Hei BetoutQtiiksie Vrijgezelligheid. BERICHT 52e Jaargang No. 15722 Verschijnt dagelijks, behalve bp Zon- én Feestdagen Dinsdag 25 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 September. Een Tragedie. De treurige historie van den moord op den Parijschen rechter Prince heeft haar laatste uiting gevonden in het rapport-Goiillaume, dat niets nieuws behelst behalve een reeks be schuldigingen tegen den vermoorde. Prince's nagedachtenis wordt door de modder gehaald via eenige bedenkelijke getuigen-verklaringen. De getuigen schijnen nog bedenkelijker dan de verklaringen te zijn. Nu heeft de moeder van Prince een brief geschreven aan de dagbladen te Dij on, waarin het volgende voorkomt: „Een .moeder, die tot nu toe heeft gezwegen, wil haar walging en verdriet uitschreeuwen over de insinuaties en lasteringen, waarmede anen de nagedachtenis van haar vermoorden zoon wil bezoedelen. Men geeft mijn zoon in een hinderlaag gelokt door gebruik te maken van den naam zijner moeder. Men heeft hem gemarteld. Men heeft hem vermoord. Men heeft zijn gelukkigen, eensgezinden huiselij- ken haard vernietigd, door zijn gezin het grootste verdriet te berokkenen. Men tracht thans door onwaardige lasterin gen, die men in-de onderwereld gemakkelijk heeft gevonden, een einde te maken aan de sympathie, die wij uit Frankrijk en het buiten, land hebben ontvangen. Het is gemakkelijk een doode aan te vallen, die, zich niet kan verdedigen. Spoedig zal de waarheid aan het licht komen. Ik hoop het, ondanks de machi naties. Mijn zoon, dien ik beter kende, dan wie ook, heeft geen zelfmoord gepleegd. Hij was een magistraat en een Franschman, die tot het einde zijn plicht heeft gedaan. In verband met de schandelijke leugens van 'een zekere getuige, madame X., verzoek ik een onderzoek naar haar leven in te stellen. Men zal dan vernemen welke waarde men aan haar verklaringen kan hechten. Ik weet, hoe mijn zoon er over dacht. Men vertelt een moeder veel. Hij verachtte haar en ik zie. dat hij ge lijk heeft gehad. Waarom valt men zoo hard nekkig, zoo wreed zijn nagedachtenis aan, in plaats van de moordenaars te zoeken, waar zij zijn? Omdat men gelooft, dat het heel gemak - ikelijk is een oordeel uit te spreken over het slachtoffer. Met alle kracht protesteer ik tegen deze schandelijke campagne, want dat is het. Laat het publiek zich niet vergissen. Door dit te schrijven, vraag ik niet om medelijden, maar om rechtvaardiging." In een tijd als deze wordt weinig aandacht geschonken aan het verdriet van éen oude vrouw, en zij schijnt vrijwel machteloos in een zaak, die door allerlei invloeden het meest wel door politieke r— verwrongen wordt. Nergens wordt meer verwacht dat de moord op Prince ooit opgehelderd zal worden. Tegen over de verklaringen van de medici en de ge tuigenissen van Prince's familie en vrienden, die allen zelfmoord uitgestoten achten, wordt zelfs van zekere zijde maar koppig aan de zelfmoord-theorie vastgehouden. Maar de oude vrouw verklaart niettemin„De waarheid zal aan het licht .komen", met een roerend .ver trouwen op het recht, dat tenslotte zelfs in een dergelijke zaak zou moeten zegevieren. Misschien heeft zij gelijk in haar vertrou wen. Hoe ingewikkelder de machinaties wor den om de waarheid te verbergen, hoe meer personen in 't geknoei betrokken rs ken en hoe meer kjgos dus ook, dat tenslotte het licht in de duisternis schijnt. Vanzelf denkt men aan dat historische Fransche proces: de affaire- Dreyfus, waarin ten langen laatste ook revisie en eerherstel volgde. Maar in dat geval leefde het slachtoffer, opgesloten op het Duivels eiland, en gaven zijn vrienden hun pogingen niet op. Deze zaak staat er heel anders voor. Terecht schrijft Prince's moeder, dat het ge makkelijk is een man te bekladden, die zich niet meer verdedigen kan. Gemakkelijk, en ook veilig. Het is de vraag of Prince's familie leden de energie