M - DE MOORD TE MARSEILLE. Derde medeplichtige van Kalemen gearresteerd. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Ook te Parijs was een aanslag op den koning voorbereid. Albert Sarraut afgetreden. Hooge functionarissen van hun posten ontheven. Naar uit Annemasse gemeld wordt, zijn de gistermorgen in Thonen verdacht van mede plichtigheid bij den aanslag in Marseille ge arresteerden, Benesj en Nogak, den ge- heelen dag door den bijzoideren commissaris Petit verhoord. De Fransche consul te Genève en de Zuid- Slavische vertegenwoordiger te Genève hebben uzich naar Annemasse begeven, teneinde bij de verhooren aanwezig te zijn. De arrestatie vond plaats in een hotel te Thonen, op instructie van Parijs. De gear resteerden hebben geen tegenstand geboden. Zij hadden Tsjecho-Slowaaksche passen bij zich, welke waren uitgegeven door het Tsjecho-Slowaaksche consulaat generaal te Triest. Zij gaven in den loop van het verhoor echter toe. dat de passen vervalscht waren. De verhooren worden bemoeilijkt door het feit, dat de beide arrestanten vrijwel geen Fransch spreken. Hun werden foto's voor gelegd, waarop zij staan afgebeeld in gezel, schap van Kalemen. Zij zagen zich toen gedwongen toe te geven, dat zij Kalemen kenden, doch trachtten te loochenen, dat zij in eenig verband zouden hebben gestaan met, den daad. Uit het verdere verhoor schijnt echter gebleken te zijn, dat zij het waren met wie Kalemen de laatste dagen in Parijs heeft doorgebracht. Zij lieten verder doorschemeren, dat zij opdracht hadden in Parijs een tweeden aanslag te plegen, wanneer de eerste zou zijn mislukt. In Parijs en in de provincie wordt het onderzoek naar verdachte Zuid-Slaven met kracht voortgezet. Te St. Denis bij Parijs zijn twee Zuid- Slavische onderdanen gearresteerd, bij wie men verdacht materiaal in beslag heeft ge nomen. Men heeft nog niet met zekerheid kunnen vaststellen wat zij in Frankrijk uit lichtten. Sylvestre Chalny gearresteerd. Gistermiddag om half vijf hebben, naar de Tel. verneemt, inspecteurs van de Parij sche politie in het bosch van Fontainebleau een man zwervende aangetroffen, wiens sig nalement overeen kwam met dat van Kale- men's medeplichtige Sylvestre Chalny, wien het des ochtends was gelukt, met achterla ting van zijn pas aan de gendarmes te ont snappen. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en is inmiddels naar Parijs overgebracht. De „Information" meldt uit Belgrado, dat de broeder van den moordenaar van Koning Alexander en Barthou in Belgrado is gea- resteerd. Het betreft hier een tandarts, Kale men genaamd. Koning Alexander's onuit gesproken rede. De redevoering, die koning Alexander Woensdag in het Elysée zou hebben gehou den, in antwoord op de begroetingsrede van president Lebrun, hield oa. het volgende in: „Dit is een der plechtigste oogenblikken in mijn leven sedert den wereldoorlog. Elkeen weet, dat wij Frankrijk liefhebben. Die gene genheid is diep in ons wezen geworteld. Wij bewonderen Frankrijk om de oprechtheid en heldhaftigheid van zijn daden, telkens wan neer billijkheid en rechtvaardigheid verdedigd moeten worden tegen een handeling van wil lekeur en geweld in het internationale leven, alsook om zijn vasthoudend streven bij den moeizamen opbouw van den vrede tusschen de volken." „Maar daar het hier voornamelijk de kwes tie betreft van de betrekking tusschen onze twee volken, verheugt het mij, met een enkel woord den nadruk te leggen op de banden, die Joego-Slavië aan Frankrijk binden." (Reuter) Albert Sarraut afgetreden. Albert Sarraut. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Sarraut, die door de Fransche bladen verantwoordelijk wordt gesteld voor het feit, dat de aanslag In Marseille kon gelukken, is afgetreden. Verwacht wordt, dat een kabinets constructie zal plaats vinden. De directeur-generaal van de Süreté, Berthein is uit zijn functie ontheven, even als de prefect van het departement Souches du Rhone, Jouhaux. Men neemt aan, dat nog verdere sanctie, maatregelen zullen worden genomen. In verband met het aftreden van minister Sarraut en het ontslag van twee hooge politie ambtenaren te Marseille, wordt in Parijsche kringen er nogmaals op gewezen, dat na de schietpartij te Marseille zulk een verwarring heerschte. dat minister Barthou, hoewel hij gewond was zonder eenige hulp uit den auto' stapte en met een door hem aangeroepen taxi naar een ziekenhuis reed, waar hij ten gevolge van bloedverlies overleed. De reis van de „Dubrownik". Toen de „Dubrownik", die het stoffelijk overschot van koning Alexander naar Zuid- Slabië vervoert, de straat van Messina pas seerde. zond de Italiaansche marine een on der admiraalsvlag varende kruiser en es kader torpedojagers, die den kruiser Dubrow nik door de straat begeleidden tot aan de grens der territoriale wateren. Belgrado bereidt zich voor. In de Joego-Slavische hoofdstad maakt men thans voorbereidingen voor de teraarde bestelling van koning Alexander, wiens lijk in het oude paleis zal worden opgebaard. De zwarte vlaggen in de stad worden steeds talrijker. In de étalages zijn omfloerste por tallen «van den koning opgesteld. Voor de bloemenwinkels verdringen de menschen el kander om kransen enz. te bekijken, die be steld zijn voor de begrafenis. In de gemeenschappelijke zitting van den senaat en de Skoeptsjina heeft de voorzitter van den senaat Tomatsjitsj den vermoorden koning de laatste eer gebracht. Hongarije dementeert beschuldigingen. De ..Times" meldt uit Boedapest: Het ko ninklijk Hongaarsch ministerie van buiten- landsche zaken dementeert het in de „Times" van 10 dezer gepubliceerde bericht- uit Bel grado. volgens hetwelk de pleger van den aanslag op koning Alexander en den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken be hoort. zou hebben tot de Kroatische organi satie in Hongarije, Jenkpueste. Aan dit de menti wordt door het ministerie toegevoegd, dat in Hongarije geen vereeniging van Kroa tische emigranten bestaat. Koningin Maria naar Belgrado. PARIJS: Koningin Marie van Joego-Slavië is Donderdagavond in gezelschap van haar zoon. Peter H, de koningin-moeder van Roe menië, prinses Deana van Roemenië, prins Anton van Habsburg en den minister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, naar Bel grado vertrokken. Tal van autoriteiten, o.m. de president der Fransche Republiek. Lebrun, hebben het hoo ge gezelschap uitgeleide gedaan. Demonstraties in Joego-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in Joego- Slavië Donderdag in tal van plaatsen anti- Italiaansche en anti-Hongaarsche betoogin gen zijn gehouden. Volgens een te Londen uit de Zuid-Slavi- sche stad Leibach ontvangen bericht, is het aldaar tot anti-Italiaansche betoogingen ge komen. De menigte trachtte het Italiaansche consulaat te bestormen, doch de politie greep onmiddellijk in en heeft ongeregeldheden voorkomen. Monument voor den gevallen koning te Marseille. Er is in Frankrijk een comité opgericht van vrienden van Joegoslavië, die gelden zullen inzamelen voor de te Marseille van een mo nument ter eere van den door moordenaars hand gevallen koning van Joego-Slavië. Film van den aanslag te Londen vertoond. Duizenden