PUROL Op elke wond Het Nederlandsch burgerlijk Luchtverkeer. DINSDAG 9 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De Lier kan weer gerust zijn. Vier inbrekers achter slot en grendel. Door rijks- en gemeentepolitie te De/. Lier, zijn drie personen uit'Schipluiden en één uit De Lier in arrest gesteld, daar deze personen verdacht worden van verscheidene diefstal len met inbraak. Door dit viertal werd den laatsten tijd in De Lier en den omtrek fietsen enz. gestolen. Ook worden zij verdacht van de inbraak bij den landbouwer Disselkoen in de Oostbuurt te De Lier, eenige maanden geleden gepleegd, bij welke inbraak een aanzienlijk bedrag aan geld werd buit gemaakt Vorderingen op Duitschland. Moeten uiterlijk 10 October aan Economische Zaken worden opgegeven. Voor de laatste maal wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de enquête van de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Economische Zaken. Een ieder, die vorderingen wegens of in verband met gedane leveringen op Duitschland heeft uitstaan, welke vorderingen vóór 24 Sept. j.l. zijn vervallen, wordt aangeraden daarvan mededeeling te doen op de daartoe door de Kamers van Koophandel beschikbaar gestelde formulieren. Ook van de in de toekomst ver vallende vorderingen worden opgaven inge wacht. De inzending der ingevulde formulieren moet uiterlijk 10 October a.s. geschieden. Met in zendingen welke na den lien October binnen komen, kan wanneer het de regeering mo gelijk zou blijken een bepaalde regeling in het belang der bona fide exporteurs te treffen daarbij geen rekening worden gehouden. VERMOEDELIJK BRANDSTICHTING. Ten huize van den heer T. te Aalst fbij Eindhoven) ontstond brand en in minder dan geen tijd stond het huis in lichte laaie. Dank zij de gunstige windrichting bleef een naast gelegen fabriek behouden. Daar ernstige ver moedens van brandstichting bestonden, is de bewoner in arrest gesteld. Algremeene vergadering V.-D. J. O. „De geestelijke basis der democratie". In het Bondshuis van den Nederlandschen Protestantenbond te Soesterberg heeft de vrijz.-democratische jongerenorganisatie on der leiding van den heer D. J. H. Geluk haar algemeene vergadering gehouden. Dr. H. J. van Leusen, uit Velsen, sprak over de geeste lijke basis der democratie. Bij de democratie, zoo zeide spr., staat de gedachte aan liefde en verdraagzaamheid van den geest bij allen voorop. De jeugd is bezield met idealen; het is de taak der leiders deze in goede banen te leiden. Spreker laakt de z.g. balconhouding d.w.z. het toezien doch niets doen. De jeugd zal thans vooral moeten beseffen, dat zij van veel wat zij zaait, niet direct de vruch ten zal plukken. De bestuursverkiezing bracht den heer D. J. A. Geluk uit Haarlem, als voorzitter, den heer B. Levits Jr., Den Haag, als secretaris en den heer E. van Voolen uit Haarlem, als pen ningmeester. Tot medebestuursleden werden gekozen de heeren W. de Vries uit Hengelo, mej. Timmer uit Groningen, de heer A. J. Oosterbaan uit Amsterdam, de heer J. Meer burg Snarenberg uit Utrecht en de heer W. Veldhuis uit Winschoten. Hierna volgde een rede van dr. S. Elzinga, inspecteur van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Haarlem, over de zegeningen der democratie. Spreker vergeleek de democratie van heden met „de kop van Jut". Hoe harder er op wordt geslagen des te hooger zal zij stijgen. Spreker somde de symptomen op die met dictatuur gepaard gaan. Een dictatuur is in Nederland nooit gewenscht. De toestanden in Duitschland zijn verre van ideaal, en ook in Italië in ieder geval minder gunstig dan in ons land. Spr. eindigde met een oproep tot krachtige internationale samenwerking tot behoud van wereldvrede en democratie. De lange duur der besprekingen te Batavia. Pogingen tot verklaring. Gmtrent den voortgang op de Bataviasche conferentie valt het volgende te melden: De vraag of de conferentie tuschen Neder land en Japan zakelijke waarde heeft dient gezien te worden in het licht van de noodzaak dat Ned.