HJ). IMDiPWl ENORME PRIJSVERLAGING 127* cent U SPAART DUBBELTJES VERTELLING DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor den Kantonrechter. EEN OF TWEE OVERTREDINGEN? Een Dronkenschaps-Puzzle Een heer was gezellig uit geweest en had In den loop van den avond een flesch Rijn wijn geledigd. Het blijft altijd een moeilijke vraag, of dit veel of weinig is; dat hangt van den lichamelijken weerstand af. De man zelf achtte zijn weerstand voldoende, maar een agent was van oordeel, dat de man toen hij op straat was, de gewone symptomen van dronkenschap vertoonde, waarom hij hem naar de Smeaestraat bracht om bij te ko men. We nemen dus aan, dat de man dronken was geweest, maar daar ging het niet in de eerste plaats om. De man toch werd niet zoozeer gearresteerd omdat hij dronken op straat liep, want hij was eerst op straat toen de agent hem uit een auto had gehaald; de man werd aangehou den, omdat hij onder den invloed van ge bruikten alcohol een auto bestuurde. Hij zei, dat hij dit had gedaan om te voorkomen dat zijn vriend met wien hij wijn had gedronken, achter het stuur zou gaan zitten, want die vriend had vóór de wijnfuif reeds geborreld en was volgens den man niet bekwaam om een auto te besturen. De agent achtte den ander even onbekwaam; het gevolg was, dat de man twee bekeuringen kreeg, één voor dronken schap en één voor chauffeeren onder den in vloed van alcohol. Hij begaf zich later naar den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, betaalde de maximum^ boete voor de dronkenschap en voorkwam' zoodoende een strafvervolging, maar hij moest nu voor het andere delict te recht staan. Zijn verdediger, Mr. de Rijke, betoogde naar aanleiding van arresten van den Hoogen Raad dat de Ambtenaar van het O. M. niet ont vankelijk was in zijn vordering, wat zeggen wil, dat deze den man voor het andere feit niet had kunnen vervolgen, omdat de dron kenschap was afgekocht om het zoo maar uit te drukken en de dronkenschap een integree rend deel van de andere overtreding uit maakte. Volgens den verdediger waren de twee over tredingen niet te scheiden. De ambtenaar voerde hiertegen aan, dat dit wel zoo was, aangezien hier sprake was van openbare dronkenschap en daarvan niet ge sproken kon worden, zoolang de man in de auto zat. Iemand, die in een café dronken was geraakt en zich met een auto naar huis liet brengen, kan men niet voor openbare dron kenschap vervolgen, zoomin als de bewoner van een woonwagen, als die persoon dronken was en de wagen zich op den openbaren weg bevond. Openbare dronkenschap was een over treding tegen de goede zeden, het andere was een verkeersovertreding, waardoor de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar wer den gebracht. De ambtenaar eischte, aangezien het een ernstige overtreding was en verdachte reeds eerder voor iets dergelijks tot hechtenisstraf was veroordeeld, veertien dagen hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Mr. De .Rijke was het met den ambtenaar niet eens; hij kon hier geen twee overtre dingen zien, aangezien de overtreding, waar voor verdachte terecht stond, zonder dron kenschap niet denkbaar was, bovendien be streed hij de dronkenschap, al was de boete betaald; de man toch, die al eens hechtenis straf had ondergaan, raakte zoo geweldig van streek, toen de agent hem aansprak, dat hij bijna van zijn stokje viel: vandaar de on zekere gang. Maar door het betalen van de boete v/as de dronkenschap van de baan en nu moest noodzakelijkerwijs ook de rest ver vallen. Pleiter persisteerde dus bij zijn verzoek om ontslag van rechtsvervolging. De Kantonrechter besliste, dat het bestu ren van een auto onder den invloed van al cohol geen openbare dronkenschap insloot; men kan onder den invloed zijn zonder bepaald dronken te wezen en zijns inziens leverde de openbare dronkenschap