hakken s RIOLEERING TE HAARLEM. !EEN IUST SPIJKERS ZOEKEN OP LAAG WATER. Broodfabrieken Dierendag. Het Betouftijkste 52e Jaargang Nö. 15730 Verschijnt dagelijks. behalve 'op Zon- en Feestdagen Donderdag 4 Octoher 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direetie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 a Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-- - Alies Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 October. De Kunst van Vergaderen. Het groote Vergaderseizoen, dat slechts door het Nederlandsche voetbalseizoen in lengte wordt overtroffen, is weer in vollen gang. In verschillende teams, en „spelend" op verschillende plaatsen, heb ik ook al weer aan een dozijn van deze praatwedstrijden deelge nomen, en mij er opnieuw over verbaasd dat de techniek op dit gebied niet den minsten vooruitgang toont. Techniek is eigenlijk een te zwakke benaming; vandaar dat ik in bo- venstaanden titel het woord Kunst heb gebe zigd. Zullen wij deze kunst ooit leeren? Sterker: zullen wij ooit een poging doen om haar be oefening tot hooger ontwikkeling te brengen? Ge zult zeggen: laten we beginnen met de schoolkinderen niet alleen lezen en schrijven, maar ook spreken te leeren, en ik stem van harte met u in. Maar voldoende zou dat nog niet eens zijn. Men zou ze het spreken en handelen „in ploegverband", waarmee meteen vergaderen is aangeduid, moeten onderwij zen. Een vroegere periode heeft den bloei ge kend van rederijkerskamers, disputen e.d. Geen enkel tijdsgewricht heeft nog de studie der vergaderkunst zien bloeien. En er zou toch heel wat aan te doen zijn. Men heeft den mond vol over „efficiency", maar' er zijn weinig dingen aan te wijzen die zóo ineffi cient zijn, een zoo ontzaglijke hoeveelheid tijdverlies opleveren en een zoo enorme mate van verveling veroorzaken als de nog altijd bestaande methoden van vergaderen. Men heeft getracht ze in Huishoudelijke Reglementen van vereenigingen, in Regle menten van Orde bij openbare lichamen enz. eenigszins aan banden te leggen. De resulta ten schieten op bedroevende wijze tekort. An derzijds is het vergaderwezen buitendien zich als een woekergewas gaan uitbreiden door het ontstaan van de Commissie. Zoowel in haar permanente vormen als „ad hoc" is deze menschelijke vinding een treurige mislukking gebleken Wanneer het bij uitzondering gebeurt dat een commissie tot practische en aanvaardbare uitkomsten komt, is zij zelf gewoonlijk het meest verbaasd, en in elk geval staat vast dat zij een hoeveelheid tijd eraan heeft moeten besteden, die niet in de verte evenredig is aan de belangrijkheid van hetgeen zij bereikt heft. Uit mijn eigen ervaring kan ik me maar één commissie herinneren die het er werke lijk goed afbracht en in één vergadering, die maar éen uur duurde, tot een belangrijk be sluit kwam, dat bovendien nog werd uitge voerd ook. Levendig herinner ik mij de stomme verba zing, die ons allen na dit merkwaardig ver loop bezielde. Pas later drong tot mij door dat de heele. vergadering feitelijk overbodig was geweest, omdat wij het al met elkaar eens waren eer we begonnen. Ditgeval kan dus ook niet als uitzondering beschouwd worden. Hoevelen van u zullen zich weer, evenals ik, gedurende dit lange .vergaderseizoen ergeren aan het enorme tijdverlies en de vervaarlijke verveling die zoovele vergaderingen ons zullen bezorgen? Er zullen hakkelende, stotterende, zich-eindeloos herhalende, bloemrijke, ver warde en anderen-herhalende sprekers zijn. Er zullen verwarringen ontstaan over amen dementen en de daarmee samenhangende netelige vraag der prioriteit. Onderwerpen zuilen doodgepraat worden tot er een verkeer de beslissing valt, of machteloos aangehouden, of begraven in commissies ad hoe. Resoluties aldus genoemd omdat er veelal niets mee