Ernstige toestand in Spanje CLEARING IN EUROPA. Waar nog Noormannen-recht geldt DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA M ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Botsingen eischen tal van slachtoffers. Onafhankelijkheidsproclamatie in Catalonië. MADRID, 5 October (V. D.) De algemeene staking schijnt verder om zich heen te grij pen. In Asturia is de toestand belangrijk ver scherpt. Ook uit Valladolid komen berichten over daden van geweld. Een groep extremisten heeft aldaar een overval gepleegd op een do- litiepatrouille. Daarbij werden twee agenten gedood. Men vreest thans vrijwel algemeen, dat de algemeene staking zich zal ontwikkelen tot een revolutionnairen staatsgreep der linksche partijen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft vanavond een radioredevoering gehou den, waarin hij den burgers verzocht na acht uur 's avonds hun woningen niet te willen ver laten .tenzij zij daarvoor een geldige reden hebben. Uit Hiuelva wordt gemeld, dat de gouver neur heeft bepaald, dat alle volkstehuizen en de extremistische vereenigingslotoalen in de provincie gesloten moeten worden. Uit Medina del Rio Seco (provincie Vallo- dolid) wordt gemeld, dat patrouilleerende manschappen der civiele garde in een door stakers gelegde hinderlaag zijn gevallen. Een sergeant is gedood, een officier en enkele manschappen zijn ernstig gewond en de an deren verdreven. Er zijn versterkingen ge zonden. Bij een schietpartij te Barcelona zijn twee personen gedood en een groot aantal gewond. Uit Mieras wordt gemeld, dat een officier der stormtroepen is gedood en dat twee leden der gardia civil gevangen zijn genomen. De beide mannen slaagden er in te ontsnappen. Voorts is bericht ontvangen, dat een afge vaardigde dei' Traditionalisten bij Bilbao is gedood. Ook te Saragossa hebben de stakers hun toe vlucht genomen tot daden van geweld. Het is daar op tal van plaatsen tot schiet partijen gekomen, waarbij, naar het schijnt, verscheidene slachtoffers zijn gevallen. De stakers hebben eenige vrachtauto's om vergeworpen. Te Mondragon werd een afgevaardigde neer geschoten en te San Sebastian is een hooge ambtenaar van het provinciale bestuur ver moord. Bij geruchte verluidt, dat troepenafdeelin gen naar Asturië zijn gezonden, waar de ar beiders zich in de mijnstreek zouden hebben verschanst. De stakingsleiding der linksche partijen heeft het parool uitgegeven, dat de staking vandaag (Vrijdag) een vreedzaam karakter moet dragen en dat men, tenzij een tegenorder wordt gegeven, pas na middernacht mag over gaan tot een „revolutionnaire algemeene staking". In verband hiermede zou de regeering troe pen in de buitenwijken van Madrid hebben ge concentreerd. Op verschillende punten der stad zijn mi trailleurs in stelling gebracht. Tal van pa trouilles doorkruisen de straten. Het verkeer ligt geheel stil. Alleen een paar rechtsche bladen zijn van avond uitgekomen. Volgens de laatste berichten hebben de mijnwerkers te Mieras opnieuw aanvallen ge daan op leden der uitvoerende macht. Bij de schietpartijen zouden tien arbeiders zijn gedood. Te Eibar hebben de insurgenten op het ge meentehuis een witte vlag geheschen en zich overgegeven aan de politie. Het spoorwegverkeer ligt gedeeltelijk stil. De treinen komen over het algemeen met ver traging binnen. De regeering hoopt spoedig de orde en de rust te hebben hersteld. Een opzienbarend ontslag. De president van het hooggerechtshof voor de constitutioneele waarborgen, oud-minister Alvaro de Albornoz, heeft naar United Press aan de Tel. meldt zijn ontslag ingediend, daar hij zich niet solidair wilde verklaren met het nieuwe bewind. Naar men weet, moest het gerechtshof voor constitutioneele waarborgen eenigen tijd ge leden onderzoeken, of de Catalaansche land- bouwwetgeving al dan niet op constitutioneele gronden berustte; het resultaat van dit onder zoek was, dat het deze vraag in negatieven zin beantwoordde. Albornoz ging, naar het heet, met deze tegen Catalonië gerichte beslissing niet accoord. een manifest opgesteld, waarbij Catalonië tot een onafhankelijken staat binnen het