Het einde van den Zomertijd. Japansche import in Indië moet afnemen. Duitsche handelsbalans nog slechts 15 procent actief. ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Spoorwegen bestellen weer Diesel-motoren. Bij Stork te Hengelo. Thans nog bij rangeermachines in gebruik. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft aan de Machinefabriek gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo, opdracht gegeven tot levering van 21 dieselmotoren ten behoeve van ran geerlocomotieven. Dit bencht is van des te meer belang, om dat het hier een nabestelling betreft van 13 gelijke motoren die voor het zelfde doel reeds geruimen tijd geleden door Stork werden ge leverd en in de praktijk bewezen geheel aan de verwachtingen te voldoen. Dit is voor de Machinefabriek zeker een groot succes. Verder kunnen wij nog melden, dat de N.V. Maas-Buurtspoorweg welke de lijn Nij megen—Venlo—Beringen exploiteerde, ook dit type motor in bedrijf heeft gesteld en naar aanleiding van de goede resultaten onlangs eveneens tot nabestelling is overge gaan. De bedoelde motoren worden door de machinefabriek Stork onder licentie ver vaardigd, volgens het systeem Ganz—Jen- drassiek. Binnenkort zullen ook de eerste Diesel- electrische treinen met motoren van dit systeem, doch met belangrijk grooter ver mogen eveneens door de firma Stork ver vaardigd, in gebruik worden genomen. Soepeler verleening van invoervergunningen. Meer juiste verdeeling bij den goedereninvoer Teneinde tegemoet te komen aan de moei lijkheden, welke enkele takken der verwer kende industrie ondervonden door de contin genteering van verschillende harer grondstof fen, heeft de minister van Economische Za ken bepaald, dat, voor zoover ten genoege van de met de controle belaste ambtenaren wordt aangetoond dat bepaalde stoffen niet in het binnenland zijn te verkrijgen, de noo- dige soepelheid bij het verleenen van invoer vergunningen zal worden betracht. De bedoeling van dezen maatregel is, om meer nog dan vroeger een juiste verdeeling van den invoer te bereiken tusschen de pro ducten, welke de Nederlandsche industrie kan leveren en die, welke uitsluitend uit het bui tenland zijn te betrekken. Bij deze regeling zal bijzondere aandacht worden gegeven aan de behoeften van die takken van industrie, welke den steun van contingenteeringsmaatregelen niet onder vinden. REDRAG VAN f 900 OP GEHEIMZINNIGE WIJZE VERDWENEN. Bij een firma, aan de Prinsengracht te Am sterdam heeft men de minder prettige ont dekking gedaan, dat uit de brandkast een bedrag van ruim f 900 aan bankbiljetten ver dwenen is.Een inbraak is niet gepleegd en ook «zijn er verder geen aanwijzingen. Winnaars van de Prix de Rome. De heeren J. Hul en J. Bolhuys. Vrijdag zijn in de aula der Rijksuniversiteit de uitslagen bekend gemaakt van de wedstrij den in de vrije schilder- en beeldhouwkunst 1934, de z.g. Prix de Rome. In de afdeeling schilderkunst werd de gou den medaille gewonnen door den heer J. Hul; de zilveren medaille door mejuffrouw iM. Bloemen. De jury van dezen wedstrijd waaraan werd deelgenomen door een viertal g'onge kunstenaars, bestond uit de heeren prof. dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter; Leo Gestel, W. van Konijnenburg, Jar Sluy- «ters en prof. H. J. Wolter, secretaris. Als onderwerp voor het te maken schilderij Gvas gegeven: Rust op de vlucht naar Egypte. In den wedstrijd in de vrije beeldhouwkunst besloot de jury bestaande uit de heeren prof. dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter, dr. A. Pit, L. Zijl, John Radecker en prof. J. Bron- Bier, secretaris met algemeene stemmen voor te dragen voor de gouden eerepenning: den heer J. Bolhuys, en met drie stemmen ivoor de zilveren medaille mejuffrouw J. Huls- ihoff Pol, beiden, evenals de vorigen, te Am sterdam. -Het onderwerp was ontleend aan de Odyssee van Homerus: Odysseus, koning van Ithaka, na langdurige en vele omzwervingen door een schipbreuk naakt aan land geworpen, wordt door de koningsdochter Nausikaa aan het strand ontdekt en vraagt haar om voedsel en kleedere n. De gespa tieerde woorden waren uit te drukken in een geboetseerde figuur. 