Dobkelmann lek Ster... man? Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG II OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD VERGADERING VAN WOENSDAG 10 OCTOBER. (Vervolg.) Uitbreidingsplannen. Naan aanleiding van het voorstel van B. en w. tot wijziging van de bladen 15 en 17 van het uitbreidingsplan Haarlem-Noord merkte de heer vanKessel (r.k.) op. dat in deze plan nen voorgeschreven is dat hier winkels moe ten komen. Gaat dat niet te ver? Wethouder Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wees er op. dat B. en W. ontheffing van die ver plichting kunnen geven. Voorstel van B. en W. om een verzoekschrift van de afa. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake kinderspeelplaatsen in hun handen te stellen. B. en W. hebben In hun praeadvies in herinnering gebracht wat zij op dit gebied reeds gedaan hebben, maar de stand der gemeentefinanciën laat niet toe op dit oogenblik meer in die richting te doen. De heer Peper (communist) was door dit praeadvies van B. en W. teleurgesteld. De bond vraagt voor jonge kinderen alleen zand bakken. Daaraan zijn heel weinig kosten ver bonden. Wil de wethouder zijn beslist afwij zend standpunt niet herzien? De heer C a s tri c u m (r.k.) zou in de toe komst gaarne zien, dat B. en W. in zoo'n ge val aan den raad gegevens geven hoeveel uit gaven gemoeid zouden zijn met de inwilliging van een verzoek. Mevrouw Scheltema (V.B.) zou wel iets voelen voor het inrichten van zandbakken voor kleine kinderen. Er zullen daarvoor wel geschikte plaatsen voor gevonden kunnen worden. Wethouder Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) zei, dat er geen geschikte terreinen meer voorhanden zijn om die in te richten voor kinderspeel plaatsen. De terreinen die geschikt waren, zijn in den loop der jaren voor het beoogde doel beschikbaar gesteld. Er zijn namelijk bezwaren verbonden aan speelvelden waar zonder toe zicht gespeeld wordt. Omwonenden gaan licht klagen over overlast. Als men zandbakken maakt, moet er toezicht zijn, anders worden zulke zandbakken een gevaar voor de hygiëne. Wethouder Boes (V.D.) zei, dat hij het on derzoek indertijd met sympathie begonnen is, maar er bleken te groote bezwaren aan ver bonden. De heer Peper: laten B. en W. dan zorgen voor eenig toezicht bij de te maken zand bakken. Dat zal niet zooveel geld kosten. De heer Klein (r.k.) wees er op, dat B. en W. steeds alle mogelijke medewerking hebben betoond als het betreft speelplaatsen voor kinderen. „Vacantiebezigheden" heeft dit er varen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De Winkelsluiting op Zondag. Hierna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in de bepalingen betreffende de winkelsluiting op Zondag. B. en W. gaven in overweging om de verrui ming van den verkoop op Zondag in te voeren voor le. winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk, chocolade al dan niet tezamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voorrraad zijn, 2e winkels waar voor een vergunning als bedoeld in art. 1 e of g der Drankwet geldt. Een minderheid in het college ziet geen aanleiding de vischwinkels uit te sluiten, nu blijkens den uitslag van het referendum ook van hen een beteekenende meerderheid zich voor verruiming heeft uitgesproken. De heer van Tetering (r.k.) was dank baar voor het voorstel van B. en W. Er wordt nu oók iets gedaan voor de stille armen. Want onder de stille armen moeten vele winkeliers gerekend worden. Men kan bezwaar maken tegen Zondagsontheiliging, maar men moet bedenken, dat dit een crisismaatregel is. De RK. overheid, die anders ook ijvert voor de Zondagsheiliging, heeft geen bezwaar gemaakt tegen deze verruiming van den verkoop op Zondag, omdat de tijdsomstandigheid