RECLAME (tetisiocUwMfced. FRANKEN'S •BROODFABRIEKEN Ongerustheid bij belanghebbenden. DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE. Vlucht. Hel Befabftijksle 52e Jaargang Nó. 15728 Verschijnt 3agelijKs, EeKalve óp Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 OctoKer 1934 HAARLEM S DAGBLAD DtreeÖe: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOCRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 October. Tien Jaar Geleden. Het was gisteren tien jaar geleden dat Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke startten voor de vermaarde pioniers- vlucht naar Indië. Het begin was prachtig. Toen noopte een oververhitte motor de eenige motor hen tot een noodlanding bij Philippopel. Zware beschadiging en weken tijdverlies waren het gevolg. Maar een nieuwe motor werd gestuurd uit Nederland, de reis werd hervat en verder schitterend volbracht ondanks de enorme moeilijkheden die de pio niers te overwinnen hadden, en in 21 vlieg dagen bereikten zij tenslotte, op 24 November, Indië. Dat aantal van 21 vliegdagen maakt nu een vrij komischen indruk, maar die drie moe dige kerels vlogen met éen motor, in een toe stel met een kruissnelheid van 120 K.M. per uur het nieuwste model goedkoope auto van f 1500 kan nu méér halen en van grondorganisatie was vrijwel geen sprake. Als men over die dingen nadenkt dwingt de daad van het drietal nu nog meer eerbied af dan toen. De vergelijkingen dringen zich nu op. Tien jaar geleden. Dat was zes jaar na den oorlog. Toen was het commerciëele vliegtuig nog zóó primitief, en u kunt u dus voorstellen wat nog eens tien jaar eerder het militaire vliegtuig was. De oorlog begon toen, en weldra bracht het onbeholpen ding dood en ontzetting temidden van de millioenen-bevolkingen van Londen en Parijs. Stel u voor wat de huidige luchtmonsters zouden doen, die bij duizendtallen gereed staan (tegenover die tientallen van toen) als hun werd opgedragen „bevolkingen te demo' raliseeren", zooals het toen mildelijk ge noemd werd. Want men bestookte niet alleen munitiedepóts en militaire kernpunten en troepen, maar ook.... en telkens weer.... onbeschermde open steden. Ik heb de sirenes hooren loeien over Londen, in 1916, en de Duitsche vliegtuigen zien naderen, en men- schen door de straten zien rennen om een twijfelachtige beschutting in hun kelders te zoeken Maar tien jaar geleden was er vrede, en het is prettiger over de daad van v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke te schrij ven dan over dat andere. De pioniersreis naar Indië was geen destructief, maar prachtig constructief werk. Het legde den grondslag voor de prachtige HollandIndië diensten van de (dezer dagen 15 jaar oude) K. L. M. die tot de zeer zeldzame instellingen behoort, die in die tien jaar vooruit zijn gegaan. En hoe! Wonderlijk dat er zulke uitzonderingen zijn. In 1924 liet overigens de toekomst zich goed genoeg aanzien. Niet alleen voor de K. L. M. Wij hadden de na-oorlogsche crisis, die later slechts een eerste waarschuwing bleek te zijn geweest, net zoowat achter den rug en gingen de hoogconjunctuur in. Tot het najaar van 1929 zou stijgende welvaart heerschen. Aan- deelen Philips zouden het brengen tot over de 900 petik noem maar een enkel notee- rinkje. Weet u het nog? Het begin van die fan tastische periode is pas tien jaar geleden, en een van de groote enthousiasmen waarmee zij inzette werd verwekt door die drie pioniers van de K. L. M. Het was een tijd vol beloften, maar mis schien werd in de belofte van hun welslagen nog het minste vertrouwen gesteld. Iedereen vond hen moedige kerels en stugge doorzet ters, maar slechts weinigen voorzagen tot welke gevolgen hun prestatie zou leiden. De meeste menschen waren daar sceptisch over-. Men kon nog aannemen dat die vliegerij door technische