f taukea's NJFEIT Broodfabrieken Belangrijke opdracht aan de Werf „Conrad". Het haas. Hei Belauftq/ksU 52e Jaargang No. 15736 VerscHijnt dagelijks, behalve Op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regel» ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 1 October. Uit den Raad. De gemeenteraad heeft op dezen Woensdag middag nogal erg met klassieke thema's ge werkt. Verruiming van de openstelling van winkels op Zondag bleek een gelegenheid voor zestien sprekers om los te komen, en die an dere oude Prinsenhoofsche symphonie, de Pen sioenen van oud-wethouders, weerklonk ook weer. Waarna de gasprijs verlaagd werd, het geen een ouderwetsch-duur besluit leek, en de Raad tenslotte een uur geheime zitting noodi^ had om te kunnen gaan benoemen. Er waren belangrijke benoemingen bij, want twee nieuwe hoofden-van-takken-van-dienst werden aan gesteld: dr. Smit te Spaarndam als directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst en de heer P. V. de Wit te Laren als directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Beiden behaal den een groote meerderheid. Het winkels-debat leidde niet alleen tot aan neming van het voorstel van B. en W.: ver ruiming van den verkoop op Zondag voor brood-, banket-, suikerwerk-, chocolade-win kels en voor winkels waarvoor een vergunning geldt als bedoeld in art. Ie of g der Drankwet, maar ook nog tot een toevoeging aan deze categorieën van de fruit- en vischwinkels. Dit laatste op een amendement-Van Kessel, dat ex- met 2215 stemmen doorkwam. Gloednieuwe gezichtspunten kwamen er niet voor den dag. Het spreekt vanzelf dat van A.R. zijde bezwaren werden gemaakt op grond van de Zondagsheiliging, dat deze van R.K. zijde ook werden geopperd de heer Van Tetering wees er evenwel op, dat de R.K. gees telijkheid geen bezwaar heeft gemaakt, omdat de tijdsomstandigheden tot verruiming van den verkoop dwingen en dat van verschil lende zijden gepleit werd voor de belangen, die de kleine neringdoenden bij dezen nieuwen maatregel hebben. Mr. Bijvoet, op dit oogenblik lichtelijk mede- presideerende, merkte zeer terecht op dat d( principiëele kwestie indertijd in de Kamer uit gemaakt is en dat men die nu niet meer in het geding moet brengen. De Raad moet voldoen aan den wensch van een voldoende meerder heid-voor-verruiming onder de winkeliers, als die meerderheid er is. De heer Scholl viel hem bij, en het aanhangige voorstel werd op deze wijze wel tot zijn inderdaad simpele proporties teruggebracht, maar limiteer zestien raads- redenaars nu eens tot een onderwerp, zonder dat zij er de voorhistorie en de algemeene principes bij te pas brengen, en een nieuwe editie van een reeds gehouden Kamerdebat be proeven! Ongewapend als hij was met een hamer slaagde mr. Bijvoet er dan ook niet in. Mevrouw Scheltema zou hij evenwel aan 't woord gelaten hebben, want zij zag de zaak even scnerp-begrensd als haar collega-in-jure en beperkte zich tot de referenda onder de klagende winkeliers, die in meerderheid ge holpen moeten worden. Hetwelk, zooals gezegd, tenslotte geschiedde. De kwestie der oud-wethouders-pensioenen heeft den heer Meyers vermoeid. Er was nu die brief met bezwaren van Gedeputeerde Sta ten weer, en daar begonnen we nou weer op nieuw! „Hoe vaak nog?" kreunde de heer Meyers, en hij wou Gedeputeerden hun zin maar geven, of tenminste een soort van com promis met ze maken. Niet alzoo mr. Bijvoet, die zei: we hebben een besluit genomen, en daar houden we ons nu aan. Vernietigen zij ons besluit, dan kunnen we in beroep bij de Kroon gaan. Dat zullen we dan nog wel 'es zien! Laten we ze maar schrijven, dat wê bij ons besluit blijven. Hierop kwam er een politiek intermezzo, want de heer Peper beschouwde den heer Meyers in deze zaak als woordvoerder van de S.D.A.P., en deed op deze basis een van zijn gebruikelijke aanvallen op deze partij. Hij speelde evenwel op het verkeerde paard; de heer Joosten ver kondigde andere inzichten van S.D.A.P.