Doode Hand-belasting aangenomen. Bij den Kapper. DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 HAARLEM'S D A C B L' A D 3 i BINNENLAND STA TEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Na een sterke verdediging van minister Oud. Bezwaarden werden overtuigd. Tenslotte een vrij flinke meerderheid. De Minister van Financiën zal vandaag mis schien een oogenblik dankbaar zijn geweest, datde toestand van de schatkist ernstige zorgen baart! Want daardoor maakte zijn be roep hierop, aan het slot zijner rede ter ver dediging van de in te voeren belasting op de goederen in de doode hand, voldoenden in druk om een aantal senatoren, die overigens in hun hart voor dit voorstel al heel weinig sympathie koesterden, tot voorstemmen te be wegen. Bovendien mag men dit uiteindelijk succes van Minister Oud in belangrijke mate aan heel zijn sterk en voortreffelijk betoog toeschrijven. Deze bewindsman beschikt wel op zeer bijzondere wijze over de gave om wets ontwerpen, die op vrij grooten tegenstand stuiten, zoo te verdedigen, dat hij tenslotte toch de overwinning behaalt. In de eerste plaats beheerscht hij de door hem te behan delen materie met een enorm gemak. Menige docent (niet in de laatste plaats hieronder be grepen hoogleeraren!) zou in 's lands verga derzaal tijdens een rede van Mr. Oud een nut tig lesje kunnen opdoen in de kunst van het, in bevattelijken èn aangenamen vorm behan delen van een onderwerp. Aan groote kennis van zaken en het vermogen om in helderen betoogtrant anderer uiteenzettingen alsmede eigen argumenten kort en krachtig voor te dragen, paart hij ook nog den juisten zin voor het aanvoelen van wat speciaal op grond der discussies op een bepaald moment naar voren moet worden gebracht. Dank zij dit alles ging het heden fel aange vochten wetsontwerp er tenslotte met een flinke meerderheid door. Terwijl gedurende een groot deel van de vergadering menigeen den indruk had, dat het een dubbeltje op zijn kant zou zijn (eigenlijk 3 millioen op hun kant want hierop schat men de opbrengst van de belasting op de doode hand!), behaalde de Minister van Financiën, juister gezegd de Re geering, met 30 tegen 18 stemmen de over winning. De Regeering, want uit den aard der zaak had men, naar ook Mr. Slingenberg al had be toogd, hier te doen, niet met een voorstel dat alleen maar te danken was aan een persoon lijke gril van den Minister, die op den Kneu terdijk troont, neen, dit wetsontwerp maakte wel degelijk, zooals deze nog eens voor alle duidelijkheid tot besluit zijner rede in herin nering bracht, een onderdeel uit van het ge- heele financieele plan der Regeering. Achter dit plan, aldus Minister Oud, staat het Kabinet in het geheel. Nauwelijks had de Minister uitgesproken, of Jhr. v. Citters (a.r.) kwam verklaren, dat hij het in de gegeven financieele omstandig heden, ondanks zijn bezwaren tegen het ont werp, plicht achtte een offer te brengen, een zienswijze die ook Mr. Janssen (R.K.) na mens eenige fractie-genooten kenbaar maak te, er nog aan toevoegende, dat hem hiertoe mede bracht de hoop op „rechtvaardige soe pelheid" bij de uitvoering dezer wet door iemand als de huidige bewindsman èn het tijdelijk karakter der regeling. Bij interruptie had prof. de Savornin Loh- man (c.h.) den Minister al gevraagd of deze zelf werkelijk eenige waarde hechtte aan de bepaling, waardoor de heffing op goederen in de doode hand slechts tot 1938 van kracht zal zijn. Aan Mr. Oud was het toen ten volle toevertrouwd den hoogleeraar in het staats recht een zeer kort maar tevens duidelijk college te geven over de praktische beteekenis van zulk een bepaling Overigens mag hier wel even opgemerkt, dat in sommige opzich ten ook onze Minister van Financiën moet on dervinden, dat ondank 's werelds loon is. Terecht kon hij er b.v. op wijzen, dat, terwijl hij juist als een tegemoetkoming aan die Tweede