wel een afzonderlijk delict op. Den emst van het feit in aanmer king nemende, veroordeelde hij verdachte tot een maand hechtenis en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen. NOG EEN ONDER DEN INVLOED In Haarlemmermeer reed er een met een auto, nadat hij ook een drinkpartijtje had meegemaakt en toen hij op een der smalle polderwegen een andere auto tegenkwam, was zijn oog niet helder en zijn hand onvast .ten gevolge waarvan hij de rechte lijn niet kon volgen en de andere auto aanreed. Hij moest nu terecht staan voor het links uithalen en het besturen van een auto onder invloed van sterken drank. Verdachte gaf alles toe en beriep er zich op, dat hij anders niet dronk, maar in vroolijk gezelschap was verzeild. De Kantonrechter was van meening, dat men niet achter het stuur moet zitten, als men alcohol heeft gebruikt; men moet dan maar een chauffeur nemen, die helder van hoofd is en vast van hand. De Ambtenaar eischte f 50 boete, 14 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor zes maanden. De kantonrechter nam in aanmerking, dat het feit ernstig was, maar dat er eenige ver zachtende omstandigheden waren, waarom hij den eisch halveerde, behalve wat de 6 maanden ontzegging betrof. DE SLAGERSJONGEN DIE GEEN HAAST HAD. Als men de slagersjongens in wilde vaart langs de straten ziet fietsen, zou men niet denken, dat deze lieden den tijd kunnen heb ben, maar op eiken regel zijn uitzonderingen, ja, als men Mr. Bijvoet, den verdediger van een slagerspatroon mag gelooven, zijn er zelfs veel uitzonderingen, want hij beweerde, dat slagersjongens een bijzondere voorliefde voor ijscowagens hebben en dat het geen zeldzaam heid is, dat ze in grooten getale daar den tijd van hun bazen zoekbrengen. Wellicht ver klaart dit tevens de groote haast, die ze overi gens hebben om den ijstijd in te halen. Een slagersjongen van de Zandvoortsche- laan was door zijn baas uitgestuurd om bloed worst te halen, maar kwam met leverworst terug. Het was zes uur 's avonds en om 7 uur was zijn tijd om. De baas, die bloedworst noo- dig had, zei tegen den jongen, dat hij terug moest om de worst te ruilen. De jongen, die gehoopt had om zes uur naar huis te mogen gaan, sputterde wat tegen, waarop de baas zei, dat hij best vóór 7 uur te rug kon zijn. De jongen vertrok en kwam om negen uur terug en toen bleek, dat hij om kwart over zeven op het Plein door een agent was aangehouden, hetgeen op de heenreis was en omdat na 7 uur de loopjongen geen bood schappen voor zijn baas mocht doen, werd de baas bekeurd; deze moest nu terechtstaan. Mr. Bijvoet kwam als zijn vertegenwoordiger. De Ambtenaar was van meening, dat de baas had moeten zorgen, dat de jongen vóór 7 uur binnen was en hij geloofde, dat de Ne- derlandsche slagersjongens gehoorzame kna pen waren; ze deden wel, wat de baas zei. Mr. Bijvoet wees toen op de ijscowagens en scheen niet zoo geheel in die gehoorzaamheid te gelooven, getuige het feit, dat de jongen om kwart over zeven pas op de heenreis was; vijf kwartier van de Zandvoortschelaan naar het Plein, dat was in strijd met de order, om gauw af te maken. Wat kan de baas anders doen, zei de ver dediger, dan tegen den jongen zeggen, dat hij haast moest maken? De jongen kon vóór 7 uur terug zijn; dat hij 't niet deed, maar bij ijsco of ergens anders bleef rondslungelen, was toch de schuld van den baas niet. Deze kon er moeilijk achteraan gaan, want dan had hij geen loopjongen noodig. De Ambtenaar vond den baas wel een beetje schuldig, maar omdat het een beetje was, eischte hij slechts 50 cent boete. De Kantonrechter meende uit de stukken te lezen, dat de baas eigenlijk zijn schuld had toegegeven, nu Mr. Bijvoet een andere lezing gaf. zou de jongen gehoord moeten worden, hetgeen Mr. Bijvoet goed vond; het ging niet om de twee kwartjes boete, maar