Naar Melbourne! VL00TBESPREKINCEN. Hei Betotiftiiksie 52e Jaargang No. 15741 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageiï Woensdag 17 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 October. Een Afgekeurde Film. De veelbesproken film van den moord op koning Alexander en minister Barthou is door de Centrale Filmkeuring bij herhaling afgewezen. Coupures, erin aangebracht, heb ben ook niet kunnen baten. Het Nederlandsche publiek zal deze film niet te zien krijgen. Nu, ik gelqof dat dat maar goed is ook. In allerlei dubieuze gevallen kan men nog iets goeds voor een film aanvoeren: artistieke waarde, instructieve waarde, soms preventieve waarde. Maar wat er vóór een vertooning als deze te zeggen zou zijn kan ik mij met geen mogelijkheid voorstellen. Behalve dan natuurlijk de handelswaarde van het ding. De massa is dol op sensatie, en er is niet de minste twijfel aan dat de bioscopen tjokvol gezeten zouden hebben om dit nu eens precies te zien. De officiëele ontvangst van den ko ning in de Vieux Port te Marseille was ook opgenomen, zoodat men het volle contrast zou hebben kunnen aanschouwen: eerst een glimlachende vorst, temidden van vlaggen en bloemfestoenen door buigende hoogwaardig- heidsbekleeders onder luid gejuich en „Vive le Roi" 's van de menigte begroetenkele mi nuten later een bebloede ongelukkige met verwrongen gelaatstrekken, achterover lig gend in de kussens van de auto en worstelend met den doodWelk een sensatie, niet waar?welk een gelegenheid om te grie zelen Nu men dit in ons land verbiedt, ofschoon men het in verscheidene andere landen toe laat niet in Frankrijk, waar de film even eens verboden is kunnen wij er ons over verheugen dat men bij de Centrale Film keuring zooveel goeden smaak bezit dat zij Nederland belet, zich met een dergelijke ver tooning te blameeren. Zeer velen, die een eigen oordeel durven hebben en niet domweg achter sensaties aanloopen, zouden de opvoe ring van zulk een film beschouwd hebben als een grove inbreuk op den eerbied, dien men aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de beestachtige misdaad verschuldigd is, als een treurig gebrek aan goeden smaak en als een gevaarlijke speculatie op de laagste instincten van de massa. Die dingen zijn ver hoedlaten we ervoor zorgen dat we ze blijven verhoeden. Het is een gevaarlijke zaak vooral in tijden als deze. nu met vele moei- zaam-verworven cultureele begrippen zoo achteloos wordt omgesprongen en allerlei „affaires" en ontstane misstanden feen ellen- digen invloed doen gelden, maar er valt nog heel wat te redden v n de beschaving. De pers, ongecensureerd als zij gelukkig in ons land is en blijft, heeft ten deze een zeer belangrijke en verantwoordelijke taak. Be houdens enkele uitzonderingen wordt die zeer wel gevoeld en vervuld. Wie ook maar eenigs- zins op de hoogte is van de velerlei grove smakeloosheden die vooral in Engelsche, Fransche en Amerikaansche populaire dag bladen en weekbladen voorkomen weet met een, hoe de Nederlandsche pers zich aan deze „invloeden van buiten" heeft weten te ont trekken. De eenvoudige krantenlezer in ons land heeft er geen flauw begrip van wat aan zijns gelijke in vele andere landen in den grofsten en lawaaiïgsten vorm wordt opge- discht. Boor menschen die de pers in andere landen ook kennen, door regeeringsautori- tenten bv., is vaak met erkentelijkheid ge sproken en geschreven over de distinctie van de Nederlandsche pers. Die distinctie is zeker een kostbaar bezit nu meer dan ooit, nu zij veel verruwing en cultuurbederf kan tegen houden. Maar ook op ander gebied dient