BINNENLAND Invoer uit Duitschland dalende. DINSDAG 2 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 N. V. V. tegen wijziging der Kieswet. Adres aan de Tweede Kamer. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.) heeft een schrijven gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij zich richt tegen het onlangs inge diende wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. Deze wijziging, die de onvereenigbaarheid zal invoeren van het lidmaatschap van ge meenteraad en Provinciale Staten met de functie van bestuurslid van bonden van overheidspersoneel en deze regeling ook uit breidt tot echtgenooten, van bestuursleden, wordt door het N. V. V. als overbodig en on billijk beschouwd. Een zelfde ontwerp is in 1930 reeds inge diend en toen verworpen. Het N. V. V. betoogt, dat er in dien tijd geen feiten zich hebben voorgedaan, die een der gelijke regeling nu noodzakelijk maken. Het N. V. V. dringt er bij de Kamer dan ook op aan het voorgestelde ontwerp te verwerpen. Tegen de z.g. examenspelling. Vereeniging opgericht voor orde en eenheid in de schrijftaal. Door enkele personen, die zich met de han delwijze van het Departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen ten aanzien van de schrijfwijze onzer taal niet kunnen ver eenigen, is dezer dagen het initiatief genomen tot het oprichten van de ..Nationale Vereeni ging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal". Het voorzitterschap is aanvaard door Prof. Mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Secretaris is de heer H. A. Höweler, conrec tor aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam. Deze vereeniging stelt zich ten doel: hand having van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel behoudens de gebruikelijke af wijkingen inzake de verbuiging van .,een' „geen", „mijn" enz. zoolang niet tot stand is gekomen een hervorming, die het karakter draagt van een nationaal werk. Deze hervorming dient tevens aannemelijk te zijn voor Vlaanderen en bijgevolg voorbe reid te worden door een veelzijdige commissie die in beide geleelten van 't taalgebied geldt als bevoegd bij uitnemendheid. De vereeniging zal zich met alle beschikbare middelen verzetten tegen de verbreiding van de zoogenaamde examenspelling welker invoering geen eenheid oplevert, doch het aantal in practijk gebrachte systemen met minstens één vermeerdert, en die bij algemeene aanvaar ding onherstelbare schade zou toebrengen aan de schrijftaal. Prinses Juliana bruidsmeisje? Bij het huwelijk van prins George en prinses Marina. Reuter meldt uit Londen: Volgens een be richt in de „Sunday Dispatch" zou prinses Juliana worden uitgenoodigd om een dei- bruidsmeisjes te zijn bij het aanstaande huwe lijk tusschen prins George van Engeland en prinses Marina, dat op 29 November a.s. te Londen zal worden voltrokken. Een bevestiging van dit bericht is evenwel niet te krijgen. NIEUWS UIT ARTIS. Herfst in Artis beteekent dieper kleur en opgewekt leven bij verschillende dieren. Ka- meelen, bisons, wisents. kiangs glanzen nu in de zware wintervachten en de luid hun bronstroep uitschreeuwende hertenbokken slaan opgewonden de vernieuwe gewei-stangen tegen hekken en boomstammen. Onder de vogels breekt bij de verschillende eendenwoerden al de bonte pracht van het winterkleed door. dat tegen Kerstmis bij allen op volle schoonheid zal prijken. Ook zijn de wijfjes nu al doende met in wonderlijke uit drukkingsbewegingen haar gemoed te luchten, hoewel het sociaal verband gedurende de koude wintermaanden gehandhaafd blijft. Wondermooi is in deze zonnige dagen het aan gloeiende coloriet van de zware Artisboomen, waaronder de felle kleurenweelde van dahlia's, asters, en late begonia's. Zoo is 't nu de tijd voor een herfstbezoek aan Artis. Werkloozenkassen in de textielindustrie in nood. Verhooging van subsidie-percentage verzocht. Handelsverdrag met de Ver. Staten? Binnenkort zouden