DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 HAARL'EM'S DAGBLAD 2 Collecte Haarlem's Crisis- Comité. Mr. K. A. F. J. PJiester, schrijft ons: De bijzondere omstandigheden van het heden, welke nog steeds met het woord crisis worden aangeduid, duren onveranderd voort. Een ieder, die in zijn beroep met veel menschen in aanraking komt, kan dit bevestigen. Het lijkt of tegen den materieelen en geestelijken nood, die van deze bijzondere omstandigheden het gevolg is voor zéér velen van alle rangen „f1",1?33 Schappij geen hulp meer baten kan. wat kan hiertegen één burgeres of burger van onze stad doen, wat Haarlemsch Crisis Comité? Twee dingen zijn velen van ons mogelijk, dat is oprecht medeleven en betoon van eenig begrip bij gesprek met de crisis-slachtoffers en daadwerkelijke hulp in natura. Men denke met, cat eenige medewerking in dezen te ge ring is. Moge het in vele gevallen onmogelijk zijn om afdoende te steunen, toch heeft het Haar lemsch Crisiscomité reeds zeer velen kunnen helpen. Ook voor dezen winter staat zeer veel te doen. Langzamerhand is een periode aange broken, dat voor velen het ontbreekt aan de meest noodzakelijke levensbehoeften, als voe ding, dekking en kleeding, ondanks de beste steunregelingen. Bij het voortduren der bijzondere omstan digheden kan dus uw steun niet worden ont beerd. Stelt daartoe het Haarlemsch Crisis- Comite deze winter in staat, haar omvangrijk werk m alle opzichten te verdubbelen. Als lid van het Haarlemsch Crisis-Comité durf ik u te verzekeren, dat het op de meest effectieve wijze hulp verleent tot dankbaar heid van vele medeburgers en moreelen steun van tallooze ongelukkigen. Laten wij dus eendrachtelijk 6 October a.s. doen blijken, dat wij, desnoods met eenige op offering van een uitgaaf, welke wij anders dien dag zouden hebben gedaan, in staat waren de collecte in haar opbrengst te doen verdubbelen ten bate van hen. die meestal buiten hun toedoen in zeer moeilijke omstan digheden werden geplaatst De leuze van ons allen zij„Met minder dan ÏO.COO in de collecte hebben wij onzen plicht verzuimd". „VORSTELIJKE EMIGRANTEN" „HET MASKER" DOOR De Toon eel groep „Het Masker" (Directie: Jan Musch en Ko Arnoldi), zal na een bui tengewoon succes-volle tournee door het ge- heele land op Zaterdag a.s. 29 September, in den Stadschouwburg, nog een opvoering geven van „Vorstelijke Emigranten" (Tova- ritch', waarvan jJ. Dinsdag de 100e voorstel ling te Amsterdam feestelijk is gevierd. Ir. dit blijspel van Jacques Deval, in de ver taling van Dr. Jan Walch. zullen optreden: Else Mauhs, Jan Musch. Ko Arnoldi, Hen- riette van Kuyk, John Gobau. Mary Smithuy- sen. Ad. van Hees, Ank van der Moer, Anton Euijs, Lize Servaes, Jacques de Haas, Georgette Reyewsky. De regie is van Ko Arnoldi, het de cor-ontwerp van Paul Bromberg. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De Overij'selsche Ontspanningsvereniging hield Dinsdag in Café Brinkman haar eerste samenkomst in dit seizoen. Als voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. Westervoorde. Het dagelijksch bestuur bestaat thans uit de heeren Westervoorde, Schutte en Staverman. Nadat besloten was, met 2 autobussen naar een zustervereniging te gaan „buren" in ver band met een jubileumavond, gaf de voorzit ter het verdere van de avond over aan den telepaath Don Silvertro. Daar alle uitvoeringen tot groote tevreden heid der volle zaal slaagden zoowel wat tele pathie als psychometrie en blindzien betreft kan het bestuur terug zien op een prachtigcn avond, die zeer zeker herhaald zal worden. H:erna was gelegenheid tot dansen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Eenige nieuwe leden gaven zich op. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Haarlem, opent het wlnterprogramma met een avond in den schouwburg Jansweg o.p Zaterdag 29 September. Het programma vermeldt de namen van o.a. de dames Annie Hermes. alt-zangeres; Gu van Vliet, Amezzo- sopraan: Suze Wintershoven, piano en de heer Ed. Biele, cellist. Voorts treden eenige leden van het tooncel- gezeischap De Jonge Spelers op, o.a. Nel Snel en Ben Grceneveld in de klucht, Sijmen son- der soetigheidt. Mej. Annie Hermes en den heer Ed. Biele traden kort geleden met succes op, als solisten op een concert van de H. O. V. AGENDA WOENSDAG 26 SEPTEMBER Wijkgebouw Bethel, Voorhelmstraat 3: Ba zar van Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente. 2—5 en 710 uur. Protestantenbond Haarlem-Nrd.: Ledenver gadering afd. Haarlem, Witte Kruis, 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel met Smaadschrift. 8 uur. Dreefzicht: Hermas Oud-Hollandsche Pop penkast. 2.30 uur. Zang en Vriendschap: Juliette Baudin uit Gcnève over: „Hoe leer ik op vlugge, aange name wijze Esperanto?" 8 uur. Luxor Sound Theater: Gekooide Jeugd. 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: Ik ben Suzanne. Op het tooneel de vier Uessems. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bleeke Bet. Op het, toor.eel: Het Haarlemsch Salon Orkest o. 1. v. J. J. Stoffer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch operette Wir walzen in den Himmel hinein 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Tooneelgezel- schap met De Duivel in de Vrouw. 8.15 uur. Brocdeikerk. Parklaan 34: Mej. Joh. Ekering van de Tabernakelzending over Donker Parijs en de Zending aan de Ivoorkust. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering 8 uur. Zandvoort: Gemeenteraadsvergadering. 7.30 uur, v Peter Benoit-herdenking. Op Vrijdag 28 September. Door het Alg. Ned. 'Verbond afd. Haarlem en Omstreken, de Vlaamsch-Hollandsche Ver- eeniging „Guido Gezelle" en het Doopsgezind Zangkoor wordt a.s. Vrijdag naar aanleiding van het eeuwfeest der geboorte van Peter B's- n-oit een herdenkingsavond ter eere zijner na gedachtenis gehouden. De heer Jos. de Klerk zal in een korte rede de beteekenis van den groot en componist en kampvechter voor een Nederlandsohe muziekcultuur schetsen. Als solist zal de heer de Klerk de groote bas-aria .-Artevelde's Geest" uit het oratorium „De Schelde" vertolken, voorts uit het „Drama Christ!" het „Onze Vader" en tot besluit het gevoelvolle lied „Mijn Moederspraak". Mevrouw Hélène LudolphGeysen, die als sopraan-soliste haar medewerking verleent, zingt een zestal liederen, waaronder het in nige „Heeft het roosje milde geuren" en een aria uit de opera „Isa". Het Doopsgezind Kin derkoor voor deze gelegenheid versterkt met grooteren treedt op als Jeugdkoor met de glo- rieuse cantaite „De Waere-ld in", die als geen andere de wereld heeft veroverd. Door den kinderlijken maar niettemin diepen zin dei- woorden en de wonderfrissche muzikale be werking is deze kindercantate onovertroffen. Fragmenten uit de Theodcor van Rijswijck- cantate worden ook ten gehoore gebracht en mede prijkt het slotkoor van de Rubenscan tate voor gemengd koor, kinderkoor en bege leiding op het programma. Hierin worden de volken t-ct verbroedering opgeroepen in bres- de. machtige, geweldige unisGno's Aan het einde klinkt jubelend het „Beiaardlied", dat het ideale toekomstbeeld schildert. Dan zal de beiaard .spelen Van alle torentransen" Dan zal de grijsheid kweelen, Dan zal de jonkheid dansen. Dan spreidt elk land vcor d'oogen Zijn vrijheid, kunst en zeden, Daar zal elk volk op bogen. Daar wordt het om "aanbeden. Jac. Zwaan voert de koren aan, Gosse Krorse begeleidt ze. Er is misschien geen land ter wereld, dat zich zoo beijvert muziek van vreemden bodem uit te voeren als Nederland. Groot staat de fi guur van Benoit daar tegenover. Zijn heele leven is een heldenstrijd geweest voor zijn éénig doel: esn zelfstandige Nederlandsche muziekcultuur in het loven te roepen, die zich waardig zou aansluiten aan het groot- sche verleden van den Nederlandschen