DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLA D 2 De roggebroodfabriek van de firma Funke. Het honderdjarig bestaan. Men schrijft ons: Een gedegen, oude Amsterdamsche firma, de roggebroodfabriek van H. C. Funke Zoon, herdacht op 19 September j.l. haar honderdjarig bestaan. Ook in Haarlem kreeg de naam Funke een bekenden klank toen in het jaar 1919 de zaak van Veldhuyzen werd overgenomen waarin zich de heer M. Funke vestigde Van het bescheiden bakkerijtje in de Dirk van Hasseltsteeg, is het in deze jaren uitgegroeid tot de groote fabriek van heden. Moge 100 jaar voor een menschenleeftijd eerbiedwaar dig zijn. voor een bedrijf is het dit zeker. Het groote verschil echter tusschen een men schenleeftijd van 100 jaar en dit jubileum, is wel, dat wij op een dergelijken leeftijd niet veel meer hebben in te brengen; de Firma Funke echter verjongt zich met de jaren. Steeds bleef het bedrijf in dezelfde familie; van de oprichting af waren het steeds Funkes, meestal vader op zoon. welke elkaar in dit be drijf opvolgden en iedere nieuwe generatie zorgde door het toepassen van nieuwe vindin gen zoo dat de fabriek gelijken trad hield met de moderniseering van het bedrijfsleven. Jonge en het bedrijf steeds verjongende krachten zorgden dat de frischheid der jeugd behouden bleef. Aan genoemde feiten is het dan ook te danken dat het roggebrood van Funke niet alleen bekend werd door geheel ons eigen land. doch in speciale export-ver pakking zijn weg vond naar Oost- en West- Indië en andere deelen der wereld. Een gene ratie van Funkes kan vol trots terugzien op het door hen verrichte werk. Deze traditie vormt den krachtigen rugge steun welken de tegenwoordige directie in deze voor den handel zoo moeilijke tijden noodig heeft. Met en door deze traditie kan de firma Funke vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. VERKEERSONGEVALLEN. Te Heemstede. Woensdagmorgen had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig, komende uit de richting Bennebroek en bestuurd door J. A. C. uit 's-Gravenhage en een wielrijder ge naamd G. K. wonende te Heemstede. Het geval had plaats doordat de wielrijder naar links d enweg overstak om de Kerklaan in te rijden en zich vermoedelijk heeft ver gist ln de snelheid waarmede het motor rijtuig naderde. De wielrijder werd door het rechtervoorspatbord van de auto gegrepen en ter zijde van den weg tegen den grond geworpen. Hij kreeg daardoor eenige niet ernstige wonden, terwijl zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. NATIONALE BOND VAN BARM HARTIGHEID. Op 17 October a.s. .zal de Nationale Bond van Barmhartigheid, georganiseerd door het Leger des Heils een inzameling houden over het heele land van kleeding. dekking enz. De Regeering heeft zich in beginsel bereid ver klaard om nfedewerking te verleenen ten einde de plannen te doen slagen, terwijl misschien ook aldus wordt in een ons toe gezonden schrijven gezegd op de hulp van het Nationaal Crisiscomité en plaatselijke crisiscomité's mag worden gerekend. Men ver trouwt, dat velen zich bij dit werk nuttig zullen maken. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het politie- diploma met aanteekening de heer A. Over zet en voor het politiediploma de heer S. Schaap, beiden leerlingen van den politiecur- sus van den A.N P.B. te Haarlem. „IIET VADERLAND GETROUW". Aan de Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Va derland Getrouw" is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente op Maandag 1. Dinsdag 2. Woensdag 3, Don derdag 4 en Vrijdag 5 October a.s. MINISTER OUD VOOR DE MICROFOON. De aandacht wordt nog eens gevestigd op de Donderdagavond van 20 tot 21 uur door mi nister Mr. P. J. Oud te houden radiorede over de millioenennota en den algemeenen finan- cieelen toestand des lands. De rede, die in een voor ieder begrijpelijken vorm zal worden