onderhandelingen geopend worden. Naar de Nederlandsche Kamer van Koop handel te New York van betrouwbare zijde verneemt, zoo wordt aan de „Tel." gemeld, zullen binnen de eerstkomende v\v of vijf maanden onderhandelingen tegemoet gezien worden over een handelsverdrag op basis van reciprociteit, tusschen de Vereenigde Staten en Nederland. Waarschijnlijk zal de Nederlandsche Regee ring wanneer het tijdstip voor de onderhande lingen is aangebroken een delegatie naar Amerika zenden ten einde te Washington met de autoriteiten te confereeren. Radium bij de grens van Nederl. Guyana. Ontdekking van den onderzoeker Von Sickingen. PORT OF SPAIN (Trinidad 1 October (Reu ter).Dr. Otto von Sickingen, die een on derzoekingstocht. heeft gemaakt door het Noorden van Zuid-Amerika, heeft verklaard, dat hij op de grens van Nederlandsch Guyana en Brazilië radhrm v,ee~" vev^' terwijl volgens hem hier ook alluviaal goud aanwezig moet zijn. Dr von Sickingen verklaarde verder nog. dat hij op zijn tochten een tot nu toe onbe kende slangensoort heeft ontdekt, welke door de inboorlingen wordt gebruikt als genees middel tegen ruggemerg-ontsteking. Hij heeft enkele exemplaren meegenomen en Indien het middel werkdadig blijkt, be teekent dit een belangrijke stap vooruit in de bestrijding van de kinderverlamming. De filmbrand te Hilversum. Burgemeester Lambooy beant woordt vragen van raadsleden Controle geschiedde slechts af en toe. SLACHTOFFERS VAN DEN WEG. Zondagavond is op den Rijksweg naar Sit- tard bij Maastricht de 14-jarige J. door een taxi uit Maastricht aangereden. De jongen is gister nacht in het ziekenhuis overleden. Maandagmiddag is Langezwaag de echtge- noote van den heer B. Snijders, te Assen, die per rijwiel in de righting Gorredijk reed. op het moment, dat zij voor een auto. waardoor zij te dicht bij de trambaan kwam. aange reden door de stoomtram uit Heerenveen. De vrouw werd over den weg gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd De heer Winterink uit Drempt die met zijn rijwiel op den weg tusschen Zutphen en Em merik te Toltdijk onder de gemeente Steen deren reed, stak plotseling zonder teeken te geven, den weg over met het gevolg, dat hij werd gegrepen door een auto. bestuurd door den hr. Bodifee uit Deventer. De hr. Winterink kreeg een schedel fractuur en een ernstige hersenschudding. In verband met den brand in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Hilversum, waar vorige week tijdens een filmvertooning brand is uit- broken. hadden twee raadsleden vragen aan B en W. gesteld. De burgemeester heeft hierop thans uitvoerig geantwoord. Hij geeft uitdrukking aan het gevoel van medelijden bij het gemeentebestuur en de ganschc burgerij. Voorts brengt de burgemeester dank aan hen, die aan het reddingswerk hebben deelgeno men. Wat de beantwoording der vragen be treft, vermelden wij het volgende: Bij de oprichting van een gebouw, waarin voor het publiek toegankelijke ruimten, wor den in de bouwvergunning door den comman dant van de brandweer, met het cog op brandgevaar samengestelde voorwaarden op genomen. Is het gebouw niet voor filmvoor stellingen bestemd, dan worden geen bijzon dere. met zoodanige voorstellingen verband houdende op voorkoming van brandgevaar voorwaarden gesteld. Het geven van een filmvoorstelling, waarbij het publiek toegang heeft, is een vertooning in den zin van art. 101 der Alg. Politieveror- ning. Zoodanige voorstelling mag niet worden gegeven dan na daartoe verkregen vergun ning. Filmvoorstellingen in bioscopen mogen niet plaats hebben dan met inachtneming van zeer uitvoerige voorwaarden, welks des gevraagd voor leden van den raad ter inzage zijn. Filmvoorstellingen in andere voor het pu bliek toegankelijke gebouwen mogen niet an ders worden gegeven dan met in achtneming van de veiligheidsvoorwaarden aan de ver gunning verbonden, t;w. het aanwezig zijn van een emmer water en een natten dweil in de