-zijde en liet niet xxa den communist op zeer bestraf fende wijze toe te spreken en hem ongure de bat-methoden te verwijten. Waarop de heer Peper later weer reageerde, zoodat het nogal wat tijd kostte. Het vei-kiregen rechten-argument, ten aan zien van de oud-wethouders, werd opnieuw door mevrouw Elzinga en ook door den heer Wolzak te berde gebracht, waartegenover mr. van Dam zich beriep op de juridische bevoegd heid van den Raad oax een overéénkomst als deze te wijzigen. Het klopte zeer precies, maar het verkregen rechten-argument (ook in deze rubriek indertijd aangevoerd) baseert zich niet op de letter, maar op den geest. De con sequentie van mr. van Dam's betoog zou mij wellicht ook hemzelf griezelig lijken. Als het particuliere bedrijf zoo ging redeneeren. Wethouder mr. Gerritsz zei dan ook dat hij geschrokken was van deze theorie van ge meentebevoegdheid om overeenkomsten te wijzigen. Het einde van het debat bracht een over winning voor mr. Bijvoet, die met 264 stem men zijn brief aan Gedeputeerden: „we blij- ven bij ons besluit" erdoor kreeg. De giasprijs werd volgens voorstel van B. en W. verlaagd: het gewone tarief van 11 tot 9 en het vastrechttarief van 6 tot 5 cenit. De zaak is daar niet mee ten einde, want er wer den meer verlagings-wenschelijkheden geuit. De heer Kuiper wou het vastrecht (f 2 per maand) tot f 1,50 verlagen; de heer Re-inalda wou de huurprijzen van de meters afschaf fen; de heer Peper rekende uit dat B'. en W. het niet bij de voorgestelde verlaging zullen kunnen laten omdat petroleum nog steeds goedkooper blijft. De heer Joosten vond het moeilijk om deze zaak goed te bekijken vóór de begrooting er is. en die moeilijkheid voelde blijkbaar ieder een. Het thans aangenomen voorstel van B. en W. kost, bij onveranderd gasdebiet, de ge meente 240.000 per jaar. Afschaffing van de meterhuur, zei wethouder Roodenburg, zou nog eens 61000 kosten en verlaging van het HETMELKBROODVAN FRANKEN IS BETER HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. Med.) vastrecht tot 1.50 nog eens een halve ton Maar als de heeren de zaak nog eens bekijken willen en met voorstellen komen bij de be grooting? B. en W. zullen die mogelijkheid ook overwegen. Zij verwachten niet dat de huidige prijsverlaging het debiet zal doen stijgen. Zij hopen er den status quo mee te handhaven. En intusschen denken ze ook over een verlaging van den prijs van electriciteit. Erg imponeerend was deze, historie niet. De gasfabriek ondervindt de concurrentie van verbeterde petroleum-toestellen. De gasfabriek maakte, zooals de heer Kuiper voorrekende, tot dusver 40 pCt. winst op den kostprijs van het gas. Heel veel voor een tijd als deze. Nu gaat men ietwat aarzelend verlagen, hetgeen een particulier bedrijf niet zou doen. Dat zou zeggen: ik moet goedkooper dan m'n concur rent worden, anders „lig ik er uit". Maar de gemeente redeneert anders, omdat ten eerste haar commerciëele beleid te traag werkt en omdat ten tweede zij niet buiten hooge win- sten uit de bedrijven kan. Wethouder Rooden burg wil blijkbaar met voorzichtig beleid te werk gaan. en eerst eens afwachten wat de uitwerking van dezen eersten maatregel is. Het zal hem, vrees ik, niet meevallen. Als een monopolist eenmaal in het gedrang komt door den verkoop van een ander pi'oduct dat succes op zijn afzetgebied heeft is hij er niet plezieriger aan