gehouden, wordt over beide Nederlandsche zenders uitgezonden. Petitionnement voor betere Werkloozenzorg. Ieder Nederlander kan teekenen. De Haarlemsche Bestuurdersbond had de da- gelijksche besturen van de aangesloten organi saties in een spoedvergadering bijeengeroepen op Woensdagavond in het gebouw Spaarne 92. In deze bijeenkomst zette de heer H.H. Luyken, voorzitter van den H.B.B., uiteen, wat vereischt werd om het petitionnement voor betere werk loozenzorg en directe verbetering van het lot der werkloozen, dat van de N.V.V. uitgaat, te doen slagen. Het petitionnement zal worden samengesteld tusschen 15 October en 15 November en de lei ding daarbij berust bij de Bestuurdersbonden. Eén petitionnementsleider zal worden aange steld, terwijl de stad (met Heemstede) in wij ken wordt verdeeld, n.l. het Centrum, Schoter kwartier(dat vermoedelijk in tweeën zal val len), Leidsche Buurt, Amsterdamsche Buurt, Rozenprieël en omgeving, en Heemstede. In elke wijk is één wijkleider aanwezig. Voor pro paganda zullen over het heele land circulaires verspreid worden. Adressen zullen gericht wor den aan de gemeenteraden door de Bestuur dersbonden, die adressen zullen aan de andere vakcentrales worden aangeboden voor ad'nae- siebetuiging. Ieder Nederlander moet in de ge legenheid worden gesteld te teekenen. Het aan tal werkers voor Haarlem zal 8 a 900 moeten bedragen. Vóór het begin dezer actie zullen nog eenige vergaderingen worden gehouden, voor besturen en leden van de aangesloten organi saties om zooveel mogelijk medewerking te krijgen. Voor zang, declamatie en instrumen tale muziek wordt dan gezorgd. Men schat het aantal in Haarlem te ver krijgen handteekeningen op 60 a 65.000. De vergadering ging na deze uiteenzetting in een huishoudelijke zitting oveij De straatverlichting in Heemstede. Verbetering op til. Vele klachten zijn reeds door Heemstede- naars geuit over de slechte straatverlichting in hun gemeente. „Wanneer men bij avond van de buiten wijken van Haarlem komende de Heemsteed- sche lanen oprijdt of bewandelt, bemerkt men al heel spoedig het groote verschil, dat in de straatverlichting van deze twee gemeenten bestaat. Waar over het algemeen in Haarlem's buitenwijken de straten tamelijk goed vel licht zijn, mankeert daar in Heemstede op sommige plaatsen wel wat aan". Deze klachten bevatten zeer zeker een kern van waarheid, al zijn er natuurlijk uitzon deringen op de bovenvermelde verklaring. Ook Haarlem heeft wel zijn minder goed verlichte straten en wegen. Men denke eens aan het Zuid-Oosterkwartier bijv. de Dubbele Buurt, de Zomerstraat, en de Kleine Houtweg en aan de Spanjaardslaan, die in het geheel niet verlicht is. Doch in Heemstede komt onvoldoende ver lichting op meer primaire wegen voor. Daar zijn plaatsen waar geen lantaarns zijn, plaat waar ze wel zijn doch niet branden en plaat- ssen waar ze wel branden, maar geen prac- tisch nut hebben. De straten en lanen van de eerste soort zijn zeer zeldzaam. Een voorbeeld is het gedeelte van de Crayennestersingel tusschen de Adriaan Pauwlaan en de Lanckhorstlaan. Op dit gedeelte staan reeds eenige bewoonde huizen, doch nog geen straatlantaarn, terwijl de Crayenestervaart aan den weg grenst, slechts daarvan gescheiden door een smalle berm. Dan volgen de tweede en derde categorie van wegen, die nauw met elkaar in verband staan. Sommige wegen en straten zijn vroeger met meer licht bedeeld geweest. Toen kwmen de donkere tijden, die hun schaduw over alles heen wierpen, ook over de gemeentebegrooting ergo over de gemeentebegrooting, ergo over de straten. Vele straatlantaarns werden onthoofd en buiten, werking gesteld wegens bezuiniging. Daardoor zijn gaten in de reeksen lantaarn palen ontstaan, waar het volslagen donker is, vooral wanneer de weg breed is. Ook zijn er veel plaatsen, waar de lantaarns juist tus schen de boomen instaan. De