haaken's m w Hd JUIST DIT Broodfabrieken Harwich ontvangt U beter. Over 't Rijwielplaatje. BERICHT 52e Jaargang No. 15724 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 27 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspa&rne 12 Telefoon No»-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend h contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 September. Om 't Gedeukte Ouwe Ding. De zeilwedstrijd om de America Cup, ,,'t ge deukte ouwe ding", zooals de theekoning Sir Thomas Lipton het placht te noemen, is een beetje droevig geëindigd. Niet omdat na drieëntachtig jaar de Engelschen er nog steeds niet in geslaagd zijn den beker terug te win nen, maar omdat er ruzie van gekomen is. De eerste twee races, die het Engelsche schip Endeavour won, en de derde, waarin de Rain bow zegevierde, leverden geen narigheid op. Maar in de vierde, toen de Amerikaansche millicnnair Vanderbilt opnieuw als eerste ein digde en dus „gelijk maakte" begon de misère. De Engelsche millionnair Sopwith heesch de protestvlag. Men zegt dat hij gelijk had, maar volgens het reglement had hij die vlag binnen vijf minuten na het incident, dat hem tot pro testeeren aanleiding gaf, moeten vertcojjen. Hij deed het pas eenige uren later, en cp grond van die informaliteit werd zijn protest afgewezen. Sopwith kwaad, temeer omdat de Amerikaansche waarnemer, die hij aan boord had, met 't hijseh-uitstel had ingestemd. En fin, hij had zich aan het reglement moeten houden. Daarop won Vanderbilt de vijfde race, en in de zesde gingen beider protest vlaggen al bij de start omhoog, waarop Vanderbilt nog eens won en Sopwith zijn protest introk, ,om- dat-ie genoeg van de heele historie had. De einduitslag is dus 42 voor Vanderbilt. Hopeloos blijkt thans de sportieve sfeer ver scheurd. Sopwith heeft verklaard „dat is eens, maar nooit weer", hetgeen de Engelsche kran ten in koeienletters over hun volle breedte aankondigen. Hij heeft een vriendelijk af scheidswoord tot het Amerikaansche publiek gericht, maar niet tot zijn tegenstander, en de Engelsche bladen zeggen dat de Amerikanen zich van de regels van een zeilwedstrijd niets hebben aangetrokken. Het is een treurig slot. Sportliefhebbers in Öe heele wereld hadden zich verlustigd in den nobelen kamp tusschen de twee trotsche jach ten. en in spanning 't verloop gevolgd, 't Geest driftig oog der verbeelding zag ze voortsnel len, in stralend zonnelicht, prachtig van lijn en blank van weidsche zeil-expansie, de boegen brekend door 't golven-smaragd En plots eindigt alles weqj- in vulgair ge kibbel over protestenJasses. Het is alsof ons geen enkel nieuws-pretje meer ge gund wordt, alsof onze hongerige fantasie geen vreugdevolle bevrediging in de aardsche gebeurtenissen, geboekstaafd als Nieuwe meer mag vinden. „Ons rest de schoonheid der Natuur", zou die Engelsche publicist zeg gen die onlangs een artikel inzette met de boutade: „Deze wereld zou zeer schoon en zeer aanvaardbaar zijn om in te leven, als er alleen maar geen menschen in waren". De Groote Illusie van de America Cup heeft blij der dagen beleefd dan deze. En al geeft Sopwith haar op, er zal weer een andere Engel sche millionair komen die haar gaat najagen. De Cup moge een gedeukt oud ding wezen, 83 jaar oud, in de menschelijke verbeelding is zij gansch iets anders. Zij is gelijk Rostand's „Princesse Lointaine"de schoone verre prinses van prins Joffroy Rudel's droomen, voor wie hij en zijn bemanning stormen en levensgevaren blijmoedig trotseerden alleen om haar te aanschouwen eer hij sterven zou. Als Edmond Rostand, verheerlijker van de bekoring van het Onbereikbare, nog leefde, zou hij het onuitputtelijk streven der Engel schen naar de America Cup begrijpen. En hij zou, omdat hij dichter was, de gedachte