om het recht van het spel, de slager had niet graag een veroordeeling voor de Arbeidswet. Dus zullen we over 14 dagen zien, waar de jongen zijn tijd had zoekgebracht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Kerkvliet, Kanariestraat 78, armband; A. Dweelaard. De Genestetstraat 4, armband horloge; J. F. Valbracht, De Clercqstraat 164, aktentasch; J. G. Peetjens, Kleine Houtstraat 135, broche; M .Stoute. Papentoren vest 48. bril; Bureau van Politie, Smedestraat. vijf foto's; P. H. Harren, Vooruitgangstraat 89rd. hondenpenning; C. Sloof, Lindenlaan 18, Heemstede, handschoen; Kennel Fauna, Frieschevarkensmarkt. 5 katten; J. van dei- Hout, Karei van Manderstraat 41, muts; Gem. Reiniging, Delistraat, melkbus; Blom, Men- tawiestraat 18, medaille; MULO-school, Dreef 20, portefeuille; J. Strandstra, Zomervaart 22, portemonnaie m.ï.: De Groot, Soendaplein 12, idem; Abbink. Ben vil j oenstraat 25. idem m.i.; Pejerkorn. Kade 6 Heemstede. rjjwielslot; Hoppenbrouwer, Colensostraat 20. rijwielbe- Iastingplaatje en ring met sleutels; H. v. d. Goot. Middenlaan 11, vulpenhouder. Offenberg, IJsselstraat 9, aktentasch; J. Inpijn, Hoogerwoerddwarsstraat 38, bril; v. d. Voort, Velserstraat 50, bril; Bureau van po litie, Smedestraat( ceintuur; handschoen, melkbus, parapluie, 3 portemonnaies met in houd; schoen; Bootsma, Leidscheplein 33a rood, ceintuur; Wildschut, Hagestraat 2 rood dop van een autowiel; Klinkhamer, Lange Lakenstraat 10, honden penning; O. Wijk, Rijpstraat 17, hond; Schaapman, Ooievaar- straat 13 hanger; Luttik, A. L. Dyserinck- straat 47, kaart van ziekenfonds; v. Loenen, Brouwersstraat 66, konijn; Klok, De Clercq straat 138. muts; A. Hendriks. Korte Hofstraat 6, muts; J. Zwart, Kritzingerstraat 21, num merplaats; Vroom en Dreesmann, Groote Hoütstraat 70, pakje met inhoud; Gigengack. Nieuwe Groenmarkt 7, rijwielbelastingplaatje; Walker, Tulpenstraat 30 rood, roeiboot: v. Huis, Oranjestraat 135, rijwielbelasting plaatje; Nix. Spaarnwouderstraat 97 a rood; een paar regenpijpen; N. Box, Soendaplein 35 rijwiel; Klop, Wilhelminestraat 27, schoenen, Koning, Spaarnwouderstraat 57 kinder schoen; J. Gieske, Leidschevaart 118, sleutel; Vissers. Tetterodestraat 108, kindertaschje; J. v. d. Meulen, Iepenrodestraat 3, taschje: O. Donia, Groesenstraat 18, taschje met inhoud. OPMERKINGEN VAN LEZERS HET VERVOEREN VAN EEN ARRESTANT. Eén onzer lezers heeft zich geërgerd over het vervoer van een arrestant door drie rijks veldwachters. „Door de werkzaamheden op het Stationsplein", aldus deze lezer, „werd de man naar het Kennemerplein vervoerd, in afwachting van de komst van den celwagen, die vrij lang op zich liet wachten. Intusschen werd de gevangene aangegaapt door een aan tal nieuwsgierigen. Toen de celwagen einde lijk arriveerde, stopte hij op den hoek Kruis weg. De arrestant werd daarheen gebracht. Maar nauwelijks was men onderweg, of de celwagen reed hen tegemoet. De man moest toen voor de zooveelste maal rechtsomkeert maken en onder veel machtsvertoon in den wagen gestopt. Al is het nog zulk een groote dief of inbreker, dan heeft hij toch recht op een menschelijke behandeiing. Kan de ge vangene niet zoolang boven op het perron of in den politiepost wachten, todat de cel wagen verschijnt?" Tot zoover deze lezer. We brachten zijn klacht over aan den ma joor der Rijksveldwacht alhier. Deze deelde ons mede, dat het altijd gaat zooals klager wil. „Wanneer het bericht komt, dat een gevangene aan het station moet wor den afgehaald, dan wordt er voor gezorgd, dat de celwagen precies op tijd aanwezig is. Het is echter niet te vermijden, dat de gevange ne altijd een eindje moet loopen, eer hij den wagen bereikt, want die moet volgens voor schrift altijd aan den overkant van het Sta tionsplein bij de fabriek van de firma Beynes staan. In het bovengenoemde