besloten wordt onleesbaar-lange moties en ongenietbare persoonlijke feiten zullen in regen over het menschdom neerdalen. Net als in ieder vorig seizoen. Het spelpeil blijft steeds even laag, en de internationale ontmoetingen in Genève, hoe talrijk ook, verhoogen het geenszins. Stel dat wij een nieuwe generatie eens ver gaderen gingen leeren? U zult zeggenwe we ten zelf niet hoe het moet. Maar we weten, tenminste, en zeer precies, hoe het niet moet. Op grond daarvan zouden we al heel wat kun nen bereiken. Als we ze nu eens spreken leerden op school, en „voorzitten" in speciale cursussen, mijnentwege ook aan de universi teiten. en ze verder waarschuwden tegen al de ridicule tekortkomingen die wij als verga deraars hebben? Zouden we de komende geslachten niet een geweldigen dienst bewijzen, ze ten machtig stuk opvoeding meegeven en die verre, ideale toekomst, waarin de Menschheid zichzelf vol gens een of ander stelsel voor het eerst be sturen zal, naderbij gebracht hebben? Ik ge loof het wel. En het verwondert mij dat nog niet de een of andere intelligente docent, die thans zonder werk rondloopt, zich op spreek- presideer- en vergadercursussen heeft gewor pen. Hij zou succes hebben R. P. Prinses schenkt 90.000. Gift ineens voor het Crisiscomité. Prinses Juliana heeft een gift ineens ge schonken aan het Nationaal Crisis Comité van f 90.000. Zooals men weet schenkt de Prinses maan delijks een belangrijk bedrag. Deze gift staat echter geheel los daarvan. Nog een gift van f 10.000 Naar de Tel. verneemt heeft het Crisis Co mité nog een gift van f 10.000 ontvangen uit Amsterdam. Opdat de wateren geen open riolen meer zullen zijn. Afvoer naar zee of reinigen langs biologischen weg? Het is niet de eerste keer, dat in ons blad de aandacht gevestigd wordt op de wensche- lijkheid in de toekomst te komen tot riolee- ring. Zoóals de toestand thans is, kan die niet op den duur bestendigd worden. Ons stelsel is wel heel primitief. Er liggen wel riolen in de straten, maar die loozen uit in de grachten en singels, zoodat de wateren open moer-rio- len zijn. Geen wonder, dat wij in de zomer dagen klagen over stank! De eenige oplossing is afdoende rioleering. Natuurlijk is dit vraagstuk door de deskun digen van de gemeente bestudeerd. Maar uit een discussie in den raad bij de behandeling der begrooting voor 1933 is uit een mededee- ling van de tafel van B. en W. gebleken, dat het nog niet gekomen is tot het ontwerpen van een plan. Trouwens alleen het maken van zoo'n project zou veel tijd en kosten met zich mede brengen, zoodat het alleen gemoti veerd zou zijn als de noodzakelijkheid van uitvoering door den gemeenteraad wordt ge voeld. Wel wordt de laatste jaren als riolerings werken voor huizencomplexen ontworpen worden, rekening gehouden met de mogelijk heid, dat in de toekomst overgegaan zal worden tot volledige rioleering der stad. Daar om worden ze zoo uitgevoerd, dat zij latei- kunnen dienen als een onderdeel van het groote plan. Er is nog niet te zeggen welk riolerings systeem voor Haarlem het meest geschikt zal zijn. Een deskundige op dit gebied deelde ons het volgende mede: Er zijn verschillende .systemen mogelijk. Jaren geleden werd aangenomen, dat Haar lem wel aangewezen zou zijn op het volgen van het Haagsche stelsel. Dat wil zeggen: af voer van het vuil naar zee. In Den Haag waar geloosd wordt nabij de Visschershaven (tusschen het gewone strand en het stille strandt te Scheveningen, heeft dit geen noe menswaardige bezwaren voor de exploitatie van het strand opgeleverd. Wel wordt nu om een nog bétere loozing te verkrijgen de af voerbuis in zee tot 300 Meter verlengd. Haarlem zou dus, als het stelsel afvoer naar zee gekozen zou worden, een afvoer naar zee moeten maken. Daartoe zou van Zandvooit, Bloemendaal of