tiet Behmtiikste Het. „Coudblok' De gasprijs in Haarlem. De werkzaamheden aan het Sportfondsenbad. Een krachtmeting. Brand te Hilversum eischt een slachtoffer. BERICHT 52e Jaargang No. 15723 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 26 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 18122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Officieel communiqué over de internationale samen werking der goudlanden. Wij ontvangen het volgende communiqué van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken De gedelegeerden van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwitserland hebben op 24 en 25 September te Genève ver gaderd ten einde gemeenschappelijk te on derzoeken hoe hun respectieve landen het meest doeltreffend een internationale sa menwerking op economisch en financieel ge bied zou kunnen bevorderen, welke samen werking eenstemmig als noodzakelijk wordt beschouwd. Zij hebben in de eerste plaats vastgesteld, dat de landen, die de vrije werking van den gouden standaard gehandhaafd hebben, meer dan ooit besloten blijven, zooals de ver klaring, geteekend te Londen op 3 Juli 1933 bevestigt, om deze integraal te handhaven op de huidige goudkoersen, daar deze handha ving hun één der essentieele voorwaarden schijnt voor het economisch en financieel herstel. Anderzijds zijn zij de overtuiging toege daan, dat zij, om zooveel mogelijk bij te dra gen tot het algemeen herstel, als voornaamste doel moesten aannemen de verruiming van het internationaal ruilverkeer. Zij zijn van meening, dat een dergelijke poging met uitzicht op welslagen zou kunnen worden ondernomen allereerst tusschen de staten, die wegens hun nabuurschap en hun economische oriëntatie evenzeer als wegens de identiteit van hun monetair stelsel, onder ling bijzonder belangrijke betrekkingen on derhouden. Zij stellen er prijs op vast te stellen, dat hun initiatief niet gericht is tegen welk ander- land ook en zich op het plan van een alge meen pogen tot bestrijding van de crisis, handhaaft; zijn hebben verklaard, dat het hun voornemen is in contact te blijven met de andere regeeringen, er zorg voor dragend, dat de genoemde regeeringen zoo spoedig mo gelijk zullen gaan samenwerken aan dezen herstelarbeid. Ernstig voornemens om spoedig tot concrete resultaten te komen, hebben zij het wensche- lijk geoordeeld aan een commissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van de onder scheidene regeeringen, de taak toe te ver trouwen om de voornaamste problemen on der het oog te zien, welke gesteld worden dooi de ontwikkeling van de economische en fi- nancieele relaties tusschen de 6 landen zon der de belangen van derden of de nood zakelijkheid van een uitgebreider samen werking op internationaal gebied uit het oog te verliezen. Deze commissie zal het allereerst haar aandacht wijden aan 2 onderwerpen: de verruiming van den goederenhandel en de bevordering van tourisme en verkeer, aange zien het monetaire vraagstuk onderwerp heeft uitgemaakt van een overeenkomst, te Parijs op 8 Juli 1932 onderteekend door de leiders der Emissiebanken van de deel nemende sta ten.Maatregel en zullen worden ge nomen ten einde haar onverwijld te kunnen samenstellen, en het der commissie mogelijk te maken zonder uitstel haar arbeid te be ginnen. Den heer Jaspar is opgedragen onmid dellijk de noodzakelijke maatregelen te tref fen. Aanzienlijke verlaging op komst. Naar wij vernemen zijn B. en W. van Haar lem voornemens, binnenkort den gemeente raad voor te stellen, den prijs van het gas belangrijk te verlagen. Nader deelt men ons mede. dat het plan zou zijn deze aanzienlijke verlaging op 1 Januari a.s. te doen ingaan. De voorstellen aan den Raad zullen bij de begrooting be handeld worden. Aanleiding tot de prijsver laging is natuurlijk de gevoelde noodzaak, zich bij de tijdsomstandigheden aan te passen. Men hoopt ten gevolge van deze