VROUW WffflD €CN AND(ff( DE LAATSTE ZONDAG. KEUKENGEHEIMEN. DONDERDAG 20 SEPTEMBER '1934 RXXRCEH'S DXGBESB Als het reisseizen afgeloopen is zijn er al tijd vele mensehen die teleurgesteld terugge komen zijn. Ze wijten die teleurstelling meest al aan het minder mooie weer, aan slecht eten of het niet zeer aangename reisgezelschap. Maar de teleurstelling komt ook dikwijls hier uit voort dat ze niet de ontspanning gevonden hebben die ze zochten. Het is een waar woord, dat. je ,je zelf overal meeneemt", dat in een andere omgeving alles ook niet direct anders is. Je neemt je zorgen en je problemen mee. je ontmoet andere menschen die ook zorgen en problemen hebben, je ontvlucht de wereld niet door het eene plekje van de wereld met het andere te verwisselen. Om werkelijk ontspanning te vinden zou je naar een andere wereld moeten gaan. één waar anders gedacht en anders gezorgd wordt dan in de onze. Leef je je in in zoo'n wereld dan kan er werkelijk sprake zijn van ontspan ning. dan beleef je even iets anders. Zoo'n andere wereld is de wereld van het kind Ga eens een wandeling maken met een ikind van een jaar of vier. vijf, en het geeft je een blik in een leven dat meer van het al- ledaagsche verschilt dan wat het buitenland hoe ver ook. ons bieder, kan. Ik kom met Ruutje een ouden man tegen De man is werkelijk zoo erg oud dat je naar hem kijken moet. Oud en gerimpeld en grijs en gebogen. Ruutje kijkt en om zijn indruk bevestigd te zien vraagt hij mij: „Is die man erg oud?" „Ja heel erg". „Moet ie dan nog niet weggegooid?" Alles wat oud is gooi je weg. Dat niets blij vend is op deze aarde heeft Ruutje al inge zien. Hij krijgt een hieuwen' 'kruiwagen en constateert meteen: „Als ie oud is wordt ie weggegooid". Hij toont daarbij geen spijt, zoo min als hij het zich aantrekt dat die oude man weggegooid moet worden. Ruutje aanvaardt nog zonder meer: dat oud worden en weggooien zijn voor hem geen pro blemen, hij heeft gezien dat het zoo gebeurd is en hij (kijkt nog alleen maar naar het leven. Toch komt er ook al iets van opstand in hem. van verdriet als hij een dood konijntje ziet liggen en na eenig nadenken zegt: ..Dat konijn vindt 't ook saai dat ie dood is' Ruutje vermengt nog heel makkelijk g-roote mysteriën met zeer menschelijke begrippen. En dat hij het konijn nog in staat acht zijn toestand „saai" te vinden is wél een bewijs dat Ruutje aan het begrip van dood en niet-zijn nog niet toe is. Het is wonderlijk zooveel als Ruutje ziet op Öe wandeling:, allemaal dingen waar je als volwassen menschen aan voorbij loopt. Als volwassen mensch heb je je zelf waarmee je je bezig houdt, Ruutje houdt zich bezig met het leven om hem heen. Hij zou veel zoo erg graag willen weten. Hij wilde wel, dat je hem vertelde hoe een zaadje een plant kan wor den en een stekje een boom. Hij vraagt waar om een distel prikt en waarom een sprink haan zooveel vlugger weg kan komen dan een tor. Wie heeft die vlinder zoo mooi beschil derd en is de vlinder blij met z'n kleurige vlekken en stipjes? Vragen vragen. En vra gen die buiten het dagelijksch leven staan. Het kind leeft in direct contact met het leven. Het kind ziet kijkt verwondert zich daarna. Het is een heel andere wereld dan die van onze zorgen en zorgjes kleiner omdat er minder besef in is. maar toch ook grooter om dat de belangstelling verder gaat dan het eigen-ik. Misschien kan zoo'n klein kind ons dikwijls weer den weg wijzen naar wat grooter leven. BEP OTTEN. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 264: jeugdige namiddagblouse van crêpe satin. Gedragen op een zwarte rok zal het een keurig geheel vormen. Benoodigd materiaal: 2.25 meter satijn. Mooi is de beide kanten, zoo wel de glimmende als de doffe, te verwerken. Prijs van dit patroon 38 ets. per stuk. Nr. 278: keurige japon voor zwaardere da mes. We zullen dezen winter veel driekwart en half-lange mouwen zien dragen, inplaats van lange. Deze japon werd gedacht van een soe pel wollen stofje. Benoodigd materiaal: 5 me ter van 90 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 50 ets. per stuk. Nr. 281: practische onderjurk, op den rug gestoten met een overslag. Deze manier van sluiten maakt, dat de onderjurk altijel aan gestoten zit; de banden worden naar voren dicht gemaakt met een drukker-. De overslag heeft bovendien het voordeel, dat de onder jurk minder- doorschijnend zal zijn. Benoodigd materiaal: 2.50 meter van 80 c.m. breedte. Prijs van het patroon: 38 ets. per stuk. No. 280: Middag- en schouwburgjurk van zware gebloemde zijde. Keurig slank-kleedend model. Benoodigd materiaal: 5 meter van 90 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk. DE HALSLIJN. De nieuwe herfst- en wintermode maakt bijzonder veel werk van de halslijn. OnOze af beeldingen toonen eenige eenvoudige, gedis tingeerde nouveauté's die op de eerste herfst- shows gezien werden. Bij een eenvoudige beige mantel van kameelhaar wordt een bontbedrukte shawl gedragen, die los uit de mantel, tot over de ceintuur hangt. Het tweede figuurtje toont een mantel van soepele wollen stof. waarvan de gar neering bestaat uit een ,los schouderstuk dat op den rug bevestigd ls met knoopen. De ceintuur wordt er om geknoopt en is van hetzelfde materiaal. De rechtsche afbeelding toont een mantel van witte wollen stof; de vrij breede reves zijn op stukken lakstof ge stikt, wat een zeer eigenaardig effect geeft. Van lakzijde is het kleine hoedje, dat er bij gedragen wordt. Deze patronen zijn in alle maten tegen de aangegeven prijzen te verkrijgen bij de „Afdee ling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij: „De Mijlpaal" postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden over gemaakt per postwissel, in postzegels, of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het verlangde patroon, maar ook de gewenschte maat; d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. KAP VOOR DE SCHEMERLAMP. De schemerlamp heeft een nieuwe kap hoog noodig en we kiezen daarvoor rose taf zijde. De hoeveelheid, die we daarvoor moe ten hebben heeft een lengte van twee maal den omtrek van het ijzeren geraamte plus 20 cM. en de hoogte moet zijn die van de ijzeren kap plus 15 cM. voor de volant beneden. Het borduursel maakt men van zwart; dit is een heel pikante combinatie met het rose van de tafzijde. Is men klaar met het borduursel dan begint men met de volant van de onderkant. Deze wordt dubbel gevouwen en aan het geraamte geplooid. Dan spant men de lap geborduurde zijde er om, plooit het geheel aan de boven kant, trekt de rimpels naar beneden en naait het geheel netjes en onzichtbaar vast. Desnoods kan men aan de bovenkant een grooten strik maken van zwarte zijde; maar dit is niet noodig. U zult verbaasd zijn, hoe mooi het schenier lampje geworden is, dat u met zoo weinig moeite en kosten vervaardigd hebt, Bloemkoolsoep (4 personen): 114 L. bloem koolwater met restjes stronk enz., 1 uitje. 50 gr. boter. 