Velsen toestemming verkre gen moeten worden. Maar nadat Den Haag zijn rioleering naar zee maakte, is een ander stelsel, namelijk rei niging van het vuile water langs biologischen weg, dat aanvankelijk nog al bezwaren had, veel verbeterd. Er kan aangenomen worden dat dit stelsel (het reinigen van het water door er verschil lende stoffen in te gooien, waardoor de scha delijke bestanddeelen ongevaarlijk gemaakt worden» zoo volmaakt, is. dat het op een lijn gesteld kan worden met het afvoeren naar zee. Oppervlakkig zou men zeggen, dat thans beide systemen voor Haarlem mogelijk zijn. Alleen zou een gedetailleerde uitwerkiug der plannen moeten aantoonen welk systeem het goedkoopst is. Trouwens er zijn ook nog combinaties van systemen mogelijk. Haarlem-Noord zou bij voorbeeld kunnen loozen in een der toelei- dingskanalen van het Noordzeekanaal, terwijl dan voor het overige deel der stad reiniging langs biologischen weg mogelijk zou zijn. Amsterdam loost het vuil uit een deel dei- stad in het IJselmeer, terwijl voor een ander deel een systeem van reiniging wordt toege past. Tot zoover deze deskundige. Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat het uitvoeren van een rioleeringsplan zeer groote kosten zou vorderen. Eenige millioenen gul dens zullen er zeker mede gemoeid zijn. Een voordeel is evenwel, dat het geheele project niet in eens behoeft uitgevoerd te worden. Het is mogelijk om de uitvoering in deelen toe te passen. Bovendien zou het een object van werkver ruiming zijn van veel beteekenis, want in het te besteden bedrag zit een zeer hooge post aan arbeidsloonen. Als de crisis aanhoudt, zou het zeker overweging verdienen of het niet gewenscht is reeds spoedig te beginnen met het maken van een plan, opdat als bijvoorbeeld voor de begrooting van 1936 naar werkobjecten voor werkloozen gezocht moet worden, ook dat plan op tafel gelegd kan worden. Eenige maanden geleden hebben wij mede gedeeld, dat in de Zomervaart bij de Fuike vaart een pomp geplaatst was voor de water- verversching. Er werd door de omwonenden van de Zomervaart zeer terecht geklaagd over den stank van het water. Nu wordt er vuil water uit de Zomervaart gepompt, terwijl er frisch water uit het Zuider Buiten Spaarne toevloeit. Deze proef heeft uitstekend vol daan. Maar.... alleen de bewoners van deze omgeving zijn er mee geholpen. Toepassing van dit systeem van waterverversching is niet in andere wateren in onze stad mogelijk. Er wordt trouwens steeds zooveel mogelijk aan waterverversching gedaan. Het stoomgemaal van „Rijnland" te Spaarndam spuit zooveel mogelijk vuil water in het Noordzeekanaal, terwijl er dan versch water wordt binnen ge laten door de sluis te Gouda. De gemeente Haarlem betaalt daarvoor een vergoeding aan Rijnland. Maar„Rijnland" kan alleen spuien als de waterstand dit toelaat. Daarin zit het groote bezwaar. En dat is niet te on dervangen. Wil men dus van de stinkende grachten en singels afkomen, dan is de eenige oplossing: invoering van een volledig rioleeringsstelsel. Tenslotte de mededeeling, dat reeds eenigen tijd geleden op het betrokken departement in den Haag de mogelijkheid werd overwogen in een Riclenwet aan de gemeentebesturen de verplichting op te leggen over te gaan tot het maken van ricleeringen. Zoo het daartoe in de toekomst mocht komen zou Haarlem na tuurlijk ook' voor de noodzakelijkheid staan. Argentinië onderzocht den particulieren wapenhandel. Publicatie van het rapport spoedig verwacht. BUENOS AIRES, 4 October (V.D.i De Commissie van onderzoek onder leiding van generaal Belloni naar den particulieren wapen handel, zal heden haar werkzaamheden be ëindigen en rapport uitbrengen aan den Minister van Oorlog, die het rapport waar. schijnlijk spoedig daarna zal publiceeren. Hedenmorgen reed een