WEILL ZOON DE BILT HEDEN GEËTALEERD BARTELJORISSTRAAT 26—28 WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Petitionnement inzake werkloosheid. De eerste resultaten. Men meldt ons: Dinsdagavond trokken de huisbezoekers er voor het eerst op uit. De oogst van dezen eersten avond was niet slecht. On danks het zeer slechte weer. trokken onze huisbezoekers er op uit en verzamelden pl.m. 4500 handteekeningen. Het Petitionnement wordt bij het publiek goed ontvangen. Onze Bloembollencultuur. Bemoedigende cijfers. meldt: Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 745.4 m.M. te Segdisfjord. en voorspelt: Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft o.m. dat uit de statistiek der uit- voercljfers blijkt, dat de totaal-uitvoer over de eerste 9 maanden van dit jaar bijkans 39 millioen K G. is. ter waarde van circa 19.5 millioen gulden, dus 3.7 millioen K.G. en 3.4 millioen gulden meer dan in de eerste 9 maanden van het vorig jaar. In Augustus 1.1. was de uitvoer 5 1,2 millioen K.G. en 3.2 millioen gulden hooger dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Wanneer men nu bedenkt, dat van de drie gelangrijkste maanden van den export, in welke samen elk jaar 80 a 90 pet. van onzen uitvoer -plaats vindt (en die van de hoofdartikelen nagenoeg geheel, October de maand is, waarin nog het minst wordt ver. scheept (vorig jaar ca. 4.6 millioen K.G.), dan kan met een gerust hart gezegd worden, dat ten aanzien van de uitgevoerde hoeveelheid dit jaar een voorsprong op den uitvoer te zien zal geven, vergeleken met vorig jaar. "Wat de waarde betreft, is deze voorsprong reeds na negen maanden bereikt! Immers de waarde van den uitvoer bedroeg tot en met September reeds haast f 19.5 millioen, terwijl de totale jaaruitvoer in 1933 een waar de van nog geen 19.4 millioen gulden ver tegenwoordigde. Nadat vorig jaar de geëxporteerde hoe veelheid in vergelijking met de jaren daar voor was teruggeloopen tengevolge van de saneeringsmaatregelen, waardoor allerlei mm der gewenschte transacties uitvloeisel van de overproductie onmogelijk werden gemaakt is de ontwikkeling, die de cijfers van de eerste drie kwartalen van dit jaar te zien geven, gunstig te noemen. Zonder dat toch dergelijke uitvloeisels van overproductie weer voorkwamen, zullen menschelijkerwijs ge sproken de uitvoercijfers dit jaar een stijging van de geexporteerde hoeveelheid te Eien geven en een nog belangrijker stijging van de waarde da,arvan, het laatste, doordat de normprijs voor uitgevoerde zendingen hooger kon worden gesteld. De nauwkeurige cijfers betreffende den uitvoer in September 1934 en JanuariSep tember 1934, vergeleken met 1933, zijn de volgende: September 1934 20.931.015 K.G. f 10.552.774 September 1933 22.702.120 K.G. f 10.358.386 JanuariSept. 1934 38.961.417 K.G. f 19.489.992 1 Januari—Sept. 1933 35.284.060 K.G. f 16.066.819 De export naar de groep Engeland, nog al tijd het belangrijkste afzetgebied voor bloem bollen, is in September 1.8 mililoen K.G. achtergebleven bij September 1933. In Augustus is er 3.2 millioen K.G. méér heen verscheept dan in Augustus 1933, zoodat de achteruitgang in de Septembermaand al leen toe te schrijven is aan een vroegere ver zending der bollen dan vorig jaar. Ook naar Amerika is in September iets minder uitgevoerd dan in 1933. maar ook t.a.v. dit afzetgebied valt weer hetzelfde ver schijnsel op te merken als ten opzichte van Engeland. Hoewel de groep van Duitsch sprekende landen in Augustus reeds 550.000 K.G. meer had afgenomen dan in Augustus van het vorig jaar. is er ook in September nog weer eens 850.000 K.G. meer heen uitgevoerd. De export naar die landen zal dan ook zonder twijfel dit jaar weer een stijging te zien geven. De Fransche landengroep heeft in Sep tember 320.000 K.G. minder afgenomen dan vorig jaar; in Augustus was het verschil ca 60.000 K.G. ten gunste van dit jaar. Onze nieuwe modellen in Bontmantels, Mantels met Bont gevoerd, Tailleurs. Wij vragen de aandacht van onze cliëntèle voor onze nieuwe collectie namiddag en avond japonnen.Zeer aparte modellen TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Ned. Bond in de Kleeding- industrie. De brand op de Morro Castle Nog meer critiek op de bemanning. 