Artikel 289 strafrecht Paula Wsssely en Willy Forst vervullen de hoofdrollen In de nieuwe Luminafilm .So •ndete eine Liebe" waarvan binnenkort te Berlijn de premiere wordt verwacht. Een tweetal scenes uit deze nieuwe klankfilm Voor den bouw van de nieuwe brug over den Donau te Weenen heeft men de pijlers en bogen der oude brug door dynamiet laten springen. De uitwerking van een der explosies De netten en dobbers hebben op de haringvangst hun dienst gedaan. - E*n snapshot Stroomlijn-symphonie Op de internationale auto tentoOO» tn d« Scheveningsche haven stelling in Olympia Hall te Londen Ter gelegenheid der herdenking van de afscheiding door de Ge reformeerde Kerken is Donderdag in Tivoli te Utrecht een feest maaltijd gehouden. V-Inr.minister mr. H. P. Merchant; mevr. Colijn; minister-president dr. H Colijn; minister De Wilde; mevr. Doneer en oud-minister Donner Mr P. W. J H Cort van der Linden (rechts) de nieuwbenoemde burgemeester van Groningen, heeft Donderdag te Utrecht afscheid genomen als algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 9>; j Toen hem na herhaald bellen niet werd ^opengedaan, bevreemdde hem dit erg. Hij in- j formeerde eens bij de overburen en vernam f van deze, dat de beide oudjes den vorigen avond om 9 uur na de gebruikelijke avond- wandeling weer in het huis waren terugge- keerd. De groentenman waarschuwde een passee- renden politie-agent, dien hij op het geval opmerkzaam maakte. Ook deze belde nog eens doordringend en bonsde hard op de deur. Omdat geen enkel teeken van leven werd vernomen, ging de agent er tenslotte toe over om met de kolf van zijn dienstrevolver een glas-in-lood-ruitje van de deur in te slaan, waarna hij probeerde deze met de hand bin nendoor te openen. Dit lukte evenwel niet, omdat er twee gren dels voor zaten. Na nog twee ruitjes te hebben ingeslagen en de grendels te hebben teruggeschoten, gingen de agent, de groenteboer en een nieuwsgierige overbuurman mee naar bin nen. Door den buurman werd de slaapkamer der oude menschen, die gelegen was aan de achterzijde van het huis op de eerste verdie ping aangewezen, maar de deur daarvan bleek op slot te zijn. Ifet slot was evenwel van een zeer eenvoudige constructie en het gelukte den agent met een looper, waar van hij er steeds enkele bij zich droeg de deur te openen. Een golf gas sloeg hem tegemoet. De agent snelde naar het raam en wierp het open. In het bed lagen man en vrouw met ab normaal roode gezichten, schijnbaar slaoen- de. Hoewel de lichamen reeds geheel koud waren trachtte de agent, nadat hij ze onder het open raam op den grond had neergelegd, door kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer op te wekken. De buurman, die wist waar de hoofdkraan van de gasleiding zat, omdat hij zoo nu en dan in dit huis op bezoek geweest was, draai de deze terstond af en belde den Genees kundigen Dienst en daarna het betrokken sectiebureau der Politie op. Al heel spoedig was een dokter verschenen, die niet anders kon doen dan den dood bij beiden vaststellen. Hij meende dat deze reeds minstens zes uur tevoren moest zijn ingetreden. De recherche, die er uit onderzoekingsoog punt nog eerder bij was dan de dokter, con stateerde een bijna geheel geopende kraan van een gaskachel die niet brandde. De agent die de ontdekking deed, had den over buurman die deze kraan had willen sluiten, bevolen dit niet te doen, daar er mogelijk vingerafdrukken op te vinden zouden zijn. Het afsluiten van de hoofdkraan was immers afdoende, ook al zou de haard een lek ver toond hebben. Er werden echter geen afdrukken op gevon den. Dadelijk werd notaris Sierstra in gijn wo ning opgebeld, waarop deze na weinige oogenblikken per auto aan zijn kantoor ver scheen. Onder persoonlijke leiding van den sectiecommissaris werd toen overgegaan tot een algeheele inspectie van het huis en den inventaris. Onder het hoofdkussen van den ongelukki- gen man lag de sleutelbos van het kantoor, waaraan zich ook de brandkastsleutels bevon den. Het was den notaris bekend, dat hij ze daar steeds had liggen als hij te bed was. Voorts was volgens de verklaring van den agent die het eerst ter plaatse was, het raam aan de binnenzijde goed gesloten geweest en slechts door het omdraaien van een spanjolet was het mogelijk dit te openen. Aan de sleu telbos zat eveneens de sleutel van de kamer deur, waarmede deze dus aan de binnenzijde gesloten was geweest. In de kamer, waar de gsverstikking zich had voorgedaan, werd to taal niets gevonden, dat op eenig onraad zou kunnen wijzen. Trouwens in geen enkel vertrek kon de Notaris eenige onregelmatigheid beken nen. Na een serieus