UIT HET BUITENLAND Mijnramp in Wales. postgirodienst Radio-Programma MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Amerika in den Volkenbond? Sandler richt een uit- noodiging tot Washington. De staat van beleg in Spanje afgekondigd. Aanslagen in Barcelona en Santander. CSenève. Uitnoodiging tot toetreding aan de Vereenigde Staten. De president van den Raad van den Volken bond. de Zweedsche minister Sandler, heeft Zaterdag een radiorede gehouden, waarin hij de Vereenigde Staten uitnoodigde toe te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerste maal, dat de president van den Raad een directe uitnoodiging aan de Vereenigde Staten heeft gericht. Spanje. trokken was. Het schijnt ook, dat Hauptmann, voordat hij het misdrijf pleegde, aan iemand, die zich thans in de gevangenis bevindt, een brief heeft geschreven, waarin hij zijn voor nemen te kennen gaf om het kind van Lind bergh te ontvoeren. Dr. Condon, de vroegere bemiddelaar voor Lindbergh, heeft bij zijn verhoor gezegd, dat de reeds meer genoemde Flsch zich met een anderen man en een vrouw naar Duitschland begeven had. Fisch is echter in Duitschland getsorven en is begraven op het kerkhof te Leipzig. Condon gaf het advies, het lijk weer op te graven, om de doodsoorzaak vast te stellen. Overigens hadden Hauptmann, Fisch en de andere man vlajk bij elkaar in de wijk Bronx gewoond, en waren zij vaak bij elkaar gekomen om te kaarten. Staat van beleg afgekondigd. President Zamora heeft, naar Reuter meldt, voor geheel Spanje den alarmtoestand afge kondigd. De minister van Binnenlandsche Zaken, Alonso, verklaarde, dat de alarmtoestand is afgekondigd, om de taak der politie in zake de socialistische revolutieplannen te vergemak kelijken. Te Barcelona hebben syndicalisten een aantal bomaanslagen gepleegd, waardoor het interieur van een kerk werd beschadigd. Te Santander werd door linksche elementen een kerk van groote artistieke waarde ver nield. Te Madrid heeft de politie drie bekende communisten gearresteerd. Duitschland, Dr. Mueller geïnstalleerd tot Rijksbisschop der Duitsche Christenen. Zondag is Dr. Mueller in het Pruisenhuis te Berlijn geïnstalleerd tot Rijksbisschop der Duitsche Christenen. Dit geschiedde met veel vertoon der S.A. en S.S. Na de installatie begaf de Rijksbisschop zich met tal van geestelijke autoriteiten naar den Berlijnschen Dom. Dr. Mueller heeft een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde: „Wij zijn met het Evangelie verbonden. Wij zijn er innig van overtuigd in een grooten tijd van ons volk te leven. Groote tijden in de volksgeschiedenis zijn steeds tijden van ge loof geweest. Het is vandaag inderdaad een historisch uur der Duitsche evangelische kerk. Door mijn installatie tot Rijksbisschop is duidelijk tot uiting gekomen, dat wij geloof hechten aan deze evangelische kerk. Na eeuwenlange versnippering en ontbin ding in de landskerken is thans eenheid be vochten van alle afzonderlijke kerken tot een evangelische kerk." Ierland. O'Duffy exit. Generaal O'Duffy is naar Reuter meldt af getreden als voorzitter van de Vereenigde lersche partij en van. de Blauwhemden. Cos- grave, de oud-premier, is gekozen als leider van de Vereenigde partij en commandant Cro- nin als leider der blauwhemden en van den bond der Jeugd. Het onslag van O'Duffy is een gevolg van ernstige meeningsverschillen met andere leden van de partij, in het bijzonder over de inning van de land-annuiteiten en de houding te genover