VOOR Pi VROUW ehodkousen lCü>Q>h> KEUKENGEHEIMEN. WEEKNIEUWS ABR. MEIJER JAPONNEN DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 H A A R E E M'S DAGBLAD' 8 MODE-TIPS. De boomen hebben langzamerhand hun groene bladeren verloren en wat naar bene den dwarrelt is rood en geel en goud. De wind is guurder geworden; daar dienen we bij het kleeden vcor de wandeling dus reke ning mee te houden. De illustratie toont een viertal keurige wan delcos tuumpj es. No. 1: mantelpakje van effen diagonaalstof en bewerkte tweed. Nieuw zijn de opgeknoopte schouderstukken en de knoopen van edelhout. De rok heeft van voren ruimte. No. 2: dit eenvoudige wollen jurkje krijgt een bijzonder elegant cachet door de drie kwart lange cape van schuin gestreepte stof. No. 3: overgangs toilet je van gewerkte of effen stof. in jumpervorm. Apart is de blouse door de zijdelingsche sluiting; de groote ga- lalithknoopen en de ingezette plisséedeelen aan mouw en ceintuur maken het geheel bij zonder origineel. No. 4: elegant herfstcomplèt, bestaande uit een recht jurkje van wollen stof, gegarneerd met een groote genopte zijden shawl. Het. cape'je is afneembaar. DIE FLATTEUZE MODE VAN VROEGER. Een van mijn beste vriendinnen heeft een hoed gekocht, een moderne, neen, dat is nog te weinig gezegd: een hypermoderne. Ze heeft hem opgepast en nog eens opgepast, ze heeft hem weer afgezet, om en om gedraaid, apart gelegd om te zien of een andere haar wellicht beter bevallen zou maar steeds is haar blik weer naar dien eenen specialen te ruggegaan en ze heeft hem tenslotte gekocht met het prettige gevoel, nu eens iets bijzon ders te hebben aangeschaft. De hoed komt thuis, en ze is weer zoo be nieuwd naar haar garderobe-aanwinst, dat zij hem dadelijk te voorschijn haalt en opzet Nee maar, is-ie zóó excentriek, zóó hyper en hyper, dat had ze eigenlijk niet verwacht, en ze voelt wel een klein beetje teleurstelling. Maar dit is ook geen manier om een win terhoed te passen, terwijl zij den mantel in de kast laat hangen, dus wordt het toilet gecom pleteerd met den mantel, en nu wordt het wel heel wat beter, maar met eenige schrik denkt ze toch aan het oogenblik dat haar echt vriend dit nieuwste modeproduct onder de oogen zal krijgen. Dit moment breekt aan, en de heer en meester oppert de volgende, voor de meeste vrouwen onbegrijpelijke stelling: ik vind hem niet mooi, maar waarom heb je er ook niet precies zoo een gekocht als die blauwe van verleden jaar. die stond je immers zoo goed en hij was niet zoo eigenaardig als deze. Ziedaar nu typisch een mannelijke opmer king: dat blauwe hoedje van verleden jaar stond zijn vrouw goed, dus neemt zij er na tuurlijk weer zoo een. Dat klinkt aannemelijk genoeg, maar wan neer mijn vriendin er zich aan zou storen en het moderne geval alsnog zou gaan ruilen voor „zoo eentje als verleden jaar", tien tegen een dat hij dan middenin den winter, wan neer hij gewend zou zijn aan de nu nog nieu we mode, zou vragen: waarom loop jij toch altijd nog met zoo'n ouderwetschen hoed, zoo'n modern gevalletje zou je wat goed staan. Menige vrouw is geneigd om alles toe te juichen en mooi te vinden wat modern is, of het bij haar type past of niet. Maar vele mannen houden zich ten opzichte van hun eigen kleeding en die der vrouwen meer aan het oude vast, zij weten immers dat hun dat goed bevallen is, dus moet het maar zoo blij ven. Die twee meeningen houden elkaar in even wicht, waardoor voorkomen wordt dat me nige vrouw zich al te enthousiast aan het nieuwste wijdt (de financieele zijde nu eens daar gelaten) en dat manlief zich ook niet laat verleiden om maar bij een geliefde vo rige mode te blijven staan. Nu is echter de moeilijkheid voor de vrouw om tusschen die twee door te zeilen, aan den eenen kant haar eigen opvatting, maar aan den andere de meening van haar man, die toch ook niet weinig gewicht in de schaal legt. Ik ken vrouwen, die haar man weten over