De Londensche „Underground KORFBAL MAANDAG 15 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 LETTEREN EN KUNST HET MASKER. 'N GEFORCEERD HUWELIJK. Prachtig spel van Vera Bondam. In ,,'n Geraffineerd Huwelijk", het tooneel- spel van Edward Poor Montgomery, dat gis teravond in onzen Stadsschouwburg voor het eerst in Nederland werd opgevoerd, komt een scène tusschen twee vrouwen voor, waarin de eene vrouw aan de andere haar intiemste huwelijksleed biedt. In dit tooneel, dat werd gespeeld door Vera Bondam en Georgette Reyewsky, was het, of het voetlicht voor ons wegviel, en wij werden opgenomen in de intimiteit van een kamer, of wij bij Vera Bondam zelve waren en zij ons rechtstreeks haar zoo tragische confidentie deed. Daar stond op dat oogenblik voor ons geen actrice, die komedie speelde, het was geen tooneel meer, wij hoorden een vrouw, die ons haar diepste leed bekende Het spel van Vera Bondam was op dat oogenblik van een zoo groote innigheid, dat zij het leven zelve gaf. Is er eigenlijk voor een actrice grooter lof denkbaar? Vera Bondam heeft ons herhaal delijk ontroerd door de zuiverheid en warme innigheid van haar spel, zelden echter zoo zeer als gisteravond en het is wel zeker, dat het buitengewoon groote succes, hetwelk 'n Geforceerd Huwelijk hier bij de premiere mocht hebben, in de eerste plaats aan haar prachtig en ontroerend spel te danken is. Maar toch ook aan het stuk, dat vooral in de tweede helft uitstekende kwaliteiten vertoont. Het begin is niet het sterkste deel van dit tooneelspel. De wijze, waarop Violet Livingstone haar huwelijk met John Rocking- ham forceert, is nu niet bepaald geschikt om ons sympathie met deze jonge vrouw te doen krijgen en wij hebben neiging ook van 'n „geforceerd stuk" te spreken. Maar een maal deze opzet aanvaard en was het niet de oude Sarcey, die steeds betoogde, dat wij dit bij tooneelstukken altijd hadden te doen? hebben wij dit Engelsche stuk om zijn bouw, dialoog, spanning en climax der han deling. zeer kunnen waardeeren. Dat John Rockingham drie jaar volhardde in zijn koele houding tegenover Violet, terwijl zij in alle opzichten een zoo lieve, hartelijke echtgenoote voor hem was en hij haar blijk baar toch ook zeer als vrouw waardeerde, lijkt ons niet zeer waarschijnlijk en dit heeft de schrijver ook niet voldoende gemotiveerd, maar deze zwakheid van het stuk ligt geluk kig in een der pauzes.Wat daarna gebeurt en wij dus op de planken zien is verder heel logisch en zeer boeiend tooneel. En de schrijver had het geluk, dat Vera Bondam in de rol van Violet zijn stuk verdedigde en het pleit voor hem glansrijk won. Want met Vera Bondam in de hoofdrol vergaven wij Violet veel gemakkelijker haar daad van koele berekening in het begin en zij wist ons later door haar innig en vooral vrouwelijk spel zoo van de superioriteit als echtgenoote van deze Violet te overtuigen, dat zij de warme genegenheid tenslotte niet alleen van haai man, maar van heel de zaal veroverde. Zij droeg schitterend de overwinning weg, niet enkel voor zich zelve, maar ook voor den schrijver, wien zij aan een niet twijfelachtig succes hielp. Ook de verdere bezetting hielp daaraan mede. Ko Arnold! speelde John Rockingham met een prettige lichtheid in het begin daarbij zorgend dezen wel heel egoïstischen man niet al te antipathiek te maken later met een warmte, die echt menschelijk en na tuurlijk aandeed. John Gobau had als Kolonel Livingstone slechts een kleine rol, maar hij kreeg gele genheid tot een korte