daartoe dwingt. Er is de opmerking gemaakt, dat het perso neel er onder lijden zal. Dit is onjuist, want in deze winkels zal niet door bedienden gewerkt worden. De heer de Braai (A.R.) zette het princi- pieele standpunt van zijn partij ten opzichte van de Zondagsheiliging uiteen. Ook in dagen van crisis mag men daarvan niet afwijken. De heer van Kessel (R.K.) betreurde, dat de rijkswetgever deze zaak ter regeling aan den raad heeft overgelaten. Daardoor ontstaan moeilijkheden voor sommige gemeentebestu ren. Principieel is hij voor sluiting op Zon dag, maar niet onder alle omstandigheden. De winkeliers maken thans een moeilijken tijd door. De Haarlemsche zaken lijden ook schade door de houding van B. en W. Als er maar een plaatsje beschikbaar is. verpachten B .en W. dit voor den straatverkoop. De straatverkoo- pers vallen niet onder de winkelsluiting. Zij mogen zelfs bestellingen thuis bezorgen. De heer Castricum (r.k zei, dat wat het zwaarst is het zwaarst moet wegen. De R.K. kerk is voor Zondagsheiliging. Spreker ziet niet de ernstige omstandigheden aanwezig die hem rechtvaardigen om mede te werken tot ver ruiming van den Zondagsverkoop. Bovendien zal de toestand van den winkelier niet verbe teren door den verkoop op Zondag te verrui men. Men komt alleen tegemoet aan de ge makzucht van het publiek, dat best op Zater dag zijn inkoopen kan doen. Mevrouw Scheltema (V.B.) achtte de buitengewone omstandigheid aanwezig om de klagende winkeliers tegemoet te komen. Waar om hebben B. en W. de vischverkoopers uitge zonderd? B. en W. zeggen wel. dat er onder de vischverkoopers die aan het referendum deelgenomen hebben wel een groote meerder heid van voorstemmers was, maar dat zooveel vischverkoopers zich aan de stemming onthou den hebben. Dat is evenwel onbillijk. De win keliers die niet gestemd hebben mogen niet als tegenstemmers gerekend worden. De heer van Tetering; dat zijn straat- verkoopers, die hebben dus belang bij de slui ting. Mevrouw Scheltema: ook voor fruitver- koopers moet de verruiming toegestaan wor den. De voorstemmers waren immers het tal rijkst. De stemmen der sigarenwinkeliers staakten. Nu zegt de minister wel, dat er een belangrijke meerderheid moet zijn voor verruiming van den verkoop, maar er is toch wel iets voor te zeggen om de sigarenwinkeliers de gelegen heid te gevèn voor verkoop op Zondag, nu er 59 winkeliers zijn die er om gevraagd hebben De heer Wester veld (S.D.A.P.) zei, dat de Zondagssluiting indertijd als een zegen voor den winkelier werd gevoeld. Nu de win kels te openen is de klok achteruit zetten Bo vendien zal door de winkels op Zondag open te stellen de omzet niet noemenswaard stij gen. De heer Wolzak (A.-R.) zei, dat niet de middenstanders om verruiming van- den Zon dagverkoop gevraagd hebben. De geheele zaak Is opgezet door de politici. Er zijn ook midden standers die verruiming bestreden hebben, omdat zij gevoeld hebben, dat een eenmaal verkregen goed in gevaar komt. De winkelbe dienden zullen absoluut nadeel hebben van de openstelling op Zondag, omdat zij ook bij den verkoop betrokken èullen worden. De heer Peper (communist) pleitte voor verruiming van den verkoop, omdat de ver drukte kleine winkelier daardoor geholpen wordt. Bovendien zijn de winkelbedienden bij deze quaestie niet betrokken. Het zijn alleen de buurtwinkels (waar geen personeel werkt) die verruiming gevraagd hebben. De heer Groenendaal (S.D.A.P.) was een tegenstander van de verruiming. Hij zei het aanbevelenswaard te achten als ook de verkoop per automaten beteugeld kon worden, want nu loopen vele winkeliers den heelen Zondag om de automaten steeds bij te vullen. De heer Hulsman (V. D.) vond veel te zeggen voor de verruiming. De raad