50 gr. bioem, zout, peper, desverkie- zende 2 lepeis geraspte oude kaas. Fruit het fijngesnipperde uitje eenigen tijd in de boter, voeg de bloem toe en daarna, on der voortdurend roeren, bij kleine hoeveel heden tegelijk het bloemkool water met de stukjes bloemkool. Laat de soep 10 minuten zachtjes doorkoken, giet ze door een zeef, wrijf_ de. bloemkoolstukjes erdoor.. Maak _de soep op smaak af met "peper én zout en roer er desverkiezen.de op het'laatst 2 lepels ge raspte kaas door. Gestoofde champignons (4 personen): 11'2 jond versche champignons, 70 gr. boter, 10 gr. 3loem, 1 d.L. melk of room, peper, zout, sap van 1 2 citroen, 12 eetlepel gehakte peterselie. Snijd het harde gedeelte van de stelen af, schil de rest van de stelen en de hoeden, ver wijder de lamellen. Laat de kleine champig nons in hun geheel en snijd de groote in tweeën of vieren; leg ze dadelijk in water met een scheutje azijn. Maak in een pannetje de boter heet, voeg daarbij de gewasschen cham pignons, het citroensap, wat zout en peper smoor ze in een gesloten pan gedurende 10 minuten, roer er de bloem en daarna de melk door, en laat ze nog 5 minuten zachtjes sto ven. Voeg er op het allerlaatst de fijngehakte peterselie bij. Gevulde pannekoeken (4 personen)2 ons bloem, 6 d.L. melk, 3 eieren, 60 gr. boter, iets zout, 5 in plakjes gesneden zure appelen of 6 in plakjes gesneden rietperen. Boor de vruchten, schil ze en snijd ze dunne plakjes. Klop de eieren met wat zout in een diepe kom, voeg daarbij de geheele hoe veelheid bloem en besla het mengsel met een houten lepel tot een stevig, volkomen glad deeg. Voeg er in kleine scheutjes de melk bij, steeds flink kloppende, zoodat het dunnere be slag ook geheel zonder klontjes blijft. Laat in de koekepan een klontje boter smelten, giet er een dunne laag beslag in, leg daarop eenige vruchtenplakjes en bedek die door een tweede laagje beslag. Bak de pannekoeken aan één kant lichtbruin, keer ze voorzichtig om bak ze ook aan den tweeden kant. C. F. Wordt het wat, of wordt het niets? De krant Ls twijfelachtig: licht tot half bewolkt. Waar schijnlijk droog. Dat wil dus zeggen dat je verregend thuis zult komen, wanneer je in zomergoed gaat en dat de zon zal blikkeren op je zeildoeken regenjas, wanneer je tot dien laatste besluit. De lucht ziet een beetje blauwig en een beetje grijzig, zoo'n beetje tot alles bereid. Ik overweeg het voor en tegen. Thuis blijven, gezellig een kopje koffie zetten en met de jongens wat zitten lezen en dan 's middags een wandeling maken of een spelletje doen, net zooals het met het weer uitkomt. 't Lijkt heel leuk. maar zes weken vacantie maken kinderen niet tot engelen, ze.hebben teveel aan vrijheid een teveel aan pretjes en „uitjes" en vooral een teveel aan zichzelf. Thuis blijven wil zeggen, kibbelen. Het boek deugt niet, de sjoelbak staat scheef, zoodat er nooit een schijf in de vieren kan komen. „Hij" doet valsch met kwartetten en „zij" kan niet tegen haar valies. Ik ben er al van te voren prikkelbaar van, want kinderen zijn niet de eenigen die vacantie-moe worden! Dan maar liever natregenen. met de kans op droogblijven. Dus hup twee drie! boter hammen gesmeerd, eieren gekookt, badpak ken ingepakt, de vergeten kam nog net op het laatste oogenblik meegepakt met de beurs die op tafel was blijven liggen en op weg in zo merjurken met een regenjas als reserve voor de „lichte tot halve" bewolking. In de actie om weg te komen, ging alles neg goed. Er was niet