verlichting heeft dan practisch niet veel nut, omdat het licht naar verschillende kanten onderbroken wordt door het gebladerte. De beide laatste gevallen komen o.a. voor op de Heemsteedsche Dreef, waar èn veel lan taarns gedoofd zijn èn het meerendeel der palen achter boomen schuil gaan, hetgeen ten gevolge heeft dat het lichtvlak op den weg en op het trottoir zeer klein blijft. Ook de Adriaan Pauwlaan, de Lanckhorstlaan en nog andere zijn door deze oorzaken tamelijk donker. Ir. W. J. A. Duynstee, directeur van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf deel de ons nog het een en ander over de licht- kwestie mee. Hij zeide bij de verlichting van gewone straten de voorkeur te geven aan gasverlich ting boven electrische. De gasverlichting geeft veel grootere bedrijfszekerheid. Bij storingen in de leiding treedt bij electrische verlichting dadelijk kortsluiting op en ligt de geheele wijk in het donker. Bij een lek in de gasbuizen echter lijdt de verlichting er niet onder. Ook is hier de bediening vanuit een centraal punt veel gemakkelijker en vlugger dan bij het kloksysteem der electrische verlichting. Bo vendien geeft gas heller licht, wat nuttig is bij mist. En waar het de bedoeling is niet alleen den weg, maar ook het trottoir en de huizen te verlichten zijn de naar alle zijden open gas lantaarns practischer dan de groote kunst- steenen lichtpalen, die beter op onbebouwde lanen en landwegen te gebruiken zijn. ,,Wa,t betreft de boomenkwestie en die van de gedoofde lantaarns, voornamelijk op de Dreef", zoo zei de heer Duynstee verder, ,.zijn al be sluiten genomen. De lantaarnpalen zijn zoo ge plaatst, dat de over den weg vallende licht bundels bij elkaar aansluiten. Nu hindert het niét als de boomen iets van het licht onder breken, tenslotte mogen de automobilisten niet verblind worden. (Om dit te voorkomen zijn ook de witte schildjes aangebracht). Maar zij mogen het licht niet geheel onderbreken. Daarom is al voorgesteld om de boomkrui nen onderaan zoodanig te snoeien, dat het licht ononderbroken op den weg valt. Hiermee is al een aanvang gemaakt. Bovendien zullen, nu B. en W. vergunning hebben verleend, op de Dreef bij de drukkere punten lichtmasten geplaatst worden, zooals er reeds een bij staat. Het lichtverdeelingsplan wordt dus herzien. Graag zag ik ook de verlichting op den Heerenweg verbeterd. De verbetering daar van levert wel bezwaren op in verband met, het harde wegdek, doch er zal gedaan worden wat mogelijk is". Er zijn dus ingrijpende veranderingen in de straatverlichting te verwachten, die op verbe- terring wijzen. Nu de Dreef een primaire weg is geworden is dit wel noodig. Zou de Heerenweg wellicht niet met natriumlicht kunnen worden verlicht? De goede resultaten ervan zijn bekend en al mogen de kosten hooger zijn dan die van ge wone gasverlichting, de veiligheid van het ver keer is ook veel waard! DE BRAND BIJ DE CLARAMIJN IN POLEN. Kattowitz, 26 Sept. (V. D.) De brand, die ontstaan was ln een sintelhoop bij de Clara- mijn te Ruda, heeft nog twee slachtoffers ge- eischt. In den toestand van negen zwaarge wonden is nog geen wijziging gekomen, zoodat men vreest voor een stijging van het aantal dooden. Het naar de oorzaken van den brand ingesteld onderzoek is nog niet beëindigd. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G. A. Afdeeling eieren: Aanvoer 230.000 eindeieren prijs 1,55 a 2.15. 