TT^BSlMöiy 15 October S.J. ANTHRACIET15/20 Rubriek voor Vragen. leder pak HONIG's VERMICELLI HO EM as ^BOUILLONBLOKJE GRATIS MODESHOW WEILL-MULLER. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor „Brederode-Duin". De trekking der verloting. In verband met de groote belangstelling, welke verleden jaar door het pubiiek getoond werd voor de trekking der loterij ten bate van Brederodeduin, is door het Comité der verlo ting moeite gedaan een grootere zaal te ver krijgen om genoemde trekking te houden. Dank zij de welwillende medewerking van den Directeur van het Gemeent. Concertgebouw kan het Comité de trekking doen plaats vin den in het Gem. Concertgebouw op Donderdag 4 October a.s. des avonds om half acht. Alle houders van loten hebben vrijen toegang bij de trekking. De moeilijkheid dat velen geen plaats zouden kunnen krijgen en evenals ver leden jaar buiten zouden moeten blijven staan is naar het Comité hoopt hiermede onder vangen. Het Comité der verloting hoopt nu wederkeering op aller medewerking om alle loten, tot het laatste lot toe, te kunnen plaat sen. FAILLISSEMENTEN. Op 25 September zijn in staat van faillisse ment verklaard: 1. Gerrit Boom, van beroep voorheen kwee- ker thans grondwerker, wonende te Haarlem mermeer, Bennebroekerweg bij de Mandjes- tocht. Curator Mr. S. Groen, alhier. 2. P. de Witt, schoenwinkelier, wonende te Haarlem, Schoterweg 40. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 3. de Han dels vennootsch ap onder de firma Otter en Castien, aanneemster, gevestigd te Zandvoort. Zandvoortschelaan 228 en hare fir manten: Elisabeth Maria Steenkist, echtge- noote van Harmen den Otter, aanneemster. wonende te Zandvoort, Zandvoortschelaan 228 en Maarten Castien, aannemer, wonende te Zandvoort, van Kinsbergenstraat 9. Curator Mr. G. E. Mellema, alhier. 4 A. B. Wagemaker, vroeger meubelmaker thans werkloos, wonende te Haarlem, Schag- chelstraat 42 rood. Curator Mr. W. G. J. Veen- hoven, alhier. 5. J. N. Ramaker, vertegenwoordiger en rei ziger, wonende te Haarlem, Aelbertsbergstraat 23 rood. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. Reehter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. W. J C. Versteege te Zandvoort. Curator RL". Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 2. H. E. Temine te Haarlem. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. 3. A. Krijger te IJ muiden. Curator Mr. J. A. B. Sanders, alhier. 4 D. Vermeulen te Halfweg, Curator Mr. F. Hagemeyer, alhier. 5. G. Uyterwijk Winkel te Haarlemmermeer, Zwanenburg. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 6. E. Huts te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 7. O. Baarda te Haarlem. Curator Jhr. Mr. W A. Baud. alhier. 8. A. M. van der Ven te Zandvoort. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 9. G. A. J. Huussen te Hillegom. Curatrice mej. Mr. Corry H. Deknatel, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend zijn der uitdeelingsiijst de faillissementen van: 1. W. Gerritsen te Zandvoort. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 2. W. Faas, te Nieuw Vennep. Curator Mr. W. yeniet, alhier. 3 M. Saaf te Zaandam. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 4. de H.V. onder de firma C. P. Roeien en Zoon te Vogelenzang en hare firmanten: C. P. Roeien Sr. te Vogelenzang. P. J. Roeien te Vogelenzang. W. Roeien te Vogelenzang. G. L. Roeien te Vogelenzang. C. P. J. Roeien te Vo gelenzang. Curator Mr. H. J M. Tonino, alhier. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam dd. 12 September 1934 is vernietigd het vonnis dezer Rechtbank dd. 21 Augustus 1934, vaarbij Laurens Bos, loodgieter te Zandvoort in staat van faillissement werd verklaard met benoeming van Mi'. Julius Hoog tot curator. TWEE MOTIES. Het vrouwenstrijdcomité heeft in zijn ver gadering in het Volksgebouw twee moties aan genomen. In de eene, gericht aan het Duitsche consulaat te Amsterdam, wordt de directe vrij lating gevraagd van Thaelman en alle politieke gevangenen en in de andere wordt aan den voorzitter van den Ministerraad vrijheid van verblijf in Nederland gevraagd voor politieke emigranten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. B. Schepers, Visscherseinde 57 (Spaarndam) autoband met velg: R. v. d. Boon. Berkerocle- straat 1 a, armband; Bureau van Politie, Smedestraat. abonnement: radiateurdop: L. Wijnberg. Oranje Nassaulaan 145 (Overveen) autohoes;; J. In pijn, Hoogerwoerddwarsstraat 38. bril; directeur hoofdpostkantoor Ged. Oude Gracht, geld; Perquin, Zuider Buiten Spaarne 84. roeiboot; E. Veen, Damstraat 25, ceintuur; A. v. Ling, Papentorenvest 56, idem. J. Iiuibman, Verspronckweg 165, halsketting; H. Raaphorst, Brouwersstraat 42, idem; Ken nel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 2 katten; j. Toeset. Begijnhof 2 A rd., nummerplaat; C. v. Leen, Rollandstraat 2 c. portemonnaie met inhoud; W. Langenberg. H. J. Coenen- straat 7, racket; B. Jansen. Indischestraat llo, 2 regenpijpen; Lokerse, Hodsonstraat 26, re genjas en handschoenen; R. Vellinga, Pega- susstraat 75, rozenkrans, Jongkind, De Cos*a- straat 19, zweep. Terug te bekomen bijLahaise. Hoogerwoerd straat 23. broche: D. Schuurman. Keizer Ka- relstraat 5, 2 duiven; Goyer. Floresestraat 12, hondenpenning; Nijssen, Botermarkt 1, vlie gende Hollander; Duivers, Ban tams traat li, hond; B. J. Woutersen, Friezenstraat 34, jas; B. Vermeer, Thorbeckestraat 31, loonkaart; B. v. d. Hoeok, Ged. Oude Gracht 18. muts; Male- fijt, Oranjestraat 87 rd., muts; J Leijzenaar, Earbarossastraat 45. nummerplaat. Goudsmit, Duvenvoordestraat 66, portemonnaie m. i.; J Piek, Heerensingel 134 rd., portefeuille m. i.; Habich. Meidoornplein 48. portemonnaie; J. M. Velthuis, Floraplein 24, rijwielbelasting- plaatje; N. J.Jansen, H. J. Koenenstraat 9. rijwieibelastlngplaatje: H. de Loose, H. v. Al- phenstraat 26. ring: V. Duist, Zwaardstraat 19, rijwieibelastlngplaatje; Bureau van Politie, Smedestraat, rijwiel; Piepen brink, Flores- straat 118, rijwielpomp; Leen, Spaamhoven- straat 56. rijwieibelastlngplaatje; Schwitball, Rechthuisstraat 40. teekening; H. Homan, Voorzorgstraat 43, D, tasch; V. Schie, Ballstr. JO, zak m. 1, Practische vorming van jonge leeraren. Een nuttig Instituut. De jonge leeraar is „afgestudeerd". Hij heeft zijn volledige bevoegdheid om onder wijs te geven in het vak zijner keuze aan scholen voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. Hij gaat solliciteeren. Mis schien spoedig, misschien na een paar teleur stellingen, krijgt hij een tijdelijke betrek king. Hij aanvaardt zijn functie met geest drift en ijver. Maar na eenigen tijd voelt hij, dat er iets hapert. Het gaat in de klas niet, zooals hij zou willen. De leerlingen zijn on rustig in de les; zij .steken niet genoeg bij hem op", al prepareert hij zijn lessen den avond er vóór nóg zoo goed; hij nioet straf fen uitdeelen, jongens „er uitsturen". De orde onder zijn lessen laat steeds meer te wen- schen. 's Avonds, alleen op zijn kamer is hij de wanhoop nabij. Maar hij is jong en energiek. Hij wil niet wanhopen. Hij bedenkt dat de zelfde leerlingen, die op weg zijn hem de baas te worden, toch in de lessen van andere leeraren rustig zijn en wèl van het onderwijs profiteeren. En hij bekent het zichzelf: het ligt aan mij. Dit had ik zóó niet moeten doen en dat is verkeerd van mij geweest. Zijn di recteur praat vertrouwelijk met hem; oudere, ervaren collega's geven hem goeden raad. En langzamerhand gaat het beter. Zijn fi'lssche jonge kracht en zijn ernstige wil overwin nen de moeilijkheden. Zoo, met vallen en op staan, leert hij les geven. O, zeker, er zijn anderen. De begenadigden, de „geboren schoolmeesters", die van den beginne