Het rioleeringsvraagstuk te Haarlem. DINSDAG 9 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor Haarlem's Polifierechter. EEN ONVERDIEND DOELPUNT. 't Ging op 24 Mei te IJmuiden tusschen de bakkersclub en de politieclub. De politie werd teruggedrongen en er ontstond een geweldige scrimmage voor het doel, tot het den wit- hemden gelukte den bal erin te werken. Goal! juichten de bakkers, maar het doel punt werd niet toegekend wegens ruw spel en toen dan even later in het strafschopgebied aan de andere zijde ook freekick werd gemaakt door de withemden, kende de scheidsrechter een strafschop toe, die door de blauwhemden in een doelpunt werd omgezet. Met den stand 10 kwam het einde. Meen nu echter niet, dat zij er in de wor steling voor het doel onbeschadigd waren af gekomen want evenals bij de tegenpartij waren daar bloedende en gekneusde knieën, ont wrichte polse nen losgeslagen tanden. De withemden wilden het nu laten voorko men, alsof zij geen ruw spel hadden gespeeld, maar de Officies wees er op. dat de verschil lende blessures niet vanzelf waren ontstaan Voor wie meenen mocht, dat het hier een te IJmuiden gespeelden voetbalwedstrijd betrof, zij opgemerkt, dat we de IJmuider voetbal clubs niet in discrediet willen brengen en daarom zullen we de geschiedenis in minder sportieven vorm herhalen. De bakkersclub dan bestond uit vader, moe der en dochter, de agentenclub uit twee agen ten en de-bal was de zoon van den bakker. Deze laatste fietste in den nacht van 23/24 Mei te half twee op een rijwiel zonder licht en werd toen door de twee agenten aangeroe pen. Hij hield echter niet stil, maar reed door, onderwijl zijn weinige ingenomenheid met de bemoeienis der politie uitende in gezegden: „als ik je in burger tegen kom, ben je je leven niet zeker; ik sla je kapot" en dergelijke. Dit niet voldoende achtend, keerde hij terug en gaf een der agenten een slag in 't gezicht. Nu kan men van een agent niet verwachten, dat hij ook zijn andere wang zou toekeeren en de bakkerszoon werd vastgegrepen en aan den ketting gelegd, waarna hij naar het politie bureau gebracht zou worden, wat niet zonder tegenstribbelen ging. Men passeerde de wo ning van den arrestant en deze begon toen een keel op te zetten: „Moord!" en „Vader, help me", te roepen. Op dit hulpgeroep sprong vader het bed uit en stormde op bloote voeten naar beneden, gevolgd door vrouw en dochter en daarop volgde het menschelijk kluwen van bakkers, bakkerinnen en politie, rollende over neerge worpen fietsen. De bakkerszoon was gevallen, een agent over hem heen, de jongste bakker in klom op den rug van den agent, de oudste greep hem in de jaskraag en vader op zijn bloote voeten snel de toe om mede zijn zoon te ontzetten. De andere agent die de fietsen had neergesmeten, gaf den vader een haal met den gummistok, waardoor de bakker over de fietsen struikel de, maar hij wist den gummistok te bemach tigen. Inmiddels was de zoon door de vereen de krachten zijner familieleden bevrijd en met den boeiketting nog om de pols stormde hij met de anderen het huis in. Dat was dus een schitterende goal. Maar als gezegd, het laatste woord was aan den scheidsrechter. De Officier kon wel begrijpen, dat de fami lie op het hulpgeroep naar buiten snelde, maar zij had niet tegen de politie mogen op treden. Als die den jongen te pakken had, was 't een bewijs, dat hij iets gedaan had. De bakker en zijn familie beweerden nu wel, dat zij eigenlijk niets tegen de politie hadden ge daan. maar de feiten spreken dit tegen. De officier wilde in aanmerking nemen, dat ver dachten niet te voren waren veroordeeld, al thans niet van beteekenis; dat zij gunstig bekend stonden en dat er een verschoonende omstandigheid in ligt, als een vader zijn zoon