eens al te veel gezeur over de verdeeling van rugzak en rol badgoed en de stemming was nog boven nul en onder kookpunt. De bus stond er al en we moesten even hollen, waarbij een ei kans zag om uit het buitenste vakje van den rugzak te dan sen. Een leukert riep „hé jongen, je moet ka kelen als je een ei legt!" In normale tijden zouden we daar om gelachen hebben, maar na weken vacantie zei m'n zoon gelukkig tamelijk zachtjes „die vent lijkt wel gek", terwijl m'n dochter vond „loop dan cok gewoon, jij doet ook altijd net zoo idioot Een geluk dat de bus er was en we dus moes- ten haasten, want- anders was daar al dadelijk de ruzie ontbrand. In de bus zaten vrienden en vriendinnen... ,Guns zeg! Wat toevallig! Gaan jullie ook naar het strand?" „Wat ben jij bruin, zeg!" „Hé joch, kijk uit, trap niet tegen m'n rug zak!" „Nee. ga nou weg, ik zat voor dat raampje. Waarom hebben ze. die ramen hier dicht? In Duitschland rijden die bussen al lemaal heelemaalopen, geeneens 'n dak erop!' „Nou, dit dak is toch zeker ook half open!" „Nou maar in Duitschland was het toch veel kimmer!" „Poe! Schep niet zoo op! Waar ben je dan geweest?" „In Keulen! En in Düsseldorf ook!" .Nog al de moeite! Hoe lang?" De reis van een week met z'n vader en moe der had herp, eerst heel belangrijk gesche nen én hij had het erg ver gevonden, maar ze ELASTIEK IS IN DE MODE! Dat lijkt een .vreemde bewering en niettemin .bevat zij in meer dan één beteeke nis de simpele waarheid. Ten eerste wordt in verscheidene van de nieuwe winterstoffen elas tiek verwerkt, zoo dat japonnen, van die stof ge maakt, buitenge woon mooi zitten. Vooral het het Fransche mo- ...dehuis Schiapa- relli maakt van die stoffen gebruik, en heeft er over het alge meen bijzonder mooie resultaten mee bereikt, vooral omdat het de modellen eenvoudig heeft gehouden, zoodat de „mooie zit" op zijn voor- deeligst uitkomt. Op een andere manier echter verwerkt o.a. het huis Bruyere elastiek, namelijk om den val van draperieën e.d. die nog steeds veel ge bruikt worden, zoo mooi en ruim mogelijk mee te maken. De teekening geeft daarvan een voorbeeld: hier werd op de plaats, waar de mouw in de japon werd gezet, een spits toe- loopende elastieken band gezet, die maakt dat de heele voorkant van de japon in een prachtige, zware draperie valt. w. T, schenen het hier niet dc moeite waard te vin den en daarom blufte hy „Twee weken! Oh twee weken? Ik ben met m'n moeder een heele maand in Godesberg geweest. Dat is wel twee maal zoo ver. en allemaal bergen aan den RUn en zoo! Reuze kim! De Keulenaar moest hier wel op zwijgen maar hij toerde op wraak, zijn beurt zou ook nog wel komen. ,Ik 'oen met de flets naar de Veluwe ge weest". „Lk heb gekampeerd op Texel! „Wij zijn in België geweest. Allemaal Fransen zeg! Ik verstond er niks van. Jk zei den hee.en dag maar bonjour monsieur. Om je krom i^e lachen!" T_ „Wat zei jij in Duitschland" vroeg de Keu lenaar aan het meisje van Godesberg. „Wat ik zei? Wat zou lk daar nou zeggen? Me moeder zei alles was er nQOdig w&s. „Nou maar ik niet, hoor! Ik heb Dmtsch met ze gesproken en ze konden me allemaal verstaan!" De Godesbergsche was k. o. en met deze stand 1—1 arriveerden we aan het strand. De een wilde zwemmen, de ander daarom, juist niet. De een vond het een sof-zee, niks geen hooge golven, in België had je van die kanjers! De ander vond het alleen maar mooi als er bergen waren en weer een ander kon alleen maar zwemmen in de Frlesche meren. Wat