geval moest de gevangene een paar stappen meer loopen om dat de bestuurder van den celwagen wegens de bestratingswerkzaamheden op het Stati onsplein niet precies wist, waar hij den wagen moest neerzetten. Dat is alles. Verder is er niets abnormaals gebeurd. De man was niet eens geboeid. Het is altijd ons streven, de ge vangenen zoo humaan mogelijk te behande len en ze zoo ongemerkt als het maar eenigs- zins kan te vervoeren". Een lezer vestigt de aandacht op een passage die voorkwam in het verslag van de Eerste Kamerzitting, over de presentiegelden. Door even hun handteekening op de presentielijst te zetten hebben twee Kamerleden zich elk van de vergoeding van f 20 verzekerd voor verblijfkosten, d:e buiten den Haag wonende Kamerleden voor het bijwonen eener verga dering krijgen. Inzender vraagt zich af of die Kamerleden geen tijd hadden de belangen van de arbei ders door wier tussc'nenkomst zij in de Kamers zitting hebben, te behartigen, welke arbeiders voor f 20 toch 48 uur of langer moeten werken, soms met een gezin met eenige kinderen. De inzender zou de presentiegelden willen af schaffen, althans halveeren. Wanneer men el kanders lasten draagt, drukken zij niet zoo zwaar, VRAAG UW WINKELIER van het befaamde Zelfwerkend Waschmiddel H. Z. Dit kost niet meer 22Y2 ct., doch slechts Een enorm verschil dus: één dubbeltje goedkooper, terwijl het beter is dan andere soortgelijkewaschmiddelen, het geen wordt bewezen door de garantie en de controle van het Laboratorium Dr. van Hamel, Roos Harmens te Amsterdam. Koop en gebruik dus voortaan het zooveel goedkoopere en nog betere H.Z zelfwerkend waschmiddel 121/2 ct. per pakje, inplaats van 227a ct- Los het voor het gebruik op in koud water en volg verder de gebruiksaanwijzing. Wij zijn ervan overtuigd, dat U evenals duizenden andere huisvrouwen enthousiast zult zijn over H.Z. en Product van de N.V. HOLLANDIA ZEEPFABRIEKEN IJ M U I D E N (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". A.S. Zaterdagavond heeft if* de manége aan de Linnaeuslaan de dressuurpróef plaats, die het eerste gedeelte uitmaakt van dén halfjaar lij kschen samengestelden wedstrijd voor dames en heeren om den wisselbeker. ,Het Witte Kruis". Het aantal bezoeken der Zusters verminderd. In het gebouw van den Protestantenbond in de Berkenstraat (Haarlem-N.) hielcl Woens dagavond de afd. Haarlem van „Het Witte Kruis" een ledenvergadering, onder leiding van den heer A. W. Michels. De voorzitter deelde mede dat een verbou wing is ondernomen van het Wijkgebouw aan het Soendaplein. Met 1 October kan daar de nieuwe kliniek in gebruik worden genomen. De loonregeling van de badmeesters is her zien. In plaats van 2 12 cent'krijgen de bad meesters nu 13 4 ceht boven hun grondloon. Bij wijze van proef zal getracht worden in de badhuizen reclames aan te brengen, zooals dat te Amsterdam geschiedt, Dit zou kunnen strekken tot vermindering van het tekort. Het ledental blijft 'dank zij de propaganda stationnair. De bijeenkomst met andere wijkverplegingen over het aantal bezoeken der zusters hebben onder leiding van dokter van Konijnenburg plaats gehad. Men was het er over eens, dat het aantal bezoeken, dat de zusters moeten brengen, veel te groot is. Aan de doktoren is dan ook een circulaire gezonden, waarin hun medewerking in dezen wordt gevraagd, door zich te houden aan de instructie, waarin o.a. staat, dat het de zusters verboden is, zich bezig te houden met de z.g. „waschbeurten" (met eenige uitzondering) Ook het geven van insuline-injecties is verboden. Langer dan 3 maanden mag geen hulp door de zusters wor den verleend, tenzij de geneesheer verlenging noodzakelijk acht. Plet verzoek aan de dok toren heeft reeds geholpen. De twee bestuursleden, de heeren K. Schil- stra en W. J. van Vloodorp, werden herkozen. Besproken werd