BINNENLAND Reconstructie Müller-concern noodzakelijk MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Clearingverdrag met Duitschland gesloten. Treedt Dinsdag in werking. Alle betalingen over clearing- rekeningen. De onderhandelingen tussehen de vertegen woordigers van de Nederlandsche en de Duit- sche regeering ter bevordering van het weder- zijdsche betalingsverkeer, hebben gisteren tot de onderteekening van een Duitsch-Neder- landsch clearingverdrag geleid. Het verdrag, dat eerst na .uitwisseling der ratificatie-oorkonden definitief in werking treedt, zal ingevolge een overeenkomst tus sehen de beide regeeringen reeds van 24 Sep tember 1934 af voorloopig in werking worden gesteld: voor de Nederlandsche overzeesche gebieden voorloopig alleen wat den uitvoer betreft. Onder de bepalingen van het verdrag val len alle bedragen, welke van 24 September af vervallen, ook dus die bedragen, waarvoor de betreffende invoer- of dienst prestatie vóór dien datum heeft plaats gevonden. Op grond van het verdrag zal het betalings verkeer tussehen Duitschland en Nederland. <met inbegrip van de Nederlandsche overzee sche gebieden in de toekomst uitsluitend plaats vinden over clear ingreken in genOver deze rekeningen zullen niet slechts betalingen uit hoofde van wederzij dsohen goederemuitvoer. doch ook betalingen uit hoofde van kosten, welke in verband met het Duitsoh-Nederland- sche goederenverkeer ontstaan, worden ver rekend. Voor de bescherming der belangen van den Nederla-ndsohen doorvoerhandel is zorg gedragen. Ten aanzien van de zeescheep vaart is een bijzondere regeling buiten het clearingverdrag om getroffen Betalingen uit (hoofde van het kleine grensverkeer zijn van de clearing uitgezonderd. Speciale regeeringscommissies Bij het verdrag worden bijzondere regee ringscommissies ingesteld, die tot taak hebben in onderling overleg met de uitvoering van het verdrag samenhangende quaesties te be handelen. Van de betalingen der Nederlandsche im porteurs bij de Nederlandsche Bank wordt een bepaald percentage gereserveerd, waarover .de Rijksbank ten allen tijde de vrije beschik king heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonderkonto van de Ne derlandsche Bank bij de Rijksbank, der Zwi- schenkonten en der verdere achterstallige betalingen. GEDENKTEEKEN VOOR PROF. BUYS BALLOT. Op het kerkplein te Kloetinge (Z.) tegen over zijn geboortehuis, is Zatexdgamiddag een monument onthuld ter gedachtenis van den beroemden natuurkundige prof. C. H. D. Buys Ballot. De onthulling had plaats door den Zeeuwschen Commissaris der Koningin Jhr. onr Quarles van Ufford. Prof. dr. E. van Ever- dingen stelde de beteekenis van Buys Ballot in het licht. HOOGER BEROEP IN DE STRAFZAAK TEGEN KAMERLID. Naar wij vernemen is de officier van justitie te Arnhem in hooger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in de strafzaak tegen het Tweede Kamerlid IJ., zoodat deze zaak binnenkort voor de Arnhemsche recht bank zal worden behandeld. Streven naar ontwapening moet weerklank vinden. Evenals bewapening ook bewapening ten gevolge heeft. Adres aan Limburgsche burgemeesters. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vrede bond en de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, hebben het volgende schrij ven gericht aan alle burgemeesters in de pro vincie Limburg: „Naar aanleiding van het door verscheidene Limburgsche Burgemeesters in Juli 1934 aan onze Regeering verzonden adres, waarin uiting gegeven wordt aan het verlangen naar een sterker weermacht, d.w.z. sterker bewapening van ons land, sturen wij u hierbij een verslag van een interview, dat een vertegenwoordiger van de „United Press" te Amsterdam heeft gehad met den bekenden vliegtuig-construc teur, den heer Fokker. Met aandrang verzoeken wij u hiervan ken nis te nemen omdat de woorden van genoem den heer Fokker buiten twijfel- van een des kundige zijn en duidelijk doen uitkomen hoe hopeloos het is een land en een volk tegen de moderne strijdmiddelen te willen verdedigen En war u gedreven wordt door de begeerte ons land te beschermen, zoo vragen wij u ern stig af, of de door Fokker geschetste loop van zaken eerst over ons en ons land zal moe ten komen, voordat wij eindelijk allen, zooals hij voorspelt „den oorlog aan den oorlog zul len verklaren" en hierdoor tot de ware be scherming van ons land zullen geraken. Zou het niet veel meer den weg zijn. reeds thans hiertoe over te gaan en groepen te stichten, niet om te komen tot meerdere bewapening, maar tot ontwapening, omdat wij ons land en ons volk te lief hebben om het aan een vernietiging, zooals Fokker ons die beschrijft, prijs te geven. En, zoo goed als bewapening van het eene volk, bewapening van het andere ten gevolge heeft, zoo goed mogen en moeten wij ver trouwen dat onze wil en onze daad om overal tot ontwapening te komen, weerklank zal vin den bij andere volken en in andere landen. Vertrouwende dat deze gedachtengang door u in ernstige overweging zal worden genomen en hopende, dat hij weerklank moge vindep". Goudblok gaat confereeren. Nederlandsche delegatie te Genève neemt eraan deel. Geen politiek of militair karakter. De Nederlandsche delegatie tear Volken bondsvergadering heeft van de Belgische de legatie de uitnoodiging ontvangen ceel te ne men aan te Genève te voeren besprekingen tussehen vertegenwoordigers van de landen van het z.g. goudblok over het bevorderen van economische besprekingen tussehen die landen. In aansluiting op dit bericht seinde de corr. te Genève van het Alg. Hdbld. nog aan zijn blad: De vertegenwoordigers der regeeringen van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land en Zwitserland zullen a.s. Maandag te Genève een bijeenkomst houden, ter bespre king van de mogelijke uitbreiding van de mo netaire samenwerking tussehen deze tot het goudblok behoorende landen, ook op econo misch gebied. De besprekingen zullen geleid worden door den minister van buitenlandsche zaken van België, Jasper, die het initiatief tot deze conferentie genomen heeft en voor dit doei weer van Brussel naar Genève zal terug- keeren. De Nederlandsche regeering zal door het lid van die Eerste Kamer. mr. W. M. van Lanschot, werden vertegenwoordigd. Reeds verleden Maandag heeft mr. Van Lanschot in de tweede commissie van de algemeene verga dering bij het economische en financieel debat op de mogelijkheid gezinspeeld, dat een mo netaire overeenkomst tuschen de landen van het goudblok tot een economische toenadering zou worden uitgebreid. Hij verklaarde toen, dat de Nederlandsche regeering bereid is de mogelijkheid van het bereiken van concrete resultaten in deze te bestudeeren in gemeen schappelijk overleg met de andere tot het goudblok behoorende staten. In verband met het hier loopende gerucht, als of ook een politiek en misschien zelfs mi litair verbond tussehen de landen van het goudblok overwogen zou worden, verklaarde de Nederlandsche delegatie ter Volkenbondsver gadering, dat haar zulke voornemens hoege naamd niet bekend zijn en dat thans de Nederlandsche regeering zeker niet daartoe bereid zou zijn. De Nederlandsche regeering kan niet verder gaan dan de mogelijkheid van een samenwerking op economisch gebied in overweging te nemen. DE WEG SCHAGEN—SCHAGERBRUG. In den weg van Schagen naar Sehagerbrug zijn nabij de coupure