DINSDAG 2 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Provinciale begrooting voor 1935. Geen belastingverhooging. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten de ontwerp-begrooting voor 1935 toegezonden. De inkomsten en de uitgaven zijn op f 51.316.965 geraamd. In de toelichting schrijven Ged. Staten on. Deze begrooting opent met een batig saldo, dat ruim f 150.000 lager is dan het batig saldo dat aan den vorigen dienst ten goede kwam. Ook de opbrengst van de belastingen is lager geraamd. Weliswaar mag wederom op een hoogere opbrengst van de opcenten op cie grondbelasting gerekend worden, van de overige opcenten moet echter een lagere opbrengst worden verwacht. Ofschoon name lijk de raming van een opcent op de vermo gensbelasting nog op hetzelfde bedrag kan worden gehandhaafd, moet, met het cijfer materiaal van de rijksadministratie voor oogen de raming van een opcent op de rijksinkom stenbelasting dalen. Terwijl deze ramingen zoowel voor 1933 als voor 1934 respectievelijk f 18.000 en f 144.726 bedroegen, moeten zij thans op respectievelijk f 18.000 en f 130.000 worden gesteld. Als gevolg van de ontwrichting van het eco nomische leven, zooals die zich ook in onze provincie helaas voordoet, zal ook in de toe komst rekening moeten gehouden worden met een lagere opbrengst van de belastingen, zoo dal de provincie genoopt blijft de grootst mogelijke soberheid in acht te nemen. Indien niettemin het opcentental thans niet behoeft te worden opgevoerd, is dat te danken aan enkele factoren, waardoor deze begrooting gunstig wordt beïnvloed. In de eerste plaats door de conversie van daarvoor in aanmer king komende 4 1/2 pct.'s leeningen in een 312 pct.'s leening van f 56.343.000, waartoe men dezen zomer kon overgaan. Verder den ken Ged. Staten hierbij aan de salarissen van het personeel in dienst der provincie. Deze zijn omdat bij het opmaken van de begrooting de nieuwe salarisregeling nog niet de Koninklijke goedkeuring had verworven, nog uitgetrokken op den voet van de destijds geldende normen; daartegenover is echter onder volgnummer 89 een post opgenomen van f 82.500, waarin de bezuiniging, die van de nieuwe salarisregeling voor de provinciale begrooting het gevolg is, globaal tot uitdrukking. Ged. Staten mogen intusschen niet nalaten hiertegenover er de aandacht op te vestigen dat de onder volgnummer 73 geraamde uit- keering van f 200.000 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf wegens teruggave van voorgeschoten gelden coor 't laatst aan deze begrooting ten goede komt. Genoemde omstandigheden, benevens een beperking van het bedrag, dat voor onvoor ziene uitgaven beschikbaar blijft, maken het verder mogelijk een bedrag van f 250.000 aan het Wegenfonds te verleenen. Een dergelijke bijdrage is in de vorige be grooting niet geraamd. Destijds werd namelijk rekening gehouden met de mogelijkheid van de overheveling van een gelijke som uit het reservefonds naar het Wegenfonds. Het des betreffende besluit is evenwel gestuit op on overkomelijke bezwaren van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die het intact blijven van het reservefonds als conditio sine qua non voor het bevorderen van de goedkeuring van die begrooting eischte. De goedkeuring is daar op dan ook niet verleend, dan nadat wij de toezegging gedaan hadden de intrekking van het bedoelde besluit te zullen bevorderen. In verband hiermede bieden Ged. aan de Prov. Staten het ontwerp-besluit aan tot intrekking van haar besluit van 13 December 1933. Het ligt in het voornemen van Ged. Staten daar naast een voorstel te doen tot het alsnog ver leenen van een bijdrage van f 250.000 aan het Wegenfonds ten laste van de gewone midde len van den dienst 1934. Onder de inkomsten is een bedrag van f 885.490 uitgetrokken als batig saldo van 1932. De opbrengst der belastingen is alsvolgt ge raamd: 20 opcenten gebouwde eigendommen f 900.000. 