stam. Zoo heeft deze herdenkingsavond een mooie beteekenis. Moge Vrijdagavond door goede op komst blijken, dat Haarlem het ideaal van den groulen componist van Groot Nederlandschen stam levend wil houden. JEUGDIGE DIEF AANGEHOUDEN. Twee scholieren deden Dinsdag bij de po litie aangifte, dat uit hun kleeding in het kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat twee por- temonnaies (resp. inhoudende f 0.90 en f 1.30) en een vulpenhouder zijn ontvreemd. De bewaarder van dit sportterrein deed Dinsdagmiddag eveneens aangifte, dat er dien middag wederom twee portemonnaies uit dit kleedlokaal gestolen zijn. Als verdacht deze diefstallen te hebben gepleegd, heeft de poli tie?. een veertienjarige jongen aangehouden, die bekende, Dinsdagmiddag drie portemo- naies uit genoemd kleedlokaal te hebben weg genomen. De inhoud, in totaal pl.m. f 2, werd op hem bevonden en in beslag genomen. Voorts bekende hij, dat hij op verscheidene data portemonnaies had ontvreemd uit de kleedlokalen op het E.D.O.- en het Haarlem terrein Toen de politie een nader onderzoek ging instellen, vond zij onder den vloer van de ouderlijke woning van dezen jongen zes portemonnaies. Ook werd bij hem nog in be slag genomen een electrische zaklantaarn, die hij eveneens op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat had ontvreemd. Tegen dézen weinig belovenden jongen werd proces-verbaal opgemaakt. DE LOONEN VAN HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. Nu onderhandelingen tusschen het College van B. en W. en het Georganiseerd Overleg omtrent de wijziging der loon- en salarisre geling van gemeentewerklieden en ambtena ren benevens die over het ontslag aan werk lieden bij de Arbeids Reserve niet tot overeen stemming hebben geleid, zijn als gevolg daar van thans voordrachten in het gemeenteblad verschenen over deze aangelegenheden. Bin nenkort zullen dus deze voorstellen in den gemeenteraad worden behandeld. Conversieleening van Amsterdam. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is dezer dagen een voordracht van B. en W. van Amsterdam te verwachten tot uitgifte van een 4 pet. serieleening ter hoogte van ongeveer (dertig) millioen gulden, ter converteering van een deel der uitstaande leeningen van het 5 en 41.'2 pet-, rentetype. Rijwielplaatjes moeten goed zichtbaar zijn! Na 1 November wordt terstond bekeurd. De minister van Financiën vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het rijwiel- belastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan 't rijwiel moet zijn bevestigd. Een wiel rijder, die het rijwielbelast-ingmerk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt of wiens rijwielbelasting merk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is be vestigd, bevindt zich in overtreding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Aangezien het bezwaarlijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds gewaarschuwd, blijft in vele gevallen ook bij herhaling het instellen van bekeuring achter wege, hetgeen tot uitbreiding van de gewoonte om het rijwielbeiastingmerk op de boven ver melde wijze mede te voeren heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doeltref fend toezicht op de naleving van de Rijwiel belastingwet noopt er toe, voortaan aan de be treffende voorschriften nauwkeurig de hand te houden. Van l November a.s. af zal dan ook in bovenbedoelde gevallen, zonder voorafgaan de waarschuwing, bekeuring worden ingestelch o. a. a f 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER (Adv. lngez. Med.) meldt: 768.8 m.M. te 731.9 m.M. te Hoogste barometerstand München. Laagste barometerstand Vestmanoer. en voorspelt: Matigen, later wellicht toenemenden Zuide lijken tot Zuid-Westelijken wind. Zwaar be wolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen; aanvankelijk zachter Uit het Buitenland WIND EN REGEN TE WACHTEN. De hooge