-Indië, in het bestel van de nieuwe wereldverhoudingen, ook een nieuwe han delspolitiek moet aanvaarden. De werkzaamheden der conferentie vielen samen met de voorbereiding en de uitwerking van een nieuwe handelspolitiek. De onder handelingen zelfs betreffen quaesties van ex port, import en scheepvaart. In verband met de geleidelijke uitbreiding en de consolidatie van onze import-wetgeving welke door contingenteering en licentieerin- gen vele moeilijke vraagstukken oplevert, kostte vooral de behandeling van het import- vraagstuk veel tijd, hoewel voor Ned.-Indië het probleem van den export gewichtiger is. De plaats welke aan den Japanschen im port moet worden bepaald hangt, voor tal van artikelen, te zamen met den import uit an dere landen. Men diepe te bedenken hoe lang de inter nationale onderhandelingen duurden, welke betreffen de regelingen voor suiker, thee, tin en rubber. Zonder meer is het dan duidelijk dat de regeling van het goederen- en scheepvaart verkeer tusschen Nederl.-Indië en Japan stu die, zorg, geduld en vooral tijd eischt. Onderzoekingen, zooals deze thans zijn in gesteld, waren tevoren, noch door Nederland, noch door Indië gehouden. Van den uitslag van de conferentie is nog niets te zeggen; want al staat het vast dat de uitgangspunten in verschillend opzicht ver uiteen liggen, anderzijds blijkt het dat zoo goed mogelijk gestreefd wordt naar bereiking .van een evenwicht. Misdaad gepleegd. Lijk van een man opgevischt. In de Zuid- Willemsvaart nabij Sluis 16 is het lijk van een 43-jarig fabrieksarbeider, A. Elias, opgevischt. De man was sedert Dinsdag avond 2 October niet meer gezien. Aangezien bewoners der buurt, waar het lijk thans uit het kanaal is opgehaald, verklaren in den bewusten nacht langs het kanaal te hebben hooren ruziemaken, waarbij een per soon een ander zou hebben toegevoegd, „als je je niet stilhoudt, sla ik je ln het kanaal", vreesde men het ergste, te meer daar beweerd werd, dat de man in het bezit van een 300 a 400 gulden zou zijn geweest. Men is daarop den volgenden morgen direct met dreggen begonnen, wat eerst Maandag middag succes opleverde. HET GEDULD WERD EINDELIJK TOCH BELOOND. Een inwoner van Schijndel miste dezer dagen zijn fonkelnieuwe fiets, welke hij even onbeheerd had laten staan. Hij ging op zoek en vond eindelijk achter een heg een oud karretje liggen, dat vermoedelijk aan den man had toebehoord, die de nieuwe fiets had meegenomen. De gedupeerde dacht, dat de dief ook nog wel dit rijwiel zou komen terug halen en besloot daarom met eenige vrien den en den veldwachter de wacht te blijven houden. Men bleef uren wachten, bijna was de heele nacht reeds verstreken, toen einde lijk een man voorzichtig naderde en de oude fiets wilde meenemen. Hij werd gegrepen en bekende het nieuwe rijwiel te hebben gesto len. RUBBERPRIJS BEVREDIGEND. De Directeur van Econ. Zaken, mr. Hart. verklaarde aan een vertegenwoordiger van de ,.Ind. Crt." dat de huidige prijs van onderne mingsrubber zeer bevredigend moet worden geacht; 4te hooge prijzen zouden een funesten invloed uitoefenen. Een spoedige verwezenlij king van het droombeeld der Britsche rubber industrie, welke zich prijzen had voorgesteld van 9 pence per Engelsch pond. kan de Neder landsche Regeering niet. welgevallig zijn, wijl daardoor dc productie van rubber in de niet bij de restrictie aangesloten landen, alsmede de voortbrenging van re-claired en syntheti sche rubber zou worden aangewakkerd. (Adv. Ingez. Med.) Minister Steenberghe naar Brussel. Deelneming aan