toe dan een gewoon particulier bedrijfsleider, en moet even snel handelen als die in zulke omstandigheden zou doexx. Die gemeente zal moeten kiezen of zij kamp wol geven..en dat kan alleen volgens het axioma: de aanval is de beste methode van verdedigingOf zich angstvallig op haar stellingen terugtrekken en praten over „hand having van debiet." Verder dan dit laatste gaan de illusies tot dusver niet. Op den duur verliest men met zulk een tactiek. Er zal dus bij de behandeling van de begrooting meer mceten gebeuren. Duidelijk is dat het meest opvallende mo nument van Haarlem, de Stadsleelijkerd. in gevaar verkeert. En we zouden het dezen gas houder gunnen, ware het niet dat zijn wel vaart met die van alle belastingbetalers in zoo direct verband staat. Dat hij zich alzoo met kracht verdedige! R. P. 32 dooden bij het mijnongeluk bij Lyon. Reeds 23 lijken geborgen. LYON, 10 October (Reuter). Bij de ont ploffing in den zwavelmijn te Saint Pierre ie Palud zijn 32 mijnwerkers om het leven geko men. Tot xiu toe zijn 23 lijken geborgen. WEER TWEE PESTSLACHTOFFERS TE BATAVIA. BATAVIA, 11 October (Aneta) Twse vrou wen. die in contact geweest zijn met den per soon, uit Bandoeng afkomstig, en te Batavia aan pest overleden, zijn op 10 October mede aan longpest overleden. Uitgebreide isolatiemaatregelen zijn geno men. Van de vier personen welke nog thans in de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting in ob servatie zijn, zijn twee vrouwen gezond, ter wijl van de twee overigen een vrouw en een kind de diagnose nog niet kon worden vastgesteld. Het wijkbestuur, de politie en de gezond heidsdienst blijven de uiterste waakzaamheid betrachten. Spaansche regeeringstroepen aan de winnende hand. MADRID, 11 October (Reutèr). De opstan delingen in Asturië wijken voor de regee ringstroepen, aan wie zij 12 dooden, vele ge- wonden, 300 gevangeneix en gi'oote hoeveelhe den sprixxgstoffen, wapens en munitie in han den lieten vallen. Ook te Toreno in Lean wijken de opstande lingen. In den afgeloopen nacht zijn te Madxid de^ vuurgevechten tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen hervat. Verscheidene pex-scnen werden gewond, tal rijke arrestaties werden verricht De krijgsraad van Barcelona heeft luite nant-kolonel Richard, den bevelhebber van de Garde Assaut tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld GOED NIEUWS. Het bedrijf aan den Spaarndammerweg wordt waarschijnlijk heropend. Nieuw personeel zal aangesteld worden, Wij zijn zoo gelukkig heden goed nieuws te kunnen brengen. Er is een belangrijke op dracht aan de Werf „Oonrad" te Haarlem ge geven, namelijk den bouw van een tinbagger molen voor rekening van de Billitonmaat- schappij te 's Gravenhage. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds me degedeeld. dat de Billiton-maatschappij be sloten had dezen tinbaggermolen te laten bouwen. Wij deelden toen tevens mede, dat d; „Conrad" een der werven was die voor deze opdracht in aanmerking kwam. Nu deelde de directie ons mede, dat er on der Nederlandsche werven een inschrijving heeft plaats gehad, die tot resultaat heeft ge had, dat het werk aan de „Conrad" is opge dragen. Het werk woxdt zonder overheidssteun uitgevoerd. De Conrad heeft vroeger reeds 7 tinbagger molens voor de Billiton gebouwd. De molen die nu gebouwd wordt is de grootste die op de wereld bestaat. Hij krijgt een capaciteit van 3.000.000 M3. per jaar. De zuig dien® bedraagt 29 Meter; de lengte van het schip wordt op 70 Meter de breedte 20 Meter. De molen wordt hier eerst met losse bouten in elkaar gezet, daarna wordt hij weer uit el- baar gehaald exi in deelen naar het terrein van de Billiton