men haar te handhaven, zooals thans de Centrale Filmkeuring dat door een zeer verstandig be sluit heeft gedaan. Het is gemakkelijk om maar critiekloos te blijven tegenover alles, waaraan op de een of andere manier wat te verdienen is. Het is voor velen moeilijk om de eischen van den goeden smaak te handha ven bij de kans op een voordeelig zaakje. Ge lukkig bezitten wij in ons land de gezonde basis, waarop zekere eischen der beschaving gegrondvest zijn en stand kunnen houden. Goed Nieuws. Opleving in het Amerikaansche zakenleven. Uit Washington, 16 October: Eugene Black, die vroeger leider is geweest van de Federal Reserve Bank heeft vandaag op het Witte Huis tijdens een conferentie met president Roosevelt verklaard, dat er een verbetering is ingetreden in het zakenleven, in het bijzon der in de Zuidelijke en Centrale Staten. Black, die thans gouverneur is van de At lanta Federal Reserve Board zeide voorts, dat een onderzoek in negen staten heeft uitge wezen. dat er overvloedig crediet is te ver krijgen voor den landbouw en kleine en groo te handelstransacties. De vroegere senator voor Oklahoma. Owen, de leider van de Sound Money League is van daag in het Witte Huis op audiëntie geweest Hij heeft aangedrongen op regeeringscontrole bij de uitbreiding van de credietverleening. Deze controle zou kunnen worden uitgeoefend door een federale instantie. ONRECHTMATIG STEUN ONTVANGEN. Tegen den transporfcarbeder J. S. is een aan klacht ingediend op grond, dat hij gedurende eenigen tijd onrechtmatig steun heeft ontvan gen dcor als werklcos te stempelen terwijl j hij werk had en voorts wegens het verzwijgen van verdienste en het plaatsen van een an- dermans handteekening. Daar staan zij op 't Engelsche vliegveld gereed, Om strakjes naar Melbourne te zweven, Weer sneller, dan iemand het voor hen ooit deed, Door zware motoren gedreven. De jonge piloten, vol rustige kracht, Ontleend aan een jeugdig vertrouwen, De bloem van het nieuwe sportieve geslacht. Meest mannen, ook enkele vrouwen. Daar zijn zij, de stuurlui ter luchtige vaart, Een vroolijke lach om de lippen, Gereed, om naar d' andren kant van de aard. Zoo even naar Melbourne te wippen. Er dreigen gevaren, dat weten zij wel, Zij zullen die blijde trotseéren, Het is hun beroep, maar het is ook hun spel, Waarin men iets groots kan presteeren. Ook vliegende Hollanders hoor en er ibij, Wij zullen hen volgen in spanning. Wii zijn in gedachten ook van de partij, Zoo hoopvol als beider bemanning Wij eeren hun vliegkunst, hun jeugdige kracht, Den durf. waarmee zij in de lucht gaan. Merkwaardig de helden van 't huidig geslacht. Zijn zij, diehet snelst op de vlucht gaan. P. GASUS. De N. Z. H. T. M. Directie kondigt 10% loons verlaging aan. En vervanging van conducteurs door goedkoopere krachten. Wij ontvingen van de directie der N. Z. H. T. M. het volgende communiqué: De gebruikelijke driemaandelijksche confe rentie met de vakorganisaties werd Dinsdag middag. IS dezer in het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij aan de Leidschevaart te Haarlem gehouden. Alvorens met de bespreking van de agenda punten te beginnen, gaf de directeur een uit voerige uiteenzetting omtrent den geldelijken toestand der Maatschappij en omtrent de noodzakelijke maatregelen, die in verband met dien toestand met ingang van 1 Januari 1935 getroffen moeten worden. Nadat de directeur omtrent enkele punten desgevraagd nadere toelichtingen had gegeven, werd be sloten om de besprekingen voort te zetten in een buitengewone conferentie, die daartoe» - zal worden gehouden op Dinsdag 6 Novem ber e.k. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de directie, om in het reglement van het Pensioenfonds de bepaling op te nemen, dat het weduwepensioen wordt uitgekeerd tot het tijdstip, waarop de pensioentrekkende na het verstrijken van een termijn van negen maan den na het overlijden van haar echtgenoot (opnieuw) moeder is geworden. Na ampele besprekingen werd overeengekomen, om in overeenstemming met het voorstel van de Commissie van Bijstand de bepaling omtrent het concubinaat op te nemen, zooals deze thans in de Burgerlijke Pensioenwet voor komt. De toepassing van de verlofregeling in Waterland gedurende dezen zomer kwam vervolgens aan de orde; de te dezer zake ge houden besprekingen hadden tot resultaat, dat de directie zich bereid verklaarde te overwegen, om vasthoudende aan de rege ling omtrent de zomerperiode vrije keuze te laten ten opzichte van de overige jaar- tijdvakken. De directie kon geen toezegging doen, om aan het onderhoudspersoneel van de auto PIERRE LAVAL, minister in het Fransche kabinet en Louis Rollin, aie de portefeuille van xoiomen van hem overneemt. bussen in afwijking van de bestaande rege ling blauwe werkpakken vanwege de Maat schappij te verstrekken. Na behandeling van een persoonlijke aan gelegenheid en na de gebruikelijke rondvraag sloot de directie de bijeenkomst. Nadere mededeelingen der Directie. Door de directie werd omtrent den finan- cieelen toestand der Maatschappij het vol gende medegedeeld: Verwacht exploitatie-overschot 1934 f 520.000.— Vaste lasten (rente en afschrijving),,880.000. Te kort 1934 f 360.000.— In 1935 wordt geschat een achteruitgang dezed inkomsten t.o.v. 1934 van 8 pet. (In 1934 zal de achteruitgang t.o.v. 1933 on geveer 11 pet. bedragen). De inkomsten zullen in 1935 dus naar schatting f 275.000 daler» en het tekort met dit bedrag toenemen tot f 635.000. Ter dekking van dit tekort zal moeten wor den overgegaan: le. Tot loonsverlaging van 10 pet. 2e. Omstelling van het bedrijf tot een be drijf waarin ook vele goedkoopere werkkrach ten te werk worden gesteld. Hierbij wordt ge dacht aan vervanging van conducteurs door jonge krachten van 18 tot 23 jaar. Geheele afschaffing van conducteurs, zooals bij enke le Gemeentebedrijven doorgevoerd, is voor het bedrijf der N.Z.H. niet mogelijk en wordt ook niet wenschelijk geacht. 3o. Verlaging van stroom- en andere Kos ten der exploitatie. 4e. Verlaging der vaste lasten. Het bedrag der loonen door de N.Z.H. ir 1934 uitgekeerd bedraagt rond f 1.810.000. De maatregelen onder 1 genoemd, beteekent dis een verlaging der exploitatiekosten net f 180.000. Een groot deel van het te dekken tekort zal derhalve door de onder 2 t/m 4 genoemde maatregelen gevonden worden. Maatregel 2 zal slechts geleidelijk kunnen worden doorgevoerd en dus ook geleidelijk zijn uitwerking kunnen doen gevoelen. Voor de doorvoering van de maatregelen 3 en 4 is de medewerking van derden noodig. Sportfondsenbad. Gedenksteen Dr. W. E. Merens. Op Zaterdag 20 October, des middags drie uur, zal in het in aanbouw zijnde Sportfond senbad alhier een steen worden geplaatst ter nagedachtenis van Dr. W. E. Merens. Het leggen van den steen zal geschieden door Me vrouw E. W. MerensJoekes. Het echtpaar Mollison—Johnson, dat deelneemt aan de Londen— race, op het vliegveld Mildenhall, waar gestart wordt. Vooruitzichten natuurlijk weer slecht. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 15 October. De reizende gezant van dë Vereenigde Sta ten, Norman Davis, en de Japansche admiraal Yamamoto worden deze week in Londen ver wacht. Zij moeten met vertegenwoordigers van de Britsche regeering inleidende bespre kingen houden voor de vlootconferentie welke het volgend jaar bijeen moet komen. Het is niet de eerste maal dat men elkaar over dit onderwerp polst. Vroeger polsen is niet erg gelukkig geweest in den uitslag. Daarom moet blijmoedigheid, wat deze nieuwe besprekingen betreft, geremd blijven. De kwestie die tot heden de meeste wrijving heeft veroorzaakt het verlangen van Japar. de bestaande sterkteverhouding van 5:5:3 voor Engeland, Amerika en Japan te herzien is nog zelfs niet aan een begin van oplos sing. Japan wil pariteit. In belanghebbende kringen heerscht het gevoelen dat Japan niet staat op de praktijk dezer pariteit indien ze slechts in theorie wordt erkend. Maar zeker is dat Japan wat zijn vlootmacht betreft dich ter bij de sterkte van Groot-Brittannië en die van de Vereenigde Staten wij komen dan het thans is. Achter het Japansch verlangen naar vloot-pariteit staan nationale trots en natio nale zelfbewustheid. De wereld moet weten en beseffen, zoo is ten naastenbij de gedachte gang van een nationalistisch erg wakker ge worden Japan, dat het land van de Rijzende Zon niet alleen een groote mogendheid b maar even groot als de grootste. Men kan e' het land niet hard om vallen. Er is geen lanc dat steenen naar Japan kan werpen op dr rechtvaardiging, dat het in nationalistische: eigendunk zonder zonden is. Van de Amerikanen wordt verwacht dat z' zullen voorstellen de bestaande verdragen tc verlengen, een voorstel dat de Japanners zon der omhaal zullen verwerpen. In de bespre kingen vooraf zal men dus een middenweg moeten zoeken of, zooals de gelegenheidsterm luidt een compromis moeten vinden. De eischen van zulk een compromis zijn dat Ja pansche zelfbewustheid onaangetast blijft en dat Amerika en Groot-Brittannië geen vrees behoeven te koesteren voor de strategische positie in den Grooten Oceaan. Dan kunnen uiteraard verder punten van verschil worden verwacht over kleinigheden De marine-staf van het eene land heeft maat staven voor de bepaling van gevechtswaarde van schepen die langer of korter zijn dan de maatstaven van den marine-staf van het an dere land. De „yard stick" is dus alsnog van rubber. Pogingen, indertijd ondernomen om een standaard-maat voor krachtmeting van vloten vast te stellen, zijn naar men weet te- vergeefsch gebleven. Is er dus weinig reden hoopvol gestemd te zyn ten aanzien van den afloop der bespre kingen, aan den anderen kant moet men ver wachten dat men alsnog liever een vergelijk heeft dan een mislukking die zou kunnen lei den tot ongebreidelde zee-bewapening, aan gespoord door wedijver onder elkaar in het verkrijgen van de sterkste zeemacht. BELGISCHE REGEERING KOMT DEN MIDDENSTAND TE HULP. BRUSSEL, 17 October (V.D.) Het Bel gische staatsblad publiceert eenige regee- ringsbesluiten, waarbij verschillende speciale maatregelen ter verlichting van de moeilijk heden van den middenstand. Oa. zullen de coöperaties, die tot nog toe een bevoorrechte positie hebben ingenomen aangezien zij waren vrijgesteld van bedrijfs belastingen. die de particuliere midden - standSbedrijven, waartegen zij concurreer den, hadden te betalen, voortaan aan dezelf de belasting onderworpen zijn. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. LEMMER, 17 October (V.D.) Heden morgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij 'van J. Mast te Nieuw-Echten. De boerderij met inventaris, benevens een groote partij hooi verbrandde geheel. Niets kon worden gered. De bewoners slaagden er in het huis tijdig te verlaten. De schade wordt door verzekering gedekt. Vingerafdrukken hebben bewezen, dat Kale- men-Georgicff een bekend Macedonisch terrorist moet zijn. pag. 4 De Duitsche rijksministers zijn opnieuw be- eedigd. pag. 4 De Tweede Kamer heeft de besprekingen ge opend over het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen besmetting door leer krachten. pag. 3 De directe belastingen zijn over dc maand September onder de raming gebleven. pag. 3 Het conflict met de bloemenventers aan de Amsterdamsche veiling is nog niet opgelost. pag. 3 De heer Gerhard zal na de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1935 niet in de Staten terugkeeren. pag. 1 Wat in 3 jaar te Haarlem op onderwijs be- zunigd is. pag. 1 De directie der N. Z- H. T. M. kondigt 10 pet. loonsverlaging aan. pag. 1 De vierde partij om het wereldkampioenschap dammen is remise geworden. pag 8 Rie Mastenbroek vestigt een nieuw Neder- landsch record. pag. 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een afgekeurde film. pag 1 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. pag 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Londensche autotentoonstelling. pag. 4 Van onzen correspondent te Parijs: De dood van Raymond Poincaré. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Vloot- besprekingen. pag- 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Sigaren, sigaretten, ta bak. pag. 9 J. B. Schuil: De Draaikolk. pag. 9 K. de Jong: Eerste concert der Haarlemsche Bachvereeniging. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 8 De heer Gerhard verlaat de Staten. Naar wij vernemen, zal de heer A. H. Gerhard, lid van Gedeputeerde Staten Noord Holland, na de ver kiezingen voor de Pro vinciale Staten van 1935 .tiet in de Staten terug keeren. Met het oog op zijn 'eeftijd voelt cle heer Ger hard zich genoopt zich niet wederom beschikbaar te stellen, noch voor de functie van Gedeputeerde noch voor een Statenzetel. De Haarlemsche financiën. Wat in 3 jaar op Onderwijs bezuinigd is. Wij hebben de door B en W. van Haarlem ingediende gemeentebegrooting voor 1935 ver geleken bij de gemeenterekening over 1932, om daaruit de gegevens te putten voor een vergelijking wat de kosten van het onderwijs betreft. Daaruit blijkt dat in die 3 jaar heel wat op onderwijs bezuinigd is. De vergelijking is wat de onderdeelen aan gaat aldus: 1935 1932 Openb. lager onderwijs f 295 156 378.547 vervolg onderw. 8.149 41.331 uitgebreid l.o. 50 862 76 818 buitengewoon l.O. 56 849 62.873 voorbereidend o. 57.763 91.807 Bijz. lager onderwijs 461 614 45? 867 vervolgonderwijs 4.900 13.791 uitgebreid l.o. 45.523 31.584 buitengewoon l.o. 19.925 19.181 voorbereidend o 69,170 130 456 L.O. andere kosten 44.611 56.338 Middelbaar Onderwijs 315.896 428.956 Hooger Onderwijs 44.384 83.949 Nijverheidsonderwijs 99.443 97.020 Totaal 1 574 245 1 955 618 In drie jaar zijn de kosten voor zoover het de gemeentefinanciën betreft) met f 381.373 gedaald. De vergelijking toont aan, dat vrijwel alle posten verminderd zijn. De kosten voor de gemeente van het bijzonder lager onderwijs zijn gestegen, maar daarbij moet rekening gehouden worden met de vermeerdering van het aantal leerlingen op de bijzondere scholon. Vergeleken bij 1934 znn de kosten voor i\?t bijzonder l.o. wel gedaald want voo- di' --.r waren de uitgaven geraamd op f 4?' "76 'dus ongeveer 10.000 hooger dan voor 1935). De kosten van het Middelbaar onderwijs •ijn met 113 060 verminderd, die van het voorbereidend Hooger Onderwijs (Gymna sium) met 39.565. Het Nijverheidsonderwijs kost 2.223 meer dan 3 jaar geleden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1