BINNENLAND Het roode links - het roode rechts. De Nederlandsche Staatsbegrooting 1935 en de beurs. DONDERDAG 20 SEPTEMBER '1934 HSÏRL'EM'S DSGBCAD 3 Concrete besprekingen met Japan mogelijk. Moeilijkheden uit den Weg geruimd. Het begin van een oplossing? Aneta meldt uit Batavia d.d. 19 Sept.: Op 18 Sept. bracht Mr. Hart een bezoek aan Dr. Nagaoka. leider der Japansche delegatie, en gaf dezen officieel kennis van zijn optreden als fungeerend voorzitter van de Nederland sche delegatie, gedurende de ontstentenis van den heer Meyer Ranneft. Na deze officieele kennisgeving vonden tus- schen beide voorzitters besprekingen plaats, waarbij verschillende punten onder de oogen werden gezien, welke tot nog toe aan zake lijke besprekingen in den weg stonden. Thans is ten aanzien van de te volgen pro cedure aan beide zijden een bevredigende op lossing gevonden, ook voor zoover betreft de behandeling van het scheepvaartvraagstuk, zoodat onmiddellijk een aanvang kan worden gemaakt met concrete discussies, hetgeen he den dan ook geschiedde. Van beide zijden is uiting gegeven aan den oprechten wensch dat deze besprekingen thans ook spoedig tot zakelijke resultaten zul len leiden. De commissie voor de besprekingen uit de Nederlandsche delegatie is samengesteld uit de volgende heeren: Prof. Van Gelderen, A. G. Ph. Wyers, Mr. J. E. van Hoogstraten, die voor zoover noodig, zullen worden bijgestaan door diverse adviseurs en experts Aan Japansche zijde berust de leiding in handen van den heer Koshida. Heden zal het programma voor de bespre kingen worden opgesteld. Zooals reeds in de eerste plenaire vergade ring van de delegaties is vastgesteld, zal de leiding van de zakelijke besprekingen tus- schen de Nederlandsche en Japansche delega ties respectievelijk gevoerd worden door den heer Van Gelderen en den heer Koshida. Bei den kwamen reeds hedenmiddag bijeen tot vaststelling van het programma. Verdwijnt de Leercentrale? De Merapi wordt weer gevaarlijk. Vuurregen langs de Westelijke helling. Uiterste waakzaamheid geboden. Aneta meldt uit Semarang dd. 19 Septem ber: Sedert Maandag j.l. kan de krater van de Merapi de stijgende lavamassa niet langer bergen, waardoor een onafgebroken vuur regen langs de Westelijke helling van de vul kaan plaats vond. Deze vuurregen leverde, van Djokja gezien, een fantastisch schouw spel op. Hoewel de lava de boschgrens reeds bereikte hadden nog geen boschbranden plaats. Direct gevaar bestaat thans nog niet, doch de uiter ste waakzaamheid is geboden. Slachtoffers van auto's en een onbewaakten overweg. LANGS DE STRAAT. Baldadigheid. Verschillende leden zijn niet op het voort bestaan gesteld. Dezer dagen kwamen, naar wij vernemen, te Tilburg de leden-schoenfabrikanten der Centrale H. L. S. in vergadering bijeen ter be spreking van de vraag, of het wenschelijk is de Centrale te laten voortbestaan. Bij een gehouden stemming, welke door het bestuur werd voorgesteld, verliet een groot gedeelte der aanwezigen de zaal. daar deze stemming volgens hen niet op de juiste wijze plaats had. Deze personen hielden daarna een afzon derlijke vergadering waar een 35-tal hunner een lijst teekende om het bestuur der Centra le in kennis te stellen, dat zij niet op het voortbestaan der Centrale gesteld zijn. Tevens maakten nog enkele schoenfabrikan ten van deze gelegenheid gebruik hun lid maatschap van de Centrale op te zeggen. Twee dooden, twee zwaar gewonden. Zijn dochtertje overreden. Toen de eierhandelaar Goede, te Lands meer, met zijn auto het erf afreed, raakte zijn vierjarig dochtertje, dat daar aan het spelen was, onder een der achterwielen het welk haar over het onderlichaam ging. Het kind werd met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen en is in deerniswekkende,n toe stand naar een der Amsterdamsche zieken huizen overgebracht. Auto's slipten en botsten daarna. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wychen, tengevolge van de gladheid van den weg een auto uit Rijswijk in botsing gekomen met een Nijmeegsche huurauto. Beide wagens reden vervolgens tegen een paar dikke hoo rnen en werden geheel vernield. Van den Haagschen wagen werden beide inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar gewond. Zij zijn naar het Canisius Ziekenhuis overgebracht, waar de heer S. eenige uren na aankomst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige rib- fractuur opgeloopen. De chauffeur van den Nijmeegschen wagen werd slechts licht ge wond. Door den trein gegrepen en gedood. Op den onbewaakten overweg in de lijn Til- burg-Boxtel onder Heukelom gem. Berkel En- schot is het verminkte lijk gevonden van den 40-jarigen handelsreiziger H. Muijs, wonende te Oisterwijk. In de nabijheid werd het rij wiel van den man gevonden. De marechaus see onderzoekt met welken trein het ongeluk kan zijn geschied. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. 6de album verschenen over de Zuiderzee-inpoldering. De Wieringermeer in het bijzonder behandeld. Het zesde album over een reusachtig werk is verschenen; het album over de afsluiting en de gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee. Dit werk verschijnt bij de N.V. Handels drukkerij Holdert en Co. te Amsterdam en is samengesteld met medewerking van het de partement van waterstaat, de directie dei- Zuiderzeewerken en de voorloopige directie der Wieringermeer. Het vijfde album verscheen in December 1932 en uiteraard vermeldt dit zesde de ge beurtenissen van dien datum af tot op heden, In het voorwoord wordt in herinnering ge bracht dat twee jaar geleden nog niet bekend was of men met verdere inpoldering zou door gaan of de werken stopzetten Zooals men weet is besloten de inpoldering van den Noord Oos telijken polder te laten geschieden en het is met groote voldoening dat men constateert, dat ondanks moeilijkheden en zorgen de al oude Nederlandsche ondernemingsgeest leeft! Vele statistieken en kaarten geven een overzichtelijk beeld van de belangrijke resul taten die reeds zijn bereikt door de inpolde ring van den Wieringermeerpolder. Men ziet als het ware hoe in den loop van 1933 de Wie ringermeerpolder is gegroeid. Het aantal aan te leggen kilometers weg vermindert met het kwartaal, het aantal kilometers dat onder handen was nam gestaag toe en daarmee weer het aantal gereed gekomen kilometers. Een interessante kaart toont de vondsten die in de Wieringermeer zijn gedaan. Behalve eenvoudige dingen als paalwerk heeft men fundamentsleuven van woningen gevonden, watermolens en zelfs een kerkAardewerk is op verschillende plaatsen in betrekkelijk groote hoeveelheden aangetroffen. Een ander beeld vindt men in een overzicht in kaartvorm over de gewassen die in den Wie ringermeerpolder groeien. Van de akkerbouw gewassen noemen wij: koolzaad, wintertarwe, zomertarwe, winter- en zomergerst, winter en zomerrogge, haver, voederbieten en wik ken. Een groot deel is grasland en op enkele duizenden hectares is ook nog een noodmeng- sel. Vele foto's toonen ook in dit zesde album op prachtige wijze aan welk grootsch werk er tot stand is gebracht en als men dit album ver gelijkt met de vorige vijf, ziet men duidelijk de vruchten van den grooten arbeid. Destijds waren het alle foto's van dijk en polder in wording, nu zijn het nagenoeg alle afbeeldin gen die zeggen: „Zoo is het geworden, dat is bereikt". Zestien honderd vier en veertig personen, verdeeld over drie honderd vijftig gezinnen vinden hun bestaan door de droogmaking van de Wieringermeer. Duizenden arbeiders hebben aan de uitvoering van het werk te danken dat zijn niet werkloos behoefden te zijn. Dit album geeft in zijn uitvoerige volledig heid aan iedereen, die zich interesseert voor de sociale, economische, geologische of ge schiedkundige