Kamerleden, die zich bij deze belas tingheffing konden neerleggen mits zij alleen voor een beperkt aantal jaren zou gelden, aan zijn voorstel het tijdelijk karakter had gegeven, nu in de Eerste Kamer door geest verwanten van die zoo welwillend bejegende afgevaardigden de tijdelijkheid als van nul en geener waarde hoorde disqualificeeren (o.m. zienswijze van Mr. v. Lanschot)Nog meer te leurstellingen meest de Minister ondervin den. Eerst had hij in zijn ontwerp geen enkele vrijstelling van belastingbetaling opgenomen, behalve dan t.a.v. de gebouwen die bestemd zijn voor de uitoefening van den openbaren eeredienst. Bij nader onderzoek bleek echter dat op die manier onbillijkheden zouden ontstaan, aan gezien b.v. instellingen die bijzonder middel baar onderwijs bekostigen en dus in iets voor zien, waarvoor anders de staat zou moeten zorgen, aan d?ze belasting onderworpen zou den worden. Vandaar, dat het juister was wèl vrijstellingen in het leven te roepen, waarbij van het objectief criterium wordt uitgegaan, dat vrij zijn instellingen, die een taak verrich ten, gelegen op het terrein van wat staats taak is. En niet ofschoon ik nu met de grootst mogelijke objectiviteit te werk ging en met opzet een subjectieven maatstaf (waardeering der diverse te behartigen of behartigde be langen) achterwege liet, ontmoet ik deson danks scherpen tegenstand, aldus Minister Oud. Tegenover Mi*. B'riet (a.r.) die evenals Mr. v. d. Hoeven (c.h.) steen en been ge klaagd had over de financieele moeilijkheden, welke speciaal de Nederlandsch Hervormde Kerk van deze belasting zal ondervinden (zij zit toch al slecht in baar geld en zal thans van de opbrengst harer pastoralia, waaruit nauwe lijks de noodige predikantgelden bekostigd kruinen worden eerst nog een geduchte hap aan den fiscus moeten afstaan) wees de Mi nister er cp, dat ongetwijfeld de overheid wel belang bij de werkzaamheid der Kerk heeft, maar dat daarom toch niet opgaat dat zij het zelfde terrein bestrijkt als dat waar-op de overheid bemoeienis heeft. Kreeg de Minister steun van den heer Gelderman (lib), van de sociaal-democraten de Zeeuw en Mr. Mendels. ook al moesten nu de vakvereenigingen cijns betalen - en van Mr. Slingenberg (v. d.). hevige oppositie on dervond hij van Mr. v. Lanschot (R.K.) en diens fractie-genoot Blomjous. Laatstgenoem de grondde zijn principieele bezwaren boven al op een later door Minister Oud met talent bestreden beschouwing over de verhouding ibusschen Kerk en Staat. Zooals reeds opge merkt was de Minister al even gelukkig in zijn verweer tegen Mr. v. Lanschot's stelling, dat dank zij de regeling der vrijstellingen de Kerk op onbillijke wijze behandeld zou zijn. Ware Mr. v. Lanschot's systeem gevolgd dan zou evenzeer als b.v. verzamelingen van kunst en wetenschappen en haar fondsen, alles wat be stemd is voor den openbaren eeredienst in deze wet zijn vrijgesteld. Ja de door den lei der der R. K. fractie bepleite vrijstelling had boven alle anderen moeten voorgaan. Mr. W. F. van Lanschot. Wèl deed de Minister er goed aan in dit verband nog eens te releveeren hoe nu een maal alles wat de Regeering in deze dagen doet en moet doen, neerkomt op het vragen van offers. Vijf Katholieken, vier anti-revolutionairen benevens één c. h. senator (de voorzitter) met de geheele linkerzijde stemden vóór het zoo zeer bevochten wetsontwerp. Gelukkig, want het ware al een zeer droeve inzet van het nieuwe parlementaire jaar geweest, als de Eerste Kamer bij dit wetsvoorstel niet slechts Minister Oud, doch tevens de geheele regee- rirrg gedurende eenige uren zat ook de Pre mier achter de groene tafel een nederlaag had toegediend. E. v. R. Ook in ons land wapen- fabricage Onderzoek door de regeering gevraagd. Het Dagelijksch Bestuur van den Algemee- nen Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. heeft besloten het volgende adres