en sterke speelscène, die dank zij zijn prachtig ingetogen en voor naam spel volkomen slaagde. Ank van der Moer was als Violet's lichtzinnige zuster voor al in haar jonge liefde in het begin zeer goed. In het tweede deel was haar spel wat opzet telijk en nadrukkelijk, wat te meer trof naast het zoo volkomen natuurlijke, eenvoudige en overtuigend spel van Vera Bondam en Ko Ar- noldi. Hes Rijkenvan Rijk en Loes Meilis maak ten van hun kleine rollen twee juffrouwen uit de provincie, die aan politiek deden iets heel aardigs. Georgette Regowsky's ver dienste als Mary Johnson was, dat zij Vera Bondam steun gaf in haar groote scène door bescheiden en eenvoudig spel, waardoor de in timiteit van dit teere gesprek geen moment werd verstoord. Corry SchillerItaliaander was minder ge lukkig in de rol van Monica Paget, welke da me van haar wel wat te weinig distinctie en fond kreeg. Mary Smithuysen, Adr-i van Hees en Yard van Staalduynen hadden enkel de coratieve rolletjes. Ik schreef reeds, dat de bijval groot, bui tengewoon groot zelfs was. Het warme en enthousiaste applaus na verschillende tafe- reelen liet geen twijfel aan de stemming der zaal en aan het slot kwam schier geen eind aan de toejuichingen van het geestdriftige publiek zoodat het doek niet minder dan achtmaal omhoog moest. Hartelijk hopen wij voor de tooneelgroep Het Masker en vooral voor Vera Bondam en Ko Arnoldi dat het succes ook verder mag doorzetten Het zou volkomen verdiend zijn. Ten slotte nog- een woord van lof voor Ar- noldl's intelligente en artistieke regie en de bijzonder fraaie aankleeding telkens van het tooneel. J. B. SCHUIL. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging. DE DRAAIKOLK. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging heeft Zaterdag en Zondag in den Stads schouwburg te Amsterdam de eerste voorstel lingen gegeven van De Draaikolk van Noël Coward. Het is een nog al wrang stuk, dat de tragiek geeft van een wereldsche vrouw van 45, die met alle middelen strijd om vrouw van 45, die met alle middelen strijdt om slotte haar eigen zoon tegenover zich vindt. De handeling in het begin wat slepend, krijgt meer vaart in de tweede helft van 't stuk om in een hevige en lange scène a faire tusschen moeder en zoon te eindigen. Wilhelmina Duy- maer van Twist en Ben Royaards stonden hier als moeder en zoon tegenover elkaar en lieten niets na om aan de hevigheid van deze speelscène de volle 100 procent te geven. Georgette Hagedoorn gaf met merkwaardige scherpte en strakheid karakter aan de rol van een jong. koud en berekenend mondain meisje. Op stuk en opvoering komen wij later uit voerig terug. J. B. SCHUIL. HET TOONEEL CABARET—LOUIS DAVIDS. Wanneer Louis Davids optreedt, weet ik al van te voren, dat mijn avond goed zal zijn. Zoodra hij met zijn glunder gezicht voor het gordijn verschijnt, gaat mijn neus krullen en ben ik geheel één met de zaal, die hij reeds dadelijk met zijn opkomst verovert. Ik d'er breed uit voor zitten, in prettige afwach ting, geheel overtuigd, dat het een vroolijke avond zal worden. En zooals ik, zitten allen in de zaal. U moet op een avond van Davids eens om u heen kij ken. Deze wonderman toovert alle zorgen bij het publiek weg. Je ziet enkel vroolijke ge zichten van menschen. die innerlijk pret heb ben. Davids heeft zooals ook een Buzlau onmiddellijk het contact met de zaal en hij houdt dat tot het laatst toe. Wie causeert er in ons land zoo vlot. licht en amusant als hij? Davids is, nadat Plsuisse is gestorven, de