65.000 Kippeneieren: 70/80 K.G. f4 a f4,50: 65 66 K.G. f3,70 a f3,80; 63/64 K.G. f3,60 a f3.80; 60/62 K.G. f 3.40 a f3,70; 58/59 K.G. f3.30 a f3,70; 56 57 K.G. f3.20 a f3,40; 53/55 K.G. f3,00 a f3,20; 50'52 K.G. f 2,80 a f3,00; 40/49 K.G. f 1,50 a f2,80 Afdeeling Pluimvee: Oude kippen f 0,35 a f 1.05 per stuk; jonge hanen f0,40 a f0,80 per stuk; oude eenden f 0.19 a f 0.35 per stuk. Kiloprijs oude kippen i 0,24 a £0,32, jonge lianen 0,35 a 0,45 o a. a f 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 737.1 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen, Zuid—Westelij ken tot Zuidelijken wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te De Bilt heden om 9.05 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". Uit het Buitenland LANGERE OPKLARING VERWACHT Nadat een secundaire van de afnemende depressie bij IJsland hier te lande eenigen regen had gebracht, is er krachtige ontwik keling van de hooge drukking gevolgd, en zijn de luchtdrukverschillen in onze omgeving sterk afgenomen. Hoewel ten Westen van Ierland weer een vrij diepe depressie nadert, is het toch waar schijnlijk, dat de opklaringen thans iets lan ger zal duren. Op de Noorsche kust stormt het uit Zuid- West en West. Ook Zweden heeft buiig weer. In Schotland waait het nog krachtig uit West maar klaart het weer op. In Duitschland valt in het Noorden nog regen. Overigens is het daar en in Frankrijk kalm weer met ochtendnevels. Thermometer 27 September: Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht 57 F. Hoogste heden tot 12 uur 64 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 September. Ondertrouwd 26 September: J. Runhaar en M. C. van Straaten; M. G. Doing en A. J. Stip hout; J. M. van Dijk en C. J. v. d. Ent Braat; H. Bruins en A. S. A. M. Tiesselink; P. Prins en E. A. M. Cornet; G. Smit en R, de Jong; A. Kwestroor en R. M. van Veen; L. J. M. As sendelft en D. J. M. Campfens; H. J. G. As sendelft en T. W. M. Giesbers, W. A. Wijk huizen en J. B. Piek; H. van Wooning en M. Stui; A. Brouwer en A. E. Vögtel; W. J. Pas- schier en M. M. v. d. Klauw, K. W. M. Wage naar en A. Rademaker; J. C. van Straelen en A. M. T. Consent; J. H. L. Strengers en J. C. A. Faase; K. H. Oosterhagen en M. F. van Riezen. Getrouwd 26 September: A. J. Faber en M. P. Hovingh; A. de Droog en C. H. v. d. Weij- den; C. Smits en G. Hogeland; J. H. A. Buijs en J. H. Kuijper; J. Smits en E. C. Janssen; J. Otto en A. E. P. Meijer; S. G. van Zilt en M. Burger; Tengkoe A. Hod en H. Snoeck; J. M. Verhoeve en A. J. Reinhart; J. G. Bantz en W. de Vries; J. E. van Zanten en A. Gais- winkler. Bevallen 24 September: P. Meiringv. Ameijde d.; M. C. de ZwagerBarnhorn, z.; 25 September: J. Verhoevenvan Campen, z.; F. E. M. van Gooi-Wijnen, d.; 26 Septem ber: S. OoldersWieczorek, d. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: P. Hoogendoom en H. Braak; J. H. Klaverstijn en K. Kalewski. Bevallen: A. A. de ZwartWilken, d.; M. P. VeenendaalSlagter, d. Overleden: Jac. Wiersma, 62 j., echtgen. E. Reitsma. BENNEBROEK. Ondertrouwd: 20 Sept. Johan van der Kwaak en Anna Adriana Boterbloem. Getrouwd: 19 September: J. G. Ligtenberg en H. P. Viersen. Overleden: 18 September; Maria Tripier, 98 jaar. BLOEMENDAAL Bevallen: C. J. van der LindenNijkamp 2 z., B. Florisde Vries d. Ondertrouwd: B. J. W. van Bommel en G. van Donkelaar. Getrouwd: J. B. Sluiter en W. Brand; H. Haaxman en A. H. A. van de Stadt. Overleden: J. H. G. van Welij, 84 j., wed. van F. E. Jansen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. GEDRUKTE 1VIARKT. De Amsterdamsche fondsenmarkt was van morgen gedrukt. De koersbeweging in Wall- street was eenigszins teleurstellend en de ver dere daling van het pond wekte ongerustheid. Bovendien ging een ongunstige invloed uit van de moeilijkheden waarmede de Nederlandsche export naar Duitschland heeft te kampen ten gevolge van het bevriezen van een groot be drag Nederlandsch kapitaal. Koninklijke Olie daalde anderhalve percent en Philips één percent. Aku, Unilever, H.V.A. en Amsterdam Rubber daalden een fractie tot één percent. Op de wisselmarkt liep het pond tot f 7.24 7 8 terug. De dollar en de andere goud deviezen bleven op peil. RECTIFICATIE. De heer Cannegieter verzoekt ons een mis verstand in zijn overzicht over het nieuwe filmseizoen te rectificeeren. Het