moet zich uitspreken of het gewenscht is voor de open stelling van de winkels die een vergunning hebben ingevolge de Drankwet, dezelfde uren te stellen. Hij diende daartoe een voorstel in. Dit werd evenwel niet voldoende gesteund. Mr. van Dam (V. D.) verklaarde voor het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, aan gevuld door het amendement van Kessel. De heer Joost en (S.D.A.P.) zei, dat de handeldrijvende middenstand behalve van de crisis ook het nadeel ondervindt van de concurrentie der werkloozen, die zich voor een deel op den handel geworpen hebben. Men kan onze tegenwoordige regeering toch niet verwijten, dat zij on-chrlstelijk is. Als de re geering dus zegt het kan wel, dan moeten wij het ook doen. De visch. en fruitrverkoopers moeten er evenwel ook bij betrokken worden, Mr. Bijvoet (R.-K.) meende, dat de prin- cipieele quaestie indertijd in de Kamer bc ■l'-'- is. Die moet men nu niet meer in het gecur.;, brengen. De raad heeft alleen te beoordeelen of er bijzondere omstandigheden aanwezig zijn die verruiming wettigen. Als er een vol doende meerderheid voor verruiming onder de betrokken winkeliers is, moet de raad daaraan voldoen. De heer Scholl (S.D.A.P.) was het in deze geheel eens met den heer Bijvoet. Men kan de thuisblijvers bij het referendum niet geheel uitsluiten, omdat men immers moet vragen hoeveel van de zooveel winkeliers in een be- oaalde branche vragen verruiming. Dit is door B. en W. bij het indienen van hun voorstel gedaan. De heer Visser (C.H.) meende, dat de raad de quaestie ook -Drincipieel mag bekiïken. Er wordt hier op sociaal gebied iets afgebro ken. Uitbreiding van den verkoon op Zondag zal den winkelier niet meer geld in de lade brengen. De heer Roodenburg, wethouder (C.H.) constateerde, dat deze vergadering bewezen heeft, dat de middenstander wel aanspraak maakt op de belangstelling van den raad Spreker is de 16e spreker. De raad moet aan de verlangens van de winkeliers voldoen, nu uit de stemming gebleken is, dat een groote meerderheid dit wenscht. Er is evenwel geen aanleiding om de sigarenwinkels open te stel len. want er is geen overwegende meerderheid voor opening. De meerderheid van de fruit winkeliers maakt reeds nu geen gebruik van de bestaande gelegenheid om 4 uur op Zon dag onen te zijn. Voor uitbreiding tot 6 uur is dus geen reden wat den fruithandel betreft. Ook onder de vischwinkeliers is geen groote meerderheid voor uitbreiding van den Zon- dacsverkoop, want slechts weinig »van deze wlnkeïiers zijn naar het Stadhuis gegaan om hun stem daarvoor uit te brengen. Persoonlijk Ls spreker evenwel principieel tegen de uitbreiding van den verkoop op Zon dag, omdat hij dit niet noodig vindt. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 26 tegen 11 stemmen. Het amendement van Kessel (ook verrui ming voor fruit- en vischwinkels) werd aan genomen met 22 tegen 15 stemmen. Pensioenen oud- Wethouders. B. en W hebben den raad in kennis gesteld met de bezwaren die Gedeputeerde Staten heb ben tegen de onlangs door den raad gemaakte wijzigingen in de verordening regelende de oensionneering van wethouders. Mr. Bijvoet (R.-K.) constateerde, dat uit het antwoord van Ged. Staten gebleken is, dat het college ook meent, dat de verordening wel gewijzigd kan worden. Indertijd werd dit door sommige sprekers in den raad betwijfeld. Het gaat nu evenwel om de vraag meer of minder Ged. Staten meenen, dat de bestaan de rechten der oud-wethouders te sterk wor den aangetast. Hoeveel het raadsbesluit even wel te ver gaat. schrijven Ged. Staten niet. Daarom is het aan te bevelen aan Ged. Staten te berichten, dat het besluit gehand haafd wordt. Mochten Ged. Staten dan het raadsbesluit vernietigen, dan kan de raad in