20 opcenten ongebouwde eigendommen f 140.000. 20 opcenten op de rijksinkomstenbelasting f 2.600.000. 20 opcenten op de vermogensbelasting f 360.000. Van het rijk wordt f 1.350.000 ontvangen van de Rijks wegenbelasting. O.a. worden de volgende subsidies voorge steld: N.H. véreeniging tot bestrijding der tuberculose f 40.000, voor verpleging van zwak ke kinderen f 225.000, bijdragen aan gemeenten voor tuberculosebestrijding f 112.500, H. O. V. f 4500, bijdrage voor den bouw van de nieuwe sluis te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal f 133.400. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt i 505.955. Het wegenfonds. De begróoting voor het wegenfonds bedraagt f 3.160.000 plus f 7.030.000 voor kapitaalsuit- uitgaven. De volgende bedragen zullen in 1935 besteed worden: grondwerken f 1.137.000, verbetering en vernieuwing van kunstwerken f 871.600, beharding en rijwielpaden f 567.000, verlegging van kabels, buizen en andere werken f 80.000. De ziekenhuizen. De begrooting van de provinciale zieken huizen sluiten met de volgende eindcijfers: Ziekenhuis bij Santpoort f 1.785.523; bij drage der provincie voor het dekken van het tekort f 204.900 (1934: f 226.600, 1933: f264.257). Ziekenhuis bij Bakkum: f 1.293.394: tekort f 365.015. In 1933 was dat tekort f 371.801, in 1934: f 347.733). Ziekenhuis te Medemblik: f 364.119; tekort f 240.000 (In 1933 was het tekort f 238.243, in 1934 f 240.000). DE MOORD IN DE ANEGANG. Naar wij vernemen is als verdediger aan den 21-jarigen Jongeman den moordenaar van het 18-jarige meisje in de Anegang, toegevoegd mr. H. O. Drilsma alhier. Vermoedelijk zullen ten laste worden gelegd moord, diefstal en brandstichting. Het voor onderzoek is nog Sn vollen gang, zoodat -de zaak vooreerst nog niet voor de rechtbank zal .worden behandeld, Geldleening Noord-Holland. Bijna 1.900.000. Gedeputeerde Staten van Noord Holland stellen aan de Prov. Staten voor ten laste van de Provincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zul len blijken, om eene som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 133a400.wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te IJmuiden met bij komende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; b. f 1.395.000.kosten van uitbreidingswer ken ten behoeve van het Provinciaal Electri citeitsbedrijf; c. f345.000.wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf; d. f 15.000.wegens uitkeering aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer ken van buitengewonen aard; Te bepalen, dat deze leeningen zullen wor den aangegaan tegen eene reëele rente van ten hoogste 4 1-2 pet. 's jaars, dat de aflossin gen in gelijke of afloopende termijnen als volgt zullen geschieden: de sub a genoemde leening in ten hoogste 40 jaren; de sub b genoemde leening in ten hoogste 40 jaren: de sub c genoemde leening in ten hoogste 40 jaren: de sub d genoemde leening in ten hoogste 10 jaren. AVONDMARSCH VAN DE BURGERWACHT. De burgerwacht te Haarlem heeft Maandag avond een avondmarsch gehouden door de stad onder begeleiding van muziek en trom geroffel. De leiding berustte bij den comman dant. De weg dien men volgde was: Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Rolhuizen. Kenaupark, Maer- ten van Heemskerkstraat, Saenredamstraat, Kleverpark, Brederodestraat, Verspronckweg, Staten Bolwerk, Kinderhuissingel, Raaks, Ged. Oude