fhadeskaw k/eM-HluMet n. s. b .-vergadering voor orthodox-hervormden. DE BILT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Centraal Comité voor Werkloozen. Kort verslag van het Ontspanningswerk. Aan het kort verslag van het Ontspannings werk, georganiseerd door het Centraal Comité voor Werkloozen is het volgende ontleend: Het Centraal Comité dat de ontwikkeling en de ontspanning verzorgt voor de bij de Bestuurdersbonden aangesloten werkloozen. heeft ook dit jaar weer belangrijk: werk ver richt. Evenals het vorig jaar heeft de heer Bak ker. directeur van het Rembrandt- en het Cinema Palace Theater geholpen. Reeds op 11 October werd begonnen met een filmvoor stelling in het Cinema Palace Theater. In totaal stelde de heer Bakker 6 maal het Rembrandt- en 4 maal het Cinema Palace Theater ter beschikking, telkens met welwil lende medewerking van de artiesten die in de programma's optraden. De heer Hartman stelde 2 maal het Luxor Theater ter beschikking. Verder zijn door het comitégeorganiseerd drie tooneelvoorstellingen, twee instrumentale concerten en drie vocale concerten, benevens een ballet-avond waar Tilly Sylon en haar bal let optrad met begeleiding van de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Vervolgens had nog plaats één amusements middag biet het Haarlemsche Salon Orkest en liedjes van Mia Dorel, aan den vleugel be geleid door Hugo de Groot. Dan zijn ook dit jaar weer drie middagen voor de kinderen georganiseerd die alle bij zonder geslaagd mogen heeten. Ook dit jaar genoot- het comité de volle medewerking van het Gemeentebestuur dat acht maai de Gem. Concertzaal ter beschikking stelde en tevens subsidies verleende voor de vier ontspannin^s- lokalen. Tevens had het comité bijzondere mede werking van den heer Kaart, directeur van de Schouwburg Jansweg en het bestuur van den R.K. Volksbond, die eenige keeren respectie velijk den Schouwburg aan den Jansweg en de groote zaal van het gebouw Smedestraat 23 ter beschikking stelden. De volgende vereenigingen en personen ver leenden ook dit jaar medewerking: H. O. V. (vier maal>, Schotens Chr. Gemengd Koor; Chr. Kinderkoor Zanglust; Dubbel Mannen- kwartet Zanglust; Polyhymnia; Kinderkoor Polyhymnia; Tooneelvereeniglngen: Vooruit gang, Alb. Thijm, V.Z.O.D. en NieuwLeven. Dan werden er twee lezingen gehouden n.l. door Jhr. Dr. J. C. Mollerus: „Een reis per vliegtuig naar Indië" en den heer A. J. Meije- rink over: ..Redding van Drenkelingen". Het comité ontving geregeld een aantal vrij biljetten voor concerten en tooneelvoor stellingen, gegeven door: H.O.V., Kunst aan het Volk, De Stem des Volks, Polyhymnia, R.K. Oratorium. Schoten's Chr. Gemengd Koor. Mannenkoor Caecilia, Operette Vereeniging Voorwaarts, Tooneelvereenigineen Vooruit gang. Alb. Thijm, en V.Z.O.D. en de Muziek verenigingen Voorwaarts en De Jeugdfanfare. De volgende dirigenten verleenden medewer king; Frits Schuurman, Marinus Adam, Jac. Stoffer, Jac. Zwaan. Willem Hespe; verder de damessolisten: Helène Ludolph (drie maal'. Helène Cals; Tilly Sylon Mia Dorel en Emmy van Eden en de heeren-solisten: Paul Periot, Gosse Kroese. Prof. Stanislau Frydberg. Wil lem Rottich,Hugo de Groot en Albert de Booij. Ook had het comité dit jaar de mede werking van de Voetbalverenigingen E.D.O., Haarlem en R.C.H. die de werkloozen in de gelegenheid stelden om de competitie-wed strijden tegen een toegangsprijs van 15 cent dij te wonen. Financieele steun werd ontvangen van een groot aantal vakverenigingen en eenige par ticulieren. In totaal kon aan ruim 27000 werkloozen en hun huisgenooten een middag of een a/oud ontspanning gegeven worden. Het verslag eindigt met de opwekking: „Steunt het Centraal Comité in zijn werk. op Dinsdag 25 September a.s. te 2.30 uur in de bovenzaal van het Restaurant „DE K R O O N" Groote Markt Aanvragen tot bijwoning dezer Show tot en met Maandag 24 September te richten aan WEILL ZOON BARTELJORISSTRAAT 