ter hulp snelt. Niettemin was het feit ernstig en de Offi cier eischte tegen vader en zoon de dames waren buiten vervolging gebleven ieder een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 25 boete. De poiitierechter ging hiermee accoord, be halve dat hij den vader geen gevangenisstraf oplegde, maar alleen 25 boete, het spre kende vaderhart van den bakker had hem voor vrijheidsstraf bewaard. ALS DE WACHTER ROEPT Maatschappelijk Hulpbetoon heeft een trouwen wachter, die de benijdenswaardige taak heeft te zorgen, lieden, op wier aanwe zigheid in het gebouw in de Houtstraat geen prijs wordt gesteld, daaruit te verwijderen. Als de wachter roept, behoort men aan die roepstem gevolg te geven: zoo men dat niet doet, dan is het 's wachters sterke arm die voor uitleiding zorgt. Zog hoort het ook. Stond er vroeger niet reeds in den stads schouwburg te Amsterdam: „Wie kwalijk doet, wordt uitgeleid"? En zoo gebeurde het dan. dat een steuntrekker moest worden uitgeleid. Dat vond die steuntrekker niet logisch, want hy had op een schrijven, waarin hij zich over inhouding van steun beklaagde, een uitnoo- diging ontvangen, om in bedoeld gebouw te komen en hij meende, dat daarin opgesloten lag. dat hij er naar verkiezing kon blijven. De reden, dat hij dit wilde, was niet. dat hij er zich zoo behaaglijk gevoelde; het tegen deel was waar, want terwijl hij gehoopt had. den zijns inziens ten onrechte ingehouden steun te ontvangen, had hij niets dan een vage toezegging gekregen, ja eigenlijk nog minder. Hij wou den directeur spreken: die was er niet; dan den onderdirecteur, maar de wach ter zei hem, zoo beweerde hij, dat hij nie mand te spreken kon krijgen en meteen volg de het verzoek om te vertrekken. Toen dit niet gauw genoeg ging, greep de sterke arm steuntrekkers jasje, dat toen eenige knoopen liet vallen en nu moest hij terecht staan we gens wederspannigheid. Hij kwam er nogal goed af: Maatschappe lijk Hulpbetoon had zelf een goed woordje voor hem gedaan en ofschoon de Officier drie weken gevangenisstraf had geëischt, vond de politierechter termen om er 2 weken voor waardelijk van te maken. Liberale Staatspartij Vrijheidsbond". „Economische maatregelen tot vermindering der werkloosheid". Onder leiding van haar voorzitter, Mr. C. Blankevoort, vergaderde Maandagavond in „De Nijverheid" de afd. Haarlem van de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Nadat eerst een huishoudelijke vergadering was gehouden, waarin werd besloten, dat de afdeeling Haarlem als candidaten voor de in 1935 te houden verkiezingen voor de Pro-v. Staten zal noemen: mevr. mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi, te Haarlem, mr. C. H. Gué- pin, te Santpoort, den heer S. Rijkes, te Heemstede en den heer A. Buurman, te Heem stede, was het woord aan mr. A. J. R. Mauritz, te Aerdenhout, voor het houden van een voor dracht over het onderwerp: „Economische maatregelen tot vermindering der werkloos heid". Wie ondanks den schijn van een algemeene overproductie, aldus spr., de hoofdoorzaken en de voornaamste factoren van deze crisis op het terrein van het internationale geld- en credietwezen ziet liggen, zal de aanpassing van de geheele volkshuishouding bij de lagere prijzen in goud, ook in het belang van den strijd tegen den omvang der werkloosheid, als een eerste noodzakelijkheid moeten be schouwen. Spr. lichtte Nederlands positie toe r's „duurte-eiland". Tweederde van den wereld handel wordt thans gedreven door landen die in deze jaren het deflatie-proces niet hebben willen of kunnen uitvoeren. De depreciatie in goud hunner valuta's bedraagt gemiddeld tus schen de 20 en 50 pet. Van het goud-blok had den Frankrijk, België en Italië kort vóór deze crisis een devaluatie achter den rug met 89. 