Gracht, Groote Houtstraat, Anegang, Klokhuisplein en Jansstraat. De tocht verliep geheel ordelijk. Behalve aan de Koudehorn was langs de route niet zeer veel belangstelling. De begeleidende politie maakte in de Jansstraat nog proces verbaal op tegen een autobestuurder, die onder invloed van sterken drank verkeerde en het verkeer dus in gevaar bracht. De marsch heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. CHRIST. FILM COMITé De eerste filmavond van de serie, die dit comité dezen winter hoopt te organiseeren, wordt gegeven op Dinsdagavond 9 October in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Gedraaid zal worden „Wonderen der Natuur" van onzen stadgenoot, den heer J. C. Mol, die deze film zelf zal toelichten. In de film komt o.a. voor een serie beelden, opgenomen in het Aquarium in Artis, waarin de eigenaardige sprookjesachtige sfeer van het onder-water-leven volkomen is bewaard gebleven. Verder openbloeiende bloemen enz. Het bijprogramma bevat de groote gebeur tenissen van deze zomer, als de begrafenis van Prins Hendrik, de Nationale Luchtvaartdag, Prinsjesdag, terwijl op verzoek de „In Memo- riam" film van wijlen Koningin Emma her haald wordt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug.te bekomen bij: Hartel, Noormannen- straat 18, bakje. v. d. Rosteynen, Oranjeboom straat 147, boorden. Graal, Schouwtjeslaan 14 dop van een auto. P. Scholtz, Preangerstraat 31, gewicht. Bureau van Politie Smedestraat handschoen, schoen, rijwieltasch, muts, zak doek. boekje. Fennis, Nieuwe Raamstraat 15, hond. v. d. Eynden, Vosmaerstraat 23, muts. v. Bilderbeek, v. Beresteynstraat 20, onderrok ken. H. F. Gude, Frederik Hendriklaan 112 's-Gravenhage, portemonnaie m. i. Klabau, Saenredamstraat 38 portemonnaie m. i. v. Gel der. Bosch en Vaartstraat 9, idem. Koster, Korte Poellaan 25 B, idem. Witte, Beelslaan 135, Hoofddorp idem. v. Wienen, Spaarnwou- derstraat 45, pas N. O. I. Weijers, Colensostr. 52 rd., portemonnaie. v. Steenwijk. Sant poorterstraat 64, sleutel. Oud, Middenlaan 13, schoen. Vermeer, Thorbeckestraat 31, schoentje. Roosen, Barendsestraat 30, school schriften. E. Eijlders Rozenhagenstraat 55 vul pen. VOORDRACHT ONDERWIJZER. Op de voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de School voor U.L.O. letter C (Parklaan 108) alhier komen voor de heeren: 1. J. C. A. Bergacker te Haarlem. 2. J. W. Fos- sen te Haarlem en 3. A. J. v. d. Berg te Haar lem. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. stellen voor van de HS.S. A met ingang van 1 September 1934 te benoemen voor den cursus 19341935: a. tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal: den heer H. J. Nauta; b tot tijdelijk leeraar in de stenografie, het schoonschrijven en machineschrijven: den heer H. Zanen. en c. tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal: mevr. J. L. van Sluïjs-Barbiers. DE R.K. HUISHOUDSCHOOL. Het bestuur der R.K. Industrie- en Huis houdschool. heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek te bevorderen, dat het aan het schoolgebouw aan de Gedempte Volders gracht no. 22 grenzend spuithuis. aan de Zijl vest. wordt afgebroken: de ter plaatse aanwe zige poortdeuren worden verplaatst: het be staande ijzeren hek langs het Sophiaplein wordt doorgetrokken langs de Zijlvest; in het te maken hek een draaiend gedeelte wordt aangebracht ten behoeve van den toegang naar de gemeenschappelijke poort ter plaat se: en voorts, dat binnen het nieuw aan te brengen hek door en voor rekening van de gemeente, plantsoen gelijk aan den be staan den plantsoenaanleg bij de school wordt aangelegd. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar aan het verlangen van verzoeker te voldoen. Het brandspuithuis, hetwelk sedert eenigen tijd als zoodanig niet meer in gebruik is, kan zonder bezwaar worden afgebroken. De daar aan verbonden kosten, alsmede de kosten verbonden aan de verplaatsing van het poortdeurkozijn, geraamd op f 100. De kosten van den gevraagden plantsoenaanleg zijn van geen belang. Het hek langs de Zijlvest zal door en voor rekening van het schoolbe stuur in overleg met de gemeente wor- i ri^aaijgebraolr^ Wegenverbetering en bruggenbouw zijn in tijden van werkloosheid ware weldaden voor ons land BBCMGEM WELVAART Voor den Kantonrechter. NA HET CONCOURS HIPPIQUE Een heer, bekend in de paardensportkringen had op 19 Juli in de Haarlemmermeer het concours hippique bijgewoond en later deel genomen aan een diner. Het was laat gewor den toen de bezoekers huiswaarts gingen, on geveer 3 uur in den nacht, en de heer was van plan met zijn auto naar zijn woonplaats na bij Haarlem terug te keeren. Een andere be zoeker keek hem aan en vroeg of het niet beter was dat deze zich naar huis liet brengen, waarop de automobilist antwoordde, dat hij het wel zou klaren. Hij vertrok, maar de an der ging hem per auto na, haalde hem een eind verder in en toen had er nog een kleine conferentie tusschen de twee heeren plaats, waarin ook de chauffeur van de tweede auto betrokken werd. Het resultaat was, dat be sloten werd den bestuurder zijn weg te laten vervolgen. Alzoo trok hij met zijn auto. waarin nog twee dames gezeten waren, verder langs den eenzamen, niet te breeden polderweg in de richting Bennebroek. Er kwamen nog meer Tf: in auto's van Hoofddorp, die denzelfden weg volgden en zij haalden de auto in, maar toen constateerden zij, dat deze auto van rechts naar links en van links naar rechts slingerde, zooöat zij het ongeraden vonden te passeeren. Toen de bestuurder even met zijn slingeringen stopte, passeerde de eerste vol ger, stopte toen ook en twee inzittenden stapten uit, gingen naar den slingerenden automobilist toe en boden aan hem zonder slingeringen naar huis te brengen. Hij ant woordde niets dan „hm" en zette de slinge ringen voort, totdat hij, zonder ongelukken, Heemstede had bereikt. Zij, die zonder resultaat hun hulp hadden aangeboden, waren reeds eerder te Heemstede en daar waarschuwden zij een agent. Daar deze na de waarschuwing meende, dat de bestuurder dronken was, wilde hij dit consta- teeren, waarom hij hem verzocht uit de auto te komen. De bestuurder deed dit en de agent was van oordeel, dat de man dronken was, want hij waggelde, zoodat de agent hem moest steunen en er ging een alcohollucht van hem uit; bovendien was zijn tong ook wat dik, kortom, de agent verklaarde voor den kantonrechter, dat de bestuurder dronken was geweest en zelfs zoo, dat hij hem aan het po litiebureau ir» arrest zou hebben gesteld, als de woning niet vlakbij ware geweest. Nu had hij hem naar zijn woning geleid. Misschien ware de zaak hiermee beemdigd geweest, als de bestuurder niet op het onzalig idee was gekomen, even later naar het poli tiebureau te stappen om daar te gaan ver tellen dat hij, niet dronken was. De hoofd agent die deze mededeeling had ontvangen, demonstreerde nu voor het hekje hoe de heer in den bewusten nacht voor de balie had ge staan en dat was zoo iets van iemand, die op een hobbelend schip zich aan de verschansing vasthoudt De hoofdagent kreeg daardoor den indruk dat de heer geen juist begrip van zijn toestand had en den man volgende, toen deze even later het bureau verliet, viel hem de on vaste gang op. zoodat ook de hoofdagent thans als zijn meening te kennen gaf, dat