Winter 1934 PEEKcCLOPPENBURC VENTVERGUNNINGEN. DONDERDAG II OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Geheimzinnige defecten aai de stuurmachine De stranding van de Linge- stroom te IJmuiden Kapitein had geen schuld. In den nacht van 30 Augustus liep het 1480 ton metende stoomschip Lingestroom van de HollandscheStoomboot Maatschappij op de Noorderpier te IJmuiden Het schip was met stukgoederen geladen, met bestem ming voor Plymouth Het weer was buiten gewoon rustig en het zicht goed. De kapi tein, die als getuige voor den Raad voor de Scheepvaart, die Woensdagmiddag deze zaak onderzocht, was opgeroepen, had iri verband met het goede weer geen loods buitengaats meegenomen. Reeds 500 maal voer hij als gezagvoerder de sluizen van IJmuiden uit; met de Lingestroom maakte hij zes a zeven reizen. De loods werd in de sluis afgezet. In het begin draaide het schip in een kalmen vaart uit de sluis, daarna in de lijn met de vuren en ook in verband met het feit, dat geen andere schepen de sluis naderden, werd volle kracht gegeven. De kapitein en een volkomen te vertrouwen roerganger stonden op de brug. De gezag voerder gaf het bevel stuurboord, daarna Steady, plotseling echter weigerde de stuur inrichting Zelf greep de gezagvoerder het stuur, dat echter muurvast zat. Daarna snel de hij naar de telegraaf, liet volle kracht achteruitslaan en de ankers vallen, doch kon niet meer verhinderen, dat het schip met een vaart van tien mijl op de kop van den Noorderpier liep. Toen het schip vastzat werkte het stuur al weer. Op de Texelstroom maakte get. ook eens mede, dat de stuurinrichting weigerde Twee volle jaren heeft men naar de oorzaak moe ten zoeken. Ook in het geval van de Linge stroom is deze niet gevonden. Sabotage is volgens getuige absoluut uitgesloten. Vervolgens werd de eerste machinist ge hoord over den invloed van de afvoerstroom op de stuurmachine Deze getuige nam boven dien deel aan het onderzoek en kon evenals de gezagvoerder geen afdoende verklaring geven. Een propje poetskatoen, dat in de stuurkolom gevonden is, kan geen oorzaak zijn geweest De roerganger verklaarde, dat er. toen het stuur wat vast zat, nog eenige speling van 1 a 2 cM. was. De donkeyman verklaarde gezien te hebben, dat de stoom- afvoer van de stoommachine open stond, toen hij boven aan dek hoorde roepen: de stuurmachine wil niet draaien. De inspecteur-generaal zeide, dat het on derzoek, dat nu gehouden is en de vele vragen, die den getuige zijn gesteld, niet gevoerd hebben tot het vinden van de oor zaak. Persoonlijk heeft de inspecteur-gene raal driemaal iets dergelijks mede gemaakt, nimmer heeft men de oorzaak gevonden. Het zal ook nu wel een raadsel blijven wat dit was. De kapitein heeft gedaan wat hij in de gegeven omstandigheden kon doen. Spr. meent dat men met het overzetten van de stoom beter wachten kan tot men in open water is Reizen met Indië-vliegtuig wordt goedkooper. Enkele reis naar Batavia thans 1500. Van 1 November a.s. af wordt de passage- prijs op de luchtlijn AmsterdamBatavia der K.L.M, van f 1750 verlaagd tot f 1500. De prijs van een retourvlucht daalt hierdoor van f 3150 tot f 2700. Heerenveen kiest een nieuwen gemeenteraad Voor de nieuwe gemeente Heerenveen. om vattende de vroegere gemeenten Aengwirden en Pchoterland moest gisteren een gemeente raadsverkiezing worden gehouden. De uitslag was: Gekozen: s.d.a.p. 6V. a.-r. 3*. alg. vrijz. 2, v.-d. 2.* c.-h. 2*. communisten 2. chr. dem. unie 1. onafh. 1*. (De met een gemerkte partijen kregen 1 overschotzetel). De vroegere samenstelling was. In Aengwirden: a.-r. 1. c.-h. 1, r.-k. 1, s. a. p. 5, v.-d. 2, alg. vrijz. 1. In Schoterland: a.-r. 3; c.-h 2, v.-d. 1, on afh. 3. s.d.a.p. 5 en alg. vrijz. 3. In verband met de totstandkoming van Heerenveen was ook de nieuwe verkiezing noodig in de vergroote gemeente Haskerland. waarvan de uitslag luit: s.d.a.p. 2 (3). alg. vrijz. 