de goudblokconferentie. Naar wij vernemen zal Nederland op de con ferentie van vertegenwoordigers van de goud landen welke te Brussel zal worden gehouden, worden vertegenwoordigd door den minister van Economische Zaken mr. M P. L. Steen berghe. PRO JUVENTUTE. Zaterdag is te Utrecht de jaarlijksche al gemeene vergadering van het Nederlandsche Verbond der Vereenigingen Pro Juventute ge houden. Tot voorzitter werd gekozen dr. S. van Mesdag te Groningen, die als zoodanig jhr. mr. J. T. Lewe van Nijenstein opvolgt. De secretaresse mej. mr. Bertha Cohen en de vice-voorzitter mr. Muller werden herkozen. In de middagbijeenkomst hield de heer D. Q. R. Mulock Houwer, directeur van Zandber gen te Amersfoort, een inleiding over De be- teekienisu van het deskundige onderzoek in kinderzaken. Brand in een villa gesticht. Echtpaar in arrest. In den nacht van Zaterdag 29 op Zondag 30 September brak brand uit in de villa, die door B. en zijn gezin te Overschie bewoond werd. De geheele huiskamer was in korten tijd een vuurzee, terwijl het huis was afge sloten. De politie was spoedig ter plaatse en moest een garageruit inslaan om binnen te komen. Alle bewoners bleken toen afwezig te zijn. De brandweer werd gealarmeerd en slaagde er in het vuur te blusschen. De villa werd vervolgens door politie en marechaussee afgesloten en niemand verkreeg toestemming de woning te bezoeken. Twee deskundigen en het parket uit Rotterdam stelden een onder zoek in en het kwam al spoedig vast te staan, dat de brand moest zijn aangestoken. Het onderzoek werd met kracht voortgezet en heeft thans geleid tot de aanhouding van het echtpaar H. B. Huis en inboedel waren, naar is komen vast te staan, hoog verzekerd. Schoenfabriek in brand gestoken. Vader en zoon in hooger beroep. In hooger beroep werden Maandag door hei Gerechtshof in Den Bosch behandeld de strafzaken, welke verband houden met de brandstichting in de schoenfabriek der fa. S. te Kaatsheuvel, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 gepleegd. Verdachten waren de 51-jarige schoenfabrikant J. M. S. te Rot terdam en zijn 20-jarigen zoon F. G. S.. kastenmaker te Rotterdam. Aan J. S. was ten laste gelegd uitlokking van valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk. Aan F. S. brandstichting. De advocaat-generaal eischte in de zaak tegen J. S.. zijn leeftijd en invloed van ande ren in aanmerking nemende, bevestiging van het vonnis der Bossche rechtbank, waar bij verd. werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar en zes maanden. F. S.. die wegens onttrekking van goederen aan het faillissement der firma S. tot twee jaar was veroordeeld, ontkende zijn schuld De advocaat-generaal noemde hem de hoofdaanlegger en eischte wegens bedrieg lijke bankbreuk een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. ONDERSCHEIDING VOOR K.L.M.- AMBTENAAR. De heer D. J. de Vries, chef van de afdee ling buitenland van de K.L.M. is benoemd tot ridder in de Wasa-order van Zweden, ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de K.L.M. Valsche muntersfamilie in arrest. Ingrediënten en valsche guldens in beslag genomen. De gemeente en rijkspolitie te Beetster- zwaag. hebben aangehouden de familie B.. bestaande uit man, vrouw, en pleegzoon, ge domicilieerd in de gemeente Achtkarspelen, bij gelegenheid van de kermis te Beetster. zwaag, verblijvende in een woonwagen, ver dacht van het in omloop brengen van vaIT sche guldens. Alle drie hebben na langdurig verhoor tenslotte voor den burgemeester van de gemeente Opsterland volledige bekente nis, ook betreffende de vervaardiging van het valsche geld, afgelegd. Zij worden ter be schikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. In den woonwagen heeft men de ingrediënten der vervaardiging van