26-28 FA. H. P. MULLER CROOTE HOUTSTRAAT 110 (Adv. Ingez. Med.) het pomité Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenscnappen met in het fond verwerkt de letters A. T. (Op de eerste bladen van het album vindt men in het fond telkens deze leters terug). Achtereenvolgens vinden we dan bladen met- de namen van den eere-voorzitter van het Comité, den hear C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. van het bestuur: Dr P. C. Bou- tens, voorzitter, den heer A. M. A. H. van Te- tering, secretaris en Dr. J. F. M. Sterck en van de leden van het eere-comité, allen bui tenlanders; naast de authentieke handtee- keningen staan de get-eekende namen. Ten slotte ae namen der leden van het Huldigings comité (geteekend) en de authentieke hanö- teekeningen der deelnemers aam het hulde blijk. Op de achterzijde van den band verwerkte de cailigraaf in een medaillon de vijf letteis L. V. D. en A. T. De lieer De Bruin als spreker. Lodewijk van Deyssel 70 jaar. Een jubileum-uitgave. Op den feestdag van Lodewijk van Deyssel heeft bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting, te Haarlem, een uitgave het licht gezien, die geheel aan den jubilee renden kunstenaar gewijd is. Het is een kleine levensroman, welke Van Deyssel's leven van den oorsprong tot heden behandelt, geschre ven door zijn jongen vriend, den letterkundige Anton den Doolder. Willem Kloos heeft voor deze uitgave een inleiding (een „Ten Geleide" geschreven. Een in het verhaal ingevlochten brief van Van Deyssel aan den auteur getuigt van zijn warme genegenheid voor het werk van den Doolder. Het werkje is opgeluisterd door een serie afbeeldingen waarvan een gedeelte speciaal voor dit-doel gemaakt is en sommige andere zeer weinig bekend zijn: het bevat portretten van Van Deyssel op den schoot zijner moeder, als jongeling en in de intimiteit van het da- gelijksche leven; een foto van het door hem in Houffalize bewoonde kasteel; facsimiles van de handteekeningen van K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) en Willem Kloos; en bovendien een afbeelding van het door Isaac Israëls geschilderde portret dat den jarige aangeboden zal worden. Willem Kloos zegt o.m. in zijn „Ten Geleide": „De heer den Doolder laat ons hier den telkens weer scheppenden en alle dingen en menschen fijn-inzichtig bekijkenden Lodewijk van Deys sel zien, zooals ieder hem weet te zijn, die waarachtig-menschelijke hoogheid waardeeren kan." Het goed geschreven, van groote liefde en vereering voor Van Deyssel getuigende en met veel eenvoud, zorg en smaak uitgevoerde werkje zal zeker gemakkelijk zijn weg vinden. Een fraai album. Hedenmiddag zal op de receptie, ter gele genheid van den 70sten verjaardag van Lo dewijk van Deyssel. den jubilaris een fraai album een mooi staal van calligrafeerkunst van den heer Joh. Visser met de namen der deelnemers aan het huldeblijk worden aan geboden. Het in perkament gebonden album draagt aan den buitenkant het wapen van Van Deyssel en de jaartallen 1864—1934. Dit wapen vindt men terug op het titelblad. Op de vol gende bladzijde prijken in gouden letters de naam van den jubilaris en de lier, als symbool van Van Deyssel's lyrisch proza. Daarna volgt de opdracht: „Onze huldebetuiging aan den grootmeester van het Nederlandsche Proza. I/Odewijk van Deyssel, van zijn vrienden en vereerders cp zijn 70en verjaardag." Op een afzonderlijk blad staat gecalligra- feerd, de naam van den Beschermheer yan De heer De Bruin uit Amsterdam sprak Vrijdagavond voor de N. S. B. op een vergade ring. die gehouden werd in de bovenzaal van het Concertgebouw. Het onderwerp was: „Christendom en nationaal socialisme". Voor ó-eze vergadering' was een speciale oproep ge richt aan de orthodox hervormden die geen lid zijn van de N. S. B. De heer De Bruin begon zijn rede met een schildering van den nood der tijden, waar voor men de oogen niet mag sluiten, als men juist het nationaal