in den West Frieschën Zeedijk hinderlijke bochten, waarin het uit zicht geheel is belemmerd. In verband met de opheffing van de stoomtramlijn Schagen Warmenhuizen hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het betrokken wegbestuur ver zocht verbetering van den verkeerstoestand ter plaatse te willen bevorderen. Naar wordt vernomen is dezer dagen met deze verbetering een aanvang gemaakt. AMSTERDAMSCHE VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN VOLKSZANG ONTBONDEN Naar wij vernemen is de op 1 November 1872 opgerichte Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam bij besluit van haar algemeene vergadering op voorstel van haar bestuur opgeheven. pRAlSlflAvAM'VALKEMBURG'S'" Ie A ••iLEVERTRAMI LEEUWARDEN (Adv. Ingez. Med.) Meer energieke huur verlaging. Sociale Zaken trekt er VA milliocn voor uit. Thans is ingediend Hoofdstuk 10 A (Sociale Zaken) der Rijksbegrooting 1935. De toelich ting zegt o.m.: De hierbij aangeboden begrooting sluit met een bedrag, dat f 11.757.117 ligt boven de be grooting, die in September 1933 aangeboden werd. Deze verhooging is allereerst een gevolg van de thans nog geldende wettelijke bepalingen, krachtens welke op de artikelen 21 en 24 voor bijdragen aan het Invaliditeitsfonds en het Ouderdomsfonds bijna 12 millioen, immers f 11.870.000 meer moest worden aangevraagd. Van de andere verhoogingen noemen wij: 1.5 millioen op artikel G6 (bijdragen aan gemeenten ingevolge paragraaf 7 der Woningwet), om de huurverlaging meer energiek te kunnen doorzetten: f 250.000 op artikel 130 (bijdragen voor moreelen steun), voor moreelen steun aan werk- loozen. gelijk te vorigen jare is toe gezegd: flOOaOOO op artikel 131 (subsidie aan het Nationaal Crisiscomité), wegens verhooging van het subsidie aan het Na tionaal Crisis-comité. INAUGUREELE REDE DR. W. A. GODDIJN. De inaugureele rede van den nieuwbenoem- den buitengewonen hoogleeraar in de pharma- cografie, galenische pharmacie en receptuur te Leiden dr. W. A. Goddijn. is bepaald op Vrijdag 9 November a.s. te 4 uur n.m. Twee branden veroorzaken drie ton schade. Vier houtloodsen en een bollenschuur verwoest. Alles was verzekerd. Zondagmiddag zijn vier houtloodsen van de firma Gebr. J. Turlings te Pey (bij Echt in Limburg) tot den grond toe afgebrand. Om streeks half twee ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand in een der houtlood sen. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, kon bij gebrek aan water niets uitrichten. Zij heeft zich dan ook bepaald tot het behouden van de belendende perceelen. Een groote voorraad hout werd een prooi der vlammen. De schade, welke geschat wordt op f 100.000, wordt door verzekering gedekt. Bloembollenschuur afgebrand. Zondagavond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote bloembollenschuur, eigendom van de firma F. Guldemond en verhuurd aan de fir ma Verdegaal te Sassenheim. De schuur was geheel met plantgoed gevuld. Aangewakkerd door den sterken Zuid-Westelijken wind breidde l\et vuur zich snel uit en weldra stond het geheele gebouw in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. Het perceel brandde tot den grond toe af. Aan de groote schuur was nog een kleinere vastgebouwd. Ook deze is geheel door het vuur vernield. De schade, welke ongeveer twee ton bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Hoogere winst der Posterijen verwacht. 