aan Regeering en Tweede Kamer te zenden. „De besturen van de SD.A.P. en het N.V.V kennis genomen hebbende van de opzien barende onthullingen over de handelingen en de relaties der particuliere wapenindustrie, waartoe het desbetreffend onderzoek van een commissie uit den Senaat der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika heeft geleid; bekend met het feit, dat ook hier te lande door een aantal ondernemingen wapens en munitie worden vervaardigd en handel wordt gedreven in allerlei oorlogsbenoodigdheden, en onder den indruk van de aanwijzingen, dat ook in Nederland verbindingen zijn onderhou den met buitenlandsche ondernemingen op het gebied van den handel in en de vervaardiging van oorlogsbenoodigdheden, welker handelin gen uitermate gevaarlijk zijn voor den vrede; verzoekt uw Kamer wel te willen bevorde ren, dat ook hier te lande een gestreng en on partijdig onderzoek worde ingesteld naar den handel in en de fabricage van wapens, munitie en andere oorlogs benoodigdheden en dat van de uitkomsten van dat onderzoek een volledig verslag zal worden openbaar gemaakt, op grond waarvan kan worden beoordeeld, welke maatregelen met betrekking tot den particu lieren handel in en de particuliere vervaardi ging van oorlogstuig aanbeveling verdienen." S.A.I. en I.V.V. zal worden verzocht zich tot de aangesloten partijen en landelijke vakcen trales te wenden, om zich in denzelfden geest tot hun regeeringen te wenden. Joodsch werkdorp officieel geopend. Aloude vaderlandsche traditie Gehandhaafd. Eerste paal voor gemeenschapshuis geslagen. Onder zeer groote belangstelling had Woens dag de officieele opening plaats van het Joodsche werkdorp Slootdorp in den Wierin- germeerpolder. Openingsrede. De voorzitter van den Raad van Beheer van de Stichting Joodsche Arbeid, de heer G. v. d. Bergh sprak de openingsrede uit. Na een woord van welkom zeide spr. o.m.: Wij staan hier op vrijen grond. Op een bo dem in den meest letterlijken zin, ontworsteld aan de baren, maar in even letterlijken rin ontrukt aan vreemde dwingelandij. Zoolang Nederland Nederland zal zijn, zal hier het vrije woord weerklinken en zal hier vrijheid van geweten zijn. De aloude, vaderlandsche traditie getrouw, heeft de Nederlandsche regeering niet geaar zeld haar hulp bij de uitvoering van onze plannen te verleenen. Hiervoor past ons groo ten dank Dan moeten wij ook uitspreken tegenover het Nederlandsche volk in al zijn geledingen. Hierop sprak de heer v. d Bergh woorden van dank tot de Britsche en Amerikaansche vrienden, waarna hij de kampbewoners toe sprak. Vervolgens sprak ir. Roebroek. Spr. zeide, dat er zeer prettig is samengewerkt met de bewoners en den leider van het kamp. Er is zeer veel goeds tot stand gebracht. Spr. hoopt dat ook in de toekomst de goede samenwer king zal blijven bestaan. Wij, aldus spr., zul len gaarne onze volle medewerking verleenen. Prof. James G. MacDonald. de hooge com missaris voor de vluchtelingen, achtte in een wereld van wantrouwen en onveiligheid de officieele opening van deze kolonie een hoop vol teeken. Uit naam van het bestuur van het hooge commissariaat bracht spr. dank aan de Nederlandsche regeering en het Neder landsche volk. Na erop te hebben gewezen, dat een van de meest bemoedigende onder deden van het vluchtelingen werk is: het geschikt maken der jonge mannen en vrou wen voor handarbeid, liet spr. de verschillen de pogingen de revue passeeren, die door tal van instellingen in deze richtingen worden gedaan. Vervolgens voerden het woord dr. B. Kahn (Parijs), voorzitter van de Euro- peesche afdeeling van the American Joint Distribution Committee, prof dr. D. Cohen en rabbijn Sarlouis, waarne de heer v. d. Bergh de aanwezigen uitnoodigde tegenwoordig te zijn bij het inslaan van de eerste paal voor het gemeenschapshuis De handle van de heimachine werd over gehaald door prof. Mac Donald. ,,De schrik van het Gooi". Vijf jaar geëisclit. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een inbreker uit Blaricum terecht gestaan, die gedurende enkele jaren tal van inbraken heeft gepleegd in het Gooi en de provincie Utrecht. Verdachte ontkende ondanks vingerafdruk ken en herkenning. President: Bij Van Eeghen werd u op heeterdaad betrapt, hè? De zoon heeft u her kend nietwaar? Verdachte: Ja, behalve dan dat hij meende, dat ik iets grooter wasehdat de man iets grooter was! De officier was van oordeel, dat .de gevon den vingerafdrukken een sterke aanwijzing vormen. Andrere feiten, o.a. de herkenning door den heer Van Eeghen ondersteunen dit bewijs. Spr. wilde bij de bepaling van de straf maat het groote aantal der gepleegde feiten en de brutaliteit waarmede verdachte is op getreden, in aanmerking nemen. De man is langen tijd „de schrik van het Gooi geweest". Spr. eischte ten slotte vijf jaar gevangenis straf. De verdediger drong op vrijspraak subs, cle mentie aan. Visscherijcentrale aan den arbeid. Door dr. Van Rhijn geïnstal leerd. Hoe moeten de bedrijven zich aanpassen? Woensdagmiddag is op het departement van Economische Zaken te 's-Gravenhage de stichting Nederlandsche Visscherijcentrale ge installeerd. In deze centrale zijn de verschil lende takken van visscherij vertegenwoordigd. De installatie geschiedde door den regee- ringscommissaris voor de visscherij en, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken. In zijn installatie-rede wees dr. Van Rhijn er op, dat de toestand, waarin het visscherij bedrijf ver keert, verre van rooskleurig is. Allerlei be schermende maatregelen in het buitenland hebben een groot deel van ons afzetgebied verloren doen gaan. Bovendien hebben de beschermende maat regelen, in het buitenland tot gevolg gehad dat in verschillende landen visscherijen zijn gevestigd, en bestaande bedrijven zijn uitge breid. Hierdoor is de situatie in de vischin- dustrie en -handel belangrijk gewijzigd, zoo dat de Nederlandsche visscherij bedrijven zich aan deze gewijzigde omstandigheden zullen moeten aanpassen. Het gaat er dus om hoe de bedrijven zich zullen kunnen aanpassen en op welke wijze gedurende deze aanpassing, de bedrijven in stand gehouden kunnen worden. De voorzitter van de centrale, de heer B Brouwer, antwoordde met een korte rede. Daarna werd onmiddellijk met de werkzaam heden een aanvang gemaakt. PLANKEN WAMBUIS EN HOOGE VELUWE WORDEN NIET AANGEKOCHT. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Polak, betreffende aankoop door de re geering van het landgoed „Het Planken Wam buis", eventueel ook van het landgoed „de F.ooge Veluwe", heeft de minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruine, thans geantwoord, dat het niet in de bedoeling van de regeering ligt gelijk wij reeds meldden aankoop van het bedoelde landgoed te bevor deren, omdat voor dien aankoop geen ge» noegzame redenen aanwezig geacht worden. De minister moet ontkennen, dat gesproken kan worden van een ontzaglijke vernietiging van natuurschoon ten gevolge van met rijks- geld in werkverschaffing mogelijk gemaakte ontginningen, droogmaking van plassen, re- gularisatie van beken of ruilverkavelingen. De minister verwijst voor het overige naar het antwoord over het Planken Wambuis, dat eventueel ook voor de Hooge Veluwe van toe passing is. TE WERKGESTELDE MISHANDELT OPZICHTER. Met een mes in den rug gestoken. Bij de werkverschaffing aan den Wester- dijk te Hoorn, heeft zich Woensdagmiddag een ernstig incident voorgedaan. De opzichter Tas werd onverhoeds door een der te werkgestelden aangevallen die hem met een mes een snede van ongeveer 3 cM. diep in den rug toebracht. De opzichter is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De vermoe delijke dader is gearresteerd. Vereeniging „Taalvrede" wordt opgericht. Propaganda voor de spelling-Marcliant. De