het valsche geld en een aantal valsche guldens m beslag genomen Een overzicht in algemeenen zin. Ter cere der K. L. M. Als jongen trok de ..vliegerij" mij al. Nog altijd herinner ik me Wilbur Wright's publi catie in een Engelsch tijdschrift het was meen ik in 1909 waarin hij als zijn oordeel te kennen gaf dat het mettertijd wel mo gelijk zou zijn door de lucht van Londen naar Manchester te reizen. Het zou evenwel heel veel geld kosten, een groote kennis van de topografie van het land eischen. teneinde niet te verdwalen, terwijl tal van moeilijkhe den en gevaren den reiziger zouden bedrei gen. Men zou hoog boven de aarde moeten blij ven; laag zweven was alleen voor den vogel weggelegd! Maar niet iedereen zou zijn leven willen wagen op een hoogte van 1000 M.! Was het daaraan wellicht toe te schrijven, dat de toenmalige koning van Spanje, sportman in hart en nieren, bij zijn bezoek aan het Aéro- drö Pont Long, waar de gebroeders Wright hun tenten hadden opgeslagen, wel naast Wilbur Wright in zijn toestel plaats nam maar niet opsteeg? Of deed de bekende pan toffel zich hier gelden, waaraan de Fransche minister Barthou zich wel wist te onttrekken? Het is een herinnering aan de beginperiode van het vliegwezen. welke is opgevolgd door een schier oneindige reeks van feiten, die, te zamen de historie vormen van de ontwikke ling van het meest moderne vervoermiddel. Gedenkboeken zijn inmiddels verschenen, in de pers en in tal van tij schriften hebben journalisten, technici en luchtreizigers te boek gesteld, wat zij hebben ervaren, maar alijd nog zijn er velen, die zelfs in nieuwe pennevruchten belangstellen. Dat feit geeft mij den moed te trachten onder al die scri benten ook nog een plaatsje te veroveren, niet als techniker, doch als leek. Twee feiten hebben in ons land medege werkt om het luchtverkeer tot groote ontwik keling te brengen. Het waren de wereldoorlog van 1914—1918 en de in 1919 gehouden lucht vaart tentoonstelling, de Elta, met een half millioen bezoekers, waarvan er 4000 een ple ziertocht maakten ad f 40 per persoon. De chaotische toestanden na den oorlog vroegen immers om snelverkeer over groote afstan den terwijl de groote hoeveelheden vliegtui gen-voor-oorlogsdoeleinden in aanmerking kwamen verbouwd te worden tot passagiers vliegtuigen. Het kon dan ook niemand be vreemden, dat op 7 October 1919 de K.L.M. tot stand kwam, met medewerking van ver schillende handelshuizen, banken en scheep vaartondernemingen en een kapitaal van aanvankelijk 5.100.000 gulden. De K.L.M. van toen bestaat in haar zelfden vorm nog, en heeft in den heer Plesman nog zijn leider, in tegenstelling met tal van andere luchtvaart- organisaties, wélke of verdwenen, of met an dere samengesmolten zijn. Het particulier ini tiatief deed dus de K.L.M. tot stand komen Belemmeringen van regeeringswege werden haar niet in den weggelegd. Naast haar particulier karakter is zij bovenal internatio naal georiënteerd. Met groote voorzichtigheid werd zij, vooral in de eerste jaren geleid. Over eigen handelsvliegtuigen had zij in den aan vang nog niet de beschikking. Het bedrijf werd dan ook begonnen met gehuurde Engel- sche vliegtuigen. In 1920 leverde Fokker zijn eerste verkeersvliegtuig, Type F IT, met ge sloten kajuit en vier plaatsen voor passagiers. De beide vliegtuigen van dit type zijn nog in gebruik bij een der buitenlandsche onder nemingen, wel een bewijs aan welke eischen zij voldoen. In 1921 verscheen de F III, voor vijf passagiers, op de buitenlandsche verbin dingen, waarna onze wereldberoemde vlieg tuigbouwers de types F VII, F Vila, en F VIII, bracht, voorts de modellen F VHb. F IX, F XII F XVIII en F XXII. Het zou in dit bestek te ver voeren om nog eens de beteekenis van Fokker voor het Nederlandsche