onmiddellijke nabijheid van het filmappa raat en het opgeborgen zijn van de rolpren ten. zoowel vóór als na de vertooning. in de daarvoor bestemde filmkoffers. Voor enkele jaren werd de naleving der voorwaarden regelmatig gecon'-oleerd. In den laatsten tijd geschiedde dit slechts af en toe. Deze controle werd uitgeoefend door de politie, op haar verzoek, met het oog op mo gelijk brandgevaar, zoo noodig door de brand weer. De aanvragen ter bekoming van een ver gunning tot het geven van filmvoorstellingen werden als regel ingediend bij de politie door deze onderzocht en naar bevind van zaken afgedaan. Op de vraag of voor de betreffende film voorstelling' toestemming gevraagd was aan de politie-autoriteiten, antwoordt de burge meester bevestigend. Eveneens wordt bevesti gend geantwoord op de vraag of deze toestemming verleend is; de waarnemend hoofdinspecteur heeft op de aanvrage zijn fiat gegeven: echter is niet na te gaan wie de vergunning zelf in dit geval heeft mede onder teekend. In het onderhavige geval is verder voor den aanvang der voorstelling niet gecontro leerd of de voorwaarden werden nageleefd. De brandweer kon dit niet doen. daar zij van de verleende vergunning geen kennis droeg. De in de vergunning voorgeschreven voor zorgsmaatregelen waren niet getroffen, terwijl eveneens was afgeweken van de bij de bouwvergunning gestelde eischen. Er waren meer dan het aantal toegestane stoelen aan wezig: een deur die met een handgreep moest kunnen worden geopend, was met een sleutel afgesloten, terwijl de sleutel niet op de deur zat. In den doorloop stond een buffet. Het voorgeschreven brandbluschapparaat was niet aanwezig. Een luchtvaartjubileum. Op 1 October 1924 vertrok het eerste toestel naar Indië. Nu wekelijksche dienst. De dienst van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij naar Nederlandsch-Indië heeft het karakter van het evenement reeds langen tijd verloren en dat is wel de grootste hulde, die men de leiding en den piloten van dit lichaam brengen kan. Eiken Donderdag ver trekt een Fokker-vogel van Schiphol, zijn weg kiezende over bergen en woestenijen, met prachtige regelmaat, het langste traject ter wereld afleggend in de vaste luchtdiensten. De vermelding van de aankomst op de tus- schenstations, het bereiken van het einddoel, de terugkeer in het eigen land, is thans be perkt tot korte berichten. Men weet het en zoekt snel naar iets anders, dat meer sensatie biedt. Gisteren is het echter anders geweest. Toen hebben ongetwijfeld velen weer iets gevoeld van de ontroering die hen precies tien jaar ge leden heeft aangegrepen, toen in den morgen van den len October een Fokker- vliegtuig van het type F VII. uitgerust met een water- gekoelden Rolls Royce-motor, het luchtruim koos. De eerste vlucht naar Indië. moeizaam voor bereid door het Comité Vliegtocht Neder- landsch-Indië was begonnen. De namen van drie Nederlandsche pioniers waren op ieders lippen: A N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, leider van de vlucht. Luitenant H. van Weerden Poelman, 2e piloot en P A. v. d Broeke. boordwerktuigkundige. Nederland en Insulinde volgden in spanning deze vlucht, maar spoedig kwam de groote teleurstelling: de F VII had door een motorstoring een nood landing moeten maken bij Philippopel. Het feit. dat het toestel niet beschadigd was ver levendigde de hoop, dat de tocht weldra zou worden voortgezet. Het heeft niet zoo mogen zijn. Een nieuwe motor kwam uit Nederland en de vlucht kon worden voortgezet, etappe na etappe werd afgelegd, tot eindelijk het groote moment kwam dat de F vn daalde op het grondgebied van Indisch Nederland. Op het marmeren bord in de hall van het stationsgebouw der K.L.M. op Schiphol, waar op in stijlvolle letters het feit van deze histo rische daad is gegrift met daaronder de sobere vermelding van nieuwe grootsche vluchten naar Indië; van Geyssendorfer en Scholte met hun flegmatieken