in Ned. Indië vertransporteerd. Daar wordt de molen dan in elkaar gezet en definitief geklonken. Voor dit laatste werk zijn monteurs aanwezig. Indertijd zijn namelijk monteurs van de ..Conrad" in dienst overge- gaan bij de Billiton. Hoogstens zal nog één monteur uit Haarlem met den molen naar Indië gaan. Over den molen zal de „Conrad" ongeveer een jaar bouwen. Dit is de eerste groote opdracht die de „Conrad" sinds eenige jaren is machtig ge worden. Toen de werkzaamheden in den loop der crisisjaren zeer sterk verminderden, is het bedrijf aaxx den Spaarndammerweg stilgelegd en gecombineerd met Stox-k-Hijech in den Waarderpolder. Het is zoo deelde de direc tie ons mede zeer waarschijnlijk, dat de JOEGO-SLAVle s NIEUWE KONING. de 11-jarige zoon van den vermoorden koning, die als Peter Et den troon besteeg. werf der „Conrad" aan den Spaarndammer weg thans heropend zal worden. Ook is het niet uitgesloten, dat een klein gedeelte van het werk ook in Zaandam zal worden uitge voerd, waar de „Conrad" ook een werf heeft. Het is zeker, dat voor het maken van den molen nieuw personeel door de „Conrad" zal moeten worden aangenomen. Hoeveel maxi aangenomen zullen kunnen worden is evenwel thans nog niet te zeggen. Tot zoover de mededeeüngen der directie van de „Conrad", die voor onze industrie en onze stad in het algemeen van groot belang zijn. (De hazenjacht is geopend en in Friesland zoor den er veel ge schoten). Dit is de tijd voor 't arme haas. Van donderslag uit blauwe lucht, Gepaard gaand aan een hagelbui, Die hem terneer velt in de vlucht Er waait een kwade haze-wind; Al kiest het ook het hazenpad. Het heeft door 't jachtige bestaan. Zijn laxxgsten tijd alweer gehad. De menschen houden veel van hem, Die menschenliefde is zijn dood. Zoodra er schot komt in 't bestaan. Is "t arme haas in levensnood. Het heeft een leger, maar dat voert Geen strijd voor hem en zijn gezin, Het gaat er meestal ver vandaan. Zijn laatste hazenslaapje in. De mensch klaagt veel over zijn lot, 'k Moet zeggen, dat ik graag erken. Dat 'k blij ben, dat ik in den herfst, Niet letterlijk het haasje ben. De gasprijs te Haarlem. De raad naxn het voorstel van B. en W. aan. Woensdagmiddag nam de raad van Haar lem het voorstel van B. en W. aan om den gasprijs met ingang van 1 November te ver lagen. Voor den gewonen en den muntmeter wordt de prijs van 11 op 9 cent per M3. gebracht, voor het vastrechtarief van 6 op 5 cent per M3. Er werden nog voorstellen uit den i-aad ge daan om ook de huur van meters en van in stallaties af te schaffen, alsook om het vaste recht van f 2 tot f 1.50 per maand te verlagen. B. en W. zullen, die voorstellen bij de behan deling der begroóting voor 1935 xxader onder oogen zien. De Stads-Bibliotheek en Leeszaal. De heer De Wit directeur. Zooals in ons raadsverslag te lezen staat is in de vergadering van den Raad van Woens- drg tot directeur van de Stads Bibliotheek en Leeszaal benoemd de heer P. V. de Wit. dix*ec- teur der Leeszaal en Bibliotheek te Laren. Wij herinneren er aan dat een foto van den heer De Wit en een uitvoerig artikel over den nieuwbenoemden directeur gepubliceerd wer den in ons nummer van Dinsdag 9 October. Senator dr. Radenko Stankow.lsj, vroeger minister van ouderwijs ilinks» en prins Paul Karageorgewitsj, een neef van den vermoorden koning, maken deel uit van den regentschapsraad. die het bewind in Joego-Slavië zal uitoefenen tot de meerderjarigheid van koning Peter. Van den moordenaar van koning Alexander zijn sporen gevonden te Aix en Provence en Parijs. pag. 4 De Fransche politie heeft een razzia gehou den onder de Joego Slavische emigranten. pag. 4 Het stoffelijk overschot