socialisme wil leeren ken nen. De werkloosheid blijft stijgen en met ziet den winter met angst tegemoet. De relletjes die ontstaan, kan men begrijpen, als men den toestand goed onder oogen ziet, zonder dat men hen natuurlijk hoeft goed te keuren. Aan de malaise zal geen eind komen, huidi ge stelsels kunnen de crisis niet oplossen, en men wacht op een daad. „Is het nationaal so cialisme dan de daad?" vraagt men en het antwoord van den heer De Bruin was dat hij gelooft dat God de nationaal socialisten zal gebruiken, zooals Hij alle menschen voor Zijn daden gebruikt, om die daad te verrichten waarop men wacht. Daarna ging de spreker over tot het noemen van tal van tegenstellingen, tegenstellingen van beschuldiging en verweer van de N.S.B. Wij noemen: On-Christelijkheid der N.S.B., hetgeen de heer De Bruin weerlegde met de spreuk dat „God en alle Christelijke menschen onze daden zullen erkennen." Anderzijds zegt men hoonend dat de N.S.B. Christelijk zou zijn. De Christenen kunnen op den duur niet zonder N.S.B.want het is de N.S.B. die als de beschermer van den godsdienst zal moeten optreden. De N.S.B. waarborgt, dat er geen revolutie zal kunnen komen en van illegaliteit bij haar geen sprake is. Hij hekelde den toestand waarbij leden van de S.D.A.P., de partij die in 1918 revolutie heeft willen maken, ambtenaren mogen zijn, en de leden van de N.S.B. uit de burgerwach ten worden verwijderd De heer De Bruin sprak 't vertrouwen uit dat de Koningineens aan de N. S. B. de macht zal geven. De heer Frenay is als lid van de" N.S.B. af geschreven omdat hij revolutionnair werd en de spreker zei dit als bewijs te noemen van de legaliteit der N. S. B. De kerkstrijd in Duitschland is geen staat kundige strijd maar eens intern kerkelijk pro bleem en wie dat niet wil zien. ziet de zaken opzettelijk verkeerd. Ook in andere landen kan men kerktwisten waarnemen. De N.S.B. heeft de menschen nu reeds weer tot de kerk gebracht. Niet de N S.B, is het die een verwijdering brengt tusschen de geloo- vigen en de kerk. Over het rassenvraagstuk zooals men dat bij onze Oostelijke buren kent, zei de spre ker dat de N.S.B. het hiermee absoluut oneens is. Staatsabsolutisme kent de N.S.B. niet, wel de souvereiniteit van God. Voorts besprak de heer De Bruin meer ter sprake gekomen kwesties als de erkenning van de bijzondere school, het verwijderen van de politiek uit de kerk en de noodzake lijkheid zich als een politieke partij te moeter. voordoen, daar de N.S.B. anders als illegaal kan worden beschouwd Ten slotte weerlegde de spreker de bewering dat de N. S, B. in ledental afgenomen zou hebben, daar zij gegroeid is. den geheeler. zbmer door. Nu de wintercampagne is ingezet is de aanwas eens zoo groot. Er was na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. meldt: Hoogste barometerstand 767.4 m.m. te Toulouse. Laagste barometerstand 7479 m.m. te Vestmanoer. en voorspelt: matigen, tijdelijk Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regen. Zachter des nachts, overdag iets kouder. Uit het Buitenland VERSLECHTERING VAN DEN WEERS- TOESTAND. Nadat de depressie over de Noorsche Zee in beteekenis heeft verloren, is een nieuw dalge- bied in het Westen den lagedruktoestand ko men versterken. Vooral over Ierland daalt de barometer snel. Over het Zuiden van de Brit- sche Eilanden wakkert de wind een weinig aan. overigens is het nu rustig weer. Over Frankrijk, Zwitserland, Zuid-Duitsch- land en Oostenrijk ïieeft zich de hooge druk verder ontwikkeld. De nacht was daar kouder, de morgen nevelig. Ook over Scandinavië was het koeler, terwijl over de Britsche Eilanden de temperatuur is gestegen. Er viel weer veel regen, vooral over de Brit sche Eilanden (Blacksod 22, Valentia 12 m.m.), Scandinavië (Tarnu 16) en Duitschland (Mün- chen 11, Karlsruhe 8 m.m.) Er mag ten onzent weer verslechtering in den weeerstoestand worden verwacht, hoewel de zwaarste dalingen van het