Noord-Ierland. O'Duffy zelf heeft geweigerd zich uit te la ten. Bekentenis van Hauptmann? Echtpaar Lindbergh wordt met hen geconfronteerd. MAN. DIE BEWEERT PRINCE TE HEBBEN VERMOORD, MELDT ZICH AAN. Reuter meldt uit Barcelona, dat een Fransch- man. Marreau geheeten, zich bij de politie al daar heeft aangegeven, zeggende, dat hij, met behulp van een medeplichtige, voor 100.000 franc raadsheer Prince had vermoord. Van het geld had hij maar 24.000 franc ontvangen. Men vermoedt dat Marreau veinst of gek is. Vierhonderd arbeiders werden ingesloten. Vermoedelijk 260 dooden. Zaterdag is in 'n steenkoolmijn te Gresford nabij Wrexham in Wales een hevige ontplof fing geschied, welke gevolgd werd door een brand. In de mijn bevonden zich op het oogenblik van de ontploffing 400 arbeiders, van wie 156 in het door de ontploffing getroffen deel. Eerst na drie uur slaagde de reddingsbrigade er in het lijk van een slachtoffer aan de op pervlakte te brengen. Het reddingswerk werd aanzienlijk bemoei lijkt door de uitslaande vlammen. De reddingsmanschappen betoonden wa ren heldenmoed bij hun vertwijfelde pogin gen om door te dringen tot de plaatsen, waar hun kameraden door den dood werden be dreigd. Met levensgevaar weerstonden zij de vrijwel ondragelijke hitte, die op verschei dene plaatsen heerschte, maar desondanks duurde het toch nog, zooals gekneld, wel ten minste drie uur alvorens de eerste slachtof fers. geheel verkoold en totaal onherkenbaar ,aan de oppervlakte konden worden ge bracht. Nader wordt gemeld, dat in den loop van den Zaterdagavond de reddingsploegen zonder gasmaskers konden werken, hetgeen het red dingswerk veel vergemakkelijkte. Men slaagde erin in totaal negen lijken van slachtoffers geheel verkoold naar boven te brengen, doch dezen waren gevonden nabij de uitgang, aan deze zijde van het vuur. Een aantal mijnwerkers kon bevrijd worden Aanvankelijk werd gemeld, dat 100 a 120 ar beiders waren omgekomen. Zondag werd medegedeeld, dat men alle hoop opgegeven had de 260 mijnwerkers, die ten gevolge van brand zijn opgesloten, in de Gresford-mijn (Cheshire) te bergen. De red dingsmanschappen hebben hun werkzaamhe den opgegeven. De mijn is verzegeld. De reddingsbrigades hebben onafgebroken doorgewerkt om de mijnwerkers, die nog in de schacht zijn opgesloten, te bereiken. Tot nu toe heeft men geen lijken meer ge vonden. De brand is thans bedwongen. De directeur van de mijn, Sir Henry Walker is gisterochtend de mijn ingegaan om het ver dere onderzoek ie leiden. Aan de Courant ontleenen wij nog: De hoop, dat zich nog levenden in de bran dende mijn bevinden, is thans definitief op gegeven. Derhalve is besloten, het reddings werk stop te zetten en de mijn af te sluiten, opdat het vuur in zichzelf zal verstikken. Het aantal lijken, dat geborgen kon worden, be draagt 27. Het besluit tot stopzetting der reddingswerk zaamheden moest genomen worden, daar in de mijn opnieuw brand was uitgebroken en tel kens weer ontploffingen plaats vonden. Het vuur knaagt thans aan de houden mijnstutten bezwijken deze, dan storten de gangen in. De autoriteiten achtten het dan ook niet verant woord, het leven der reddingsmanschappen nog langer op het spel te zetten, te meer daar het uitgesloten moest worden geacht, dat zich nog levenden in de gloeiende hel zouden be vinden. De Amerikaansche textiel staking geëindigd. Vandaag wordt weer gewerkt. Reuter meldt uit Washington: De textielstaking in de Vereenigde Staten is geëindigd. De bond