eenige werkelijk geestige conferencier in ons land. Hoor hem den lof bezingen van de vrouw, zooals hij het gisteravond deed, luch tig, badineerend, railleerend, zonder ooit eeni ge nadrukkelijkheid. Het publiek is in één voortdurenden lach en Davids bereikt dat, zonder dat hij ook maar één moment grof of bas-komiek wordt. Zijn witzen zijn altijd van goed gehalte, zijn geestigheid is fijn, en hij weet. als geen ander komiek in ons land de beteekenis van de woorden: glissez! glissez' N'appuyez pas! In de lofrede op zijn vrouw een „non stop" vrouw, die altijd door praat, zóó zeer. dat zij het pas na 8 dagen zou merken, als haar man doof-stom zou zijn geworden is Davids bijvoorbeeld onbetaalbaar. Hoor, hoe hij op de opmerking van zijn vrouw, dat hij bij het kijken naar de mooie meisjes vergeet, dat hij getrouwd is, fijntjes repliceert: „Nee, dan denk ik er juist aan!" en hoe hij zegt: .Mijn vrouw is zoo bescheiden en spaarzaam, bescheiden in spaarzaamheid en spaarzaam in bescheidenheid!" E%e geestigheid van Davids gaat er onmiddellijk in. omdat hij ze steeds zoo raak en fiin lanceert. En wie zingt tn ons land zoo liedjes als hij, zoo sober en toch met zoo veel effect, zoo direct pakkend en inslaand? Werden de love- songs in vier talen en de „Zesdaagsche" niet juweeltjes van voordrachtkunst? En welk een daverend lachsucces had hij met zijn Arfcis- lied, waarin hij wel den climax van dwaas heid bereikt, als hij de giraffe, die het slatuintje van Trui's hoofd heeft geroofd, Frans Hals noemt. Het is voor andere artisten altijd min of meer riskant om na Louis Davids op te tre den, Zelfs Johan Kaart moest dit ondêrviiind?n1 toen hij na Davids als conferencier optrad en Mathieu van Eysden viel met zijn liedjes ge heel uit den toon en liet ons dubbel voelen, hoe uitzonderlijk, fijn en voornaam Davids1 kunst is. Johan Kaart was pas in volle kracht, boen hij als de „Schele" verscheen om zijn kind aan te geven, wat hij abusievelijk op het belasting, kantoor in plaats van bij den burgerlijken stand deed. Dat was kostelijk van Kaart door den drogen humor en zijn vermakelijke reac ties op de vragen van de belastinginspectrice. De Schets „Bijgeloof" kon ik minder waardee ren. De vrij flauwe en veel te veel aangedikte grappigheid hoorde meer in een revue dan in een cabaret van fijn gehalte thuis. Het over bekende „Drempeltje" door Jiohan Kaart en Corry Korevaar gespeeld en Muller van Corry Korevaar, Van Eijsden en Davids - pasten er veel beter in. Een sensationeel succes had een Duitse her. die voor de pa-uze"het publiek verstomd deed staan door verbluffende staaltjes van zakken rollen en aan het slot niet minder verbaasde door een proeve van zeldzame mnemotechniek, een zoo verrassend bewijs van geheugensterk te, dat de zaal terecht „paf" was. Als geheel dus e?n allergenoegeliikste avond, waarop wij Louis Davids' groote „Kleinkunst' weer zeer bewonderd hebben. Er was veel t>u- bliek in onzen Stadsschouwburg, er heerschte in de zaal één voortdurende prettige, gezellige stemming. J. B. SCHUIL. Tooneelvereeniging POSTAAL GENOEGEN. WILLY'S TROUWDAG. Het ligt in de natuur van den mensch, op zijn tijd eens iets anders te willen zijn dan men in het dagelijksch Jeven is. Derhalve is het begrijpelijk, dat zooveel in allerlei beroe pen vereenigde burgers gaarne tooneelspelen Merkwaardig echter is, dat de omgekeerde behoefte zich in mindere mate doet gelden Periodiek krijgen wij winkeliers, onder wijzers, fabrieks arbeiders, hoogere burger