PUROL UIT HET BUITENLAND Op elke wond Mil T-HE TELEFUNKlpjy fEL LET Dooden en gewonden bij treinongeluk in Engeland. Opleving in de Britsche filmindustrie. WBj^sTÊRRËiTnnN den f DE LUCHTROOVERS VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Ingrijpende bezuinigingen in België. Overeenstem ming in het kabinet bereikt. Ministercrisis voorkomen. België. Overeenstemming in het kabinet. Het kabinet is Vrijdagavond half negen on der voorzitterschap van minister-president de Broqueville bijeengekomen. Het voornaamste punt van bespreking maakte uit het begrootingsplan voor 1935 en de dekking van een deficit, dat volgens parti culiere ramingen ongeveer een milliard fran ken zou bedragen. De minister van Financiën stond op het standpunt, dat het evenwicht moet worden hersteld door ingrijpende uitgavenbeperking. Zijn houding kwam tot uiting door zijn mede- deeling, dat hij anders zou aftreden. De minister van Oorlog, Devèze, had in de pers verklaard dat de legeruitgaven niet kun nen worden beperkt, doch tegenover minister president de Broqueville zeide hij gisteravond 44 millioen franken op de gewone begrooting voor de landsverdediging te laten vallen en het aanvragen van een bizonder crediet van 100 millioen te willen uitstellen tot het volgend jaar. Nader wordt gemeld, dat Vrijdag alle mi nisters tot overeenstemming gekomen zijn. Er zullen op ieder gebied drastische bezuinigingen worden toegepast om het evenwicht op de staatsbegrooting voor 1935 te herstellen. Overeengekomen werd, dat ieder ministerie vóór 15 October den minister van Financiën de noodige voorstellen zal doen. Onder deze omstandigheden is de minister van Financiën bereid gevonden in functie te blijven. Engeland. De Daily Telegraph over de bewapeningsplannen. De Daily Telegraph, die in contact staat met kringen van den minister van oorlog pu bliceert een artikel over de bewapeningsplan nen van de drie Britsche defensieministeries. Uiteengezet wordt, dat de opvatting, dat bin nen afzienbaren tijd in Europa geen oorlog te verwachten is. is opgegeven. Men staat thans in het kabinet voor een strijd tusschen aan hangers van eenkrachtige strijdmacht en tegenstanders daarvan. Deze strijdmacht zou tot expedities in staat moeten zijn. Op het kabinet zou een dringend beroep zijn gedaan nieuwe legercredieten in te willigen van zoo- danigen omvang, dat dit Engeland in staat zou stellen eventueel een strijdmacht van 6 divisies over zee te zenden. Men gelooft, dat de rijksdefensiecommissie deze eisch gerechtvaardigd acht. Er zijn ech ter nog geen kabinetsbesluiten genomen en de ministers zouden er tegen zijn de leger- begrootingen van het volgende jaar te ba seeren op overwegingen, die aanleiding zou den geven tot dezen eisch. Deze overwegingen zouden rekening houden met de mogelijkheid, dat Engeland in gevaar zou worden gebracht door een vijaijd, die zich op Belgisch- Nederlandsch grondgebied zou heb ben vastgezet. Duits chianti. De amnestie in Pruisen. Volgens het officieele orgaan van den Prui- sischen en Rijksminister van Justitie ..Deut sche Justiz" zijn volgens de thans opgestelde telling ln Pruisen 414.407 personen op grond van de wet van 7 Augustus geamnestieerd. Amerika, Chineesch protest tegen de zilverpolitiek. De Chineesche gezant te Washington heeft op het staatsdepartement een nota der Chi neesche regeering overhandigd, waarin ver klaard wordt, dat de zilverpolitiek van presi dent Roosevelt den economischen toestand van China ernstig in gevaar brengt. De zilverprijs is van 17 ct. per ounce geste gen tot meer dan 20 ct. Hierdoor is in China een ernstige deflatiecrisis ontstaan. De Chi neesche export heeft eveneens ernstige scha de geleden. Genève. Betrekkingen tusschen Rus land en Spanje