oprichting eener vereeniging voor taal vrede «propaganda van de spelling-Marchant) is, gezien de groote belangstelling, verzekerd. De organisator, mr. dr. E. W. Catz deelt ons mede, dat de formatie van een dagelijksch be stuur van te Amsterdam gevestigde personen binnenkort kan worden verwacht. Tevens zal de vorming van een algemeen bestuur spoedig onder oogen worden gezien. Een paar dagen geleden gingen we met den trein van Amsterdam naar Haarlem. Toen zagen we verschrikkelijk veel menschen met reusachtige teddy-beren en andere mooie voorwerpen. Al deze menschen knikten elkaar toe, net als oude kennissen. Mijn begeleidster ten ik voelden ons echt als uitgestootenen in dit vroolijke gezelschap en we vroegen ons telkens weer af, waar deze lachende en schaterende menschen allemaal vandaan kwamen. Plotseling zei een dikke, vriende lijke meneer, die blijkbaar medelijden met ons had, tegen ons: „Dames u moet eens naar de kermis gaan op het terrein van het Paleis voor Volksvlijt. Het is werkelijk leuk. We hebben zoo vreeselijk gelachen. Ik ver raad u niet, wat u daar allemaal zult zien. Gaat u er heusch eens heen. Het was erg druk, toen wij er kwamen. We konden heusch onze eigen woorden niet verstaan maar dat was juist leuk. Zoo moet het op een kermis zijn. „De Jantjes" en Jan Kiepura zongen uit alle lichaamskracht tegen elkaar in en de menschen in het rupsen- caroussel schreeuwden, toen de rups naar be neden ging en de koude wind onder hun kleeren blies. Daartusschen gilde een stem: ..Komt hier, ziet hier het levende wereldwon der, het stierkalf met zes pooten. Profes soren en artsen staan verbaasd voor dit wonderdier. U betalt maar vijf cent en u ziet het!" En nog een stem gilde en nog'één: „Acht loten maar tien cent, dames en heeren. Wie de hoofdprijs krijgt, komt en neemt mee, wat die wil. Dames en heeren voor tien cent!" De caroussels draaien, dat je al duizelig wordt van het zien. De electrische autotjes botsen tegen elkaar aan. Hier rijden menschen met allerlei rijtuigen een steilen muur op. Het is verschrikkelijk opwindend. Je huivert er van. Maar je bent het vlug vergeten; want daar naast in het laclvpanopticum moet je over je verwrongen figuur zoo lachen, dat je den volgenden dag nog precies kunt aanwijzen, waar je lachspieren zitten. Maar lachen is gezond! Als je tien minuten hard lacht, doe je zooveel voor je gezondheid, alsof je een ei eet. Dat beweert men tenminsteDaarom kun je het gerust eens voor de verandering doen. Voor je portemonnaie scheelt het maar een paar cent. Daar dansen een paar menschen op een potpourri uit „Bleeke Bet" en de „Saint Louis Blues''. Officieel is er geen vergunning voor. maar op de kermis mag alles. Je kunt er natuurlijk ook op een echt paard rijden en zelfs op een kameel. De gedresseerde vlooien ontbreken evenmin. Wat gezellig om te zien, als de menschen op de rutschbaan zoo door elkaar heen duike len. Je moet er helaas een reus voor zijn om het precies te zien. Maar al zie je alleen de puntjes van de teenen en hoor je daarbij het schateren, dan maak je er al in je fan tasie een volledig beeld van. Wat mij betreft ik vind het leuk om te zien, maar ik voel er zelf weinig voor, het te doen. Maar wat ik wel kan aanbevelen, is een autotochtje door de hel. Ge rijdt in serpenti nes door een donkere zaal. Een griezelig geluid begeleidt u. Elk oogenblik denkt ge, dat ge tegen een ander wagentje zal aan botsen. Maar er gebeurt niets. Ge ziet al leen alle booze geesten onheilspellend in den hoek staan, maar ge komt er heelhuids weer uit. Het gezegde, dat blinde kippen ook wel eens een korrel vinden, is lang zoo gek niet. Ik heb het eens gewaagd met een geluksspel. zoo'n draaiding met vliegmachines. Als uw nummer bij uw plaats voorbij komt, moet ge op een knop drukken. Dan valt uit het vlieg tuig een bom naar beneden. Het is eigenlijk een beetje