en de gaven zullen bezitten om hun strijd tot een goed einde te bi'engen. Veel hulp zullen zij er op den duur niet bij krijgen. Maar men zou zich in dezen tijd een nieu wen Emile Zola wenschen, die zijn vlammend „J'accuse" de wereld inslingerde en door allen gehoord werd. Niet alleen in de zaak-Prince. niet alleen in Frankrijk. Is het niet wonder lijk te bedenken, dat als in dezen tijd een dergelijk man een dergelijk requisitoir uit bracht, het vrijwel zeker door de groote meer derheid ontvangen zou worden met „waar maakt-ie zich druk over"„d'r zijn altijd schandalen geweest"„d'r is toch niks an te doen"het is nu eenmaal een bende". en dergelijke lamzalige opmerkingen? Zoo immers reageeren zoovelen op de ver schrikkelijke onthullingen van de Amerikaan- sche senaatscommissie inzake de internatio nale wapenindustrie.al kunnen zij op hun vingers uitrekenen dat er alle kans bestaat dat straks degenen, die hun het naast en het liefst zijn, en wellicht ook hun kostbare ik-heden. aan de gevolgen van dezen knoeiboel ten gronde zullen gaan. De fut is eruit, het verzet beperkt zich tot een strijdende minderheid, en als ik dan de analogie trek met het geval-Prince geef ik die arme oude vrouw weinig kans dat zij ooit iets bereiken zal. Tenzij er een of andere nieuwe „golf" van rechtsbesef losbreekt.... Men zou zeggen dat het daarvoor tijd wordt. R. P. (Er zijn vier soorten van vrijge zellen, volgens de verklaring van den heer Howard Henwood, een hoogioaar digheidsbekleeder in Zuid-Afrika.) Er zijn vier soorten vrijgezel, Heeft die Zuid-Afrikaan gezegd, Als u het houdt op één model. Dan worde dat hierbij weerlegd. Ik noem ze u: de eerste soort Wol gaarne, maar grijpt altijd mis, De man, die nooit één vrouw bekoort, De soort die veel te leelijk is. De tweede soort is van den man, Die staat voor 't moeilijke geval, Dat hij „haar" maar niet' vinden kan En haar ook nimmer vinden zal. De derde groep is zoo gesteld (Zijn zorgen zijn niet minder groots Hij is bereid, .maar mist het geld Voor 't reisje in de huwlijksboot. De vierde en de laatste soort Is hij, die zóó de kwestie ziet: Hij heeft zoo dit en dat gehoord, Hij dankt je wel. hij waagt het niet. Maar al die soorten vrijgezel. Hebben één eigenschap gemeen, Zij voelen zich bijzonder wel, Al zijn ze dan ook maar alleen. Zoo, lezeres, staat het er bij, U moet me niet verkeerd verstaan, Het commentaar is niet van mij, Het is van dien Zuid-Afrikaan. Kunstmatig radium. Ontdekking van het echtpaar JoliotCurie. Naar het Parijsche Petit Journal meldt heb ben de dochter van het echtpaar Curie en haar echtgenoot, (het echtpaar Joliot- Curie) een .methode ontdekt, om radium langs kunstmatigen weg te bereiden Zij zullen deze ontdekking meedeelen in een wetenschappelijke conferentie, welke tus- schen 1 en 6 October te Londen-Cambridge wordt gehouden. Toeneming van de pest in den Preanger. In 1934 meer gevallen dan in het afgeloopen jaar. BANDOENG, 25 September (Aneta). In den Preanger is een sterke toeneming van het aantal pestgevallen geconstateerd. Hierdoor zal de verwachting als zou 1933 het jaar zijn van het grootste aantal gevallen niet worden verwezenlijkt, daar 1934 dit nog zal overtreffen. Naar de „Java-Bode" meedeelt, treden thans geen bezwaren tegen miltpunctie meer naar voren. Na de ramp in de Gresf ordmijn. Gisteren is bekend gemaakt, dat 261 mijn werkers zijn om het leven gekomen, tengevolge van de ramp, welke Zaterdag heeft plaats ge had in de Gresford-mijn (Noord Wales). Er is diepe sympathie met het lot der nage laten betrekkingen der slachtoffers van de ramp. Uit alle deelen des lands komen gelden binnen ter leniging van hun nood. Ook de koning, en de koningin, prins George en prin ses Marina hebben sommen gelds gezonden. Groote bedragen komen binnen in ver scheidene gevallen zijn sommen ontvangen honderden ponden sterling, afkomstig van