twee maanden geleden een dag was ge weest om dagen van te voren op te vlassen, was nu alleen nog maar een object van kritiek. Des guten zuviel! Gelukkig! Een speeltuin is tenslotte een speeltuin, zelfs wanneer die maar gewoon aan het Hollandsche strand ligt en het troepje trok af. Boterhammen, limonade en ijsjes be zworen nog heen wat smeulende vijandighe den. Eén had 'n bloedige krab op z'n arm, een ander had een roode plek. waar een vuist be slist had. dat het nu tijd voor hem werd om van die schommel af te gaan.. lk zat in een strandstoel en borduurde wat tusschen de bedrijven, want van lezen was geen sprake, ieder oogenblik was er wat te bedisselen. Een klein eindje verder zat een vader die op een onbewaakt oogenblik beloofd had om z'n spruiten op dezen laatsten vacantie-Zondag mee te nemen. In het begin, probeerde hij de kinderen tot redelijkheid en verdraagzaamheid te brengen, later koelde hij ieder verhit gemoed af met een ijsco. „Mevrouw, uw dochtertje heeft me gesla gen!" „Had dan teruggeslagen' nijdigde.ik onpae- aagogisch en begon de rugzak in te pakken voor de terugreis. De mijnheer en ik. we hebben elkaar met een begrijpenden blik gegroet, van: „De laf ste Zondag! Nog één. twee dagen en de schooldeuren staan weer open Er komt weer orde en regelmaat, goed humeur, bezigheid en opgewekte gezichten". Zelfs de kinderen kijken weer monter als ze elkaar vroolijk toeroepen: „Dag! Tot Dins dag!" HELEN. Wederzijdsche belangstelling. Mevrouw heeft een belangrijke conferentie met de naaister, ze wil een japon gemoderni seerd hebben, er is meer stof voor noodig. maar dat is er niet meer, -en nu moet de op lossing op een. andere manier gevonden wor den. Enfin, u kent de situatie ieder van ons heeft wel eens over de oplossing van een dergelijk probleem gezucht. „Juffrouw, als u het nu eens onder de man chet kon wegnemen". „Dat niet, mevrouw dan wordt mijn mouw te -kort". .,U heeft gelijk; eh een zoom zi-t er nie-t in. dus dat brengt ons ook niets verder". „Maar wat zou u er van vinden, als we de ceintuur eens gebruikten, en er een leeren voor in de plaats namen". „Nu ja, als het beslist moet, ik vind die stoffen ceintuur anders juist zoo aardig". Nu mengt meneer zich in het gesprek: „Maar mijn lieve mensch, wat zijn jullie toch aan het tobben, die rok is toch zoo wijd. neem daar gewoon een reep uit". „Maar meneer verontwaardiging bij de naaister, mevrouw schatert van het lachen. „Teederbeminde echtvriend, dat is een echte mannen-opmerking: ten eerste loopt het pa troon van de stof in een andere richting, ten tweede kun je maar niet zoo ergens iets uit knippen en ten derde zou ik er na jouw goede raadgevingen niet meer in kunnen; en dat doet de deur dicht, dunkt me. Houd jij je maar liever bij ae finesses van jouw vak. dit zijn nu eens de fijnigheden van het mijne". Toch willen wij vrouwen ook wel graag, dat de man zich interesseert voor het werk. dat ons leven uitmaakt, of het nu buitens- of bin nenshuis ligt. Een onrechtvaardige chef, een moeilijke dienstbode, een administratief pro bleem. een ernstige lekkage, dit zijn allemaal dingen waarbij een vrouw de sympathie van manlief noodig heeft. Maar er is een grens, en die grens moet altijd in het oog worden gehouden. Wat is er erger denkbaar voor een vrouw dan een ..keu kenpiet" of een ..Jan Hen" als man te hebben, een echtvriend, die over elke finesse kan mee praten, die zich overal tmee bemoeit; of voor de werkende vrouw; een man die