beroep gaan bij de Kroon. ?daar zoover is het nog niet. Spreker stelde mede namens eenige andere hee'ren voor dit besluit te nemen. De heer Meij ers (S.D.A.P.) zei, dat het aan te bevelen is te voldoen aan den wensch van Ged. Staten. Als de raad zijn oud besluit handhaaft, wordt dit ongetwijfeld door Ged. Staten vernietigd. Men komt dan nooit uit deze quaestie. Als de raad besluit te voldoen aan den wensch van Ged. Staten en dus met minder korting op de pensioenen der oud-wet houders genoegen nemen wil, dan kunnen B. en W. met de raadscommissie voor de perso neelszaken overleggen om de verordering zoo te maken dat zij zooveel mogelijk in den geest van het raadsbesluit is, terwijl toch voldaan wordt aan de verlangens van Ged, Staten. De heer Peper (communist) keurde de houding van Ged. Staten af en bestreed het voorstel Meij ers. Spreker zal de motie-Bijvoet steunen. De heer Wolzak (A.-R.) voelde wel iets voor het standpunt van Ged. Staten, De raad heeft blijkbaar indertijd het besluit genomen omdat (hij geprikkeld was door de houding van éen oud-wethouder, die in het geheel geen korting op zijn pensioen wilde toestaan. De raad moet evenwel de grenzen der billijkheid in het oog houden en verkregen reohten niet te sterk aantasten. Spreker diende een voor stel in om in de verordering te bepalen, dat oud-wethouders geen pensioen zullen ontvan gen in den tiid. dat zij salaris ontvangen als lid van Ged. Staten. De heer Joosten (s.d.a.p.) meende, dat de raad het waardigst gehandeld zou heb ben als hij gezwegen had. Helaas zijn er anderen geweest die gesproken hebben en nu kan hij ook niet meer zwijgen. Spreker acht het een onbillijkheid als een zemeente menschen die een goed inkomen vebben. onderhoudt omdat 2ij oud-wethouder zijn geweest. De raad moet het besluit hand haven, dan kunnen Ged. Staten een defi nitieve uitspraak doen. Bij vernietiging kan de raad in beroep gaan bij de Kroon Eerst als dan in hoogste instantie uitgemaakt zou zijn, dat de gemeente niet het recht heeft ae IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! (Adv. Ingez. Med.) bestaande rechten aan te tasten der oud wethouders zooals de raad gedaan heeft, dan is de tijd aangebroken voor een „schppering" zooals de heer Meyers nu op het oog heeft. De heer Castricum (r.k.) was voor hand having van hets oude besluit. Mevrouw Scheltema (V.B.) wilde ook voet bij stuk houden, desnoods de quaestie uitvechten tot in hoogste instantie. De Voorzitter: als de Kroon eenmaal beslist heeft, dan kan er niet meer geschip perd worden, zooals nu de heer Meyers wil. De heer Klein (r.k,): dat is niet juist. Ei- is altijd weer een nieuw besluit te nemen. Mevrouw E 1 z i n g a (V.D.)aantasten van de oude rechten is onbillijk. Men mag deze pensioenen niet aantasten. Men kan ook niet weigeren de rekening van zijn kleermaker te betalen onder de verklaring: de man heeft het geld niet noodig. Mr. van Dam (V.D.): ik geloof niet dat gesproken kan worden van een verkregen recht. De raad had altijd de bevoegdheid om de overeenkomst eenzijdig te wijzigen. Er moet een eind gemaakt worden aan de bestaanden immoreelen toestand. Ged Staten willen het pensioen laten inhouden als een geoensionneerd wethouder lid wordt van het college van Ged. Staten of een andere over heidsfunctie. Daarvoor is evenwel geen reden. De raad moet aan den geheelen misstand een einde maken. De heer Meyers (s.d.a.p.) zei. dat hij zijn voorstel van schipperen gedaan heeft om zooveel mogelijk te bereiken om een einde aan den bestaanden misstand te maken. Hij wil zoover mogelijk gaan, maar niet alles in gevaar brengen. De heer Gerritsz, wethouder (s.d.a.p.) is geschrokken van de woorden van den heer van Dam over de bevoegdheid van de ge meente