drukking, die gisteren uit het Zuid-Westen opkwam, is tot een afzonderlijk gebied over Midden-Europa gegroeid, dat zich Oostwaarts verwijdert. De nieuwe depres sie wordt bij IJsland diep en breidt zich sterk over de Britsche Eilanden uit, zwaren regen in Ierland brengend en ook in Engeland en Schotland krachtigen wind en regen. Van Zuid-Frankrijk tot midden-Duitschland is het windstil met plaatselijk ochtendnevel, maar overigens fraai weer. Ook in Zweden klaart het weer op. Aan de Noorsche kust is toenemende wind en regen te wachten. In verband met de stormachtige Westelijke winden op den Oceaan is verder Oostwaarts doordringen van wind en regen te wachten. Barometer Stand van heden 764 m,M. Vorige stand 762 m.M. Neiging: Vooruit, Opgave van Fa. KEEP, Opticien, Gr Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 26 September: Hoogste gisteren 64 F. Laagste heden nacht 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 60 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 September. Bevallen: 23 September: A. A. Burgstede- Trapman, z.; M. E. v. d. Belt—Klaus, z.; J. AmesSchotel, d.; M. S. J. Nibberingvan Doorenmaalen, z.; J. A. DijtStolwijk, z.; 24 September: M. E. LuijkenMeijer, z.; P. Oosterdijk—Kerkhoven, d.; A. M. Lammers— v. d. Meer, z.; G. M. Wortelboer—Koops, d..; 25 September: W. Timmers—Weijers, z. Postjager heeft weer pech. Toestel bij landing licht beschadigd. Bij een proefvlucht, welke de Postjager de zer dagen heeft gemaakt, is het toestel min der goed neergekomen, daar een poot van het uitgetrokken landingsgestel naar binnen schoot. De schroef van den Techter motor werd verbogen, de omspanning van den motor ingedeukt en de huid van het toestel hier en daar beschadigd. De deelneming aan de Mel- bourne-vlucht zal hierdoor echter niet wor den verhinderd. ZILVEREN JUBILEUM. Maandag 1 October a.s. zal de heer G. W. de Jong den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als agent van de Levens verzekering Maatschappij „Haarlem", alhier. REORGANISATIE BIJ DE BRITSCHE KATOENINDU STRIE LONDEN, 25 Sept. (V D.) Heden is te Man chester een belangrijke stap gedaan in de richting van een reorganisatie in de katoen industrie in Lancashire door het besluit van een massavergadering van spinners van Egyp tisch katoen inzake een wettige overeenkomst met betrekking tot vaststellen van prijzen. Deze overeenkomst vervangt het gentleman's agreement, dat thans bijna een jaar van kracht is. De overeenkomst zal bepalingen be vatten omtrent onderzoek van boeken en het opleggen van boeten voor overtreding der over eenkomst. Men verwacht, dat de andere afdee- lingen der katoenindustrie tot dergelijke be sluiten zullen overgaan, teneinde onderkrui ping door lage prijzen te voorkomen. ENGELAND VERLAAGT HET INTER NATIONALE TELEFOONTARIEF. Naar de Britsche minister van Posterijen mededeelt, zullen om de intercommunale en internationale telefoon populair te maken en het zakenverkeer te vergemakkelijken, de te lefoontarieven tusschen Groot-Brittannië en het Europeesche continent, benevens tusschen verscheiden plaatsen in Groot-Brittannië zelf, aanzienlijk worden verlaagd. Overdag zullen de kosten van een intercom munaal telefoongesprek van drie minuten maximaal 4 shilling bedragen en na 7 uur des avonds nog slechts één shilling. Voor telefoongesprekken tusschen Engeland en Nederland worden de kosten voor een ge sprek overdag van drie minuten met 6 pence verlaagd. (Reuter.) DE ARNHEMSCHE RIJNSTRANDBAD ZAAK T. W. du Pré, garagehouder, wonende te Arnhem, die terecht gestaan heeft ter zake dat hij zich schuldig gemaakt zou hebben aan verduistering van f 500 die een zekere D. als werd vrijgesproken-lsoèC en en en er waarborgsom had gestort voor de exploitatie van het restaurant in het Rijnstrandbad al daar, werd vrijgesproken. De eisch was f 10 subs 10 dageja hechtenis, De doodelijke aanrijding op de Amsterdamsche Vaart. Autobestuurder voor het Hof vrijgesproken. AMSTERDAM. 