ontwikkeling van de Wieringer meer in het bijzonder en de droogmaking in het algemeen, alle mneelijke inlichtingen. Gij kent het type: het bejaarde heertje, dat zeer gevoelig is voor het weer. vooral voor het zij het ook wat late zomerweer, dat hem de tweede jeugd geeft en hem de wereld door een rose bril doet bekijken. Een dahlia in het knoopsgat van zijn ücht-grijs colbertje. Een strooien hoed op. Een demi losjes over een arm. Het heertje stond op de bus te wachten bij een onzer grachten, die :n den herfst van zulke wondere kleurenschoonheic zijn. Hij tikte met zijn wandelstok de maat bij een liedje, dat hij zachtkens neuriede en sloeg met welgevallen het gedoe o^ hem gade. Zelfs waagde hij een oogje aan voorbijgaande bak- vischjes. Zijn stemming was bijzonder goed. Plotseling echter verstomde zijn binn'ens- mondsch gezang. Met een korten tik stootte iets tegen zijn hoed en viel toen op den grond, en het heertje, op de straat onder zich kijkend, zag een kastanje liggen. Zijn gelaat verstrakte en wantrouwend sp >edde hij zich heen. Aan den overkant van den weg waren twee jongetjes aan het spelen, op het oog heel onschuldige knaapjes en zij ston den met hun rug naar hem toe, Maar dat hoorde er bij, overdacht het heertje. Zoo had hij zelf vroeger óók gedaan, als hij op den hoed van een meneer gemikt had met sneeuw ballen of met kastanjes. Dat kende n'ie. Dek- selsche kwajongens! Het heertje, verstoord nu, omdat hij vol komen vergat dat hij zélf vroeger óók der gelijke baldadigheden gepleegd had. het heertje dan stampte even driftig met den wandelstok op den grond en wandelde eenige passen verder, zoodat hij m^een dikken boom tusschen hemzelf en de jongetjes had. Arg wanend gluurde hij tersluiks die richtin! uit.... zoo, nou konden ze hem tenminste niet meer raken Pats! Ditmaal trof de kastanje hem op den schoudeif. Het heertje schuifelde nijdig om den boom heen, mompelend: „Ik zal ze wel krijgenapen van jongens.... geen eer bied voor ouderen Eenige omstanders, die eveneens op de bus wachtten keken hem aan en 't heertje voelde hun nauw merkbare lachjes als Mefistofe les-gegrinnik. treiterend en sarrend. ,Hé daar!" stootte hij woedend uit. den wandelstok dreigend schuddend in zijn op geheven hand. ..Schaam jullie je niet?! Op houden met gooien, zeg ik je...." Toen viel een derde kastanje neer, vlak vóór hem: een dikke groene bolster met pun tige stekels, met een drogen klap openbar stend en de glanzende rood-bruine vrucht met een grijze platte zijde uit zijn wit-wollig nestje drukkend. Het heertje keek naar boven: hij stond on der een rijpen kastanjeboom, waaruit d eerste twee kastanjes óók neergedaald waren. Een der wachtende menschen lachte éven luid-op. De jongetjes schreeuwden: „Mot u mijn hebbe?" En het heertje bleef niet langer op de bus wachten, maar sloop weg, klein en schuw, met een rood gezicht. A. J. C. VI. Minister Oud over de Riiks- begrooting. Bliksem sloeg peloton soldaten tegen den grond. Eén van hen bewusteloos. Tijdens een hevig onweer, dat boven Zuid- Limburg woedde, sloeg de bliksem midden in een peloton soldaten, dat op den Gulperberg aan het oefenen was. Het geheele peloton werd tegen den grond geslagen. Een der soldaten was bewusteloos. De bliksem heeft verder geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Toespraak over de beide zenders. De „Douglas" in de lucht. Drie korte vluchten. Deskundigen tevreden. Woensdagmiddag heeft de nieuwe tweemo- torige Douglas-machine van de K. L. M. haar eerste vlucht in Nederland gemaakt Ongeveer kwart voor drie steeg de machine van het vliegveld Waalhaven op voor een korte vlucht boven de omgeving van het vliegveld. Tevoren was even met de machine over 't veld getaxied waarbij remproeven waren genomen De eerste start was buitengewoon fraa:. He*, oestel kwam zeer vlot los van den grond waarna het