om overeenkomsten te wijzigen Het voorstel Bijvoet (handhaving van het raadsbesluit) werd aangenomen met 28 tegen 4 stemmen. Gasprijsverlaging. B. en W. stellen voor den gasprijs met 1 November te verlagen. Zij willen den prijs voor het gewone tarief (gewone en muntme ters) van 11 op 9 cent brengen en voor het vastrechttarief van 6 op 5 cent. De heer Re in aid a (s.d.a.p.) vroeg hoe veel de verlaging der gasprijzen aan de ge meente zal kosten. Hoeveel M3. gas zullen er weer meer verkocht moeten worden om deze verlaagde ontvangst goed te maken. Er wordt gezegd, dat de olie een sterke con current van het kas is. Spreker neemt dit aan. Maar waarom hebben B. en W. dan niet reeds lang voorgesteld om de huurprijzen der meters af te schaffen. Er zijn huismoe ders die het gas afschaffen omdat zij er tegen opzien om de huurprijzen der meters te betalen ook als maar weinig gas gebruikt wordt. Kunnen B en W. daarvoor geen toezeg ging doen? Dan kunnen wij het voorstel van B. en W. aannemen en bij de behandeling der begrooting voor 1935 een diepgaande be schouwing houden over de gasprijzen. De heer Castricum (r.k.) was genegen dit voorstel van B. en W. aan te nemen, evenwel onder beding, dat de zaak nader bij de begrooting bekeken kan worden. De heer Joosten (s.d.a.p.) vond uit stekend den gasprijs te verlagen als de ge meentefinanciën het toelaten. Is het even wel niet ongewenscht reeds nu daartoe te besluiten, terwijl men nog niet weet hoe de zaken voor 1935 staan. De heer Peper (communist) schatte dat het voorstel van B. en W. aan de gemeente f 300.000 a f 400.000 zal kosten. Het doel dat B. en W. beoogen zal evenwel niet bereikt worden. De concurrentie met het gas. kan- niet gevoerd worden. Een L. olie kost 7 cent en die is gelijk te stellen met 1 M3. gas, die in elk. geval nog 9 cent zal kosten, plus de kosten van den meter en de leiding. B. en W. zullen hét dus niet bij deze verlaging van 2 cent kunnen laten. De heer Kuiper (r.k.) wide het vastrecht tarief (f2 per maand) ook verlagen, omdat dit te hoog is. Iemand moet 50 M3. per maand gebruiken om voordeel te hebben van het vastrecht. Dat is te hoog, omdat het gemid delde gebruik voor gewonen- en muntmeter beneden die 50 M3. ligt. Het vastrecht moet op f 1.50 per maand gesteld worden. De heer Roodenburg, wethouder (C.H.) dankte voor de gunstige ontvangst die het voorstel van B, en W. heeft ondervonden. Bij de begrooting zullen B. en W. nadere voorstellen doen over de gasprijs voor 1935. Het voorstel dat B. en W. nu gedaan hebben zal aan de gemeente f 240.000 per jaar kos ten. Er zullen andere middelen gevonden moeten worden om dit bedrag te vinden. De gemeente moet evenwel de gasprijs verlagen omdat het gasdebiet daalt. Dit komt omdat de gebruikers zooveel mogelijk bezuinigen en omdat de concurrentie van de petroleum wordt ondervonden. Al zijn de oliestellen verbeterd, gas blijft gemakke lijker en hygiënischer. B. en W. zijn nu reeds met het voorstel gekomen omdat spoed gewenscht is. Als iemand eenmaal zijn gas afschaft en oliestellen koopt, gaat het niet zoo gemakkelijk om weer een gasverbruiker van hem te maken. Het voorstel van B. en W. steunt dus op zuivere commercieeie over wegingen. Toch zullen de gasverbruikers er tevens van profiteeren. B. en W. durven op dit oogenblik niet zoo ver te gaan om ook de meterhuur af te schaffen. Dit zou weer f 61.000 kosten. Af schaffen van de instaliatiehuur voor munt meters zou f 53.000 kosten. Als wij den zin van den heer Kuiper doen en het vastrecht van f 2 op f 1.50 per maand brengen, zou dit ook f 50.000 kosten. De raad kan de voor stellen evenwel nader onder oogen zien bij de behandeling der begrooting. B. en W. verwachten niet dat het gasdebiet door de