verlaging een aanmerkelijke stijging van het debiet te ver krijgen. De huidige eenheidsgasprijs voor particu lieren is 11 cent, (afgezien van meterhuur), het tegenwoordige tarief bij vastrecht is nog op 6 cent gesteld. T elef oontarieven. Verlaging met 1 October. Met ingang van 1 October a.s. zal bij de Rijkstelefoon de in de begrooting der Poste rijen aangekondigde verlaging der tarieven worden ingevoerd. De locale gesprekken worden van 212 op 2 cent gebracht en de interlocale gesprekken tot een kring van 10 K.M. van 10 op 6 cent: tot een kring van 15 K.M van 15 cent op 12 cent; tot een kring van 35 K.M. van 35 op 30 cent en voor kringen daarboven van 50 op 40 cent. Een interlocaal gesprek met Amsterdam zal dan dus 30 cent kosten (nu 35 cent), met Den Haag 40 (nu 50) en met de plaatsen in de on middellijke omgeving van Haarlem 6 cent ;(thans 10 cent),. Hoe het gebouw wordt ingericht. De werkzaamheden aan het Sportfondsenbad zijn thans zóóver gevorderd, dat de bezoeker reeds een duidelijk beeld krijgt van de in richting van het gebouw, als het gereed zal zijn. Wat opvalt bij een rondgang door het werk, dien we maakten onder leiding van den heer Joh. Schmidt, is allereerst dit, dat het zéér ruim is. En voorts, dat evenmin op het ge bied van de hygiëne beperkingen zijn opge legd. Zoo zal het bijvoorbeeld voor de zwem mers en zwemsters onmogelijk zijn het bassin te bereiken zonder eerst de douches te pas- seeren. Zoo wordt eiken avond het gebouw, waar onder het bassin, gereinigd en dit laatste van versch water voorzien. Er worden niet min der dan 164 kleedcellen gemaakt, terwijl zoo wel bij de dames- als heeren-kleedgelegen- heid een kleedzaal ingericht wordt voor drukke dagen. Zal de zaak bijzonder druk loopen, dan wordt het wisselsysteem (dus met kleed laden, zoodat de cel na het verkleeden vrij komt; toegepast. Het gebouw ligt met zijn voorzijde naar den Noordkant, dus langs de Baan. Aan die zijde komen een fietsenstalling, een kamer voor het personeel met schaftgelegenheid en kasten, de directiekamer, waaruit een toezicht op het geheel gehouden kan worden, een voorhal en achter tochtdeuren de groote hal. In deze hal, die aan den kant van den Kleinen Houtweg ligt, bevinden zich de kassa, dan een trap, die voor h et niet-zwemmend publiek bestemd is en naar het terras met buffet voert, dan de bewaarplaats voor het badgoed. Het ligt in de bedoeling toe te staan, dat zwemliefhebbers hun eigen badgoed mogen gebruiken, zonder dat dit van te voren ingeleverd hoeft te wor den. De hygiëne wordt uitstekend bevorderd door het eiken dag laten leegloopen van het bassin. Controle wordt er echter wel op uitge oefend. Tenslotte zijn er nog een uitgang in die hal en een trap, die naar de dameskleed kamer op de eerste verdieping leidt. De hee renkleedkamers liggen gelijkvloers, aan de achterzijde van de hal. Van hier uit komen de zwemmers langs de trap op de bassinverdie ping, waar ze, gelijk gezegd, eerst de douches moeten passeeren. In de ruime zaal met het bassin treft on middellijk het vele en ruim toegelaten dag licht. Worden groote ramen boven de publieke tribune (waar het vermoedelijk toegestaan zal zijn te rooken) en boven de kleedkamers aan gebracht, aan de Zuidzijde bestaat de heele wand uit glazen schuifdeuren. Doordat deze glaswand dubbel is wordt gezorgd voor uitslui ting van koude. De aandacht mag op deze plaats gevestigd worden op de isolatielagen, die in elke zoldering worden aangebracht en die tevens geluiddempend zijn. Bij gunstig weer worden deze deuren opengeschoven, zoo dat de toegang tot het zonnebadterras (45 bij 8 M.) geheel vrij is. Dit terras geeft uitzicht op den tuin (die later eveneens in het bedrijf zal worden opgenomen) en wordt door de fraaie boomen geheel afgesloten voor onbe voegde blikken, terwijl de zon den heelen dag het terras beschijnt Voor het geval er wedstrijden gehouden