de bestuurder dronken was geweest. Hij stond thans terecht voor het besturen van een auto onder den invloed van alcohol houdenden drank. Deze zaak was al eerder voor geweest, maar uitgesteld, omdat nog een getuige gehoord moest worden en de verdediger Mr. v. Loben Seis had er nog de noodige getuigen a déchar ge aan toegevoegd, waaronder ook verdachte's dokter. Deze laatste bevestigde, dat verdachte een voetgebrek had, hetgeen den onzekeren gang kon verklaren, maar toen de kantonrechter vroeg of dit oorzaak kon zijn van het slingeren van de auto. was het antwoord ontkennend. Dan was er een getuige a décharge, een der heeren die hadden aangeboden de auto voor den heer te besturen, die vertelde, dat hij geen dranklucht bij den bestuurder had ge constateerd, maar hij voegde erbij, dat hij dien avor.d zelf bier had gedronken. Ten opzichte van het feit. dat de bestuur der alleen „hm" had gezegd, toen men hem hulp aanbood, hetgeen de kantonrechter als een bezwarend punt voor verdachte be schouwde, verdedigde verdachte zich met te zeggen dat, als men 's nachts op een eenza men weg door onbekenden wordt aangespro ken, het maar beter is weg te rijden en niet in conversatie te treden. De twee dames die bij den verdachte in de auto hadden gezeten en bij hem in betrekking waren, hadden reeds op de eerste zitting als haar meening ver klaard dat hij niet dronken was. Daar ging het om. Vóór den heer pleitten: zijn voeteuvel, het niet ruiken van dranklucht door den genoem den heer, die hem 's nachts naar huis wou rijden: de verklaringen der dames en de me dedeeling van den verdediger, dat verdachte volgens den burgemeester van Haarlemmer meer eer matig man was. Tegen: de slingerende auto; de omstandig heid, dat een vriend van den bestuurder het niet te best vertrouwd had, dat deze na het feestdiner een auto bestuurde en de verkla ring van den agent, die zonder omwegen ver klaarde, dat de heer dronken was geweest. Contra won het dan ook van pro en de ambtenaar eischte 7 dagen hechtenis met 6 maanden ontzegging van rijbevoegdheid. De verdediger wees op den leeftijd en het goede gedrag van verdachte en verzocht bij eventueele veroordeeling geen hechtenis, waar in de kantonrechter in zooverre bewilligde dat hij 7 dagen hechtenis voorwaardelijk gaf, maar hij deed er f 200 boete bij en vermin derde de ontzegging tot 3 maanden. Een auto in de sloot. Op een smallen, 4 Meter breeden weg onder Lisse reed.' een auto in de richting Haarlem, toen van de tegenovergestelde zijde een fiet ser naderde en daarachter een auto, bestuurd door een Duitscher. Volgens den bestuurder van de eerste auto zou de Duitscher met groote snelheid, 70 a 80 K.M., hebben gereden. Het kwam zoo uit, dat de twee auto's en de fietser ongeveer op hetzelfde oogenblik op één punt van den weg waren, zoodat het de vraag was, of de Duitscher den fietser kon passeeren zonder de andere auto te raken, i De heer Lindo, die den naar Haarlem rij dende» wagen bestuurde, zei, dat dit niet kon en hij ad, toen hij den Duitscher zag aanstormen, dan ook gedacht, dat de fietser te pletter zou worden gereden of dat zijn auto eraan zou moeten gelooven. Hij haalde nog uit, wat hij kon, maar reeds werd zijn wagen door den Duitscher geramd en met zoo'n kracht, dat hij in de sloot terecht kwam; de Duitscher bleef op den weg en de fietser ging kalm zijns weegs. Het ongeluk liep tamelijk goed af; alleen waren de auto's onklaar. De Duitscher stond nu terecht, omdat hij teveel naar links had uitgehaald. Aangezien aan de botsing niet viel te twij felen en ook vast stond dat de heer Lindo goed rechts had gehouden, kon het niet an ders, of