voorgestelde verlaging zal toene men. Alleen zijn B. en W. overtuigd, dat de verdere daling daardoor voorkomen kan wor den. De heer Rei na Ida wilde het voorstel var. B. en W. aanvaarden als een eerste maat regel. Bij de begrooting zal de zaak nader be keken moeten worden. De gasprijs zal zoo verlangd moeten worden om te bereiken, dat geconcurreerd kan worden met de verbeterde petroleumtoestelien. Er zijn reeds 300 gasme ters weggehaald, omdat de menschen voor het gas bedankt hebben. Bij die menschen moet het gas teruggebracht worden. Daarom is van belang de meterhuur af te schaffen. Spreker zal nog overwegen daartoe een voor stel te doen. De heer Joosten (S.D.A.P.): kunnen B. en W. niet reeds nu zeggen, hoe zij die f 240.000 willen dekken? Het zou wel eens kun nen zijn dat de raad het systeem van B. en W. voor de dekking niet wenscht. De heer Kuiper zei, dat het onjuist blijft om het tarief zoo te veranderen, dat de grens voor het vastrecht van 40 op 50 M3 komt. Nu heeft iemand bij 40 M3 voordeel van vast recht. In de toekomst zal dit 50 M3 worden. Spreker stelde voor het vastrecht van f 2 op f 1,50 te brengen. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat het tekort in 1935 gedeeltelijk gedekt zal moeten worden door belastingheffing. Er kunnen geen nadere mededeelingen over door B. en W. gedaan worden. Alleen is te zeggen, dat de Personeele belasting gewijzigd zal worden. Er zal daarbij gestreefd worden om de druk zoo billijk mogelijk te verdeelen en niet te zwaar te maken. Als wij nu besluiten de meter en Installa- tiehuur af te schaffen, dan zal er een nieuw tekort van meer dan een ton op de begroo ting voor 1935 komen. Aanneming van het voorstel-Kuiper zou nog een halve ton daar enboven eischen. Deze voorstellen kunnen bij de behandeling der begrooting nader beke ken worden. Men zou dan bev. het tarief voor electriciteit, dat B. en W. ook verlagen willen, ongewijzigd kunpen laten. De heer R e i n a 1 d alaten B. en W. dan bij de begrooting zelf voorstellen doen. De heer Roodenburg: B. en W. zullen het ernstig overwegen eventueel nadere voorstellen doen. ter aanvulling van de ont- werp-begrooting die nu reeds bij den druk ker is. De heer Kuiper: ik ga daarmede ook ac- coord. Het voorstel van B. en W. werd daarop zon der stemming aangenomen. Hierna ging de raad over tot een vergade ring met gesloten deuren. Deze vergaderinfg duurde ongeveer een uur. Benoemingen. Benoemd worden: Tot directeur van den Gem. Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst W. B. Smit, arts te Spaarndam met 28 stemmen, W. J. H. Maschhaupt, adj.-directeur van den dienst, kreeg 6 stemmen. Verder waren er 2 stem men uitgebracht op dr. van Rooyen en 1 blanco. Tot directeur van de Stadsbibliotheek en ieeszaal de heer P. V. de Wit te Laren met 33 stemmen. Op mej. E. Dronokers te Haar lem waren 4 stemmen uitgebracht. Tot lid der commissie van toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg mr. di\ F. A. Bijvoet (aftredend). Tot tijdelijk leeraar(es) aan de H. B. S. A met 5-jarigen cursus H. J. Nauta (Maleisch), H. Zanen (stenografie, schoon- en machine- sc'hrijven) mevr. J. L. v. Sluys-Barbiers (Spaansch). Tot tijdelijk leeraar(es) aan de H. B. S. A met 5-jar. cursus in de handelswetenschappen Mr. R. Brouwer, in de Duitsche taal mej. W. L. Kothe, in de Engelsche taal mevr. J. F. G. Moeton. Tot tijdelijk leer&res aan de Middelbare school voor nvisjes mej. dr. J, M. A. ten Broeke te Haarlem (gezondheidsleer), mej. W. L. Kothe te Amsterdam (Duitsch) en mej. A. C. Zwitser (teekenen). Tot tijdelijke leerkrachten aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs Ir. A. J. Demmers. G. Brakel, Ir. C. de'Klerk, P. A. van Riet, S. Pal en A. Blok. Tot onderwijzer aan de school voor u.l.o. letter C. aan de Parklaan, J. C. A. Bergacker te Haarlem. De vergadering werd 7 uur gesloten. Onverkoopbare groenten en aardappelen. De distributie onder het publiek. Het bestuur van den Ned. R.