Amerikaanschen passagier Van Lear Black, van Luitenant Koppen met de ..Postduif" en van Van Tijen's solovlucht met een sporttoestel, was een kleine krans gehan gen: een stille maar diepgevoelde hulde van de K.L.M. aan het drietal koene vliegers. Verhooging premie Ongevallenwet. Het risico neemt steeds toe. Kosten niet meer door de opbrengst gedekt. Naar wij vernemen, moet rekening worden gehouden met dc mogelijkheid van een op 1 Januari 1935 ingaande verhooging van het premie-tarief voor de Ongevallenwet 1921 met tien ten honderd. Deze verhooging is volgens de Tel. een ge volg, dat de kosten van dit deel der sociale verzekering niet meer gitdekt worden door de premies. In de jaarverslagen van de Rijks verzekeringsbank is er reeds meer dan eens op gewezen, dat het ongevallenfonds den laat sten tijd met verlies werkte. Dit kon echter tot dusver door de reserves worden gedekt, doch de regeering heeft het onjuist geacht, en het zou ook onmogelijk zijn, om hiermede door te gaan. Het verlies door het Ongevallenfonds ge leden. vindt, naar wij voorts vernemen, voor namelijk oorzaak in de geregelijk stijging van het risico, in het fe:t. dat de bedrijven steeds meer arbeiders zonder vakbekwaamheid in dienst nemen, ten gevolge waarvan, evenals door de loondaling in het algemeen, de ad ministratiekosten zwaarder drukken op de premie dan voorheen De premie wordt im mers als een bepaald percentage van het loon van den verzekerde geheven. Een andere oorzaak voor het verlies is nog de verhooging van de tijdelijke uitkeering van zeventig tot tachtig procent en ten slotte doet zich ook de toeneming van de straatgevaren, het grooter worden van het verkeersrisico, in belangrijk ongunstige mate gevoelen. HET BRANDT. Maandagmiddag omstreeks twee uur ont stond, waarschijnlijk door het spelen met lu cifers door een 6-jarig kind, brand in een achttal korenmij ten en een grooten land- bouwschuur, toebehoorende aan den landbou wer R. Teuben te Annen (Dr.). Een groote hoeveelheid graan, benevens een hoeveelheid stroo en landbouwgereedschappen welke op geslagen waren in den schuur werden een prooi der vlammen. De schade die op onge veer f 4000 geschat wordt, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De boerderij kon be houden blijven. Maandagavond omstreeks acht uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een grooten landbouwschuur. staande bij de boer derij van den heer Onderdijk te Middeldorp (Wieringermeerpolder). eigendom van de Landbouw Cultuur Maatschappij. De schuur brandde tot den grond toe af. Eenige hon derden hektoliters tarme, vele landbouwwerk tuigen, twee tractors, een personenauto en een motorrijwiel werden door het vuur ver nield. zoodat deze geen gevaar meer op kon den leveren. Hierbij heeft de heer O. verwon dingen opgeloopen. De schade wordt op onge veer 30.000 gulden geschat. Door de toeneming der werkloosheid in de textielindustrie, zijn de werkloozenkassen der textielarbeidersbonden ondanks de herhaalde lijk en ook nog dit jaar getroffen bezuinigings maatregelen, in een toestand gekomen, die opnieuw voorziening in een of andere richting noodzakelijk maakt. De situatie is zoo, dat ingrijpende bezuini gingen niet meer te treffen zijn, terwijl op de bijdragen der leden geen verhooging meer kan worden toegepast, mede wegens de veelal zeer lage loonen, die in de textielindustrie verdiend worden en de zeer groote werkloosheid, die reeds langen tijd in deze industrie heerscht. Gezien de buitengewone omstandigheden, waarin deze kassen verkeeren, heeft reeds eenigen tijd geleden een conferentie plaats ge vonden van de kasbesturen met den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. Ook is een schrijven verzonden aan den Minister van Sociale Zaken, waarin op ver schillende gronden betoogd werd dat alleen een verhoogd subsidiepercentage, de ge- wenschte uitkomst zou kunnen bieden. De pogingen om op deze wijze het