luchtverkeer te releveeren, maar wel dient vermeldt te wor den dat de hooge technische eischen, welke aan het vliegtuigmateriaal ten onzent zijn gesteld, het buitenland er toe gebracht heb ben zich dit materiaal ook te verschaffen. Bij meer dan 45 luchtvaartmaatschappijen zijn Fokkervliegtuigen in gebruik. Daarin ligt de grootste reclame opgesloten. Het streven der K.L.M. was er daarbij op gericht haar vloot zoo klein mogelijk te houden, teneinde zoo spoedig mogelijk nieuwere modellen in dienst te kunnen nemen. Het gebruik van het „neusje van de zalm" op het gebied der verkeersvliegtuigen, de voortdurend controle op eigen materiaal en de zorg voor haar eigendom, stelden de K.L.M. in de gelegenheid zich snel bij de nieuwe ..mode" te kunnen aanpassen. Het oude model vond een gemakkelijk afzetgebied. Deze nieu we vindingen op het gebied van den bouw van het vliegtuig eenerzijds en de vliegtuig motoren anderzijds, hielden gelijken tred met de uitbreiding van het Europeesche luchtver keer. Tusschen de jaren 1920 en 1934 heeft dit verkeer zeer groote vorderingen gemaakt. De oudste luchtverbindingen in Europa zijn die van Amsterdam—Londen. Parijs—Londen en AmsterdamParijs. Amsterdam—Ham burg. Als gevolg van het verdrag van Versail les was Duitschland aanvankelijk gehandi capt in de uitbreiding van dit verkeer, terwijl in ons land de kleine afstanden moeilijkhe den opleverden voor het binnenlandsch ver voer. In 1931 werd aan het laatste bezwaar fei telijk een einde gemaakt en geleidelijk zijn ook binnen de eigen landsgrenzen verbindin gen tot stand gebracht. De voortschrijdende techniek maakte het eveneens mogelijk steeds grootere trajecten af te leggen. Door samen koppeling werd de gelegenheid geschapen uit ons land Kopenhagen. Malmö. Praag. Mün- chen. Gern en tusschenliggende stations te bereiken. Onze Nederlandsche vlieghavens boden ook gastvrijheid aan de vliegtuigen van buitenlandsche maatschappijen. Fransche, Belgische, Tsjechische, Duitsche, Zwitser- sche, Zweedsche en tal van andere toestel len zijn regelmatig terugkeerende en gaarne geziene gasten. Ons land is daardoor een knooppunt van groote internationale betee kenis geworden. De oudste Nederlandsche luchtverbinding dateert van 17 Mei 1920, tusschen Amster dam en Londen. Het was een anderdaagsche dienst, welke op 28 Juni een dagelijksche werd. Op 1 September van dat jaar volgde de verbinding met Hamburg. In 1922 werd een dienst op Brussel geopend, welke in J.923 werd doorgetrokken naar Parijs. Van af het jaar 1922—1923 werd voor het eerst een ge regelde winterdienst onderhouden. Tot dat jaar werd ihet verkeer op 1 October stop gezet. In de jaren 1922 en 1923 werd de dienst op Hamburg niet onderhouden, als gevolg van de slechte economische omstandigheden in Duitschland. In 1924 werd deze verbinding hersteld en tegelijkertijd doorgetrokken tot Kopenhagen. De in 1925 geopende K.L.M. dienst op Dortmund voldeed niet aan de ver wachtingen en werd in 1926 overgedragen aan de Deutsche Luft Hansa. In hetzelfde jaar werd de Scandinavische lijn naar Malmö doorgetrokken van waar men aansluiting had op de nachttreinverbinding naar Oslo. Stockholm en Gothenburg. Door een aanslui tende verbinding op Schiphol werden de snelverbindingen LondenMalmó en Parijs- Malmö tot stand gebracht In 1927 ontstond de aansluiting op Bazel via Brussel, terwijl in 1928 Zürieh in het internationale verkeersnet werd opgenomen. Deze verbinding was voor de K.L.M. evenwel niet rendabel, zoodat zij in 1930 werd overgegaan aan de Zwitsersche Luchtvaartmaatschappij. Ook de lijn Lon denBerlijn geëxploiteerd door de K.L.M., gaf geen gunstige resultaten en werd in 1932 stopgezet. Wel werden in den zomer van 1931 verbindingen geopend tusschen Amsterdam en Groningen en