worden zijn uitneembare tribunes aanwezig- voor 1200 personen, die op de breede perrons om het bassin kunnen worden opgeslagen. Het bassin heeft de afmetingen van 33 1'3 bij 14 Meter, en een inhoud van 1200 M3. een zeer groot bassin dus. Voor polowedstrijden wordt het peil opgehoogd. De keeper aan de ondiepe zijde zou dan misschien nog kunnen staan, als niet een rooster onder hem werd weggenomen en de diepte op die plaats dan aanmerkelijk vergroot werd. Beneden in het gebouw bevinden zich de stookgelegenheid met automatische vulling (die geheel klaar is), de filtreerinrichting met twee boilers, een groote vuilkelder, die eiken avond volstroomt met het in het bassin ge bruikte water, welke kelder eenmaal per 8 dagen gereinigd wordt, en een reinwaterkel der. inhoudende 400 M3. waaruit het water gehaald wordt voor peilophoog'ing van het polobassin, zoodat daar steeds extra water voor aanwezig is. Tenslotte wijzen we er nog op dat rekening is gehouden om een golven- bad te kunnen exploiteeren. Eenige uren per week (zoo is het plan nl. bij gunstig verloop van de exploitatie) zal de machine, die de gol ven verwekt, ingeschakeld worden. Aange zien het Bad veel stroom gebruikt en een eigen transformator noodig"heeft, is dat ge combineerd met het transformatorhuisje, dat in deze omgeving op straat een plaats zou moeten vinden. Het is nu in het gebouw on dergebracht. Het dak ligt op het oogenblik geheel op het gebouw, de schuifdeuren worden gesteld, bin- nemnuurtjes verrijzen, aan alle kanten wordt gearbeid. Want het Bad moet over enkele maanden in gebruik genomen worden. Al zal dat waarschijnlijk niet eerder zijn dan in Ja nuari. Rest nog te vermelden, dat van de ruimte vóór het gebouw een plantsoen zal worden ge maakt. Italiaansch prinsesje heeft tien namen! ROME, 26 Sept. (V.D.) De volledige naam, waarmee de pas geboren dochter van den prins en de prinses van Piemont zal worden gedoopt is Maria, Pia. Elena. Elizabeth, Mar- guerita, Helena, Mafalda, Ludovica, Tecla. Genenaro. Zij zal echter prinses Maria Pia worden genoemd. (Te Santpoort reed in een der j.l. nachten een auto tegen een koe op, die juist den weg 'overstak. De auto iverd beschadigd, de koe ver volgde haar weg.) Ziehier een simpel kort bericht, Dat niet belangrijk is. Maar, nader dan op 't eerst gezicht, Toch vol beteekenis. Een auto, glijdend door den nacht, Over een eenzaam pad, Een door den mensch geschapen kracht En door hem hoog geschat. En dan een koe. die welbewust. Den weg kalm oversteekt, En die de auto in haar rust En gang niet onderbreekt. Een botsing is het resultaat, Dat zich niet mijden liet, De auto stopte wat te laat, Het koebeest stopte niet. De auto is niet onverlet, Beschadiging van voor', Doch aan de koe is niets ontzet, Die wandelt kalmpjes door. Ziehier een simpel kort bericht, Dat niet belangrijk is, Maar. nader dan op 't eerst gezicht, Toch vol beteekenis. Want als je 't nu een goed bekijkt, Dan bleek hier, dat de macht, Van slechts een koeienkracht niet wijkt Voor massa's paardenkracht. En 't geestesoog ziet in 't verschiet, Reeds in Amerika, De nieuwste autos langer niet Met P.K., maar K.K. P. GASUS. Zesjarig meisje overleden, Justitie stelt eenonderzoek in. Een kijkje op het zonnebad-terras aan de Zuidzijde van het Sportfondsenbad. De wand tusschen het bassin (links, onder het dak) en het zonnebad, wordt van glazen schuifdeuren, die geopend kunnen worden bij gunstig weer. Op den achtergrond de kleedkamers. De officier van justitie van het Parket te Amsterdam, mi*. A. A. L. F. van Dullemen en de rechter-commissaris, mr. J. Sprey uit Am sterdam hebben Dinsdag in het afgebrande gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" te Hilversum een onderzoek in gesteld naar den noodlottigen brand, welke daar Maandag bij het vertoonen van een film is uitgebroken. Hierbij waren ook tegenwoor dig de commandant van de brandweer