van arbeiders in de textiel industrie heeft zijn leden bevel gege ven, Maandag 24 dezer weer aan het werk te gaan. De stakingsleider Gor man heeft, met goedkeuring van den voorzitter der Amerikaansche Fede ration of Labor. Green, en der andere leiders van vakbonden, een commu niqué gepubliceerd, waarin o.m. ver klaard wordt: „Wij hebben thans be reikt al hetgeen door deze staking kon worden verkregen", terwijl voorts wordt gezegd, dat door dit resultaat de arbeidersklasse van een verplette renden last is bevrijd. Het besluit de staking te beëindigen werd door het bestuur van den bond van textielarbeiders met algemeene stemmen genomen. Non-stopvlucht van Cobham mislukt. Toestel naar Engeland terug. Vliegtuig, dat benzine bijvulde, met Vier inzittenden verongelukt. De bekende Britsche vliegers Sir Alan Cob ham en kapitein Helmore waren Zaterdag uit Engeland vertrokken om een poging te doen, ineens naar Karachi in Br. Indië te vliegen. Op verschillende plaatsen in de lucht zou benzine bijgevuld worden. Deze poging is niet geslaagd. De vliegers hebben het tot Malta gebracht, nadat zij in de buurt van Portsmouth meer dan 500 liter ben zine hadden ingenomen. Bij aankomst boven Malta wachtte hen een nieuw aanvullings vliegtuig op en terwijl Cobham verder vloog, werd er benzine overgeladen. Het blijkt, dat er nadat deze bijvulling had plaats gehad, een mankement aan Cobham's benzine-leiding is ontstaan, waardoor men gedwongen is geweest naar Malta terug te keeren. De landing verliep gunstig. De vliegers zullen nu naar Engeland terug keer en. Het vliegtuig waaruit boven Portsmouth in de lucht benzine is bijgeladen, is na de bijla ding in Buckinghamshire verongelukt. De vlie ger en de 3 monteurs zijn gedood, zoodat men nog nopens de oorzaak in het duister tast. Taifoenramp eischt meer dan 2000 dooden. Ruim 13000 gewonden. TOKIO, 23 September (V.D.) Het Japan sche ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat bij de taifoen-ramp 2.064 per sonen om het leven zijn gekomen, terwijl 13.335 personen gewond zijn. Het aantal vermisten bedraagt 238. Betaling Abonnementsgeld per Wij verzoeken onzen abonnés diegewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE. Vlam verrast steenkolen- zoekers. Tien werkloozen stervende. KATTOWITZ. 22 September (D.NB.) Nabij de mijn Uda zijn 34 werkloozen, die in een slakken heuvel aan het zoeken waren maar bruikbare steenkool, het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeluk. Zooals gewoonlijk waren op den heuvel, wakrin zich steeds gloeiende slakken bevinden vele mannen bezig naar kolen te zoeken, toen op den top een nieuwe lading werd uitgestort. Plotseling schoot uit den heuvel een groote vlam. die schrik en ontsteltenis onder de werk loozen verspreidde. Gillend renden de man nen. die geheel in brand stonden, den heuvel af. vergeefs trachtende zich de brandende kleeren van het lijf te rukken. Eenigen had den de tegenwoordigheid van geest in een vij ver te springen, die zich bij den heuvel be vindt en kwamen er nog tamelijk goed af. Van de gewonden zijn tien stervende. BELGISCH VLIEGTUIG BRANDEND OMLAAG GESTORT. Een militair vliegtuig is in de gemeente Perck nabij Vilvoorden in brand geraakt eil naar beneden gestort. De twee inzittenden werden gedood. Veerboot bij Bombay gekapseisd. 