86 en 74 pet., waarvan de gevolgen blijkens de arbeidsloonen en de levensonderhoudkosten nu nog duidelijk merkbaar zijn. Nederland mag in het deflatie-proces niet halverwege blijven steken, wil de monetaire politiek der Regeering te handhaven zijn. Spr. betreurt het. dat in ons land tal van uitlatin gen, ook van Regeeringszijde. verwarring blij ven stichten, a'oordat onvoldoende onderscheid gemaakt wordt tusschen de algemeene aan passing bij een lager prijsniveau, het eigen lijke deflatieproces, (waarvoor spr. als richt lijn een verlaging van 30 pet. bepleitte en een aanpassing van geheel anderen aard, n.l. die bij een lager levensniveau, dat noodzakelijk is door de verminderde materieele inkomsten (in goederen gedacht), de intering en de werk loosheidslasten. Noodig is, dat het geheele peil der staats uitgaven verder daalt. Ten onrechte stelde Minister Oud in zijn schema voor een verdere versobering zich op het standpunt, dat men uitgaande van de begrooting voor 1914 daar van het gecorrigeerde eindcijfer zou mogen vermenigvuldigen met den factor 1,4, omdat op het oogenblik de kosten van levensonder houd 40 pet. hooger liggen dan in genoemd jaar. Want als er iets knaagt aan de waarde vastheid van den Nederlandschen gulden, dan is het wel dit levensonderhoudindexcijfer van 140, in goud gerekend het hoogste van de geheele wereld. Het moet dalen tot 115 of 110. Spr. zou de aanpassing van 30 pet. ook als norm willen aanleggen voor de verlaging van de gemeentelijke budgetten en deze van de werkloosheidslasten willen bevrijden. Het zou goed zijn. dat hiervoor een geheel afzonder lijk gehouden Rijkswerkloosheidsfonds kwam. In het kader der deflatie-politiek past, dat men geleidelijk streeft voor de groote steden BOERENVROUW KON NIET MELKEN. Vingers stijf van rheumatiek. Het middel hielp in een maand. Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben van een onbruikbare hand, blijkt uit den volgenden brief: „Ik had rheumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo ver schrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik help met het mel ken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vreeselijke last. Op raad van iemand kocht ik een flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en min der gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op) en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel beter". A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urine zuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt en de aanleiding uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Ge zwellen en pijn verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per -flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) naar een loonpeil van f 23 a f 25 voor ge schoolde arbeiders en naar arbeiderswoning- huren van f 4 a f 4.50. Er moet ook gestreefd worden naar een dalende hypotheekrente. Spr. behandelde vervolgens de werkverrui ming door de uitvoering van openbare wer ken. Waarom moet over de arbeidsvoorwaar den van het Werkfonds 1934 met de vakver- eenigingen onderhandeld worden? Een con sequente deflatie-politiek zou hebben meege bracht, dat de Regeering eenvoudig loonen had voorgeschreven van 30 pet. beneden de contractloonen van 1929 met als maximum voor de eerste klasse gemeenten f 25. Thans zijn reeds loonen vastgesteld die boven deze norm uitgaan. Als .Ankurbelungs"-poging zal het 60 mil- lioenplan wel niet slagen, daarvoor is het aan passingsproces in ons land nog niet ver ge noeg gevorderd en heeft men in vele bedrijven ook nog niet het gevoel, vasten grond onder de voeten te hebben. Een verder beroep op het staatscrediet voor de activeering van het be drijfsleven kan men alleen dan verantwoord achten, wanneer gelijktijdig en onverwijld het deflatieproces in Nederland wordt voortgezet. Spr. besloot met enkele beschouwingen over industrie-banken en de technologische werk loosheid. De voorzitter dankte mr. Mauritz voor zijn inleiding, Hierna werden nog eenige vragen gesteld, die de inleider beantwoordde. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. De Bruin, Berckheijdestraat 3, armband en oorbellen; Politietroepen, Koudenhorn, auto band; Beek. Westergracht 41 rd., borduurlap; N. v. d. Mark, Oranjeboomstraat 78, ceintuur; v. Waveren, Korte Houtstraat 17, fototoestel; Scheffer, Dorreboomstraat 13, halsketting: v. d. Tweel, Tempeliersstraat 53 r., handschoen; v. Herwaarden, Botermarkt 25, hond; Jansen, Pieter Kiesstraat 26, hondenpenning; Robbers, Westerhoutpark 23, hondenhalsband met pen ning; Beekman, Schermerstraat 23 zw„ hand schoen; Blom, Rijksstraatweg 118, hond; P. H. v. Vliet, Coornhertstraat 35, hond; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond, 2 kat ten; J. v. d. Meulen, Iepenrodestraat 3, hond, Otten, Padangstraat 24, hond; Bureau van Politie, Smedestraat, kerkboek; Wassenaar, Damiatestraat 32, kat; Rookhuizen, Linden- straat 30, nummerplaat; Ouderdorp, Sparren straat 6, oorbel: Tijssen, Jan Steenstraat 60 portemonnaie; Schooneveld, Plataanstraat 40, parapluie; De Wit, Gen. Bothastraat 61, porte monnaie m. i.; De Tello. Schalkwij kerweg 61 rd., idem; v. Wijngaarden, Binnenweg 7 (Heem stede), postzegels; Rodenburg, v. Eedenstraat 9, portemonnaie m. i.: Kok. Velserstraat 91, idem m. i.; Visser, Pleiadenstraat 3. idem m. i.; v. Loenen, Delftkade 41, regenjas; De Haan, Hof v. Egmond 2, regenjas en voorschoot; Groes, Esschilderstraat 32 rd., regenpijpen: Mugge, Brouwerskade 75. regenjas; Transel, Laurierstraat 49. rijwielbelastingplaatje; Heij- boer, Elzenplein 24, rozenkrans; Zieren, van Oosten de Bruijnstraat 99, sleutel; De Jager, Spaarnhovenstraat 84, armbandhorloge; J. C. de Lange, Olycanstraat 48, bril; C. v. Vliet, Pijnboomstraat 78, geld; Bureau van Politie, Smedestraat. dop v. een benzinetank; Th. Verheem, Ged. Schalkburgergr. 18, zweep; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 2 kat ten; v. d. Broek, Pleiadenstraat 73, vogel; Jan sen, Steenbokstraat 1, 1 paar kousen; Bureau van Politie, Smedestraat, overschoenen; C. de Ridder, Padangstraat 3, portemonnaie m. i.; J. Kremer, Stationsplein 14, riem; B. Pleters, Spaarnhovenstraat 25, portemonnaie m. i,; Jansen, Steenbokstraat 1, idem m. i.; T. van Manen, Aelbertsbergstraat 103, regenjes; A. v. Dam, Bakkerstraat 4. rijwielbelastingplaatje; G. v. d. Anker, Groote Houtstraat 157 rd., ro zenkrans met kruis; A. C. Smit, Schagchel- straat 16a rd., regenpijpen; G. v. Amerongen, Pijlslaan 121, rijwielbelastingplaatje; A. Kroon, Wilhelminaplein 1 (Heemstede), regenjas; Al- bert Heijn, Kleverparkweg 21c, sleutels aan ring; Mevr. Have, Goltziusstraat 10, schroeven draaier; G. v. d. Waard, Oostvest 72, schoenen; J. Kraaij, Hofdijkstraat 19, taschje; Postema, Semarangstraat 2, tabaksdoos; J. H. Prins. Re- gentesselaan 36, vliegende hollander; Dnrn- seiffer, Spaarnwouderstr. 84, aktentasch m. i.; Roest, Klein Heiligland 101 rd., geld; Rooden- burg, 2e Vooruitgangstraat 23 zw., handschoen Klein, Barendsestraat 6 B, horlogeketting; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 4 hon den, 5 katten; Bur. v. Politie, Smedestr., hand schoen, rozenkrans, wandelstok; W. Koch, Kin kerstraat 189; kettinkje; v. Hooff, Graaf van Wiedstraat 18, map inh. foto's; Visser Zwaard straat 15, spanningsmeter v. electriciteit; v. d. Horst, Hyacintenlaan 10 rd., portemonnaie m. i.; Kruijer, Jacobstraat 1, parapluie; Does burg, Dr. Schaepmanstraat 41, doosje pillen; Neuman, Westergracht 39. rozenkrans: Jansen, Slachthuisstraat 56 rd., reticule m. i.; Flop haas. Dekkerstraat 27, riem; J. v. Wijk, Ma- doerastraat 24, rijwielbelastingplaatje; Sewalt, Emostraat 20, vulpotlood; A. J. de Wit, Havik straat 33, kat. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Kerstfeest op zee". Dezer dagen las ondergeteekende in „Pniël" een stukje met „Gedenkt ook de Zeevarenden" tot opschrift, waarin de redacteur Dr. J. H Gunning J. Hzn. een brokstuk overneemt uit een brief van een gezagvoerder van een Ne- derlandsch stoomschip. Het zij mij vergund, enkele regels uit dat stuk over te nemen als inleiding op en aanbeveling voor de „Kerst- feest-op-Zee"-campagne, die weer is aange kondigd door het comité, waarvan mevrouw Jongeman-v. d. Stroom, Waterschoutskantoor Nw. Vaart 2, Amsterdam (C) en Jonkvr. J. W. Ortt, Veerkade 17, Rotterdam, de meest actieve bestuursleden zijn en leiding en in lichtingen geven. Bedoelde gezagvoerder dan schrijft o.m.: „Het is helaas voor de meeste zeelieden niet mogelijk, het schip met al zijn drukte van laden en lossen, moeilijkheden en zorgen, te ontvluchten om een rustigen kerkgang bij te wonen. Op zee hebben wij geen kerk en geen kerkstrijd, en leven Protestant, Roomsch, neutraal, socialist, mogelijk ook een enkele Wat de inspecteur der Volksgezondheid, dr. E. C. M. J. Hollman, ons mededeelde. GENTLEMENTHOUSE GEOPEND. In het Ripperdapark, op nummer zeventien, is het Gentlemen house geopend, het huis voor heeren. Er zijn Engelsohe heerenjassen en re genjassen, direct ingevoerd van de fabriek. Men heeft zich hierop gespecialiseerd en de koopers kunnen dus overtuigd zijn van vak kennis en keuze. CREMATIE L ISRAELS. De crematie van het stoffelijk overschot van den kunstschilder Isaac Israels zal Woensdag op Westerveld plats hebben, na aankomst van trein 14.14. Het is zoo verklaarde dr. E. C. M. J. Hollman. inspecteur van de Volksgezond heid ons een belangrijk onderwerp wat u uw blad van Donderdag aan de orde ge steld hebt. Gaarne wil ik daarover ook mijn meening zegen. Het systeem dat Haarlem thans toepast om zijn" afvalwater kwijt te raken is een voudig. Maar er zijn nadeelen aan verbonden Haarlem laat het afvalwater in grachten en vaarten loopen en hoopt nu op het natuur lijke proces voor de zuivering. De natuur is inderdaad een goede bondgenoot. Wat wij in den grond of in het water stoppen, wordt door de natuur weer onschadelijk gemaakt. Alles ondergaat, door de inwerking van bacteriën, een scheikundig reinigingsproces waarbij natuurlijk ook de zon een rol speelt. Alleen heeft dit natuurlijk proces zijn grenzen. Dit bemerken wij vooral in het voor- en najaar. Dan heeft de natuur zelf reeds veel te doen om van het natuurlijke vuil af te komen, waardoor ihet reinigingsproces van de afvalstoffen die wij in het water gooien, minder snel gaat. In het najaar o.a. sterft een groot deel van de algen. In den zomer helpen deze algen, die het wa ter groen kleuren, uitstekend bij het na tuurlijke reinigingsproces, maar als zij in het najaar sterven, verontreinigen zij het water op hun beurt. Bovendien vallen dan veel bladeren van de boomen die in het water terecht komen en daar een verrottingsproces moeten doormaken. Verder schijnt in het voor- en najaar de zon minder. Dit alles maakt, dat vooral in het voor- en najaar de nadeelen worden ondervonden van het loozen van ons afvalwater in vaarten en grachten. Dan is de natuur overbelast, de achterstand in het natuurlijke reinigings proces is dan oorzaak, dat onze wateren ank verspreiden.. Als er één huis zijn afvalwater in een vaart zou loozen, zou dit geen bezwaar opleveren, zelfs als alle huizen van één straat dit zouden doen, maar nu onze groote stad al het afval water in de vaarten en grachten