DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET Wanneer zijn lichten verblindend? DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De werkloozen. De Petitionnements-actie. Het bestuur van den Haarlemschen Bestuur- dersbor.a deelt ons mede: Het aantal huisbezoekers voor het peti tionnement. heefr thans het 800-tal overschre den. terwijl zich 70 personen als wijkleiders opgaven. Zeker zal dit aantal nog vermeerde ren, men kan het werk met een ruim voldoen de aantal werkers aanpakken. Door medewer king van besturen van bouwvereenigingen. or ganisaties en particulieren, die een bestuurs kamer, of een woonkamer beschikbaar stelden, is het mogelijk geworden de gemeente Haar lem in 13 wijken te verdeelen. De wijklokalen zijn de volgende: Wijk 1 Seringenstraat 1; wijk 2 Hoofman- straat 12: wijk 3 Leidschevaart 14; wijk 4 Zuider Buiten Spaarne 150; wijk 5 Nassaulaan 8; wijk 6 Spaarne 94 «Centrale'wijk 7 v. Oor schotstraat 11; wijk 8 Pepijnstraat 13: wijk 9 Indischestraat 136; wijk 10 Judith Leijster- straat 52; wijk 11 Kastanjestraat, (onder de poort); wijk 12 Havikstraat 55; wijk 13 Spaarn dam: Dijk, Visscherseinde 67. Ook te Heemstede marcheert de zaak uit stekend, ook daar hebben zich een vijftigtal werkers aangemeld. Men heeft de beschikking over drie kamers gekregen, zoodat Heemstede in drie wijken is verdeeld. Wijk 1 Billitonstraat 6; wijk 2 Glipperweg; wük 3 Vijfheerenstraat 22. Maandagavond 15 October a.s. te 7 uur vangt het werk van het petitionnement, aan. de eerste avond zal uitsluitend worden dienst baar gemaakt, voor het verspreiden van de circulaires tevens aankondiging van de huis bezoekers. Voor den Kantonrechter. Boosheid in het verkeer. Een jongeman had zich voor den kanton rechter te verantwoorden terzake dat hij op de Kleverlaan twee naast elkaar rijdende wiel rijders zóó dicht gepasseerd was en er zóó dicht vcorlanzs gereden had, dat de eene fiet ser zijn toevlucht tot het trottoir had moeten nemen. De verdachte bleek boos te zijn ge werden, omdat de anderen hem geen voorrang hadden willen verleenen. Toen is hij er vlak langs gereosn en zeer snel weer naar rechts gezwenkt. Kantonrechter: „Als men aan het verkeer deelneemt, moet men niet doos worden. Want boosheid is een slechte raadsvrouwe". De Ambtenaar vroeg een boete van f10 of tien dagen, waarop verdachte zei, dat hij de wielrijders niet geraakt had. De Kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van f 8 subs, vier dagen hechtenis. Hoofd- en zijweg? Neen: verkeer van rechts! Een motorrijdster is op 4 Augustus in aan rijding gekomen met een auto ap den Rijks straatweg bij de Zaanenstraat. De chauffeur stond terecht wegens het niet verleenen van voorrang aan het van rechts komende ver keer. Verdachte zei in de veronderstelling ver keerd te hebben, dat hij voorrang had omdat hij op een hoofdweg reed. Kantom-echter: „Het verschil tusschen hcofd- en zijwegen kennen wij hier niet. Wij hebben alleen te maken met het verkeer van rechts". Noch verdachte, noch getuige bleek hard gereden te hebben. De schade aan de motor en de kleeddng van de berijdster toegebracht is vergoed. De Ambtenaar zei, dat dit weer een voor beeld was van een aanrijding, die het gevolg is van onkunde van den weggebruiker met de verkeersregels en van nalatigheid van hem, omdat nóch zijn voetrem, noch zijn handrem deugde.Het betreft hier ernstige verkeers- fouten waarbij 'n menschenleven op het spel stond, al liep dit geval dan ook goed af. De Kantonrechter verminderde de edschen van den Ambten. f 15 subs. 15 dagen voor het niet verleenen van voorrang en f30 subs. 30 dagen voor de slechte remmen in zijn vonnis tot respect, f 10 en f 20. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Het eerste concert van de Haarlemsche Bachvereeniging zal plaats hebben op Dinsdag avond 16 October in de Gemeentelijke Con certzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam brengt onder leiding van den heer Bruno Walter een avond van Weensche muziek. Het programma luidt als volgt: Symphonie b kl. t. („Onvoltooide") Allegro moderato. Andante con moto, Franz Schubert 1797—1828. Balletmuziek I en n uit „Rosamunde". An dantino, Allegro moderato. Andante un poco assai, Franz Schubert 1797—1828 Symphonie D gr. t. (K. V. No. 385) W. A. Mo zart 17561791. Allegro con spirito, Andante. Me.nuetto, Finale: Presto. Ouverture ,.Die Schóne Galathea" Franz von Suppé. 18191895. Geschichten aus dem Wiener Wald, Walzer. Ouverture „Die Fledermaus", Johann Strauss 1825—1899. ARROND. RECHTBANK. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Naar wij vernemen is tot voorzitter van de afd. Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, als opvolger van den heer H. Lindeman, benoemd de heer L. van Asperen. AGENDA DONDERDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Suikerfreule. 8.15 uur. Cinema Palace: „Liefde engros". Op het tooneel: Caplan and Masters, parodisten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Roman Scandals". Op het tooneel: „Glijp", porceleingroepen. 7 9.15 uur. Luxor Theater: „Mannen in 't wit". In het voorprogramma: Stan Laurel en Oliver Hardy Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet Trudi Schoop. 8 15 uur. Remonstrantsche Kerk: Kerkconcert. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H, yah Steenwijck. 10—5 uur. Rijwieldiefstallen. Een 32-jarig koopman uit Amsterdam had zich te verantwoorden wegens diefstal van een rijwiel uit Zaandam. Verd. bekende. Met een kennis was hü naar Zaandam gegaan en daar heeft hij uit een tuintje gelegen aan den weg van het kermisterrein naar het station een fiets weggenomen. Verdachte is reeds eer der veroordeeld voor heling en diefstal. De politie trachtte verd. eerst door allerlei verzinsels om den tuin te leiden, deelde de Of ficier mee. doch tenslotte viel hij door de mand. De inlichtingen over hem ingewonnen zijn verre van gunstig, bovendien werd men be lemmerd in het onderzoek, omdat verdachte voorgewend heeft zijn geheugen verloren te hebben. De Officier vroeg 1 jaar gevangenisstraf mpt aftrek. Mr. B. W. Stomps wees op enkele onjuist heden in het reclasseerinesraoport, dat tot stand gekomen is met inlichtingen gekregen van personen, die de ware toedracht en ver houdingen niet goed kenden of verkeerd za gen. Verdachte betoogde uitvoerig, dat hij door huiseliike omstandigheden tot de daad geko men was. Uitspraak over 14 dagen. Belastingplaatjes en fiets gestolen. Een 22-jarig antennebouwer uit Amsterdam beeft op 22 Augustus in Koog aan de Zaan uit een rijwielstalling een rijwiel gestolen, be nevens 13 rijwielbelastlngplaatjes en op 14 September een paar plaatjes van fietsen in een steeg aldaar. De jongeman stond voor de rechtbank in Haarlem terecht en bekende. Een jaar geleden heeft hij zich ook reeds schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielbelasting- plaatjes, waarvoor hij echter niet vervolgd is. De Officier merkte op. dat verdachte geen les getrokken heeft uit de geschiedenis van verleden jaar. Verdachte was o,p weg een be roepsmisdadiger te worden. Hij schafte zich een niintang aan om zijn daden te plegen. De Officier eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. L. J. Venhuizen wees op de behoeftige omstandigheden ten huize der ouders van verdachte, waar deze thuis is. PI. drong aan op een voorwaardelijke straf, mede naar aan leiding van een betrekking, die verdachte is toegezegd. De Officier meende dit laatste niet in aan merking te kunnen nemen, omdat er tegen woordig voor een betrekking honderd jongelui klear staan, die niet gestolen hebben. De rechtbank achtte termen aanwezig voor het inwinnen van een reclasseeringsrapport voor een eventueel gedeeltelijke voorwaarde lijke veroordeeling. Verduistering van f 78. Een 31-jarige schipper uit Lisse stond te recht ter zake van verduistering van f 78. toe- behoorende aan een expeditie-onderneming in Lisse. waar hij ln betrekking was. Het wa ren havengelden die verdachte niet heeft af gedragen aan den havenmeester van Zaan dam. Op vraeen van den verdediger antwoord de de patroon, dat verd. op staanden voet ontslagen was. Getuige wilde deze zaak niet vervolgen en ze is aan het licht gekomen, omdat verdachte zich aan andere verduisteringen heeft schul dig gemaakt. Verdachte zei veel geld voor zichzelf uitge geven te hebben, waai'door een tekort ont staan-was in de kas v.an den R.