2 (3). a.d-r. 1 (2), r.-k. 1 (1), c.-h. 4 (4), chr. dem. unie 2 (0), herv. ger. staatspartij 1 (0). Het ongeval te Nootdorp. Begrafenis van de slachtoffers. Op de Noorderbegraafplaats te Hilversum geschiedde Woensdag de teraardebestelling van de twee slachtoffers, die Zondag op den onbewaakten overweg te Nootdorp met hun motor door den trein werden gegrepen en op slag gedood» Het waren de 35-jarige motorrij der J. F. Boogaard, en de 28-jarige mej. W. Schipper, zijn verloofde, beiden te Hilversum woonachtig, die deelnamen aan een puzzlerit. georganiseerd door de motorclub „Leiden en Omstreken". Er was zeer groote publieke belangstelling, zoowel aan het huis in de Bussummevstraat, waar de kisten in den lijkwagen werden ge dragen, als langs den weg naar het kerkhof. Ook op de Noorderbegraafplaats waren zeer vele toeschouwers, toen de beide kisten in één ;raf werden neergelaten. Aan de groeve werden woorden van troost tot de familie gesproken door ds. van Meche- len. De heer S. L. van Riet voerde namens de Gooische Motorclub het woord. Namens de Motorclub Leiden en Omstreken sprak de heer Jac. Janson enkele woorden van deelneming. ONDERSCHEIDING VOOR LUIT VAN GIESSEN C.S. De eerste luitenant-vleiger J. H. van Gies- sen is, in verband met het door hem ver richte werk in het. kader van het Internatio nale Pooljaar, door den koning van Dene marken en IJsland benoemd tot Grootridder in de Orde van het IJslandsche Volk. Wachtmeester Bosch en de werktuigkun dige van der Linden zijn om dezelfde reden benoemd tot Ridder in dezelfde orde. ANDERHALF JAAR TEGEN GEMEENTE ARCHITECT GEcISCHT. In de strafzaak tegen den gemeente-archi tect. wien valschheid in geschrifte ten laste was gelegd (hij zou door onderteekening van een stuk de gelden voor levering van 60.000 stuks steenen hebben ontvangen) was Woens dag voor de Amsterdamsche rechtbank na een langdurig getuigenverhoor, waarbij uitvoerig werd gesproken over een schipper Loodsma= van wien verd. de steenen zou hebben gekocht en wiens naam hij gebruikte om het geld te kunnen innen, doch dien men ondanks alle na sporingen, nooit heeft kunnen vinden het woord aan den Officier van Justitie. ~Deze achtte de valschheid in geschrifte bewezen en eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Kerkdief gesnapt Veldwachter had succes. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de R.-K. Parochiekerk te Schinnen inge broken. Ruim een maand lang werden in deze kerk min of meer belangrijke voorwerpen ver mist en herhaaldelijk werden de offerblokken gelicht. De veldwachter Janssen had zich daarom s nachts in de buurt van de kerk verdekt- op gesteld en het mocht hem gisterennacht ge lukken de dieven op heeterdaad te betrappen. Omstreeks half twee zag hij dieven het ge bouw binnen dringen, doch hij liet hen rustig hun gang gaan. Een der inbrekers bewerkte het hoofdaltaar, terwijl een ander de offer blokken voor zijn rekening nam. Toen de die ven de politie bemerkten, vluchtten zij door de deur van de Sacristie, die zij met een looper 'hadden geopend, De deur viel achter hen in het slot, zoodat de veldwachter zijn achtervol ging moest staken. Hij had echter als een dei- daders herkend den in geheel Zuid-Limburg beruchten inbreker-recidivist August Rou- schop. oud 35 jaar. Zijn medeplichtige is tot heden onbekend. Het geld, dat tot een bedrag van veertig gul den was ontvreemd uit de geforceerde offer blokken. werd tijdens de achtervolging in de kerk weggeworpen. Ook de inbrekerswerktui gen zijn in het gebouw teruggevonden. Rouschop is Woensdagmiddag in de woning van zijn moeder te Geleen gearresteerd. Hij was eerst vier weken geleden ontslagen uit ae strafgevangenis te Maastricht en heeft in totaal reeds elf jaar gevangenisstraf uitge zeten, hoofdzakelijk wegens diefstallen. Wiiziging percentage ruilverkavelingswet. Van 13.6 op 6. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Ruilverkavelingswet. De toelichting zegt: De niet ten laste van het Rijk komende kosten van ruilverkaveling worden door de schatkist voorgeschoten en vervolgens over de kavels omgeslagen. Op deze heeft de Ruilver kavelingswet een schuldplichtigheid eevestivd onder de benaming van ruilverkavelingsrente welke over 10 achtereenvolgende jaren ver schuldigd is en 13.6 ten honderd bedraagt var het geheele ten laste van de kavels komend kostenbedrag. Het bedrag der jaarrente is be rekend naar een rentevoet var. 6 ten honderd 's jaars. Inmiddels is de rente van de Staatsschuld, waarin de voorgeschoten bedragen zijn opge nomen. door conversie teruggebracht op 4 ten honderd 's iaars. Hoewel nu de ruilverkave- lingsrenteplichtigen hieraan niet een strikt recht on vermindering var. hun schuld kun nen ontleenen. brengt de billijkheid toch mede. dat het bedrag van de in de toekomst- vervallende annuïteiten in overeenstemming- wordt gebracht met den verlaagden rente voet. Dit klemt te meer. nu de draagkracht der landbouwende bevolking belangrijk is verminderd. Met het oog op de laatstvermelde omstan digheid is ook het aantal annuïteiten ver meerderd en op 30 gebracht. Dit heeft ten ge volge, dat het percentage der ruilverkavelings rente met niet minder dan 7.6 kan worden verminderd. nog mensen, die niet bij ons kopen. moet dat anders worden, in Uw eigen belang. Onze modellenmakers bereizen alle modecentra, bezoeken alle buitenlandse fabrieken, om het nieuwste model, de beste afwerking te bestuderen. Het is ons ge lukt! re\<=9a0kI,'n' (Adv. Ingez. Med.) De Ziekenfondspremie van crisiswerkloozen. „Hel Rijk behoort een deel te betalen". Het bestuur van de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen be sprak de moeilijkheden, welke zich voordoen naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeente besturen waarbij deze laatste gemachtigd worden 'n deel der ziekenfondspremie voor de werkloozen te betalen, teneinde verdere ont wrichting van het Zieken f ondswezen te voor tkomen. Verschillende gemeenten zijn niet in staat, door financieele onmacht,'een toeslag te ge ven, waarvan dan de werkloozen de dupe worden. Ook onder de gemeenten welke wel tot een toeslag bereid zijn, is geen eenstemmigheid ten opzichte van de hoegrootheid van den toe slag. Het Federatiebestuur is de meening toege daan, dat instandhouding der ziekenfondsen een belang der volksgezondheid is en dat. mits dien het Rijk een deel der contributie voor de werkloozen behoort te betalen en dat dit ten laste gebracht moet worden van de werkloo- zenzorg. Dit deel zou minstens 1/3 der ziekenfonds premie moeten bedragen, terwijl de rest der verschuldigde contributie dan geregeld kan werden tusschen verzekerden, ziekenfondsen, deelnemers der gemeente naar gelang van plaatselij ke omstandigheden Om tot eenheid van optreden in deze te ko men, is door het Federatiebestuur besloten tot een bespreking uit te noodigen de besturen van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. het R. K. Werkliedenverbond, het Chr, Nat. Vakverbond, de Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst en de Ned. Maat schappij ter bevordering der Pharmacie. DRIE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANTEN. Naar wij vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. C Ridder van Rappard. thans Hr. Ms. gezant te Boekarest, in dezelfde hoedanigheid te Bern. als opvol ger van mr. W. I. Doude van Troostwijk, die dezer dagen den dienst met pensioen zal ver laten. Ridder Van Rappard zal te Boekarest worden opgevolgd door dr. J. B. Hubrecht. die tot dusverre Nederland te Rio de Janeiro heeft vertegenwoordigd. Als Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro zal eerlang optreden mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, thans Nederlandsen zaakgelastigde te Cairo. Aardappelen van oogst 1933 Uitbetaling van bij verkoop ingehouden bedragen. Minister Steenberghe deelt op desbetreffen de vragen van het Tweede-Kamerlid Vervoorn mede dat nog niet aan alle landbouwers het bedrag, hetwelk bij den verkoop van aard appelen van den oogst 1933 op de koopsom werd ingehouden, is uitbetaald. Uitbetaling is reeds geschied aan de land bouwers in de provincies Groningen. Overijsel. Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland. Dat een aantal landbouwers door het niet vroeger uitbetalen in moeilijkheden konden komen, is te betreuren doch was in verband met het groote aantal gevallen, die behandeld moesten worden en den daaraan verbonden omvangrijken arbeid, moeilijk te vermijden. De Minister wil bevorderen, dat de uitbe talingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschie den. Vrouw bij twist ernstig gewond. Man sloeg haar met een ijzeren staaf. Te 's-Gravenhage is aangehouden de 44- arige bankwerker H. O., uit de Insingstraat. die in dit perceel de 44-jarige juffrouw J. P., met wie hij samenwoonde tijdens een twist dusdanig met een ijzeren staaf had gestagen, dat de vrouw in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. Steun aan Indische metaal nijverheid? Perspectieven zijn echter zeer somber. Aneta meldt uit Batavia: Naar de ..Java-Bode" mededeelt, wordt in bevoegde instanties de mogelijkheid overwo gen van steun aan de Indische metaalnijver heid. De perspectieven zijn echter zoo som ber dat men vreest voor de noodzaak van een georganiseerde afbraak. In tal van steden in ons land is men gelei delijk overgegaan tot beperking van het z.g. venten. De middenstand waartoe wij de venters niet zouden willen rekenen is met deze beperking gewoonlijk wel ingenomen. Zijnerzijds ziet men in den venter een persoon zonder functie, die veelal een bestaantje weet te verwerven, doordat hij de kunst verstaat medelijden op te wekken en die de kwade risico's aan den gevestigden winkelier overlaat. De strijd tusschen beide groepen is reeds oud. In den gilden-tijd werd de venter beschouwd als de breker van het monopolie. Verschillen de ordonnanties zijn bekend uit vroeger eeuwen, waarbij de gevestigde ambachtsman tegen de venters werd beschremd. Wel ver dween deze overheidshulp toen het gfldewezen zijn natuurlijken dood was gestorven en trad een tijdperk van ongekende vrijheid in, zon der dit soort verordeningen en zonder vesti- gingseischen, totdat wij nu weder gekomen zijn in een periode, dat de overheid zich op dit terrein doet gelden. Hier ontmoet men we der de typische opeenvolging, die zeker in de thans geldende regelingen niet de laatste schakel heeft. En zoo zal heden ten dage ae gevestigde winkelier zelfs geen bezwaren heb ben tegen dien typischen vorm van venten in streken waar het verkeer nog slecht is; in die Landsdeelen, waar de consumptie feitelijk niet toelaat om winkelbedrijven te stichten. In ons eigen land worden die terreinen al schaar- scher. Maar wie veel gereisd heeft ik denk aan mijn tocht door uitgestrekte gebieden in Rusland, in Perzië en in onze eigen overzee se he gebieden zal moeten toegeven dat de venter, de marskramer, daar een positie van beteekenis vervult. Tegen deze groep van per sonen heb ik nooit een protest van midden standszijde vernomen. Maar zooals het met alles gaat. de nieuwe distributievormen wij zigen zich ook. De vermeerdering van het aan tal winkelzaken, de ongebreidelde concurren tie op dat gebied, deed de aandacht vestigen op het ventersprobleem. De band tusschen winkelier en consument werd slapper. De in voering van het merkartikel kwam ook den venter ten goede. De onrustbarende werkloos heid deed het debiet van den gevestigden winkelier slinken. Maar