verder de Beschrijvings brief voor de 77e, op Dinsdag 2 October te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden aangewezen de heeren C. van der Velde en J. G. Snuif en als hun plaats vervangers de heeren G. Hagebout en L. Modoo. MIE EN KO WEER IN DE CONCERTZAAL. Mie en Ko komen Zondagavond weer naai de Gemeentelijke Concertzaal en geven er een voorstelling van de lachrevue: „Er moet wat aan gedaan worden." DE HEER BOGTMAN RESTAUREERDE EDAMSCHE KERKRAMEN. Onze stadgenoot, de heer W. Bogtman heeft in de afgeloopen vier jaar de vier en dertig vensters van de St. Nicolaaskerk te Edam die van gebrandschilderd glas in lood zijn, ge restaureerd, lezen we in het maandblad van Kunst aan het Volk. Dit was een zeer verantwoordelijk werk en de heer Bogtman heeft zich op zeer nauwkeu rige wijze van zijn taak gekweten, door de ramen eerst te fotografeeren en na langdurige studie in oude papieren, heeft hij de stukken die verloren waren gegaan aangevuld, zonder daarbij bedriegelijk het oude na te bootsen en toch zoo dat het geheel harmonisch is. Motorrijder overleden na val te Vogelenzang. Was de man onwel geworden? De 26-jarige heer Bartels uit de Spaansche- vaartstraat te Haarlem die Woensdagmiddag te ongeveer half een ter hoogte van Woest- duin op den Vogelenzangscheweg van zijn motor is gevallen, (wat wij gisteren in het grootste deel van onze oplaag publiceerden) is 's avonds aan zijn wonden in het St. Elisa- bethgasthuis overleden. Een voorbijganger zag omstreeks half een een motorrijder, die onverwacht een kleine zwenking maakte en viel. Dr. Van Aalst die de eerste hulp verleende constateerde een schedel breuk en vreesde het ergste. Men veronderstelt dat de motorrijder on wel geworden is en daardoor de macht over zijn stuur is kwijt geraakt. Het Brokkenhuis. KLOP OP DE DEUR. Men schrijft ons: Het oude lied! A.s. Zaterdag wederom een collecte. Een 200-tal collectrices en collectan ten zullen door Haarlem trekken met. het vriendelijk verzo'ek aan allen, iets af te zon deren voor steun aan het Brokkenhuis. Het oude lied! Toch altijd weer nieuw voor de ijverige bestuursleden, omdat de vraag, hoe burgers en burgeressen de bede zuljen beantwoorden, allen dien dag in spanning houdt. Gij kent het doel, Honderden hebben be hoefte aan kleeren, een bed, eenig noodzake lijk huisraad, een kachel vooral of een wieg, en z. enz. Alles is welkom in het Brokkenhuis. Hoe welkom goederen ook zijn om deze te plaatsen in de gezinnen, is er ook behoefte aan contanten. Dee leege linnenkamer moet voorzien worden. Misschien kan eenigermate voldaan worden aan de vraag naar boven goed. Bruikbare mantels en japonnen, schoe nen, manspakken en kleeren voor jongens en meisjes, deze allen zijn wel eens voor radig, maar met de noodzakelijke ondergoe deren is het treurig gesteld. Niemand geeft in deze tijden van nood kleeding weg, die nog voor eigen gebruik kan opgelapt worden. Bo vendien kan alleen afdoende geholpen wor den met stevig goed, dat een winter of langer kan dienen en tegen eenige wasschen be stand is. Het Brokkenhuis is een inrichting van liefdadigheid, die niet gesteund wordt door rijks- of gemeentesubsidies. De bestuur ders. die hard arbeiden, genieten geen sala ris. Het beheer is zoo zuinig mogelijk inge richt. Alle gevallen waar steun wordt ver leend, worden onderzocht door beambten van den Armenraad. De liefdadigheid dezer inrichting heeft het eigenaardige beginsel, dat allen die geholpen werden iets kunnen bijdragen. Men betaalt zoo mogelijk een kleinigheid voor datgene wat uitgedeeld werd. Niet veel! De vorige week werden 25 aanvragen behandeld. Allen wer den geholpen en de g,eheele verkoop van den dag bracht nog geen f 5 op. Natuurlijk wordt gaarne gegeven, maar alle hulpmiddelen ont breken. Als Zaterdag wederom op uw deur geklopt wordt, dan zijt