brengt, wordt het anders. De natuur kan het dan niet meer aan. De grens van het natuurlijke reinigingsproces is reeds lang overschreden. Het eenige afdoende middel is een rio- leering te maken. Op den duur zullen alle steden daaraan niet kunnen ontkomen! Den Haag heeft die reeds. Amsterdam gedeelte lijk. In Leiden waar men ook veel te klagen heeft over de stinkende grachten, heeft men eenige jaren geleden besloten een rioleerings plan in etappen uit te voeren. Haarlem zal goed doen thans te beginnen met het maken van een project voor de rioleerxng. Daarmee zal ongetwijfeld eenigen tijd gemoeid zijn. Bovendien zal. als eenmaal tot uitvoering besloten wordt, wel in etappes gewerkt worden. Zelfs als men dus nu be gint de zaak aan te pakken, zal het nog jaren duren voor de gunstige gevolgen er van ondervonden worden. En in dien tijd zal, doordat de bevolking zich immers uit breidt, den toestand van onze vaarten en grachten nog ongunstiger worden. In uw artikel van Donderdag werd reeds gezegd zoo vervolgde dr Hollmann dat Haarlem eventueel zal moeten kiezen tus schen twee systemen: afvoer van het riool water naar zee, of reiniging langs biologi- sehen weg. Als men naar zee wil, zou men op het terrein van Zandvoort, Bloemendaal of Velsen komen. Het strand wordt op dit deel van de kust voor baddoeleinden ge ëxploiteerd. Het zou begrijpelijk zijn als die gemeenten zich zouden verzetten. Het feit dat men den invoer bij Scheveningen, die aanvankelijk slechts eenige tientallen meters was, tot 300 of 350 Meter verlengen gaat, wijst er wel op, dat er toch nadeelen ver bonden zijn aan deze loozing in zee. Den Helder gooit zijn straatvuil 3 K.M. van de kust af in zee. Het gebeurt wel, dat er vuil op de kust van Texel aanspoelt. Daaruit zou dus af te leiden zijn, dat er ook kans is, dat een deel van het rioolwater dat in zee ge stort wordt, naar de kust spoelt, hoewel alt zich natuurlijk sneller met de zee vermengt dan vaste afvalstoffen. Leiden heeft dan ook het stelsel van biolo gische reiniging gekozen. Dat zou mij voor Haarlem ook het beste voorkomen. Dit stelsel is thans zoo volmaakt, dat het mogelijk is het rioolwater zoo goed te zuiveren, dat het zonder eenig bezwaar weer in het openbare water geloosd kan worden. Intusschen is er aldus Dr. Hollman aenige kans, dat in de naaste toekomst, de waterverversching te Haarlem iets verbeteren zal. Het natuurlijke reinigingsproces in «onze wateren zou bevorderd worden als er steeds voldoende water ververscht kan worden. Te recht is er reeds in uw vorig artikel op ge wezen, dat Rijnland alleen kan spuien als de waterstand dit mogelijk maakt. Nu worden er nieuwe sluizen in de Gouwe gebouwd. Daardoor bestaat de mogelijkheid, dat er in de toekomst door Rijnland meer gespuid kan worden. Maar afdoende is de waterverversching toch nooit. Het kan alleen den toestand wat dragelijker maken. Maar dan zal het toch steeds noodig blijken te Haarlem zooveel mo gelijk te blijven baggeren. Met het afval water worden immers ook vaste stoffen mee gevoerd. Die bezinken op den bodem van grachten en vaarten. Bij het rottingsproces vormen zich gassen. Af en toe wordt de dek king van de modderlaag door de gassen ver broken, waardoor een vieze massa naar de oppervlakte stijgt. Indertijd is zoo merkten wij op uw voorganger, Dr. Romeyn, een studie begonnen van onze wateren in verband met den stank. Is dit onderzoek voltooid? Dr. Hollman antwoordde: Neen. De bedoe ling was gegevens te verzamelen over het proces der natuurlijke zuivering van het water. Ik was van plan de studie voort te zetten. Daartoe heb ik aan Openbare Werken gevraagd om uitvoerige gegevens over de be volkingsdichtheid van de wijken nabij de verschillende uitloozingen van de riolen in onze