hernieuwd. Uit zeer goede bron wordt vernomen, dat de vertegenwoordigers van Spanje en Sovjet Rusland "tot overeenstemming zijn gekomen over de nog niet geregelde kwestie, welke be trekking hadden op de hervatting der normale betrekkingen tusschen beide staten, aldus meldt VD. uit Genève. Schip bij Doggersbank vergaan Vergeefsche nasporingen van Duitschen treiler. De schipper van de Hamburgsche stoom - treiler Margot. die te Hamburg is binnenge komen, doet mededeeling van een geheimzin nige ontploffing, die hij nabij de Doggersbank in de Noordzee zou hebben waargenomen. De schipper en de stuurman hebben dezer dagen een onbekend schip gezien, dat zij tengevolge van de nevel niet zoodanig konden waarnemen dat zij herkenningsteekens konden zien. Te ongeveer half twaalf in den ochtend hoorde men plotseling een knal en op de plaats van het schip zag men vervolgens een zwarte en toen een witte rookwolk omhoogstijgen. De treiler zette onmiddellijk koers naar de plaats van het ongeluk, doch vond slechts eenige drijvende watertanks, deelen van een houtlading en een olievlek op het water. Op de plaats waar het schip vermoedelijk ge zonken was, stegen witte schuimbellen om hoog. Na vergeefs naar wrakgoederen of men- schen te hebben gezocht, zette de treiler zijn reis naar Hamburg voort. Als plaats van het ongeluk gaf de treilerkapitein op 45 gr. 3 min. ja.Br, 5 gr. Oi, Vergiftigingspoging tijdig verijdeld. Mysterieus plan in Casino te Boekarest. Uit Boekarest, 29 September: De bladen van Vrijdag publiceeren op zienbarende berichten over een nog zeer mysterieuse aangelegenheid. Volgens deze be richten zou er een plan hebben bestaan de officieren, die in net casino te Boekarest de maaltijden gebruiken, te vergiftigen. De vroegere pachter van het casino zou geprobeerd hebben den bibliothecaris van het casino over te halen strychine te doen bij alle gerechten, welke de officieren op een be paalden dag zouden gebruiken.. De bibliothecaris heeft evenwel de mili taire autoriteiten van het geval in kennis gesteld. Dezen hebben toen den man opga dra gen de onderhandelingen voort te zetten. De onderhandelingen vorderden zoo ver, dat de bibliothecaris op het punt stond het vergif te ontvangen. Toen werd {je vroegere pachter gearresteerd. Omtrent de motieven voor dit misdadige plan tast men nog in het duister. Wapenembargo naar oorlog voerende landen. Commissie gevormd, waarin Nederland zitting heeft. De Volkenbondsraad eindigde zijn gewone zitting met een geheime vergadering. Er is een commissie benoemd, waarin o.m. een vertegenwoordiger van Nederland zitting heeft. Deze commissie heeft tot taak de in terpretatie van de overeenkomst inzake het verbod van levering van wapens aan oorlog voerende landen. In de openbare zitting welke vervolgens plaats had op voorstel van Eden wenschte deze de Fransche xegeering geluk met de vestiging van 2000 Assyriërs in Syrië. Olivan (Spanje), die rapport uitbracht over het probleem der vestiging van Assyriërs deelde medee, dat Groot Brittannië en Frankrijk zich voorstelden eveneens Assyriërs te koloni- seeren in Britsch Guyana en bij de monding van de Niger (West Afrika, Soedan) AMERIKAANSCHE WERKGEVERS AANVAARDEN ROOSEVELT'S VOORSTEL. De werkgevers in de textielindustrie hebben, naar Reuter uit Washington meldt, medege deeld, dat zij zullen medewerken aan de uit voering van een plan tot oplossing van de door de staking geschapen situatie. Sloan, de oud-leider van het textiel- en katoen-instituut en thans een der lieders van de werkgevers, heeft verklaard, dat de ir.