Londenaren hebben gisteren een film aanschouwd, die wel een der actueelste en meest historische is, die ooit vertoond werd. Op het witte doek werden de laatste oogenblikken van Bartou en Koning Alexan der en de opwinding der razende menigte die op den moordenaar aftrok, geprojecteerd. Men is van meening. dat het geen wonder is, dat de Fransche autoriteiten alles in het werk gesteld hebben om te verhinderen, dat de film over de grenzen kwam en dat zij een copie die voor New-York bestemd was in Cherbourg is beslag heeft genomen. Men is er echter blijkbaar in geslaagd de film naar Engeland te brengen, waar hij nu in 1500 bios copen wordt gedraaid. Onder de toeschouwers bevonden zich een groot aantal ambtenaren van de geheime politie van Scotland Yard. die zoo nauwkeurig mogelijk de gezichten van de menschenmenigte bestudeerden, teneinde te zien of zich ook bekende internationale misdadigers daartusschen bevonden. Verbod in Duitschland. De Duitsche rijksminister van Volksop voeding en Propaganda heeft de vertooning van de film. die is opgenomen, terwijl de moord op koning Alexander en minister Barthou zich afspeelde voor geheel Duitsch land verboden. De kist met het stoffelijk overschot van koning Alexander wordt aan boord geheschen van den kruiser „Dubrovnik" te Marseille. Parijsche commentaren. (Van onzen Parijschen correspondent). Het is alles zoo snel gegaan en we zitten zelf op zoo'n grooten afstand van de plaats waar de afschuwelijke moord plaats had, meer dan duizend kilometers, dat 't bijna een on mogelijkheid is om vooruit te snellen op de vele berichten uit Marseille zelf. Feestelijk maakte men zich in Parijs op voor de offi- cieele ontvangst van Alexandre Ier. toen het ontstellende bericht van zijn dood kwam, dra gevolgd door de mededeeling dat ook Barthou was bezweken. We hebben ons onmiddellijk in telephoni- sche verbinding gesteld met enkele collega's daar ter plaatse en toch nog enkele inlich tingen gekregen welke anders in den stroom van telegrammen verloren zouden zijn ge gaan. De ontzetting is groot. En niet alleen over het feit zelf. maar ook over de mogelijkheid hoe dit drama heeft kunnen plaats vinden. We mogen he: niet langer verzwijgen dat het pu bliek (en sommige couranten schrijven het reeds openlijk" de recherche er aansprakelijk voor stelt. Immers, bewezen is het dat de po litie dien zelfden ochtend er van op de hoog te was dat een aanslag werd voorbereid. En wat heeft men gedaan om het te verhinde ren? Men weet dat Marseille een wespennest is en dat de politie daar ter plaatse allerminst betrouwbaar is. enkele goede uitzonderingen niet te na gesproken. „Men is verplicht", zoo zeide Bailby, „verplicht aan de waarheid, op te merken dat Sarraut, als minister, er niet in geslaagd is om de hand te leggen op de bandieten die sedert acht maanden daar wor den gesignaleerd. Hij draagt dus, of hij wil of niet. een deel van de verantwoordelijkheid in dit voor ons zoo vernederende drama. „En" zoo verklaart de hoofdredacteur van „Le Jour" verder: „Het heengaan van één minis ter is niet voldoende om het publiek geweten gerust te stellen. Het aftreden van héél het Kabinet, zou de eenige maatregel zijn welke een eerlijk en fatsoenlijk man als Doumergue noodig heeft om een regeering samen te stel len die in eer en fatsoen kan regeeren. „Het klinkt hard 'M. de Voïnovich, oud-gouverneur van Alexandre Ier verklaart openlijk; de schuld ligt aan de veronachtzaming van de oolitie), maar het stemt geheel overeen met hetgeen we van ooggetuigen uit Marseille hoorden. Hoe is het mogelijk zoo vraagt