tegelijkertijd groeide het aantal venters. Velen waren door de tijds omstandigheden'genoodzaakt zich in den han del te begeven. Menig winkelier kon den strijd om het bestaan niet volhouden. De zware las ten, welke hij genoodzaakt is op te brengen, waren- niet meer te verdienen. Hij liquideerde zijn bedrijf, zoo goed en zoo kwaad als moge lijk was en velen voegden zich bij de groep dei- venters. Zij voelden zich ontlast van zware zorgen, zij behoefden geen of uiterst weinig bedrijfskapitaal te hebben, zij konden genoe gen nemen met een uiterst lage winstmarge. De beide groepen: winkeliers en venters, kwa men daardoor al scherper tegenover elkander te staan. Het is begrijpelijk, dat de Overheid te hulp werd geroepen. Beide partijen vroegen om bescherming. De winkelier verzocht om beteugeling van de concurrentie, hem door ae venters aangedaan, de laatste groep zag zich in haar bestaan geschaad door beperkende bepalingen. Die overheidsinmenging kan men niet losmaken van de zwakte, die in eigen middenstandskring bestaat. Ware de positie zoo, dat de winkeliers den fabrikant konden verplichten alleen aan hen te leveren, dan zou het ventersprobleem wellicht geen probleem meer zijn. Maar zoo is het nu eenmaal niet. Nog moeilijker is het den consument te over tuigen, dat het uitschakelen van den gevestig den winkelier, ten behoeve van den venter, eerstgenoemden ten onder doet gaan. De door snee-verbruiker kijkt nu eenmaal vóór alles naar den prijs en zal in 't algemeen gespro ken bij den venter voordeeliger kunnen koo- pen.- Het voorbeeld van den bloemenventer en den gevestigden winkelier is zoo bekend, dat pen uiteenzetting gevoegelijk achterwege kan blij ven. Toch is mij bekend, dat er bloemenveilin gen en particuliere kweekers zijn, die hun pro duct aan venters leveren, al wordt hunnerzijds bij de levering een zekere selectie gemaakt. Kunnen de dikwijls aangeprezen ventvergun ningen nu afdoende hulp brengen? Slechts ten deele. Zeker, de Overheid kan stand plaatsvergunningen toestaan of weigeren. Die zelfde Overheid kan in 't algemeen aan stad- genooten wel, aan niet-stadgenooten geen vergunningen geven. In het wezen der zaak is het lapwerk, misschien gerechtvaardigd door 3e abnormale omstandigheden, waaronder wij leven, maar vol gevaren. Met deze materie is het niet anders gesteld als met de bestrijding van het cadeaustelsel, het euvel der z.g."vlie gende winkels enz. De ergste uitwassen zijn door overheidsingrijpen wellicht te vermijden. De oplossing- van het ventersvraagstuk, in den geest zooals de middenstand dat wenscht, zal zal men langs dien weg niet bereiken. MOLLERUS. Een halve eeuwgeleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 11 October. Een sergeant-majoor van de vesting artillerie te den Helder, die eenige dagen geleden een schildwacht op post des avonds beleedigde, zal daarvoor voor den krijgsraad terecht staan. Curator maakte de erfenis op. Tot twee jaar veroordeeld. De vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den 57-jarigen Hil- versumschen koopman B. wegens verduiste ring als curator gepleegd, conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar. Verd. was op 21 October 1930 aangesteld als curator en bewindvoerder over het vermogen van den heer F. uit Hilversum. Toen de heer F. over leed werd verd. executeur testamentair en bewindvoerder van de nalatenschap. Toen eenigen tijd later de zoon van den overledene uit het buitenland terugkeerde, bleek van de erfenis maar heel weinig over te zijn. Verdeeldheid over rubber uitvoerrecht. Adviescommissie geïnstalleerd. De directeur van het Departement van Binnenlandsch bestuur te Batavia, instal leerde Woensdag, volgens een Aneta-bericht. ae Advies commissie voor de Bevolkings rubber. De directeur hield een korte redevoe ring. waarin hij er op wees. dat sedert de in