vaarten en grachten. In verband met de vermindering van het personeel bij Openbare Werken was het evenwel niet mogelijk mij gegevens te ver strekken, omdat daaraan veel werk verbon den was. Tenslotte vroegen wij den inspecteur: zal door de invoering van een rioleering de volks gezondheid bevorderd worden? Dr. Hollman antwoordde: Het is natuurlijk moeilijk dit met feiten aan te toonen. Men kan niet zeggen, dat als Haarlem een r;c- leering krijgt de gezondheidstoestand pl >t- seling belangrijk verbeteren zal. Maar ieder begrijpt, dat hier toch een hygiënisch belang in het spel is. Indirect zijn de voordeelen wel aan te wijzen. Er zijn nu heel wat menschen die in de nabijheid van stinkende grachten en vaarten wonen, die er tegenop zien om deuren en ramen open te zetten. Toch is frissche lucht een eerste vereischte voor de volksgezondheid. Die menschen zouden zeker anders handelen als zij verlost werden van den stank. Bovendien is het een feit, dat de bevolking er gauwer toe komt in stinkende grachten en vaarten het water verontreinigende voor werpen en stoffen te gooien dan in wateren die frisch zijn. communist als op een klein eiland in vrede samen, hebben één doel: het schip op zijn bestemming te brengen en bijna allen hebben één verlangen: Het einde van de reis. En toch geloof ik dat er met mij vele zeevarenden zijn, die het als een groot gemis voelen, dat zij zoo zelden in de gelegenheid zijn een kerk dienst bij te wonen. Het meest wordt dit ge voeld bijv. op Kerstfeest en met de jaarwisse ling, waarop bij iederen zeeman een ver langen naar huis bestaat. De nooden der kerk en der wereld zijn vele, waarvoor in de ker ken gebeden wordt, doch predikanten, kerk gangers en Pniëllezers ,en waarom zou schrij ver dezes er ook niet aan toevoegen: lezers van Haarlem's Dagblad): „Gedenkt toch ook de zeevarenden in uw gebed". Zij toch worden maar al te zeer vergeten. En al zijn zij door hun beroep uitgesloten van alle kerkelijk le ven en behooren zij tot de verstrooiden, zij zijn nimmer uitgesloten van de „Una Sancta" de ééne, heilige, algemeene christelijke Kerk en kunnen ook eenmaal blijken te behooren tot die schare, die niemand tellen kan". Tot zoover die briefschrijver. Zijn er nu onder de lezers van het boven staande, die behoefte gevoelen om behalve hun gebed, ook nog een tastbaar bewijs te willen schenken van hun meeleven met de nooden van den zeeman, doet dat dan in den vorm van: wollen dassen, sokken, bivakmut sen, stuurwanten of halve wanten met open vingers, kooigordijntjes, pijpen, tabak, sigaren en sigaretten, boeken, tijdschriften, scheur kalenders, blocnotes, kortom, alles wat ge in de Kerstweek gaarne aan uw eigen huisge- nooten of vrienden zoudt willen geven, maar doet het dan zoo spoedig mogelijk, want 15 October begint de distributie al op de uitva rende schepen, die voor het Kerstfeest niet meer binnen komen. Alles wordt met dankbaarheid aangenomen en met des te meer dankbaarheid als het adres van de vriendelijke geefster en bij op gegeven is. Het is niet allereerst en allermeest om de gave te doen. dan wel om den warmen handdruk, die in die gave tot uiting komt. Het is waar, veel wordt er gevraagd in de zen grooten crisisnood, maar grooter dan deze nood moet, naar het teekenend woord van Prinses Juliana gesproken, de harnekkigheid zijn om dezen nood te lenigen en wel een nood die in het bijzonder bij onze zeevaren den gevonden wordt. Denk maar aan de vele ontslagenen, uit gebrek aan vaart, aan de groote loonsvermindering der nog varenden, aan de terugzetting in rang als bezuinigings maatregel en aan de weinige of geen vooruit zichten op promotie. De volgende dames zijn bereid om boven genoemde goederen of ook mogelijk gelden om ze aan te koopen in