scholieren, politie-agenten, of post-ambtena- ren als acteurs te aanschouwen. Maar wij zouden het een zonderling schouwspel vinden zoo Jan Musch een innerlijken aandrang des harten volgend, op een goeden dag eens een wijk van een brievenbesteller overnam, Vera Bondam de kap van de telefoniste over de ooren trok en Annie van Ees achter 't loketje postzegels verkocht Vermoedelijk zou het deze dilettanten in 't postbedrijf ietwat onhandig afgaan en de echte beroepsmenschen zouden ze op allerlei fouten kunnen betrappen. Daarom mag men het tooneelspelen de postbeambten, evenmin kwalijk nemen, zoo zij bij hun liefhebberij het er niet zoo goed afbrengen als heusche ac teurs. Wie een kijkje genomen heeft bij de ver- tooning, welke de vereeniging Postaal Genoe- ;en Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg heeft gegeven, zal inmiddels kunnen verklaren, dat Jan Musch tevreden mag zijn, zoo hij met de brieventasch een even goed figuur maakt als deze postale acteurs met schmink en voetlicht hebben gedaan. Het was werkelijk een alleraardigste voorstelling. En men had een zeer toepasselijk stuk ge kozen. Het zal voor een brievenbesteller wel eens wat zuur zijn, dat hij een poststuk bij de deur mag afgeven, maar verder van den belang we kkenden inhoud van het door hem overhandigde en van de uitwerking, welke deze op de lezers heeft, niets bemerkt. De klucht, die de werkende leden van Postaal Genoegen ten beste hebben gege ven, toont welke gevolgen de komst van een brief kan hebben. Willy, die het verzegelde stuk openmaakt, verbleekt van schrik, wanneer hij leest, welk een ondeugende streek zijn neef en mede minnaar Ferry hem heeft geleverd. Ferry, die rijk is, belooft den met schulden beladen Willy, nu de lieftallige Elly aan dezen de voorkeur boven Ferry gegeven heeft, een bedrag van tien duizend mark, te incassee- ren nadat het jonge paar van de huwelijks reis terugkeert. Maaraan deze. gift is een voorwaarde erbonden. Willy mag in dien tijd zijn jeug dige echtgenoote geen kus geven, gezwegen van andere liefdesbetuigingen. En Elly mag van deze zaak niet op de hoogte worden ge steld. Ferry wijst hun gemeenschappelijken vriend Kurt aan, om dag en nacht op te let ten of Ferry de voorwaarde nakomt. Steeds moet hij met zijn kodak klaar staan, om den jongen echtgenoot op overtreding te betrap pen. Gelukt hem dit, dan zullen de tiendui zend mark, die Willy's neus dan voorbijgaan, voor hèm zijn. Het spreekt vanzelf, dat de gevolgen van deze zonderlinge transactie allervermakelijkst zijn. De toeschouwers hebben vap alle dwaze situaties dan ook ten volle genoten, waar toe het vlotte spel meewerkte. Postaal Genoegen heeft het voorrecht ge had. de regie te mogen laten verzorgen door den in dilettantenkringen als tooneelleider be kende heer G. H. Pollé Onder de spelers had de heer C. de Graaf als het koddige oude oompje de dankbaarste rol. Willy werd door den heer J. Prang, Elly door mevrouw H. J DelchambreZoet, Ferry door den heer M. A. P. de Hilster en Kurt door den heer F. H. Lansheer verpersoonlijkt. Mejuffrouw H. Pie- ke speelde voer dienstmeisje, mejuffrouw H. Schmöckel voor Elly's vriendin en de heeren G. Wijker en C. Toeset onderscheidenlijk voor officier van justitie en polltle-beambte. Het postaal genoegen werd met een dansje besloten. H. G. CANNEGIETER. Storm stoot boomen stuk. Over het algemeen weinig schade. Zondag was een stormdag. In Haarlem en omstreken hebben wij het zelf kunnen merken en vooral vannacht was het erg. Natuurlijk hebben