Dieren bij den maa Itijd.J DONDERDAG 4 OCTOBER '1934 HÏSRCEH'S DA C BEAD Voor Haarlem's Politierechter. WEGENBELASTING Ook de vacantie van den rijksadvocaat was ten einde en deze magistraat had zijn papie ren verzameld om te zien, welke burgers nog wachtten op een kleine aderlating. Er waren er nog heel wat. De meesten waren bestuur ders en houders van motorrijtuigen, die het ongeluk hadden gehad door belastingambte naren of politie te worden aangehouden op het oogenblik. dat de wegenbelastingkaart niet kon worden getoond. Sommigen hadden zoo'n kaart niet, omdat zij geen wegenbelas ting hadden betaald en vanzelfsprekend kon den zij de kwitantie niet vertoonen, maar er waren er ook, die de belasting wel betaald hadden, doch de kaart vergeten; die was thuis blijven liggen of in een ander jasje blijven zitten. ..Gelukkig als je maar één jasje hebt", zei de officier en de verdachte beaamde dit, maar hij vond de boete vair 5 toch wel wat hoog en vroeg gemoedelijk aan den politierechter: kan het niet voor vier? ..Neen, dat gaat niet", was het antwoord; 5 is de vaste boete. Hoofdschuddend ging verdachte heen. 't Is wel ongelukkig, dat het toeval den mensch zooveel parten speelt. Nooit rijdt men zonder kaart, nooit vergeet men de belasting te be talen en juist dien eenen keer dat men de kaart vergeet of als men juist op weg is om de kaart van het belastingkantoor te halen, wordt men bekeurd. De rijksadvocaat is niet te vermurwen: vijf tien gulden voor de nalatigen in het betalen, vijf voor de vergeetachtigen. Maar het waren toch niet allemaal vergeetachtigen. die de kaart niet konden toonen; een enkele was het slachtoffer van de onverschilligheid van zijn baas, die tegen zijn chauffeur had ge zegd: Je rijdt maar, hoor; de gevolgen zijn voor mij. Nu bleek de onjuistheid, want de chauffeur moet betalen en aangezien hij niet meer bij den baas is, zal er wel niet veel van betaling door den baas komen. De politierechter begreep het: hij had meer van dien patroon gehoord en de chauffeur kreeg voor de drie bekeuringen geen 3 maal 5, maar 3 maal 2 gulden boete. Volgen nog wat plaat]eslooze fietsrijders en aangezien zij zoo onverstandig waren ge weest de transactie niet aan te nemen, wat altijd goedkooper is, moesten ze 5 betalen: ,.'t gaat niet minder; de wet laat het niet toe", zei de rechter. Ja. maar opponeerde er een, als de wet mij nu verbiedt te werken ..Verbiedt te werken?" vroeg de rechter, hoe bedoelt u dat?" Ik heb geen werk, zei de overtreder; ik krijg geen steun en nu kan ik niet betalen. Dat was geen werkverbod en bovendien geen excuus voor het rijden zonder plaatje, maar de overtreder legde dat zoo uit: Als ik geen plaatje heb, kan ik niet fietsen; als ik niet mag fietsen, kan ik er niet op uit om werk te zoeken, want zonder fiets kan ik mij niet ver plaatsen, aangezien loopen uit den tijd is dus verbiedt de wet mij om te werken. 't Bleef vijf gulden boete. Voor den Kantonrechter. Ongekeurd vleesch. Een slager uit Zandvoort was bij verstek veroordeeld tot f 10 boete, omdat hij vleesch voorradig gehad zou hebben, dat wel in Am sterdam, doch niet in Zandvoort gekeurd was. Hij kwam in verzet, en het vonnis werd bekrachtigd. Op een ander maal had hij zich aan eenzelfde feit schuldig gemaakt, waarbij kwam, dat eenig vleesch bedorven zou zijn. De slager twijfelde eenigszins aan de deskun digheid der keurmeesters ten opzichte van zijn eigen deskundigheid. Doch de kanton rechter achtte een boete van f 10 op haar plaats. PERSONALIA. Aan de Amsterdamsche Universiteit is de heer H. Verhagen, te Haarlem geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. De heer O. V. M. Timmers slaagde te Am sterdam voor het eerste gedeelte van het arts examen. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Voor het seizoen 19341935 zijn de volgende cursussen vastgesteld: 1. Esperanto; 2. Vak- teekenen, a. voor Metaalbewerkers, b. voor Bouwvakarbeiders: 3. Verbrandingsmotoren, aSpeciaal Dieselmotoren, b. andere motoren. De cursussen beginnen einde October 1934. Aanmelding voor deelneming aan bovenge noemde cursussen worden vóór 18 Oct. 1934 ingewacht bij de Arbeidsbeurs. Hoofmanstraat 17 en bij het Secretariaat voor Ontwikkelings werk: van Nesstraat 26. Haarlem-Noord. In schrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de besturen der Vakvereenigingen, aangesloten bij de bestuursbonden en bij de Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17. FILMVOORSTELLING DIEREN BESCHERMING. Woensdagmiddag werden in het Cinema Palace voor de jeugd films vertoond van de Vereeniging voor Dierenbescherming ter ge legenheid van den Dierendag. De voorzitter, mr. J. A. P. C. ten Bokkel sprak een welkomstwoord en zei, dat de kinderen niet alleen voor hun plezier aanwezig waren. „Aan jullie is gevraagd hier te komen, opdat je door de films even indachtig wordt aan de plichten, die de menschen tegenover de dieren hebben. Het dier is afhankelijk van den mensch en jullie moeten goed zijn voor de dieren." Met een woord van dank aan mej. Westen dorp. die zooveel gedaan heeft voor den Die rendag en aan den heer Bakker, directeur van de Cinema, die de zaal ter beschikking had gesteld, sloot spr. zijn korten groet, die met luid applaus beantwoord werd. Hierna werd het programma afgehandeld, dat inzette met een gekleurd teekenfilmpje over Beauty ond the Beast. Voorts waren er een poesenfilm, een film over de heerlijke menschenredders. de Sint-Bernardshonden. de Klok van Artï, naar een verhaal van Long fellow en Caesar de Trekhond. De kinderen hebben genoten van deze rolprenten, die het leven der dieren zoo van vlakbij toonden. Ze leefden mee met de lotgevallen van den trek hond, en gaven telkens onomwonden blijk van sympathie voor deze of gene op het witte doek. Vooral het gevecht sloeg in! Tweemaal dien Woensdagmiddag is dit pro gramma afgewerkt en twee maal 700 kinderen hebben derhalve van deze films genoten En ongetwijfeld zullen zij er iets van meegenomen hebben naar huis. tot heil van de dieren die in eoo hooge mate afhankelijk zijn van de men- achen. De nieuwe haven voor woonschepen. Een adres der woonschuitbewoners. Zooals wij reeds meldden, is door Openbare Werken een begin gemaakt met de werkzaam heden voor het graven van een haven aan het Nooraer-Spaarne. bestemd voor de vele woon schepen, welke thans in de Oostersin gelgracht en op andere plaatsen in de stad liggen. De eenige toegang naar de haven zal de Oudeweg wezen: er wordt een pad aangelegd, dat van dezen weg naar de haven loopt. Wij vernemen, dat er onder de bewoners der woonschepen ter teekening een verzoekschrift aan den gemeenteraad circuleert om te vra gen maatregelen te nemen, dat er een veer- pontje zal varen van de haven naar den Spaarndammerweg. De lange weg via den Oudeweg en het geïsoleerd liggen van de sche pen in de haven, worden een bezwaar geacht voor schoolgaande kinderen, verder bij ziekte gevallen, enz. OVERLAST VAN ROET IN DÉ KLEVERPARKBUURT. Ons bereikt een klacht over overlast van roet in de Kleverparkbuurt. De klagende lezer schrijft: ..Bij de ten onzent overheerschende Zuid-Westenwinden is in het bijzonder het wonen ten Noorden van de Mr. Cornelisstraat tot een kwelling geworden. Groote roetvlok- ken dalen in wilden overvloed neer: buiten te drogen hangend waschgoed wordt zwart en het slapen met open ramen is onmogelijk. De roetplaag wordt (volgens inzender» ver oorzaakt door de bedrijven van de Wasscherij „Kleverpark" in de Santpoorterstraat en de bakkerij van de firma De Vries in de Mr. Cor nelisstraat. die beide hooge fabrieks schoor - steenen hebben. Wij brachten de klacht over aan den heer De Vries, die ons zeide dat hij aan alle door de gemeente gestelde eischen voldoet. Hij