te Am- steraam, de heer C. Gordijn en de commissa ris van politie te Hilversum, de heer A. L. van Beusekom. Het onderzoek ter plaatse duurde geruimen tijd en de justitie heeft den toestand in de zaal, waar de filmvoorstelling heeft plaats ge had, nauwkeurig opgenomen. De overblijfse len van het filmapparaat werden in beslag genomen en zijn voor onderzoek meegenomen naar Amsterdam. Het onderzoek zal geschie den onder leiding van den heer Gordijn. V.D. verneemt verder, dat de justitie over weegt een vervolging in te stellen tegen pater Buys wegens het aan zijn schuld te wijten zijn van lichamelijk letsel De Hilversumsche commissaris van politie, de heer van Beusekom, deelde V.D. tenslotte nog mede, dat de politie geen toestemming voor het vertoonen vair de film had gegeven. De aanvraag daartoe was zoo laat ingediend, dat hij geen gelegenheid had, deze te behan delen. Of B. en W. van Hilversum aan pater Buys toestemming hadden verleend, was hem niet bekend. Intusschen heeft deze noodlottige brand opnieuw bewezen, hoe gevaarlijk het is in niet daarvoor ingerichte ruimten brandbare films te vertoonen. De heer Gordijn verklaarde dat deze films vijf maal brandbaarder zijn dan welk materiaal ook. Het is dan ook on begrijpelijk, dat bij de voorstelling niet de noodige veiligheidsmaatregelen zijn genomen Een der slachtoffertjes overleden, In den loop van Dinsdag zijn, naar wij in een deel der vorige oplage hebben gemeld, verschillende kinderen, die thuis verpleegd werden omdat hun toestand zich aanvanke lijk minder ernstig liet aanzien, naar de R.K. Ziekenverpleging overgebracht. Daar worden momenteel verpleegd zestien meisjes, behalve Pater Buijs. In de Diaconesseninrichting zijn vier kinderen opgenomen. Een van deze vier meisjes, de 6-jarige Beppie Hilhorst, is Dins dagmiddag omstreeks kwart voor vier aan de gevolgen der bekomen verwondingen over leden. De toestand van de 11-jarige Corrie Koper draad was sedert den middag iets beter ge worden, hoewel hij zorgwekkend blijft. De kwestie der vergunning. Over het feit, of er voor de filmvoorstelling inderdaad een vergunning gegeven is, bestaat nog steeds onzekerheid. „Het Volk" heeft een onderhoud gehad met kapelaan Jansen, die meedeelde, dat een politie-agent bestuurslid van één der parochies schriftelijk de vergun ning voor de voorstelling heeft aangevraagd, waarvan hij het. afschrift nog in zijn bezit heeft. De aanvrage geschiedde vermoedelijk kapelaan Jansen kon het niet met zekerheid zeggen op 17 September. In ieder geval, twee dagen na de indiening werd de officieel geteekende vergunning met data, uren en zalen volledig ingevuld aan den aanvrager ter hand gesteld, waarna het stuk met een bege leidend schrijven naar Pater Kuypers in Soes- terberg werd gestuurd. Deze geestelijke heeft toen de vergunning persoonlijk aan pater Buys overhandigd. Intusschen hadden twee bestuursleden van de Propaganaaclub St. Clemens, niet wetend, dat er reeds een vergunning was verstrekt, er ook werk van gemaakt, om er een te krijgen. Toen zij echter vernamen, dat de zaak reeds in kannen en kruiken was. werd door hen geen verdere poging meer ondernomen. Dat zou dan ook de vergunning zijn, die op het politiebureau als onafgedaan is blijven liggen. Kapelaan Jansen beweert pertinent te we ten, dat ook de laatstbedoelde vergunning kant en klaar gereed lag om aan het bestuur te worden toegezonden. Het ongeluk wil nu, aldus de kapelaan, dat de eerste vergunning, die in het bezit was van pater Buys, door de vlammen geheel is verteerd. Pater Buys had haar in zijn brevier gestopt en geborgen in zijn jas, die to taal verbrand is. De politie beweert echter, dat de afgifte van de vergunning door haar niet is geregistreerd. Commissaris van Beusekom zeide in een on derhoud met het blad: ,,Op het oogenblik weet ik alleen voor mij zelf, dat er geen vergunning kan zijn geweest, die de