landingsgestel"' werd ingetrokken. De eerste vlucht werd gemaakt door den vlieger Parmentier. terwijl voorts :n het toe- zaten de tweede bestuurder Mol. de mar conist van Brugge en de mecanicien Prins Deze vormen de bemanning, die met het toe stel aan de Me'.bourne-race zal deelnemen. Er bestond vrij veel belangstelling voor deze eerste vlucht. Na een eerste korte proefvlucht van de Douglasmachine boven Waalhaven en omge ving is een tweede gevolgd, welke door mevrouw Parmentier. de echtgenoote van den bestuurder is meegemaakt. Aan deze vlucht namen ook deel deskundigen van de K L.M de Fokxer Fabrieken en het Departement van Waterstaat o.a. de heeren Guillonard, chef van den Tech- nischen Dienst van de K.L.M op Waalhaven, Ir. Smits van de Fokker Fabrieken, Ir. van der Heijden van Waterstaat. Nog weer later is een vlucht gemaakt waar bij het toestel naar Schiphol vloog, waar het even heeft rondgecirkeld. Het toestel is niet op Schiphol geland, maar heeft wel op de snel- heidsbaan op Schiphol gevlogen. Zoowel de bestuurder, de heer Parmentier, als de deskundigen, verklaarden na afloop van de proefvluchten, dat zij over de prestaties van de „Douglas" zeer tevreden zijn. PRINSES JULIANA NAAR DE „AMATO". Naar wij vernemen, zal H.K.H. Prinses Ju liana Vrijdag a.s. te 10.30 uur de „Amato' te Amsterdam bezoeken. belden van spaarkas verduisterd. Tien jaar lang was er geen controle uitgeoefend. De minister van financiën, mr. P. J. Oud. zal Donderdag 27 dezer van 20 tot 21 uur een radiorede houden over de millioenennota, waarbij de minister tevens den algemeenen financieelen toestand des lands en de vooruit zichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars begrijpelijke wijze zal behande len. De uitzending zal over beide zenders ge schieden. De voormalige penningmeester van de Does- burgsche Spaarkas „De Voorzorg", die gelden, aan deze spaarkas toebehoorend. zou hebben verduisterd tot een bedrag van ruim f 38.000 heeft voor de Arnhemsche Rechtbank terecht gestaan. Verdachte verklaarde een banksaldo van de spaarkas, ten aanzien -waarvan hij het be treurde, dat dit daar bijna renteloos stond, te hebben belegd in een inkoopvereeniging, die hij opgekocht had om deze uit te breiden. Zoodoende wilde hij uit dat geld minstens 5 pet. rente trekken en aldus de Spaarkas be- voordeelen. Hij beschouwde het als geleend geld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat behalve de twee penningmeesters het heele bestuur was afgetreden, al sedert jaren. Steeds wachtte men op de jaarvergadering zei een der getui gen. President: Dan wachtte u al sedert 1924 op deze jaarvergadering. Getuige; Ja. maar verd. werkte tegen. President: Na 1924 is er nooit een jaarver gadering geweest, geen balans opgemaakt, geen verlies- en winstrekening opgesteld? Getuige: Nooit iets van dien aard. De Officier van Justitie meende in zijn requi sitoir dat verdachte niet alleen de schuld draagt. Het bestuur was verre van voltallig; het had in geen 10 jaar vergaderd. Hij eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger concludeerde tot vrijsprak. Er staan twee rood-geüniformde jongetjes aan de draaideur van de deftige lunchroom in Den Haag. Verschrikkelijk-keurige Jongetjes met een rood pet je. eer. rood buis met een weelde van onnoodige glimmende koperen knoopen en een strakke zwarte pantalon. Zij staan bij de deur en doen niets anders dar. aan hun piccolo-petje tikken en zeggen: möóee. m'neer", möuge dame" en ..dag m'neer". ..dag dame". Zij hebben di: vandaag al honderdvijftig keer gezegd en zij zullen het nóg honderden keeren zeggen. En zoo alle dagen van alle Jaren, dat zij hun piccolo-bestaan leiden. Deze jongetjes doen niets anders dan naast een Haagsche draaideur staan en begroetin- ;en zeggen. Er is niemand die hen antwoordt. De meneeren verlangen te zeer naar hun sherry: de Haagsche meisjes naar hun