stookt zoogenaamde roetvrije kolen, hoewel die duur zijn. Bovendien wordt geregeld door Bouw- en Woningtoezicht controle uitge oefend Drie maal zijn proeven genomen. De schoorsteen van zijn bedrijf rookt des nachts van 3—5 uur en Zaterdagnachts van 15 uur. Hij wil gaarne medewerken om de overlast zoo gering mogelijk te doen zijn, maar het publiek moet in het oog houden, dat de bedrijven in het Kleverpark er nu een maal zijn en toch aan het werk moeten blij ven. De eigenaar van de wasscherij Kleverpark liet zich in gelijken geest uit. De gemeente oefent geregeld toezicht uit. Het bedrijf moet nu eenmaal stoken en een wasscherij kan geen gebruik maken van cokes, maar heeft z.g. „vette kolen" noodig, die veel rook geven. „Jacob van Lennep" speelt te Santpoort. Ten bate van „De Lichthoeve". Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden hadden enkele be stuursleden der Haarlemsche Tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep" het genoegenken nis te maken met bovengenoemde instelling: zij konden zich daarbij overtuigerr van het nut der Lichthoeve en de opofferingen, die men zich daar getroost.' Het bleek hun daarbij tevens, dat een en ander gepaard gaat met financieele zorgen. Daarom be sloten zij de kas van de Lichthoeve te stij ven door een tooneelavond te geven, waarvan het saldo ten bate van deze inrichting komt. Deze avond is vastgesteld op Donderdag 18 October 1934 in de tooneelzaal van Hotel „de Weyman" te Santpoort. De eigenaar daarvan de heer Vellinga, heeft zijn volle medewer king toegezegd. Opgevoerd zal worden: „Dans, Nonneke, Dans", hyper-modern-satiriek blijspel in 3 bedrijven, door J. M. Ussel de Schepper Becker en J. van Randwijck. Na afloop is er een dansje. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomeen bij: Koelemij, Bloemert-» stee? 14. broche; Bureou van Politie, Smedeij straat, beenpijpen, handschoen, muts; Leij- densdorf, Kleine Houtstraat 6, geld; Stoof, Binnenweg 18 Heemstede), handscen; Ken nel Haerlem. Regentesselaan 42, hond; Ken nel Kleist, Houtvaartpad 206. 2 honden; Jansen Leidschestraat 126. horloge; Hendriks, Wouwermanstraat 74, kat; Kennel Founa, Friesche Varkensmarkt, 7 katen; Beneker. Derreboomstraat 29, pakje garnalen; Botter, Brouwersstraat 135. polis; Haak, Frabricius- straat 25. rijwielbelastingplaatje; Nieuwen- huizen. Bdvastraat 17 idem: Bestebrem, Mei- dcorplein 37. ring; Westra. Hoofmanstraat 68, vulpen; Wattinge, Archipelstraat 1, vulpot lood. (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging „Door Vermaak tot Nut". Uitreiking van prijzen uit het Korthalsfonds ARBEIDSBEMIDDELING De jaarlijksche vergadering van agenten der arbeidsbemiddeling in het district Haar lem vond Maandag 1 October j.l. plaats in het gebouw der Districts-Arbeidsbeurs onder leiding van den Directeur dier Arbeidsbeurs, den heer J. Vader. Behalve door alle agenten op één na, die verhinderd was. werd de vergadering hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk bijgewoond door den voorzitter, den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem en verschillende le den van de Commissie van Toezicht. In den voormiddag werd o.m. door den voorzitter ingeleid het onderwerp: De agen ten en de Commissie van Toezicht op de Dis tricts-Arbeidsbeurs, terwijl na de pauze de heer N. H. Smit. directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Beverwiik, sprak over: De bemiddeling van vrouwelijke arbeidskrachten ln het district. Ten slotte hield de heer Th. van Lier. refe rendaris bij den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te .s-Gravenhage een lezing over het onderwerp: de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Voor deze inleiding bestond groote belang stelling. Behalve door de bovengenoemde oer- sonen werd zij bijgewoond door eenige Wet houders van gemeenten uit het district, ver scheidene