enkele boomen weer het leven moeten laten en zijn gevallen als offer van een ster kere. Op de Oude Begraafplaats zijn er drie om gewaaid, en in de Fontêinlaan een, evenals in de Ripperdastraat, het Frederikspark. de Osta- destraat, de Prins Mauritslaan, op de binnen plaats van het Proveniershuis en bij het voor malige Brongebouw Een boom, een agent en twee bekeuringen. De boom op de Fonteinlaan heeft een auto bestuurder nog parten gespeeld. Een politie agent die er was geposteerd in afwachting dat de dienst van Hout en Plantsoenen het ob stakel van den weg had opgeruimd, waar schuwde door met een lantaren te zwaaien, den automobilist, een monteur uit Heemstede, die met groote vaart naderde. De chauffeur heeft blijkbaar niet begrepen wat er aan de hand was. althans hij reed te gen den boom op, vernielde zijn wagen, en ontving twee bekeuringen van den agent. Ten eerste omdat hij niet had gestopt, ten tweede omdat de wagen maar één lamp had, die brandde. De auto moest natuurlijk weggesleept worden. Fietser tegen den grond geworpen Een fietser, die niet tegen den wind op kon, werd door een rukwind van zijn fiets geslin gerd en kwam met een smak op straat terecht. Hij kreeg een wonde aan zijn hoofd. Een groote winkelruit van Vroom en Drees- mann aan de Gierstraat werd door den storm ingedrukt. Weinig schade in Bloemendaal. In Bloemendaal heeft de storm weinig schade aangericht: een boom aan den Brede- rodeweg en takken in de geheele gemeente. In Zandvoort gierde het over duinen en strand. De Noordelijke wind. die pas tegen den avond terugliep naar het Noordwesten,, bracht de zee in heftige beroering zonder het water hoog op te Jagen tegen de duinen. Zoover het oog reikte blonken de witte schuimkoppen der hooge golven, die op de banken met machtig geweld omsloegen, en een warrelige massa van vlokkig schuim vormden. Achter elkaar werden de witte schuimlijnen het strand opgeschoven, liepen terug en lava- men weer landwaarts. Wel was 't strand zacht en weinig geschikt om er te wandelen, doch 't was er nog beter dan boven op den boulevard. Beneden aan het strand was een frissche wind, die geen zand, doch alleen het zilte schuim van de golven meevoerde, een wind, die om onze ooren raasde en overstemd werd door de bulderende stem van de zee. Boven in de straten en tusschen de huizen is het ook de stem van den wind. die den bo ventoon voert, Daar giert en fluit hij om de hoeken der huizen, en langs de strak gespan nen draden van telefoon- en lichtnet met sner pende dissonanten, angstaanjagend, enervee rend; daar jaagt hij 't scherpe zand en 't schelpengruis met geweld voor zich uit. Wie niet op straat moet zijn kruipt in huis en zet zich bij den haard, waar bij elke felle wind vlaag de kolen even opglimmen en de ramen rammelen. Dan denkt men aan den zeeman, die bij zulk weer op zee is. De storm, die in den nacht in hevigheid toe nam en bij vlagen een zeer groote kracht ont- wkkelde heeft hier en daar eenige schade ver oorzaakt. Aan de Brederodestraat werd een hek neer- gesmakt; in de Marnixstraat werd een schuur tje uit elkaar gerukt, op verschillende plaat sen in het dorp veroorzaakte hij schade aan de dakbedekking. Bij zijn 50-jarig bestaan Enorme-verbeteringen sinds den bouw der ..Inner Circle". (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 11 October. Op straat zijn de stations van de Londensche ondergrond- sche spoorwegen o.a. te herkennen aan de letters UndergrounD op de gevels, de U en de D groot en de tusschenliggende