93 opvarenden verdronken. POENA, 23 September. In de buurt van Manoeso (bij Bombay) is een veerboot ge kapseisd. Bij dit ongeluk, dat op de Krishna-rivier in het district Belgaum plaats had, zijn van de 225 passagiers 93 verdronken. Ongeveer 100 konden worden gered. Meer dan 30 worden vermist. Piccard's broer morgen naar de stratosfeer? Mevrouw Piccard vergezelt hem. Wanneer de weersomstandigheden het toe laten, zullen de heer en mevrouw Jean Pic card Dinsdag a.s. met hun ballon naar de stratosfeer opstijgen. Alle voorbereidingen zijn reeds getroffen en de ballon ligt gevou wen gereed om gevuld te worden. V. D. Kanaries met geverfde pluimage. Koopman had een tijdlang succes. WIJLEN MINISTER TALMA EN OUD MINISTER VERSCHUUR GEHULDIGD. De Bond van Octrooi- en Merkenhouders heeft in het nieuwe gebouw van den Octrooi- raad aan het Willem Witsenplein twee pla quettes aan het bestuur van den Raad aange boden, als een passend geschenk en als hulde blijk voor het nieuwe gebouw. Daartoe heeft de Bond plaquettes laten ver vaardigen, voorstellende wijlen Minister Talma, onder wiens bewind de Octrooiwet tot stand kwam en oud-Minister mr. Verschuur, tijdens wiens ministerschap het nieuwe gebouw voor den Octrooiraad gebouwd is. Sedert eenige weken verscheen op het Zaai land te Leeuwarden een Amsterdamsche koop man, die zijn mooie geel-gekleurde vogeltjes aan den man trachtte te brengen, hetgeen hem wonderwel gelukte. Niet alleen aan zijn eigen aanbevelingen had de koopman zijn gos^ den afzet te danken, maar de vogeltjes maak ten door hun prachtige kleur een reclame voor zich zelf. Deze prachtige kleur is thans, naar de N. R. Crt. meldt, den koopman noodlottig gewor den. Onder de belangstellenden, die zich rond zijn tent hadden geschaard, bevond zich n.l. een kanariefokker die gauw in de gaten had, dat er met de vogels iets niet in den haak was. Dichterbij gekomen constateerde hij weldra, dat de vogels geverfd waren. Tralies en wan den van de kooitjes waarin de beestjes wa ren opgeborgen, hadden iets van de kleur mee gekregen, De man deelde zijn vermoeden aan de politie mede, die de zaak op het bureau na der ten overstaan van enkele deskundigen on derzocht. Het vermoeden van den fokker bleek juist. De vogels waren geverfd en bovendien, het wa ren wijfjes, die als zangvogels geen waarde hebben. De aanwezige vogels, ruim honderd, werden in beslag genomen. De koopman Is aangehouden. POLITIE-AGENT MET MOEDWIL OVERREDEN. Op den Bijleveldsingel te Nijmegen werd één dezer morgen een politieman gevonden, ern stig aan rug en beenen verwond. Hij ver klaarde met moedwwil door een chauffeur te zijn overreden. Deze bestuurde een auto, waarin eenige luidruchtige passagiers zaten, terwijl de auto niet verlicht was. De politieman, die nachtdienst had, pos teerde zoch midden op den weg en sommeer de den chauffeur halt te houden. Deze reed evenwel door, zoodat de agent onder de auto geraakte en gewond midden op straat bleef liggen. De politieman kon nog van het rij- vlak naar het trottoir te kruipen, waar hij in ernstigen toestand werd gevonden. De chauf feur was door gereden met zijn gezelschap, alsof er niets gebeurd was. De politie heeft den dader nog niet gevonden. Hauptmann, die naar aanleiding van de Lindbergh-affaire gearresteerd werd, schijnt thans een soort van bekentenis te hebben af gelegd. Hauptmann verklaarde namelijk dat hij niet de eenige was, die het zoontje van Lind bergh heeft ontvoerd, maar dat hij er op het oogenblik nog niet meer over durfde te zeg gen. De autoriteiten te Columbus hebben Zater dag bekend gemaakt, dat is komen vast te staan dat Bruno Hauptmann tevoren het plan