van koning Alexander is naar Joego Slavië overgebracht. pag. 4 De vermoorde Fransche minister Barthou krijgt een Staatsbegrafenis. pag. 4 llaarlemsche gemeenteraad: De verkoop op Zondag is voor verschillende zaken verruimd; de gasprijs wordt verlaagd: benoemd zijn tot directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst W. B. Smit te Spaarndam en tot di recteur der bibliotheek en leeszaal P. V. de Wit te Laren. pag. 6 Crematie van Isaac Israels. pag 11 Belangrijke opdracht voor de Werf Conrad. pag. 1 Wijziging percentage ruilverkavelingswet. pag- 3 Gemeenteraadsverkiezingen te Heerenveen. pag. 3 De Zwaluwen verliezen van het Haagsche elftal. pag. 11 Wanneer zijn lichten verblindend? pag. 2 Laatste berichten pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Lloyd George, van staatsman tot boer. pag. 4 jhr. dr. J. C. MoUerus: Ventvergunningen. pag. 3 Voor de Vrouw. pag 8 Koning Peter te Parijs aangekomen. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen. (Zie ook pag. 4). PARIJS. 10 October (Reuter). Koning Peter II van Joegoslavië en zijn gx-ootmoeder zijn hier per auto aangekomen. Speciale voor zorgsmaatregelen waren getroffen bij hun aankomst te Cherbourg De trein die hen naar Parijs vervoerde stopte 15 K.M. buiten de stad, waar de vorstelijke gasten in een auto plaats namen. Prinses Ileana van Roemenië, de zuster van Koningin Maria van Joego slavië is hedenavoixd laat te Parijs aangeko men, vergezeld vaxx haar echtgenoot Anton van Habsburg. PARIJS, 10 October (Reuter) De politie is er in geslaagd te ontdekken dat de moor denaar van koning Alexander te Parijs een costuunx heeft gekocht, en door middel van den eigenaar van het kleedingmagazijn is men erin geslaagd het Parijsche adres van Kelemen te vinden. Dit is een klein hotel in het centrum van de stad. De eigenaar herkende het portret van Ke lemen en verklaarde dat deze met een zekeren Benes, die in 1903 te Zagreb is geboren, bij hem heeft gelogeerd. Beiden waren gebracht door een zekeren Wikomir Malie, die in 1912 te Split werd geboren. In Januari j.l. is deze uit Frankrijk uitgewezen, omdat hij deel nam aan samenzweringen. Het laatst werd hij in België gesignaleerd. Benes en Kelemen verlieten het hotel 4 October. De bij de huiszoekingen bij Joego-Slaven in beslag genomen documenten zijn bestudeerd en vervolgens verzekerd. De minister van binnenlandsche zaken zal 11 October den directeur van de veiligheid, Berthion aan een verhoor over de gebeurte nissen te Marseille onderwerpen, waarna de minister de noodige maatregelen zal nemen. Joego-Slavië verdenkt de Macedoniërs. BELGRADO, 10 October (Reuter). Men is hier nog steeds in het onzekere omtrent de redenen van den koningsmoord. Meer en meer wordt evenwel de dood thans toegeschreven aan Macedoniërs. Rouw aan het Nederlandsche Hof. In verband met het overlijden van Koning Alexander van Joego-Slavië, heeft het Ne derlandsche hof met ingang van heden voor een week halve rouw en voor een week lichte rouw aangenomen. Ook Koningin Maria te Parijs aangekomen. PARIJS. 11 October (Reuter). Hedenoch tend zijn Lebrun en Koningin Maria van Joe go-Slavië van Marseille hier aangekomen. Op het station werden zij begroet door Dou- mergue. Koningin Maria van Roemenië, de regeering en het corps diplomatique. Lebrun begaf zich vervolgens naar de Elvsee, de koningin ging naar de Joego-Slavische le gatie; zij zal 21.15 naar Belgrado vertrekken. Films van den moord in beslag genomen. CHERBOURG, 10 October (Reuter) De politie heeft hier een zevental films in beslag genomen, welke de moord op Koning Alexaxx- der weergeven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1