Spaan- sche staatsverband wordt geproclameerd onder leiding van den ex-premier Azena. Het Cata laansche parlement is reeds bijeengeroepen: men verwacht, dat het de onafhankelijkheids proclamatie zal goedkeuren. De president van Catalonië, Luis Companys. heeft per radio de bevolking aangespoord, haar kalmte te bewaren. De handhaving van disci pline zal, aldus de president, de verdediging der Catalaansche en republikeinsche vrijheden doeltreffender maken. - De stad Sabadell bevindt zich in handen van de Catalaansche revolutionnaire jeugd. De re bellen hebben alle voertuigen gerequireerd. Oostenrijk Weensche politie wordt gereorganiseerd. De nieuwe Weensche politiepresident, Dr. Michael Skubl, zal binnenkort de Weensche politie grondig reorganiseeren. Aangezien de politie in Weenen tot nog toe haar bureaux over de verschillende st-adsdeelen verspreid heeft, zal een nieuw groot hoofdbureau worden ingesteld, waarvoor gebruik zal worden ge maakt van de beide sedert de fusie der in de Wiener Bankverein vereenigde banken teeg staande gebouwen der Credit-Anstalt. Het oude hoofdbureau aan den Schottenring zal een stadscommissariaat worden. De sterkte van het politiecorps zal binnen kort worden opgevoerd en een grooter deel van het corps zal gemotoriseerd worden, terwijl een beter geoutileerde straattelefooninstallatie zal worden aangebracht. Dr. Skubl hoopt hierdoor te bereiken dat ingeval van ernstige onlusten de Weensche politie over voldoende middelen zal beschikken om deze zonder as sistentie van buiten het politiecorps staande krachten, in het bijzonder van de Heimwehr te kunnen bestrijden. Polen Onafhankelijkheidsproclamatie van de Catalaansche regeering. Uit Barcelona verneemt Reuter d.d. 5 Oct.; De regeering van Catalonië is heden bijeen gekomen en heeft haar zittingen permanent verklaard. Zij heeft volgens in omloop zijnde geruchten Wervelstorm richt groote vernielingen aan. In Indo-China. In Indo-China, vooral in het gebied van N. O. van Tonkin g is door een hevigen wervel storm groote schade aangericht, het verkeer is daar voorloopig geheel verbroken. Een groot aantal personen is om het leven gekomen. Een tweede wervelstorm woedde aan de kust van Annam, doch hier schijnt de schade min der groot te zijn. Wantoestanden in het Saar- gebied? Twee politieambtenaren beschuldigd. Minister Beck over zijn houding te Genève. Uit Warschau, 5 October: Naar aanleiding van de echo, welke de recente debatten in de Volkenbondsvergadering over de bescher ming der internationale minderheden in de Poolsche openbare meening, hebben teweeg gebracht, heeft minister Beek een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger van Gazeta Polska, bij welke gelegenheid de mi nister van Buitenlandsche Zaken een exposé gaf van de houding der Poolsche regeering. Bij de debatten, aldus minister Beek, heb ben alle gedelegeerden stilzwijgend erkend, dat het systeem der minderhedenbescherming zooals dat door de internationale organen wordt verzekerd, niet rijp voor toepassing is. Beek verklaarde tenslotte geneigd te zijn deze opvatting goed te keuren, doch Polen zal er niet in toestemmen het terrein te zijn voor proeven met systemen, welke onvoldoende „ge rijpt"' zijn. Handelsovereenkomst met Duitschland. Dezer dagen zal te Warschau een overeen komst worden geparafeerd betreffende Poolsch -Duitsch ruilverkeer. De overeenkomst is ge baseerd op het principe van contingenten en de compensatie voorziet in een uitvoer naar Duitschland van Poolsche landbouwproducten in hoofdzaak in ruil voor Duitsche industrieele producten. De overeenkomst betreft transacties tot een bedrag van tien millioen R.M. Japan. Principieele overeenstemming over den Oost-Chineeschen spoorwg. Uit Tokio: De Russische ambassadeur Joerenew heeft heeft een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche za ken Hirota. Hierbij werd principieel overeenstemming bereikt in de kwestie van den Oost-Chinee- schen spoorweg. Het eenig punt dat thans nog tot oplossing moet worden gebracht is het lot van de Sovjet-Russische ambtenaren van den Oost-Chineeschen spoorweg. Belastingen