bovengenoemde dalgebied wel ten Noorden van ons langs zul len trekken, zal de wind toch toenemen. De nacht zal minder koud zijn; bij toenemende bewolking worden de regenkasen groot. De Rijksweg 's-Gravenhage Haarlem. Verkeersbonden vragen verbetering. Barometer 763 m.M. 760 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 337, Telefoon 11640. Thermometer Hoogste gistefèn 65 F. Laagste heden nacht 53 F. Hoogste heden tot 10 uur 60 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 September. Ondertrouwd 21 September: H. W. A. Veh- meijer en E. A. H. Wentrup; Bevallen 19 September: C. Visserv. Deur- sen, z.; A. M. v. d. EijndeHertog, d.; 20 Sep tember: G. J. Elffers—Dunweg, d.; H. W. StamVos, d.; H. BosBeun, d.; H. M. v. d. HaakRautenberg, z.; M. K. HesselinkWals. z.; 21 September: C. E. KloosterKruup, z.; T. Potmav. d. Putten, z. Overleden: J. Willemse, 53 j„ Schagchel- straat; 20 September: C. Zuidhoek, 45 j., M. v. Heemskerkstraat; T. F: Spook, 81 j., Leidsche- straat; HIJ WILDE VAN DE STRAAT AF! Vrijdagmiddag half vier meldde zich bij een politieagent op de Papentorenvest een 57-jarig koopman, die zonder vaste woonplaats was. Hij deelde mede dat hij het rijwiel, dat hij bij zich had. in April van het vorig jaar uit de Groote Houtstraat had ontvreemd. Uit een onderzoek bleek deze mededeeling waarheid te bevatten. De man deed deze mededeeling omdat hij van de straat af wilde. Hij kreeg zijn zin want hij werd in bewaring gesteld; hij zal aan de Justitie worden overgeleverd. FILMKUNST. Wie regisseerde „Bleeke Bet"? RESTAURATIE BAKEXESSERKERK. Voor de Bakenesserkerk is op de staatsbe- grooting voor 1935 een bedrag van f uitgetrokken. 5000 MAGAZIJN „ALBA". Vrijdagmiddag had de opening plaats van het magazijn „Alba" van den heer A. de Vries, dat van de Spaarnwouderstraat 98 naar de Groote Houtstraat 158 is verplaatst. Uitbreiding van zijn zaak in radio, rijwielen, haarden, kachels waschmachines, stofzuigers, enz. noopte den heer De Vries tot deze ver huizing. Voorwaar een groote verbetering! Het per ceel in de Groote Houtstraat is geheel ver bouwd en gemoderniseerd. Alle artikelen zijn overzichtelijk opgeslagen en de ruime zaak is uitmuntend van licht voorzien door het groote dakraam, dat zich midden boven den winkel bevindt. Wie op het gebied van de bovengenoemde artikelen iets noodig hebben, zullen hier ze ker het gezochte vinden* v Wat Oswald en Benno zeggen. Wie regisseerde Bleeke Bet? Over deze vraag loopen de meeningen nogal uiteen en het ziet er naar uit, of het antwoord gerechtelijk zal worden uitgezocht. Want Richard Oswald heeft tenminste een proces aangekondigd. Hij is namelijk van meening, dat dè heer A. Benno bij de première van de film „Bleeke Bet" gezegd zou hebben, dat hij. Benno, de regie gevoerd had en dat Oswald hem daarbij zou hebben geassisteerd, doch in werkelijk heid zou de heer B. geen meter geregisseerd hebben. Voor het gerecht zal hij het bewijs daarvoor aanbrengen. Om derwille van den heer B. heeft hij er in toegestemd, dat het een Richard Oswald-film zcu worden, regie Oswald en Benno. De heer Benno stelt daartegenover een an dere meening. In de eerste plaats heeft hij nooit beweerd, dat hij de film allèèn gemaakt heeft, wel, dat beide heeren gezamenlijk de regie gevoerd hebben. Over alle scènes is de heer B. geraadpleegd, ook al om de Holland- sche sfeer, die een buitenlander uitteraard moeilijk kan aanvoelen, vooral, als hij slechts enkele dagen in Nederland vertoeft. Volgens msenlng van den heer B. is de heer Oswald verkeerd ingelicht, anders zou hij bovenstaan de uitingen nooit gedaan hebben. Van de directie der Monooole-film die „Bleeke Bet" uitbracht ontving de heer B. een schrijven, waarin de directie schrijft „met verontwaardiging kennis genomm te hebben van de woorden van den hei^- "?id. Zij is er van vertuigd, dat dank zij Benno's mede werking de film zóó geworden is, dat zij 100 pet. amusement aan