ingewikkelder. Op de schijf voor u zijn verschillende nummers, hooge en lage, maar daar heb ik me heelemaal niet mee bemoeid en toch heb ik direct bij den eersten keer den prijs gekregen. Ik drukte toevallig laat op den knop en schoot op het hoogste nummer. Zoo zou ik nog uren kunnen doorgaan met vertellen, want er is nog een circus en een schommel en, en.... ja, en een mensch, die honderden kilo's of zooiets zwaar is en er zijn zooveel tenten met kermisspecialiteiten En er zijn menschen uit den Jordaan en ook menschen uit Zuid, wier Mercedes buiten wacht. Ge kunt hier studies maken als op een boevenbal op Montparnasse of op Montmartre want een Moulin Rouge is er ook, al is het een beetje kleiner. De danseres heeft tenminste het haar ook met Baker-Fax geplakt. Echter kan men het toch niet verlangen. Ineens staat ge dan weer op straat. Uw hoofd bromt nog van al dat geroezemoes, dat ge daar net ontsnapt bent. Ge schrikt van uw eigen stem; want de straat lijkt nu een remise bij nacht. Het verschil is alleen dat de trams en auto's zich bewegen, maar ze maken geen geluid. Ge hoort er tenminste niets van Óf hebt ge soms het geroezemoes van de kermis in je ooren meegenomen? Daarmee vergeleken ia de straat natuurlijk een rust plaats. Uw stem heeft zeker aan volume toe genomen al is ze daar niet bepaald mooier van geworden. Nu. dat gaat gauw weer over. In ieder geval lachen we nu net als de menschen in den trein. En ook wij knikken allen toe, die met teddyberen en andere mooie voorwerpen het terrein vanhet Paleis voor Volksvlijt verlaten. De meneer heeft werkelijk gelijk gehad. Als ge lachen wilt en eens een uurtje uw zorgen vergeten, moet ge naar de kermis gaan. Als ge zelf niet wilt meedoen vindt ge het beslist plezierig dat de menschen uit den Jordaan en uit Zuid zich daar zoor kostelijk amuseeren. Heusch, dat gaat ieder een zoo! - META HELEN JiAOOBS. Cleopatra masseert mijn gezicht. „U moet uw gezicht eens laten masseeren", zei mijn kapper vanmiddag, toen ik. (mij ln het geheel niet bewust van een somber uiter lijk'. zijn werkplaats binnentrad met een stille hoop zonder al te vee! bloedvergieten van een overtollige gezichtshuidbekleeding ontdaan te worden. „Ook dat nog." viel er bij me uit en 'k veelde een laffe hartstocht de straat op te rennen, naar huis. naar mijn eigen betrouwbaar veiligheidsscheerme?. dat nooit tegen me spreekt, over geen kranten- nieuws noch gezichtsmassage. „Want het is gratis." vervolgde hij den zin, dien ik angstig had afgebroken, en daarmee won hij veld. Er zijn menschen die nooit van hun leven pindakaas eten, die het nooit zullen eten ook, behalve als de kruidenier het op een pond leverworst cadeau geeft en zoo iemand ben ik ook Nooit van m'n leven zou ik aan ge zichtsbehandeling met vetjes en hamertjes en vloeiseltjes hebben gedacht, maar als het nu voor niks gebeuren kan, tja, dan denk je er nog eens over. „Eigenlijk is er toch wel heel erg veel voor te zeggen", overlegde ik, toen de kwast met zeep aJs slagroom onder mijn neus over de bovenlip drentelde, cm daarna de kin te stree- len en de hals te witten. „Gezichtsmassage is modern, rimpels krijgen we veel te vroeg en bovendien gebeurt het niet eiken da? dat een dame mijn wangen streelt." sprak de betere stem. de stem van het verstand, „gratis is het ln ieder geval, dat staat vast en ach, je hebt nog eens wat om te vertellen." Soepel sneed het mes door een oneft'enheid- je op het strotje. zooals de man in het wit het noemt, en de bleeke slagroom kleurde zich als werd het frambozenijs, terwijl de <iame van de massage naderbij kwam. Zij monster de mijn gelaat dat rood werd van weet-ik-wat. en onder de veilige bescherming van een groote hoeveelheid wit schuim dat het blosje bedekte, staarde ik tot haar op sooals Anto- nius eens naar Cleopatra gekeken moet hebben. „Het slachtoffer." stelde de kapper origineel