function- neeren der kassen voor 1934 te verzekeren, hebben tot nog toe, tot geen resultaat geleid. In een dezer dagen gehouden gecombineerde hoofdbesturenvergadering der textielarbeiders- bonden „St. Lambertus", ..De Eendracht" en „Uniias" is besloten, deze pogingen alsnog voort te zetten in de hoop dat voor de moei lijkheden. waarvoor deze kassen zich geplaatst zien, in een of andere richting een oplossing gal kunnen worden gevonden. Daardoor ook moeilijkheden met betalen. Men zij voorzichtig. Verklaringen van minister Steenberghe. Minister Steenberghe heeft in een interview de beteekenis aan de nieuwe clearing-overeen- komst met Duitschland uiteengezet. Hij wees er op, dat alle moeilijkheden voor de toekomst niet geheel opgeheven zijn, doch dat de clearing in principe het technisch ap paraat is om te waarborgen, dat de betaal middelen, die wij aan Duitschland verschul digd zijn, in het Nederlandsche belang ge bruikt zullen worden. Toen van Duitsche zijde eenige waarborgen gegeven waren voor de be langen van den Nederlandschen tusschenhan- del, die bij de leverantie van vreemde grond stoffen aan Duitschland in belangrijke mate is betrokken, is de Nederlandsche regeering er toe overgegaan in een klein percentage vrije deviezen toe te stemmen. Achterstand in de betaling der vorderingen. Wat de ernstige klachten door het bedrijfs leven betreft, in het bijzonder met de achter stand in de betalingen der vorderingen merkte de minister het volgende op: De bekende Sonder-konto-regeling function- neerde tot einde Mei tamelijk goed. Een steeds grooter deel van de betalingen aan Nederland moest over het Sonderkonto worden geleid, zoo dat de verkoop der Sonderkonto -marken met deó' stortingen op die rekening geen gelijken tred konden houden. Daar kwam bij, dat van het Sonderkonto in stijgende mate misbruik werd gemaakt, doordat ook landen die met Duitschland geen regeling hadden getroffen voor hun vorderingen de betaling lieten loopen over het Nederlandsche Sonderkonto. Bij het protocol van 5 Juni werden tegen deze mis. bruiken maatregelen genomen, doch deze kon den niet verhinderen, dat het saldo op het Sonderkonto onheilspellend begon te groeien en de afwikkeling een toenemende vertraging ondervond. Daar kwam bij. det bepaalde cate gorieën van goederen geheel buiten de Son der konto-regeling waren gesteld en betaling daarvan door het inmiddels door de Duitsche regeering ingevoerde stelsel van dagelijksche deviezentoewijzing eveneens vertraging ging ondervinden. Het zelfde lot trof later ook nog andere Nederlandsche vorderingen. Inmiddels waren de onderhandelingen met de Duitsche regeering geopend, doch in eerste instantie mislukt. De regeering heeft toen de autonome clea ring ingesteld. Bij deze maatregel zat de be doeling voor in de eerste plaats de afwikkeling van het Sonder-konto te bevorderen. Deze toeleg is echter niet gelukt. De minister schrijft zulks hieraan toe, dat de Nederlandsche invoer uit Duitschland de laat ste maanden belangrijk is achteruitgegaan, in belangrijker mate dan het Nederlandsche publiek zich wel heeft gerealiseerd, terwijl anderzijds onze uitvoer naar Duitschland is toegenomen. De Nederlandsche uitvoerhandel werd niet terughoudender, niettegenstaande de waar schuwing. welke de instelling van het Zwi- schenkonto beteekende. Van deze tusschen- rekening. welke slechts een voorportaal was, kon eerst op Sonderkonto gestort worden in de mate waarin deze laatste rekening werd afgewikkeld. Tegen de verwachtingen in ble ken na eenige tijd de stortingen op Zwischen- konto belangrijk grooter, dan de bedragen van het Sonderkonto. die werden afgewikkeld. Dat niettegenstaande de moeilijke vooruit zichten de uitvoer toch op peil gebleven is, is te verklaren door de groote vraag in Duitsch land naar Nederlandsche producten. Er waren goede prijzen te maken en de Nederlandsche handel meende goede zaken te maken. De Duitsche schuldenaren