het Nederlandscfre pu bliek Wedt, - In den Rijksweg 's-GravenhageNoordhol- landsche grens zijn onlangs in den rijweg in de gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom verkeersleiders bij de tramhalten aangebracht, waarover bij den A.N.W.B. en de K N.A.C. tal rijke klachten binnenkwamen. Bij een herhaald onderzoek is gebleken, dat bij deze vluchtheuvels, welke aan de tram- passagiers bij het in- en uitstappen verhoogde veiligheid geven in het algemeen gevaar kan bestaan voor de veiligheid van het rijverkeer, omdat zij niet op voldoenden grooten afstand waarneembaar zijn. Dit zal steeds een gevaar blijven, inzonderlijk voor inhalende auto's, welke zich plotseling voor een dergelijk ver keersobstakel zien geplaatst. Voor een deel kan dit bezwaar worden ondervangen door de opstaande kanten van deze heuvels, welke thans weinig ten opzichte van het wegdek afsteken, in helder wit-roode kleuren te doen schilderen en dit schilderwerk nauwgezet te doen onderhouden. Voorts zal de veiligheid ter plaatse worden bevorderd door een parkeer verbod te leggen op de weggedeeltes ter hoog te en op eenigen afstand van deze vlucht heuvels. Ook blijft de verlichting van de op deze heuvels geplaatste verkeersspaaltjes niet dóórloopend gedurende de nachtelijke uren branden, hetgeen een ernstig bezwaar op levert. Tenslotte zijn eenige van deze vlucht heuvels bepaald ongunstig gelegen; zoo ligt de vluchtheuvel ten Noorden van Sassenheim uit noordelijke richting komende vrij dicht na een bocht, zoodat uit die richting de heuvel niet op voldoenden afstand waarneembaar is; verplaatsing daarvan in zuidelijke richting is wenschelijk. Ten Zuiden van Hillegom liggen de beide vluchtheuvels niet verspringend, maar juist tegenover elkander met een onderlinge tusschenruimte van slechts 2.60 m. Verplaat sing van een dezer heuvels zal de ongunstige situatie iets verbeteren. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben in ver band hiermede in het belang van een veilig wegverkeer aan het betrokken wegbestuur ver zocht de voornoemde verbeteringen zoo veel mogelijk te willen bevorderen. BAZAR IN DE WIJK VAN DR. J. WEENER. A,s. Dinsdag en Woensdag zal in het wijklo- kaal „Bethel" van Dr. J. We ener, Ned. Her vorm predikant te dezer stede, een baza" wor den gehouden ten bate der wijkverpleging, ziekenzorg, en verdere wijkbelangen. Aan dezen bazar is een bijzonderheid ver bonden. Tijdens de bijna dertig jaren, dat Dr. Weener predikant alhier is heeft hij nimmer een bazar willen houden, daar de financieele medewerking van de gemeenteleden voldoende was om in de reeds genoemde behoeften te voorzien. De tijdsomstandigheden hebben ech ter zijn meening op dit gebied ook doen ver anderen en daar de zieken en zwakken thans in dubbele mate hulp van noode hebben be sloot hij een bazar te houden. De toevloed van geschenken en ook verschil lende bijdragen in geld zijn boven elke ver wachting en de schenkingen houden nog steeds niet op. Prachtige luxe en tinnen voor werpen, lingerieën, baby-goed. kleedingstuk- ken. comestibles, enz. enz. zijn met milde hand geschonken. Allerlei attracties zijn er. Sjoel bak, vischtent, draaibord, enz. zullen voor de noodige afwisseling zorgen, terwijl er Dinsdag zelfs een der beroemdste waarzegsters zal zijn, diei de toekomst zal ontsluieren van ieder, die haar gelooven wil. Dan is er een verloting met 30 prijzen, waaronder o.a. een Smyrna kussen, een ontbijt-servet en een sprei. Woensdagavond zal bij opbod alles worden verkocht wat nog over mocht zijn. De zaal wordt keurig versierd met wapen schilden, bloemen, enz. Dr. Weener zal den bazar Dinsdagmiddag te twee uur in het lokaal in de Voorhelmstraat openen. HAARLEM S MUZIEKINSTITUUT. De bekende pianist Han Beuker, die reeds als jazz-pianist in samenwerking met Wouter Denijs vele triomfen vierde is met 1 October als leeraar aan het Haarlem's Muziekinsti tuut verbonden. Er zal dus met