ge een oogenblik ontstemd. Bedenk echter wel. dat uw geldstuk zoo nut tig gebruikt wordt. Bij voorbaat wordt gij allen die iets offert, hartelijk bedankt dooi de volijverige vrouwen en mannen, die zich met de uitvoering van dit werk belast heb ben. Er zullen Zaterdagavond eenige menschen gelukkig zijn, als bij de opening van de u aangeboden busjes blijkt, dat een flink be drag aanwezig is voor den aankoop van nood zakelijke linnen lijfgoederen, lakens, een aan tal dekens en eenig huisraad. Nu de winter nadert, is er zoo ontzettend veel noodig. Uit naam van het bestuur der vereeniging Het Brokkenhuis wordt gij dringend verzocht, de helpende hand te bieden. TENTOONSTELLING WERKEN VAN H. VAN STEENWIJCK. De tentoonstelling van werken van H. van Steenwyck in het Frans Hals Museum zal as. Maandagmiddag half drie geopend worden. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM. Heerenboonen 8—12 ct. per K.G. Snijboonen 1022 ct. per K.G. Tomaten 24 ct. per K.G. Sla f 0.802.30 per 100 krop. Andijvie 3040 ct. per kist. Spinazie 1645 ct. per kist. Postelein 1230 ct. per kist: Groen kool 2545 ct. per kist. Gele kool 3560 ct. per kist. Bloemkool 515 ct. per stuk. Komkommer 35 ct. per stuk Rodoe kool 47 ct. per stuk. Wortelen 4—9 ct. per bos. Prei per bos 310 ct. Selderij 25 ct. per bos. Pieterselie 2—5 ct. per bos. PERSONALIA. De dames M. A. M. v. d. Heide en M. TH. Pepe te Haarlem, zijn te Utrecht geslaagd voor de akte A R.K. bewaarschool-onderwijs. Lichtjes. Heldere, pinkelende, lichtjes tegen een don keren hemel hebben mij altijd, iets bijzonders te vertellen gehad. Soms hebben ze tegen me geknipoogd in toegeeflijk pleizier in m'n ge luk, alsof ze wilden zeggen „geniet maar kind, lang zal het -toch niet duren!" Maar die taal heb ik niet verstaan. Wie luistert er naar pes simistische klanken, als het geluk in het hart zingt? Soms keken ze afwijzend en koud en koel, alsof ze wilden zeggen „maar ga dan nu ook naar bed! Het is al zoo laat, morgen ben je weer moe. En 't geeft je toch allemaal niets, of je daar al staat. Als je .goed slaapt ben je morgen frisch voor een nieuwen dag van twaalf lange uren, met ieder zestig minuten. En iedere minuut heeft zestig seconden, en in één enkele seconde kunnen- -werelden ver gaan, wat kan er dus niet al met een onen- schenleven gebeuren?" En als ze zoo koel de den, ben ik maar gaan slapen, want (het is niet prettig om standjes te krijgen. Eens was ik ziek, en toen werd ik bang voor ze. Ik dacht dat ik moest sterven en die ster ren waren zoo sereen en veraf, zoo onbegaan met m'n lot, zoo onwrikbaar en ongeïnteres seerd, dat ik me wel even móest zien met hun oogen in al m'n nietige onbelangrijkheid., ter wijl ik toch mijn lot zoo buitengewoon tra gisch had gevonden. Toen haatte ik ze bijnai de sterren en de lichtjes, want de mensohen die de lichtjes ontstaken hebben tooh ook niet meer interesse voor me; dan die sterren. En nu, nu ik t'och weer gezond ben, kijk ik iederen avond naar de lichtjes en denk dan1 heel intensief en fluister „zieken en sterven den, menschen die pijn hebben en lijden, één oogenblik denk ik aan jullie. Ik heb geleden wat jullie lijdt en m'n geest is nu bij u en geeft u een hand". Ik vergeet het nooit, soms doe ik het mechanisch, soms lach ik mezelf uit om m'n sentimentaliteit, maar soms ook tril ik van de intensiviteit van m'n gedachte en wie weet, misschien voelt iemand op dat oogenblik de kracht van m'n wil om even, één oogenblikje, de eenzaamheid te verbreken. Er zijn meer dingen tussefhen hemel en aarde. Een enkele keer ,zij.n de lichtjes verleidelijk, dan roepen ze en lokken „kom tooh, zit daar niet zoo' te suffen. Waar wij branden is het licht en gezellig. Daar zitten mensohen bij elkaar, muziek speelt en je hebt het gevoel dat je leeft en nog niet bent ingekerkerd in een