VLINDERS VLIEGEN OVER DEN OCEAAN. ASPIRIN Artikel 289 strafrecht MAANDAG 8 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 mABLEMSCHE^TETO fotografen- Liefdadigheids-Cabaretavond In de vergadering van 5 October in het clubgebouw, Gedempte Oude Gracht 104 sprak de heer J. J. Hens uit Amsterdam, voor zitter van den Bond van Nederl. Amateur Fo- togr. Vereeniging over ..Portret-fotografie". Hij behandelde achtereenvolgens de ge schiedenis der portretfotografie, de camera's die er het meest geschikt voor waren, de plaat- en papiersoorten het ontwikkelen en fixeeren, alsmede de beste plaats en stand voor het te nemen model- Sommige foto's door hem meegebracht, wer den tot in de kleinste bijzonderheden be sproken. Ook vertelde spreker nog een truc, betref fende kinderfotografie. De voorzitter dankte den spreker namens de vereeniging voor het vele moois en het vele leerzame dat hij gegeven had. Met luid applaus dankte de aanwezigen den inleider. De vergadering stond onder leiding van den afdeelingsvoorzjtter de heer Schaap. WIJZIGING VAN HET DUBBELMANNEN- KWARTET EUTERPE". In de samenstelling van het dubbelman- nenkwartet Euterpe", directeur A. Bak alhier is een verandering gekomen. In de plaats van den eersten tenor de heer D. Dingshqf is ge komen de heer A, Boh, in de plaats van den tweeden bas de heer D. Schild, kwam de heer Bh. Smit. FF.ESTVERGADERING VAN DE V.AR.A. Op Zondag 14 October zal in het Con certgebouw een feestvergadering worden ge houden van de afdeeling Haarlem der V.A.R.A. Als spreker zal optreden de heer A. Hof, pro pagandist der V.A.R.A. terwijl verder o.a. zul len optreden Louis Davids met zijn cabaret en Joh. Kaart Jr. Voor het Herstellingsoord voor Spoorweg personeel. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 10 October 1934. des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 3. Ie Supületoir kohier schoolgelden dienst jaar 1933/1934 Buitengewoon- en Voorberei dend Lager Onderwijs. 4. 3e suppletoirè begrooting dienst 1933 5. Vergoeding art. 100 L.O. wet 1920 aan bij zondere scholen 6. Renteverlaging en aflossing geldlee- grond ten Oosten van de Delft. 8. Onttrekking grond openbaren dienst (Zijlvest) c-nz. 9. Verandering straatnamen. 10. Verkoop grond: a. Prinsessestraat (P. Joosten), b. Planetenplein (Russ en Buijs), c. Pleiadenstraat (H. Mulder), d. Damstraat (Bouwonderneming J. H. Felix) 11. Wijziging no. 14 ter vervanging blad 17 geheel en 'olad 15 gedeeltelijk Uitbreidings plan Noord. 12. Vaststelling voorgevelrooilijn De Haas straat. 13. Verzoekschrift afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake kinder speelplaatsen. 14. Toepassing bepaalde art. 4, le lid, Win kelsluitingswet. 15. Schrijven Burgemeester en Wethouders inzake wijziging verordening Wethouders pensioenen. 16. Bezwaarschriften schoolgeld heffingen. 17. Benoeming leden Commissies van bij stand. 18. Benoeming directeur gem. geneeskundi gen- en gezondheidsdienst 19. Benoeming directeur Stadsbibliotheek en Leeszaal. 