1 Bankoverval op Ameri- kaansche wijze. De Eindhovensche zaak voor het Hof. De Bossche rechtbank had A. H. C. uit Eindhoven tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij op 12 Maart 1934 te Eind hoven het correspondentschap van de Neder landsche Bank is binnengegaan en met een stuk ijzeren buis de aanwezigen beambte een paar slagen had gegeven. Hij had zijn voor nemen echter niet kunnen ten uitvoer bren gen, daar de beambte alarm had kunnen maken. De officier van justitie, die in hooger be roep was gegaan, had vier jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest geëischt. Thans eischte de proc.-generaal voor het Bossche Gerechtshof tegen verd. drie jaar jevangenisstraf. Spr. vond, dat verd. op echt Amerikaansche wijze te werk was gegaan en oordeelde een strenge straf op zijn plaats. LEDENTAL N. V. V. Van de 30 vakbonden, aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen bedroeg het ledental (met inbegrip van de adspiran- ten) op 1 Juli 1.1. 310.82-8 tegen 3H8.145 op April. Er was dus een teruggang van 7317 leden in het tweede kwartaal 1934. Andere berekening der Omzetbelasting Ver. van Ned. Gemeenten richt zich tot de regeering. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft in een .adres aan den minister van Financiën uiting gegeven aan haar groote teleurstelling over een mededeeling van den minister aan de Vereeniging van Electriciteitsbedrijven en aan de Vereeniging van Gasfabrikanten, waarin wordt teruggekomen op de aanvankelijk ge dane toezeggingen ten aanzien van de Omzet belasting. De gemeenten, die electriciteits- en gas bedrijven exploiteeren. zien zich daardoor op een oogenblik dat reeds het grootste deel van het belastingjaar is verstreken, voor het feit gesteld, dat de Omzetbelasting op een geheel andere wijze zal worden toegepast dan waarop zij aanvankelijk meenden te mogen rekenen. Dr Van Ravesteyn vrij gesproken Geen beleediging van den koning van Italië. Vrijdag heeft de Rotterdamsche politie rechter vonnis gewezen in de zaak tegen dr, W. van Ravesteyn, conservator van d-e Rot terdamsche Gemeentebibliotheek, die er van verdacht werd den Italiaanschen koning te hebben heleedigd, door in een artikel te schrijven dat de koning verraad heeft gepleegd door zijn eed op de grondwet te breken. De politierechter achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Naar het oordeel van den politierechter heeft de schrijver niet anders gedaan dan een z.i. ongrondwettelijke daad van een on constitutioneel vorst vermelden en daarop met een enkel woord critiek uitoefenen. Het resultaat der Veiligheids' lanen. Duizenden auto's zijn nog een gevaar op den weg. Nu de tournee van de Veiligheidslaan is afgeloopen, heeft de K.N.A.C. het eindresul taat bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat in de groote steden het aantal auto's, dat bij het eerste onderzoek terstond kon worden goed gekeurd. veel grooter was dan dat in de klei nere steden. Den Haag spande de kroon. Daar kon onmiddellijk 59.60 procent der auto's wor den goedgekeurd. De eigenaars van de wagens, welke echter niet terstond werden goedgekeurd, geloofden het dan blijkbaar wel. want slechts zeer wei nigen van hen kwamen voor een herkeuring terug, zoodat het totaal percentage van de auto's aan welke een wimpel kon worden uit gereikt. ver beneden dat van de andere steden bleef. Haarlem staat op de achtste plaats, wat betreft het terstond goedgekeurde aantal auto's, vlak achter Utrecht, doch het totaal aantal is minder goed. Dan neemt Haarlem de elfde plaats in. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt duidelijk dat er in Nederland nog duizenden en duizen den wagens rijden zeer velen hebben nooit een Veiligheidslaan bezocht, omdat ze toch wel wisten, dat hun auto afgekeurd zou wor den die een gevaar voor de veiligheid zijn Internationaal oplichter. DUITSCHE VROUW VAN HELING VRIJ GESPROKEN. Op 24 Maart hebben twee rechercheurs in een perceel aan de Van Woustraat te Am sterdam een Duitsche vrouw gearresteerd en een vreemdeling met wien zij samenleefde, zich noemende Risto Docik. Het doel der huis zoeking was een passencontrole. Het onder zoek leverde echter meer op. In een tasch van de faouiw werd een aantal sieraden gevonden, afkomstig van inbraken te Rotterdam. De man werd deswege te Rotterdam veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De vrouw had zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens h Vng. Het O.M. requireerde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek van twee maanden voorarrest. De rechtbank sprak de vrouw Vrijdag van het haar ten laste gelegde vrij en beval haar onmiddellijke invrijheidstelling. Ook te Bloeinendaal „gewerkt". Voor de rechtbank te Alkmaar heeft Don derdag terechtgestaan de 29-jarige te Wee- nen geboren journalist F. R., verdacht van drie oplichtingen resp. te Bergen, Bloemen- daal en Leiden. Te Bloemendaal had de oplichter zekeren heer Polle bewogen tot afgifte van een foto toestel, dat door hem later verkocht was. Ge makshalve werden de drie zaken door de Alkmaarsche rechtbank behandeld. Verdach te is een bekend internationale oplichter zoo- als uit versterkte inlichtingen uit het bui tenland was gebleken. De officier merkte op, dat verscheidene oplichtingen, diefstallen en exploitatie van verliefde dames aan verdach te ten laste gelegd konden worden en requi reerde 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schuurman, wees er op, dat verdachte een zwakkeling is met psycho- patischen aanleg. Wij herinneren eraan, dat de Zo mertijd dit jaar eindigt in den nacht van vandaag op morgen om drie uur. Men zette vanavond derhalve klokken en horloges een uur stil of terug. De heer Spanjaard over de handelsbesprekingen. Misbruik gemaakt van beleefdheid onzerzijds. De heer Alb. Spanjaard, voorzitter van de Commissie van Advies voor de Crisisinvoerwet die als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken deel uitmaakt van de delegatie voor de handelsbesprekingen met Japan en eenige maanden in verband met deze functie te Batavia heeft vertoefd, is dezer dagen weer in Den Haag teruggekeerd. De heer Spanjaard heeft gedurende drie maanden aan de besprekingen te Batavia deelgenomen en wordt ook thans nog geregeld op de hoogte gehouden van den stand der onderhandelingen. Hij blijft actief lid der delegatie, zij het dan ook op verren afstand. In een vraaggesprek heeft de heer Span jaard zijn indrukken weergegeven omtrent het verloop der voor de Indische handelspoli tiek zoo belangrijke besprekingen. De situatie is zoo, aldus leidde de heer Spanjaard het gesprek in, dat men in Indië zeer gesteld is op de goedkoope Japansche producten. Echter wil men de Japanners zelf liever niet in Indië hebben. Men heeft immers altijd het gevoel, dat de Japanners zaken niet van politiek kunnen scheiden. De Japan ners gevoelen zich de dragers van een hooge roeping; zijn zijn de geboren heerschers over het geheele Oosten. Kunt u ons uw indrukken mededeelen over het verloop der besprekingen tijdens uw aan wezigheid? Toen ik in Indië kwam, zoo zeide de heer Spanjaard, had men daar een bijzondere be wondering voor het Japansche kunnen en voor de Japansche artikelen. Men zwoer bij het Japansche fabrikaat en had zelf alweer berouw over de contingenteering van den invoer van enkele Europeesche goederen. Deze contingenteeringen, vooral die van cambrics (grondstof voor de batikindustrie) was voor de Japanners natuurlijk buitengewoon onaan genaam en zij zetten er alles op om hier zooveel mogelijk onderuit te komen. De Japanners zullen zich bij de contingenteering van vele artikelen moeten neerleggen. Deze contingen teering zal dan ook zoo spoedig mo gelijk geschieden. Ik heb enkele op drachten meegekregen om hier te lande te onderzoeken of verschillende artikelen in Nederland gemaakt zou den kunnen worden in concurrentie met Japan. Nu spreekt het wel vanzelf, vervolgde de heer Spanjaard, dat ik er geen oogenblik aan denk te ontkennen, dat de inlandsche markt behoefte heeft aan goedkoope Japansche ar tikelen. Er zijn echter ook tal van producten, welke Japan wel goedkoop maar niet goed kan le veren. Deze artikelen kan men beter van de Indische markt weren. Een typisch voorbeeld hiervan is de gloeilampenfabricage. Hoe zijn volgens uw meening. de vooruit zichten voor het verdere verloop der confe rentie? Wij moeten Japan terugdringen, luidde het antwoord. Japan tracht natuurlijk zooveel mo gelijk te behouden, want deze aangelegenheid is ook voor Japan van eminent belang. Neem bijv. den invoer van textiel-artikelen van welk product Ned.