te halen, mee te gaan in de hoop dat de om geving van al dat moderne, met en benevens de overredingskracht van haar zelf plus de verkoopster hem het bekoorlijke van de nieuwe mode zal doen inzien. En inderdaad gelukt dit nogal eens. hoewel de kunst om hem tot meegaan over te halen, niet moet worden onderschat. Andere vrouwen vertellen niets van haar inkoopen, zij stellen haar man op een ge geven oogenblik voor het feit. dat wil zeggen de nieuwe mantel bijvoorbeeld wordt pas ge toond, wanneer zij met den bijpassenden hoed, schoenen, kousen, handschoenen, enfin volkomen in stijl voor den dag kan komen. Dan past het nieuwe beter in het geheel en zal ook meer effect maken. Weer anderen wachten het eenvoudigweg af: r zijn nu eenmaal heel wat mannen, die voor de mode geen oog hebben, die het niet dadelijk zien wanneer hun vrouw of hun kin deren iets nieuws aan hebben, totdat zij plot seling wat ongewoons ontdekken en vragen: heb je iets anders aan? Het ongewone van het nieuwe is er voor de yrouw dan al af, en zij weet het moderne dan allicht ook met meer gemakkelijkheid te dra gen dan in de eerste dagen toen alles haar nog wat vreemd was. En daardoor is het dan meer een deel van haar zelf geworden en past ook beter bij haar. Natuurlijk is het ideaal wanneer de vrouw haar nieuwe aanwinsten gewoon kan laten zien en al mankeert er dan ook eens iets aan, volgens de meening van haar man, zij voor zichzelf weet, dat zij toch een goeden koop heeft gedaan, en dat hij er wel aan zal wen nen. Terwijl zij zich natuurlijk ook vergissen kan en inderdaad verstandiger doet, om zoo mogelijk nog te ruilen. E. E. J.-P. ONTSPANNINCS-LECTUUR. Ontspannings-lectuur staat niet hoog aange schreven. Geen schrijver, die graag een plaats in de letterkundige wereld wil innemen, ziet zijn werk bij voorkeur bij deze groep inge deeld. Er blijkt een zekere minachting uit, het is een bewijs dat de critici zijn boeken niet heelemaal volwaardig vinden. Het is geen kunst met een hoofdletter. Toch wat is de menschheid den schrijver van echte ontspanningslectuur dankbaar! Wat kunnen we soms snakken naar een „prettig boek voor onzen vrijen tijd", naar een boek dat ons een paar rustige uurtjes bezorgt. Het is zeker waar, dat een goed boek altijd op zijn plaats is. Het zal ons altijd boeien en altijd aanspreken ook als wij geestelijk of li chamelijk moe zijn. Het kan ons ook boven die moeheid verheffen. Maar het zet ons on vermijdelijk weer midden in de problemen, midden in den levensstrijd. En we kunnen er soms zoo'n behoefte aan hebben, eens even los te zijn van die problemen en van dien strijd. We hebben dat ook zoo af en toe noo- dig cm frisch te blijven. Een beek dat boeit, dat bezig houdt dat we in rust kunnen lezen. Prachtig hiervoor geschikt is de detective-roman. De goede wel te verstaan, het boek vol geheimzinnige ge beurtenissen die logisch te verklaren zijn. Een prettige hersengymnastiek die ons heelemaal in beslag neemt en ons aan andere gedach ten onttrekt. Schaam u niet voor het lezen van dergelijke boeken, u bent dan in goed ge zelschap. Groote mannen hebben ze in hun vrije uren gelezen, wat heel begrijpelijk is. Zij juist hebben er het meest behoefte aan er eens heelemaal „uit" te zijn. Een ander soort boek waarnaar wij vrouwen graag grijpen als 't om onze rust gaat is het meisjesboek. Het vroolijke, in zekeren zin toch zoo onbezorgde meisjesleven laten we aan ons voorbij trekken, we lezen wel van problemen, maar het zijn problemen die ons niet direct meer raken.. We lezen om het ver haal, om de frischheid die er uit gaat van zoo'n gezond meisjesboek, om ons even te laten glijden in een zonnige wereld. Ontspannigslectuur hoeft heusch niet sy noniem te zijn met prul-romannetjes. Weeë liefdesgeschiedenissen, al of niet gewaagd, maar altijd onecht en ondoorvoeld kunnen ons niet geven enwat we beroeven. Ze kunnen ons hoogstens irriteeren en daar gaat 't niet