61/2 millioen geraamd. Verlaagde telefoontarieven in uitzicht gesteld. Telegraafverkcer gaat achteruit. De begrooting van het staatsbedrijf der P. T. T. voor 1935 wijst in ontvangsten en uitgaven aan 87.944.600, met een winstsaldo (uitkee- ring aan het Rijk) van 6.505.750. Dit bedrag overtreft het geraamde winst saldo voor 1934 met ongeveer 3,7 millioen. Dit is een uitkomst, die naar het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken voldoe ning kan schenken temeer wanneer men be denkt, dat zij valt in den tijd waarin de crisis onverminderd haar druk doet gevoelen en de verschijnselen, zooal niet een verderen terug gang, dan toch een langdurig aanhouden van het lager peil, waarop het economisch leven zich thans bevindt, waarschijnlijk maken. Al bewegen de baten zich thans niet geheel en al meer in de richting, die de opbrengst in de tweede helft van 1933 en de eerste maanden van 1934 deed verwachten, het was niettemin mogelijk rekening te houden met de allerwegen gevoelde behoefte aan vermin dering van bedrijfslasten en dienovereenkom stig. waar dit het meeste dringt, verlagingen in de bedrijfstarieven aan te brengen. In deze begrooting zijn verlagingen voorzien van de telefoontarieven en van het tarief voor den buitenlandschen pakketpostdienst. De verwachting, omtrent het verloop dei- baten, waartoe deze voor 1935 ondanks de uit de bedoelde maatregelen voortvloeiende ba tenderving, is totaal 1.176.000 hooger te ra men, dan voor 1934. In dit verband geeft het geraamde winst cijfer te meer reden tot bevrediging. De lasten konden 2.529.150 lager worden geraamd dan die voor 1934. Uitbreiding van het nachtposttreinennet zal onder oogen worden gezien Telegrafie Het telegraaf ver keer over 1933 was 31/2 pCt. minder dan in 1932. Laatstgenoemd jaar vertoonde, vergeleken met 1931 een teruggang van bijna 16 pCt. Tegenover den teruggang in het draadverkeer kan een vooruitgang in het per radio afgewikkeld verkeer worden vermeld. Telefonie. Het ïnterlocaal 'telefoonverkeer over de eer ste vijf maanden van 1934 toont een bevredi gende ontwikkeling. Werd over de eerste vijf maanden van 1933 een gemiddeld dagverkeer van 90.124 gesprekken geconstateerd, over 1934 blijkt dit verkeer tot 95.028 te zijn geste gen, derhalve met circa 5.4 pCt. Rekening houdend met een voorgenomen verlaging van de gesprekken zoowel in locaal, ïnterlocaal als internationaal verkeer, wordt in totaal 17.262.500 geraamd tegen voor 1934 17.725.600 Centrale inrichtingen Voor uitbreidingen en vernieuwingen aan de centrale inrichtingen draadtelefoniewordt voor Haarlem 209.000 geraamd. ROBINSONFABRIEKEN WERKEN BIJNA WEER. De Robinson schoenfabrieken, die kort gele den zijn afgebrand, zijn nu reeds bijna weer geheel opgetrokken. Voorwaar een spoedige vernieuwing. LAGER TELEFOONTARIEF VOOR ENGELAND. Met ingang van 1 October a.s. wordt het tarief voor telefoongesprekken met Groot- Brittannië en Ierland verlaagd. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten betaalt men dan in de eerste Engelsche zone f 4.20, in de tweede zone f 5.40 en in de derde f 6.30. voor elke minuut meer resp, f 1.40 f 1 80 en f 2.10. Het nachttarief bedraagt resp. f 2.55, f 3.25 en f 3.80. Met een valsch steunstempel gewerkt. Colporteur stempelde voor 25 cent per keer. De politie te Enschedé heeft den 25-jarigen colporteur H. aangehouden, die het stempel van een orgaan van steunverleening op han dige wijze had nagemaakt en daarmede de kaarten van steuntrekkenden afstempelde te gen een belooning van 25 cent per keer. Tal van personen hebben van dit stempel gebruik gemaakt, waardoor zij, hoewel zij werkten, toch steunuitkeering konden genieten. H. is ter beschikking van de Justitie gesteld. Het onderzoek der politie duurt voort. Prinses Juliana voor de radio. In den avond van 2 October. Ook dit jaar zal een nationale inzameling worden gehouden ten bate van het Nationaal Crisis-Comité. Deze nationale inzameling zal geschieden van 3In October. Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard ter inleiding van deze week in den avond van 2 October eenige woorden tot het Nederlandsche volk te spre ken. Deze toespraak zal door de beide zenders worden uitgezonden. Twee zus.ies onder een muur bedolven. Bijna op slag gedood. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft in de Perronstraat te Alkmaar een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee meisjes, zusjes, het leven heeft gekost. De 4-jarige Laurentia en de 9-jarige Johan na Buren waren in de Perronstraat tegenover hun woning aan het spelen, toen plotseling een blinde halfsteensmuur. die tussehen een perceel en den spoordijk was gebouwd, be zweek en op de spelende kinderen terecht kwam. Het jongste kind was onmiddellijk dood, het oudere zusje werd zoo ernstig gewond, dat het een kwartier later overleed. Achter de 8 M. lange muur, die het vorige jaar was gebouwd, was overdag een groote hoeveelheid grint gestort,- waardoor de muur bezweken is. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek naar het gebeurde in. BATAAFSCH GENOOTSCHAP. Prinses Juliana aanvaardt het maecenaat der vereeniging. Zaterdagmiddag kwam het Bataafsch Ge nootschap der Wijsbegeerte in de aula der Nederlandsche Handelshoogeschool in alge meene vergadering bijeen. Deze vergadering was bijzonder belangrijk door de aanwezig heid van prinses Juliana, die het maecenaat van het genootschap, als opvolgster van Prins Hendrik aanvaardde. Namens het Genoot schap bracht de burgemeester van Rotterdam de heer Drooglever Fortuyn, de prinses eer biedigen dank voor de hooge eer, die zij aan het genootschap bewezen had. Met de F 36 de lucht in. Een comfortabele, ruime machine. We hebben met de F. 36 gevlogen. Een kwartier lang hebben we met deze nieuwe Fokker boven Amsterdam en omgeving gezweefd, en genoten van inrichting en de rust van deze fraaie en groote machine. Wel iswaar werkt het weer prachtig mee, al stond er een stevige wind, maar we betwijfelen of we met andere machines onder deze omstan digheden ook zoo rustig gevlogen zouden hebben. De cabine met de vier zitplaatsen naast elkaar, twee aan twee gescheiden door een middenpad en met de bagagenetten bo ven je hoofd niet ongelijk aan een knus treintje heeft bijzonder weinig last van trillingen, ondanks het feit, dat het geweldige toestel vier motoren voert, die echter in de vleugels zijn gebouwd. De geluiddempende wandbekleedingen verhinderen veel ge luid door te dringen en het is der halve mogelijk een rustig gesprek te voeren. De frissche atmosfeer en de prettige en zeer comfortabele zetels maken een reis met deze machine tot een groot genot. Over den snellen start en stijging niets dan lof. Zaterdagmorgen is dit nieuwste product van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek aan belangstellende autoriteiten getoond, nu de proefvluchten met de F. 36 met de ver strekking van het Bewijs van Luchtwaardig heid zijn afgesloten Binnenkort zal het toe stel zijn intrede doen in het luchtverkeer. Er waren vele autoriteiten, zoowel burger lijke als militaire op Schiphol aanwezig: Wij zagen o.a. ir. Damme. directeur van de P.T.T., generaal majoor J. H. Reynders. chef van den generalen staf. kolonel P. Best. comman dant van de luchtafdeeling Soesterberg, wet houder J. ter Haar uit Amsterdam, ir. De Vogel, voorzitter van de Kon. Ver. v. d. Luchtvaart, de directeur der K.L.M., de heer Plesman, de vliegtuigbouwer Ant. Fokker, luitenant-kolonel J. de Jongh. commandant van het corps luchtdoelartillerie, kolonel Oudendijk, J. v. d. Heijden, inspecteur van den