ingang van dezen datum een bijzondere leergang voor het jazz-spel volgens speciale Engelsche methode (Sweet and straight), syncopations, voor twee vleu gels, enz. enz. geopend worden. WEER EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER. Vrijdagavond half zeven werd door de mo torbrigade naar het politiebureau aan de Smedestraat gebracht een melkrijder uit Ter Aar, die hier in de Parkstraat in staat van dronkenschap met een groote vrachtauto reed. De man is ter ontnuchtering in verze kerde bewaring gesteld. Tegen hem zal pro cesverbaal worden opgemaakt. VIER JUBILEA OP „BETIIESDA-SAREPTA". Woensdag a.s. 26 September hoopt men in de bekende stichting „Bethesda-Sarepta" te Haarlem, waar ruim 200 lijderessen aan val lende ziekte worden verpleegd, het 40-jarig jubileum van Zuster H. L. A. van Vreeswijk en het zilveren feest van de zusters M. Blom, W. Brands en P. M. Langeveld te vieren. Zuster van Vreeswijk, die eerst langen tijd in de inrichting' zelf is werkzaam geweest, heeft zich later vooral op het wijkwerk toegelegd en allen die haar trouwe zorgen genoten en haar werk gadesloegen, hebben in haar de ware wijkverpleegster leeren kennen, die met toe wijding en trouwe regelmaat haar omvang, rijken arbeid verrichtte en ten allen tijde klaar stond hulp te verleenen. Vele jaren heeft zij te Rijnsburg het wijkwerk verricht en ongetwij feld zullen velen in die gemeente met vreugde en dankbaarheid terugdenken aan haar schoonen Diaconessenarbeid aldaar en haar nog langen tijd daarvoor wenschen te behou den. Zuster Blom. die ook in haar wijkwerk veler genegenheid wist te winnen, heeft toch het grootste aantal van har dienstjaren onder de patiënten te Bethesda-Sarepta doorgebracht en zich vooral in het Vereenigingsleven, dat on der deze patiënten zulk een bijzondere plaats inneemt, doen kennen als een uitnemend leid ster. Zuster Brands heeft eveneens de meeste der 25 jaren binnen de Stichting doorgebracht en zich ook in het vereenigingsleven een plaats verworven door haar groote trouw en toewij ding. Zuster Langeveld bleek eveneens groote ge schiktheid voor het wijkwerk te bezitten en heeft dit gedurende de laatste jaren in En schedé wel op treffende wijze getoond. Het zal de Zusters op dien dag niet ont breken aan blijken van hartelijke genegenheid en groote erkentelijkheid. Voor bedreigde landgoederen op de bres. A. N. W. B. doet beroep op de regeering. Mogelijkheid om boomkweekers te helpen. Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B'. Toeristenbond voor Nederland heeft zich tot den Minister van Economische Zaken ge wend met een adres, waarin het bestuur uiting geeft aan zijn ernstige bezorgdheid over den verkoop en de verkaveling van vele landgoe deren. welke het eenerzijds uit een toeristisch oogpunt zeer moode ziet verdwijnen, die an derzijds ook om 'klimatologische redenen in ons land moeilijk ge-mist kunnen word-en, ter wijl deze landgoederen als recreatie-oorden bij de steeds toenemende uitbreiding van ste den en dorpen bovendien meer en meer waar de verkrijgen. Met groot? beduchtheid heeft het bestuur van den A. N. W. B. kennis genomen van den voorgenomen verkoop van het uitgestrekte landgoed „Het Planken Wambuis" in Gelder land. temeer waar nog altijd het- prachtige landgoed „De Hooge Veluwe" niet voor onder gang is beveiligd. Waar nu „Het Blanken Wambuis", evenals „De Hooge Veluwe" zulke uitnemende objecten zijn voor werkverschaffing en de eens zoo krachtige en degelijke Nederlandsche boom- kweekerij door uitvoering der te dien aanzien bestaande plannen voor ondergang zou kun nen worden behoed, meent het bestuur bij den minister ten sterkste te mogen aandringen op maatregelen, welke er toe zullen kunnen lei den, dat imet gebruikmaking van de lage grond- en houtprijzen van het oogen blik, het bedreigde landgoed „Het Planken Wambuis" en zoo mogelijk ook ..De Hooge Veluwe" voor den Staat zullen worden aangekocht Door zulk een aankoop, welke, naar de mee ning van het bestuur, ondanks den toestand van 's lands financiën, volkomen verantwoord zal zijn, zal een natuurpark van hooge iaeëele waarden voor de toekomst, van groote hy giënische en klimatologische waaiden voor het heden en bovendien van bijzondere econo mische waarde in dezen crisistijd voor ons volk behouden blijven. Om deze redenen dringt het bestuur van den A. N. W. B. er bij den minister met klem op aan, maatregelen in bovenbedoelden zin wel te willen overwegen. CRISIS-COMlTé. Personeel boekbinderij W. Knoop en Zonen f 11.20. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van 'ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De zweminrichting aan de Kleverlaan. Geachte Heer Hoofdredacteur, Het zij mij vergund, via uw blad het groot ste gedeelte van de Haarlemsche bevolking en het Bureau voor Lich. Opvoedingmet het vol gende in kennis te stellen. Nog enkele dagen scheiden ons van het slui tingsuur van de zweminrichtingen en naar aanleiding hiervan wilde ik het volgende op merken: Algemeen hoort men de zwemmers klagen over den buitengewoon slechten toestand van de inrichting' aan de Delft. Zelfs lazen wij in de Zwemkroniek, het officieel orgaan van den K. N. Z. B. hierover een klacht van een Zaan- schen zwemmer, die hier een wedstrijd had gezwommen. Meermalen waren de kleedka mertjes ware vuilnisbelten, terwijl spinnen en muggen de hoogere gedeelten onveilig maak ten. Het water is helder, doch er is teveel aan- groeisel in; meermalen was het noodzakelijk om na een bad een douche te nemen, want tusschen lichaam en badpak hadden zich een massa groene plantjes afgezet, maar ook dit was niet erg aanlokkelijk, daar men meestal enkele spinnewebben moest vernietigen alvo rens men tot het inwendige van den douche was doorgedrongen. Een en ander werkt nu niet bepaald stimu- leerend voor een bezoek. Nu komt de periode dat er geen zwemmers meer voor hun dagelijksch bad komen en in deze periode tot Mei 1935 dus, zouden de vol gende werkzaamheden, voor een groot gedeel te als werkverschaffing uit te voeren, aan de orde gesteld kunnen worden. 1. Men verwijdere alle hout uit het water; dit voorkomt voor een belangrijk deel het aangroeien. 2. Alle kamertjes worden afgebroken en in plaats daarvan wordt een groote ruimte inge richt voor wissel cabines. 3. Door het opruimen van de kamertjes kan het perron een dubbele breedte verkrijgen, welke breedte benut wordt, door een spoel- goot van minstens 1 Meter breedte rond het bassin te maken. 4. De perrons worden vanzelfsprekend van steen of beton. 5. De kamertjes tusschen het dames en hee ren bassin, welke ook vervallen, worden ver vangen door een steenen afscheiding met een hoogte van ongeveer drie Meter boven den waterspiegel. Aan beide zijden wordt hierlangs een perron gemaakt, zonder spoelgoot, daar men niet op dit perron kan komen, alvorens de noord en zuid liggende goot te zijn door waad. 6. Wanneer het bad leeggepompt is, wordt het minstens 1 tot 2 Meter diep uitgegraven en van nieuw zand voorzien. 7. Een en ander zou uitgevoerd kunnen wor den met handhaving van een dames- en hee ren bad. mocht er ruimte tekort zijn dan kun nen de wisselcabines voor de dames afdeeling op het ten Oosten liggende terrein geplaatst worden. Wij zouden nog verder kunnen gaan en het dames en heeren bad tot een groot bad ma ken en op het reeds genoemde oostelijk lig gende terrein een nieuwe afdeeling bijbou wen, doch dat zou teveel uit de gemeentekas vragen. Wel moeten wij opmerken dat, wanneer de toestand zoo blijft, het bezoek regelmatig min der zal worden, en dat lapmiddelen slechts vanzeer korten duur zijn. Verbeteren is goed, doch dan ook goed verbeteren. Met mijn welgemeenden dank voor de ver leende plaatsruimte en hopend hiermede het algemeen hygiënisch belang te hebben ge- dend verblijft, hoogachtend t. a

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2