chéri en de dames van middelbaren leeftijd, die als fregatschepen binnenvaren, overal gaan de deuren draaiden, op de ochtendlijke deftig heid. hebben wel wat anders aan haar hoofd dan keurige roode jongetjes goeden morgen wenschen. Ik hoor de nette knapen hun litanie pre velen en vraag mij zelf af. wie in 's hemels naam hierom gevraagd heeft en wie er prijs op stelt. Waarom de correcte directie dezer zéér cor recte snoepaelegenheid iedere week eenige ij tosdaalders besteedt aan dit vuurrood ver toon zonder zin. Is dit een zoetelijk laatste uitvloeisel van het tijdperk der slavernij of hóórt 't nu een maal zoo in de zalen, waar de kopjes koffie duurder zijn dan in'de gelegenheden van ver dacht-goedkoop allooi? Als 't zoo hoort, dan heb ik niets gezegd. Dan hóórt het zoo en daarmee uit. Dan staan die béte jongetjes daar om de zelfde reden als er een boord om mijn hals is. zelfs op een heet en zomerse hen dag en met dezelfde diepe beteeken is als waarmee ik mijn cigavet uit den mond neem, wanneer ik den buveemeester groet. Ik durf de directie van deze twee parkiete- rige knapen niet lastig vallen Koffie verkoo- oen en toezicht houden op croquetjes is een veelomvattende, den mensch geheel absor- beerende bezigheid Anders zou ik naar deze directie toegaan en zeggen: „vertelt u mij toch eens. 'ik vraag het u met de eerbiedige bescheidenheid, die mii past jegens heeren met een draaideur), vertelt u mii toch eens waarom die twee pic colo's daar staan en iedereen goeden dag zeg gen? Is er iemand, die hier zijn kopje koffie en zijn croquetje komt nuttigen juist omdat d:e gedenatureerde jeugd zoo keurig-keurig de zinlooze wellevendheid betracht?" Ik durf het de directie niet vragen. Maar bii ieder „móöge dame" en elk ..dag m'neer" Stijgt mijn nieuwsgierigheid mét mijn wrevel. En ik wilde, dat ik een rijkaard was. En de zen knapen elk een briefje van duizend in de hand kon drukken en hun de opdracht geven de waarheid te zeggen: ..Móöge. ouwe tante, kan 't weer niet op, vandaag?" „Dag dame. komt u uw eetlust weer ver- lezcen met een croquetje?" ^.Juffrouw, hij zit er al. hoor. met z'n zijden overhemd en z'n stomme hoofd". Móöge, m'neer. thuis is de koffie véél goed- kooper". ..Zoo. vervelende zanik, kom je weer taartjes eten van mannies zuurverdiende pegels?" Maar ik ben geen rijkaard en ik heb nog maar net genoeg voor een doosje cigaretten. Dus verlaat ik de zalige zaal der zoetighe den. Móöge m'neer", zegt 't roode. lmks. „Móöge m'neer". zegt 't roode. rechts. In Liberia is de slavernij wél afgeschaft, denk ik. en sta in het gloriënde zonlicht van dezen verrukkelijken dag. Mr. E. ELLAS. (Van onzen financieelen medewerker). Sinds de stabiliteit in den toestand onzer staatsfinanciën door den wereldoorlog en de daarop gevolgde economische crisis verdwe nen is. wordt op de beurs uiteraard met groo te belangstelling, naar de staatsbegrooting uitgezien. Te grooter is die belangstelling, nu de Nederlandsche belegger in veel sterkere mate bij de staatshuishouding van eigen land betrokken is dan voorheen. Inclusief de vlottende schuld kan men wel zeggen dat er aan Nederlandsche staatsschuld thans een bedrag van f 3 milliard uitstaat, aan Provinciale schuld f 1 4 milliard en aan gemeentelijke schuld f212 milliard, dat is samen f 5 3 4 milliard, terwijl deze totale schuld in 1925 f 4 3 4 milliard en in 1915 rond f 2 milliard bedroeg. Vooral de laatste jaren wordt de soliditeit van Gemeente-obligaties grootendeels beheerscht door de positie der Rijksschatkist en het financieel beleid der landsregeering. nu deze in de toelichting op de begrooting voor 1934 het beginsel aanvaard heeft, dat noodlijdende gemeenten uit 's Rijks kas moeten worden geholpen. Afgezien hiervan speelt de positie van den Gulden bij de beoordeeling van boniteit van Nederlandsche obligaties de laatste jaren een groote rol en