20. Benoeming: a. twee leden Commissie van toezicht ex ploitatie Stadsschouwburg (vac. Mr. Dr. F. A. Bijvoet herkiesbaar) (vac. J. M. C. Hoog, her kiesbaar). b. drie tijdelijke leerkrachten H.B.S. A met 5-j. cursus c. tijd leeraar Handelswetenschappen H. B. S. A met 5 j. c. d. tijd leerares Duitsche taal idem e. tijd leerares Engelsche taal idem f. drie tijd leeraressen Middelbare School voor Meisjes met 5 j. c. g. een tijd leerares (Gezondheidsleer) idem h. tijd. leerkrachten Avondschool Nijver heidsonderwijs. i. onderwijzer school U.L.O. Letter C (Park laan 108). Ten bate van het Bouwfonds van het Her stellingsoord voor Spoorwegpersoneel te Vor- den. werd Zaterdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg een Cabaretavond gegeven, waarvoor groote belangstelling bestond en die wel geheel aan het doel zal beantwoord heb ben. Bedoeld bouwfonds heeft natuurlijk voort durend financieelen steun noodig, opdat extra aflossing van de hypotheek kan plaats vin den en voor dit doel wordt o.m. jaarlijks een feestavond gehouden. De schouwburgzaal was den ook feestelijk versierd met groen en bloemen en bij het tooneel stonden op twee groote tafels de prijzen van de tombola (ook natuurlijk ten bate van het goede doel!) op smaakvolle wijze uitgestald. Alle aanwezigen waren feestelijk met een bloem getooid. Het bestuur was weer zoo gelukkig geweest het Amsterdamsche Cabaretgezelschap,, Har ree" bereid te vinden, aan dezen feestavond mede te werken en wij kunnen al dadelijk mededeelen, dat de vlotte Amsterdamsche dames en heeren het er uitstekend hebben afgebracht. Het gezelschap beschikt over een conferencier, die er zijn kan: slagvaardig en geestig en vol snaaksche invallen en boven dien deed hij zich als helft" van „Hen and Lee", die heel aardige liedjes ten beste gaven en als lid van het Henbraleo-trio, dat even eens een welverdiend succes oogstte, kennen als een muzikaal begeleider en goed zanger. Alle nummers van het nroerramma waren „af". Wij noemen den geheimzinnige Birra, die scheermesjes inslikte en later als de goochelaar Morini de aanwezigen versteld deed staan; The Harreetini's, die met hun sensatineele salto mortale de lachspieren in beweging brachten. Heel aardig was ook het Harree-Journaal, waarin korte éénbedrijf- spelletjes verwerkt waren, die alle een ver rassend slot hadden. Pakkend was de entrée van het gezelschap, waarvan de leden één voor én uit een com- pactum-koffer te voorschijn traden en de décors muntten uit door artisticiteit en origi- neele yinden. Na afloop van de voorstelling volgde nog een bal tot 3 uur in den ochtend. De avond was geopend met een toespraak van den heer J. Wit, voorzitter der Haarlem se he commissie die het 10-jarig bestaan der Commissie memoreerde en dan'/ bracht aan de eere-commissie en allen, die steeds tot het welslagen der feestavonden hadden medege werkt. Spr. herdacht verder de aan de Ver eeniging ontvallen bestuursleden, de heer De Geest, Van Spankeren, Dekker en Swart, Staande brachten de aanwezigen een stille hulde aan hun nagedachtenis. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer H. A. L. van den Esch, tevens vice- voorzitter van het algemeen bestuur, huldigde den voorzitter en de leden der commissie, dankte ook de dames der commissieleden, die handwerken voor de tombola hadden ge maakt en bood elk der commissieleden een mooie fruitmand aan. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. De afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal in November het 10-jarig bestaan herdenken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om dit feit met een feestavond in het Gemeen telijk Concertgebouw te vieren. VEREENIGING „HAERLEM" NAAR HOORN. De Vereeniging „Haerlem" heeft het voor nemen, Zaterdag 13 October a.s. een bezoek te brengen aan Hoorn, zooals bekend, is het schilderachtige Hoorn rijk -aan merkwaardige gebouwen. Het bestuur der V.V.V. „Hoorn" heeft een bijzonder