25 Sept. Op 11 Febr. jl. werd aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem een Haarlemsch meisje Suze Hoogendoorn door een auto overreden, bestuurd door een inspec teur van politie. Het meisje kwam te fiets uit een linksche zijstarat en maakte door haar weifeling den indruk, dat zij den automobilist voorrang wilde verleenen. Op het laatste oogenblik bleek dit een catastrofaal misver stand te zijn. De auto, rechts van het meisje passeerend. reed op het kind in, dat een sche delbreuk kreeg en tengevolge van die verwon dingen overleed. De politle-inspecteur werd door de Haarlemsche rechtbank wegens roe- keloos-rijden veroordeeld tot een boete van f 200 subs. 20 dagen hechtenisstraf, in hoogeaA beroep requireerde de procureur-generaal vrip spraak, overeenkomstig welken eisc-h het Hof vandaag arrest heeft gewezen en den politic- inspecteur heeft vrijgesproken van den ten laste gelegden dood d^or sc^uM. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Prov. Waterleidingbedrijf. Tariefsverlaging. Woningvoorschotten doen 4 procent rente. Voor die na 1 Januari 1934 zijn verleend. Op de vragen van het Kamerlid Steinmetz, betreffende verlaging van de rente der na 1 Januari 1934 ingevolge de Woningwet ver leende rijksvoorschotten, voor welke een rentevoet van 5 pet. berekend wordt, terwijl de rentevoet van voorschotten vóór dien da tum verleend, 4 pet. bedraagt, heeft de mi nister van Sociale Zaken prof. Slotemaker de Bruine, geantwoord, dat de regeenng aanvankelijk alleen den rentevoet der vóór l Januari verleende voorschotten heeft ver laagd. Sinsdien heeft de regeering echter aanlei ding kunnen vinden, om ook voor de na 1 Januari verleende en nog te verleenen voor schotten een rentevoet van 4 pet. aan te ne men. In verband met dien rentevoet wordt nog nader onderzocht, welke aflossing van het bouwvoorschot het meest gewenscht moet worden, geacht. PROF. IR. J. W. DIEPERINK OVERLEDEN. BUSSUM. 25 September. In de Majella Stichting alhier is hedennacht na langdurig lijden op 56-jarigen leeftijd overleden prof. ir. J. W. Dieper ink, hoogleer aar in het land meten enz., aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, De overledene werd op 19 Februari 1878 te Amsterdam geboren. Na de HB.S. te hebben doorloopen, bezocht hij de Polytechnische school te Delft van 1896 tot- 1900. Daarna werd hij civiel-ingenieur; van 1902 tot 1917 was hij ingenieur bij de Rijkscommissie voor graad- meten en waterpassen te Delft: in 1917 werd hij benoemd tot leeraar aan de toenmalige Hoogere Rijks-, Land-, Tuin- en Boschbouw- sehool te Wageningen. welke in 1918 tot land bouwhoogeschool verheven werd. In 1932 werd hij bij de ontbinding der com missie inzake reorganisatie van de militaire verkenningen en Topografie als voorzitter dier commissie benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen. HET INCIDENT NA DE TROONREDE. De drie Communisten voor eigen veiligheid naar het politiebureau overgebracht. Het Communistische Tweede Kamerlid L. de Visser had aan minister Colijn eenige schrif telijke vragen gesteld over de verwijdering van de drie communistische Kamerleden uit de Ridderzaal op 18 September j.l. Dr. Colijn antwoordt hem nu, dat deze ver wijdering is geschied in opdracht van den Voorzitter der Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal door een aantal in de zaal aanwezige rechercheui-s van politie, die zich blijkens verkregen inlichtingen daarbij aan mishandeling niet schuldig hebben gemaakt. De daarop gevolgde overbrenging van deze leden was reeds geboden als beschermings maatregel tegenover de te verwachten begrij pelijke verontwaardiging van het publiek. De regeering acht deze arrestatie en verwij dering niet in strijd met het bepaalde in arti kel 98 van de Grondwet, terwijl zij evenmin van oordeel is, dat de