politle-autorlteiten en ambtenaren van gemeente-secretarieën, terwijl ook uitge- noodied waren de directeuren der Districts- Arbeid -beurzen in de nroviocies Noordhollnnd. Zuidholland en Utrecht, die. op een enkele uitzondering na, aan deze uitnoodiging gevolg hadden gegeven, Woensdagmiddag drie uur had in School 5 aan de Parklaan de jaarlijksche uitrei king van prijzen uit het Korthals-fonds plaats aan kinderen van openbare lagere scholen, die daarvoor in aanmerking kwamen De Voorzitter, de heer M. Lugt, sprak namens bovengenoemde vereeniging een woord van welkom. Hij deelde mee, dat het aantal kin deren, dat dit jaar een prijs vor hun be toonden ijver zou krijgen, klein was. Er waren er slechts negen. „De kinderen moeten echter niet denken",, aldus spreker. ,.dat zij een prijs bijvoorbeeld in den vorm van een boek zouden ontvangen, maar een diploma, dat aan de kinderen het recht geeft om zich, na het gewoon lager onderwijs te hebben doorloopen, verder te bekwamen. Het Korthalsfonds geeft voor dat voortgezet onderwijs een bijdrage. Ik hoop. dat jullie het aantal jaren, dat voor dit onderwijs be stemd is, behoorlijk zult benutten om op tijd het nieuwe diploma te behalen. Je moet er niet één of twee jaar langer over doen, anders komt het Korthals-fonds in het gedrang. Je moet dus goed je best doen: dat is niet alleen prettig voor je zelf, maar ook voor je ouders en je onderwijzers, die je deze onderscheiding waardig keurden". De heer Lugt overhandigde daarna met voor elk kind een vriendelijk woord, de diplo ma's. Aan alle kinderen vroeg hij, naar welke nieuwe onderwijsinrichting ze gingen en wat ze later moés'tèn worden. Eén der kleinste jongens, dié nauwelijks mét zijn hoofd boven de banken uitstak, deelde met kracht van overtuiging' mede, dat hij onder wijzer moest worden. „Ik hoop, dat je dan voor de andere onderwijzers een goede col lega zult worden'" aldus zei de heer Lugt, „maar dan moet je eerst nog een beetje groeien!' De volgende negen kinderen mochten een diploma in ontvangst nemen: Geertuida Zuiderveld, Jan Meindert Bak ker, Willy van Velthuysen. Lambertus Tim merman, Engelina G. Antonisse, Andries Cornells Klabou, Johannes Marinus Geurts, Alex Mattheus van Leeuwen en Christiaan Fictoor. De heer Lugt dankte de schoolhoofden en het overig onderwijzend personeel, voor de groote medewerking, die zij steeds aan de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" ver- leenen voor het jaarlijksche Artisfeest en voor de prijsuitreiking. Hij hoopte, ook voor het volgend jaar weer op hun medewerking te mogen rekenen. Aan het schoolhoofd den heer J. Brandenburg bracht hij dank voor hef beschikbaar stellen van het schoolge bouw en aan de andere hoofden, voor hun tegenwoordigheid op deze bijeenkomst. Ten slotte deelde hij mede, dat de heer J. C. Ta- dema bereid was, te zijnen kantore Franke- straat 43, altijd alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Namens de schoolhoofden dankte de heer D. Peereboom de commissie voor het beschik baar stellen van de diploma's en den heer Lugt voor de vriendelijke woorden. „BLEEKE BET" VOOR DE WERKLOOZEN. Men schrijft ons: Aan een gedeelte der crisisslachtoffers (he laas een gedeelte, want geen theater kan ze allen bevatten) is Dinsdagmiddag een groot genoegen bereid door de directie van het Rembrandt Theater. Hunkerend hadden velen hunner reeds ge keken naar de lange fille, die dagelijks op de Groote Markt geposteerd stond om kaar ten te bemachtigen voor de film „Bleeke Bet En nu genoten die talrijken zelf van deze Hollandsche film, genoten ze zelf van de ro mantische Jordaanschets, die zoo geestig en boeiend is. Deze eerste amusementsmiddag was prachtig en hartelijk was het applaus, toen de heer Luijken namens het Comité aan den heer Bakker een bescheiden bloemenhulde aanbood. Een schitterende inzet van de wintercam- pagne, die