is n.l. niet de bedoeling, dat de film „Dood Water" van Gerard Rutten zal worden opgenomen onder de Zondagochtendvoorstel- ling in het Cinema, Palace, ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN Heling van kippen Een bewoner van Oostzaan, die terecht ge staan had, omdat hij van diefstal afkomstige kippen zou hebben gekocht, wetende dat ze gestolen waren en tegen wien door den Offi cier van justitie wegens sehuldheling 4 maan den gevangenisstraf was geëischt, werd vrij gesproken. Valsche aangifte Eveneens werd vrijgesproken een Zaandam mer, die verdacht was geweest, bij de politie in strijd met de waarheid aangifte te hebben gedaan dat zijn rijwiel was gestolen en tegen wien 6 maanden gevangenisstraf was ge- eischt. Verdediger was Mr. Drilsma. Letsel door schuld De bestuurder van een auto. die op den Heerenweg een motorfiets had aangereden, waarbij de duorijdster ernstig letsel aan een der beenen opliep, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 300 boete. Een Duitsche inbreker. De inbraak bij den burgemeester van Bennebroek. Terecht stond e'en Duitscher, die op 20 Augustus in de villa van Mr. baron van Har- denbroek, burgemeester van Bennebroek, had ingebroken en daaruit eenig geld, sieraden en kleeding had gestolen. Uit de verklaring van den benadeelde bleek, dat verdachte zich bij zijn werk van een bijl had bediend. Als tolk trad de heer Dr. G. Ras op. Verdachte bekende. Op een vraag van den president antwoordde hij. dat hij al verschil lende vonnissen voor diefstal heeft ondergaan. Hij deelde verder desgevraagd mee, zeeman geweest te zijn, op de Hamburg-Amerika lijn te hebben gevaren, doch daar te zijn gedeser teerd, waarom hij niet opnieuw bij die maat schappij te werk gesteld kon worden. Hij kon geen ondersteuning krijgen en besloot naar Antwerpen te gaan, doch aangezien hij geen visum voor België had bekomen, reisde hij naar Amsterdam. Hij trachtte tevergeefs werk te bekomen en aangezien hij ook geen hulp van den Duitschen consul kreeg, dreef armoede hem tot diefstal en zoo moest de villa van den burgemeester van Bennebroek het ontgelden. Later werd verdachte te Amster dam voor een ander feit aangehouden en toen bleek, dat hij in het bezit was van goe deren, afkomstig van genoemden diefstal. De Officier van justitie achtte een zware straf voor verdachte, die al herhaaldelijk ver oordeeld is, gewenscht en eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte verzocht eventueel niet naar Duitschland te worden uitgewezen. VERDUISTERING DOOR EEN BEDRIJFS LEIDER Een 50-jarig boekhouder, gewezen bedrijfs leider in een automobielbedrijf te Lisse, stond terecht, omdat hij zich in den loop der laat ste jaren, ten nadeele der N.V., een bedrag van omstreeks 17000 zou hebben toege- eigend. Ten einde dit te verbloemen had hij in de boekhouding geknoeid, hetzij door ont vangsten niet, hetzij gedeeltelijk te verant woorden. Verdachte bekende: persoonlijk hield hij de boeken niet bij, doch hij deed de opgaven aan den boekhouder. Een deel der verduisterde gel den waren een soort steekpenning. De inspec teur van politie, die de zaak had onderzocht, deelde mede, dat de benzine-maatschappijen aan groote afnemers de benzine tegen een la ger bedrag leverden dan aan kleine afnemers, dat wil zeggenofficieel was de prijs voor allen gelijk, maar later gaven de benzine-leveran- ciers een deel van den prijs terug. Dit geld nu werd door verdachte niet geheel in de boeken verantwoord. Verdachte had de zaak opgebouwd, die later in een N.V. was omgezet met verdachte ais directeur, maar deze bleef zichzelf eigenlijk als de eigenaar beschouwen. De officier van justitie wees er op, dat ver dachte met zijn boekhouder had geknoeid, het geen door een gebrekkige controle was begun stigd; het openbaar ministerie kan niet mee gaan met het rapport, dat zich voor een voor