grafkelder, al is die dan ook geriefelijk met stoelen en een divan gestoffeerd!" Vanavond riepen de lichtjes me naar bui ter.. De sterren leken kleiner dan gewoonlijk, maar zoo levendig en vriéndelijk. En lïcthjes flikkerden uit vele ramen en beloofden veel gezellige verhalen onderweg. Ik pakte dus m'n fiets en reed naar buiten waar de lichtjes te gen den donkeren hemel uitkomen. Ik kwam langs een breeden ruimen weg. Tuinen lagen voor de huizen. Het asphalt deed aan iets glads en schoons denken, en om een of andere reden was het erg prettig om daar te rijden. Heldere schijnsels vielen uit de vensters en er lag een sfeer van rust en vredige gezelligheid in de tuinen. Een ion gen, slungelig nog en onelegant in zijn bewegingen fietste met breed staande knieën op een fiets waar hij uitge groeid was. Naast hem reed een meisje, vlas blond. heel jong en heel mager. Zijn hand lag on haar stuur en ze praatten over heel ge wichtige dingen. Over het vraagstiik of een hond al dan niet een ziel heeft, over het voor en tegen van Hitler, over de pui«± op den neus van den scheikunde-leeraar, over de letter kundige club, waar hij voorzitter van is en zij declameerend lid; maar niets spraken zij' over wat hun zoo vreemd blij maakte, over wat hun het gevoel gaf, van opeens zooveel ouder te zijn. Aan een tuintafel zat een gezin. Moeder handwerkte, vader las een krant, een doch tertje las met haar vingers in haar ooren, ter wijl de oudste dochter, die op kookschool is, een praatje maakte .met de „dame van hier naast" over de beste manier om pruimenjam te maken, zonder dat ze gist en tooh -niet te zoet wordt. Even verder stond de deur van een garage open. een heer sloeg een wagen aan. een dame in avondtoilet st-ond er naast en praatte la chend tegen hem. Een rentenier liep wat te drentelen en maakte hier en daar een praatje. Nu was de straat ten einde en ik boog af om langs een laan verder naar buiten te rijden. De stad lag achter me en ik keek er varuuic de hoozte ou neer. Duizenden lichtjes fonkel den en achter elk lichtje zaten menschen. Mannen, vrouwen, kinderen, gezelligheid Waarom fietste ik nu weer zoo de eenzaam heid in? De moest maar liever teruggaan en die gezellige straat nog eens door f-etsen, dat zou me wel opgewekter stemmen. Ik dacht aan een boek dat ik eens las, van een heel eenzamen man, die steeds hunkerde naar eeni eigen huis en z'n neus platdrukte voor een raam. waar achter het gezellig was. Meestal werd hij weggejaagd, want menschen deeien niet graag van hun gezelligheid mee. Einde lijk had hij zoo veel gespaard, dat hij een gezellig home kon maken en toen nam hij geen gordijnen voor de ramen en stak iederen avond schemerlampen op, om maar 'n warmen hui- seiijken indruk te wekken en hij hoopte dat er velen zouden zijn. die nu een glimpje gezel ligheid mee zouden dragen uit het schijnsel door zijn open ramen. Dat boek werd me opeens vertrouwd. Ik voelde hoe die man door de straten had ge- loopen, zooals ik nu hier reed, leenend van ieder huis een beetje geluk en een beetje ge zelligheid, om dat straks thuis voorzichtig bij een te garen en er de leege stoelen mee te bevolken. Misschien is er ook voor mij later een home. wanneer er in het huis van een van m'n kinderen plaats is voor een goede vrouw en als dan de lamp vredig schijnt, als de man een krant leest, als de vrouw een onmogelijk klein truitje zit te breien van heel fijne zachte wol. als de radio een vioolconcert uitzendt, als uit de wieg gezellige geluidjes sputteren, dan zal ik vragen of ze het gordijn willen open trekken en dan zal ik denken aan de vele avonden dat ik van buiten naar binnen keek en misschien een wijs en weemoedig lachje hebben en denken „ja maar, toen was ik nog jong", want een mensch is nooit tevreden. HEDEN.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10