handteekening van den commissaris draagt, wel lag op mijn bureau een vergunning klaar, gereed gemaakt door den jongsten in specteur, maar die vergunning is door mij niet geteekend. Dit formulier vond ik trouwens na mijn terugkeer uit Utrecht, waar ik Maandag een deel van den dag heb doorgebracht en toen ook hoorde ik pas van een der agenten, die met het werk van de bijzondere wetten be last is, dat er vanwege de missie een aanvrage voor een vergunning was gedaan. Ik kan dus niet positief tegenspreken, dat pater Buys in het bezit van een vergunning was, zooals hij beweert, maar wel weet ik. dat die vergunning dan niet van mij is uitgegaan. Of inderdaad iemand van de politie-admini- Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Te Genève is bij (le bespreking over de Oostcn- rijksche kwestie nog geen resultaat bereikt. pag. 4 Toetreding van Afghanistan tot den Volken bond verwacht. pag- 4 Ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Pia is in Italië een algemeene am nestie afgekondigd. pag. 4 Eén der slachtoffertjes van den brand bij de filmvertooning te Hilversum is overleden. pag. 1 Rijwielplaatjes moeten na 1 November op een goed zichtbare plaats op de fiets bevestigd worden. pag 2 De goudlanden zullen samenwerken. pag. 1 Jonge werklooze intellectueelen zullen bij P. T. T. te werk worden gesteld. pag. 3 De gasprijs in Haarlem wordt belangrijk ver laagd. pag. I Practische vorming van jonge leeraren. pag. 5 Hoe het Sportfondsenbad wordt ingericht. pag- 1 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De vijf tiende Volkenbondsvergadering. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: De YVecnsche Volksopera heropent haar deuren. pag. II J. B. Schuil: Cremer. Cabaretavond. Op het IJselmeer. E. J. J.P.: Modeshow Weill-Muller. pag. 5 Helen: De Jaarbeurs. pag. 3 ï,angs de Straat: W. Sch.: Haarlem breekt op pag. 3 Damrubriek. pag. 8 pag. 11 pag. 3 stratie. mondeling dan wel schriftelijk een vergunning heeft verleend, ben ik bezig ernstig te onderzoeken. Degene, die dit zou hebben gedaan, zal zich dan wel bekend maken." Indien werkelijk een vergunning is verleend, zal dit volgens den commissaris de zaak voor de betrokkenen echter nog erger maken, om dat de vergunningsvoorwaarden stoelen- plan, veiligheidsmaatregelen enz. niet zijn nagekomen. De controle is geen zaak van de politie, maar van de brandweer. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. Op last van de justitie is door de politie aangehouden de winkelier N. alhier, ver dacht van het onttrekken van gelden aan een een faillieten boedel. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Generaal Johnson treedt uit de N. R. A. Als gevolg der reorganisatie. HYDEPARK, (New York) 25 Sept. 'Reuter» - Generaal John son, de leider van de N. R A. heeft bij presi dent Roosevelt zijn ontslag in gediend. President Roose velt heeft het ontslag aan vaard. Naar verluidt zal Johnson op 16 October a.s. van Hugh Johnson. al zijn functies ontheven zijn. In den uit New York verzonden brief, waar in Johnson den President zijn ontslag ver zoekt. schrijft hij o.a.: „Wij zijn het eens over den algemeenen vorm der reorganisatie en ik hoop van harte dat U eveneens zult inzien, waarom ik aftreed uit een functie, die, gereor ganiseerd, overbodig schijnt." In Roosevelt's zomerresidentie te Hydepark, waar alle voorbereidingen reeds zijn getroffen vcor zijn terugkeer naar Washington, werdt er met nadruk op gewezen, dat Johnson's aftre den geen breuk beteekent tusschen de beide mannen. Johnson schrijft aan het slot van zijn brief: „Onze hartelijke en wer?ne verhou ding gedurende zoo langen tijd maken het onnoodig te zeggen, dat U op mijn volle mede werking en, wanneer de omstandigheden het toelaten, op mijoi diensten kunt rekenen, ten aanzien van de nieuwe plannen, die U in over weging hebt."

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1