25-jarig bestaan afdeeling Haarlem. De afdeeling Haarlem van den Bond in de Kleedingindustrie bestaat deze maand 25 jaar. Ter herdenking zal Zaterdag a.s. in het gebouw van den Haarlemsche Kegelbond een herdenkingsfeest worden gehouden. Op dezen feestavond zal aan de afdeeling een nieuwe vlag worden aangeboden en zal de bondsvoorzitter de feestrede uit spreken. Ver dere medewerking zal worden verleend door de Stem des Volks, het duo Lotte en Alex Wins en de heeren L. A. de Graaf en J. Ro- senkrans, viool en piano. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART BESTAAT 25 JAAR. AMSTERDAM, 17 October (V.D.) Dins dag was het 25 jaar geleden, dat de Raad voor de scheepvaart in functie trad. Op 16 Octo ber 1909 werd de Raad voor de Scheep- .aart, welk college bij het Koninklijk Besluit van 1 Oct. 1909 (Staatsblad 60) voor de eer ste maal was benoemd, door den toenmaals tijdelijk als voorzitter benoemden raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. Taco Henny, plechtig geïnstalleerd. In verband met de tijdsomstandigheden is van een feestelijke herdenking van het jubi leum van den Raad voor de Scheepvaart af gezien. WERELDREIZIGERS. In het Noorder Spaarne bij de spoorweg viaduct ligt op het oogenblik een scheepje, be woond door den 26-jarigen Duitscher, Petef Dohm, zijn vrouw en twee zeer jonge kinderen. De echtgenoote van den heer Dohm is van Deensche nationaliteit en het scheepje, de „Restmore", vaart onder Deensche vlag. De heer Dohm. door werkloosheid gedwon gen. heeft het voornemen, een wereldreis te maken. Hij is uit Kopenhagen vertrokken en langs Helgoland de zee overgestoken naar Delfzijl en volgde toen verder de binnen wateren langs Groningen naar Leeuwarden, om vervolgens naar het Zuiden „af te zakken". Door het schrijven van reisartikelen voor bladen en het houden van lezingen over wa tersport voorziet de heer Dohm. die naar hij ons mededeelde, journalist van beroep -is en vroeger reeds met zijn vrouw een voetreis van 8 maanden naar Afrika maakte, in zijn onder houd en dat van zijn gezin. Donderdag of Vrijdag vertrekt het scheepje weer met bestemming naar België, daarna gaat de reis naar Frankrijk en Engelend. DA COSTA KWEEKSCHOOL. Op Dinsdag 16 October j.l. werd een leden vergadering gehouden van bovengenoemde Vereeniging waarin de belangen van de Da Costa Kweekschool uitvoerig werden be sproken. Het bestuur der Da Costakweek- school, die onder directie staat van den heer O. A. Houwen, werd als volgt samengesteld: de heer K. Brants, voorzitter; mej. dr. C. G van Arkel, secretaresse, de heeren H. Uitten- bosch, penningmeester, G. van Duinen, alg. adjunct en D. Koelewijn. Reuter meldt uit New York: Kapitein Warms, die het bevel voerde over de „Morro Castle" tijdens den brand van dit schip en de vier officieren worden heftig gecritiseerd in een voorloopig rapport van den Amerikaanschen raad voor de scheepvaart, die met name van oordeel is dat de lijst der slachtoffers minder groot zou zijn geweest als men de „Morro Castle" had doen stop pen en er onmiddellijk na het ontdekken van den brand een S.O.S. was uitgezonden. Warms en de vier officieren zijn gedag vaard om op 26 October voor den raad te verschijnen waar de schorsing of intrekking van hun certificaat van officier zal worden behandeld. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de bemanning, na plaats te hebben genomen in de booten van de „Morro Castle", welke zij had gestreken, geen acht sloeg op de kreten van de passagièrs, die zich op het achter, schip van de „Morro Castle" verzameld had den. Een Mexicaansche wonderkip Legt twee eieren tegelijk. NEW YORK. 16 Oct. (V.D.) Senor Hui- dobro uit Cuetzalan in Mexico is in het bezit van een kip. welke twee eieren tegelijk kan leggen. De kip heeft twee harten, die beiden hoorbaar kloppen en drie pooten. Het is een gestreepte „Plymouth Rock". Experts bewe ren, dat het beest niet beter zijn plicht zou kunnen doen als het een tweeling was geweest. HET ALBERT-KANAAL INGEWIJD. Dinsdag heeft te Visé de plechtige opening plaats gehad van het Albert-kanaal door koning Leopold van België en koningin Astrid. Het betreft hier het eerste gedeelte van het kanaal, dat Luik met Antwerpen direct zal verbinden. Dit eerste gedeelte loopt van Visé tot Neerhaeren. Koning Leopold werd o.m. vergezeld door den Belgischen minister van Openbare Werken, militaire autoriteiten hooge ambtenaren. Op verzoek van H. M. Koningin Wilhel- mina was de commissaris der Koningin in de provincie Limburg mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, aanwezig ter begroeting van het Belgische koningspaar. Namens onze Ko ningin werden aan koningin Astrid bloemen aangeboden. De plechtigheid zelf vond plaats in het Bel gische dorp Grand Lannay, waarheen zich het gezelschap met gepavoiseerde booten had begeven. Tijdelijk afnemenden later weer toenemen- den wind uit Westelijke richtingen. Zwaar be wolkt met regenbuien en tijdelijke opklarin gen. Iets zachter. Uit het Buitenland TIJDELIJK KALMER. LATER MEER WIND EN REGEN. Een stroom van dalgebieden trekt in Zui delijke en Zuid-Oostelijke richting over IJs land en Schotland. Het voorlaatste versterkte de depressie in het Oostzeegebied, zoodat de wind opnieuw plaatselijk stormkracht be reikte. Het laatste vormt een vrij diepe de pressie, die bij IJsland storm brengt. De hooge drukking op den Oceaan houdt een kern boven 775 m.M.. maar trekt zich Zuidwestwaarts terug. Hierdoor houdt het buiige weer in geheel Europa aan. Alleen Scandinavië kreeg bij tijdelijke drukstijging toenemende vorst. In Skagen viel echter 48 m.M. regen. Op de Britsche Eilanden nam de regen weer toe. De wind is er tijdelijk afgenomen. In Frankrijk is het weer nog zeer buiig met stormachtigen wind in het Noorden. Ook Duitschland heeft veel regen. In de boven lucht wordt het nog kouder. Na een korte periode van windvermindering is weer meer wind en regen te wachten. Barometer Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Mexicaansche scholieren protesteeren. Tegen socialistisch onderwijs. MEXICO CITY. 17 October. (V. D.) Dinsdag begon in verschillende scholen een protest staking tegen de door de Kamer aangenomen wet tot invoering van socialistisch schoolon derwijs. De wet zal dezer dagen door den Senaat worden behandeld. De staking betreft zoowel de lagere als de middelbare scholen. Hauptmann wordt aan New Yersey uitgeleverd. Verdediger kan nog in hooger beroep gaan. NEW-YORK, 17 October (V. D.) De Bronx- rechtbank, die de ontvoering van het kind van Lindbergh behandelt, heeft bepaald dat Hauptmann aan den staat New-Yersey za1 worden uitgeleverd, echter niet voor 19 Octo ber a.s. teneinde den verdediger van den be klaagde gelegenheid te geven bij het hoogste New-Yorksche gerechtshof in beroep te gaan INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.207.21 Berlijn 59.32 1 '2—59.42 1/2 Parijs 9.72-1/4—9.72 3/4 Brussel 34.4334.47 Zurich 48.10—48.14 New York 1.45 3/4—1.46 1/4 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 18 October 1934 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Sonate III. F. Mendelssohn Bartholdy. Con moto maestoso. Andante tranquillo. 2. Choralvorsplele. J. Kuhnau. a. Ach Herr, mich armen Sünder. b. Auf meinen lieben Gott. 3. Ricercare V. Petrali. 4. Fantaisie C. Saint-Saëns. 5. Cantilène. G. Pierné. 