- dustrieelen de aanbeveling van president Roosevelt hebben aanvaard om de stakers zonder onderscheid te maken weer in dienst te nemen. FRAAIE PRESTATIE VAN JEUGDIG AUSTRALISCH VLIEGER. Volkomen onverwacht is Vrijdagmorgen op Croydon geland het De Havilland Puss Moth- vliegtuig, bestuurd doro den 21-jarigen James Merrose (Australië), die thans een nieuw, zij het niet officieel record heeft gevestigd voor den vlucht Australia-Engeland. Melrose is op 20 September om 6 uur 40 van Port Darwin vertrokken en heeft den tocht dus volbracht in 8 dagen en 9 uur. Het officieele record voor deze afstand staat op naam van J. A. Mollison, die in 1931 hierover 8 dagen 22 uur noodig had. Melrose is naar Engeland ge komen en deel te nemen aan de Melbourne race. Eerst toen hij binnen normalen tijd van Allahabad was vertrokken besloot hij te trachten het record van Mollison te breken. Nadat hij na aankomst een stevig ontbijt tot zich ad genomen, was hij weer voldoende opgefrischt om de lucht in te gaan met den nieuwen viermotorigen Fokker, die demon- stratis gaf te Croydon, bestuurd door Fokker zelf (Adv. Ingez. Med.) Het ergste van dit jaar. LONDEN, 29 September (Reuter) Te Warwick bij Warrington (Wai-wickshire) is op een kruispunt een sneltrein op een locaal- trein gereden. De voorste twee rijtuigen van den sneltrein werden in elkaar geschoven. 12 passagiers werden gedood en veertig gewond. Een later bericht maakt melding van slechts vier dooden, doch voegt erbij, dat nog een aantal passagiers onder de vernielde wagons ligt. De botsing had plaats te 21.10 uur. De snel trein van Euston naar Blackpool reed op het achterste gedeelte van den locaaltrein naar Wigan. Bij de botsing wierp de locomotief van den sneltrein den aandrijfwagen van den locaal trein. die zich achteraan bevond om en reed er overheen. Men denkt- dat de machinist van den sneltrein is omgekomen. De stoker werd gewond. Van den locaaltrein werd alleen de machinist gewond. Bij de botsing werkte de locaaltrein zich van den aandrijfwagen los en liep ongeveer 100 Meter langs de rails. Daarna raakte een wagen in brand, de ma chinist kon den brand echter terstond blus- schen en alle inzittenden hieven ongedeerd. Van de gewonden zijn tien vrouwen. Kin deren zijn er niet bij. Ook in het ziekenhuis te Ligh bevindt zich een aantal gewonden. Volgens de laatste opgaven zouden acht of negen personen zijn gedood en twintig a vijf- en-twintig gewond. Dit is het ernstigste ongeluk, dat dit jaar op de Engelsche spoorwegen is gebeurd. Tot nu toe zijn elf dooden van het spoor wegongeluk geborgen, waaronder drie vrouwen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN SEIPEL EN DOLLFUSS NAAR DE STEFANSKERK. WEENEN 29 September (V. D.) Vrijdag avond laat zijn de lijken der beide bonds kanseliers Seipel en Dollfuss opgegraven. De kisten zijn naar de Stefanskerk over gebracht, waar zij zijn opgebaard. De valsche kwartjes. Politie onderzoekt nog andere misdrijven. De eergisteren te Amsterdam aangehouden inwoner van Muiderberg, G. H. S. B., die ver dacht wordt van valsche munterij, is Vrijdag in het Bureau van de Nederlandsche Centrale inzake Falsificaten aan een langdurig verhoor onderworpen, hetwelk echter, door de geslo tenheid van den man, weinig aan het licht heeft gebracht. De chauffeur L. A. V., die den laats ten tijd bij den gearresteerde heeft in. jewoond. en van medeplichtigheid wordt ver dacht, bevindt zich te Muiden in arrest. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet B. die een goede bekende van de politie en justitie is, en reeds herhaaldelijk gevangenis straf heeft ondergaan, schijnt ook tot een ben de helers te behooren, die reeds geruimen tijd tegen een zacht pa-ijsje goederen kochten, welke nu en dan uit transportauto's werden gestolen. GASVRIJE VLUCHTKELDER GEOPEND Vrijdagmiddag heeft de opening plaats ge had van den gasvrijen vluehtkelder tegen luchtaanvallen, gelegen onder het pand van Maison de Nouveauté's aan de Groote Markt straat op den hoek van het Spui te 's-Graven- hage. Activiteit in Wardour Street. (Van onzen correspondent). Londen, 20 September. In Wardour Street, een straat van Soho tusschen Charing Cross Road en Oxford Sberet, klopt het bezige administratieve hart van het filmbedrijf van Engeland. Gaumont Pictures, British and Dominion idem, British International idem, London Productions en haar vertakkingen, de heer Basil Dean (eens de meest vermaarde regisseur van het too- neel) en zijn staf, al die ondernemingen en hun menschen verdringen elkaar in de zeer beperkte ruimte van de rommelige lange straat. In de straat en in de kantoren wemelt het van aspirant-filmsterren, mannelijke en vrouwelijke, die droomen van een eerste luis terrijke entree op een der „sets" in Elsbree, in Shepherd's Bush, in Twickenham en waai- de studio's zich verder mogen bevinden. Het is de straat der drukke ontgoocheling en die van de schaarsche triomfen. Meisjes van verbeel de begaafdheid gaan er rond in de vermom ming van een Garbo of een Bergner. Knapen en heeren „fairbanksen" er vestibules en halls binnen op zoek naar engagement. De nederige gevels tussche nde gebouwen der groote filmzaken verbergen sjofele kantoor tjes waar agenten sollicitanten voor de „crowd" ontvangen. De „crowd", de menigte figuranten noodig voor de film van het su performaat, geeft de groote kans. De zoekers naar filmglorie vertellen u met overtuiging dat de victorie in de crowd moet beginnen en zij geven u de namen van de sterren van de eerste groote aan het filmfirmament die in de crowd het eerste filmlicht aanschouwden. Vaak reikt de eerzucht niet zoo hoog. Velen zijn gelukkig of worden gered wanneer zij een reclamefilm moeten helpen maken voor nieu we badpakjes, voor een cigaret die stemming en vrede brengt in de huiskamer van jong gehuwden, voor de „old world" huizen van een versch en vlug opgemetseld woningkwar tier, die worden wegge rist door woningzoe kers. In de groote kantoren is niets te zien van den vimnigen bestaansstrijd die im hun om geving wordt gevoerd, van het gedrang dei- moderne jeugd van 15 tot 50 jaar die het nieuwste grootbedrijf dat met müUioenien speelt, tracht binnen te dringen. Th de groote kantoren zijn en komen zij die gearriveerd zijn of door kostbare connecties een goede kans hebben te arriveeren. In de belangrijk ste handelskantoren van de City gaan de lif ten niet zoo snel op en neer voor gaanden en komenden als in de hoofdkwartieren van de Britsche film-industrie. Het is er even jach tig als in de verbijsterende studio's zelf. Hier geen rust van privé-kantoren. De man in het privékantoor voert triangulaire gesprekken per telefoon en zijn secretaresse met vermil joene nagels en óogen a la Cleopatra moet tusschen lettergrepen door een stenogram op nemen. Vertrekken suggereeren efficiency in htm rand- en bandlooze paneelen, in lambrizee- ringen van zwart glas. in stalen stoelen en tafels. Maar de mannen en vrouwen, die er werken, hebben het peil van pure zakelijk heid, aangegeven door de levenlooze zaken om hen heem nog niet bereikt. Desondanks verzetten zij veel en bereiken zij veel. De Britsche film-industrie, die in den oorlog en tot kort na den oorlog het hoofd liet hangen terneergeslagen door Hollywood en New-York heeft dit essentieel lichaams deel thans fier opgeheven en gaat de wereld met benijdenswaardig zelfvertrouwen tege moet. Er is meer te doen in de ontspannings- industrie naarmate de misère van de wereld dieper is. Wardour Street toont het en het laat zich ook wel begrijpen. Wardour Street beeft niet meer wanneer Hollywood er wordt gefluisterd. De filmpalei zen van Broadway hebben belangrijke films voor het komend