af, als 't ware spelenderwijs, de klas weten te boeien, door een ik-en-weet-niet wat in hun optreden Zij kennen de moeilijk heden niet. waarmede zoovelen hunner jonge collega's te kampen hebben, evenmin als ve len der leeraren, die van het lager onderwijs naar het middelbaar zijn overgegaan en al een goeden practisch-preadagogischen leer gang hebben gevolgd in de practijk van de lagere school. En er zijn nóg anderen.... die het nooit leeren, wien het zijn in de school tot een kwelling wordt, waartegen hun zenuwen op den duur niet bestand blijken en die zich ge dwongen zien een beroep vaarwel te zeggen, dat zij met zooveel enthousiasme en goede verwachting voor de toekomst kozen. Wat ls nu in vele gevallen de oorzaak van dit leed en deze teleurstelling en van den na- deeligen invloed op het onderwijs, dat natuur lijk van dit alles den terugslag ondervindt? Och, al heel lang is men het er over eens en heeft men er over gesproken en geschreven, dat de oorzaak moet worden gezocht in: het gebrek aan practische vorming der jonge leeraren. Maar gedaan werd er nooit iets, al thans zeer weinig. In onzen tijd is het vraagstuk belangrijker dan ooit, omdat de klassen groot zijn en even eens het getal lesuren voor de leeraren. Daarom moet het geprezen worden in den Inspecteur van het Gymnasiaal en Middel baar Onderwijs in de 4e Inspectie, Dr. S. El- zinga, alhier, dat hij in dezen de kat de bel heeft aangebonden en het initiatief heeft genomen tot de stichting van „Haarlem's In stituut tot practische vorming van jonge leeraren". Dit instituut, dat al ln werking ls, beoogt aan jonge leeraren, die in het bezit zijn van hun volledige bevoegdheid, de gelegenheid te geven, practlsch te werken als ..gast", als hos- pitant, in de klassen van collega's, die reeds bij het middelbaar of voorbereidend hooger onderwiis werkzaam rlln Het Instituut wordt gavormd, behalve door den genoemden Inspecteur, die de leiding heeft, door de hoofden der inrichtingen van V.H. en M.O, in den kring Haarlem: Dr. C. Spoelder; Dr, W. van den Berg; Dr. J. J, van den Hoek: Ir. M. Voorzanger; Dr. C. M. Burger Zuster Hortense Molkenboer. rectrice van het R.K, Gymnasium; Th. N. Vb ar, vn Na eenige jaren van onderbreking zijn de firma's Weill en Zn. en H. P. Muller alhier weer begonnen met een modeshow, die Dins dagmiddag in de bovenzalen van De Kroon werd gehouden. Weill en Zn. voor de afdeeling bontmantels, stoffenmantels en nu voor het eerst ook middag- en avondjaponnen, de firma Muller voor de hoeden. Er bestond groote belangstelling voor de show, die een beschouwing dan ook over waard was; een vijftal mannequins toonde zoo veel verschillende toiletten, mantels en hoe den, dat geen vrouw zich meer behoeft te verbeelden dat er voor haar type geen geschik te kleeding te vinden zou zijn. Bent u nogal zwaar gebouwd, zoodat de slanke lijn u kriebelig en een klein tikje ja- loersch maakt? Kijk dan maar eens naar de wijde, driekwart lange mantels, zoowel in bont als in stof, gedragen over een nauwe rok, die u zeker goed zullen staan. Of bent u juist erg slank, en daar nogal trotsch op. diep in uw binnenste. Dan bevalt zoo'n wijde mantel u natuurlijk niet omdat het u niet flatteert Dat hindert ook niet. ge tailleerde mantels en tailleurs worden nog bij massa's gedragen. Of hebt u een ietsje to bleek, smal gezicht, zoodat noch een randloos dopje, noch een groote hoed u goed staan? Er Ls keuze genoeg in de half-breedgerande hoedjes, en wanneer u die smalle schaduwwerking niet noodig heeft neemt u een vlug pittig dopje zonder rand. Zoo is er voor ieder wat goeds te vinden, al blijven er natuurlijk groote lijnen die de mode beheerschen. Bij al het zwart, dat op deze mode-show werd getoond, bleek toch bovendien neg. dat er een zekere tendens naar kleuren begint te bestaan, en dan niet naar gedempte kleuren alleen, zooals bijvoorbeeld het „tulipe nolr", een eigenaardige bruin-paarse tint. maar maar garneerLngen in helle, contrasteerende kleu ren, als daar zijn: „tulipe noir" met helgroen lichtgroen, met bruin; bruin met goud; Aanvang seizoen 1934-1935 Spreekuur dag. van 2-5 ea 7-9 u. Scbagchelitraat 29 - Tel. 10806 (Adv. Ingez. Med.) het R.K. Lyceum; Dr. A. C. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum; Dr. J. van der Eist, rector van het Ohr. Lyceum: Ir. Spruyt, directeur der R. H.B.S. te Velsen; Zuster Germana, directrice der R.K. Middel bare Meisjesschool en mej. Y. J. M. fiteyns, di rectrice der Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje". Medewerking is verleend door het Rijk, het betrokken gemeentebestuur, door alle besturen der genoemde inrichtingen van bijzonder on derwijs en door de leeraren, zoowel wat het hospiteeren als het geven van leiding betreft. Ook verklaarden verscheidene hoofden der in richtingen en leeraren zich bereid, lezin gen te houden voor hun jonge collega's Het ligt n.l. in de bedoeling, éénmaal ln de 14 da gen een lezing te doen houden over een onder werp van methodischen, psychologischen of paedagogischen aard. De nospitanten zijn ver plicht deze lezingen bij te wonen. Aan de meeste der genoemde scholen is al een enkele hospitant werkzaam; aan het Kennemer Lyceum zijn er zelfs vier. Maar er is nog plaats. De aanmelding als hospitant kan gescheiden bij het hoofd der inrichting of bij den Inspecteur, die hierover in overleg treedt met de school, waar naar zijn oordeel de hospitant geplaatst zou kunnen woM°yi, Over de practische werking van het Insti tuut, dat dus zoowel een algemeen-sociale als een onderwijskundige beteekenis heeft, nog het volgende. De hospitant komt onder de algemeene leiding van het hoofd der inrichting en is verplicht diens aanwijzingen te volgen. Het hoofd der inrichting geeft aan den hospitant de algemeene inlichtingen, die deze noodig heeft om een beeld te krijgen van de school, waarin hij zijn practische vorming zal ont vangen. Hij wijst tevens den vakleeraar aan, die als mentor van den hospitant zal optre den. Deze licht den hospitant in over alles, wat voor zijn practische vorming van betee kenis is (leermiddelen, correctie, biblotheek, voorbereiding lessen en geeft zoo noodig een nabetrachting na het geven van een les dooi de hospitant). De hospitant woont in de eerste plaats les sen bij in zijn vak. Onder toezicht van den mentor en op aanwijzing van den leider, soms zelfstandig, geeft hij eenige lessen. Ter af wisseling en vergelijking en tevens om het ge- heele onderwijs der school te leeren kennen, woont hij daarna lessen bij in andere vakken voorzoover de betrokken docenten dit goed vinden en ter beoordeeling van het hoofd der inrichting. Na ongeveer 3 maanden gaat in den regel de hospitant over naar een ander schooltype, na nog pLm. 2 maanden naar een de reis sc-i.or, type. Aan den hospitant wordt zoo mogelijk een testimonium uitgereikt. De hospitanten zijn verplicht ten minste vier schooltijden per week, ter beoordeeling van het hoofd der inrichting, in de school, die hun werd aa^ewezën. aan hun p/n? -ene vorming te wijden. Kosten zijn voor den hospitant aan een en ander niet verbonden. Het instituut werkt ge heel belangeloos. Zij tenslotte nog medegedeeld, dat door be middeling van Dr, Elzinga thans odk een der gelijk Instituut te Utrecfht is opgericht. Daar is men echter nog niet zoo ver gevorderd al" te Haarlem, dat in dezen aan ons geheele land het voorbeeld Ook hier blijkt dus weer. dat het Haar- lemsche onderwijs de uitstekende reputa tie die het in ons land geniet, ten volle ver dient en dat. als de wil tot samenwerking aan wezig is, iets goeds tot stand gebracht kar worden. SUCCES VOOR SINT CAECILIA. Het R.K. Mannenkoor „Sint Caecilia" onder leiding van den heer Henri Pielage heeft op