men zich af. dat de moordenaar ineens, onopge merkt. een zoo dicht aaneengesloten cordon kan verbreken om tot de auto door te drin gen? Hoe is het te verklaren dat hij al zijn schoten kon lossen en meer dan zeven perso nen, van wie vier doodelijk kon verwonden, dat deze Kroaat met parabellums en zelfs een bom gewapend kon ziin. dat zich oo het verdere parcours (waarschijnlijk) medehel- oers (een Griek" konden bevinden, zonder dat. de politie ook maar iets van hun aanwe zigheid vermoedde? Misschien is het de opwinding en de be- grijpeliike verontwaardiging van het oogen- blik welke zoo doet spreken, maar de vragen eischen een antwoord. Zooals men weet werd aan de Koningin, die over land de reis naar Parijs maakte en die haar Gemaal in Marseille zou ontmoeten, eerst bij aankomst in Lyon het ontzettende bericht medegedeeld. Het. was de prefect van het departement die opdracht had gekregen om haar op de hoogte te stellen van het zware verlies Dadelijk tot den specialen sa lon-wagen toegelaten kweet de prefect zich van zijn droeve taak. haar mededeelend dat mevrouw Herriot verzocht had tot H.M. te worden toegelaten. Iemand, die bij het onderhoud tegenwoor dig was heeft ons verteld: De koningin was zeer bleek, maar ze wist zich volkomen te be- heerschen. „Gauw. zoo gauw mogelijk", zei zij. „Ik wil zoo spoedig mogelijk in Marseille zijn. Ja, vraagt aan mevrouw Herriot of ze me wil vergezellen, dan ben ik tenminste niet geheel alleen". En dan, na een lange, pijnlijke stil te: „De eenige troost nog is dat mijn arme Alexandre gestorven is in het land dat hij zoo lief had en waar zooveel van zijn onder danen zijn gesneuveld Dat laatste „Vive le Roi" klonk als een hoon. zoo vertelde men ons nog uit Marseille. De vreeselijkp moordaanslag had plaats ge had en Alexandre, machteloos, reeds geheel buiten kennis lag achterover in de kussens van zijn auto. Zijn admiraalssteek was afge vallen en langzaam siepelde het bloed over de veeren. Een inspecteur had de tegenwoor digheid van geest dadelijk te bevelen: naar net dichtstbijzijnde hospitaal. Twee, drie hon derd meters verder, waar men niets van het drama had gezien stonden in driedubbele ha gen de belangstellenden opgesteld en als de auto met den doodelijk gewonden koning in razend tempo voortsnelt, dan juicht men van alle zijden: Vive le Roi.Leve de Koning. En blootshoofds, op de treeplank, schreeuwt de inspecteur terug: ja, ja.... schreeuwen jullie maar.... Vive le Roi.... Omdat het vreeselijke bericht na het slui ten van de avondbladen kwam vernam het Parijsche publiek eerst vrij laat wat er was geschied. In politieken kring echter, waar het gebeuren vrij spoedig bekend was heerschte een hevige opwinding', en al spoedig vulden de wandelgangen van het Palais Bour bon zich met een compacte menigte welke den toestand besprak. Het was echter voor eerst afwachten op het besluit van den ijlings bijeengeroepen ministerraad, onder voorzit terschap van Doumergue, in het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men kent reeds de beschikkingen: nationale rouw en het be sluit dat de President van de Republiek en twee ministers zich naar Marseille zouden begeven om daar het stoffelijk overschot van den Koning en van Barthou een laatste eer bewijs te brengen. In het ministerie begon men reeds met de toebereidselen voor een rouwkapel, waar het stoffelijk overschot van Barthou zal worden opgebaard. Toen minister Sarraut ons het communiqué voorlas kon hij nauwelijks zijn ontroering verbergen. „Ik persoonlijk", zoo verklaarde hij, „verlies in Barthou een vriend van