luchtvaartdienst en vele commissarissen en leden van den raad van bestuur van de K.L.M. Met den jubileerenden piloot Sillevis stegen de genoodigden voor korte rondvluchten bo ven Amsterdam op, waarbij allen het unaniem hadden over de prachtige capaciteiten van deze groote machine, die blauw is gekleurd met een zilveren rug De ruime compartimen ten met opklapbare tafeltjes bovendien, wa ren uiteraard ditmaal niet klaargemaakt voor Indiëvluchten. dus zonder slaapgelegenheden, zoodat het aantal passagiers 32 kon bedragen en voor elke van de drie vluchten ook heusch zooveel bedragen heeft, want de belangstel ling en de lust een vlucht mee te doen waren enorm. Fokker sprak in de hangar eenige woorden tot de belangstellenden, die met een driewerf „hoera!" antwoordden. Op het groote veld vóór de hangars stond de groote vogel, de P.H.—A.J.A. gereed voor de rondvlucht boven Nederland. En daarbij stond de Douglas de P.HA.JU.; de zilveren twee-motorige Amerikaansche K...L.M -ma chine. die eenige uren eerder in 9 minuten van Waalhaven naar Schiphol was gekomen. Na herwaardeering deficit van bijna 31 millioen. Positie van obligatiehouders nader geregeld. Het jaarverslag over 1933 van het Muller- concern is verschenen. Het houdt o.m. recon- structievoorstellen in, zooals die aan het Alge meen Adm. en Trusteekantoor zijn voorgelegd Wij ontleenen er het volgende aan: Het saldo tekort voor 1933 beliep op basis van dezelfde methode van waardeering, die in 1931 en 1932 werd toegepast: f 2.752.484. ten gevolge waarvan het deficit, dat per 31 De cember 1932 f 9.392.577 bedroeg, steeg tot f 12.145.061. De wijze, waarop dit deficit, dat door ver dere afschrijvingen tot op de reconstructie- waarde stijgt tot f 30.946.886 moet worden af geboekt, wordt weergegeven in een schrijven aan het Adm.kantoor: Wij zijn er ons van bewust, dat een juiste schatting van de waarde der activa op dit oogenblik moeilijk is en dat, niettegenstaande den door ons toegepasten zeer conservatieven maatstaf, nog wel teleurstellingen mogelijk zijn. Naar onze meening mag deze overweging evenwel niet leiden tot bestendiging van den tegenwoordigen toestand. De bestaande vaste lasten zijn voor de vennootschap te bezwarend geworden, hetgeen het voortdurend oploopen van achterstallige rente met zich brengt, on der invloed waarvan het belangrijke deficit, dat de balans aanwijst, steeds meer zou toe nemen. Voorts kan de boekwaarde van enkele belangrijke actiefposten tengevolge van de ge wijzigde omstandigheden niet langer worden gehandhaafd, hetgeen omvangrijke buitenge wone afschrijvingen onvermijdelijk maakt, waardoor het balansverlies verder aanzienlijk zou stijgen. Deze toestand zou kunnen leiden tot aantasting van de credietwaardigheid der onderneming, hetgeen zijn terugslag zou kun nen hebben op de earningpower der bedrijven. De herwaardeering van de verschillende activa leidde, na aftrek van vrijkomende reser ves, tot een bijzondere afschrijving van f 9.591.592.22, in welk bedrag begrepen is de totale afschrijving van de mijnbelangen in Chili, die tot 31 Dec. 1933 te boek stonden voor rond f 5.500.000. Bovendien werd het noodzakelijk geacht den post Mijnbouwrechten en Goodwill groot f 9.210.232.77, voornamelijk betrekking heb bend op de overwaarde van de aandeelen van Wm. H. Müller Co. N.V. te Rotterdam, niet langer op de balans te handhaven. Uit het bovenstaande volgt, dat het verlies per 31 Dec. 1933, na herwaar dee ring van de bezittingen, f 30.946.886.89 bedraagt (n 1. f 12.145.061 f 9.591.592 -f f 9.210.232). Het uitstaande gewone commanditaire ka pitaal van de Comm. Venn. Wm. H. Müller Co. bedraagt f 1.000.000, het