om! Laten we prul-romannetjes prul-romanne tjes blijven noemen en ze niet verwarren met goede ontspanningslectuur. Prul-romans wil len doen of ze hooge kunst zijn, ontspan ningslectuur is er om menschen op een aan gename manier bezig te houden. Waarom zouden we er ons voor schamen als we op een gegeven oogenblik liever een gezellig boek van Caissy van Marxveld ter hand nemen dan het meest actueele boek waar iedereen over spreekt en dat je gelezen hoort te heb ben? We hebben zoo nu en dan behoefte aan rust, aan een rustig uurtje met een kopje thee en een verhaaltje. De boog kan niet al tijd gespannen zijn. Laat dat actueele boek maar even liggen. Het zal helaas nog wel een tijdje actueel blijven. Laten we in alle toonaarden den schrijver van goede ontspanningslectuur prijzen! Laten we vooral niet van hem eischen, dat hij ook aan hooge kunst gaat doen! Dan zal hij gaan hooren bij het leger van hen die prul-romans fabriceeren. Goede, prettige boeken te kunnen schrijven voor menschen die vermoeid zijn naar lichaam en of geest het is een gave op zich zelf! BEP OTTEN. Warme boterham (6 personen); 6 groote sneden wittebrood, ongeveer 1 ons boter, 6 eieren; voor het gehakt: 20 gram boter, 1 klein uitje, ongeveer 3 ons fijngehakte vleeschresten, 20 gram oud brood zonder korst, 12 d.L. melk, peper en zout. Bak de sneden brood met een deel van de boter aan beide zijden mooi goudbruin. Laat voor het gehakt het gesnipperde uitje in de boter lichtbruin bakken; voeg er het gehakte vleesch bij, laat ook dit wat bruin kleuren en meng er dan het gekruimelde oude bxood, dt melk. de peper en het zout door. Laat het mengsel eenigen tijd zachtjes stoven, tot het 'n goed smeerbaar geheel vormt. Bak in dien tijd van de 6 eieren met nog wat van de over gehouden boter spiegeleieren. Spreidt op elke snee gebakken broed een zesde deel van hel vleeschmengsel, bedek dat met een spiegel ei en dien de schotel zoo warm mogelijk op. Maiskolven: wasch de rijpe maiskolven, maar laat er de beschuttende oladeren liefst omheen; kook ze in ruim kokend water met wat zout gaar, neem ze met een schuimspaan uit het vocht en presenteer er gesmolten bo ter afzonderlijk bij. N.B. Detijd voor het gaar worden kan moei lijk worden aangegeven; over het algemeen moeten de maiskolven lang koken, men over tuigt zich van de gaarheid door een korrel eruit te nemen en die te proeven. De korrels doen denken aan jonge doperwten. ij C. F. met speciaal versterkte knieën en voeten, zoo sterk als staaldraad. GEN. CRONJESTRAAT129 en SPAARNWOUDERSTRAAT 72 (Adv. Ingez. Med.) ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 277c: aardige jonge-damesjurk, bestaan de uit eeft overgooier van grove wollen stof en blouse van witte wollen mouseline. Groote roode knoopen verlevendigen het geheel. Benoodigd materiaal: 3 meter wollen stof van 100 cM. voor den overgooier en 1.80 mous seline voor de blouse. Prijs van 't patroon van den overgooier 50 ets. en der blouse 38 ets. per stuk. Nr. 278g: keurig mantelpakje van effen wol len stof. Benoodigd materiaal 3.50 meter van 130 cM. breedte. Prijs van het patroon 0.70 ets. per stuk. Nr. 279: mooie japon voor oudere, niet zoo slanke dames. De breede revers van georgette doen de schouders smaller schijnen. Ook de rok die uit 6 banen bestaat doet de heupen smaller schijnen. Benoodigd materiaal: 3 M. stof van 130 cM. breedte en 50 cM. georgette Prijs van het patroon 50 ets. per stuk. Nr. 281e: costuumpje bestaande uit rok, mouwloos jasje en blouse. Benoodigd maie- riaal v. jasje en rok: 3 meter van 130 cM. breedte en voor de blouse 1.80 meter. Prijs van patroon van rok en jasje samen 70 ct. Van blouse 38 ct. Rok of jasje apart ook 38 ct. per stuk. Deze patronen zijn in alle maten tegen de aangegeven prijzen te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij oestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon, benevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres goed te ver melden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. HET ALLERLAATSTE IN HOEDEN. Zooals men weet kenmerkten de eerste winterhoe den zich dit sei zoen door de ,.pan- nekoek'Mijn: groote platte ba retten en groote platte hoeden met een uiterst on- diepen bol werden allerwege gelan ceerd en ook al allerwege gedra gen. Intusschen is over het chapiter hoeden-voor-dezen winter nog lang niet het laatste woord gezegd, zoo als ook wel te verwachten was. De groote platte hoeden worden nog steeds buitengewoon veel gedragen en gelanceerd, en ze zullen waarschijnlijk dezen heelen winter wel een woordje mee blijven spreken; maar Parijs heeft intusschen al weer wat nieuws uitgedacht, dat blijkbaar de behoefte aan wat anders dan al dat platte vlakke moet ondervangen. De allerlaaste hoeden hebben juist zeer hooge, puntige bollen; ze zijn ook van fluweel of van vilt en hebben soms een vouw als die in de heerenhoeden, dwars over hun bol loopen. Dit soort hoeden wordt in alLe mogelijke soorten gebracht; heelemaal zonder rand, in welken vorm ze iets doen denken aan de hooge, puntige muts jes van verleden jaar; met een neergeslagen rand, zoodat ze herinneren aan de Anneke Tanneke Tooverheks-hoeden uit de sprookjes van onze kinderjaren en met een aan beide zijden opgeslagen rand, waardoor ze een be paald Tyroolsche allure krijgen. Die dus de platte hoeden niet dragen kan, en al jammerde, dat zij van den winter vast geen behoorlijken hoed zou kunnen krijgen, heeft alweer kans, dat zij hiermee geholpen is! Trouwens de welbekende, eenvoudige matelotjes van verleden jaar zullen ook van den winter nog telkens opduiken, zij het in iets meer voorover staanden vorm, en zij die het daar de laatste jaren bij gezocht en gevonden hebben, hoeven dezen winter hun oude liefde geenszins ontrouw te wor den. De hoedenmode wordt steeds veelzijdi- ger; de varianten zijn oneindig in aantal, en van het gebrek aan verscheidenheid, dat een jaar of wat geleden alle gehoede vrouwen tot gelijk en gelijkvormige wezens maakte, is niet veel meer te bespeuren! W. T. „SOCIETY"-VROUWEN Voor het eerst van mijn leven heb ik een klein beetje sympathie gevoeld voor die nog steeds bestaande voorvechters (hetgeen eigen lijk een verkeerd en averechts woord is voor deze warme „propagandisten-van-het-verle- den") van de opvatting, dat het huisgezin de eenig juiste plaats is voor het vrouwendom en de eenige instelling die haar belangstelling ten volle waard is, ja, waar zelfs haar belang stelling uitsluitend op geconcentreerd hoorde te worden. Op dit beperkte terrein zou de vrouw volkomen tot haar recht komen en haar ambities daarbuiten zouden slechts verderfe lijk voor haarzelf en voor de maatschappij zijn. Het heeft me altijd oneindig hardvochtig geleken tegenover veel vrouwen, die nu een maal de drang in zich voelden tot maatschap pelijk of intellectueel werk. en tegenover die genen voor wie een ..huisgezin" nu eenmaal niet weggelegd was. Maar toevallig vind ik in een Engelsch blad twee verslagen, die me voor het eerst met een klein beetje meer inte resse doen denken aan de waarschuwende woorden die bovenvermelde lieden plegen te spreken over de gevaren die dreigen als de vrouw zich begeeft buiten het gezin Een Engelsche dame, gehuwd, met een gezin dat zij aan de zorg van uitstekend getrainde gedienstigen overlaat, was aanwezig oo een society-bal, waar zoo meldt het verslag de teere zachtgroene kleur van haar andere grijze lokken, aller bewondering en belang stelling wekte. De gracieuse dame gaf ten slotte met een beminlijke glimlach haar ge heim prijs. Het zachtgroen, dat aller bewon dering wekte was geboren uit. spinazie- water. U zult met me eens zijn dat een huis vrouw. wier belangstelling en ambitie zich be perkt tot het koken van spinazie voor etens- doeleinden, niet in een toestand geraakt, waarin zij met zachtgroen (spinazie) haar de