waren volgens expor teurs over het algemeen solvabel. Intusschen heeft men het algemeene risico, gelegen in de geheele Duitsche situatie, te laag getaxeerd. Van regeerings- wege is dan ook hQthaaldelyk gewaar schuwd, voorzichtig te zijn. Naar aanleiding van de uitlatingen van exporteurs volgens welke men meent van de ernst der situatie onkundig te zijn gelaten, merkt de minister op, dat de ontwikkeling van de Duitsche deviezenpositie en van de Neder- landsch-Duitsche handelsbalans de laatste maanden wel bijzonder verrassend is geweest. Eerst wanneer alle gegevens over omvang en samenstelling van de achterstand bekend zijn, zal de regeering kunnen overwegen of er ,m bijzondere gevallen maatregelen in het be- Publiceering van radio programma's. Op een weekblad beslag gelegd. De Omroep-vereenigingen zetten den strijd voort tegen de publicatie in andere weekbladen van de radio-programma's, door deze vereeni- ;ïngen samengesteld Na de „Aether Bode" is thans het weekblad .Rusland van Heden" door Mr. P. J. Witteman namens de vier omroepverenigingen in beslag genomen. Dit weekblad dat sinds enkele maan den te Amsterdam wordt gedrukt, publiceerde radio-programma's en ook die der omroepver- eenigingen, waardoor de uitgever zich volgens Mr. Witteman schuldig maakt aan overtreding der auteurswet. Twee weken geleden is ten kantore van den hoofdredacteur van „Rusland van Heden" aan de Nieuwe Heerengracht be slag gelegd op enkele exemplaren. Maandag kwam de uitgever van het blad in kort geding tegen dit beslag op. Mr. Simon de Jong, optredende voor eischer, betoogde, dat de verkorte programma's die het weekblad geeft, eigenlijk geen radiopro gramma's zijn. doch slechts nieuwstijdingen. Pleiter verklaarde voorts dat deze berichten verstrekt worden door een persbureau. Van overtreding van art. 15 van de auteurswet zou dus geen sprake zijn. Mr. Witteman voerde hier tegen aan dat zulks niet mogelijk is De omroep-vereenigingen verstrekken deze pro gramma's aan het persbureau om ze-in de dag bladen te doen publiceeren. echter met het uitdrukkelijk verbod om ze aan de weekbladen ter publicatie aan te bieden. De president achtte het gewenscht. dat dit punt nader wordt onderzocht, alvorens de be handeling te vervolgen. De zaak werd derhalve uitgesteld tot heden. lang van het bedrijfsleven kunnen worden ge nomen. Een binnenkort te publiceeren maatregel ten opzichte van onzen zuivelexport, maakte hier op een uitzondering, daar het hier een bij zonder geval betreft in verband met heffingen krachtens de crisis-uitvoerwet. Inmiddels wordt van 24 September af 10 pet. van de stortingen achtergehouden. Volgens de minister bleek het niet gewenscht dit percentage hooger te stellen, omdat, wan neer de handelsbalans niet verandert het zeer de vraag is, of de export zonder meer op het peil Van de vorige maanden gehandhaafd kan blijven. Bij een hooger aflossingspercentage zou dit natuurlijk nog veel twijfelachtiger zijn dan het nu reeds is. Zou men, hetgeen de on tevredenen vragen, de achterstand geheel vóór nieuwe zaken willen laten gaan. dan zou de export gedurende geruimen tijd geheel stop gezet moeten worden. Tot uitkeering van de betreffende bedragen aan de exporteurs zal woi'den overgegaan zoodra een volledig overzicht is verkregen. De klacht, dat men niet voldoende van de ver schillende regelingen op de hoogte is gesteld is onjuist. Op de verwijzing, dat volgens sommige exporteurs de export ook thans niet te hand haven zal zijn, antwoordde de minister het volgende Natuurlijk zal de omvang van de zaken achteruitgaan, wanneer een deel van het be drijfskapitaal is geïmmobiliseerd. De regeering zal echter toch reeds de ontwikkeling van in- en uitvoer zeer aandachtig moeten volgen wil de clearing behoorlijk functionneeren. Onder alle omstandigheden zal voorkomen moeten worden, dat er in de clearing een nieuwe achterstand ontstaat. Dit gevaar is niet