lange vrachtauto van de firma Hilarius van het Spaarne in het Spaarne. Men begrijpe goed dat met het eer ste Spaarne wordt bedoeld de walkant en van dezen kant schoten de achterwielen van den wagen in het water. Bij de Helmbrekerssteeg wilde de chauffeur een draai nemen en door de een of andere oorzaak ging het achterstuk van de lange lijs in de diepte, waarbij pakken draadnagels mee gingen. Met recht kon men dus spijkers op laag water gaan zoeken. Over deze spijkers zou nog meer te vertellen zijn; men zou het bijvoorbeeld kunnen hebben over een Spijker-auto en dat deze grap spijkers zal kosten, maar daarmee was men vanmorgen niet gebaat. Zooals u op de foto kunt zien zijn op de schuit verschillende pakken in veiligheid ge bracht en de opvatting van eeir omstander dat men nu de spijkers één voor één moet afdrogen, werd als een niet-deskundige op merking van de hand gewezen. Het ongeluk is in ieder geval goed afgeloopen en dat is de hoofdzaak Zooals mijn jongen groeif van FRANKEN's MELKBROOD. Het is zoo goedkoop. En dan die kwaliteit HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL Heden is. het vier October, En ik maak er van gewag. Daar het geen gewone dag is, Heden is het Dierendag. 't Dier staat over heel de wereld Heden in het middelpunt. Van de menschelijke leuze: Helpt, waar gij maar helpen kunt. Zachtheid tegenover dieren Is geen weekheids sentiment, 't Feit eer, waaraan men de sterkste, In zijn grootste kracht herkent. Wie de dieren goed behandelt, Ondanks eigen zorg en nood. Toont zijn hart, in de bescherming Van het zwakker wezen, groot. Lerroux vormt een coalitie kabinet. Regeering van anti-socialistisch karakter. MADRID. 4 October. De met de kabinets vorming belaste leider der radicale partij Ler roux, zal hedenmorgen zijn ministerlijst aan den president der republiek voorleggen. De officieele publicatie van deze lijst zal in den loop van den ochtend geschieden, dóch reeds thans weet de pers mecle te deelen, dat de samenstelling van het kabinet als volgt zal zijn: Minister-President: Lerroux (radicaal) Buitenlandsche Zaken: Samper (radicaal). Justitie: Aizpui (Katholieke Volksactie). Marine: Rocha (Radicaal). Financiën: Marraco (Radicaal). Binnenlandsche Zaken: Salazar Alonso (Radicaal). Onderwijs: Villa Lobos (Liberaal-democraat) Arbeid: Anguerro de Sojo (Katholieke Volksactie). Transportwezen: Elci Vaquero (Radicaal). Landbouw: Jimenz Fernandez (Katholieke Volksactie). Openbare Werken: Guerra del Rio (Radi caal). Industrie en Handel: Cid (Agrariër). Ministers zonder portefeuille: Martinez de Velasco (Agrariër): en Pita Romero (Onafhankelijk). Behalve de Radicale Minister-President maken dus zes vertegenwoordigers der Radi cale Partij deel uit van het nieuwe Kabinet, met drie vertegenwoordigers van de Katho lieke Volksactie, twee van de Agrariërs, een van de Liberaal-Democraten en een Onaf hankelijke. Hieruit blijkt dat Lerroux een coalitie-re geering heeft kunnen vormen, die alle posi tief tegenover den huidigen staat staande elementen omvat. Algemeen kan men zeggen dat het nieuwe Kabinet een anti-socialistisch karakter heeft. Door de toetreding van de drie vertegenwoordigers der Katholieke Volks actie, de z.g. „Ceda", heeft de regeering zich een meerderheid in den Cortes verzekerd. De nieuwe regeering is zoo wordt verklaard vastbesloten het staatsgezag met alle midde len te handhaven en aan den toestand van onveiligheid en revolutionnair verzet in Span je, evenals aan het toenemend separatisme een einde te maken. Merkwaardig is dat in het nieuwe kabinet acht leden van de afgetreden regeering zit ting hebben, waaronder Samper, de in het bijzonder aangevallen leider der vorige regee ring. De officieele bevestiging, evenals de beslis sing over de bezetting van het Ministerie van