seizoen besteld bij de Brit ten. De vier nieuwste producten van London Film Productions zijn reeds in 2500 copieën besteld door bioscopen in nagenoeg alle Euro- peesc-he landen. Drie van de vier films zijn katten in zakken, want neg slechts in de eer ste stadia der geboorte. Maar zooals de Daily Telegraph heeft geschreven in overwin ningsroes het vertrouwen; in de wereld in de Britsche films is thans zoo groot dat men ze eraaa blindelings aanvaardt. Maar het is dan ook in het algemeen ont- spanningsgoed dat heel veel van zijn waarde ontleend aan wat reeds vermaard en be proefd is. De Engelsch film-industrie heeft zich tot heden nauwelijks gewaagd aan een hachelijk experiment. Er wordt veel geld uit gegeven voor de vervaardiging van films, maar er wordt weinig mee gerisqueerd. De bron en inspiratie zijn in verhalen die be reids de verbeelding van de wereld hebben (Adv. Ingez. Med.) ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Maar, ze stonden daar niet voor hun plezier en de vliegers maakten dan ook gauw een eind aan de pret. Hoe eerder ze weer verder kwamen des te beter. De vlie gers legden ieder een jongen over de knie, dreigden hun met een paar dikke takken een flink pak slaag te zullen geven, als ze niet gauw beter meehielpen en toen werd het toestel verder in orde gebracht! Het neger jochie was geducht van dien blanken man geschrokken en liep een eindje weg. „Vooruit, ingestapt!" Ze wenkten het jong, maar die bleef wantrouwend staan kijken. „Nu, dan niet! We kunnen op hem niet wachten." De motor bromde, ze riepen hem nogmaals om te komen..., daar gingen ze de lucht in. veroverd, kort of lang geleden. De belang stelling in „Het Particuliere leven van Don Juan" is nog niet uitgeput, en men zal zelfs bereid zijn Douglas Fairbanks op den koop toe te nemen indien dit Particuliere Leven door dezen ouden knaap en zijn fratsen op de film moet worden gezien. Henry VIII is een historische persoonlijkheid wiens avonturen ook buiten Engeland de belangstelling blij ven gaande maken. Er is een herleving van tyrannie, niet alleen in de wezenlijke wereld maar ook in de filmwereld. De tyrannen der historie zijn actueel en wanneer men Henry VIII kip laat eten bij monde van Charles Laughton dan weet men bij voorbaat dat Engeland, Amerika en een goed deel van de rest van het menschdom naar de filmhuizen zal stroomen om dezen Henry te bewonderen. Er is meer historisch goed dat men blind kan reserveeren. Catharina van Rusland en Napoleon's Josephine dat eerst als tooneel- stuk zal worden gegeven) zijn vrouwen van wie „the man and the women in the streef' ook wel eens het hunne wille weten. En veel tooneelsuccessen ondergaan in Wardour Street de metamorphose die ze geschikt ma ken voor de weergave op het filmdoek. Maar toch blijft de filmproducer hier nog niet steeds aan den veiligen kant, getuige Man of Aran, dat de menigte, naar mij uit een interview met tuinman en dienstmaagd is gebleken, stomvervelend vindt. H. G. Wells, die al lang geleden een scenario van ongewone verdien ste heeft geschreven dat men blijkbaar niet heeft aangedurfd, schijnt de filmkoningen wel te kunnen behagen met zijn boeken. Lon- donfilm Productions heeft zich voorgenomen uit „The Shape of Things to Come" (de Vorm der Komende Dingen) een film te maken ge titeld „Whither Mankind" (Waar gaat het Menschdom naar toe). De Britsche industrie heeft zich verzekerd van de diensten van populaire toonetlspelers en speelsters en van die van vele mannen met zeer on-Engelsch klinkende namen. Ze is als nog ingesteld op de eischen van de caisse en schenkt de grootste aandacht aan alle fac toren (populariteit van schrijvers, verhalen en spelers en figuren; producers van erkende of geadverteerde