belangstelling van de buitenwereld trekt. Het andere geval was een Engelsche jonge* dame, die bezig was zich van het oog der we reld te verzekeren, door velerlei met prijzen! beloonde zwem-prestaties. Deze weg scheen haar tenslotte niet snel genoeg tot het juiste doel te leiden, waarom zij een thee-visite or ganiseerde voor haar lievelingshondje, dat jarig was. Het verslag vertelt, dat gastheer „Bob", het bewuste hondje, zijn gasten op waardige wijze ontving. Hij was gezeten op een lichtzijden kussen en droeg een blauwzij den strik voor deze bijzondere gelegenheid. Een groot aantal gasten, begeleid door hunne diverse meesteressen, deden van hun belang stelling blijken. Zij werden allen aangekon digd door den butler, die Miss Puck en Mr. Pops etc., met groote ernst en eerbied bin nenleidde. Alle hondjes werden voorzien van verschillende gekleurde strikjes en vele ver snaperingen werden uitgereikt, terwijl d.e di verse meesteressen zich over haar lievelingen onderhielden. Elke gast kreeg o.a. een worstje versierd met een lintje in de kleur van zijn strikje. Het verslag eindigt met de opvatting, dat de „charmante gastvrouw Londen zeer zeker een origineele theevisite heeft te zien gegeven, die ongetwijfeld aller interesse zal hebben." Weer een „origineele" gedachte die zijn weg niet zou vinden naar het brein van een bezige huisvrouw, die hoogstens tijd zou vinden om voor haar jarige dochter een theevisite te or- ganiseeren. Het lijkt bijna of die bovenvermelde voor vechters, de maatschappij veel vreemde ver tooningen zouden besparen, als zij hun zin kregen. Maar het is natuurlijk onjuist om zoo tot dat uiterste te vervallen, als je toevallig tegen twee voorbeelden van tot het uiterste verval lenen aanloopt, en voorloopig zal ik dit dan ook nog maar niet doen. VR. S. GROOTE HOUTSTRAAT lö Voor degenen onder U, die bekend zijn met het prach* tlge BLEYLE-FABRIKAAT, zal het een welkom bericht zijn, dat onze nieuwe Bleyle collectie mooier is dan ooit! vesten, truien, jurkjes, broekjes en jongenspakjes. Waschecht, kleurecht, en.... zooals U bij ondervinding weetijzersterk. (Adv. Ingez. Med.) BEDPAKJE VAN CREPE DE CHINE. Het valt niet te ontkennen, dat de mode vrouwelijker is geworden dan eenige jaren ge leden. Men schenkt over het algemeen meer aandacht aan dessous en nachtgoed; borduur sels en kanten vieren weer hoogtij. Het nacht hemd is in eere hersteld en daarmee het bed- jakje. dat we er 's morgens over aanschie ten. als we nog even in bed blijven. Het modelletje op de afbeelding is wel bij zonder aardig. Veel materiaal hebben we er niet voor noodig; willen we het van crêpe de chine maken, dan moeten we 1.20 meter van dit materiaal hebben, terwijl we van gewone toile de soie 1 meter slechts noodig hebben. Van papier maken we de patronen, zooals die op de teekening staan aangegeven. Waar een stippelijn staat, moet het patroon op dub bele stof gelegd worden. Als we de verschil lende deelen, voorpand, rug, mouw en banen geknipt hebben, beginnen we het borduursel te werken op dat gedeelte van de banen, dat aan de voorkant komt. Dit borduursel is zeer gemakkelijk uit te voeren; de teekening spreekt voor zich zelf. We gebruiken er kleur- en waschechte zijde voor. Deze banden woi'den vastgezet aan de hals van de rug en langs de beide voorpan den. Men moet er voor zorgen, dat een band 10 cM. langer is dan de andere; want ze worden op zij gestrikt. De onderkanten van het voorpand zoomt men af: door de zoom van den rug wordt een elastiek gehaald. Men vergete niet de pos tuurnaad in het voorpand te maken. De mouw rimpelt men van boven eerst op de vereischte breedte in en zet hem daarna in het armsgat. Daarna wordt hij van onderen gerimpeld en met een smal bandje op de goede breedte gehouden. Tenslotte wordt het geheel goed gestreken en uw garderobe is een alleraardigst morgen pakje rijker.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12