daar het steunpunt voor den Gulden grootendeels in den stand van 's Rijks financiën ligt .is er voor de beurs alleszins reden het financieel beleid der regeering met de grootste aandacht te volgen. Wat nu de Staatsbegrooting-1935 betreft, reeds aanstonds kan er op gewezen, dat de regeering aan het loslaten van den Gouden Standaard niet denkt er zelfs niet meer over wil spreken. In een Volkenbondsvergade ring heeft Mr. van Lanschot dezer dagen het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van het monetaire vraagstuk zoo scherp en zuiver mogelijk geformuleerd. Hand having van den Gouden Standaard, zoo merk te Mr. Van Lanschot op. ligt tenslotte in den wil der regeeringen. Welnu, de Nederlandsche regeering wil geen devaluatie; dat mogen alle lnflationlsten zich nu eens en vooral voor ge zegd houden. De vraag is dus of zij in staat is overeen komstig dien wil te handelen. Naar onze mee ning geeft de staatsbegrooting-1935 op deze vraag een bevestigend antwoord. Niet dat zij voet geeft aan optimistische verwachtingen. Integendeel onze staatsfinan ciën gaan nog steeds achteruit. Maar in ver traagd tempo. Was er voor 1934 een tekort van f 225 millioen te overbruggen, thans be draagt dit f 93 millioen; moest toen een be drag van f 115 millioen uit nieuwe heffingen worden gevonden, ditmaal wordt een tekort nagenoeg geheel door besparingen „opgevan gen". om In het taaleigen van oud-minister De Geer te spreken. Op de volgende wijze denkt de regeering de ontbrekende f 93 millioen te vinden: Millioen en Vermindering pensioenlasten f 3 Besparing wachtgelden en onder wijskosten 10 Vermindering uitkeering gemeenten 20 Vermindering tekort Verkeersfonds 17-1 2 Verminderde uitkeering Invalidi- teits en Ouderdomsfonds „14 Besparing op het leger 5 Vervanging crisisopcenten Gemeen tefonds door opcenten Rijksinkom sten- en Vermogensbelasting 19 Belasting op goederen in de Doode Hand 3 Belasting op N.V. en Crisisinkom stenbelasting pro memorie f 92 Zoodat er feitelijk een ongedekt tekort is van c.a f 1 millioen. Dit tekort zal. na het opmaken van de reke- ning-1935 vermoedelijk grooter blijken te zijn. Want we kunnen ons niet onttrekken aan den indruk dat de regeering er van uitgaande dat zij geen nieuwe heffingen wenscht voor te stellen, de ontvangsten hier en daar wat ruim heeft geraamd. Zoo is bijv. de opbrengst der Omzetbelasting, evenals voor 1934. op f 81 12 millioen aangenomen, hoewel de werkelijke opbrengst over acht maanden van 1934. slecht f 32 millioen heeft bedragen. Wij weten wel dat dit mede te wijten is aan de wijze, waarop deze belasting in sommige gevallen wordt ge ind, maar ook omdat de handel som zetten in ons land nog dalen. Althans wat de gelds waarde betreft, meenen wij. dat de raming voor 1935 vermoedelijk niet zal worden ge haald. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de Invoerrechten, welker opbrengst f 11 millioen hooger geraamd Is. van de Inkomstenbelas ting 'f 6 millioen hooger geraamd) en enkele andere bronnen van inkomsten Ook zou men ln deze begrooting weer een enkele administra tieve manipulatie kunnen aanwijzen, waarop allicht critiek ware te oefenen. Maar tenslotte gaat het bij een begrooting van f 725 millioen ook niet om een paar millioen meer of minder althans niet in een tijd. die nog als een over gangsperiode naar een nieuw uitgavenniveau moet worden beschouwd. De jaren 1931. 