in den vorm van kippen en tarwe. Een gevangenis met twee cellen. Waarschijnlijk is op geen enkele andere plaats ter wereld de herinnering aan de koene daden en avonturen der Noormannen nog zoo levendig waar te nemen dan op het kleine eiland Sark 1), een der Kanaal- of Norman- dische Eilanden. Dit idyllische plekje op aarde heeft nog een souverein bestuur. Aan het hoofd van dit be stuur staat iemand, die den titel „Seigneur" draagt, een waardigheid, welke door overer ving in de aanzienlijkste families blijft. Te genwoordig wordt dit ambt door een vrouw oekleed en uitgeoefend. Wanneer men eens een zitting van de „Wetge vende Vergadering" bijwoont, waant men zich bijna in den tijd van Willem den Veroveraar in de elfde eeuw. Vergaderingen worden om de drie maanden gehouden in het schoolge bouw van het eiland. Vijftig personen maken er deel van uit, van wie veertig lid zijn uit hoofde van hun bezit en eigendom. De tien anderen worden gekozen, teneinde de belan gen van zeelieden en visschers te behartigen. Voorzitter is „Seigneur", die op een soort van „troon" zetelt. Aan zijn rechterzijde zit een hoog ambtenaar, de senechal, die feitelijk de eerste minister van het kleine eiland is; aan zijn linkerhand zitten de „Greffier" (griffier) de staatssecretaris, de „Prévóst" als eerste ambtenaar van den Burgerlijken Stand en nog twee lagere ambtenaren, die belasting en politioneele bezigheden verrichten. Evenals in de dagen, toen de Noormannen Engeland veroverden en hun cultuur der waarts brachten, geldt op het eiland het „Fransch" der Noormannen nog als de offi- cieele taal. Het is .het dialect van het eiland geworden. Bewoners van Engelsche geboorte, die zich later op 't eiland gevestigd hebben en dit dialect niet voldoende beheerschen. moesten zich aan een soort „college" onder werpen, om het te leeren. Elke vergadering wordt nog met een oud gebedsformulier geopend, en men houdt zich ook streng aan de voorschriften, welke nog geheel op het oude Noormannen-recht be rusten, zooals het eertijds door hen bij de verovering, in Engeland ingevoei'd is. Een afschrift van het oorspronkelijke wet boek van Sark, dat tijdens de regeering van Koningin Elizabeth door den toenmaligen Seigneur, Sir Heiier de Carteret, samengesteld werd, berust als een kostbaar bezit in han den van den Greffier. Het eiland is in vijftig stukken gronds ver deeld, waarvan er oorspronkelijk tien den Seigneur toebehoorden. Elkeen, die een eigen dom door erfenis verkrijgt, is verplicht een soort van oorkonde te teekenen, waarbij hij zich verbindt, twee mannen voor de verdedi ging van 't eiland beschikbaar te stellen. Be reft het een nieuwe eigenares, dan heeft deze op den zetel van de „wetgevende ver gadering", uit hoofde van den eigendom van den grond verkregen,, slechts recht geduren- den den tijd, dat zij ongehuwd is. Als zij een huwelijk aangaat, dan gaat haar recht in dezen op den echtgenoot over. Ongetwijfeld doet dit „Noormannen-recht" in onzen modernen tijd ietwat vreemd aan. Zoo ook de bepaling, dat als een stuk gronds of een huis verkocht wordt, Seigneur een dertiende deel van den koopprijs ontvangt. Telkenjare wordt ook nog een z.g. „hoender- of kippenbelasting" geheven, welke berekend wordt naar het aantal schoorsteenen in het huis. Deze belasting wordt aan Seigneur, door middel van kippen, voldaan. Betreffende den leeftijd der dieren bestaan geen bepalingen. Een andere kleine belasting wordt met tar we betaald. Er bestaat ook een wegenbelas ting, ten bedrage van acht shilling per jaar, deze moet door lederen mannelijke inwoner van het eiland opgebracht worden. De moge lijkheid is evenwel geschapen, om deze belas ting ook op andere wijze te voldoen, nl. door twee dagen bij den wegenaanleg werkzaam te zijn, of wel door een plaatsvervanger te stel len. Deze verplichting valt dus eigenlijk te vergelijken met de hand- en spandiensten, welke men ook bij ons te lande in enkele streken nog tot in het begin dezer eeuw ge kend heeft. Ook nog op andere wijze wordt aan het oude recht herinnerd, nl. op het gebied van het gevangeniswezen. Er is op Sark een ge vangenis, maar dit gebouw is zoo zonderling, dat men er zich moeilijk een voorstelline van kan maken, 't Is niet meer dan een klein steen en huisje, dat twee cellen heeft. Meesten tijds staat dit kleine gebouwtje twaalf maan den leeg; de sleutel er van wordt in het er tegenoverliggende huis bewaard, waar hij bij bezichtiging door vreemdelingen, moet wor den gehaald. 