begaafdheid) die aan deze eischen kunnen helpen voldoen. „It plays for safety", zegt men hier. Er zijn echter reeds symptomen waar te nemen die doen verwach ten dat de industrie straks nieuwe banen zal willen inslaan. En wie weet wat voor schoons en oorspronkelijks er dan nog uit de studio's rond Londen voort zal komen. A. K. v. R. Hauptmann wordt psychia trisch onderzocht. Onderzoek van Amerikaansche detective ïn Duitschland. NEW YORK, 28 September (V.D.) De ad vocaat Fawcett heeft Vrijdag bij de behande ling van de Lindbergh-affaire medegedeeld, dat hij Hauptmann door een psychiater zal laten onderzoeken. De motieven voor dit on derzoek wenscht Fawcett niet bekend te maken. In het stadsdeel van New York, waar een ge deelte van het losgeld in omloop is gebracht, is een man gearresteerd die voor den rechter van instructie zal worden geleid. Omtrent de identiteit van den gearresteerde is niets bekend geworden. In de gevangenis zou Hauptmann een eet lepel in vier stukken hebben gebroken. Deze stukken zijn op een verborgen plaats terug gevonden. De lepel was volgens den cipier zoodanig vervormd, dat hij zeer goed als wapen had kunnen worden gebruikt. In het vervolg zal Hauptmann kartonnen lepels ontvangen en zal zijn eten op kartonnen bordjes worden opgediend. Zijn cel zal geheel van de andere cellen worden geïsoleerd, terwijl Hauptmann door een bizonderen cipier zal worden bewaakt. Journalisten hebben Hauptman door bemid deling van diens raadsman Fawcett een twaalftal vragen doen toekomen. Naar uit de antwoorden zou blijken, zou Hauptmann staande houden in ieder opzicht onschuldig te zijn. Hij heeft ook geen deel aan de afpersing. Hij is er dan ook van overtuigd te worden vrijgesproken. Hij hoopt, dat men zijn moeder in Duitsch land zal schrijven, dat hij onschuldig is. Fisher heeft er nimmer eenige toespeling op gemaakt in eenige ontvoeringsaangelegenheid gewikkeld te zijn. Hij zelf heeft niet geweten, dat het geld losgeld was geweest. Hauptmann zou het kind noch dood. noch levend hebben gezien. Voorts deelde Haupt mann mede in de gevangenis zeer vriendelijk te worden behandeld. BAUTZEN, 28 Sept. (V.D.) De Amerikaan sche detective voor crimineele zaken die door de New-Yorksche commissie van onderzoek naar buiten!andsche crimineele affaires naar Duitschland is gezonden om inlichtingen in te winnen over het vroegere leven van Haupt mann, heeft heden een onderzoek ingesteld in, Bautzen en Kamenz. De „geheimzinnige John", Tijdens de tusschenlanding te Queenstown van het s.s. „Columbus" van den Norddeut- schen Lloyd, dat dezer dagen uit New-York vertrok met bestemming naar Bremerhaven, hebben zich naar United Press aan de Tel. meldt eenige rechercheurs aan boord begeven om een onderzoek in te stellen naar een ge- heimzinnigen passagier, die Zondagavond in groote haast aan de kade kwam, een sleep boot charterde en zoodoende nog juist op tijd de „Columbus" kon halen. Deze" persoon, de „mysterieuze John" is sedert eenige dagen het onderwerp van de gesprekken geweest, daar men vermoedt, dat hij een vriend van Haupt mann is en zich door middel van de vlucht aan de justitie poogde te onttrekken. De passagier bleek zekere Ulrich te zijn, een vriend van den onlangs in Leipzig gestor ven Isidor Fischer. Ulrich werd gevraagd, waarom hij in New- York zoo'n haast had gemaakt. Hij antwoord de hierop, dat hij al veertien dagen geleden van plan was naar Europa te vertrekken, doch dat hij de boot gemist had. Hij had den juisten afvaarttijd van de „Columbus" vergeten en daarom, toen hij te laat kwam, een sleepboot gehuurd, die hem aan boord van de „Colum bus" bracht. Met nadruk verklaarde hij: „Ik heb niets onbehoorlijks gedaan".

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6