belangwekkend programma voor deze excursie samengesteld. DR. POLAK OVER HET JODENVRAAGSTUK Het Instituut voor Arbeidersontwikkelin; afdeeling Haarlem, zal hier ter stede op Donderdag 18 October in de Bloembollen- beurs een bijeenkomst organiseeren, waar dr. Henri Polak, lid der Eerste Kamer en voor zitter van den Algemeenen Neder la ndschen Diamantbewerkersbond, zal spreken over „Het Jodenvraagstuk". eetcyswui em nacht. U zult dus evenmin Uw ver trouwen schenken aan genees middelen, die hun goede hoe danigheden nog niet bewezen hebben. Maar een product, dat reeds 35 jaar zijn werkzaamheid en onschadelijkheid bewezen heeft, een product waarop vanaf zijn geboorte door kundige vak- menschen toezicht gehouden wordt, kunt U ten volle Uw vertrouwen schenken. Zulk een product is Aspirin. Bij hoofd- ©of kiespijn, rheumatiek en verkoudheid dus uitsluitend HET PRODUCT VAN VERTROUWEN (Adv. Ingez. Med.) DE INDISCHE VEREENIGING „HAARLEM EN OMSTREKEN. Zaterdagavond heeft De Indische Vereeni ging „Haarlem en Omstreken" een dansavond- gegeven in de kleine Concertzaal, als opening van het nieuwe seizoen. De jongeren onder de leden gaven ter opluistering verschillende nummers ten beste. De toeloop was zoo groot, dat het bestuur zich genoopt heeft gezien verscheidene be zoekers. die gehoopt hadden te kunnen wor den geïntroduceerd, te leur te stellen. Na de opening van den avond door den voorzitter werd begonnen met het in beeld brengen van datgene wat de Vereeniging voor de leden in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Een krotjong-band. bekend onder den naam Indian Melody Makers, gaf eenige Oostersche nummers, w.o. bekende echt In dische wijsjes, welke alle door de aanwezigen luide werden medegezongen. Deze band, on der leiding van den heer Boogaard, speelde voortreffelijk. De band is voor De Indische Vereeniging een groote aanwinst. Zij kreeg een ovatie. Bijzonder viel op de Pizzicato-dans door mej. Batenburg, begeleid door mej. Steen.. Óok de Singing Sisters, voorgesteld door de dames Gosschalk en Brennan mogen worden genoemd. Hare zangnummers, meestal drie stemmig, brachten de zaal tot geestdrift. Dan verdienen nog vermelding een num mer van de Solid Dancing Girls, een zestal charmante jongedames, een rag-time-dans, uitgevoerd door twee hearen. De deelnemers werden gehuldigd en gefotografeerd. Het dansen werd daarop aangekondigd, met de medewerking van de bekende en beproefde band. de Rythm Sheiks. Ondanks de ontegen zeggelijk groote ruime dansgelegenheid, was de dansvloer overvol; de stemming was zeer geanimeerd, terwijl, tusschen het dansen door, nog eenige dansnummers worden ge demonstreerd, w.o. de Argentijnsche tango zeer de aandacht trok, mede doordat de uit voerders daarvan zich in de bijbehoorende kleeding hadden gestoken. Uit alles bleek dat de vereeniging 'n bloeiend en opgewekt bestaan voert en dat de geest onder de jongeren uitstekend mag worden genoemd.. Een zeer geslaagde avond! ONDERWIJS B. en W. van Haarlem stellen den raad voor te benoemen tot tijdelijk leeraar(es) aan de H. B. S. A: Mr. R. M. Brouwer te Zeist (han delswetenschappen), mevr. J. F. G. Moeton (Engelsche taal), mevr. W. L .Kolthe te Am sterdam (Duitsche taal) en Ir. A. J. Demmers, G. Brakel. Ir. C. de Klerk, F. A. van Riet, S. Pal en A. Blok tot tijdelijk leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs. Geweldige afstanden door insecten afgelegd. De afstanden die door trekvogels worden afgelegd zijn verwonderlijk