aan de vijftien millioen pond. in 83 jaar terwille van de Cup aan weerszijden van den Oceaan besteed, achteloos terzijde schuiven. Een man als Lipton, die volhield tot het bit tere einde, zou hem inspireeren. Een man als Sopwith, die opgeeft na één keer, en een man als de bootbouwer Nicholson, die boos naar huis is gevaren op de „Mauretania", zouden hem met hoon vervullen. Want hoog zijn de zeeën, en wild de stormen, en verraderlijk de klippen die de nobele ridder overmeesteren moet op zijn tochten naar het Gedeukte Ouwe Ding, dat slechts de uiterlijke metamorphose is van Mélissinde, la Princesse Lointaine. En wee den zeeman wien de moed ontzinkt, die terugdienst als zijn protestvlag de klip niet vernietigt! Deze teleurstelling is wel groot, maar de ro mantiek van de America Cup. van den Groo- ten Zeilwedstrijd, is er toch niet door gedood. Zij kan niet sterven. Reeds ziet het journalis tiek oog. in de toekomst blikkend, den volgen den ridder in wapenrusting van blanke zeilen den Oceaan over tijgen, de Onbereikb're Schoone tegemoet.... Dat hij strijde! R. P. Ds. Van Duyl geverbaliseerd. Wegens beleediging van het openbaar gezag. Alkmaar, 27 Sept. Na afloop van de gister avond in het „Gulden Vlies" te Alkmaar ge houden N.S.B.-vergadering is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den spreker Ds. van Duyl, terzake overtreding van het nieuwe artikel 137 A. Wetb. van Strafrecht, waarin strafbaar is gesteld het in beleedigen- den vorm zich uitlaten over het openbaar gezag. SARRASANFS STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR DUITSCHLAND. Sao Paulo (Brazilië), 26 Sept. (Reuter). Het Duitsche s.s. „Sierra Nevada" is Dinsdag met het lijk van den te Sao Paulo gestorven circus-directeur Hans Stosch-Sarrasani van San los naar Duitschland vertrokken. De doch ter van Sarrasani, mevrouw Hedwig Brandt, vergezelde drn doode naar zijn vaderland. IS DE OORZAAK VAN ONS SUCCES. Hef beste Melkbrood Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.) Balans van de overstrooming in Polen. Ruim 100 millioen Zloty schade. WARSCHAU, 27 September (V.D.) De groote overstroomingsramp die in Juli Galicië en Midden Polen heeft geteisterd heeft vol gens voorloopige berekeningen een materiee- le schade van meer dan honderd millioen zloty veroorzaakt. (Een zloty is 0.28). Honderd vijf en zeventig bruggen werden vernield en twee honderd vijftig beschadigd. Acht en twintig honderd vierkante kilometer werden overstroomd en derdtien honderd dorpen met tweehónderd'twintig duizend in woners werden door de ramp getroffen. Door vrijwillige collectes en gaven is tot nog toe 6,3 millioen zloty bijeengebracht. English Association. Jaarvergadering. De afdeeling Haarlem van de English As sociation hield Woensdagavond haar jaar- lijksche algemeene vergadering waarin de ver slagen van de secretaresse, mej. C. Brants, en van de penningmeesteresse. mej, S. C. Land, onder dankbetuiging werden goedge keurd. Het ledental der afdeeling bleek ten gevolge van de tijdsomstandigheden iets te zijn teruggeloopen. De financieele toestand der afdeeling bleek nog vrij gunstig. Omtrent het programma voor dezen winter, dat medio October geopend zal worden met het optreden voor de leden van dr. Johnson, Dean of Canterbury, konden zeer gunstige mededeelingen worden gedaan. O.a. zullen de vermaarde Engelsche actrice mrs. Forbes Robertson en de bekende schrijfster Phyllis Bentley voor de afdeeling Haarlem verschij nen. Op voorstel van het bestuur werd tot voor zitter. in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. C. B. A. Proper, bij accla matie gekozen Dr. F. P. van der Voorde, die door den vice-voorzitter. den heer R. Peere boom, geïnstalleerd werd waarbij deze de overtuiging uitsprak, dat men een waardig