dit nuttige Comité thans aanving. OPMERKINCEN VAN LEZERS DE BUSSEN DER N. Z. H. T. M. Een lezer zendt ons een opmerking over de betrekkelijk onduidelijke plaatsaandui ding van de bussen der N.Z.H.T.M. „Eén dezer dagen stond ik", zoo schrijft hij, „op 't Kennemerplein, juist vertrok lijn A naar de Zandvoortschelaan. Boven de voor ruit stond echter met wit op zwart: Station. Evenzoo met een bus die naar Overveen (Tuindorp) reed: opschrift Kleverpark, Over veen, terwijl verder een groot gedeelte der bussen zonder aanduiding of met „N. Z. H. tram" rondrijdt. Op zoo'n manier is 't geen wonder, dat er van alle kanten klachten komen en dat 't publiek in verkeerde bus sen stapt. Alleen de kleine activiteit van de chauffeurs, bij de eindpunten te denken aan hun rol met plaatsaanduidingen, zou yeel geharrewar voorkomen". Elke leeuw eet vleesch, eveneens de panter en de andere roofdieren. Andere dieren ge bruiken slechts planten tot voedsel. Dat ver langen de natuur en hun gezondheid. Dat zijn natuurlijk dingen, die wij allen weten, maar het is toch interessant, de ver schillende dieren eens bij hun maaltijd gade te slaan. De beste gelegenheid daarvoor biedt ons een wandeling door een grooten dieren tuin, waar wij de verschillende dieren bij him maaltijd kunnen zien. In de dierentuinen krijgen de groote katach tige dieren zes keer per week tusschen tien en twintig pond paarden-, schapen- of ander vleesch. maar steeds van onberispelijke quali- teit; want bedorven vleesch kunnen ze niet verdragen. De dieren hebben een sterk gevoel voor tijd. Wanneer het uur is gekomen, waar op zij gewend zijn, hun voer toegediend te krijgen, beginnen ze te brullen en zich aan de tralies van hun kooi op te richten. Misschien is het ook de honger, die hun aanspoort dit te doen. Nadert de wachter met het voer, dan grijpen ze gulzig door de tralies en trekken met een sterken ruk het vleesch naar zich toe. Met be hulp van de voorklauwen drukken ze het bloe dige vleesch op den bodem van hun kooi neer. Twee of drie keer strijkt de breeae, ruwe tong van het roofdier over het verleidelijk ruikende voer en daarna slaat het dier er zijn tanden in als dolken en tangen. Het draait zijn kop een beetje schuin en geniet hoorbaar. Bij den steenbok vindt de maaltijd veel rus tiger plaats. Dit komt, omdat dit gehoornde dier niet slechts één keer per dag voeder krijgt. Het eet eigenlijk den heelen dat eens trekt het wat gras uit en dan likt het aan een zoutsteen. Het krijgt brood en rapen van de bezoekers en van den wachter een tak met sappige groene bladeren, 's Avonds gebruikt de steenbok zijn voornaamsten maaltijd: hooi, zemel en soms ook haver of andere graan soorten. Het jong van den gier is een nestkuiken. Het is volmaakt hulpeloos, wanneer het uit het ei komt en wordt door de ouders op een ont roerende wijze van voer voorzien. Deze zijten steeds op den rand van het nest en voeren het jonge onverzadigde beestje voortdurend van mond tot mond met gekauwde hapjes en latei- met klein-gemaakte stukjes vleesch. Beren krijgen in de dierentuinen gemengd voer. Zij eten vleesch, brood en rapen. Maar ze houden vooral veel van zoetigheden. En dit geldt voor alle beren, voor den ijsbeer even goed als voor al zijn bruine familieleden. Zij allen vinden honing en siroop verrukkelijk en grijpen gretig naar elk stukje suiker, dat men hun aanbiedt. Alle jonge zoogdieren drinken moedermelk. Dat doet de jonge giraffe, die bij zijn geboorte reeds andërhalven meter groot is, even goed als het jonge haasje, de olifantenbaby en het tijger jong. Alle jonge diertjes kruipen bij hun moeder, wanneer ze honger hebben en hebben zelf nog geen zorg voor hun voedsel. Zij weten allen instinctief, dat zij bij de moeder steeds weer nieuw voer kunnen vinden. De kleine kangoeroe is er bijzonder gelukkig aan toe. Als ze moe is. vlucht ze in den