groot. De knot en de strandlooper bijvoorbeeld, vogels die niet grooter zijn dan een lijster, maken hun nest binnen den poolcirkel, bezoeken Europa ge durende den winter en trekken daarna naar Zuid-Afrika. Australië, Nieuw-Zeelar.d en Pategonië. De Amerikaansche goudkievit legt minstens twintig duizend mijl af in den loop van zijn „verhuizingen", terwijl andere goudkieviten tweeduizend vierhonderd mijlen afleggen in een non-stop vlucht van Alaska naar Hawaii. Maar wü zijn er aan gewoon geraakt dat vogels deze geweldige reizen maken. Wij weten reeds lang dat de zwaluw, die in de lente on der de dakramen in Europa nestelt (het spreekwoord „Een zwaluw maakt nog geen zomer" is minstens even oud als Aristoteles, die het in zijn „Ethica" aanhaalt) overwin tert in Zuid-Afrika. al worden de zwaluwen pas in den laatsten tijd van ringen om de pooten voorzien en al is het dus nog niet zoo lang, dat men met hun waagstukken volkomen op de hoogte is. Maar tot nog toe is slechts zeer weinig aandacht besteed aan de groote afstanden, die insecten afleggen. Ik heb juist een studie gemaakt van eenige soorten van de prachtige Monarchvlinder. Deze heeft breede, stex-ke vleugels, waarvan het onderste paar door dikke aderen in eigenaardige, ruitvormige figuurtjes is ver deeld. Het is een mooi en interessant insect. Maar het belangwekkendste van de twee soor ten, die ik zag is, dat zij gevangen waren in Wales en de Monarchvlinder inheemsch is in Noord-Amerika. Uit onderzoekingen van den laatsten tijd met groote zekerheid gebleken, dat de Mo narch in zijn eigen land in een bepaald sei zoen groote afstanden aflegt in een bepaalde richting. De lengte van deze reizen is wel eens 1500 mijl zonder hulp van een gunstigen wind. Nu en dan is vroeger ook wel een Monarch in Engeland gezien, maar men heeft altijd ge dacht dat zij met schapen mee waren ge komen. Eerst in dit jaar is met zekerheid ge constateerd, dat die insecten over den Atlan- tischen Oceaan komen vliegen. Sommige wer den gevangen, andere opgemerkt door be trouwbare insectenkundigen, die hebben ge concludeerd, dat meer dan dertig Monarch vlinders in den zomer de reis van Amerika naar Europa over den Atlantischen Oceaan hebben gemaakt en dus, zonder te rusten, een afstand van meer dan 2000 mijl hebben afgelegd. Vroeger stonden de insectenkundigen zeer sceptisch tegen de reizen die, naar men be weerde, zekere insecten maakten. Eerst in de laaste twee of drie jaar heeft men, door de medewerking van bekwame helpers (ook vuurtoren- en liöhtschipwachters) zekerheid gekregen. Het is nu bekend dat een gewone, Europeesche vlinders, de Distelvink, die on geveer even groot is als de meer bekende Vos en nauw verwant aan de groote Pauwoog en de Admiraal geregeld het Kanaal en de Noord Zee overstreekt. Zeer dikwijls kunt ge aan de Engelsche kust twintigtallen Distelvinken in de zon zien zitten, nadat ze de zee zijn over gevlogen. Een zware en lompe vogel als de groene plevier kan de zee oversteken van Engeland naar New-Foundland, maar in verhouding tot hun gewicht zijn de vlinders veel krachtiger vliegers en met een gunstigen wind is er geen grens aan de afstanden die zij kunnen af leggen. Een onderwerp van studie is nog wat de insecten tot „trekken" drijft. Zij „reizen" veel minder regelmatig dan de vogels en schijnen niet in zwermen maar afzonderlijk op avon tuur uit te gaan. Algemeen wordt aangenomen dat de winden op verschillende hoogten de richting, die de vogels