opvolger voor den betreurden leider der af deeling had gevonden. De nieuwe voorzitter- wijdde woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dr. Proper, die zooveel voor de Association heeft gedaan. Ter gele genheid van de eerste lecture, in October, zal in tegenwoordigheid van alle leden dr. Proper herdacht worden. Een gezellige douane-hal! (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 25 September Reizen via Harwich van en naar het Vaste land heeft zijn aantrekkelijkheden. Maar de faciliteiten van Harwich of liever die van de Parkeston Quay tot dewelke de kennisma king met Harwich voor den trein-boot reizi ger beperkt blijft behooren er niet toe. Dat is te zeggen tot voor kort behoorden ze er niet toe. Het is nu anders geworden. De toch tige, grauwe, onvriendelijke loods die voor het gevoel van den reiziger extra naargeestigheid en gestrengheid verleende aan de functie van den douane-ambtenaar, is niet meer. Ze heeft plaats gemaakt voor een frissche, ruime en blanke hal een model van wat men ook bij u efficiency heeft leeren noemen met yards en yards van breede lage banken voor uw koffers (in plaats van de losse planken op schragen waarop de bagage bleef schudden en schokken alsof ze zich nog op het dek van de door storm gebeukte boot bevond). His Majesty's Customs Officers hebben aan hun kant van de bagage-banken een keurig gla zen huis. En aan uw kant, reiziger, is er ruim te in overvloed al had ge koffers als hooiwa gens en al had ge een half dozijn porters noodig om uw hebben en houwen te vervoe ren naar den wachtenden trein. Die trein wacht niet als vroeger vele honderden meters van de plaats waar ge al of niet iets hebt moeten declareeren. Hij bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid, zooals trouwens ook de alier.'s Officer die uw paspoort wil zien en wat te vragen mag hebben over doel en duur va nuw verblijf in Engeland. Het station van Parkeston Quay is voor u een quantité negli- geable geworden. Er is een nieuw station dat Parkeston Quay West heet, dat voorzien is van alle moderne reizigersgemakken en dat u den weg wijst met richtingsborden en aan wijzingsborden in de symbolen en in de woor den die voor internationaal reizigersverkeer zijn aanbevolen door de Union Internationa le des Chemins de Fer. Het station staat op de nieuwe kaai waar de boot vlak er tegen over aankomt en slechts de onvermijdelijke spoorbanen, noodig voor het lossen en laden van vrachten, scheiden schip van boot. Al die faciliteiten voor visitatie en voor het snel doorzenden van den reiziger op zijn weg langs de onontkoombare Cerberussen en vroeger waren het in Harwich geen faciliteiten maar ongezellige plichten slecht in harmonie met de vreugde van reizen zijn thans vereenigd in één flink bijna riant gebouw dat een wel kom toeroept aan den bezoeker van het vas teland dat heel wat meer in overeenstemming is met het gastvrije en gemakkelijke Engeland dat er achter ligt. dan het norsche en sombere gebaar van het oude complex. De L. N. E. R„ de spoorwegmaatschappij aan wie de kaai, de booten en de treinen toebehoo- ren, heeft al jaren geleden beseft dat de toe stand daar aan de monding van de Stour alles te wenschen overliet. Niet alleen werd er het gerief van de reizigers slecht gediend, er was ook niet voldoende ruimte meer voor de booten in het continentaal verkeer. In 1930 kwam de maatschappij tot het besluit dat er drie meer aanlegplaatsen voor booten moes ten komen, dat de kaai daarom met een stuk van tennaastenbij 360 M. moest worden ver lengd, dat op die kaai een nieuw station en de noodige loodsen voor goederen, rangeer terreinen, liften en hijschkranen moesten ko men en dat het werk met bekwamen spoed moest worden uitgevoerd. Het is nu gereed en op 1 October