1932 en 1933 hebben alle nog een tekort gelaten, resp. f 45 1/2 millioen. f 76 millioen en f 58 millioen. terwijl ook 1934. vooral wegens de tegenvallende opbrengst der Omzetbelasting, een tekort zal opleveren, dat grooter is dan het. geraamde bedrag van f 30 millioen. De kans, dat na één of twee jaar weer een zuiver sluitende begrooting zal kunnen worden inge diend. is echter ook nu weer grooter gewor den en daarmee de kans. dat de Nederland sche Gulden geen aderlating zal behoeven te ondergaan. Intusschen blijft tot groote waakzaamheid geboden. Waar door Minister Oud wordt toe gegeven, dat van kapitaalvorming in ons land feitelijk niet meer kan worden gesproken maar eerder van een kapitaalsintering. daar is ook ter bescherming van onze valuta, ver laging der lasten langzamerhand onafwijs baar. De regeering zal dus op verdere bezui niging bedacht moeten zijn. Hoofdzaak is thans dat nieuwe heffingen konden worden voorkomen zij het dan ook dat de zgn. „tijdelijke" heffingen moeten wor den verlengd en de achteruitgang van ver schillende bronnen van inkomsten tot staan is gekomen. Houders van obligaties kunnen o.i. deze be grooting als een versterking van de positie van den Nederlandschen Gulden beschouwen. Wij laten hieronder een staatje volgen, met de koersen van enkele Nederlandsche beleg gingswaarden, waaruit blijkt hoezeer deze sinds het optreden van het kabinet-Colijn en de indiening der begrooting gestegen zijna 19 Mei 20 Sept. 1933 1933 thans 4 pet. Nederland 1916 97 1/4 100 100 9 16 4 pet, idem 1931 97 100 102 5/16 2 1/4 pet. N.W.S. 64 69 12 76 1316 3 pet. Grootboekoblig. 77 7 8 84 5 8 89 116 5 pet. Ned. Indië 1915 97 1/4 100 100 3 8 5 pet. Idem 1916 92 7 8 95 100 3 8 4 1 2 pet. idem 1930 86 14 87 100 1 16 5 pet. Amsterdam 1932 94 3 8 100 102 3 8 4 pet. idem 82 88 99 3 8 4 pet. Den Haag 1907 95 3 8 98 14 101 1 2 3 12 pet. Den Haag 1906 92 95 98 1 24 4 12 pet. Rotterdam 1914 15 84 1 90 99 7/8 4 pet. idem 1900 13 80 1 4 85 3 4 98 3 1,2 pet. idem 1898/190£ 781/4 81 94 Curator beleedigd. Drie maanden geëischt wegens smaadschrift. In de „Tribune" van 12 Februari heeft on der het hoofd „Curator besteelt boeren voor dertien koeien" een artikel gestaan, waarin een advocaat werd beschuldigd van ernstige verduisteringen in een faillissement een beschuldiging die later ongegrond bleek te zijn. De advocaat diende een klacht in bij de jus titie. die Woensdag door de vierde kamer der rechtbank is behandeld. De verdachte P. J. W. die blijkens een door hem bij den rechtcr-commissaris afgelegde en onderteekende verklaring erkent last te heb ben gegeven, 't gewraakte artikel in „De Tri bune" af te drukken, maar die in het midden laat. wie de schrijver ervan is. was niet ver schenen. De zaak wordt bij verstek behandeld. De advocaat die de klacht had ineediend, verklaart zich door den inhoud en door den kop van het artikel gekrenkt te hebben ge voéld. De toenmalige drukker van de „Tribune" de directeur van de N.V. Atalanta" verklaart, dat hem is meegedeeld, dat de last tot drukken in dit geval door verd. is gegeven. Getuige meent, dat hij over dit geval een brief van de C. P. H. heeft gekregen, de brief is echter waarschijn lijk vernietigd of destijds in beslag genomen. President; Bewaart U dan uw corresponden tie niet? Getuige: De brieven van de C. P. II. werden meestal vernietigd, daar stond dan op ..Ge lieve te vernietigen". De Officier van Justitie achtte smaad schrift bewezen en eischte drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 3 October. VERSPREIDING VAN OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Voor de arr. rechtbank te Amsterdam had zich Woensdag een 24-jarige werkman te ver antwoorden, verdacht van het verspreiden van opruiende geschriften. Op 1 Augustus j.l. had de man gecolpor teerd met het nummer van 28 Juli van „De Syndicalist". Hij verkocht de bladen voor de ingang van Bellevue tijdens een vergadering van het Ned. Syndicalistisch Vakverbond. In het geschrift zou worden opgeruid tot dienst weigering. De verdachte gaf toe de couran ten te hebben verkocht: z.i. was de inhoud echter niet opruiend er werd slechts stelling tegen den oorlog ingenomen. De officier van Justitie requlreerde een ge vangenisstraf van drie maanden tegen ver dachte. Vonnis 3 October.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5