nemen, beïnvloeden en hetzelfde zal tot zekere hoogte, gelden voor insecten. Maar wij beschikken in dit opzicht nog niet over voldoende gegevens. Wij weten heel wat van de hoogten waarop trekvogels vliegen. Het is bekend dat kraanvogels op 15000 voet hoogte vliegen, oeverloopers op 12.000, roeken op 11.000, wilde ganzen op 9000. de groene plevier op 5000 en de goud kievit op 6000. Maar in 't algemeen schijnen vogels niet hooger dan 3.000 voet te komen. Dit alles weten wij. Maar dergelijke dingen weten wij niet over de vlinders. Zoo staat het ook met de snelheid. Wij weten dat de plevier gedurende 12 uren een snelheid van 50 mijl per uur kan volhouden, terwijl de houtsnip driehonderd mijl kan vliegen in één nacht. Maar van den tijd dien de Monarch- schijnlijk zal het insect zich door den wind laten meevoeren, in welk geval het zich op dezelfde hoogte zal voortbewegen als de heer- schende westenwind. Na de Monarchvlinder en de Distelvink schijnen de Onrustvlinders de beste vliegers onder de insecten te zijn. Zij schijnen zonder eenige moeilijkheid over te steken van Ierland naar Engeland en van Engeland naar het vaste land van Europa. Hoeveel verder zij kunnen vliegen weten wij niet. Nog een interessant iets, waaraan tot nu toe weinig aandacht is geschonken is de frequen tie der reizen over het Tersche Kanaal en de Noordzee. Eenige tienduizenden vlinders moe ten ieder jaar de zee oversteken. Er is iets bekend van de afstanden die mie ren meer in 't bijzonder loopende mieren en bijen kunnen afleggen, maar deze zijn alleen merkwaardig in verband met de ge ringe afmetingen van die insecten. De reizen die vlinders ondernemen zijn voldoende om respect af te dwingen, afgezien van de af metingen en de kracht dezer dieren. DINSDAG 9 OCTOBER HILVERSUM, 301,5 M. AVRO. 8.— Tijdsein Avro-klok. 8 01 Ochtend muziek. 9.Klassiek programma. 10.Tijd sein Avro-klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter nabetrachting. 10.30 Pianorecital door Betsy van Praag. 11.— Kook- en bak- praatje door mevr R. Lotgering-Willebrand, torna tengerecht. 11.30 Operettefragmenten en koormuziek. 12.— Tijdsein Avro-klok, 12.01 Het orkest van 't Rembrandt Theater te Am sterdam olv. van Daaf Hartogs, met tusschen- spel van gramofoonmuziek. 1.30 Gramofoon- muziek. 2.Kamermuziek door 't Arnhemsch strijkkwartet, met tusschennspel van gramo- foonmuziek. 3.Knipcursus door mevrouw Ida de Leeuw van Rees. 4.Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.15 Gramofoon muziek. 4.30 Radiokinderkoorzang olv. Jacob Hamel. 5.— Halfuur voor kleine kinderen door mevr. Antoinette van Dijk. VPRO. Bijbelvertel lingen van ds. B. J. Aris. AVRO. 6Het Om roeporkest olv. Albert van Raaltef1 met tus- schenspel van gramofoonmuziek. 7.30 Engel sche les voor beginners door Fred Fry, eerste les. 8.Tijdsein Avro-klok. 8.01 Nieuwsbe richten van Vaz Dias. 8.05 Het Omroeporkest olv. Albert van Raalte. 9.Moderne zangde clamatie door Mariette Serlé. 9.20 Studiocon cert door Albert Sandler. Richard Tauber zingt gedeelten uit zijn nieuwste film „Blossom Time", gramofoonplaten. 11.— Nieuwsberich ten van Vaz Dias. 11.10 Dansmuziek door Lew Stone en Harry Roy en hun orkesten. 12. Tijdsein Avro-klok en sluiting. HUIZEN. 1875 M. KRO. 8.— Morgenconcert. 10 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O P. 12.Politieberichten 12.15 Kro-boys olv. Piet Lustenhouwer. 2.Vrouwenuurtje. 3.Mode cursus door Mevrouw H. Cuppens-Geurs. 4.— Verzorging zender. 