denk. beeldig, gezien de ervaringen, die vrijwel alle landen reeds hebben opgedaan bij de met Duitschland gesloten clearingverdragen. In dit opzicht durft de minister evenwel te zeggen, dat het clearingverdrag tusschen Nederland en Duitschland grondiger is bekeken dan bij vele der andere verdragen het geval is. Ge tracht zal worden de gevaren, die ongetwij feld in deze clearing schuilen, zooveel mogelijk te bezweren. Men zij voorzichtig! Op de vraag of men thans weer zonder be zwaar nieuwe zalmen kan gaan doen, antwoord de de minister dat men vooral in de aanvang uiteraard voorzichtiger zal moeten zijn en verder nauwlettend rekening zal moeten houden met het verloop der clearing. De stand der clearingrekening zal geregeld worden ge publiceerd. Zoo noodig zal de regeering maat regelen overwegen om den omvang van onzen export in overeenstemming te brengen met de betalingsmogelijkheden krachtens het clearing verdrag. Bij een dergelijke regeling staan de belan gen van de Nederlandsche en Indische pro ducten en diensten op de voorgrond. Voorts zal de regeering het publiek zooveel mogelijk voorlichting geven over deze moeilijke ma terie. Het muntmisdrijf Muiderberg. te Een werktafel in beslag genomen. Een der verdachten op vrije voeten. Naar wij vernemen is de chauffeur L. A. V., die gearresteerd werd. als verdacht van mede plichtigheid in de zaak van het maken van valsch geld in een perceel te Muiderberg, gis teren voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij begaf zich dadelijk naar Muiderberg, om zich in het bezit te stellen van zijn goed, dat zich nog in de woning van G.H.S.B. bevindt. Noch de rijks-, noch dé gemeentepolitie, noch bur- gemeestei De Raadt wilden echter toelaten, dat V. goederen uit de woning aan de Pauli- nalaan weghaalde, zonder dat daarbij aanwe zig was mej. H. D., huisgenoote van G. H. S. b" aangezien laatstgenoemde een bijzonder uitgebreide garderobe bezit, en mej. D. nauw keurig de eigendommen van L. A. V. kan aan wijzen. Wat mej. H. D. betreft, deze had Zaterdag middag, na sinds Vrijdagochtend elders ver toefd te hebben (de politie had haar, na haar Donderdagavond uitvoerig gehoord te heb ben. voorloopig ongemoeid gelaten), weer een bezoek aan de woning in de Paulinalaan ge bracht, vergezeld door een jongeman. Even nadat zij het perceel was binnengetreden, verschenen de rijks- en gemeenteveldwachter eveneens in de woning. Hun belangstelling gold ditmaal een werktafel, welke klaarblij kelijk dienst had gedaan bij het vervaardigen der valsche munten. Het politie-onderzock had uitgewezen, dat er verschillende gestolde druppels metaal op deze werktafel achterge bleven waren; een onder deze omstandighe den veelzeggende „stille" getuige. Het corpus delicti is overgebracht naar de griffie der Amsterdamsche Rechtbank. Mej. H. D heeft Zaterdagmiddag weer de woning verlaten en houdt, naar vermoed wordt, voorloopig te Amsterdam verblijf. Naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd, bestaat er goede grond voor het ver moeden dat B. reeds langen tijd zich schuldig maakte aan het maken van valsch geld, al is dit niet altijd in Muiderberg geschied. Dat L. A. V. om andere redenen bij B. in huis vertoefde, dan om diens wagen te chauf- feeren, wordt voor de politie nog aannemelij ker door het feit, dat de laatste wagen van B. eenige maanden geleden in de omgeving van Eemnes verbrandde en er sindsdien geen nieuwe auto gekocht werd. Nog heeft het de aandacht getrokken, dat B wel zijn naam welke op de voordeur ge schilderd was, een paar weken geleden heeft laten verwijderen en dat hij reeds op 17 Sep tember ten gemeentehuize opgaf, dat hij verhuisde naar Jodenbreestraat 2 A'dam. doch dat hij niettemin regelmatig des avonds weer naar de woning te Muiderberg terugkeerde. Men vermoedt dat hij de autoriteiten en de politie zoodoende op een dwaalspoor wilde brengen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5