-K. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft tot den minister van Sociale Za ken een adres gericht, waaraan we het vol gende ontleenen: Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit heeft vernomen, dat aan uw departe ment voorbereidingen worden getroffen en besprekingen worden gevoerd met het depar tement van Economische Zaken, om door tusschenkomst van het Nationaal Crisis Co mité en zijn plaatselijke subcommissies de mogelijkheid te overwegen, de groenten, aardappelen en andere tuinbouw-consumptie- artikelen, welke op de veilingen de minimum vastgestelde prijzen niet kunnen opbrengen en dus vernietigd zouden moeten worden, on der het bereik te brengen van dat deel van ons volk, dat daaraan behoefte heeft. Wij kunnen niet anders dan voor dit lofwaardig streven waardeering hebben. Dat neemt ech ter niet weg, dat wij ons niet kunnen ont trekken aan de vrees dat hieraan voor de normale distributie nadeelige gevolgen vast zitten. In 1933 en ook in het begin van dit jaar waren er reeds gemeentebesturen in ons land, welke bovengenoemde artikelen voor het reeds omschreven doel tot zich namen en met uitschakeling van den handel brachten onder het bereik der behoeftigen. doordat zij deze door liefdadige personen liet distribueeren. Wij zijn er dus niet gerust op, dat dit ook zou kunnen geschieden wanneer deze aangelegen heid van uw departement uit zou worden ge regeld. De kleinhandelaren in ons bedrijf verleenen in het algemeen hun medewerking bij de uitvoering der crisiswetten, welke hun vaak veel moeilijkheden en financieel nadeel veroorzaakten. Zij maken zeer moeilijke tij den door, tengevolge van de sterk verminder de koopkracht van het publiek, maar tot dus ver hebben zij zich buiten den steun der Over heid moeten redden. Elk stukje afzetgebied, dat nun ontnomen wordt, brengt hen nader tot den drempel der armenzorg. Wij nemen dus de vrijheid om. nu de maatregelen aan stonds genomen zullen worden, ons tot Uwe Excellentie te wenden met het volgende ver zoek: Wanneer maatregelen genomen worden om groenten enz. onder dat gedeelte van het pu bliek te brengen, dat daaraan behoefte heeft en financieel niet bij machte is den daarvoor normaal gangbaren prijs te betalen, deze ver strekking te doen plaats hebben door het ge wone distributie-apparaat, den kleinhandel en de hulp daarbij van particulieren geheel uit te schakelen. Voorts met het Nationaal Crisis Comité en zijn subcomités en de orga nisatie uit den kleinhandel overleg te plegen over de vaststelling en norm van een zooge naamd bezorg- of distributieloon voor den kleinhandelaar, die met de distributie belast wordt. Hierdoor zal bereikt kunnen worden, dat de normale verhoudingen inzake distri butie intact blijven. Bovendien zal deze distri butie op vakkundige wijze worden uitgevoerd, waarbij ieder naar behoefte zijn deel zal ont vangen; de producten zullen op behoorlijke wijze worden behandeld en bewaard. Het bestuur van onze organisatie verklaart zich desgewenscht bereid tot besprekingen in de zen geest. Bij de uitvoering van een en an der zullen wij gaarne onze medewerking ver leenen. We zijn overtuigd dat uwe Excellentie gaarne zal willen medewerken door het tref fen van maatregelen de moeilijkheden voor den kleinhandel in ons bedrijf niet te ver zwaren opdat deze in het distributie-systeem blijft ingeschakeld". Dit adres is geteekend door de heeren J. G. van Kessel en Herm. Bakkenhoven, resp. voor zitter en secretaris van bovengenoemde or