letters klein. Soms zijn de letters horizontaal plaatst, soms verticaal. Ze zijn veelal wit op een blauwen achtergrond en in den avond vanbinnen uit of van buiten af helder ver licht. De Underground is een instelling waar op de Londenaars terecht trotsch zijn. Niets gelijksoortigs in de gansche wereld kan de vergelijking er mee doorstaan. De grootste stad van de wereld heeft de bewonderen- waardigste ondergrondsche treinen van de wereld. Ze heeft ze ook hard noodig voor haar bestaan. Zooals uw leven niet kan function- neer zonder bloed stuwend door de aderen, zoo zou het leven van Londen niet kunnen functionneeren zonder treinen stuwend door de tunnels. Het begin van het wonder van de Under ground gaat precies een halve eeuw terug. Op 1 October 1884 kwam de Inner Circle gereed. Het was de eerste ondergrondsche spoorweg van de wereld. Reeds een kwart eeuw voor dien tijd had de zoowel toen als nu meest voortvarende spoorwegmaatschappij van Engeland, de Great Western, het wen- schelijk geoordeeld een treinverbinding te hebben tusschen de City en het in West- Londen gelegen eindstation van de maat schappij, Paddington. Men kon zich geen weg banen door de huizenzee en men be sloot daarom den spoorweg even onder het straatoppervlak te leggen. Dat was ..under ground". Het werk duurde 2 1/2 jaar en men vergeleek het met een ingewikkelde chirur gische operatie, omdat men door een laby rinth van riolen, gas- en waterleidingen moest gaan. Toen het gelukt was kwam men op het idee de sectie in het Oosten en Westen om 'te buigen en de twee punten, Kensing ton in het Westen en Aldgate in het Oosten, te verbinden door een lijn langs den Theems onder den noordelijken oever. Zoo zou men een ceintuurbaan krijgen om het centrum van de stad. Voor men zoo ver was, had men bergen openbaar verzet moeten overwinnen. Predikanten lieten hun stemmen hooren in de kerken tegen dit onmenschelijk gewroet in den schoot der aarde; het moest aan de mollen worden overgelaten. Velen vreesden dat er ongelukken moesten komen van de constructie van reusachtige steenen tunnels onder den grond. Men voor spelde dat het gewicht van het verkeer op straat dit drieste werk van menschenhanden ineen zou doen storten en dat de bewoners van naburige huizen zouden worden ver giftigd door de zwaveldampen die uit' de tunnels zouden rijzen. Maar op 6 October 1884 werd de Inner Circle voor het publiek opengesteld. Een reis op dezen spoorweg was een hachelijk avontuur, en de reiziger keerde half verdoofd en half bedwelmd door wolken rook en met roet dik op zijn gezicht, naar de straat der verlossing terug. De Inner Circle heette toen de Vulkaanlijn en kon zich eerst van dien naam bevrijden toen de zindelijke elec. triciteit kolen en stoom had vervangen. Vijftig jaar geleden was het bouwen van een spoorweg als de Inner Circle een ontzag wekkend werk en hat resultaat een van de wonderen van de wereld. In dezen tijd zou het voor de ingenieurs, die inmiddels de diep liggende „tubes" hebben gebouwd, een peul schilletje zijn. De Inner Circle en de Dis trict Railway, die slechts enkele meters onder het straatoppervlak liggen en die men bijv. op de Embankment onder de voeten kan hooren rollen, zijn ouderwetsch vergeleken bij de buisspoorwegen met hun voortreffelijke ventilatie, hun gestroomlijnde rijtuigen met automatisch sluitende deuren, opgewekt, en soms „jazzig" geschilderde en gestoffeerde interieur. Het tubesteLsel is up-to-date tot de jongste minuut toe, verrast zijn reizigers