bankinstellingen, handelshuizen en particu lieren. De hoek SpaarneKlopper singel. Een opknapping. Op het nog onbebouwde gedeelte van het terrein op den hoek van het Spaarne en den Kloppersingel waar eertijds de fabrieksgebou wen stonden van Van der Griend's Margarine- fabriek zijn thans een drietal woningen ge bouwd, met het front naar de Vrouwebrug ge plaatst. Door deze bebouwing kon de straat- aanleg aldaar ook voortgang vinden. Vóór deze huizen is nu een klein pleintje aange legd en langs den Kloppersingel van de Vrou webrug is de straat aangelegd voor twee-rich tingen verkeer. Ook de bestrating langs het Spaarne krijgt nu een beurt, en lang niet overbodig. De weg wordt er flink verbreed en opnieuw bestraat met een ruim trottoir. Er blijft echter nog een hindernis over. Het terrein van de N.V. Maatschappij „De Steen- werf' steekt nu enkele meters vooruit en daar blijft de weg ook smal. Hierin moge spoedig verandering komen. De hoek is belangrijk ver beterd. De Haarlemsche Telefoon centrale. ƒ209.000 voor verbetering en uitbreiding. Blijkens door onzen Haagschen correspon dent ingewonnen informaties houdt de post- van f 209.000 op de begrooting voor P. T. T.. voor verbetering en uitbreiding der centrale inrishtingen in Haarlem verband met de te ver wachten toeneming van 't aantal telefoonabcn- né's, samenhangende met 't bevolkingsaccrès. maar tevens ook wel met de voortschrijdende automatiseering van het telefoonnet: de Haarlemsche telefooncentrale behoort tot die centrales die op de lijst staan om geschikt gemaakt te worden voor het z.g districtsver- band. Bedrijfsraad boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf. Door minister Slotemaker geïnstalleerd. Op het departement van economische zaken is gistermiddag de bedrijfsraad voor het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf geïnstal leerd. De minister van sociale zaken, ,prof. Slote maker de Bruine, wees er op, dat de bedrijfs raad niet de bevoegdheid bezit om bindende voorschriften voor 'het bedrijf te maken. Wan neer te eeniger tijd verordenende bevoegdheid zal worden toegekend, dan zal deze. in over eenstemming met de bedoeling, welke aan de huidige bedrijfsradenwet ten grondslag ligt. uiteraard liggen op het terrein der sociale aangelegenheden. Ook bij deze beperking blijft een ruim arbeidsveld over. De heer F. van der Wal sprak namens den thans ingestelden bedrijfsraad een woord van hartelijken dank tot den minister voor het feit, dat deze zich wel de moeite heeft willer, getroosten om persoonlijk den raad te instal- leeren. Ir. den bedrijfsraad zijn vertegenwoordigd de Nederlandsche bond van boekdrukkerijen door de heeren S. S Korthuis, L. Levisson en J W. Henny: de r.-k. ver. van Ned. drukkers- oatroons door de heeren mr. Th. P. A. J. ten Hagen en L. J. J. Arts: de Bond van Chr. druk kerspatroons door den heer J. H. van Lonk huysen: de Alg. Ned. Typografen Bond door de heeren F. van der Wal en B. Ponstein; de Ned. Chr. Grafische bond door den heer J. Hofman; de Ned. Grafische bond door den heer D. van Rhee; en de Ned. Litho-. Foto- en Ohemigrafenbond door den heer J. Roelof DIJBEEN GEBROKEN. Maandagmiddag kwart voor zes had de 19- jarige jongen J. het ongeluk, spelenderwijs op het trottoir aan de Ged. Raamgracht te vallen en het linker dijbeen te breken. Door leden van den Ougevallendienst werd hij naar feet Diaconessenirais yervoerd, De woonschepenhaven. Gereed aan het eind van dit jaar. Zooals bekend is. ligt het in de bedoeling, de woonschepen, die thans in de Oostersingel- gracht en het Noorder-Buitenspaarne liggen, ter gelegener tijd naar een speciaal daarvoor gegraven haven in den Waarderpolder over te brengen. De gemeenteraad heeft op 12 Sep tember goedgevonden, dat deze woonschepen voorloopig nog kunnen blijven liggen, waar ze thans verblijven, totdat de nieuwe haven ge reed zal zijn Op 13 September is men in