1). Sark of Sercq, een der aan Engeland toebehoorende Kanaal-Eilanden, ligt on 49 gr. 25' N.B., 2 gr. 22' W.L. Het bestaan uit twee hooge schiereilanden, door een smalle landstrook vereenigd. Men vangt aan de kust veel gevogelte en visch. De Kanaal-Eilanden drijven hoofdzakleijk handel met Groot-Brit- tannië. In de tweede commissie van den Volkenbond heeft de Fransche minister van handel La- moureux een interessant voorstel tot verlich ting van de wereldcrisis gedaan. Het heeft be trekking op het systeem der handelscontin genten. dat tegenwoordig bij de internationale uitwisseling van waren steeds meer ingani vindt. Deze contingenteeringsmethode is een gevolg van de verstoring van het geldsysteem, voor welks ontwikkeling de merischheid vele duizenden jaren noodig had en dat tot aan den wereldoorlog goed functionneerde, dat de moderne mensch zich aan het begin van de twintigste eeuw noch den nationalen, noch den internationalen goederenruil anders dan op de geldbasis kon voorstellen. De omwegen, waartoe de menschheid steeds weer gedwongen wordt, dragen alle de meest fraaie namen. Slechts deze namen zijn nieuw. De omwegen zelf zijn daarentegen oeroud. Steeds, wanneer in den tijdkring der eeuwen het feillooze functionneeren van het geld- apparaat verstoord werd, moest men een uit weg zoeken. En deze uitwegen waren altijd om wegen, omdat het steeds weer noodzakelijk bleek terug te keeren tot de primitieve vor men van den goederenruil, welke door de ont wikkeling van het geldwezen als overbodig en lastig over boord waren geworpen. Bij de contingenten gaat het schijnbaar om handels-politieke maatregelen. Maar in wer kelijkheid zouden alle overwegingen, die schijnbaar met de bescherming der nationale productie samenhangen, in het geheel niet in aanmerking komen, wanneer de nationale „huishoudens" thans even gemakkelijk als vroeger de geldelijke ruilmiddelen te hunner beschikking hadden. In vroeger tijden bereidde de kwestie der betalingsbalans den volkeren veel minder zorg dan nu. Want het oogenschijnlijk zoo gecom pliceerde, m werkelijkheid echter zeer eenvou dig werkende mechanisme van den interna tionalen wisselkoers zorgde er voor, dat een te sterke goedereninvoer van een land den wisselkoers van dit land zoo ongunstig beïn vloedde, dat het als een grendel tegen verdere invoeren en gelijk tijdig als aanmoediging voor nieuwe export werkte. Wanneer het ech ter niet mogelijk bleek den wisselkoers op peil te brengen, werd uit den overvloed der in de wereld voorradige kapitalen een staatsleening of een particuliere leeening met industrieeele ondernemingen in het buitenland aangegaan. En dadelijk was de betalingbalans weer orde. Dat lijkt ons nu een sprookje. En er zijn zelfs geleerde menschen in de economie, die het reeds zoo als een gewoonte hebben aangeno men den huidigen abnormalen toestand als norm aan te nemen, dat zij in den economi- schen nood dezer tijden stof vinden voor diep zinnige theorieën. Het komt hun absoluut nor maal voor, dat de staten tegenwoordig de deu ren voor elkaar dichtdoen en dat de eene economische gemeenschap heel nauwkeurig met de andere afrekent. En wanneer uit deze afrekeningen blijkt, dat de eene staat van een tweede, meer invoert, dan hij aan export aan den ander stuurt, ontstaat er onrust in dat eerste land. Want de geldmiddelen worden schaarsch. Iedere nationale huishouding wenscht zoo weinig mogelijk baar geld aan een andere te zenden en wil even veel waren in het land halen, als zij bijwijze van compensatie daar tegenover kan exporteeren. Door dit clearingsysteem, dat openlijk en in het geheim tusschen de volkeren bestaat, ont staat voortdurend nieuwe onrust. Want elk einde van de maand worden de betalingssaldi