4.15 Het Kro-orkest olv. Jo- han Gerritsen. 5.— Gramofoonmuziek. 515 Kro-orkest. 6.— Gramofoonmuziek. 6.10 Het Kro-orkest. 6.40 Esperanto-cursus door P. Heil ker. 7.Politieberichten. 7.15 Vragen van He den en Toekomst. Aller aandacht waard. Het moreele en economische probleem in de vrou wenarbeid door J. v. d. Maden. 7,35 Gramo foonmuziek. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Aansluiting met Heek, Amsterdam. 9.10 Gramofoonmu ziek. 9.15 Het Kro-Symphonieorkest olv. Henri van Goudoever. 10.15 De uitvinder van den tandenborstel door L'Abor. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Het Kro-Symphonie-orkest. 11.05 De ka pel Marek Weber. 12.Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.35 Belgische avond. Gevarieerd concert door het omroeporkest olv. Henri Pensis. 8 20 Gevarieerd Belgisch concert door het omroep orkest olv. Henri Pensis. 8.40 Vervolg Belgisch concert. 8.55 Pianorecital door Marie Louise Maréchal. 9.35 Symphonieconcert (gr. pl.) 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL. 484 M. 12.20 Het omroeporkest olv. Franz André. 1.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Fransch concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 „Christus Vin dt" van Lisz t. BRUSSEL, 322 M. I.30 Populair concert olv. Karei Walpot 8.20 Het omroeporkest olv. Franz André. 9.20 ld. 10.30 Dansmuziek, (gr.pl. i KALUNDBORG 1261 M. II.30 Strijkorkest olv. Herald Andersen. 2 20 1 Het omroeporkest olv. Launy Gröndahl. 9.30 vlinder noodig heeft om den Atlantischen Duitsche operamuziek door het omroeporkest Oceaan over te steken weten wij niets. Waar- o.l.v. Fritz Mahler. 10.20 Dansmuziek. FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman, door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 5) Het was een heerlijke tegenstelling met de mufheid in de kamer daar beneden. Inder daad bleken verschillende pannen van het dak gewaaid te zijn. Hier en daar stonden er nog plassen op. Het was hem bekend dat het dak zich over zes perceelen uitstrekte. Echter hadden slechts twee er van een dakraampje en wel de beide buitenste van het blok. De recherche-inspecteur begon eerst het Noordelijke raampje te onderzoeken. Er door naar binnen ziende, zag hij een hoeveelheid stof en spinnewebben, waardoor 't onmogelijk was in 't inwendige van het ka mertje of zolder te kijken. Klaarblijkelijk was het in zeer langen tijd niet meer open geweest. Het Zuidelijke daar entegen, hoewel van binnen ook vervuild, bood toch gelegenheid een blik te slaan in het inwendige van een dakkamertje, dat slechts weinig geriefelijker was, dan dat, wat door hem zoo juist was verlaten. Er bevond zich niemand in en het bed was opgemaakt. Het gelukte hem vrij gemakkelijk het raampje open te trekken. Voorzichtig deed hij het terstond weer dicht. Na nog eenige malen het dak rondgeloopen te hebben, zonder iets bijzonders te vinden, besloot hij zijn hooge observatiepost weer te verlaten, daar bij nog voor het ontwaken van de omgeving weer terug wilde zijn. Hij kroop behoedzaam langs den schuinen schoor steen naar de goot Hier deed hij toch nog een vondst. Een stuk asfaltpapier. dat half los zat, woei op, sloeg over den gootrand, en. doordat het nog aan een punt vastzat, weer terug. De verklaring voor het zich plot seling terugtrekkende menschenhoofd was zeer waarschijnlijk gevonden! Behendig als een kat, greep Lietsen den rand weer vast en liet zich zakken, totdat zijn voeten den steun van het