verbeteringen op den duur minder gevaarlijk zou worden, maar zij zou altijd veel te kostbaar blijven. Er zat tenslotte toch niet veel redelijke toekomst in. Al die fantasieën over een vasten dienst op Indiënu ja, ge praat van menschen die met hun hoofd in de wolken liepen. Practisch onuitvoerbaar. We zijn tien jaar verder. En het merkwaar digste om te herdenken is eigenlijk wel dat van al de groote beloften van 1924 deze de eenige is, die inderdaad is vervuld.... R. P. Treinbotsing in Polen. Drie dooden, tien gewonden. WARSCHAU, 2 October (V.D.) Ten ge volge van den mist zijn hedenmorgen te acht uur de sneltrein WeenenWarschau en de trein GdyniaKrakau nabij het station Krzeszowice met elkaar in botsing gekomen. Volgens de ontvangen berichten zijn drie per sonen gedood en tien gewond. Een commissie van onderzoek heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. Orkaan houdt huis op Nieuw- Zeeland. Verwoestingen in steden en op plantages. WELLINGTON, 2 October (V. D.) Het district Wairarapa is gisteren door een orkaan geteisterd, waardoor alle telegraaf- en tele foonverbindingen zijn verbroken, zoodat na dere bijzonderheden ontbreken. Reizigers dee len echter mede dat te Masterton, Carterton en Greytown groote verwoestingen zijn aan gericht waardoor plantages ontworteld wer den, ruiten werden ingedrukt en de daken van tallooze huizen werden gerukt.. Eenige auto's werden dcor den storm ondersteboven geworpen. Persoonlijke ongevallen schijnen echter niet te zijn voorgekomen, Maakt ieder voor FRANKEN die zijn MELKBROOD eet, want Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. IngezMed.) DE CLEARING. Adres aan den minister. (Zie ook pag. 3). Te Rotterdam had Maandag een vergadering plaats van de besturen van een groot aantal organisaties uit velerlei takken van handel en bedrijf, waarin de bezwaren tegen het onlangs gesloten Nederlandsch-Duitsche verdrag in zake het betalingsverkeer werden besproken. De vergadering besloot met algemeene stem men het navolgende telegram aan den Minis ter van Economische Zaken te zenden: „De besturen van onderstaande organisaties uit velerlei takken van handel en bedrijf, heden te Rotterdam iir vergadering bijeen, teneinde nogmaals uiting te geven aan de groote zorg, bij hen gewekt door de dreigende bekrachtiging van het Nederlandsch-Duit sche verdrag inzake betalingsverkeer, Zijn ten zeerste verontrust zoowel door de mededeelingen „van officieele zijde" in de ochtendbladen van 29 September jl. gedaan als door het in de avondbladen van 1 October gepubliceerde onderhoud met Uwe Excellen tie. Nu medegedeeld is, dat van de bedragen, welke op de Nederlandsche clearing rekening gestort worden, slechts tien procent zal worden gereserveerd voor de aflossing van achterstal lige vorderingen op Duitschland en voor de aflossing van de op Sonderkonto en Zwischen- konto's gestorte bedragen, zijn de bestaande zorgen nog uitermate toegenomen. Bevestigd is hiermede het verpletterende bericht, dat de betalingen terzake van gesloten contracten en geleverde goederen zullen wor den achtergesteld bij betaling van nog niet op- eischbare of zelfs nog niet bestaande vorde ringen, zulks in strijd met de verwachtingen, gegrond op de op 14 Augustus van regeerings wege gedane mededeeling, dat de toen getrof fen regeling in het bijzonder zou dienen, om spoedige liquidatie van het Sonderkonto te vergemakkelijken. Het belang van handhaving van den export wordt dezerzijds ten volle erkend. De ontwor pen regeling zal evenwel den export juist ver hinderen, aangezien zij den meesten expor teurs hun bedrijfsmiddelen onthoudt en den overigen alle vertrouwen ontneemt. De gezamenlijke besturen herhalen met grooten nadruk het van alle zijden gedane verzoek om bekrachtiging van het ontworpen verdrag achterwege te