Haamstede, terwijl in 1933 Twente in het binnenlandsch verkeer werd opgenomen. De uitbreiding van het verkeer door de K. L. M. onderhouden hield nauw verband met de technische verbeteringen. Daardoor werden vóór alles bereikt: grootere regelma tigheid, snelheidsvermeerdering, grooter ge mak bij het reizen en toenemende frequentie. In dezen spreken de cijfers boekdeelen. Het luohtvaartverkeer van en naar ons land, zoowel het vervoer der K.L.M. in Europa en op de Indië-route, alsmede dat der met de K.L.M. samenwerkende maatschappijen, il lustreert zich duidelijk in onderstaande tabel. Ter bekorting is een beschouwing over de Indië-route in dit artikel niet opgenomen. Passagiers. Briefpost, Pakketp. Vrachlg Jaar in K G. in K.G. in K.G 1920 345 2962 21.962 1921 1664 1548 38.903 1922 1414 1035 2737 90.531 1923 3937 1708 7294 166.288 1924 3648 1639 10498 146.650 1925 5729 2081 9765 225.471 1926 6275 2371 5997 255,124 1927 12916 18814 16384 401.939 1928 17007 34862 23237 674.606 1929 19129 64267 35539 796.254 1930 17456 67212 27672 992,625 1931 20512 83206 39381 1.321.875 1932 24208 100457 34068 1,144.092 1933 41701 156117 37620 1.234,257 Ten slotte nog eenige gevens over den K.L.M.-zomerdienst van 1934. Op den lijn AmsterdamRotterdamLonden werden vice versa vijf dagdiensten ouderhouden. waarvan er vier door de K.L.M. en één door de Deut sche Lufthansa werden gevlogen. De route Amsterdam—Rotterdam—Brussel—Parijs werd viermaal daags afgelegd, twee K.L.M.-d:en- sten, één K. L. M.-Air France en één Air France-Sabena-dienst, Tweemaal daags werd de lijn Amsterdam-Kopenhagen Malmö afgelegd, waarvan één dienst via Hamburg. Beide diensten werden geëxploiteerd dooi de K.L.M. in samenwerking met de A. B. Aero- Transport. De route Rotterdam-Amsterdam- Berlijn werd driemaal daags afgelegd, waar van één dienst via Hannover. Eenmaal daags kon men ten slotte Amsterdam—Huil afleg gen. Daarnaast stonden de binnenlandsche verbindingen. Van Amsterdam naar Vlissin- gen, naar Eindhoven, naar Groningen en naar Twente. In Juli en Augustus werd ook nog de lijn Groningen-Borkum en Amsterdam Knocke onderhouden. Het aantal kilometers door de K. L. M, in 1920 gevlogen bedroeg 81,810, in 1933 niet min der dan 3.732.660. Het personeel der K.L.M. was in 1921 101 man sterk, in 1934 niet min der dan 598, waaronder 34 piloten (waarvan 17 gezagvoerders op de Indië-lijn) 20 boord werktuigkundigen, 21 radio-telegrafisten, 303 stations en technisch personeel 220 kantoor personeel. Deze grepen behoeven geen nadere toelich ting. De K.L.M. een nationaal bezit is de meest perfecte reclame die ons land in de eerste plaats buiten onze grenzen maakt. Bij gelegenheid van haar 15-jarig bestaan mo gen wij daarop nog wel eens even de aan dacht vestigen. MOLLERUS. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 9 October. Uit het hoofdartikel: „Let wel, de minister van marine vraagt aan ll'/> millioen gulden en 26'j cent en de minister van financiën vraagt voor zijn departement ruim 24 millioen gulden en daarbij nog 33cent Dan klaagt men nog in ons land. dat er zooveel geld verspild wordt en toch ziet men het. op een halve cent zelfs wordt gelet, zeker voor een knoop aan de jas van een matroos of voor drukloon van eenige formulieren. Hoe kan men dus wantrouwen koesteren in de zuinigheid der ministers, die zoo in practijk bren gen: „Die het kleintie versmaadt is het groote niet waard". Dat ze op de kleintjes letten, wie durft er aan twij felen. nu er dezer dagen nog vermeld stond dat aan de detachementen sunnletietroenen. bestemd voor Oost en West. na 1 Januari 1885 geen augurken meer verstrekt worden? Toch ware het te wenschen dat er wat minder schoolpaleizen verrezen en men door betere bezoldiging der onder wijzers het gehalte