voor de ontvoering van de baby van Lindbergh heeft vastgesteld en aan een derde heeft mee gedeeld. De brief, in code geschreven, was gericht aan een gevangene George Paul en was geteekend Bruno. Volgens de verklaringen van Paul hield deze brief mededeeling in: „Zal de baby van Ltndy ontvoeren". Paul verklaarde verder, dat een vrouw het plan voor de ontvoering heeft samengesteld. NEW-YORK, 23 September. (V. D.) Kolonel Lindbergh, die in Les Angeles vertoeft, is per telefoon op de hoogte gesteld van den gang var. zaken in verband met de arrestatie van Hauotmann. Vernomen wordt, dat hij en mevrouw Lind bergh per vliegtuig in den loop van de vol gende week naar New-York zullen komen om in verband met de arrestatie te worden ge hoord. Omtrent het onderzoek in de zaak wordt nog gemeld, dat bij de ontvoering van de baby yan Lindbergh waarschijnlijk een vrouw be ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Het toestel was nu vlak bij. Zouden ze gezien worden? Het scheen te gaan cirkelen. Ja, daar kwam het al lager en la|er, beschreef kringen boven den heuveltop. Piet zwaaide onvermoeid met zijn zakdoek en het negertje stond ook met zijn armen te zwaaien, Ja hoor. het was hun eigen toestel! Piet herkende het duidelijk. Maar hoe kwam hij ooit weer aan boord? Dalen was hier op den heuvel met al die stekelige gewassen onmogelijk, en er viel nergens een effen grasvlakte te ontdekken. Wat vlogen ze nu laag! Opeens zag Piet iets als een touw onder aan het toestel hangen. Een touw ladder scheen het wel te zijn. DINSDAG 25 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. 8.00 Avro. Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Ochtendconcert door het ensemble Rent meester. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Ensemble Rent meester. 11.00 Kook- en Bakpraatje door me vrouw R. LotgeringHillebrand.. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.0 Tijdsein Avroklok. 12.01 Lunchconcert door „De Minstreels". 2.15 Gra Gramofoonmuziek. 2.30 Cello-recital door Bram van Zanten. Aan den vleugel Egbert Veen. 3.00 Mevr. Ida de Leeuw van Rees: „De a.s. knipcursus". 3.10 Gramofoonmuziek. 4.00 Overschakeling naar den zender Kootwijk. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio-kinder koorzang, ol.v. Jacob Hamel. 5.00 Halfuur voor kleine kinderen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.30 VPRO.. Bijbelvertellingen. Verder voor dracht. Spreker: Ds. B. J. Aris. 6.00 Avro. Omroeporkest olv. Nico Gerharz. 6.30 R.V.U. Lezing door Dr. J. C. A. Petter: Moederreligie II. 7.00 Avro. Het omroeporkest olv. Nico Ger harz, mmv. Judith Toff, mezzo-sopraan. 8.00 Tijdsein. 8.01 Vaz Dias. 8.05 Fred Fry: De a.s. cursussen Engelsch. 8.15 Het omroeporkest olv. Nico Gerharz. Solist: Egbert Veen, piano. 8.40. Twintig minuten voor Clinge Doorenbos. 9.00 Gevarieerd programma mmv. Kovacs Lajos en zijn orkest. The Pardise Garden Ha- waiians, Pierre Palla, orgel en Boris Lensky, viool. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN 301 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. 9.45 Pontificale H. Mis met volkszang uit de Augustijnenkerk, Oude Gracht, Utrecht. 11.45 Gramofoonmu ziek. 1.00 De KRO-boys olv. Piet Lustenhou- wer. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Vrouwen- uurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang- en vioolrecital door Eline Hemrica, sopraan en S. Tromp, viool. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang- en vioolrecital. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De Kro-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.00 Derde orde en drankbestrijding, door Pater Natalus Ruys OFM. 6.20 De KRO-Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 „Werkloozenzorg" door J. Th. Nijkamp. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 J. H. Schmüll: Het Huldigingsconcert van HKH. Prinses Juliana. 8.00 Kro-orkest olv. Johan Gerritsen. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Het Mis sie jubileumfonds. 8.45 Kro-orkest olv. Johan Gerritsen. 9.20 Voordracht door Ben van den Burg. 9.30 „Travin's Groot Russnsch ensemble Troika in De Waag te Groningen. 10.00 Het Kro-orkest olv. Johan Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Voordracht door Ben van den Burg. 10.45 Het Kro-orkest olv. Johan Ger ritsen. 11.00 Troika. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7.40 Belgische avond. Gevarieerd gramofoon platenprogramma. Pianrecital door Alexandre Zakin. 8.40 Gevarieerd Belgisch concert door het omroeporkes tolv. Henri Pensis. 9.30 Piano recital door Berthe Bernard. 10.00 Concert door trio van Radio Luxemburg. 10.30 Dans muziek. BRUSSEL 484 M. 12.15 Gramofoonmuziek. 6,50 Solistencon cert. 8.20 Caludiconcert door het omroep orkest. 9.30 Symphonieconcert. 10.30 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 322 M. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Sympho- nïeorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Symphonieorkest. 9.35 Het omroeporkest mmv. Albert de Booy. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble. 3.20 Het omroeporkest olv. Fritz Mahler. 9.25 Fransche muziek door het omroeporkest olv. Emil Ree- sen. 11.20 Richard Johansen's dansorkest. BERLIJN 357 M. 4.20 Concert. 5.50 Dansmuziek (gr. pl.) 9.25 Het omroeporkest olv. Otto Frickhoeffer. 11.10 Dansmuziek. HAMBURG 332 M. 12.35 Concert. 2.35 Gramofoonmuziek. 8.30 „Der unbekannt Johan Strauss". Muziek en anecdotes. Het omroeporkest olv. José Eiben- schütz en solisten. 11.20 Orkestconcert olv. Hans Döring. KEULEN 456 M. 12.20 Schrammelmuziek door het West- duitsche kamerorkest olv. Rolf Hartmann. 4.20 Het kleine omroeporkest olv. Leo Eysoldt. 7.20 Het omroepharmonieorkest olv. Otto Julius Kühn. DAVENTRY 1500 M. 12.50 Het Trocadero Cinema Orkest olv. Al fred van Dam. 4.20 Gramofoonmuziek. 7.40 idem. 11.20 Lew Stone en zijn Band. PARIJS POSTE PARISIEN 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek. 7,50 idem. 8.20 Con cert. 9.10 Schubertmuziek. 10.00 Dansmuziek. PARIJS RADIO 1648 M. 12.20 Concert olv. Maurice André. 7.05 Gra mofoonmuziek. 10:50 Dansmuziek olv. Victor MILAAN 369 M. 5.30 Dansmuziek. 6.16 Gramofoonmuziek. 9.05 „Donna Juanita", komische opera van Franz von Suppé. ROME 421 M. 5.30 Populaire orkestmuziek. 8.30 Gramo foonmuziek. 9.05 Kamermuziek. 10.35 Dans muziek. WEENEN 507 M. 5 55 Paul Goldwin's dansorkest. 7.50 Popu laire Italiaansche muziek door het omroep orkest olv. Max Schönherr. 11.10 Adolf Pau- scher's dansorkest. 12.50 Edith Lorand's or kest (gr. pl.) WARSCHAU 1345 M. 12.30 Hawaiinmuziek. 7.20 Mandolinemuziek 7.50 idem. 9.20 Het omroeporkest olv. M. Mier- zejewski. 10.20 Gramofoonmuziek. BEROMUNSTER 540 M. 4.20 Het kleine omroeporkest van Lausanne olv. Edouard Moser. 6.20 Popiair concert (gr. Hug. 8.00 Marschmuziek olv. A. Fasolis. 9.30 Vroolijk programma. 10.30 Het omroeporkest olv. E. Gilbert.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6