wordt de uitbreiding met eenige feestelijkheid geopend. Het werk heeft onge veer 500.000 gekost. Het baggerwerk er voor is uitgevoerd door de firma K. L. Kalis Co. die. al is haar adres ook Bishopsgate, Londen, met zulk een naam slechts Sliedrechtsch van oorsprong kan zijn. A. K. VAN R. MOTORDIENST. De reserve le luitenant mr. J. G. A. van Geldorp Meddens van de Schoolcompagnie van den Motordienst is bij K. B. benoemd tot reservekapitein bij het korps. Nog dagelijks verdringen zich duizenden voor het paleis van de Italiaansche kroonprinses te Napels om berichten over moeder en kind te vernemen. Dr. Mello Franco, vroeger Braziliaansch minister van buitenlandsche zaken, is naar aanleiding van zijn bemoeiingen tusschen Peru en Columbia, welke tot resultaat leidden, candidaat voor den Nobelprijs gesteld. (Het rijwielplaatje moet, volgens de nieuwe voor schriften, aan het rijwiel bevestigd zijn). Ieder moet, naar de bepaling Van de nieuwe Rijwielwet, 't Rijwielplaatje zichtbaar toonen, Op het rijwiel vastgezet. 't Mag nu niet meer ergens zwerven, In de een of andre zak Van een broek die opgeperst wordt, Of een thuisgelaten pak. Laat het dus niet langer zitten In uw zak of in uw tasch, Als men u komt controleeren, Zit ge zelf in zak en asch. Schroef het, lasch, soldeer of metsel, Andeiv 1 raakt ge het nog kwijt, Als het nochtans toch gegapt wordt, Spaart dat althans zelfverwijt. Door het van uw fiets te laten, Volgens het systeem van thans, Geeft g' ook een zeer nijver gilde In haar werkzaamheid geen kans. U moet nou toch ook eens denken Aan den rijwielplaatjescief, Zet het plaatje op uw fiets vast, Geef hem kans dat is sportief. P. GiAiSUS. Jubileum bij de Brandweer. De heer C. J. v. d Broek 12»£ jaar commandant. C. J. v. d. Broek. In October is er nog een jubileum bij de Haarlem- sche Brandweer. Op 26 October zal het namelijk 12 1/2 jaar geleden zijn, dat de heer C. J. van den Broek als opvolger van den heer G. A. van dei- Steur tot commandant werd benoemd Het is na tuurlijk bekend dat de heer Van den Broek al heel lang aan de Haar- lemsche Brandweer ver bonden is. Hij wil den dag van 26 October absoluut onopgemerkt voorbij laten gaan. omdat er over eeni- gen tijd een dag komt, die daartoe meer aanleiding geeft. Het korps zal dien wensch eerbiedigen, aldus deelde de heer Van den Broek ons hedenmorgen mee. Hij verklaarde zich ten zeerste voldaan over de reorganisatie, die bij de brandweer tot stand is gekomen sinds hij commandant is geworden Toen werden namelijk automobiel-motor- spuiten aangeschaft en nieuwe materiaal wagens. Er kwam een nieuwe seininrichting, die prachtig voldoet. „De mannen hebben allen een telefoon, waardoor ze niet kunnen spreken, maar hooren waar de brand woedt. Vroeger moesten ze op een belsignaal naar het brand spuithuisje hollen om te hooren waar de brand was. Dat is een aanmerkelijke tijdbesparing. Ook de politie behoeft geen brandweerdiensten meer te verrichten. Op verschillende plaatsen in onze stad staan nu bovengrondsche brand- kranen. Ter gelegenheid van de bestratings werkzaamheden op het Stationsplein is er nu ook één op dat plein gekomen. Onze brandweer is een tak van dienst geworden, die uitstekend werk verricht, vooral ook preventief, want het is toch altijd nog beter een brand te voorko men. dan te blusschen. We genieten hierbij een goede medewerking van den Commissaris van Politie en van de hoofden van takken van dienst." „Hoe staat het met den bouw van de brand weerkazerne?" „Ja. als die er is. dan ben ik volmaakt te vreden Dan heeft Haarlem een uitstekend ge- outillerde vrijwillige brandweer, zooals er niet veel in ons land te vinden zullen zijn. Er be staat goede hoop, dat op het bekende terrein aan de Ged. Oude Gracht met den bouw van een gedeelte der kazerne zal worden begonnen. Later, wanneer de toestand wat beter'gewor den zal zijn, kunnen de andere gedeelten vol gen, totdat de bouw geheel voltooid zal zijn." Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het Engelsche Cunardschip Queen Mary ge doopt is gisteren vlot van stapel geloopen. pag. 4 Litwmof heeft zich met een voorstel tot de Volkenbondsvergadering gericht. pag. 4 Polen is de vermoedelijke winnaar van de Lon- den-Melbourne-race. pag. 4 In Spanje gaan de arrestaties door. pag. 4 Hauptman, die gearresteerd werd naar aan leiding van de Lindbergh-affaire wordt ver volgd wegens afpersing. pag. 4 Andere landen kunnen tot het goudblok toe treden. pag. 3 Moeilijkheden voor exporteurs door de clea- ringovereenkomst met Duitschland. pag. 3 .Mr. J. W. Beven is benoemd tot voorzitter van het Werkfonds 19J4. pag. 3 De heer C. Gordijn laat een scherp oordeel hooren over de nitro-cellulose film. pag. 3 De motorrijder, die gisteren met zijn motor te Vogelenzang is verongelukt, is overleden. Pag Voor den kantonrechter. pag. 6 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Om 't Gedeukte Ouwe Ding. pag. 1 Col. J. C. Fitzmaurice: De Londen Mclbourne- race. pag. 4 W. J. Passingham: Krachtprestaties van vroe ger en thans. pag. 9 Van onzen Londenschen Correspondent: Har wich ontvangt U beter. pag. 1 Jhr. dr. Mollerus: Nieuwe afzetgebieden. pag. 3 J. B. Schuil: Smaadschrift. pag. 10 H. G. Cannegieter: Haarl. Tooneelverceniging Herman Heyermans. pag. 10 II. G. Cannegieter: De Zwarte Kat. pag. 10 W. B.Z.: Lectuur voor onze jeugd. pag. 10 H. D. Vertelling. Helen: Lichtjes. pag. 6 Uit de groote Stad. J. C. E.: Humptv Dumpty. pag. io Sport in "t kort. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 8 TUINBANK AAN DE KONINGIN AAN GEBODEN. Door jeu!* ':ge werkloozen ver vaardigd. Woensdag had in den tuin van het Huis ten Bosch een zeer interessante plechtigheid plaats. Toen voor eenigen tijd de Koningin de vakcursussen, die de gemeente 's-Gravenhage ten behoeve der jeugdige werkloozen heeft in gericht, bezocht gaf zij vergunning, om voor den tuin van het Huis ten Bosch een bank te vervaardigen. Woensdag is deze bank aan de Koningin aangeboden. HM. heeft toen haar hooge ingenomenheid met het geschenk betuigd en daarna haar dank uitgesproken. Vervolgens heeft zij, terwijl de koffie werd rondgediend en ververschingen werden aange boden. zich, evenals de Prinses, met allen on derhouden. ook met alle jeugdige werklieden, die aan het geschenk hadden geteekend. ge timmerd, geverfd en gemetseld. CRISISCOLLECTE EN ISRAELIETISCHE STADGENOOTEN. Daar het uiteraard bij de Israëlietische stadgenooten bezwaar ontmoet hun gave op Zaterdag 6 October voor het Crisiscomité te geven, heeft men zich op initiatief van den Rabbijn den heer de Vries en andere voor aanstaande personen uit de Israël, gemeente tot het bureau van het comité. Lange Begij nestraat 13 rood, met het verzoek gewend, tot en met 5 October gaven voor de collecte op het bureau in ontvangst te willen nemen. Alle Israëlietische stadgShooten worden dus op gewekt hun bijdrage voor de collecte daar te storten. BAZAR TEN BATE VAN HET PROT. CHR. MEISJES JEUGDWERK. Ten bate van het Prot. Chr. Meisjes Jeugd werk wordt a.s. Maandag en Dinsdag 1 en 2 October te houden in hotel Lion d'Or. Kruis weg 36 een bazar gehouden van 3—5.30 en van 7.30—10 uur. Behalve veel fraaie en nut tige artikelen, die alle zeer laag geprijsd zijn, zal men er nog een groot aantal attracties vinden, zooa's grabbelton, sjoelbafc, rad vail avontuur enz. Ook zal er gedurende eenige uren een waarzegster aanwezig zijn. Er wordt muziek gemaakt en Dinsdagmiddags zal er „Een bruiloft in de sneeuw" opgevoerd wor den.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1