de Duitscher was te veel naar links gekomen; hij had zijn vaart moeten minderen om achter den fietrijder te blijven, totdat de tegenligger was gepasseerd en dan had hij den fietsrijder kunnen passeeren. De ambtenaar vond het onbesuisde en on oordeelkundige rijden zoo verkeerd, dat hij 10 dage nhechtenis eischte met een jaar ont zegging van rijbevoegdheid, maar de kanton rechter vond nog geen termen voor hech tenis aanwezig: hij veroordeelde tot f 300 boete met 6 maanden ontzegging van rijbe voegdheid. De pensionneering v? wethouders. Ged. Staten hebben bezwaar tegen het raadsbesluit. Naar aanleiding van het raadsbesluit van 13 Juni 1934, ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten dezer provincie gezonden, heb ben Gedeputeerde Staten aan B. en W. het volgende geschreven: ..Met het besluit van 13 Juni 1934, No. 28, kunnen wij ons vooralsnog niet vereenigen. Ons bezwaar richt zich tegen het toepasse lijk verklaren van art. 5, eerste lid, sub c, der verordening, regelende de pensionneering van wethouders na hunne aftreding en van hunne nagelaten of na te laten betrekkingen op de vóór 1 November 1928 gepensionneerde of be noemde wethouders. In deze bepaling, die fei telijk een dadelijk ingaand of een bereids in gegaan pensioen, dat reeds gedurende korto ren of langeren tijd is genoten, omzet in een tot het zestigste jaar uitgesteld pensioen, kun nen wij niet anders zien dan eene aantasting van verkregen rechten, die. althans naar onze meening. de grenzen van hetgeen redelijk is. te buiten gaan. Wij moeten daarom uw college uitnoodigen te willen bevorderen, dat dit punt nog eens door den Raad in overweging worde genomen. In de aanvulling van artikel 15 der verordening zou, naar onze meening, het in artikel 5 bepaalde kunnen worden toepasse lijk verklaard, met uitzondering van het eer ste lid sub c. Mooht de verordening in dezen zin worden gewijzigd, dan ware daaruit tege lijkertijd te schrappen de bepaling onder a van artikel 5, die sedert 1931 van rechtswege door art. 101. 2e lid. der Gemeentewet ver vallen is en zou het aanbeveling verdienen de geheele verordening opnieuw vast te stellen, thans ook met opname van het nieuwe artikel 4bis, zooals dit na het raadsbesluit van 12 Juli 1934, No. 16, luidt. Wij stellen er prijs op hieraan toe te voegen, dat de leden van ons College, wien deze aan gelegenheid persoonlijk aangaat, aan de be handeling daarvan niet hebben deelgenomen en daarbij niet zijn tegenwoordig geweest". B. en W. schrijven aan den raad: „Wij laten aan u over te beslissen of en in hoever aan het bezwaar van Gedeputeerde Staten behoort te worden tegemoet gekomen. Nadat uw besluit ons bekend zal zijn, zullen wij u, zoo noodig, zoo spoedig mogelijk eene geheel nieuwe verordening ter vaststelling voorleggen" TOONEELVEREENIGING „DOOR INSPAN NING UITSPANNING". Bovengenoemde vereeniging opent op Don derdag 4 October in den Schouwburg aan den Jansweg het nieuwe seizoen met een opvoe ring van „Om 10.000 dollar", Amerikaansch blijspel in 3 bedrijven door James Montgo mery. VOLKSONDERWIJS Onder voorzitterschap van den heer P. Voogd vergaderde de afdeeling Haarlem van Volksonderwijs. In zijn openingswoord dankte de heer Voogd de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen: hij hoopte een goed voorzitter der afdeeling te zijn en gaf de ver zekering' gaarne mede te willen werken aan den vooruitgang der afdeeling. Tevens dankte hij den afgetreden voorzitter W. L. G. van Dam voor het vele gedaan ten dienste der afdeeling. Daarna werd uitvoerig de beschrijvings brief voor het Congres te Utrecht behandeld. Met algemeene stemmen werd door de af deeling candidaat gesteld in de vacature in de fanincieele commissie van het hoofdbe stuur de heer E. Geerts Wzn. Tot afgevaar digden naai.