lange, lange Jaren". Ook de andere ministers, die één voor één de vergadering verlieten uitten zich in een zelf den geest. In de wandelgangen van het Palais Bourbon werd het voorgevallene druk besproken. Maar hier gingen de gesprekken voornamelijk over de politieke gevolgen, voor het binnenland wel te verstaan. Niet op één. maar op verschillen de plaatsen en in verschillende groepen hoor de men de meening verkondigen, dat het ge beurde moest leiden tot een aanzienlijke re formatie van het Kabinet en dat President Doumergue in deze omstandigheid onmogelijk zou kunnen verder regeeren met dit aldus samengestelde ministerie. Wat de buitenlandsche politiek betreft zijn de gevolgen nog niet goed te overzien, zoo re deneert men voorts. Natuurlijk zal in Joego- Slavië niemand er aan denken Frankrijk ver antwoordelijk te stellen, voor dezen door een Kroaat bedreven misdaad en de verhouding tusschen de beide landen kan er niet onder lijden. Maar, zoo redeneeren anderen, hoe ontzettend en hoe afkeurenswaardig dit dra ma is, toch mag niet worden vergeten, dat de ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. 160 Voor hij hen ingehaald had, want ze waren er als de wind vandoor gegaan, zonder op hem te letten, voelde hij zich beetgepakt en in een der huisjes getrokken. Armen en beenen werden hem met lappen gebonden en daar zat Piet gevangen. In wat voor oord ter wereld was hij toch wel terecht gekomen? Had hij de taal maar kunnen ver staan, die door die akelige menschen werd gesproken. Het was me hier het oord wel! Nadat ze Piet gebonden hadden, verlieten de mannen het huis en lieten Piet alleen achter. Wat te doen? Natuurlijk het eenige dat overbleef, nu zijn armen en beenen gebonden waren. Al kon hij dan niet loopen. rollen kon hij wel en zoo trachtte hij zich ,als een tonnetje om zijn as wentelend, naar den uitgang te werken. komst van Alexandre Ier en de daarop vol gende -besprekingen mpt minister Barthou in vele Europeesche kringen een niet te ontken nen angstige stemming teweeg brachten. Het valt niet te ontkennen, aldus redeneeren ze, dat een bondgenootschap met Joego-Slavië en het leveren van oorlogsmateriaal Frankrijk te eenenmale verwijderde van alle natuurlijke doodsvijanden van het oude Servië. De vrees bestond dat -men Hongarije, Bulgarije. Italië zoo goed als Oostenrijk en Turkije tegen zich in het harnas zou jagen. De zeer koele ont vangst. welke Barthou in Polen ondervond, de daarop volgende reactie van Polen in Ge nève. de uiterst gereserveerde houding van Mussolini tegenover Frankrijk, het waren al lemaal verschijnselen welke er op wezen hoe een groot deel van Europa die toenadering tusschen Frankrijk en Joego-Slavië zag. Met leede oogen zagen zij, die in een nauwe sa menwerking tusschen Parijs en Rome een garantie voor den wereldvrede vinden, deze toenadering en met angst vroegen ze zich af welk een ontvangst Barthou in de Italiaan sche hoofdstad zou vinden na zijn besprekin gen met den koning-dictator. Want moeilijk konden dezen zich voorstellen dat Barthou het klaar zou spelen om als bemiddelaar op te treden tusschen twee landen, Italië en Joego-Slavië die zoo fél tegen elkaar zijn ge keerd en wier belangen zoo hemelsbreed uit een loopen. In deze oogenblikken van rouw en .medeleven lijkt het wreed om aldus dit pijnlijke vraagstuk op te werpen, maar de we reldbelangen moeten alle gevoelens opzij zet ten. Het is als een vingerwijzing van de voor zienigheid. dat Alexandre en Barthou te za- men moesten sneuvelen, juist aan den voor avond van zulke gewichtige en vèrdragende besluiten, door