van het onderwijs zocht te verbeteren." Opruiende geschriften verspreid. Vier verdachten staan terecht. Twee personen, een arbeider en een maga zijnbediende hadden zich Maandag voor den Amsterdamschen politierechter te verant woorden. wegens verspreiding van opruiende geschriften. Zij hadden pamfletten uitgedeeld aan het publiek op de Duivendrechtsche brug aan den Rijksstraatweg. Het tweetal gaf de verspreiding toe. doch zij ontkenden kennis van den inhoud te hebben genomen. De Officier requireerde tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van zes maan den. De politierechter veroordeelde hen ieder tot twee maanden. Vervolgens stond een jongeman terecht, verdacht van verkoop van de „Tribune" in klein formaat. Verd. verklaarde ze van een hem onbeken den man te hebben gekocht. Hij had eerst één exemplaar willen koopen. maar hij had geen twee losse centen, toen had hij er maar vijf voor een dubbeltje genomen. Verd. was het niet heelemaal met den inhoud eens, pas later had hij hiervan kennis genomen". De Officier kon niet aannemen, dat verd. den inhoud niet kende, toen hij zijn exem plaren weer verkocht en requireerde zes maanden gevangenisstraf. Verd.: „Ik kan er niet mee accoord gaan". De politierechter sprak verdachte vrij. f Een 22-jarige ijsventer moest zich even eens verantworden wegens verspreiding van opruiende pamfletten, op 8 Juli op het Java- plein. Ook hij zeide den inhoud niet te heb ben gekend. Een onbekend persoon had hem gevraagd eenige biljetten rond te deelen. De Officier requireerde zes maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf. COMMISSIONNAIR SPRONG MIS. En kwam onder den auto terecht. De heer Woldering, commissionair in aardappelen, wilde Maandagmiddag te Buinen, op een grooten vracht-auto, geladen met aardappelen springen, terwijl de auto reeds in beweging was. Hij kwam daarbij echter zoo ongelukkig te vallen, dat hij onder het achterwiel van den auto terecht kwam. Het slachtoffer heeft nog enkele oogenblikken geleefd, doch overleed spoedig na het ongeval. Den bestuurder van den vrachtauto treft in dit geval geen schuld. BANKBILJETTEN VAN f 25, f 40 EN f 60 WORDEN INGETROKKEN. De Ned. Bank zal overgaan tot intrekking van eenige oude bankbiljetten, welke binnen den tijd van één jaar ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Het betreft hier de biljetten van f 25, die op de in rood gedrukte voorzijde 't medaillon portret van Prins Willem I van Oranje dragen en waarvan de keerzijde een afbeelding der Nederlandsche Bank te Amsterdam vertoont. Verder de bankbiljetten van f 40, waarvan de voorzijde in groene kleur is gedrukt en ciie het medaillon-portret van Prins Maurits dra gen, doch die overigens van dezelfde teekening zijn als het bovengenoemde biljet van f 25. Tenslotte de biljetten van f 60. waarvan de voorzijde in paarse kleur is gedrukt en het medaillion-portret van Prins Frederik Hen drik vertoonen. NACHTAUTOBUSDIENST OFFICIEEL GEOPEND. De nachtautobusdienst is reeds enkele we ken in werking, doch de officieele opening heeft, eerst één dezer avonden in „Zomerzorg" te Leiden plaats gehad, in aanwezigheid van verschillende autoriteiten. De ondernemers verklaarden tot nog toe zeer tevreden te zijn over de resultaten van den nachtelijken dienst. Een kansje voor onzen scheepsbouw? Maar er is zware concurrentie. De United African Co. Ltd. te Londen een onderdeel van het Unilever Concern heeft, naar de N.R.Ct. verneemt, plannen tot het moderniseeren van haar vloot. De reederij heeft daartoe prijsopgave gevraagd van En- gelsche, Nederlandsche en Duitsche wervan voor den bouw van vier vrachtschepen van ongeveer 8000 ton elk. Binnenkort zal over dc toewijzing een beslissing worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5