van haar zaken evenveel verstand denkt te hebben als van zijn eigen werk, die altijd vindt dat zij het zus of zoo beter had kunnen doen. In het omgekeerde geval gaat dat even zoo op: de meeste mannen willen graag dat hun vrouw sympathie heeft voor het werk dat zij doen, dat zij belangstelling toon-t voor zijn moeilijkheden, en dat zij al begrijpt zij de finesses dan ook niet, toch begrip en interesse heeft voor het groote geheel. Meen net, dat de meeste imannen niets meer dan een mooi-aangekleed poppetje in hun vrouw willen zien, dat met een schattig airtje de grootst mogelijke domheden be weert, luide toegejuicht door manlief, die haar den volke vertoont zuiver en alleen als zijn luxe-bezit. Dit komt zeker voor. soms wel oan- dat de man geen andere vrouw wil hebben soms ook omdat de vrouw nu eenmaal niet wijzer is. In de meeste gevallen echter zoekt de man wel degelijk steun bij de vrouw, mits zij maar zoo verstandig is om zich nergens mee te be moeien wanneer het niet aan haar gevraagd wordt, en niet in kleinigheden af te dalen die zij toch niet kan beoordeelen. Daartegen ver bet de man zich, en met recht, want net zoo min als meneer mevrouw van advies kan die nen over de moderniseering van haar japon, en de vak-moeilijkheden van dien, kan me vrouw aan meneer een goeden raad geven of hij het een of ander wel moet inkoopen of niet. Er wordt door vrouwen wel eens geklaagd, dat de man thuis niet over zaken met haar praten wil. terwijl zij er toch wel belangstel ling voor heeft. Dit berust echter ook wel eens op een verkeerde manier om die belangstel ling te toonen, Wanneer mevrouw zegt: „Hoe ging het vandaag met het werk", dam :egt manlief wellicht alleen „goed" of „slécht", waarna mevrouw hem verwijt, dat hij ook nooit eens iets vertelt. Maar wanneer zij de moeite wil nemen, om over 'n bepaald onderdeel van zijn werk wat op te merken, of over een algemeen erkende moeilijkheid in zijn vak te beginnen, dan is de belangstelling veel directer en meer op den persoon dan op het geheele vak gericht. En daaraan hebben èn de man èn de vrouw zoo nu en dan behoefte. E. E. J.P. De nieuwe modellen van Herfsthoeden. Eén ding dient voorop gezet bij het bespre ken van de nieuwe modellen, en wel: dat er geen sprake van is, dat óf kleine óf groote hoeden mode zullen zijn. Iedere vrouw zal namelijk vrij zijn om te kiezen of een groote dan wel een kleine hoed beter past bij haar type. Wat we wel kunnen vaststellen is: dat de bol va-n alle modellen zeer plat ls en de rand het rechteroog be schaduwt. In alle variaties zullen we verder het baretmodel zien optreden. Vooral van flu weel zal het veel gezien worden. Deze barets zijn overigens vrij gecompliceerd; vouwtjes, plooitjes en naadjes geven er de noodige soe pelheid aan. Ook haarvilt zal een veel gebruikt materiaal zijn voor de winterhoeden. Elegant zijn de modellen van zwart haar vilt. gegarneerd met rood koord. Buiten de besproken barets zullen we ech ter ook veel andere -modellen dragen. Het chasseurtje, in een iets gewijzigdem vorm. is weer teruggekeerd. De groote hoed, die zich ïeeds den heelen zomer in onze gunst verheugde behoudt ook dezen winter zijn plaats in onze garderobe. Vooral bij de ele gante namiddagjaponnen zal men veel groote hoeden van fluweel z5en. De twee andere afbeeldingen toonen een paar gangbare modelletjes, die van vilt ver vaardigd, zeer aardig zijn voor onze jonge meisjes.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7