buidel aan den buik van haar moeder en doet warm en geborgen in deze natuurlijke wieg een rustig dutje. M. H. J. (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST MUZIEK. KUNST AAN HET VOLK. De Hollandsche Kamermuziekvereeniging, het uitnemende, onder leiding van Piet Tig- gers staande klein-orkest, opende Woensdag avond in de Gemeentelijke Concertzaal de nieuwe reeks winterconcerten van Kunst aan het Volk. Als solisten kwamen daar nog bij de zangeres Helene Ludolph en onze beroem de harpiste Rosa Spier. Louter Hollandsche medewerkers dus; op zich zelf reeds een re den tot voldoening, maar in dit geval lang niet de eenige. Want er is op superieure wijze gemusiceerd en we zijn in de gelegenheid ge steld kennis te maken met drie betrekkelijk weinig gehoorde composities van onzen in 1921 overleden landgenoot Alph. Diepenbrock, composities, die nu wel geen uitgesproken Hollandsch karakter dragen, maar toch zeker belangstelling verdienen. Van de Suite uit Rameau's „Les Indes ga- lantes" trof vooral de Menuet door de klank - schoone weergave. De „Danse des Sauvages" is, hoezeer Rameau's muziek in zijn tijd revo- lutionnair, moeilijk verstaanbaar en onwel luidend genoemd werd, voor onze ooren nogal tam. Merkwaardig is de Chaconne, die niet de plechtige waardigheid bezit, welke we gewend zijn, maar een rijke afwisseling van instru mentale effecten brengt, en waarin het trom petgeschal aan de feestelijke openingsstuk ken uit Bach's Hohe Messe en Wcihnachts- oratorium herinneren. Het Concert voor fluit en harp van Mozart behoort niet tot zijn belangrijkste werken. Behalve in het melodieuze Andantino blijft het erg aan de oppervlakte en bezitten de thema's weinig indringende kracht, terwijl de constructie meer formeele aaneenvoeging dan groei en ontwikkeling doet zien. He: is hier vroeger door Rosa Spier met de H. O. V. gespeeld; in samenwerking met het uitgele zen kleine instrumentale ensemble kwam al les nog beter tot zijn recht, waartoe het wondermooie spel van den eminenten fluitist Paul Loewer niet weinig bijdroeg. De mystieke chromatiek van de eerste beide liederen van Diepenbrock zal wel veel minder onmiddellijken indruk gemaakt hebben dan het echt-Fransche karakter der Berceuse. Bo vendien was in de eerstgenoemde het stem- menweefsel in de blazerspartijen niet altijd volkomen klaar. Mevrouw Ludolph's zang vol deed me nu minder dan verleden week in de liederen van Benoit: voor Diepenbrock mist ze voldoende expressieve kracht. De zuiver heid der intonatie was grootendeels zeer-goed, de uitspraak der teksten niet zeer duidelijk. Het timbre der stem is vrij scherp en Weinig soepel. De cellist Piet Lenz vertolkte in het derde lied, de Berceuse, zeer smaakvol de solo-cellopartij. Met Beethoven's Septet werd de avond be sloten. In dit werk is aan elk der meespelen den een dankbare rol toe bedeeld. Als primi inter pares mogen wel de violist F. Vonk (de vroegere concertmeester der H.O.V.) en de clarinettist Joh. van Heil genoemd worden. Hun partijen treden het meest op den voor grond: echter werden ook de andere voor treffelijk vertolkt. De opkomst van het auditorium was vrij groot. K. DE JONG. HET TOONEEL SALZBURCER MARIONETTEN THEATER. Am Hofe der Kaiserin. Der Scfiauspieldirektor. Zoo hebben wij dan ook te Haarlem de Salzburger Marionetten gezien. Des middags traden zij op voor de jeugd en des avonds voor de „groote menschen". Oorspronkelijk was voor den middag een voorstelling aan gekondigd van „Die Wissende Tiere", maar instede van dit spel kregen wij evenals des avonds „Am Hofe der Kaiserin", een pop penspel uit Mozart's jeugd en het bekende „Der Schauspieldirektor" met de muziek van Mozart. Het is begrijpelijk, dat Salzburgers een voorliefde hebben voor het Salzburger genie en dus bij voorkeur zijn opera's opvoeren, maar toch vond ik het jammer, dat men voor de