waardelijke straf uitsprak; daarvoor was het feit te ernstig. Geëischt werd 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan 3 maanden onvoor waardelijk. Mr. De Rijke, de verdediger, wees er op, dat verdachte de zaak had opgericht; heel klein begonnen, was het hem met behulp van ande ren gelukt er een zaak van eenige beteekenis te maken. Maar door de tijdsomstandigheden raakte hij in financieele moeilijkheden en toen kwam verdachte er, in overleg met zijn credi teuren, toe de zaak in een N.V. om te zetten, waardoor verdachte's positie veranderde. Het heette de bedoeling de zaak zoo te be sturen, dat verdachte feitelijk de eigenaar bleef, maar wat gebeurde? Commissarissen of aandeelhouders stuurden het er op aan, ver dachte aan den dijk te zetten. Nu heeft hij juridisch geld van de vennoot schap in den zak gestoken, maar verdachte was altijd de persoon geweest, die de commis sies, waarvan de automobielhandel aan elkaar hangt, in den zak te steken als iets persoon lijks, zoodat hij er ook toe kwam het geld voor zich te houden toen hij geen eigenaar meer was, maar directeur der N.V. Op al deze gronden pleitte Mr. de Rijke voor een voorwaardelijke straf. Bij slippen niet remmen. Versleten banden een ernstig gevaar. De K. N. A. C. schrijft ons: Er kan niet genoeg op worden gewezen, dat het rijden met gladde dus afgesleten banden een vorm van zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt. Het is niet het springgevaar alleen, dat het rijden met gladde banden ontoelaatbaar maakt. Een auto welke is uitgerust met ban den waarvan het profiel totaal is afgesleten, zal minder vlug tot stilstand kunnen worden gebracht dan een wagen waarvan de banden sterk geprofileerd zijn. Natuurlijk is het tot stilstand brengen van de auto in de eerste plaats afhankelijk van het goed functionnee- ren van de remmen, maar deze zijn het niet alleen die een voorname rol spelen. De wrij ving tusschen banden en wegdek werkt in niet geringe mate mede bij snel stoppen. Nu spreekt; het vanzelf dat een gladde band min der wrijving met het wegdek ondervindt dan een goed geprofileerde. Ook de kans van slippen is bij het rijden met afgesleten banden aanmerkelijk grooter dan bij het rijden met geprofileerde. Stelt men b.v. het geval dat van een auto de beide rech ter banden glad zijn afgesleten, terwijl ook de linkervoorband dit euvel vertoont, dan ligt het voor de hand, dat op een weg waarvan het .wegdek, om welke reden dan ook glad' is, bij het remmen het linker achterwiel van den wagen de grootste weerstand zal onder vinden. Dit wiel zal dan ook als spil worden gebruikt waarom de auto draaien gaat, zoodat men van wegslippen volkomen verzek«p/ kan zijn. Het is dan ook raadzaam om 'zorg voor te dragen dat men indien men in het ongelukkig bezit is van banden welke niet meer aan de te stellen veiligheidselschen be antwoorden, deze te doen vervangen. Kan men hiertoe b.v. om redenen van financiee- len aard niet overgaan, dan verdient het aan beveling de banden dusdanig te doen aan brengen, dat deze zich nooit aan de zelfde zijde van den wagen bevinden. Men doet het verstandigst de twee afgesleten banden om de achterwielen te leggen, daar het springen van een achterband toch altijd nog de minst gevaarlijke problemen schept. Om zoo weinig mogelijk de kans van slippen te loopen behoort men er voor te zorgen, dat de remcapaciteit over voor- zoowel als over achterwielen gelijkmatig is verdeeld. Maar dit alleen is niet voldoende. Tevens zullen de ban den goed geprofileerd moeten zijn, terwijl de belasting van den wagen zich niet aan één kant mag bevinden doch behoorlijk moet wor den verdeeld, terwijl de banden behoorlijk op spanning moeten zijn. Komt men niettegen staande deze voorzorgsmaatregelen toch nog in de ongelukkige omstandigheid van slippen, dan moet men er voor waken vooral niet te remmen. Dit kan