personen -die de verwij dering hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding der artikelen 121 en 122 van het wetboek van strafrecht. Zij denkt dan ook geen maatregelen te nemen of te doen nemen. ESPERANTO-KINDERCURSUS. Men schrijft ons: Deze maand kenmerkt zich in het bijzonder door de groote propaganda, die de verschillen de Esperanto-véreenigingen hebben gedaan, o.a. door verspreiding van strooibiljetten, den verkoop van kranten en brochures, het hou den van een tentoonstelling en door het pu- bliceeren van berichten in de bladen. Door deze propaganda hebben zich wederom vele per somen aangemeld om dezen winter een Esperanto-cursus te volgen; de besturen heb ben gemeend, ook nog kindercursussen in het leven te moeten roepen. Als gevolg daarvan hebben zich reeds pl.m. 30 kinderen aange meld. GELOOF EN WETENSCHAP. Op Dinsdagavond 2 October houdt de Ver- eeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haar lem en Omstreken haar eerste bijeenkomst in den Schouwburg Jansweg. Dan zal de heer Willem Nieuwenhuis uit Amsterdam een voor dracht -houden over „Chesterton, de apostel van het gezond Verstand", naar aanleiding o.a. van het feit, dat G. K. Chesterton in Mei van dit jaar 60 jaar is geworden. VEERTIG JAAR WERKSTER. Maandag 1 October is het veertig jaar gele den. dat mej. J. Meijer als werkster op het Hofje van Gratie in de Jacobstraat werd aan gesteld. Als meisje van 22 Jaar begon zij haar werk bij den vroegeren opzichter, den heer J. Hahn. Met dezelfde opgewektheid werkt zij nu bij den tegenwoordigen opzichter, den heer J. H. Zuurendonk. De a.s. jubilaresse voelt zich nog .heel flink; zij zal op 1 October wel veel belangstelling ondervinden. In ons vorig nummer deelden we reeds mede, dat aan de geabonneerden op het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf is medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. '35 nieuwe tariefs- bepallngen zijn vastgesteld. Thans kunnen wij mededeelen dat de prijs van 25 op 20 cent per kub. M. zal worden gebracht. Er zal ook een wijziging worden gebracht in het opper vlakte-tarief. Excursie naar Laren. De directeur van het Provinciaal Water- lediingbedrijf voor Noord-Holland heeft aan eenige gemeentebesturen in die provincie 'medegedeeld, dat het reeds geruimen tijd in zijn voornemen lag, om een drietal bijeen komsten te organiseeren voor de besturen der in die afd-eelingen gelegen gemeenten, al thans voor zoover die gemeenten geheel of voor een deel door het P.W.N, van water wor den voorzien. De bedoeling is, in die bijeen komsten eenige, zoowel op technisch als ad ministratief gebied liggende mededeelingen te doen over het P.W.N.. waarna een excursie volgt naar een der pompstations. Niet alleen de colleges van B. en W., maar ook de raadsleden van de betrokken ge meenten zijn uitgenoodigd tot bijwoning van die bijeenkomsten. Voor de gemeente Weesp is deze excursie bepaald op 6 October a.s. te 11 uur, in een nader op te geven lokaliteit in Laren. De directeur stelt zich voor, alsdan een en ander mede te deelen omtrent den opzet en de w°rkwijze van het P.W.N. en aan die mededeelingen tevens een uiteenzetting te verbinden omtrent de wijze, waarop het water gewonnen wordt. Ook is de directeur voornemens, deze gelegenheid te benutten, om de op 1 Januari 1935 algemeene tariefs verlaging nader toe te lichten. HERSTELLINGSOORD VEREENIGING 1835—1905 VOOR SPOORWEGPERSONEEL. De Commissie Haarlem hoopt op Zaterdag 6 October den dag te herdenken, dat zij 10 jaar geleden besloot om jaarlijks een feestavond te geven ten bate van het bouwfonds der veree- niging; er zal dien avond een groote cabaret voorstelling worden gegeven in den Schouw burg Jansweg. Er heeft zich voor deze gelegenheid een commissie gevormd bestaande uit de heeren: A. G. de Koningh, hoofd-ingenieur: H. J. Ott de Vries, J. Ingerman, J. A. v. Eijk Wijle- veld, ingenieurs: E. P. W. Meeuwissen, chef de Bureau: K. Bakker, gep. Chef de Bureau; Dr. A. H. de Vries; Dr. M. Eeftinck Schattekerk; Dr. N. de Voogd; Dr. J. J. Petri, tandarts. VOORBEURS TE AMSTERDAM. BETERE STEMMING, ALGEMEENE KOERS STIJGING, HANDEL GERING. De stemming op de ochtendbeurs was van morgen aanmerkelijk verbeterd onder invloed van het krachtige koersherstel, dat gisteren in Wallstreet plaats had in verband met de verwachting, dat een mildere herstelpolitiek ten aanzien van de ondernemer zal worden gevoerd. De handel bleef hier intusschen van uiterst beperkte afmetingen. Kon. Olie liepen 11/2 pet. op. Philips waren ruim 1 pet. beter. Unilever en Aku gaven slechts fr-actioneele stijgingen te zien. Hetzelfde was ook het geval met H.V.A. en Amst. Rubber. De Youngleening steeg weer ruimschoots boven 25. Op de wisselmarkt bleef de stemming voor den dollar vast, terwijl het pond ongeanimeerd was. Overigens was de tendenz prijshoudend. NAT. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Op Dinsdag jl. hield de afd. Haarlem vani den Nationalen Bond van Handels- en Kan toonbedienden „Merourius" haar eerste le denvergadering in het wrekseizoen 1934—1935. Na een kort openingswoord van den voor zitter kreeg de heer Bloemhof uit Amsterdam gelegenheid tot het houden van een causerie over het wezen en de organisatie der schijn - firma's in Nederland. Spreker begon met er op te wijzen dat in het buitenland sinds eenige jaren het aantal schijnfirma's enorm is toe genomen en ook nog steeds toenemende is. Speciaal in Duitschland neemt het geweldig op en zijn reeds meer dan 1400 schijnfirma's ingesohreven, welke gezamenlijk in één jaar tijds ongeveer 500.000 -brieven verzonden. Na Duitschland moet direct genoemd worden Zwitserland waar reeds een kleine 500 schijn-» firma's gevestigd zijn. In Nederland zijn thans 30 schijnfirma's bij de federatie ingeschreven. Het doel der schijnfirma's is jeugdige kan toorbedienden. die zoo juist hun schooloplei ding, hetzij H.B.S., Handelschool of M.U.L.O. geëindigd hebben of wel werklooze kantoorbe dienden in de gelegenheid te stellen hun ken nis in de praktijk aan te wenden of op peil te houden. De verschillende schijnfirma's zoowel in Nederland als daar buiten staan in gere geld contact met elkaar en -voeren correspon dentie. De verzonden brieven gaan over een centraal bureau, waar zij zoo noodig 'gecorri geerd en doorgezonden worden. De afzender wordt natuurlijk van de correcties op de hoog te gehouden. Het gesprokene gaf uit de aard der zaak nog aanleiding tot het stellen van eenige wa gen. welke welwillend beantwoord werden. Ge zien de belangstelling voor deze zaak is ae mogelijkheid niet uitgesloten dat oc-k hier ter stede getracht zal worden tot oprichting van een schijnfirma te komen. Na deze causerie wer dovergegaan tot ver dere afwikkeling van de agenda. Uit de ge voerde debatten bleek nog eens afdoende, dat Mercurius onder alle omstandigheden haar ingenomen neutraal standpunt zal blijven handhaven. Uit de vergadering werd de wensöhelijlkheid naar voren gebracht, dat door het Bondsbe- stuur -bij de regeering stappen gedaan moeten worden om tot- een betere regeling van de pensioengerechtigheld van de werknemers te komen. Getracht zal moeten worden de sala- risgrens, genoemd in de invaliditeitswet, ver vallen te krijgen. Ook het instituut der parti culiere pensioenfondsen zal aan wettelijke be palingen gebonden moeten ziin. daar het ln •de tegenwoordige tiiden vaak voor?:omt. dat in de praktijk blijkt, dat het pensioenfonds zoo in de betreffende zaken is aangewend, dat het liquide maken der middelen niet mo gelijk is en dientengevolge uitkeeringen niet kunnen plaats vinden of zelfs het pensioen fonds door het bedrijf opgeslokt is. Door het afdeelingsbestuur zullen in dezen de noodige stappen gedaan worden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2