-K. Bond voor Transportarbeiders waarvan verd, ..penning meester was. Dit tekort moest gestopt wordën. VerdaObte heeft zich aan meer strafbare feiten schuldig gemaakt, zei de Officier, en het rec'asseeringsrapport vond geen termen aanwezig voor een geheel voorwaardelijke straf. De Officier eischte een gevangenisstraf van 6 maandenwaarbij 2 maanden voorwaar de] ük met onder toezichtstelling van ver dachte. Mr. F. A. Bijvoet had den schijn gekregen, dat verdachte nu meer terecht staat voor za ken, die hem thans niet ten laste gelegd ziin. neze zaken moeten hier uit geweerd worden. Er ziin in dit geval alleszins termen voor een vonrwaarde'Ujke straf aanwezig. De Officier merkte op. dat als verdachte een ander feit bekend heeft, dan ten laste ge legd is. de Officier en Rechtbank daarmee re kening mogen houden, zooals men ook met een strafblad rekening houdt. Mr. Bijvoet bestreed deze opvatting. Uitspraak 14 De inbraak bij den burgemeester van Bennebroek. De Duitsche zeeman, die in de villa van den burgemeester van Bennebroek had ingebroken en daar kleeren. sieraden en eenig geld had ontvreemd, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van een jaar met af trek van het voorarrest. Geëischt was 3 jaar. Verdediger was Mr. J. v. d. Vegt. Verduistering door een bedrijfsleider. De gewezen directeur van een automobielen- zaak te Lisse. wien was ten laste gelegd, dat hij zich een bedrag van omstreeks f 17000 ten nadeele der vennootschap had toegeëigend en tegen wien deswege 8 maanden gevangenis straf was geëischt. waar van 5 maanden voor waardelijk. werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 4 maanden on voor wa ar d el ij k. Verdediger was Mr. W. de Rijke. De gewezen boekhouder van genoemde zaak, die door valsche boekingen den directeur bij de verduistering behulpzaam was geweest, kreeg 1 maand onvoorwaardelijk. Geëischt was 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk. Verdediger was Mr. Julius Hoog. De aanrijding voor het station te Zaandam. Een heer, die als bestuurder van een vier wielig motorrijtuig voor het station te Zaan dam in botsing was gekomen met een motor rijder, die daarbij een beenwonde opliep en aan infectie overleed, had terecht gestaan voor het veroorzaken van dood door schuld. De heer had niet woest gereden en ook be hoorlijk een teeken gegeven, dat hij ging draaien, maar hij had den motorrijder niet opgemerkt. Tegen hem was f 200 boete geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot f 150 boete. De aanrijding te Hillegom. Eveneens had voor het veroorzaken van dood door schuld iémand uit 'sGravenhage terecht gestaan. Hij was als bestuurder van een automobiel in aanraking gekomen met een motorrijwiel, waardoor de motorrijder viel en een been- en bekkenbreuk kreeg, waaraan hi.i een week later is gestorven. Tegen hem was 3 maanden hechtenis ge- eischt met een jaar ontzegging van rijbe voegdheid De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen, waarom verdachte werd vrijgesproken. Verdediger was Mr. B. W. Stomps. Bloemkweeker en Bollenkweeker. In hooger beroep had een bloemkweeker uit Haarlemmermeer terecht gestaan, die door den kantonrechter tot geldboeten was veroor deeld, omdat hij in verband met de crisisbe- palingen zonder vergunning bloembollen ge- a. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWES 67A. TELEFOON 1S100 (Adv. Ingez. MedJ meldt: Hoogste Brest. Laagste Nordöjan, barometerstand 775.1 m.M. te barometerstand 743.1 m.M. te en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuid- Westelijken wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen neer slag. Veel kouder des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland HEDENNACHT KOUDER, OVERDAG WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. In het West-Zuid-Westen bleef over den Golf van Biscaye de hooge druk, stand hou den. Ook over Frankrijk heeft zich thans een kleine hooge druk kern gevonden. Onder den invloed van dezen hoogen drukgebieden is het in het Zuiden rustig weer met koude nachten. De depressie, die gisteren nog nabij IJs land was gelegen, verplaatste zich Oostwaarts en ligt nu over Scandinavië. Zij veroorzaakte gisteren zwaren storm aan de Noorsche kust. over de Far Oer en Shettland. Ook thans waait het over Zuid-Noorwegen en Dene marken nog vrij krachtig. Bij IJsland ver toont zich een nieuwe daling. Een secundaire, die heden nacht passeert, bracht in ons land lichte regen. Er schijnt nabij Noord-Schotland een nieuwe secundaire te liggen, doch aanvanke lijk is hiervan ten onzent nog geen regen te verwachten. Regen van beteekenis viel in de afgeloopen 24 uur slechts aan de Noorsche kust. Door den aanvoer van vochtige lucht uit het Noord- Westen blijft het weer in onze omgeving- Noord-Frankrijk en Duitschland overdag nog vrij somber. Voor heden nacht is opklaring en sterke af name van temperatuur te wachten. Overdag zal nog weinig verandering optreden. Barometer Stand heden morgen 10 uur 768 m.M. Stand van gister 768 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 October. Ondertrouwd 10 October: H. A. Arxhoek en C. H. van Kempen; M. C. Meijer en A. C. de Graaff; B. Baas en E. Siebert; L Joustra en. W. J. van Seggelen; J.,Bakker en A. P. Tho massen; A. Schoorl en'J. H. Visser; M. Kooij mans en M. Jansen; H. J. de Leeuw en W. Vreeken; J. A. van Zutphen en K. Smeets; J. van Dongen en C. M. J. Hoekstra; W. J. Beaux en B. Boswinkel; W. Kraan en M. L. Dinger; D. G. Bosman en L. E. Götz v. d. Vet; M. H. A. Melchior en J. J. Kremers; P. v. d. Vis en C. Knaap; J. J. van Bree en E. H. Warmerdam; J. A. Dreijer en R. Schittko; W. Brongersma en C. Verheijen. Getrouwd 10 October: G. J. Scholte en C. Tintrop; L. J. M. Assendelft en D. J. M. Camp- fens en H. J. G. Assendelft en T. W. M. Gies- bers: M G. Doing en A. J. Stiphout; P. Prins E. A. M. Cornet; H. van Wooning en M. Stui; J. C. van Straelen en A. M. T. Consent; A. Kwestroor en R. M. van Veen; G. Smit en R. de Jong; A. Brouwer en A. E. Vögtel: W. A. Wijkhuizen en J. B. Piek; H. Bruins en A. S. A. M. Tiesselink; K. W. M. Wagenaar en A. Rademaker; J. M. van Dijk en C. J. v Ent Braat; J. Runhaar en M. C. van Straaten; K. H. Oosterhagen en M. F. van Riezen. Bevallen 7 October: D. D. Nieste—Loker man, z.: J. M. Koekv. OvermeerSchaafsma, c Meijerde Wildt, d.; 9 Nieuwe-r-Pérukel, d. Overleden 8 October: Ripperdastraat; G. v. Ramplaan. Vlugt, z.; C. A. 8 October: G. October: M. H. de A. Hulshoff, 51 j d. Hoeven, 59 j., kweekt zou hebben. Hij had er zich op beroe pen bloemkweeker en geen bollenkweeker te zijn. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis werd appellant van rechtsvervolging ontslagen. Verdediger was mevr. Mr. v. TaalingenDols. Ontaarde moeder. Een vrouw uit Koog aan de Zaan, die te recht gestaan had, omdat zij ontucht met haar minderjarig kind zou hebben bevorderd, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf. De rechtbank was van meening, dat ver dachte wel verminderd toerekenbaar was, doch niet ontoerekenbaar. „Als de weggebruiker verblind wordtzegt de Ambtenaar. HERINNERING AAN BARTHOU's BALKAN- REIS. Koning Alexander en de Fransche minister voor het koninklijk paleis te Belgrado. TUSSCHEN BRUGLEUNING EN WAGEN BEKNELD. Woensdagmorgen half negen is de negen jarige A. Hilterman bekneld geraakt tusschen de leuning van de Oosterbrug (Harmenjans- weg) en de lading van een bespannen voertuig,, bestaande uit drie zware ijzeren ramen van 3.80 M. breed, bestemd voor de Gemeenterei niging. Aangezien deze brug slechts een breedte heeft van 3.99 M., ging bij het oprijden van den wagen een man aan de andere zijde van de brug staan om te waarschuwen Toch trachtte het jongetje nog de brug over te loo- pen, maar dit mocht niet gelukken. Hij klaag de over pijn in den buik en in het hoofd. Hij werd door een onbekend gebleven man naar zijn ouderlijke woning aan de Harmenjans straat 7 gebracht, waar hij door een genees heer behandeld werd. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal bestuur aanbesteed het aanbrengen van ge walste fundeering en deklaag van teersteen- slag of ander gelijkwaardig materiaal voor de rijbaan en het rijwielpad, benevens maken van voetpad in de aarden baan van 'n gedeelte van den provincialen weg Hembrug-Limmen- Castricum aan Zee, tusschen den rijksweg bij Limmen en den Bakkummerweg te Bakkum met bijkomende werken in de gem. Limmen en Castricum. Het laagst werd ingeschreven door J. Ooms Pzn., te Avenhorn, voor f 49.314. ZESTIG-JARIG JUBILEUM FIRMA J. J. DRIESSEN. De bekende juwelierszaak van de firma J. J. Driessen in de Anegang, zal op Maandag' 15 October ^0-jaar. bestaan. Door den vader van den tegenwoordigen eigenaar werd de zaak in de Anegang begon nen. Na dertig jaar, tot heden, zette zijn zoon haar voort. Onder diens leiding werd het perceel ver bouwd en gemoderniseerd. De firma geniet een uitstekende reputatie. De zaak heeft een geheel eigen cachet en paart ouderwetsche degelijkheid aan nieuwerwetsche ideeën. De firma heeft dit. jubileum voor haar cliënten niet onopgemerkt willen laten voor bijgaan en hiervoor een zilveren herdenkings- iepel laten vervaardigen. Ook wij bieden de firma bij dit diamanten feest onze welgemeende gelukwenschen aan. En de kaart der Veiligheidslaan Voor den kantonrechter heeft Woensdag middag een zaak gediend, die misschien zeer eenvoudig is van het standpunt van Ambte naar en Kantonrechter, doch die voor anderen automobilisten en de K. N. A. C. o.a. van andere en groctere beteekenis is. De zaak is deze: op 4 September reed een auto op den Wagenweg. Dat de eigenaar, een autohandelaar uit Overveen, zelf niet chauf- feerde, doch dat een ander dat deed onder zijn leiding doet verder niets ter zake. Een. agent deed den wagen stoppen en verbaliseer de den autohandelaar omdat de auto verblin dende lichten voerde, naar des agents mee ning, die gedeeld werd door een erbij gehaal den tweeden politieman. De Kantonrechter en de Ambtenaar vonden, deze kwestie zeer eenvoudig: de agenten had den geconstateerd, dat de lichten verblindend waren en de verdachte was derhalve in over treding. Verdachte was een ganseh andere meening toegedaan. Hij had gedimde lichten gevoerd. En dat die gedimde lichten niet verblindend waren, bewezen de onderzoekingen, die twee bevoegde instanties drie dagen tevoren ge daan hadden. De eerste was geschied door een garagehouder in Haarlem en de tweede door. de K. N. A. C. tijdens de Veiligheidslaan. De door de K. N. A. C. verstrekte oranje kaart be wees, dat de auto en alle gekeurde onderdee- len „bevredigend" waren En dus de gedimde lichten niet verblindend. De instrumenten bij die onderzoekingen gebruikt zijn volkomen bertouwbaar. Na de bekeuring heeft verdach te zijn lampen nog laten onderzoeken door het Vervoerwezen in Bloemendaal en ook daar waren zij in orde bevonden en niet verblin dend. Verdachte heeft nadien vaak met opzet door Haarlem gereden met dezelfde gedimde lichten en nooit een proces-verbaal gekregen. Ambtenaar: Net zoolang dat iemand ver blind wordt en er een ongeluk gebeurt!" Verdachte putte het bewijs van het feit, dat zijn lichten niet verblindend waren, uit deze grondige onderzoekingen en veronderstelde, dat de agent misschien slechte oogen had of plotseling in het licht was gekomen, waardoor hij zich verbeeld zou hebben, dat er sprake was van verblindende lampen. Hij deelde ver der nog mede, dat. mocht hij veroordeeld wor den, de K. N. A. C. en hij tot in hoogste in stantie deze zaak zouden voortzetten. De waarde, die aan de K. N. A. C.