het concours der Gem. Zangvereeniging „Het Oosten" te Rotterdam een eersten prijs behaald met 346 punten. zwart met lichtblauw; lichtgroen met rood. En dat deze combinaties zeer veel in avond japonnen voorkomen, doet dus denken, dat een volgend seizoen de heerschappij van zwart voor zoowel het vrouwelijk als het mannelijk deel. wat het eerste betreft weieens afgeloo- pen kon zijn, en dan wel om zeer beslist ver drongen te worden door heldere, frissche tinten. Vcor de bontsoorten zijn in de mode Bueno Breitschwanz in zwart en bruin, B'isamflank en -rug; veulen in verschillende kleuren; en Bueno-lam, ffrooter gevlamd dian de breit schwanz; mol in grijs en verder in bruin en blauw geverfd en natuurlijk persianer en petitgris. Het bont wordt heel vaak tot sportmantels verwerkt, zoowel half, 3'4 als heel lang, waar bij het met leer wordt omgeboord, wat na tuurlijk zeer sterk is. De hoeden zijn nog zeer plat voor een deel, kan men zeggen. De groote, kleinere en zeer kleine hoedjes in de kleur van het cos- tuum worden over het rechteroog getrokken, zij hebben een platten bol en vertooncn ver schillende modellen zcoals het kleine drie kante steekje, de groote platte hoed en het tusschenimodelletje met de rand van achteren opgeslagen. Daarnaast echter komen de hoe den met hooge bollen voor den dag, niet schuchter of zeer bescheiden, allerminst; zij zijn zonder eenigen twijfel hoog, er valt niets anders van te zeggen. Een typisch contrast vormden op deze show een groote. platte baret, door het komieke zwarte staartje bovenop zeer zeker een af stammeling van het Baskische mutsje, verder versierd met een stijf uitstaand voiletje. en aan den anderen kant een hooge hoed als een ouderwetsche koetsiershoed maar met een jolige zwierigheid in zijn niet geheel simrnetrlsche model, die een koetsier er nooit in gezien zal hebben. Twee dingen hebben deze uitersten en alles wat daartusschcn ligt, gemeen, en dat zijn de zeer sobere garneering en de stand op het hoofd, namelijk scheef naar rechts. 25 JAAR BIJ DE BRANDWEER. Donderdag 4 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. Kloos, wonende aan den Schoterweg 94 rd, bij de brandweer in Haarlem in dienst trad. Daarvoor is hij bij de waterlei ding werkzaam geweest, zoodat hij verleden jaar zijn 25 jarigen dienst in gemeentebetrek king herdacht. Het zal op 4 October den jubi laris, die brandspuitmaker is, wel niet aan be langstelling ontbreken. PERSONALIA. Met ingang van 1 October is Dr. Mr. W. S. Gellnck tot burgemeester van Ruinerwold be noemd. De heer Gelinck is eerst in de letteren ge promoveerd en heeft daarna zijn studie in de rechtswetenschappen volbracht. Dr. Gelinck is thans waarnemend griffier bij de rechtbank te Haarlem. EEN GOEDE VANGST. Door de politie te Muiden is op verzoek van den alhier gestationneerden Rijksveldwachter Van der Meulen aangehouden S., die er van verdacht wordt, eenige maanden geleden te Spaarndam Van R. te hebben opgelicht en deze practljken ook verschillende malen in de om geving van Amsterdam te hebben uitgeoefend, onder verschillende namen. Hij is te Amster dam Ingesloten. De betrokkenen herkennen in hem den per soon, waarvan zij het slachtoffer waren ge worden. Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS - Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Gymnastiek door Onbevoegden. Dezer dagen worden in Ha-urlem en omge ving verschillende clubs voor dames en heeren gevorm^, met het doel gedurende de winter maanden gymnastiek te beoefenen. Enkele dezer clubs worden echter georgani seerd dioor totaal onbevoegden, die trachten door abnormaal lage prijzen leden te winnen. Een ernstige waarschuwing om zich niet aan te sluiten, vóór men zich overtuigd heeft, dat de leidster of leider in het bezit is van een middelbare acte voor het geven van onderwijs in de lichaamsoefeningen, is