funeste gevolgen hebben en moet onder alle omstandigheden bij slippen worden nagelaten. Men stuurt den wagen mee in de richting van de slip (dus als het achtergedeelte naar rechts wegslipt wende men het stuur naar rechts. Dit mag echter vooral niet met een ruk worden gedaan. Voorts moet men geen gas geven. Ontkoppe len kan zelfs beter zijn en haast onder alle omstandigheden worden aanbevolen. Het bo venstaande advies is vanzelfsprekend lastig na te volgen indien men aan de uiterste rechterzijde van den weg rijdt, zoódat het weg slippende achtergedeelte van de auto groote kans loopt met de wegafzetting in botsing te komen. Vermoedt men dat zulks het geval zal zijn dan dient er toch voor gewaakt te worden het stuur niet naar links te wenden. De wagen zou dan dwars over den weg komen te staan, terwijl het kantelen ervan lang niet denkbeeldig behoeft te worden geacht. In dit geval zorge men ervoor het stuur recht te houden, zoodat de voorwielen de wegrichting blijven volgen. SCHEEPVAART BERICHTEN HALCYON LIJN. Vredenburg 25 van Vlaardingen te Luie au. Stad Amsterdam 25 van Lulea n. Rotterdam Vlaardingen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam 25 n.m. van New York naar Rot terdam. Lochgoil Vancouver n. Rotterdam 22 van Astoria. Lochkatrine Rotterdam n. Vancouver 25 n.m. v. Londen. Blommersdijk Rotterdam n. New York 26 v.m. te Antwerpen. Breedijk 26 van Rotterdam n. Philadelphia. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk thuisreis 25 van Colombo. Meerkerk thuisreis 20 te Kobe. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 25 van Hamburg te Amster dam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk uitreis 24 te Izmir. JAVA—NEW YORK LIJN. Kota Radja, Batavia n. New York 25 (1.33 v.m.) 1600 mijl Z.W. v. Valentia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak 24 van Batavia te Shanghai. Tjinegara, Shanghai n. Java 25 van Macas sar. KON. HOLL. LLOYD. Zeelandia thuisreis 26 1 v.m. van Lissabon. Maasland thuisreis 25 te Bahia. Zaanland 26 van Amsterdam naar Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ceres 26 van Varna te Constantza. Ganimedes Bourgas n. Amsterdam p. 25 Gi braltar. Vulcanus 25 van Palermo te Cagliari. Triton 26 van Barcelona te Genua. Ajax 26 van Rotterdam te Pasajes. Deucalion 26 van Amsterdam naar Hamburg. Barneveld 26 van Amsterdam n. Chili. Hebe 26 van Amsterdam n. Kopenhagen. Baarn Chili n. Amsterdam 24 v. Arica. Fauna 25 van Catania n. Venetië. Mars 25 van Fiume n. Susak. Merope 25 van Tarragona n. Valencia. Odysseus 25 van Villagareia n. Amsterdam. Rhea 25 van Kopenhagen n. Gdynia. Venus 25 v. Bordeaux n. Amsterdam. Bodegraven Chilli n. Amsterdam 22 van Valparaiso. ROTTERDAMZUID AMERIKA LIJN Aldabi (thuisreis) 25 Sept. v. Santos ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Nopan (uitr.) p. 25 (8 n.m.) Gibraltar Kedoe 23 van Hamburg te Gulfport Dempo (uitreis) 26 (1 v.m.) van Suez Sitoebondo thuisreis) 26 (4 v.m.) te Suez. Kota Gede 26 van Hamburg te Rotterdam STOOMVAART MIJ OCEAAN Clytoneus Batavia n. Amst. p. 26 Gibraltar Memnon, Japan n. Rotterdam 26 v. Londen Benvorlich Japan n. Rott. p. 25 Perim Laertes Amst. naar Java 26 te Pt. Said Dardanus 26 van Rottm. naar Japan Stentor. Batavia n. Amst. 26 v. Singapore Hector, Japan n. Rottm. 23 van Shanghai Atreus Rottm. n. Japan 25 v. Shanghai Philoctetes Japan n. Rottm. 23 v. Taku B. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tabian (thuisr.) p. 25 Gibraltar Poelau Tello (uitreis) 25 v. Sabang Johan de Witt 26 v. Amst. n. Batavia SILVER—JAVA-PACIFICLUN Manoeran 23 v. Pt. Arthur n. N.-Orleans en Calcutta Silverguava, Calcutta n. Vancouver 24 van Manilla Silverwillow 22 van Vancouver n. Calc. Silveray 25 v. Lor Marq. n. Beira en Calc. Silverhazel Calcutta n. .Vancouver 25 van Singapore

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2