ganisatie. De heer W. B. Smit. De nieuwe directeur van den Genees kundigen Dienst. W. B. Smit. Eenige 'dagen gelédén,' toen de voordracht voor de benoefning van een opvolger van dok ter van Konijnenburg als directeur van den - Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst alhier, bekend was geworden, ga ven wij reeds een korte biografie van den heer W. B. Smit, arts te Spaarndam, die als num mer één op de voordracht stond. Thans, nu dokter Smit benoemd is, is er alle aanleiding aan deze voorloopige mededeelin gen eenige uitbreiding te geven en iets meer te zeggen over den man, die in de komende jaren een zeer belangrijken tak van dienst in deze gemeente zal leiden. Wij hadden Woensdagavond het genoegen van een kort onderhoud met den nieuwen functionaris, voor wien het een dubbele feest dag was, want niet alleen werd hij verblijd met zijn benoeming door den Haarlemschen Ge meenteraad, maar ook was het Woensdag juist 121/2 jaar geleden dat dokter Smit zich te Spaarndam als arts vestigde, een feit dat voor velen van zijn patiënten aanleiding was ge weest, hem blijken van belangstelling in ver schillenden vorm te zenden, al werd deze dag niet bepaald gevierd, omdat dokter Smit spoe dig de gelegenheid zal krijgen, officieel af scheid te nemen van Spaarndam. Het onderhoud moest kort zijn want dok ter Smit heeft te Spaarndam en ook in Haarlem-Noord een zeer drukke practijk en bovendien bracht zijn liefde voor sociaal- hygiënisch werk hem in heel wat besturen en commissies, waardoor ook weer veel van zijn tijd wordt gevorderd. De heer Smit werd op 9 Maart 1894 te s Heer Arendskerke, in Zeeland geboren en is dus thans in de kracht van het leven. Hij bezocht de Rijks H. B. S. te Goes en na het behalen van het einddiploma ging hij van 1912 tot 1 Augustus 1914 in den handel. Toen moest hij „in dienst" en werd ingedeeld bij de ves ting-artillerie (van 1914—1917). Op 12 Octo ber 1915 werd hij res. 2e luitenant bij de vesting-artillerie te Utrecht. Tijdens zijn ver blijf in deze stad vatte hij het plan op, voor dokter te gaan studeeren en na een studietijd van vijf jaren behaalde hij in 1921 het arts diploma. Na eerst hier en daar de practijk voor colle ga's te hebben waargenomen vestigde dokter Smit zich in 1922 te Spaarndam als opvolger van Dr. Nije; spoedig daarop, 15 November, werd hij benoemd tot gemeente-geneesheer. Zooals wij zeiden, heeft de heer Smit zich altijd aangetrokken gevoeld tot „maatschap pelijk werk", meer speciaal sociaal-hygiëni- schen arbeid. Zoo was hij mede-oprichter van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Spaarndam, een organisatie die door de an nexatie overbodig is geworden. Hij vervulde in het bestuur de functie van secretaris. Voorts is hij bestuurlid van de afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en van de Haarlemsche Huisartsenvereeni- ging; plaatsvervangend lid van de Commissie van Toezicht op de in Haarlem werkende Zie kenfondsen, voorzitter van de afd. Spaarndam van „Het Witte Kruis". Zij tenslotte nog ver meld dat dokter Smit ook bestuurslid en exa minator is van den Ongevallendienst te Haarlem en volledige cursussen voor eerste hulp bij ongelukken leidt. Uit dit lijstje blijkt wel, dat de nieuwbe noemde directeur een man is van groote werk kracht. Hij heeft in het afgeloopen 12 1 2-ja- rig tijdperk te Spaarndam heel wat werk ver zet en naar hij ons zeide. in dezen arbeid groote bevrediging gevonden. Wij wenschen den Haarlemschen Genees kundigen en Gezondheidsdienst geluk met zijn nieuwen bekwamen en energieken leider en dokter Smit mei het f?it dat hij in onze stad een werkkring heeft gevonden, die geheel met zijn aard en aanleg strookt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10