berekent en de internationale inkoopen verder beperkt. De Fransche minister van handel Lamoureux heeft deze stijgende onrust zeer terecht als een wezenlijk nadeel voor den in ternationalen goederenruil aangeduid. Hij heeft zeer juist ingezien, dat wanneer men nu geen uitkomst weet te verschaffen, de hoe veelheid internationale ruilproducten zal blijven slinken. Dit vooruitzicht bracht hem tot het voorstel, dat hij de tweede Volken- bondscommissie heeft voorgelegd. Hij gaat bij zijn plan van het feit uit, dat het clearingverkeer der staten een volstrekt verschillend uiterlijk heeft. Terwijl de reke ningen met eenige landen passief zijn, vertoont zich op andere rekeningen e-en actief saldo. Eenerzijds moeten dus de debetsaldi door be talingen in baar geld vereffend worden. An dere rekeningen lever-en overschotten in baar geld op. De idee van den Franschen minister van handel is nu, dat in de toekomst niet slechts tusschen twee, maar tusschen drie of meer landen handels-politieke schikkingen worden getroffen en wel zoodanig, dat de in het clearingverkeer van die landen be staande overschotten gebruikt worden voor inkoopen in die verdragslanden, waar de im. port grooter is dan de export. Daar zich vandaag met dit, morgen met dat land een saldo in baar geld voordoet, komt een derge lijke uitbreiding van het contingenteerings- stelsel elk der verdragsstaten ten goede. De leidende gedachte van dit voorstel is juist en kan, wanneer zij verstandig en con sequent doorgevoerd wordt natuurlijk ook weer langs een omweg tenslotte naar den beslissenden uitweg van de huidige verwar ring leiden. Als wij eens aannemen, dat lang zamerhand een steeds grooter aantal Euro- ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. GENèVE, 5 Oct. (Reuter). Voor de vijfde maal heeft het Duitsche front in het Saarge- bied een bezwaarschrift ingediend over be weerde wantoestanden. Ditmaal gaat het in het bijzonder over beweerd onrechtvaardig optreden van twee Saarlandsche politie ambtenaren. De president van de regeerings- commissie, Knox' heeft dit bezwaarschrift waarin een petitie, dateerend van 10 Septem ber, is opgenomen ter kennis gebracht van het Volkenbonds-secretarlaat. In een begeleidenden brief verklaart Knox, dat de feiten, waarop dit bezwaarschrift zich beroept, onjuist en tendentieus zijn. DOOR CEORC BERNHARD. i peesche landen bereid zou zijn tot het sluiten van zulke gemeenschapsverdragen, zou dit be- teekenen, dat uit een reeks van nationale be- talingsbalanzen, die allen van den goederen ruil uit kleine economische gebieden afkomstig zijn, een grootere gemeenschappelijke be talingsbalans gevormd wordt. Wij durven er thans nog heelemaal niet aan te denken, dat men een dergelijke verstandige maatregel over het geheele Europeesche vasteland zou kunnen doorvoeren. Maar laat ons eens één oogenblik indenken in de mogelijke verwerkelijking van een toestand, die ons vandaag nog een Utopie toeschijnt. Wat zou het gevolg van een der gelijke gemeenschappelijke Europeesche clearing zijn? Een Europeesche betalings balans. Een uniforme Europeesche betalingsbalans beteekent in den grond der zaak feitelijk hetzelfde als: Europeesche waarde-eenheid. Of deze ook in werkelijkheid in gemeenschappe lijk Europeesch geld tot uitdrukking moet komen, is van ondergeschikte beteekenis. Dat Europa onderling zijn goederenimporten en -exporten verrekent, is de hoofdzaak. Hoe ver zijn we echter nog af van een door heel Europa gegarandeerde banknoot ter betaling der saldi binnen het Eui'opeesche kader? En deze banknoot zou nog niet eens noodzakelijk zijn, wanneer slechts die Europeesche banken, die goed bezitten haar zusterinstellingen in de aan goud arme landen door leeningen in de gelegenheid wilden stellen de munteenheid op het normale peil te brengen. Dan zou men inderdaad geen contingen- teeringen meer noodig hebben. Want dan had Europa een normaal geldverkeer met vaste valuta. Maar vermoedelijk bestaat er naar deze eenvoudige oplossing geen regelrechte en een voudige weg, doch als zoo dikwijls in de ge schiedenis, een omweg. Er zijn echter ook