* het Congres werden gekozen de heeren P. Voogd, W. L. G. v. Dam. J. M. Thier ry en E. Geerts Wzn., terwijl als plaatsver vanger werd aangewezen de heer C. v. d. Velden. Nadat nog enkele interne zaken behandeld waren werd de vergadering gesloten. BAZAR VOOR DE NED. MIDDERNACHT ZENDING. De afd. Haarlem van de Nederlandsche Mid- dernachtzending-vereeniging houdt ten bate van haar arbeid een bazar op 20, 21 en 22 November a.s. In een circulaire vestigt het bestuur er de aandacht op, dat versterking der inkomsten noodig is: liet gemeentebestuur van Haarlem heeft het kleine subsidie geheel moeten in trekken. Bijdragen in welken vorm ook voor den bazar zullen gaarne worden inge wacht aan het kantoor der afdeeling: Klop persingel 175. „KUNST AAN HET VOLK" Woensdagavond concerteert, zooals wij meldden, de Hollandsche Kamermuziokver- eeniging onder leiding van Piet Tiggers onder auspiciën van de vereeniging „Kunst aan net Volk" in de Gemeentelijke Concertzaal. Dit ensemble, een klein orkest, geheel samenge steld uit leden van het beroemde Amste'dam- sche Concertgebouworkest, heeft zich in de laatste jaren een uitstekenden naam verwor ven onder de bekwame en serieuze leiding van zijn enthousiasten dirigent. Het programma bevat een suite van Rameau, het beroemde concert voor fluit en harp van Mozart, waar van de zeer belangrijke harppartij bij Rosa Spier wel in zeer betrouwbare muzikale han den is. Verder drie liederen van onzen groo- ten Nederlandschen componist Diepenbrock, gezongen door onze stadgenoote Helene Lu- dolph en tot besluit het septet van Beet hoven. Zonder twijfel een programma, dat, in aanmerking genomen de in de laatste jaren zoo sterk stijgende belangstelling voor de kleine orkestformatie, veel muziekliefheb bers naar de Gemeentelijke Concertzaal zal doen tréken. Speelplaatsen voor de jeugd. Thans geen uitbreiding. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. om prae-advies gesteld verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, d.d. 10 Juli 1934, deelen B. en W. het navolgende mede Adressante verzoekt geschikt of geschikt te maken terreinen in het reeds bebouwde ge deelte der gemeente als vrije kinderspeel plaatsen te bestemmen en in te richten en voorts, om in nieuwe wijken voor gemeld doel terrein te reserveeren. Ook wij zijn van oordeel, dat kinderspeel plaatsen in het bijzonder voor de kleuters van groot belang zijn te achten. Met van gemeentewege verleende medewer king zijn reeds enkele plaatsen binnen de ge meente als speelplaats voor de jeugd in ge bruik. Zoo zijn er thans speelplaatsen aan wezig in het noorden, westen en oosten der gemeente. In de nieuwe wijken zijn ook reeds hoewel op bescheiden schaal gronden voor speelterrein gereserveerd. De huidige tijdsomstandigheden welke oorzaak zijn, dat zóóveel nuttige aangelegen heden tot betere tijden moeten worden uitge steld laten evenwel niet toe, dat voor het door adressante beoogde doel thans gelden door de gemeente worden uitgegeven. In dit verband meenen wij voor zooveel noodig er de aandacht op te moeten vestigen, dat hoe gering ook op zich zelf, een te dezen op zichte te ondernemen werk soifts schijnt te zijn, de kosten van een en ander uiteindelijk steeds vrij belangrijk blijken te zijn. Bovendien wijzen wij er nog op, dat bij het zoeken naar een voor speelterrein geschikt te achten plaats in een meer bebouwde omgeving steeds rekening dient te worden gehouden met klachten van omwonenden, die meestal, en terecht, bevreesd zijn