preferente com manditaire kapitaal (voorzoover niet in het be zit eener dochtervennootschap) f 23.484.000, tezamen f 24.484.000, hetwelk door het verlies wordt overtroffen. Op grond van de geconsolideerde balans per 31 Dec. 1933. waarin de bovenbedoelde extra afschrijvingen zijn verwerkt, kan het netto vermogen zonder aftrek van schul den uit hoofde van obligatieleeningen, doch na aftrek van de intusschen betaalde bewijzen van uitgestelde obligatie-rente per 1 Febr. en 1 Maart 1934 gesteld worden op rond f 11.776.000.Voorgesteld zal worden de in 1935 vervallende bewijzen van uitgestelde obli gatie-rente reeds van 1 December 1934 af betaalbaar te stellen, waarvoor benoodigd is een bedrag van rond f 203.000, waarna res teert f 11.573.000. Het ligt in de bedoeling hiervan een bedrag van rond f 173.000 aan te wenden als eerste dotatie aan de Reservereke ning (ten laste waarvan de reconstructie-kos ten zullen worden gebracht), zoodat overblijft f 11.400.000. Positie van obligatiehouders. De tegenwoordige waarde van de voor de 6 pet. obhgaties-1928 gestelde zekerheden werd, op basis van de vorenbedoelde taxatie der bezittingen, begroot op f 9.100.000: de te genwoordige waarde van de voor de gezamen lijke 5 pet. obligaties der leeningen" 1909 en 1913 gestelde zekerheden werd op overeen komstige basis begroot op f 300 000. In verband met deze zekerheden competeert van genoemd netto vermogen van f 11.400.000 aan de houders van de 6 pet. obligaties-1928 rond f 10.500.000 en aan de houders van de 5 pet. obligaties-1909 en 1913 tezamen rond f 900.000, overeenkomende met f 700 voor elke 6 pet. obligatie-1928 en met ongeveer f 400 voor elke 5 pet, obligatie-1909 en 1913 Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt, dat onder de voor de 6 pet. obligaties-1928 ne stelde zekerheden ter waarde van f 9.100.000, begrëpen is het pandrecht op alle aandeelen en het winstbewijs van Wm H. Müller Co. N.V. te Rotterdam, welke het voornaamste deel van het bedrijf van het concern verte' genwoordigen. Op grond van deze overwegingen zal wor den voorgesteld, dat de houders der 6 pet. obli gaties-1928 voor bovengenoemd bedrag van f 700 zullen ontvangen f 400 in obligaties en f 300 in commanditaire aandeelen. terwijl de houders van de 5 pet. obligaties der leeningen 1909 en 1913 per obligatie zullen ontvangen' f 400 in commanditaire aandeelen, behoudens na te melden optie. Wat betreft de persoonlijke aansprakelijk heid van de Beheerende Vennooten der Comm. Venn. Wm. H. Müller Co., den heer dr. A. G. Kröller en mevrouw H. L. E. J. Kröller—Mul ler, voor de schulden der vennootschap, zij het volgende opgemerkt. Zoowel het landgoed „De Hooge Veluwe", als de bezittingen te Wassenaar (gronden en ge bouwen) behooren toe aan de Vennootschap. Dit is niet het geval met de verzameling schil derijen en andere kunstvoorwerpen, die in 1928 in eigendom is overgegaan aan een Stichting. Deze verzameling is dus niet meer het eigen dom van de Beheerende Vennooten De Raad van Advies heeft hiervan ook de bevestiging ontvangen in een door hem ten deze gevraagd juridisch advies van mr. G. Nauta te Rotter dam en mr. C. J. Pekelharing te Amsterdam. Wat de verdere privé-bezittingen van ge noemde beheerende vennooten betreft, is met hen een regeling getroffen, die onder de ge geven omstandigheden door den Raad van Advies wordt beschouwd als te zijn het maxi mum, hetwelk in het belang der yennootschap kan worden verkregen, waarbij nog zij opge merkt. dat de persoonlijke aansprakelijkheid van de genoemde beheerende vennooten voor de overblijvende obligatie-schuld blijft bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5