dan ook drin gend noodzakelijk. Gymnastiekonderricht is geen dilettanten werk. anders doet het meer kwaad dan goed. JULES KAMMEIJER, L'ieh. Opv. M. O Koediefslaan 65, Heemstede. De collecte voor het Crisis comité op Zaterdag 6 Oct. a.s. Aan de Haarlemsche ingezetenen zal op Za terdag 6 Oct. a.s. voor den derden keer de ge legenheid worden geboden om het werk van het Crisis-Comité, door het bijeenbrengen van een flink bedrag in de dan te houden col lecte te helpen mogelijk maken. Wat het Crisis-Comité tot heden heeft kun nen doen, dank zij de offervaardigheid van velen, mag ik thans wel als van algemeene be kendheid achten. Sinds wij ons werk begonnen, is de Maat schappelijke toestand steeds slechter gewor den. Het gevaar van verarming wordt voor velen steeds dreigender en talrijk zijn de gezinnen waarin de gevolgen van werkloosheid of ver mindering van inkomen een noodtoestand heb ben doen ontstaan. De plicht om naar vermogen, tot leniging Een opsomming van alle verschillende crea ties zou teveel plaats vragen en zeker ook niet volkomen recht kunnen doen aan alles wat er te zien was, zpodat wij ons moeten bepa len tot enkele dingen, die speciaal opvielen, zooals de donkerblauwe japon met een rood en wit angora-kraagje en manchetten, het kraagje alleen over de schouders vallend. Lange tunieks werden veel vertoond b.v. een mosgroene, alle gedragen over een bijpassend zijden rokje met een splitje. Een klein, plat. bruin hoedje had als eenige versiering 'n fazanten veer middenover den bol van voor naar achter: veeren worden trouwens vrij veel als garneering gebruikt. Een lichtbruine driekwart lange mantel van Bueno Lam werd aan den hals gesloten met een shawl van ditzelfde bont in donkerbruin. Een vrij groote bruine hoed drosg als gar- neertaig aan den achterkant aan beide zijden fijne, wuivende, oranjekleurige veeren: de te genhanger hiervan was een zwart pittig geval- btje met een parmantig „scheerkwastje" achterop. Zeer weelderig deed een bruine stoffen man tel aan, gegarneerd met een kraag, van twee vossen gemaakt Een origineele avondjapon was bruin van kleur met lange wijde mouwen, die met goud lamé waren gevoerd. Werden dde mouwen te ruggeslagen, dan vormden zij een korte cape van dit goudlamé en gaven het geheel meer het aanzien van een „grande toilette". Handschoenen zullen dit seizoen veel gedra gen worden bij avondtoiletten, ze zijn zeer luxueus, en waren voor deze gelegenheid met veel smaak bij de toiletten gekozen door mej. van Bemmel te Heemstede, die ze zelf ont werpt en uitvoert. Veel was er te genieten bij deze show, zoo veel, dat een man misschien zou veronderstel len, dat een vrouw eer in de keus verbijsterd zou raken, dan er iets wijzer door te worden. Het tegendeel is echter waar: wanneer de mode met smaak en met distinctie wordt ten toongesteld. zooals op deze show het geval was, weet iedere vrouw die er geweest is, wat zij wel, en wat zij niet wil hebben, en dat is er dan toch de bedoeling van. E. E. J.—P, in dien nood, bij te dragen kan wel door nie mand ontkend worden. Dringend doe ik ook thans weer een be roep op u allen. Duizenden zijn er noodig en dan nog kan slechts aan de allernoodzakelijkste aanvra gen aandacht worden geschonken. Wanneer wij allen inderdaad onzen plicht verstaan en ons medegevoel laten spreken, ver trouw ik, dat de opbrengst, ondanks de druk der tijden, zal meevallen. Helpt ons daarom zooveel maar eenigszins ln uw vermogen is W. KORVENUS, Penningmeester v.h. N.C.C. Haarlem. NB. Voor hen, die ons willen helpen bij de collecte diene, dat de collectedag wordt ver deeld in vier perioden n.l. van 9—11 uur, van 111 uur, van 13 uur, van 35 uur. Men geve zich op aan ons bureau, Lange Begijnestraat 13 rood, telefoon 14505, met ver melding van naam, voornaam, adres, bef rijd. periode (n) waarin men wil werken en even tueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft. „Kerstfeest op zee". fNed. Zeemanscentrale.) De tijd voor 't klaarmaken en meegeven der Kerstkisten voor de zeeschepen is weer aan staande: mogen wij U vriendelijk vragen Uw Kerstgeschenken voor de zeelieden in te willen zenden, liefst vóór 15 .October? Doch ook daarna, tot vlak vóór Kerstmis toe, zijn ze ons welkom Mooie boeken, tabak, versnaperingen, sokken, sofakussens, kooigordijntjes, spelenalles wat nuttig, gezellig en mooi is, kunnen wij gebruiken. Maandag 15 October zal het inge- kc-mene in het Tehuis vcor Zeelieden, Veer haven 17. te bezichtigen zijn, van 10—10 uur. Nadere inlichtingen worden, desgewenscht gaarne gegeven door beide ondergeteekenden. Mevr. F. J. JONGEMAN—v. d. STROOM, p.a. Waterschoutskantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam. en Jkvr. J. W. ORTT, Tehuis voor Zeelieden Veerhaven 17, Rotterdam. terwijl Mevr. C. J. HairderHalwoort, Schoter singel 137, alhier, zich ook welwillend belast met het doorzenden van pakjes voor dit doel, evenals Ds. G. Vossers, Em. pred,, Asterkade 28, Heemstede. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en zvoonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men een groote vet vlek van gesmolten rundvet uit een cocoslooper? ANTWOORD: Indien het vet er dik op ligt, dit eerst met een stomp mos afkrabben: daarna met een harden borstel met waachbenzine afborstelen. Met een doek stevig afwrijven en dan dadelijk, voordat de benzine verdampt ls, bedekken met een laagje talcum. Dit minstens een half uur stil laten liggen en daarna afschuieren. Krijgt gij met benzine geen voldoend resultaat, dan nog eens overdoen met benzolum. Dit is duurder. Benzinebehandeling hulton in do schaduw en vooral geen vuur of lloht ln de nabijheid! VRAAG: In mijn wollen Besm er vloerkleed is een slaolievlek gekomen. Ik heb al geprobeerd dia weg te maken met water en azijn, met een lauw zeepsopje en met benzine, maar het helpt niet. Weet u een middel? ANTWOORD: Vet- en olievlekken mogen niet mot water en azijn behandeld worden. Als de vlok door en door droog ls schuiert gij die af met een harden borstel mot benzine of benzolum. Da delijk met een zachten doek stevig afwrijven en voordat de benzine verdampt is, de vochtige plek bedekken met een laagje talcum. Minstens een half uur stil laten liggen en dan afsohuieren. Benzinebehandeling, zoo mogelijk, buiten in de schaduw, of anders sterk ventileeren, vooral geen vuur of licht in do nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een waterketel? ANTWOORD: Doe den ketel halfvol met een mengsel van gelijke deelen zoutzuur en water en laat op een klein pitje een poosje koken. Giet het er dan uit en spoel eenige malen goed met koud water na. Zoo noodig. do bewerking nog eens herhalen. Gebruik het eerste water, dat gij er in kookt, niet voor consumptie, MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Hoe oud moot men zijn om zich vrijwillig voor een of andoren dienstplloht aan te geven? 2. Waarvoor kan men zich alzoo aangeven? 3. Bij wien moet die opgaaf geschieden? ANTWOORD: 1. Van 18 tot 30 Jaar. 2 Bij de Koloniale Reserve. 3. Ken briefkaart aan den Commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel belasting moet betaald wor den voor een vïercyllnder motorboot van 4 M, lengte? ANTWOORD: De belasting wordt berekend naar de waarde dor boot en bedraagt voor een waarde minder dan 1000.1.50 voor elke geheo'.o som van 100. DIEREN. VRAAG: 1. Is verkoop van Hollandsche wild- zar.gvogels vrij, of ls er een vergunning voor noocilg? 2. In het laatste geval, waar is die vergunning te verkrijgen en 3. Hoeveel bedragen de koeten? ANTWOORD: 1 .Vergunning is vereischt. 2. Aanvragen bij don Commissaris der Ko ningin, Prov. Gouvernement, Dreef, i 3. Ongeveer 10. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10