Oorlog, dat vermoedelijk door Lerroux zal worden waargenomen, wordt vanmiddag ver wacht. PRINSES JULIANA HEEFT AAN IIET NA TIONAAL CRISIS COMITé EEN GIFT VAN 90.000 GULDEN GESCHONKEN. pag. I Titoelescoc heeft zich in principe bereid ver klaard in het nieuwe Roemeense he kabinet zitting te nemen. pag. 4 Duitschland is er mee begonnen zijn produc- tenvoorraad te inventariseeren. pag. 4 Bij een brand, die in de haven van Antwerpen woedde, werd een arbeider gedood, eenige andere gewond. pag. 4 Het Britsohe vrachtschip „Millpool" is vermoe delijk met 26 opvarenden vergaan. pag. 4 Lerroux vormt een coalitiekabinet. pag. 1 De Nederlandsche vlieger Smirnoff zal waar schijnlijk niet aan de Melbourne-race deel nemen. pag. 4 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot belastingheffing op goederen in de doode hand aangenomen. pag 3 S. D. A. P. en N. V. V. vragen een onderzoek naar particuliere wapenfabricage in ons land. pag. 3 Woensdag is het Joodsehe werkdorp in den Wieringermeerpolder officieel geopend. pag. 3 Rioleering te Haarlem; afvoer naar zee of reiniging langs biologischen weg? pag. 1 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De kunst van vergaderen. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Crisiscrcdiet en mid denstand. pag. 11 J. B. Schuil: Salzburger Marionetten theater. pag. 6 K. de Jong: Kunst aan het volk. pag 6 Mcta Helen Jacobs: Kermis. pag. 3 XV. Sch.: Bij den kapper. pag. 3 M. H. J.: Dieren bij den maaltijd. pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 8 Sport in 't Kort. pag. 9 Brand op Schiphol. Snel ingrijpen van de brandweer voorkwam erger. AMSTERDAM, 4 October Vannacht tegen, half vier ontdekte de nachtwaker van de vliegtuiglcods op Schiphol, dat brand was ontstaan in een der kantoortjes naast de loods gebouwd. Onmiddellijk werd de eigen brandslang aan gekoppeld, terwijl ook direct de Amsterdam- sche brandweer werd gewaarschuwd. Deze was binnen zeer korten tijd op Schiphol aan wezig. Uitgerukt was een motorspuit van de Honthorststraat en die van den Amstelveen- scheweg. Het bleek dat de brand kon worden gelccaliseerd, zoodat slechts twee kleine kan toorlokaaltjes uitbrandden terwijl nog een derde brandschade kreeg. Men was het vuur in korten tijd meester. De schade is betrek kelijk gering. Het mag een gelukkige omstan digheid worden genoemd, dat de brandweer zoo snel ter plaatse is geweest daar in de na bijheid in de loods vliegtuigen stonden en bo vendien groote hoeveelheden benzine aanwe zig waren. VEERTIG JAAR STATISTIEK. AMSTERDAM, 4 October (V. D.) Op 10 Oc tober a.s. is het 40 jaar geleden. <jat het bureau van statistiek zijn werk aanving. Een mooi wagenpark Vrachtrijder liet zyn personeel met kapotte bussen rijden. Een Haarlemsche vrachtrijder heeft Woens dag twee bekeuringen gekregen en twee zijner vrachtwagens zijn in beslag genomen, omdat zij op niet geringe wijze het verkeer in gevaar brachten door ondeugdelijkheid, vooral door slechte stuurinrichtingen. Eerst betrof het een auto waarvan het stuur een z.g.n. doode slag had van 150 graden en. de linker voorband totaal versleten was. Het eerste brengt uiteraard menschenlevens in gevaar en het laatste is minstens even roe keloos. Enkele uren daarna heeft de politie nog een vrachtauto in beslag genomen, waarvan de stuurinrichting slechts 125 graden speling vertoonde. De handrem had maar 25 Meter noodig om den wagen bij 30 K.M. tot stilstand te brengen, waarmee de politie zich ook niet kon vereenigen. Beide wagens zijn, zooals ge zegd is. in beslag genomen en moeten eerst gerepareerd worden. De vrachtrijder bereed de wagens niet zelf. maar had zijn personeel opdracht daartoe gegeven, hetgeen aan de bekeuring niet het minste af doet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1