ontvangst te nemen: Voor Haarlem-Noord: Mevr. Harder—Hak- voert, Schotersingel 137. Voor Haarlem-Zuid: Mevr. v. d. Burgt Wiesel, Leidschevaart 474. Voor Haarlem-Zuid: Mevr. BoekeMans- feldt, Westerhoutpark. Voor Heemstede-Noord: Mevr. U. Vossers^ Kampstra, Asterkade 28. Voor Heemstede-Zuid: Mevr. Colenbrander Raadhuisplein. Ondergeteekende wil zich gaarne belasten met de doorzending naar het Waterschouts kantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam C.), van waaruit de distributie op de schepen voor Noordelijk Nederland geschiedt. Met aanbeveling, G. VOSSERS, em.-predi.. Asterkade 28. De Zweminrichting aan de Delft. Geachte redactie, In den laatsten tijd zijn er eenige ingezon den stukken verschenen, waarin in min of meer afkeurende bewoordingen werd gespro ken over de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Delft. De schrijvers dezes moeten evenwel betwijfelen of de gemaakte opmer kingen zin hebben. w Er is gezegd, dat de kleedhokjes niet con stant worden schoongemaakt. Wij zouden willen opmerken, dat het dikwijls heeft ver baasd dat een zweminrichting, die op war me dagen soms wel 800 a Ï000_ baders tot zich trekt, door het beschikbare personeel nog zoo goed kan worden onderhouden. Jammer ge noeg zijn er echter altijd menschen, die in deze omstandigheden meenen, dat het noodig is om het 't badpersoneel eens extra moeilijk te maken door papier, broodkruimels en soms nog wel eens erger dingen achter te laten. Nu komt zooiets in eiken badinriohting voor. De dikwijls geringe medewerking van 't publiek is hiervan de oorzaak. Op zeer drukke dagen lijkt het ons boven dien zeer bezwaarlijk, dat het personeel elk hokje na het gebruik direct controleert. Mocht men echter ongerechtigheden in een hokje aantreffen dan lijkt het ons eerder voor de hand te ligger: en meer welvoegelijk te zijn het badpersoneel even te waarschuwen, dan zich hierover in de krant te gaan beklagen, hetgeen onprettig aandoet. Overigens zouden de bezwaren zijn opgeheven, wanneer tot al- geheele doorvoering van het gebruik van wis selcabines zou worden overgegaan. Er zijn verder bemerkingen gemaakt over het water in de bassins, waarin soms groene deeltjes zweven. Dit is echter eer als garantie voor de zuiverheid van het water in bacterio logisch opzicht aan te merken. Water, dat is gezuiverd onder medewerking van lagere planten derhalve door de natuur gezuiverd water is verre te verkiezen bo ven water, dat is gereinigd door middel van chemicaliën, als chloor, ozon, enz., zooals in het algemeen in overdekte badinrichtingen geschiedt. Het is bekend, dat met chemica liën gereinigd water dikwijls zelfs min of meer schadelijk is (aantasting van de slijmvliezen, bijv. roodworden van de oogranden, terwijl ook de badcostuums het er niet lang in uit houden) Uit informatie is ons verder gebleken, dat het in de badinrichting aan de Delft ge bruikte water grondwater is, dat uit een diepte van ca. 30 meter naar boven wordt gepompt, om na een voorverwarmingsinrichting te zijn gepasseerd, in de basins te worden gelaten. Deze basins bestaan uit een betonnen bak met zoowel aan de boven als aan de onder zijde inrichtingen voor het spuien, zoodat het water constant kan worden ververscht. Al hebben wij in het bovenstaande ge tracht, een paar gemaakte opmerkingen te ontzenuwen, dan wil dit nog niet zeggen, dat de inrichting aan de Delft in hygiënisch op- zich niet nog zou zijn te verbeteren. Wij we zen reeds op het geheel doorvoeren van het gebruik van wisselcabines., doch ook zou veel gewonnen zijn, wanneer de houten perrons door perrons van beton zouden worden ver vangen. Met dank voor de plaatsing, Ir. C. N. J. de N. P. v L. Th. d. V.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10