raamkozijn voel den. Met een hand greep hij een regenpijp, boog de knieën en was met een sprongetje weldra weer veilig en wel in de kamer van den zwerver aangeland. Hij sloot zijn zonderlinge Inventaris in een handvalies, zette zijn pet op, schoof de deur grendels terug en liep de trappen af. Even later bracht een taxi hem naar zijn pension, waar hij, na het nuttigen van een stevig ontbijt, zijn legerstede opzocht, ten einde daar nieuwe krachten op te doen voor het vervolg van zijn onderzoekingstocht. HOOFDSTUK IV. f DE VERDWENEN VROUW. Weduwe Jansonius, de zeer dikke bewoon ster van de vierde étage van Brandeleerstraat no. 42, schrok op bij het kloppen op haar ka merdeur. Snel stopte ze eenig zeer versleten ondergoed, dat ze aan het verstellen was, on der een stokoude crapeaud en riep: „Wie is daar?" „Politie!" klonk het van de andere zijde. „Mogen wij u even spreken, juffrouw?" Direct draaide de oude vrouw het slot aan de binnenzijde om en opende de deur. Lietsen en van Everdingen, die reeds den geheelen dag bezig waren geweest met het verhoor der bewoners van de Brandeleerstraat en speciaal met die van het bewuste blok, kwamen naar binnen en verzochten, nadat ze hadden laten zien, dat ze van de Politie waren, of er den laatsten tijd nog iemand bij haar ingewoond had. Het bleek uit de verklaringen van de vrouw, dat op 18 Juni een ongeveer 30-jarige juffrouw, die zich Annie Leenderts noemde, het dakkamertje voor een week, zonder pen sion gehuurd had. Ze had bij het betreden van de kamer direct het raampje geprobeerd en daarbij gezegd, dat ze gewend was, met een open raam te slapen Toen juffrouw Jansonius gevraagd had op ze het niet wat griezelig vond met zoo'n open dakraam had de juffrouw gelachen en gezegd, dat er bij haar toch niets te halen viel. Ze was een groote, forsche vrouw met een regelmatig gevormd gezicht en rossig haar, waarbij een paar groote, bijna zwarte oogen een opvallend contrast vormden. Ze had een groote mond met nogal dikke lippen. Haar kleeren waren in een armoedige, versleten staat, terwijl de haren sluik en overzorgd bij het hoofd neerhingen. Den morgen, na den nacht, waarop Jans sen het ongeluk was overkomen, was haar week om en was ze weer weggegaan. Ze kwam 's avonds om een uur of tien thuis en ging dan den volgenden morgen om 8 uur, na een stukje brood en een kop thee gebruikt te heb ben weer de deur uit. Volgens haar zeggen werkte ze op een da meshoeden-atelier in een der buitenwijken der stad. De vrouw had de huur vooruit be taald en verder kon ze over haar huurster absoluut niets meer vertellen. Ze vond het een verschrikkelijk idee, dat de politie haar klaarblijkelijk zocht en dankte den hemel handenwringend, dat ze weer goed en wel uit haar huis was. Ze had „altijd wat bijzonders aan het mensch gezien", maar wat, dat wist ze niet! Na nog een aanbod van de juffrouw voor een „bakkie" koffie te hebben afgeslagen, daalden de mannen der wet de vele treden weer af en bevonden zich weldra weer in de drukte van net stadscentrum. „Nu moeten we nog even naar Bevolking" zei de inspecteur tegen de rechercheur. „Ik zei de inspecteur tegen den rechercheur. „Ik Janssen geïnformeerd heeft. Ik wil haast wedden van wel!" De beambte aan het loket van de afdeeling „Bevolking" in het Raadhuis der stad, groette de politiemannen bij hun binnentreden. Toen de inspecteur hem met het doel van hun komst op de hoogte gesteld had, zei de man: „Laat eens kijken. Janssen. Johannes An- thonius, geboren