middagvoorstelling het programma ver anderd had. Mozart heeft zijn Schauspiel direktor gecomponeerd voor menschen en niet voor een poppenspel. Poppen hebben hun eigen gebied, het gebied der onbegrensde mogelijkheden. Hierin immers winnen zij het juist van de menschen. Poppen kunnen tot de hoogste sferen stijgen en afdalen tot de diepste diepten, ja, tot de hel toe, terwijl wij menschen, steeds op de aarde moeten blijven. De poppen eigenen zich prachtig voor het sprookje; zij kunnen meer dan acteurs en actrices ons voeren in het land der fan tasie. Daarom juist koos men immers de ma rionetten uit voor een legende als van den Ur-Faust. Wanneer zij in een gewoon tooneelstuk, dat niet voor hun geschreven is, optreden, dan blijven zij bij de menschen ten achter. Wij zeggen dan hoogstens: „aardig, het is bijna net echt"maar „echt" wordt het nooit, mag het dan ook niet worden, omdat zij poppen zijn en moeten blijven. Men ontneemt de pop haar eigen karakter, door haar in een opera als Der Schauspieldirektor te laten op treden. Dat bleek ook gisteren, hoe goed de vertooning overigens was. En dan heb ik tegen de opvoering nog een zeer groot bezwaar. De marionetten van Prof. Aicher zijn heel fijn fijner zelfs nog dan van Paul Brann maar ook heel klein. Veel te klein voor de groote zaal van onzen Stads schouwburg. Van de plaats, waar ik oorspron kelijk zat geheel links in de stalles zag ik niet meer dan een kwart van het poppen- tooneeltje, waarom ik naar de parterre ver huisde. Maar van daar kon ik geen enkel de tail ook niet van de bewegingen onder scheiden. Het Salzburger Marionetten-Theater is be stemd voor een kleine ruimte bijvoorbeeld voor de tuinzaal van ons Concertgebouw en niet voor een groote schouwburgzaal. Van wat ik dan op een zoo verren afstand heb kunnen zien, kon ik constateeren, dat al les decors en costuums zeer fijn en ar tistiek was afgewerkt en dat de poppen zich ook heel aardig „net als menschen" be wogen, al leek het mij toe, dat de bewegingen van Paul Brann's poppen nog meer „af" wa ren. althans in de jaren, toen Brann voor het eerst in Holland kwam. Later was het min der geacheveerd. Ook de voordracht was bij Paul Brann artistieker. Men twijfelde bij hem nooit, welke pop er sprak. Maar bij de Salz burgers is het muzikale gedeelte veel beter verzorgd. Er werd uitstekend gezongen, voor al door de dames Gehmacher-Veldorfer en Friedl Aicher. Hierin kwam Mozart dus niets te kort. Wanneer het Salzburger Marionetten- Theater nog eens terug niocht komen, dan hoop ik zeer, dat het met een sprookjesspel van louter fantasie zal zijn, een spel, dat voor poppen geschreven en gedacht is en waarin zij op hun best zijn. De heer Grube vertelde ons in zijn inleidend woord, dat het theater van prof. Aicher over 500 poppen beschikt en over een repertoire van 75 stukken. Er zullen dus zeker vele zijn, die ons regelrecht in het sprookjesland voeren. Misschien, dat wij hun nog eens in dat gebied terug mogen zien. J. B. SCHUIL. AGENDA Heden: DONDERDAG 4 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Tooneelvereeniging „Door inspanning Uitspanning" met „Om 10.000 dollar" van Montgomery. Aanvang 8 uur. Gem. Concertzaal: Trekking der loterij ten bate van „Brederodeduin". 19 30 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: 2.305 uur en 7.3010 uur Bazar. Luxor Sound Theater: De Zwarte Kat. Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Cinema Palace: Moeder en Kind. Op het tooneel: Lijs en Jol, acrobatie act, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: Bleeke Bet, geprolon geerd. Op het tooneel: Fientje de la Mar. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bennebroek: Raadhuis, Raadsvergade ring, 8 uur. VRIJDAG 5 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Gr. Nederl. Tooneel. „De Nobelprijs'. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10