-Indië thans de grootste afnemer is. Hier moet een stuk van den Japanschen import afgenomen worden, want al ware het- alleen maar met het oog op de positie van onze handelsbalans, zou men zoo "niet kunnen doorgaan. Het hangt van het welslagen der conferentie eigenlijk af van de offerte, welke Japan ons maken zal voor de afname van Indische pro ducten. Of men elkaar voldoende zal naderen, weet ik nog niet. Indien u mij vraagt naar mijn verwachting, dan moet ik u bekennen, dat ik er niet veel hoop op heb. Japan zal van ons niet zooveel kunnen afnemen als wij wenschen. terwijl wij den Japanschen invoer sterker zullen moeten gaan contingenteeren, dan Japan toelaatbaar acht. Voor 54 artikelen liggen de contin- genteeringsbesluiten reeds klaar, maar men heeft ze niet willen uit voeren, zoolang de besprekingen duur den. Wel was de inhoud van deze be sluiten aan de Japansche regeering medegedeeld. Van deze beleefdheid der Ned.-Indische regeering is van Ja pansche zijde schromelijk misbruik gemaakt en hier heeft u tevens een verklaring voor het feit, dat de be sprekingen in de eerste maanden zoo weinig resultaten hebben opgeleverd. Er deed zich nog een ander geval voor, dat niet nagelaten heeft een pijnlijken indruk te maken. Een zwerm van Japansche journalisten was in Batavia en deze hebben zich door hun geschrijf in de Japansche bladen zeer onbe hoorlijk gedragen. In onze eerste bijeenkomst heeft de Gouverneur-Generaal reeds een waar schuwing laten hooren, maar men is rustig op deze incorrecte wijze doorgegaan. Eerst latei- is het iets beter geworden. Het is het streven van Japan, zoo besloot de heer Spanjaard het onderhoud, niet alleen den import maar ook de distributie in handen te krijgen. Japansche goederen moeten van het begin tot het eind door Japanners be- en verhandeld worden, dat is het ideaal van den rechtgeaarden Japanschen zakenman en dit alles wordt geleid door den wensch om de, Japansche invloedsfeer te versterken. Vooruitzichten voor de clearing niet gunstig. Regeering wil hulpverleening overwegen. Volgens het verslag van de vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, heeft de minister van Economische Za ken. in de vergadering van 3 October hierover inlichtingen verstrekt, welke in het kort voor zoover 's lands belang publicatie daarvan gedoogt op het volgende neerkomen: Teneinde goed te kunnen begrijpen, hoe de tegenwoordige moeilijkheden met betrekking tot de Duitsche betalingen ontstaan zijn, móet men teruggaan tot Mei van dit jaar. Tot zoolang functionneerde het z.g. Sonder- konto bevredigend. Naarmate echter de Duit sche regeering in den loop van het eerste half jaar van 1934 de „Allgemeine Devisengeneh- migungen" beperkte, van 50 pCt. tot 40 pCt. en zoo verder tot 10 pCt. toe, namen de be dragen, welke op dat Konto gestort werden, voortdurend toe, en ontstonden moeilijkheden met den verkoop van de z.g. Bankmarken. In verband daai-mede stond de Reichsbank aan de Nederlandsche Bank nu en dan toe. de bankmarken tot een voor elk geval bepaald bedrag op de vrije markt te verkoopen, ter wijl zij overigens alleen konden worden be steed voor betaling van import uit Duitsch- land. Dank zij deze faciliteit, kon de Nederland sche Bank steeds zorgen, dat het saldo op het Sonderkonto binnen redelijke grenzen bleef. Aangezien nu echter de export uit of over Ne derland gemakkelijker kon worden betaald dan die uit of over andere landen, gingen expor teurs uit die andere landen er steeds meer toe over, de aan hen verschuldigde betalingen over Nederland te leiden, daarbij gebruik ma kende van het Nederlandsche Sonderkonto. Hiertegen zijn maatregelen