bijna eiken nieuwen dag met iets nieuws en verschaft de genoegens van een Lunapark voor niets of voor een penny ticket aan boeren, burgers en buitenlui. De escalatoren zijn niet alleen een vreugde voor beenen, die niet van trappen klimmen houden, maar ook een lust voor oogen die plezier hebben in de aanschouwing van prachtig gepolitoerd hout en interessante affices, gezet in lijst en achter glas. De vreemdeling, die wil leeren kennen wat er in Londen te koop is aan bioscoop- en schouwburggenoegen, aan eten en drinken, en de vreemdelinge, die adressen wil weten voor de vaardigste schoenen, de fijnste kousen en het buigzaamst corset be hoeven slechts af te dalen per rollende trap naa.r een ondergrondsch tube-perron, of er uit op te stijgen, om al stijgende of al dalende alle kennis van dezen aard te kun nen opdoen. En de directie van de Under ground, die zelf in haar aantrekkelijke aan plakbiljetten een voorbeeld geeft van goe den smaak in reclame, is er borg voor dat de kennis op de aangenaamste wijze is verkre gen. De voorhallen van de moderne stations en bijna alle tube-stations zijn de laatste jaren gemoderniseerd zijn plaatsen van het levendigst vertier, waar groote maga zijnen hun helder verlichte etalages hebben, waar de kaartjes-automaten (er zijn er bij die zoo ge geen pennies of sixpences hebt. u geld teruggeven van een shilling-, een twee shilling- of een 212 shillingstuk) tikken en rinkelen en waar men op een geïllumineerde plaat kan zien „how they run" (hoe de treinen zich voortbewegen en waar ze zijn overal diep onder den Londenschen grond). Vijftig jaren hebben ontwikkeling en ver betering gebracht in ondergrondsche reizen, die een voorgaand geslacht als ongeloofeiijk zouden hebben getroffen. De luttele helden die blank naar de eerste treinen van de in ner Circle afdaalden en als schoorsteen vegers terugkeerden naar het trottoir waren de pioniers van een vervoerstelsel, dat thans millioenen per dag in beweging zet en bin nen korten tijd van uiterst noord naar uiterst west, van de verste oostelijke naar de verste westelijken punten van de stad verplaatst met een maximum van gerief en in versche en schoone lucht. A. K. VAN R. NED. KORFBALBOND. Osno. Gespeeld Zondag 14 October: O.S.N.O.— Sport Vereent 2: niet gespeeld. Te spelen Zondag 21 October: Oosterkwar tier 2—O.S.N.O. op het terrein speeltuin Zo- mervaart, 10 uur. Oefenen; 's Zaterdags 2—4.30, De uitslagen. Eerste klasse West Noord-Holland Koog ZaandijkD V. D. 51 OlympiaSportief 23 SwiftBlauw Wit 33 WesterkwartierD. T. V. 63 Tweede klasse West Noord-Holland Afdeeling A. Amsterdam ZuidWester kwartier 2 0—3 AjaxVolharding 13 D. E. D.—Z. K. V. 8—5 Afd B. Blauw Wit 2—Kattenburg 34 Luto—Eendracht 3 VestaRohda 41 Afd. C. D.D.V.D.T.V. 2 6—2 OosterparkHercules 33 Derde klasse West Noord-Holland Afd A. Sportief 2—D D. V. 5—2 Sport VereentHercules 2 01 Afd B. ConcordiaAnimo 62 The Haarlem BoysWesterkwartier 3 24 OosterkwartierHaarlem 2 (20) Het spel wordt zeer belemmerd door den sterken wind Oosterkwartier speelt eerst met wind mee. Door goed middenvakwerk is zij voor de rust overwegend meer in den aanval, hetgeen tot uitdrukking komt in twee goede doelpunten (2—0). Hiermede komt rust. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Haarlem valt nu iets meer aan. Er wordt aan beide kanten veel geschoten, doch geen bal treft doel. Als de scheidsrechter einde blaast, is de stand nog steeds 20 voor Oosterkwartier. ConcordiaAnimo (62) Op een zeer glad terrein werd deze wed strijd in de beste verstandhouding gespeeld. Animo speelt eerst tegen den sterken wind in en is in 't veld iets minder sterk dan haar tegenpartij. Als de bal voor de eerste maal in den Animo-aanval komt, wordt gestaakt voor een fiksche regenbui. Bij de hervatting levert de eerste Animo- aanval direct een doelpunt op als H. Bosch zich goed vrij plaatst en den bal op de juiste wijze krijgt toegespeeld. Concordia is dan in het veld sterker, doch voorlooplg houdt de Anlmo-verdediging stand. Door een misverstand weet Concordia gelijk te maken, om kort na de vakwisseling de lei ding te nemen. Animo pakt dan wat beter aan. en hoewel de wind zeer hinderlijk is, wordt toch de aanval meermalen aan het werk gezet. Nog voor de rust weet R. Kruger zich keurig vrij te spelen en zijn kans te be nutten (22). Kort na de rust maakt een Concordia-heer van achter den paal het derde doelpunt: de zelfde heer maakt van een algemeene verwar ring in de Animo-verdediging gebruik om den stand op 4—2 te brengen. Ondanks den tegenwind was Concordia vrijwel voortdurend in den aanval; ook bij de enkele aanvallen van Animo zat het niet mee. Een vér schot van H. Bosch sprong uit de mand. Concordia wist den eindstand tot 62 op te voeren. HAARL. KORFBALBOND. Aurora. Gespeeld In camp. verband: Zaterdag 13 Oct.: Adsp. AnimoAurora Adsp. 36 Adsp. Aurora BAdsp. Meerlebosch 015 Vriendschappelijk Aurora 2—D. S. V. 2 1—0 Aurora Adsp.D. S. V. Adsp. 20 Voor de competitie. Aurora 1Tempo 1 04 Te spelen; Zondag 21 Oct.: Zeemeeuwen 1Aurora 2 10 uur D. S. V. 2Aurora 3 2 uur Adsp. Afd. A. Zaterdag 20 Oct.; Aurora AFlora Af. B.: Aurora BS. V. adsp. B Zaterdag 35 trainen. Tempo. Zondag gespeeld: Aurora ITempo I 40. Zondag 21 October te spelen: Tempo I—Sport Vereent III, terrein Noorder sportpark. Aanvang 2 uur. T. H. B. IITempo II, terrein Sportpark Heemstede. Vertrek Schoterboschplein 1 uur n.m. Oefenen Zaterdags van 24.30 uur. Ons Genoegen. Uitslagen competitiewedstrijden: le klas: H. K. B.: Flora I tegen O. G. I: 32 2e klasse B: S. V. 3—O. G. II 0-4. 3e klasse A: O. G. Ill—S. V. V 3—0. Adspirantencombinatle: afd. B: Ooster- Kwartier bO. G. 08. In verband met de revueopvoering is voor de volgende week slechts één wedstrijd vast gesteld, nl.: Oosterkwartier 3O. G. 2 om 2 uur. AUTOMOBILISME De Herfsttocht der K. N. A. C. 146 INSCHRIJVINGEN! Dat het met de belangstelling voor den jaarlijkschen herfsttocht der KN.A.C. cres cendo gaat moge blijken uit het feit, dat zich voor den a.s. rit die in den nacht van Zaterdag 20 op Zondag 21 October zal wor den gehouden, niet minder dan 146 deelne mers opgaven, een aantal, dat tot nu toe- nimmer is bereikt De start, zoowel voor de deelnemers In de nieuwelingen-klasse als voor de meer geroutl- neerden zal Zaterdag 20 dezer van 19 uur af te Zeist bij Hotel de Hermitage plats vinden. De aankomst is bepaald op Schiphol. De eerste deelnemers aldaar te 7 uur 's morgens verwacht. In den loop van den ochtend zullen op Schiphol de instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool eenige vluchten onderne men, terwijl de K1.M. gelegenheid geeft, de luchthaven te bezichtigen en rondvluchten boven Amsterdam te maken. In het Clublokaal van de K.N.A.C. in het Amstel Hotel te Amsterdam zal te twaalf uur de uitslag bekend worden gemaakt; dan zal tevens de uitreiking plaats hebben van de plaquettes aan de deelnemers der do de iK.N.A.C. ingesteld toertochten in binr..i- en buitenland,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3