laten, indien niet beta ling van de dusgenaamde oude vorderingen binnen redelijken termijn verzekerd is of te dier zake een regeeringsgarantie is gegeven. Zij verzoeken voorts Uwe Excellentie drin gend een commissie van vier leden uit de ge zamenlijke besturen op korten termijn in audiëntie te willen ontvangen en dag en tijd daartoe aan te geven aan Mi-. L. J. Hymans van den Bergh, Boompjes 46, Rotterdam. Voorts werd uit de gezamenlijke besturen een coihmissie benoemd van 5 leden met de opdracht na te gaan. op welke wijze de geza menlijke Nederlandsche exporthandel het best gemeenschappelijke belangen als de onder havige zal kunnen behartigen. Werkloozen krijgen brandstof fentoeslag. Departement bereidt regeling voor. De minister van sociale zaken heeft, naar wij vernemen, opdracht gegeven aan de be trokken afdeeling van zijn departement, een regeling voor te bereiden voor het verstrekken van subsidie in de kosten van door gemeente besturen in den komenden winter te verstrek ken brandstoffentoeslag aan werkloozen. ECONOMISCHE RAAD. Secretariaat. Bij K. B. is met ingang van 1' October aan dr. P. Lieftink als secretaris van den econo- mischen raad en als secretaris van de vaste commissie van dien raad voor de handelsver dragen eervol ontslag verleend, met gelijktij dige benoeming in deze functie van drs. J. C. Kruisheer Engelsche Liberale Partij eischt onderzoek. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 1 October. Dezer dagen is bekend gemaakt dat de Li berale Partij, zoodra het Lagerhuis bijeen komt, van de regeering zal eischen dat zij een openbaar onderzoek zal laten instellen naar den handel in oorlogsmiddelen door Engelsche firma's. Deze stap is voortgekomen uit. de op zienbarende onthullingen van een gelijksoortig onderzoek voor een commissie van den Ame- rikaanschen Senaat. Over de beteekenis van deze onthullingen wordt verschillend geoor deeld. In vele gevallen hebben ze slechts ver teld dat praktijken, die zich in allen handel voordoen, ook aan den handel in wapentuig niet vreemd zijn. Maar juist omdat het hier wapenen geldt, wordt aan de resultaten van het onderzoek in Washington sensationeele beteekenis gehecht. De fabrikanten van wa penen verklaren altijd dat er vraag is naar hun producten en dat andere fabrikanten aan de vraag zouden voldoen indien zij het niet deden. Zij gaan nog verder en leggen uit dat zij in dezelfde positie verkeeren als scheikun dige laboratoria, waar genees- en verdoovings- middelen worden vervaardigd welke mensche- lijk lijden kunnen voorkomen, maar bij mis. bruik ellende en dood veroorzaken. Met andere woorden, zij beroepen er zich op dat wapenen noodzakelijk zijn voor bescherming en voor de handhaving van internationale orde en in ternationaal recht. Een weigering om wape nen te leveren zou geen doel treffen en tot chaos leiden. Zij die bezwaar hebben tegen de werkzaam heid der bewapening-firma's verklaren dat de staat zelf de middelen voor zijn bescherming kan vervaardigen. De tegenstanders van de particuliere wapenindustrie ontkennen de noodzakelijkheid van wapentuig en munitie niet. "Zij meenen echter dat er ruimschoots bewijzen zijn dat de groote particuliere wa penfirma's een funeste rol spelen in de wereld als agenten voor oorlog en als oorlogverwek kers. Hun handelspraktijken zijn corrupt en zij doen een ontaardenden invloed gelden op de politiek. Serum tegen gele koorts. Succes voor het Instituut Pasteur. Reuter meldt uit Parijs: Nicolle, de direc teur van het Instituut Pasteur in Tunis, heeft Maandag in de Academie der Sciences mede deeling gedaan van de ontdekking van een serum tegen gele koorts. De eerste proeven zijn in Tunis genomen door Jean Laigret van het Instituut" Pasteur in Tunis. De resultaten van deze proeven wa ren zoo overtuigend, dat de geleerde Mathis besloot om ze in Fransch West-Afrika voort te zetten. In drie maanden zijn meer dan 3000 menschen met het serum behandeld. De gouverneur-generaal van dit gebied heeft, gezien de resultaten, de inenting met het serum verplichtend gesteld. Het serum be houdt het heele verdere leven zijn uitwerking. De Fransche vlieger Lemoine verongelukt. Valscherm opende zich niet. PARIJS. 