-kaart gehecht moet worden, kwam dus in het spel. Verdach te vond dit een principieele kwestie. Dit laatste betwistten de Ambtenaar en dë Kantonrechter, omdat het een zuiver feite lijke zaak is: de agenten zijn eenvoudig ver blind. En de Ambtenaar voegde daaraan toe- verblindend is het licht, als de normale weggebruiker er door verblind wordt." Volgens hen kan deze zaak dus niet prin* cipieel worden uitgemaakt. Verdachte voegde er nog aan toe, dat hij dert verbalisant voor de auto geplaatst had en dat de gedimde lichter, deze toen tot de borst ver licht- hadden. De kantonrechter 'hield de zaak 14 da geril aan, om verdachte in de gelegenheid te stel len de lichten 'té demonstreeren. KONINGIN MARIA VAN JOEGO-SLAVIë, Roemeensche prinses van geboorte, is door een toeval aan het noodlot van haar echt genoot ontkomen. Wegens het stormachtige weer reisde zij niet over zee, maar per trein naar Frankrijk. De moordaanslag op koning Alexander van Joego-Slavië en minister Barthou. De koning met den minister in het rijtuig bij aankomst te Marseille, eenige oogenblikken voordat de doodelijke schoten worden gelost, Haarlemsche Hot Club". De heer Ten Hove over „jazz". Woensdagavond hield de Haarlemsche Hoti Club in het gebouw van den Kegelbond een propaganda-avond onder leiding van den voorzitter den heer E. Crommelin die de vrij talrijke aanwezigen op dezen eersten avond in het seizoen welkom heette, in het bijzonder den pianist Freddy Johnson en de bluessin- ger Rosie Poindexter. De heer B. ten H o v e zei dat er geen over brugging bestaat tusschen jazz en klassieke muziek. De oorsprong van jazz ligt in de spi rituals, de religieuze zang der Amerikaansche negers. Uit de improviseerende bands van vele jaren geleden zijn de huidige jazz-orkesten voortgekomen. De jazzmuziek onderscheidt zich van de klassieke muziek door strakkere rhythmiek, door improvisatie en de swing. Jazzmuziek is een nieuwe taal, om gevoelens te uiten, met zeer veel mogelijkheden. Hierna werd een drietal platen van Louis Armstrong (piano Earl Hines) ten gehoore gebracht, die de heer Ten Hove inleidde en waarbij hij soms op het vocale, soms op het piano-chorus of andere karakteristieke ge deelten wees. Vervolgens kwam een Duke El lington, en het programma vermeldde voorts platen van Don Redman, Henderson en ande ren. Een aardige geste was het van den spre ker een plaat een compositie van Freddy Johnson getiteld Harlem Bound ten gehoore te brengen, die met een hartelijk applaus be loond werd. Johnson zelf speelde eenige bijzonder goede soli, waaronder een improvisatie over het be kende Stormy Weather en Mood Indigo Blues, veel succes boekten. Rosie Poindexter zong o.a. Harlem Bound, begeleid door den componist. Men weet niet wat meer te bewonderen viel. de virtuositeit waarmee Johnson in strak volgehouden ryth- me zijn soli speelde, of het bewonderenswaar dig gemak, waarmee de bluessinger zuiver haar songs bracht. Geestig waren haar bewe gingen en mimiek. Het was een geslaagde propaganda-avond, die den aanwezigen veel jazz-genot schonk. WINKELWEEK IN DE CRONJéSTRAAT. Zooals bekend houdt de Generaal Cronjé- straatvereeniging van 12 tot en met. 20 October een winkelweek. Ter gelegenheid hiervan zal de straat morgen in een feestkleed gestoken zijn. Keurig versierd met wimpels en vlaggen, wat ongetwijfeld een vroolijk aanzien zal geven. De winkeliers aangesloten bij de Cron- jéstraatvereeniging hebben in verband met den etalage-wedstrijd hun etalage's aantrek kelijk gemaakt. Verschillende zaken hebben bovendien prijsvragen uitgeschreven, waar mede fraaie prijzen gewonnen kunnen wor den. Bijzonderheden vindt men in betreffen de etalage's vermeld. Vrijdag 12, Maandag 15 en Woensdag 17 October zal er op verschillen de punten in de straat een concert gegeven worden door de muziekvereeniging Voorwaarts 40 man onder leiding van den heer H. Schulpzand. Wij gelooven dan ook dat de „Kalverstraat" van Haarlem-Noord weer vol zal zijn met bezoekers uit de geheele stad. De winkelier hoopt van zijn kant dat vele kijkers koopers zullen worden. Het devies dat de Gen. Cronjéstraatvereéniging zich stelt: „Wat de Gen. Cronjéstraat doet, Is altijd goed", zieu Wij ook thans weei doorgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2