voering van de rubberrestrictie een belang rijke wijziging in de publieke opinie is geko men. Na een algemeen verzet tegen het. bij zonder uitvoerrecht is van een eensgezinde opvatting daaromtrent thans niet heel veel meer overgebleven. De groote verdeeldheid In de verschillende opinies ontstond nadat men met het uitvoerrecht in de praktijk had ken nis gemaakt. Na deze installatie ving de commissie on middellijk hare werkzaamheden aan en be gon met de behandeling van het agenda punt: de bepaling van het advies inzake de voorgestelde individueele restrictie voor de residentie Banka en voor het vrije gebied van de residentie Riouw. Areaal in tap einde Aug. Volgens mededeeling van het C. K. v. d. Stat. was op einde Aug. 1934 van het totaal tapbare areaal uit. 1933 16.7 pet. (v. mnd. 13.4 pet.) buiten tap. Samenwerking der Zuid- Amerika-diensten? Nieuwe besprekingen worden gevoerd. Indertijd heeft de regeering den wensch uit gesproken, aldus schrijft het Alg. Hbld., dat de twee Nederlandsche stoomvaartmaatschap pijen, die diensten naar de Oostkust van Zuid- Amerika onderhouden, te weten de Konink lijke Hollaar dsche Lloyd en de Rotterdam- Zuid-Amerika Lijn tot een vorm van samen werking zouden komen. Hoewel daarover wel eens besprekingen zijn gevoerd is men op dit punt tcch ncoit verder gekomen en is de zaak eigenlijk steeds blijven rusten. Wij hebben nu de figuur, dat een der lijnen die op Zuid-Amerika vaart, de Koninklijke Hollandsche Lloyd, subsidie van de regeering geniet en de Rotterdam-Zuid-Amerika-lijn niet. Deze laatste heeft trouwens nooit steun gevraagd. De Kon. Holl. Lloyd heeft wel overeenkom sten aangegaan met de Duitsche lijn die op Zuid-Amerika vaart, waarbij het tot een rege ling van de afvaarten is gekomen, maar niet met den anderen Nederlandschen Zuid-Ame- rika-dienst. Wij vernemen evenwel dat de be sprekingen tusschen de partijen thans hervat zijn. Gezien de ervaringen in het verleden kan men daarvan geen groote verwachtingen koesteren. Evenwel dient er de aandacht op gevestigd te worden dat de wensch, dat de diensten cp Zuid-Amerika samen zullen werken, een groo- tere actualiteit verkrijgt indien de regeering algemeene maatregelen neemt tot steun aan de zeevaart als nu in uitzicht zijn gesteld. Men kan moeilijk aannemen dat voor den Koninklijken Hollandse hen Lloyd een andere regeling zal gelden dan voor andere maat schappijen. terwijl het ook bij verleening van steun in dezelfde verhouding minder wensche- lijk is dat de tonnage, die op een bepaald traject onder Nederlandsche vlag in de vaart is, de behoefte aan vrachtruimte overtreft of dat de scheepvaartondernemingen door niet of niet voldoende met elkanders afvaarten rekening te houden bij iedere afvaart te wei nig lading vervoeren waardoor de exploitatie kosten hoog worden en de verleening van steun niet het beoogde effect zou hebben of tot het doen van onnoodige uitgaven zou leiden. Het eeuwfeest der afscheiding Tentoonstelling te Utrecht. Ter gelegenheid van de herdenking van de Afscheiding in 1834 is in het Geografisch Instituut te Utrecht een tentoonstelling ge organiseerd, die op deze kerkelijke beweging betrekking heeft. Deze tentoonstelling draagt een strikt historisch karakter en heeft naast het vóór het tegen niet willen verzwijgen. Zij draagt geen kerkelijk cachet. Waar in 1810 Bilderdijk reeds een Opwek king schreef om zich af te scheiden, waar door hij als de geestelijke vader van deze afscheiding kan worden beschouwd, zijn diens geschriften en zijn geschilderd portret zijn op de tentoonstelling aanwezig. In liet centrum van de eigenlijke beweging staat de gestalte van H. de Cock, den „Vader der Afscheiding", predikant te Ulrum. Woensdagjniddag heeft prof. dr. A. Gos- linga van Amsterdam de tentoonstelling ge opend.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5