genomen. Toen de storting op de Sonderkonti van alle landen was stop gezet, functioneerde deze in Juni nog voor ons land. Na de stopzetting in Juli liep het saldo op het Sonderkonto sterk omhoog en op 15 Augustus zag de regeering zich verplicht de autonome clearing in te voeren. Gezien de passiviteit van onze han delsbalans meende de regeering dat spoedig een daling van de achterstallige bedragen zou intreden. Zij maande, dat de exporteurs, het risico van uitvoer naar Duitschland kennende den export daarheen zouden inkrimpen. In het jaar 1933 bedroeg het gedeelte van onzen import, dat door export gedekt werd. ten opzichte van Duitschland steeds 40 a 45 pet., in Januari 1934 was het nog 40.5 pet.; toen is het gaan oploopen tot 64.7 pet. in Juni en 74.1 pet. in Juli. Deze in de gegeven omstandigheden ongunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan een samenloop van ver schillende factoren. Het laatstgenoemde cij fer was juist bekend, toen tot de autonome clearing werd overgegaan. Eerst bijna een maand later kon de regee ring beschikken over het cijfer van Augus tus; dit bleek toen 85.6% te zijn. De marge, welke noodig is om den bestaanden achter stand in te halen, is dus, indien de verhoudin gen blijven zooals deze thans zijn, aanzienlijk kleiner dan men gemeend had. Toch is de clearing het eenige middel om te waarborgen, dat alle Nederlandsche betalin gen met uitzondering van het kleine per centage, dat krachtens de overeenkomst van 24 September daar buiten blijft aan de schuldeischers in Nederland en in de Overzee- sche Gewesten ten goede komen. Geen stopzetting van den export. De regeering heeft gemeend, geen verant woordelijkheid op zich te kunnen nemen voor het geven van advies om niet verder te expor teeren. Hoewel zij bij de instelling van de autonome clearing den toestand ernstig achtte kwam het haar voor, dat stopzetting van den uitvoer tot nog ernstiger gevolgen zou leiden. Het zeer groote nadeel, dat daaraan midden in het exportseizoen van agrarische produc ten verbonden geweest zou zijn. mag men toch niet onderschatten; dit heeft bij haar over wegingen gegolden. De regeering is, zoo verklaarde de mi nister. in beginsel bereid te overwe gen, of het mogelijk is, dat maatrege len worden genomen om aan diege nen onder de bona fide exporteurs, wier bedrijven ten gevolge van den ontstanen achterstand en de moei lijkheden om dezen te liquideeren met ondergang bedreigd worden, tegemoet te komen. Zij kan er echter niet over denken het risico, waarvan de omvang ook aan haar thans onbekend is en welks ontstaan zij niet heeft kunnen verhinderen, zonder meer over te nemen. Er zijn in Indië menschen, die eiken Japan schen barbier, die zich in onze gebieden heeft gevestigd, voor een vermomden, stafofficier houden. Zoover zou ik niet durven gaan, maar voor mij staat ook wel vast, dat al de Japan ners, op welke posten zij ook geplaatst zijn, zooal niet een politieke opdracht hebben, dan toch tenminste de taak op zich voelen gelegd mede te werken aan de verbreiding van den Japanschen geest. Dansleeraar ernstig met een mes gestoken. Eigenaardige baldadigheid. Vijf jongens gearresteerd. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is te Zwolle een aanslag gepleegd op den dansleeraar Meyer Nord. Deze heeft op den Juffenval aldaar een dansinstituut, waar hij bezig was met les te geven. Doordat eenige opgeschoten jongens steenen tegen de ruiten wierpen, werd de heer Nord naar buiten gelokt. Toen hij de deur opende, en zich op straat vertoonde, om de baldadigen te verjagen, werd hij door eenige jongens van 1518 jaar aangevallen, waarop één van hen den heer N. met een dolkmes in den linkerborst stak. Gesteund door eenigen zijner leerlingen, die toegescho ten waren, kon de heer N. nog naar binnen strompelen, waar hij ineenzakte. Anderen hadden inmiddels politie en geneeskundigen dienst gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De heer N. werd naar het Sophia Zie kenhuis overgebracht, waar bleek dat de steek hoewel niet doodelijk, toch ernstig was geweest. Het slachtoffer had veel bloedverlies, terwijl de linker borstholte zich vulde met bloed. Direct levensgevaar is niet aanwezig, doch de toestand van den heer Nord is zeer ernstig. Door de politie werd direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en door de recherche werden inmiddels vijf vermoedelijke daders aangehouden. Omtrent de oorzaak van het misdrijf tast men nog volkomen in het duis ter. BEVEILIGING BIJ DE PONTVEREN OVER HET NOORDZEEKANAAL. Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. voorgebracht verzoek ont vingen die Verkeersvereenigingen van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswater staat te Haarlem bericht, dat door den Minis ter van Waterstaat machtiging is verleend om afsluitboomen te doen plaatsen vóór de toe- gangsbruggen naar de ponten in de veren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen. Het verbeteren van de verlichting van de pont pleinen heeft de aandacht van voornoemd Hoofdingenieur. Smirnoff weer in ons land. Hij kon niet met het Engelsclie vliegtuig oefenen. De K.LM.-piloot Smirnoff is Donderdag in ons land teruggekeerd. Hij heeft tot zijn spijt het aanbod, om met een der „Comet"- vliegtuigen deel te nemen aan de Londen Melbourne-race, niet kunnen aanvaarden, omdat de gelegenheid ontbrak voldoende met het vliegtuig te oefenen. Smirnoff keert in den regelmatigen Indië- dienst terug. Tijdelijke opcenten Indische invoerrechten. Regeering wil ze voor 1935 bestendigen. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot bestendiging voor het jaar 1935 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Ned. Indië. Ingevolge de wet van 29 December 1933 worden in 1934 in Nederl.-Indië, behoudens eenige uitzonderingen, 50 op centen op de invoerrechten geheven. De geldelijke vooruitzichten van Ned.-Indië voor 1935 aldus de minister van koloniën in de memorie van toelichting zijn van dien aard, dat bestendiging van deze opcentenhef- fing voor dat jaar noodzakelijk moet worden geacht. De opbrengst wordt op f 15.500.000 geschat. Goedkooper telefoneeren met Ned.-Indië. Eerste drie minuten thans ƒ36. In het radiotelefoonverkeer tusschen Ne derland en Ned.-Indië is het tarief voor ge sprekken met de tweede Indische zóne (t.w. Noord-Sumatra en de plaats Makassar op Celebes) verlaagd. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten bedragen de kosten thans f 36 in plaats van f 39. Het tarief van f 12 per minuut vindt verder toepassing t.m. de 9 minuut; van de 10 t.m, de 15 minuut wordt de prijs per minuut f 9.50 en boven de 15 minuut f 7. Deze verlaging zal geacht worden te zijn ingegaan op 1 Septem ber 1934, zoodat van de na dien nog volgens het oude tarief gevoerde gesprekken terugbe taling van het teveel gehevene zal geschie den. ZILVEREN JUBILEUM MUZIEKHANDELAREN VEREENIGING. De heer Alsbach 25 jaar voorzitter. De Vereeniging van Muziekhandel aren en Uitgevers in Nederland heeft Donderdag haar 25-jarig bestaan herdacht. Het was tevens een jubileum voor een der oprichters, de heer J. A. Alsbach, die van de oprichting af het voorzitterschap der vereeniging heeft bekleed. Nederlandsch goud naar Duitschland. Vaste stemming voor de Rijksmark. De laatste dagen hebben enkele te Amster dam gevestigde Duitsche bankiershuizen kleine bedragen goud naar Duitschland ver scheept. Deze onder de huidige omstandig heden zeker zonderling lijkende transacties moeten worden toegeschreven aan de vaste stemming, die voor de Rijksmark valt waar te nemen. De vaste stemming heeft verschil lende ooi-zaken, waarvan de voornaamste wel is de dekkingsaankoopen voor blanco posi ties, die ongeveer drie maanden geleden zijn ontstaan, in de verwachting, dat de gouden standaard in Duitschland zou worden losge laten. Daarbij is de Genehmieung voor goe- derenaankoopen in Duitschland sinds 1 Oc tober verder verminderd, zijn de doeleinden waarvoor de reglstermark kan worden ge bruikt zbeperkt, terwijl tenslotte de controle op het smokkelen van registermarken uit Duitschland is verscherpt. Door dit ajles is de naag naar \srye marken sterk toegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5