den Waarderpol der aan de eerste werkzaamheden van deze haven begonnen met 14 arbeiders. Dit aantal zal vermoedelijk toenemen naar mate de werkonderdeelen zich uitbreiden. Een lang zaam werkend rouleersysteem zal worden toe gepast. Het werk, dat uitgevoerd wordt door Openbare Werken en werkverschaffing, zal nog vóór het einde van dit jaar gereed zijn. De haven zal geschikt gemaakt worden als ligplaats voor 70 schepen, die in tegenstel ling met thans, langs steigers gemeerd wor den. die loodrecht op den wal staan. Hieruit volgt, dat de breedte van de haven groot- wordt. De haven komt te liggen tegenover de Transvaalstraat. DE IIEER .TOLES OVERLEDEN. De heer Joles, die voor het Parijsche mode huis Maggy Rouff in het Carlton-Hotel een mode-show organiseerde en daarbij zelf te genwoordig was is in het restaurant door een beroerte getroffen en overleden. De heer Joles was een zeer bekende per soonlijkheid in Amsterdamsche modevakkrin- gen. Prov. Waterleidingbedrijf. Tariefsverlaging. Aan de geabonneerden op het Provinciaal Waterleidingbedrijf is medegedeeld, dat met ingang var. 1 Januari 1935 nieuwe tariefsbe palingen zijn vastgesteld. Die houden o.a. in een verlaging van het tarief voor verschillen de groepen. CITé UNIVERSAIRE TE PARIJS. Verschenen is in Den Haag bij het Bureau Cité Universale de brochure van dr. A. R. Zimmerman over het Nederlandsche Huis in de Cité Universale te Parijs. Dit Nederlandsche Collegium, Cité Univer- sitaii-e staat onrer bescherming van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van den gezant in Parijs. Eenige illustreerende afbeeldingen zijn aan den tekst toegevoegd. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers vergaderde dezer dagen huishoudelijk. Medegedeeld werd, dat in de zaak-Kop- penol hooger beroep is aangeteekend tegen de uitspraak van Ged. Staten inzake de straf. Inzake het hooger beroep van eenige col lega's, die in 1933 op wachtgeld zijn gesteld, is nog geen beslissing van den Raad van State ingekomen. Met het advies van het hoofdbestuur, da' voor herplaatsing van wachtgelders eerst de onderwijzers (essen) met de meeste dienstja ren in aanmerking komen, kon men zich in het algemeen vereenigen Besloten werd het St.-Nicolaasfeest voor de schoolkinderen op dezelfde wijze als tot nu toe te blijven organiseeren. De voorzitter dank te den heer P. Schafte die als bestuurslid bedankt, had weger, drukke werkzaamheden in zijn functie van hoofdbestuurslid voor wat hij voor de afdee ling heeft gedaan. Tot bestuurslid werd ge kozen de heer C. Kooiman. Droevig beeld van de mijnramp bij Wrexham in Wales: honderden kameraden en familieleden van de verongelukte mijnwerkers wachten bij den ingang van de Gresford-mijn op nieuws over de ingeslotenen. Prov. Electriciteitsbedrijf. Begrooting 1935. Ged. Staten doen Prov. Staten ter vaststel ling toekomen de odor de Directie van he! Provinciaal Electriciteitsbedrijf bij Ged Sta ten ingediende begrooting va ndat bedrijf voor het jaar 1935. Hoewel Ged. Staten met den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven van oordeel zijn, dat het saldo, dat aan de reserve zal kunnen worden toegevoerd, in feite te gering is. hebben zij niettemin besloten de verlagin gen van tarieven en meterhuur voorloopig nog te handhaven. Het saldo, bestemd voor aanvulling van de reserve, is nl. f 200.000 (in 1934 f 336 000). De begrooting sluit in lasten en baten me; een bedrag van f 8.129.500. Het bedrijfsoverschot wordt geraamd, na dat ten laste van de exploitatie zijn gebracht f 1.568.000 wegens rente en f 1.695.000 wegens afschrijving waarvan respectievelijk f 465.000 en f 453.000 voor de nieuwe centrale te Velsen. De aard en de omvang van het bedrijf ge bieden het bezit van een behoorlijke reserve, welke tenminste 15 pet. van het aansohaf- finglkapitaoal der activa zal moeten bedra gen. Aan het einde van 1934 zal de