. BILJARTEN. OM DEN „CENTRAALBEKER". Woensdagavond werden de nederlaagwed strijden om den „Ceirtraalbeker" bij „Vrien denkring" aan den Kruisweg alhier voortge zet. De Amsterdamsche biljartclub K.E.T.S. was met haar tweede viertal op bezoek. Het resultaat was: (De spelers van KE.T.S, staan vooraan).' Hierbij ook de uitgestelde partij De Jong- Bannink 10088: BelzerTeunenbroek 5165 KrijtenburgHuizing 5022; Vermeert Snoeks 7890; TerhorstRist jouw 6561. De uitkomst is dus: K.E.T.S. 340 en „Vrienden kring" 330 caramboles. De totaal uitslag luidt nu: K.ETS. 627 en Vriendenkring 693 punten zoodat Vriendenkring won met 65 punten. Maandag komt J5.EJS.", Haarlem. DAMMEN. UITSLAGEN DAMCLUB HAARLEM. Clubkampioenschap 19341935: Hoofdklasse: F A. BerkemeierW. van Daalen 11 J. LycklemaD. A. van Abs 11 W. Stro oP. van Wamel 20 Tweede klasse: M. van LeeuwenJ. Kroon (afgebr.) A. RussB. Gabriel 11 Promotie -degrad atiewedstrij d R. C. BroekmeierP. Ottolini 20 J. P. Exel Jr.—H. J. Rozijn 1—1 HOCKEY HOCKEYDAG AMSTERDAM. De uitslag van de loting voor den hockeydag welke op Zondag 23 September a.s. op de Stadionvelden zal plaats vinden, luidt: Bloemendaal II 11.30—12.20 1.30—2.20 Nijmegen *2.20 Baarnsch Lyc. f Deventer 11.30—12.20 1.30—2.20 H.D.M.n i ,non Bloemendaal I 10.30 11.20 P.W. Pinokkio Amsterdam I Gooi Hilversum n f Amsterdam II Hilversum I f Delftsche Stud. 10.30—11.20 De wedstrijden duren twee maal 25 minuten Bij gelijk spel zal door het nemen van vrije slagen beslist worden, welk elftal in de yolgende ronde komt,. Vereenigingen, die niet op tijd aanwezig zijn, woren geschrapt. De wedstrijdcomnussie bestaat uit de heeren J. Wagener, Tj. van Holkema en Jhr, Mr. W, C. Hooft Graafland,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2