en langdurig onderzoek ver klaarde hij. dat ook de inhoud van de brand kast volkomen in orde was. Alleen bij het inspecteeren van den kelder waartoe een ongesloten deur in de gang toe gang verleende, was iets gevonden, waarom trent de notaris geen verklaring kon geven. Even boven en terzijde der beide grendels waarmee de deur via een trapje naar den hooger gelegen achtertuin voerde, gesloten was bevonden zich zuiver ronde gaatjes in de deur van een doorsiee van ongeveer een centime ter.. Deze gaatjes moesten niet lang te voren geboord zijn, daar het hout er nog frisch uit zag. Notaris Sierstra opperde de waarschijnlijk heid, dat deze gaatjes geboord waren ter be tere ventilatie met het oog op de vochtigheid. In de kelderruitjes aan de voorzijde zaten in het gepantserde matglas ook gaatjes, die daar in bij den bouw van het huis al tot dat deel waren aangebracht. Overigens werd volstrekt niets gevonden, dat aanleiding zou kunnen geven om iets anders te veronderstellen, dan dat man of vrouw bij het zich naar bed begeven in het donker (de lichtschakelaar zat bij de deur), met den voet tegen de kraan van de gas kachel had gestooten. Het was dus duidelijk, dat men hier met een ongeluk te doen moest hebben. Met toestemming van den commissaris ble- ven de beide lijken in de woning achter. Zij wei-den nogmaals door een dokter aan een serieus onderzoek onderworpen. De geneesheer constateerde nogmaals dat hier sprake was van gasvergiftiging met doodelijken afloop. Dit waren, in het kort, de inlichtingen die Lietsen aan het bureau werden gegeven. Den volgenden dag deelde de Officier van Justitie aan den Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand mee, dat zijnerzijds geen be zwaren bestonden tegen de begraving, waar na door dezen het verlof daartoe werd afge geven. Eenige dagen later vond in allen eenvoud de begraving plaats. Dienzelfden avond vertrok van Everdïn- gen weer naar huis. Inspecteur Lietsen had het niet langer verantwoord gevonden den rechercheur nog meer dagen aan zijn dienst te Julianastad te onttrekken, gezien de povere resultaten, die zijn onderzoek tot op dat tijd stip had opgeleverd. In zijn notitieboek schreeft hij alvorens te gaan slapen, het volgende; Zekeren J. A. Janssen, oud 58 jaar, over komt op 25 Juni te Julianastad een vreemd soortig ongeluk. Den bewaarder van het testament van ze- keu-en J. A. Janssen, oud 58 jaar, overkomt op 9 Juli eveneens een vreemdsoortig ongeluk, Deze laatste is zoogenaamd op reis en on vindbaar. Indien zijn huisbewaarder waar heid spreekt, was hij op 25 Juli ook reeds weg. Bestaat er verband tusschen deze beide feiten? Nah-Indra persoonlijk kan bij de gas- verstikking geen rol gespeeld hebben. Zij is den avond van den 8sten Juli in het circus en 's nachts tot minstens half zes in den niöj-gen van 9 Juli in haar pension geweest. Hiervan heb ik mij persoonlijk overtuigd. Hebben de gaatjes bij de grendels van de kelderdeur gediend om deze terug te schui ven? Zoo ja, hoe is dit dan gebeurd? Heeft Nah-Indra wellicht handlangers? Wat staat er in het testament van J. A. Janssen? Is dit eveneens onaangeroerd ge bleven? Na nog langen tijd te hebben gepeinsd, be-/ sloot hij in ieder geval den bewusten Notary te bezoeken, om hem eens uit te hooren. I HOOFDSTUK VIII. BIJ DEN NOTARIS. Reeds om even over negen den volgende^ morgen kreeg de heer Sierstra bezoek van de* politieman. De notaris ontving hem aanvankelijk eenigszins terughoudend, doch nadat hij ziel gelegitimeerd had, allerhoffelijkst en bood den inspecteur een plaats aan in een dej prachtige Mechelsche armstoelen, waarmed* het ruime kantoor weelderig was voorzien. Deze wachtte even met plaats nemen, tol dat zijn gastheer zich achter het geweldig* bureau-ministre had neergezet. De. bij ec* ernstig gesprek tusschen Nederlandsch* mannen blijkbaar onmisbare, sigaren waren weldra ontbrand en het onderhoud kon eeil aanvang nemen. In Tt kort bracht Lietsen den Notaris oj de hoogte met het doel van zijn komst, daar bij zorgvuldig alles verzwijgende, waarvan hij de geheimhouding tegen een ieder wen- schelijk achtte. Zoo vertelde hij niet van het ongeluk in da Brandeleerstraat en Nah-Indra, doch deed voorkomen als of hij om bijzondere dienstre- denen belang stelde In den persoon van Jans sen. Zooals de inspecteur reeds had voorzien, wist Notaris Sierstra niets officieels over het testament te vermelden. Het was hem geze geld en wel overhandigd en hij had het in de brandkast opgeborgen. Hij verklaard^ pertinent, dat het nog in geheel onge schonden staat in de kast lag. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9