het moordend vuur van een Kroaat die zich zoo, crimineel, trachtte te wreken op de onderdrukking van een land met een beschaving en vrijheid van meer dan negen eeuwen. Daarom alleen reeds is deze daad zoo ont zettend: in welke Europeesche verwikkelingen met onberekenbaar catastrophale gevolgen worden we gesleept, wanneer de Serviërs Croatië aan het regime voor Macedoniërs en Dalmatië gaan onderwerpen? Een gevaar is afgewend, maar een nog dreigender er voor in de plaats gekomen. Dar zijn de huidige zorgen in Franschen politieken kring. In verschillende Parijsche wijken heerscht een zekere opwinding over het feit, dat de po litie bij een groot aantal hier gevestigde Joe- go-Slaven huiszoeking heeft gedaan. Gedu rende den heelen nacht zijn op de préfecture besprekingen gehouden en zijn de vreemde- lingenkaarten gecontroleerd en vanmorgen vroeg reeds werd een aanvang gemaakt met de visitaties. Na een kort verhoor zijn alle ondervraagden naar de Parijsche prefecture vervoerd om daar nader te worden verhoord om te verifieeren of ze niets uitstaande heb ben met den moordenaar. Tevens zijn overal alle papieren, brieven en 'bescheiden alsmede couranten in beslag genomen teneinde te worden geverifieerd. HENRY A. TH. LESTURGEON. Oostenrijk. Invoering van den algemeenen dienstplicht? De tweede vice-voorzitter van Weeneri, Kresse, zeide in een rede, dat hij vernomen had, „dat binnenkort de algemeene dienst plicht in Oostenrijk zal worden ingevoerd. Het zal noodig zijn de geheele Oostenrijksche jeugd tot het leger te brengen, waarin zij tegen een kleine vergoeding langen tijd zal moeten blijven dienen". Regeeringstroepen rakken Oviedo binnen. Het is de regeeringstroepen gisteravond gelukt Oviedo binnen te rukken. De Spaansche minister van oorlog heeft verklaard, dat mili taire vliegers verschillende verkennings vluchten boven de stellingen der rebellen in Asturie hebben ondernomen en dat zij de om geving van Oviedo met bommen hebben be stookt. De hevigheid der gevechten in Asturie kan blijken uit het vinden van de lijken van 150 opstandelingen in het dorp Campomanes na het artillerie-bombardement. De krijgsraad heeft den Catalaanschen lei der Richard tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De mijnramp bij Lyon Tot nog toe 25 lijken geborgen. Men heeft thans 25 lijken geborgen uit de brandende mijn St.-Pierra la Palud bij Lyon. Zeven mijnwerkers zijn nog niet gevonden. Gisteren deelden de ingenieurs mede, dat het vu ui" in omvang afneemt. Al bestaat er ook geen kans de nog vermisten levend te bergen, heeft men toch de hoop niet geheel opgege ven dat zij er in zouden geslaagd zijn te vluchten naar een dieper gelegen deel van de mijn. Kerkelijke reorganisatie in Beieren Duizenden demonstreeren voor den afgezetten bisschop Wurm. Rijksbisschop Dr. Mueller heeft bij zijn po ging den tegenstand tegen de Duitsche „Rijks kerk te breken Beieren in twee kerkelijke res sorten gesplitst, welke hij Frankenland en Beieren noemt. De nazi-primaat heeft den bisschop van Wurtemberg, Dr. Wurm, ontslagen, die een zijner felste tegenstanders was. Gisteravond hebben duizenden in de stra ten gedemonstreerd tegen de actie van den Rijksbisschop. Trein stort in een rivier Vijf dooden en talrijke gewonden in den staat Iowa. In den Amerikaanschen staat Iowa is een trein op een brug gederailleerd en in de rivier gestort. De locomotief verdween in de dieote. De machinist, de stoker en drie passagiers werden gedood, uit de vernielde drie wagens werden talrijke gewonden geborgen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6