aanwezige reserve evenwel nog lang niet aan dezen m;- nimum-eisch voldoen, zoodat de bedrijfsover- schotten in de eerstkomende jaren noodig zul len zijn voor het vormen van de noodzakelijke reserve. Onder de bijzondere bate is o m geraamd interest van de reserve, de 8e ultkeering f 30.770, die do gemeente Haarlem In verband met de annexatie aan de provincie verschul digd is, Gaston Doumerguc heeft in een radiorede meer autoritaire bevoegdheden voor de re geering geëischt. pag. 4 De kroonprinses van Italië heeft aan een doch ter het leven geschonken. pag 4 Rusland heeft den Chineeschen Oosterspoor weg aan Mandsjoekwo verkocht. pag- 4 De waarnemende gezagvoerder van de Morro Castle heeft ernstige beschuldigingen tegen den marconist geuit. pag. 4 Bij een filmvertooning te Hilversum brak brand uit, waardoor een groot aantal meis jes is gewond. pag. 3 Bij een hevigen brand te Waalre zijn een boerderij en zes woningen door het vuur verwoest. pag 2 Met ingang van 1 October zullen de telegram tarieven belangrijk worden verlaagd. pag. 3 Alle betalingen naar Duitscliland vallen onder het clearingvcrdrag. pag- 3 Op 2 October zal des avonds een uitzending voor het Nationaal Crisiscomité worren ge organiseerd. Laatste berichten. pag. S pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een tragedie. pag- 1 Van onzen Londenschen correspondent: Een Oceaanreus loopt van stapel. pag 8 Van onzen Berlijnschen correspondent „Ari sche muziek" in Duitschland. pag. 4 Willy van der Tak: Fransche toiletten onder Hoilandsche oogen. pag. 6 Jlir. Dr. J. C. Mollerus: Russische reiserva ringen. pag. 3 J. B. Schuil: Het enseinble-Bouber. pag Schaakrubriek. pag. 8 Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Parket onderzoekt het gebeurde te Hilversum. Nog zes kinderen in zieken huis opgenomen. Een der patiëntjes in zorgwekkenden toestand. (Zie eerst pagina 3) HIVERSUM 25 Sept. Naar wij vernemen zijn in den loop van den nacht en heden ochtend nog zes meisjes, die gisteravond bij den brand in het gebouw van de R.K. Werk liedenvereniging „St. Joseph" gewond wer den. in de ziekenhuizen opgenomen. In het Diaconessenhuis worden thans vier kinderen verpleegd. Van een der meisjes, de 11-jarige Corrie Koperdraad, is de toestand zeer zorg wekkend. Dc andere patientjes maken het naar omstandigheden goed. In de R.K. Ziekenverpleging zijn nog vijf kinderen binnengebracht, zoodat daar thans in totaal 14 meisjes worden verpleegd. De toe stand is van allen bevredigend. Pater Buys heeft een onrustigen nacht door gebracht; zijn toestand geeft echter geen re den tot ongerustheid. In beide ziekenhuizen zijn hedenmorgen nog kinderen, die gisteravond reeds waren geholpen, opnieuw verbonden. Het onderzoek van de politie naar de om standigheden bij den brand dat persoonlijk geleid wordt door commissaris van Beusckom, werd hedenmorgen voortgezet. Ook arriveer de hedenochtend het Parket uit Amsterdam om ter plaatse een onderzoek in te stellen. PASTOOR DOOR KRANKZINNIGE AANGERAND. DJOCJA, 25 Sptember (Aneta). Een krank zinnige Inlander, met een kleine bijl gewapend drong onverwachts de studeerkamer van pastoor Prennthaler te Barakoelen Progo bin nen. Hij bracht den pastoor met het wapen een houw onder het oor toe, waarbij de bijl het sleutelbeen raakte. Toen de pastoor zich verweerde, gaf de krankzinnige hem een tweede houw ditmaal over vorhoofd en neus terwijl ook de lucht pijp geraakt werd. Nadat pastoor Satiman te hulp was ge sneld, sloeg de aanrander op de vlucht. De toestand van den gewonden geestelijke is niet ernstig. HET PORTRET VAN LOD. VAN DEYSSEL. Het portret van Lodewijk van Deyssel, ge schilderd door Israëls ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den schrijver, is dezer dagen voor belangstellenden ter bezichtiging in den kunsthandel Frans Buffa en Zonen te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1