voor rustverstoring. Wij merken ten slotte nog op, dat voor de kinderen, die daarvan gebruik wenschen te maken, hier en daar nog wel onbebouwde ge meenteterreinen liggen, waarop zij kunnen spelen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor, bovengenoemd verzoek schrift in hun handen ter afdoening te stellen Speenhoff heeft Haarlem verlaten. Speenhoff heeft Haarlem verlaten, Wanneer deze regelen onder de oogen der Haarlemmers komen, hebben Koos en zijn vrouw hun nieuwe woonplaats reeds bereikt. Want zij zijn vanmorgen naar den Haag gegaan. „Veertien jaar hebben we in Haarlem ge woond, steeds op het Frans Halsplein, en het zijn bijzonder goede jaren geweest", zei Speenhoff ons gisteravond. „In dien tijd zijn mijn zoon en dochter getrouwd en hebben we onlangs een kleinkind gekregen, de kleine Rienks. Van hier uit maakten we onze groote reizen, naar Amerika, Australië, Afrika, Neder landsch-Indië Indië Speenhoff spreekt daarover met een gloed en warmte, die verraden welk een heerlijke tournée hij gedurende anderhalf jaar bijna door dat wondersóhoone land gemaakt heeft in '29 en '30 en met welke een groote liefde en dankbaarheid hij daaraan terugdenkt! Elke plek, elk weggetje, elke schouwburg staat nog in zijn geheugen gegrift en hij schetst klaar en kleurrijk de natuur er. de sfeer van ons geweldige Insulinde, waar we hier toch nog zoo bitter weinig van af weten. Hij praat over de waardeering en het succes, die,hij met zijn vrouw en dochter daar onder vond, over de gevaren, waaraan zij ontsnapt zijn, toen hun auto in een ravijn gleed, en zijn oogen tintelen, als hij verhaalt van een in- sectenzwerm, die zijn auditorium tijdens een zijner liedjes hals over kopin een vijver deed springen, vanwaar men het programma verder aanhoorde! Een schaduwzijde was de ziekte van mevr. Speenhoff, die echter in Haarlem geheel genezen is. „Haarlem is een bijzonder gezonde stad voor ons geweest", verklaarde Speenhoff, „en is heb het er prettig gehad, al zijn de Haarlem mers ook wat stijf. Enthousiast is Speenhoff over de omgeving hier, vooral van Groenendaal heeft hij veel genoten en wij gelooven, dat het scheiden hem wel wat zwaar valt. Maar de tijden zijn veranderd en het wordt voor een dich ter zanger, zelfs al heeft hij liedjes gemaakt, die in de Nederlandsche letterkunde een bijz >n- dere plaats innemen, heusch niet meer zoo gemakkelijk gemaakt. Zijn genre (waar hij nooit van af week. onder de leus: Ik blijf trouw en wijk niet af) is nooit geëvenaard, zelfs niet benaderd, maar dertig jaar is een lange tijd, en de concourrentie o.a. met de bios ccpen al vindt hij daar ook meermalen een plaats op het tooneel is enorm Het huis op het Frans Halsplein wordt beide menschen wat te groot en bovendien zitten ze in den Haag dichter bij hun kinderen. Het afscheid van Haarlem beteekent ech ter in geenen deele een afscheid van het op treden in het openbaar. Daarvoor voelt de 65- jarige zanger zich nog veel te jong. Hij zou bijvoorbeeld, als de gelegenheid zich maar even voor zou doen, onmiddellijk bereid zijn met zeer veel genoegen een tournee naar en door West-Indië te maken. We zullen hem dus nog weieens door de ra dio hooren of persoonlijk zien optreden in zijn gekleede jas en met zijn trouwe guitaar. En dan zal het publiek genieten kunnen zelfs van zijn oudste werk. dat nog steeds gevraagd wordt waaruit de blijvende waarde daarvan blijkt van het broekie van Jantje, de brie] van de moeder aan haar zoon in de nor, de' goedgezinde meid, het meisje, dat je nooiS vergeet. Want het zijn liedjes, die men óók nooi$ yergeet, I

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10