voor en „aangenaam" loog ik er achteraan. „Het is toch gratis?" informeerde ik toch nog maar voor alle zekerheid. „Het Kost u niets," zei Cleopatra statig en schreed naar het ka mertje-apart, waar heen ik volgen mocht. Het gordijn sloot zij onhoorbaar achfer me en onmerkbaar, zóó zacht, dwong zij mij te gaan zitten in een langen ligstoel. Het leek er wel een opiumkit, die sfeer maakte me dui zelig en visoenen van Bois dormant en Soir de Paris kwamen tot me als prevelden zij: N'aimez que moi. Vier koude kluitjes kwakte Cleopatra op het te behandelen gebied. Onder elk oog een. een op het voorhoofd en in de lagere streken kwam ook een stukje. In een ommezien was de heerlijkheid over de oppervlakte verspreid, waarbij wij via den spiegel van blikken wis selden, blikken die mijnerzijds nogal angst verraadden, want het leek me dat ik ingevet werd voor een Kanaalzwemmerij, waarmee ik allerminst te maken wil hebben. ..U moet uw gezicht nooit wasschen," klonk het boven me, ..nooit". Een hartewensch mijner jeugddroomen werd werkelijkheid! Nooit meer wasschen! Wat een zaligheid voor van den winter! „Maar u moet altijd deze crème a nettoyer gebruiken." klonk het weer uit die hoogere regionen en ik viel ondankbaar diep in het ravijn der teleurstellingen. Uit de verte vernam ik nog: „Deze crème.. ruikt nietmaakt de huidporiën open en reinigt zekorte behandeling.... natuur lijk niet duurveel grondiger schoonmaak dan met water en zeep.... kan nooit scha den.. als u klaar bent dan crème tonique. spant de huid en geeft haar veerkracht. geen rimpels.... na het scheren lotion facale.... in drie weken geen puistjes, mee- eters of andere ongerechtigdheden.heer lijke, sterke huid." Toen kwamen twee kleine stofzuigertjes, die kloppen en zuigen konden en het, ging van rikketikketik op mijn vorhoofd en het strotje, op mijn wangen en mijn neus. Twee slanke vrouwenvingers, met papiertjes als zijden lapjes, reisden mee van boven naar benee. Zij bestegen de heuvelen der neus en daalden tot in de laagten der mondhoeken, zij sprongen over de rimpels van het voorhoofd als waren het de kloven van een gletscher. Die vingers werkten gelijk mijn hersens, die zich afvroegen hoe men de volgorde van crèmes en lotions uiteen houdt en wat lan ger zou duren: een kraan opendraaien of een tube losschroeven, een handdoek wrijven over een nat gezicht of twee zijden papieren pas- kwillerigheidjes over een vet-glibberige glij- huid. Vingers wreven. Zij wreven vet. zorgen cn een illusie weg. De illusie van de verwezenlijking van een ieugtldr00m- W. SCH. Opruiing tot gewelddadig optreden. Redacteur van „De Gemeenschap" staat terecht. Woensdag heeft de 40-jarige D. S., voorzit ter van den Ned. Fed. Bond van Personeel in openbaren dienst te Amsterdam, zich wegens opruiing voor de rechtbank aldaar moeten verantwoorden. S. heeft in een nummer van „De Gemeen schap" verspreid in April en Mei 1934, opge ruid tot strafbare feiten in een artikel geti teld: „1 Mei 1934. Op voor het Socialisme Te gen het Fascisme". Hierin wordt opgewekt tot het ondernemen van een aanslag met het oogmerk den grondwettigen regeeringsvorm te vernietigen of op onwettige wijze te ver anderen. Er waren geen getuigen gedagvaard. Ver dachte erkende het artikel geschreven te heb ben. doch ontkende de opruiing. De Officier eischte drie maanden gevange nisstraf. Verdere bezuinigingen in Den Haag. Nieuwe salariskorting noodig. In verband met maatregelen, door de re- eeering genomen, wijst de Haagsche gemeen- tebegrooting een tekort aan van f 1.400.000. Ter dekking hiervan zijn B. en W. voornemens om in den raad voorstellen aanhangig te maken tot bezuinigingen bij het onderwijs (o.a. opheffing van een schoolbioscoop) en een nieuwe salaris- en loonsverlaging voor het gemeentepersoneel van drie procent over alle linie*

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5