productieve omwegen. En misschien zal het voorstel van den Franschen handelsminister het begin van zulk een productieve omweg blijken te zijn. (Nadruk verboden.)' verzachi de pijn geneesi de wond (Adv. Ingez. Med.) Kwiek moet koning worden. „Maar welke?" vragen de Poolsche Zigeuners zich af. WARSCHAU, 5 Oct. (V.D.) Onder de Pool sche zigeuners wordt op het oogenblik een hevige propagandastrijd gevoerd tusschen twee partijen voor de keuze van een nieuwen koning. Ondanks de verkiesbaarheid van den Ko ning is er slechts één, zij het ook zeer uitge breide familie, Kwiek genaamd, waaruit steeds de Koning wordt gekozen. Ook bij den verkiezingsstrijd van dit jaar gaat het om twee neven Kwiek, die beiden candidaat zijn voor de functie van Koning. STAD DOOR PEST GETEISTERD CHARBIN, 5 October (Reuter). Op een der hoofdgebouwen van de stad Padunei aan de Sungari-rivier is een zwarte vlag geheschen ten teeken, dat de plaats geteisterd wordt door de pest. Reizigers, die per schip langs de stad kwamen, vertellen, dat de stad eruit zag als een doode stad. In de straten was niemand te zien. van vele huizen waren deuren en vensters dichtgespijkerd. „KLOK-PRIKKEN" IN DUITSCHLAND AFGESCHAFT. BERLIJN, 5 Oct. (V.D.) In een onlangs gehouden rede heeft dr. Ley verkondigd, dat het „klok-prikken", wat de werklieden 's mor gens bij hun entree in de fabriek moeten doen, niet meer overeenkomstig de standing van den modernen arbeider is. Het maakt de arbeiders tot nummers, niet tot menschen, zeide hij. Hij wilde liever zien, dat de arbeiders 's morgens voor ze begonnen op een rij gingen staan en zichzelf nummerden, zooals dat in het leger gebruikelijk is. Dit was meer overeenkomstig de tucht en kameraadschap, die in den Natio- naal-socialistischen Staat onder de arbeiders moest heerschen. Een metaalfabriek in Gel- senkirchen in het Roergebied heeft dezen maatregel het eerst toegepast. De prik-klok is onder plechtige ceremoniën door de werklieden verbrand. AMERIKAANSCHE JODEN PROTESTEEREN TEGEN DEELNEMING DER V. S. AAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Amerikaansche Joodsche congres en de Macabee sport-organisatie hebben een krach tig protest ingediend tegen het besluit van het Amerikaansche Olympisch comité, om deel te nemen aan de Olympische Spelen te Berlijn. Zij zijn naar Reuter meldt van oordeel, dat de verzekering van Duitschland, dat het in de sport geen onderscheid zal maken ten aanzien van de Joden, niet nagekomen wordt. Gelukkig had een van de slapers zeker iets gehoord, er kwamen tenminste een paar kerels aan, één sprong pardoes in het water, pakte Piet bij den arm en dwong hem mee te zwemmen. Flink ondersteund lukte dat wel en een eind verder kwamen ze bij een ruw uitgehakten trap, .waar Piet tegen op kon loopen, zonder uit te glijden, Dat was me een schrik geweest, enfin zijn kleeren waren tenminste schoon en nu wist hij niet beter te doen, dan de kade op te loopen en tusschen de huisjes te ver dwijnen. Maar hoe nu het huisje gevonden, waar de vlie gers waren? Er viel geen mensch te bekennen in de steeg jes waar hij doorheen dwaalde en de huisjes leken alle maal op elkaar, Qpeens hoorde hij hard praten» NIEUWE EXPEDITIE VAN EDWARD SHACKLETON. BOEDAPEST, 5 October (V. D.) De Poolvor- scher Edward Shackleton, die zich op het oogenblik in het Pool-gebied bevindt, heeft aan zijn vriend, den Hongaarschen schrijver Alexander Hegedues een brief geschreven waarin hij hem mededeelt, dat hij van plan is om dezen winter naar Grantland te gaan met een slede-expeditie. Verder hoopt hij dan nog verscheidene onbekende gebieden boven Canada te exploreeren. Edward Shackleton, die een familielid is van wijlen Sir Eropst Shackleton bevindt zich op het oogenblik in Groenland. DE KAMER VAN HORST WESSEL HISTORISCH MUSEUM. BERLIJN, 5 October. (V. D.) De kamer van Horst Wessel die door de nationaal socialis ten als hun held wordt vereerd zal tot histo risch museum worden ingericht. Zooals men weet, is Horst Wessel in 1930 bij een politieke Yêchtparüi door. .een revolverschot gedood.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6