te Aekerhout 1 Augustus 1873, zagenvijler. Ja dat klopt. Heeft gewoond Brandeleerstraat 39. Als ik me niet vergis, is er al een paar dagen geleden iemand van de Politie geweest voor de juiste namen en da tum der inschrijving in de gemeente". „Ja, dat komt uit", viel Lietsen dadelijk in. „Dat is geweest naar aanleiding van het ongeluk dat Janssen overkomen is. Maar we hadden graag van u willen weten, of u zich nog herinneren kunt, dat er vroeger nog iemand anders geweest is, die naar den man heeft geïnformeerd." Na even nagedacht te hebben, antwoordde de beambte; „Er staat me wel iets van bij, dat er ongeveer een maand geleden een jon ge man geweest is, voor wien ik het kaart systeem ten name Janssen heb moeten raad plegen. Hij vroeg mij het adres van een ze keren Janssen en ik moet me al heel erg ver gissen indien ik hem toen niet „Brandeleer straat" opgaf. Ik herinner het mij nu nog omdat hij een zenuwachtigen indruk maakte en na de informatie haast weggeloopen zou zijn zonder z'n kwartje te betalen. Het spijt me echter zeer voor de heeren, maar ik kan onmogelijk meer zeggen hoe hij er uit zag. Daarvoor komen er hier dagelijks te veel menschen voor het loket." Nadat de beide politiemannen een tijdlang zwijgend naast elkaar geloopen hadden op weg naar 't hoofdbureau, zei van Everdingen tegen z'n chef: „U had werkelijk alweer gelijk. Er was iemand geweest om te informeeren. Hoe kwam u toch aan dat vermoeden?" „Och, het paste zoo'n beetje in de theorie die ik omtrent de feiten opgebouwd heb, Ever dingen. Misschien zul je nog wel sterkere staaltjes gaan beleven, ouwe jongen!" ,Nou meneer, ik hoop dat u gelijk heeft. Ik ben geweldig nieuwsgierig, wat u van deze zaak terecht brengt en hoe u e$n logische verklaring van de opeenstapeling van zonder- derlinge feiten zal geven" Even later hadden de mannen het bureau bereikt en gingen elk huns weegs, waarbij de inspecteur zijn schreden naar de kamer van den commissaris richtte. Aldaar deed Liesen, die voor deze speciale gelegenheid een stoel aangeboden kreeg en zelfs een sigaar mocht opsteken, een omstan dig verhaal van zijn lotgevallen, hetgeen den Commissaris aanleiding gaf tot inwendige vroolijkheid over de spannende en dramati sche wijze, waarop de inspecteur het geval als het ware zat voor te dragen. Toen Lietsen eindelijk zweeg, ging hij de feiten een voor een rustig na en ontrafelde op en vrij logische en nuchtere manier, het geheele spinneweb, dat in het brein van den inspecteur, uit de hem bekende draden was gewezen. Was hier de commissaris te nuch ter of de inspecteur te romantisch? Wie zal het zeggen Wellicht was belde het geval. Hoe het zij, dienzelfden avond zat Lietsen in de serre van de kamers „en suite", die hij bewoonde, in een zware clubfauteuil bij de open deuren, uitziende op een prachtigen tuin met bloeiende rozen en onder het genot van een fijne sigaar, weer over de affaire Janssens te puzzelen, alsof hij de nogal steek houdende argumenten van zijn commissaris eenvoudig niet gehoord had. Hij had toch van dezen gedaan weten te krijgen, dat het signalement van de rossige vrouw in het Algernon Poht'eblad werd op- zenomen waarbij ui'••'"kr'^k wa- ve-nyMd, dath men bij aantreffen van deze vrouw hier of daar, haar absoluut onkundig moest laten van het feit, dat opgave van haar woon- of verblijfplaats werd verzocht. Hij hoopte nu maar, dat de vrouw spoedig zou worden ge vonden. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7