2 October (V. D.» Uit Amiens wordt gemeld, dat de bekende Fransche vlie ger Gustav Lemoine gisteren tijdens een proef tocht met een nieuw vliegtuig om het leven is gekomen. Lemoine zag zich genoodzaakt van zijn valscherm gebruik te maken om uit het toestel te springen. De parachute ging echter niet open en Lemoine stortte van groote hoogte omlaag. Lemoine was houder van het wereld-hoogte record 1933. (Miss Carstairs, een rijke Engel sche, die veel prijzen heeft behaald in motorbootraces gaat voorgoed de eenzaamheid zoeken op een eiland van de Bahamagroep, dat zij gekocht heeft.) Mejuffrouw Carstairs gaat op reis naar een van de Bahamas, Zij heeft genoeg van 't leven in de blankenmaatschappij Daar gaat ze vruchten kweeken, zooals mangaas en bananaas, Met niets dan zwartjes om zich heen; daar voelt ze zich weer vrij. Zij heeft haar gansch bezit verkocht van snelle motorbooten, Waarmede zij in races reeds een kast vol prijzen won, Zij heeft intens genoeg gekregen van haar landgenootenj En dorst slechts naar de eenzaamheid en naar de tropenzon, Zij had een landgoed met een park. dat is ze gaan verkoopen, Haar autos en haar scheepswerf zijn al van de hand gedaan, Zij rijdt niet meer en vaart niet meer, zij wil alleen maar loopen, In 't gouden licht der zon en in het zilvren licht der maan. Zij gaat het druk geroezemoes voorgoed den rug toedraaien, En verder 't leven slijten, waar geen menschenmassa woelt, Daar, waar de warme winden door de slanke palmen waaien, Daar. waar de golfslag murmlend op de heete stranden spoelt. De tele-, micro-, gramofoon, de radio ontvluchten, Ver van den fiscus, van de Bern's en van de motorsport, Alleen maar soezend droomen onder tropisch blauwe luchten, Waar nooit een mensch afgunstig door zijn buur beroddeld wordt. Zij nam 't besluit, zij gaat erheen en. heusch, dit is geen bluf nou. Indienja, alsen in 't geval dan wist ik, wat ik dee, Wanneer ik niet getrouwd was en die juffrouw was geen juffrouw, Dan bood 'k me aan als compagnon en ging ik dolgraag mee.. P. GASUS. L. J. A. KEMPER f De heer L. J. A. Kemper, directeur van Restaurant Royal aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage. is gisteren overleden. De heer Kemper was één der meest geroem de restaurateurs, wiens naam tot ver over de landsgrenzen reikte. Toch heeft hij bijna zijn geheele leven in Den Haag gewerkt. Te Am sterdam is hij geboren. ALs jongen begon hij zijn loopbaan bij een banketbakker. Zijn ken nis als kok breidde hij uit door werkzaamheid in verschillende groote hotels. Na den Balkan-oorlog in Den Haag terugge keerd, vestigde hij zich in het oude restaurant Royal op de plaats waar nu het gebouw staat van de Ned. Handel-Maatschappij. Hij is toen nog eenigen tijd directeur van de restauratie van de Vieux Doelen geweest, waarna hij be slag legde op het pand van Gravin v. Bylandt aan het Voorhout, waar hij zijn restaurant Royal vestigde. Sedert 1928 explyoiteerde hij ook de bekende Boerderij Meerrust te Warmond. Bij speciale gelegenheden aan het Hof was Kemper steeds de man, die voor de maaltijden zorgde- BURGEMEESTER WASZINK NEEMT ONTSLAG. Bij K. B. is aan mr. M. A. M. Waszink, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1935. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Roermond. De Spaansche regeering Samper is afgetreden pag. 4 Het Roemeensche kabinet Tatarescoe wordt gereorganiseerd. pag. 4 Op Cuba is als gevolg van revolutionnaire plannen de staat van beleg afgekondigd. pag. 4 Henderson gaat heen als secretaris van de Britsche Labour Party. pag. 4 Op 2C October komt liet „goudblok" bijeen. pag. 4 Burgemeester Lambooy van Hilversum heeft vragen beantwoord omtrent den filmbrand. PaS- 3 Onze uivoer uit Duitschland is dalende. pag. 3 De premie van de Ongevallenwet zal worden verhoogd. pag. 3 Gisteren was het tien jaar geleden, dat het eerste Nederlandsche vliegtuig naar Indië vloog. pag. 3 De provinciale begrooting voor 1935 houdt geen belastingverhooging in. pag. 6 Ged. Staten van Noord-Holland willen een geldlecning van bijna 1.900.000 gulden aan gaan. pag 6 De gemeenteraad van Haarlem zal wederom te beslissen krijgen over de pensioenen der wethouders. pag. 6 Speenhoff heeft Haarlem verlaten. pag. 6 De verbetering van de provinciale wegen. pag. 13 Laatste berichten. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Tien jaar geleden. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De Engelsche liberale partij eischt een onder zoek naar de particuliere wapenindustrie. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De a.s. lucht race Engeland Australië. pag. 13 J. II. de Bois: Eeretentoonstelling H. van Steenwij ck. pag. 7 J. II. tic Bois: Een gebrandschilderd raam in de Nieuwe Kerk. pag. 7 J. B. Schuil: Liefdelessen van Molière. pag. 7 H. G. Cannegieter: Kijk door de ruiten. pag. 7 L. S.: Ons eigen land. pag. 7 Schaakrubriek pag. 11 Vergiftiging door ondeugde lijke levensmiddelen. Man, vrouw en zes kinderen aangetast. AMSTERDAM, 2 Oct. In het gezin Las van Bennekom aan de Bestevaerstraat, be staande uit man, vrouw en zes kinderen, heb ben zich vergiftigingsverschijnselen voorge daan De ontboden gemeentearts, de heer van D„ constateerde bij zijn onderzoek, dat de ver giftiging te wijten moet zijn aan het. nuttigen van worst of oude kaas. De ouders en vier van de kinderen hebben dit voedsel genuttigd. De man en vrouw zijn reeds ernstig ziek, de vier kinderen in iets minder ernstige mate. De af deeling Volksgezondheid van den Geneeskun digen Dienst, de Keuringsdienst voor vleesch en vleeschwaren aan het abattoir alsmede de Keuringsdienst van waren, hebben het verder onderzoek te hand genomen. Bij twee winke liers, resp. in de Witte de Withstraat en de Kinkerstraat, die de worst en de kaas verkocht hebben, is wat er van deze levensmiddelen over was, in beslag genomen. Of zich bij andere gezinnen ziekteverschijnselen hebben voorgedaan, is nog niet bekend. De werkloozen. De quaestie van verhaal te Haarlem. Zooals men weet heeft de gemeenteraad van Haarlem onlangs, ondanks het verzet dat daartegen bleek, besloten verhaal van steun ook toe te passen op uitgetrokken werkloozen. A.s. Dinsdag zal een vergadering gehouden worden van bestuurder van vakorganisaties bij den Haarlemschen Bestuurdersbond aan gesloten gehouden worden, waarin de heer M. A. Reinalda en mej. W. G. van Vliet, leden van den gemeenteraad, de quaestie van het verhaal zullen bespreken. GöMBöS NAAR WARSCHAU EN ROME. BOEDAPEST. 2 October. (V. D.) De Hon- i gaarsche minister-president Gömbös zal in den loop van deze maand zijn re^ds lang aan gekondigd bezoek aan Warschau brengen en is voornemens na zijn terugkeer eer. reis naar Rome te maken. Op den Bückeberg in Westfalen is Zondag het ..dankfeest voor den oogst" gevierd, waarbij Hitier en Goebbels het woord hebben gevoerd. Naar schatting waren zevenhonderdduizend boeren en boerinnen aanwezig. OUD EMAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. GRONINGEN, 2 October (V. D.) Hedenmor gen werd de 78-jarige werkman A. H. op den Heerenweg alhier door een auto aangereden. Het slachtoffer kwam te vallen; met een ern stige schedelbreuk werd de man naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1