6. Marche triomphale Th, Dubois. De in aanbouw zijnde kathedraal te Kattowitz, waarvan een steiger met honderd arbeiders instortte; 90 hunner werden daarbij, zooals gemeld, gewond Schilp tot drie maanden veroordeeld. 756 m.M. 758 m.M. Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 Thermometer 17 October: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 54 F. 45 F. 50 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 October. Ondertrouwd 16 October: W. Steensma en J. N. Keijser: L. Serné en J. Maarssen; J. H. Scholte en M. P. J. Smitz. Getrouwd 16 October: K. A. F. J. Pliester en E. I. G. van Eek Duijmaer van Twist. Bevallen 13 October: C. E. van Berloo Hoogzaad. d.; E. A. M. v. d. AarMathot, d.; A. A. v. d. Goes—Doesburg, d.; C. van Keulen Pohren, z.; 14 October: P. Hendriksv. Mierlo, z.: W. H. A. Riemens—v. Amstel, z.; C. A. Waller Zeperv. d. Linden, d.; M. Zon neveldVreeken. d; 14 G. C. B. van Dijk Ooms, z.; 15 October: F. GooijerFolkersma, z.: J. RitsmaMüthing, d.; S. G. G. Linde boomv. Kalken, d.; J. I. M. Visser—Rik- kers, z.; J. E. PloegTames, z.; 16 October: A. Alphenaar—Boxs, z.; C. A. Leeflang—v. Eg- mond, d. Overleden: 11 October: R. E. Boomgaard, 81 j„ Stuyvesantplein; 15 October: W. Dral, 85 j., Ged. Schalkburgergracht; S. W. E. Ott, 80 j., Floraplein; J. Huijgens, 85 J., Koninginneweg. BLOEMENDAAL. Bevallen: J. HeuleWijnands d., M. van GalenKramer d., A. W. M. van Eerden Haagen. z. Ondertrouwd: geene. I Getrouwd: Jhr. F. Alewijn en A. Th. A. Baro- I nesse van Tuyll van Serooskerken. J. A. Dhaene en M. Procek. Overleden: W. F. van Slooten, 62 j. J. M Schneider, wed. B. J. Gortmans 63 j., J. C. Ver aar 37 j. BENNEBROEK. Bevallen: 7 Oct. 1934: G. M. van Houwenin- geViersen, dochter. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: N. Ketter en J. M. de Vries. P. Mooye en A. Blansert. Getrouwd: H. v. Amstel en J. M. v. d. Heij den. G. P. Leuven en G. S. J. Hesse. IJ. Ali en K. J. Schmidt. Bevallen: M. DijkemaSchoute d., M. E. Meijerde Vries d., J. E. Peperkoornv. Bakel d., Chr. v. d. Eemy. d. Linden d., H. J. Smits Bytowski d. Overleden; S. Off inga, 45 j., ongeh. Opruiing tot een strafbaar feit. AMSTERDAM, 17 October. De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank veroordeelde van daag den heer D. Schilp, voorzitter van den Ned. Federatieven Bond van Personeel in open baren Dienst te Amsterdam, conform den eisch van het O. M. wegens bij geschrifte op ruien tot een strafbaar feit, tot een gevangenis straf van drie maanden. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in een nummer van „de Gemeenschap", verspreid in April en Mei 1934 had opgeruid tot straf bare feiten in een artikel, getiteld: „1 Mei 1934; op voor het socialisme; tegen het Fascisme". Hierin wordt opgewekt tot het ondernemen van een aanslag met het oogmerk de grond wettige reg'eeringsvorm omver te werpen of op onwettige wijze te veranderen. VRIJZ. DEM. STUDIECONFERENTIE. Omtrent de in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort gehouden conferentie van den Vrijz. Dem. Bond ver nemen wij nog. dat behalve prof. Kranenburg nog minister Oud, prof. Kohnstamm en de heer Jan Schilthuis hebben gesproken. Minis ter Oud voerde het woord over het groote probleem van alle tijden, de vraag van de verhouding tusschen gezag en vrijheid. Voor de doelstelling van de Vrijz. Dem.: het be vorderen van de ontwikkeling der mensche- lijke persoonlijkheid, zijn gezag en vrijheid onmisbaar. Men moet streven naar de juiste verhouding van die twee elementen. In een menschelijke samenleving is gezag onmisbaar en bij de democratie zijn in veel sterker mate de voorwaarden aanwezig voor gezag op ver trouwen gebaseerd dan bij autocratie. Het groote doel, dat de democratie zich heeft te stellen is de ontwikkeling van de volksvrij heden, de vrijheid voor de menschheid. Het rekening houden met de minderheid is een onderscheid tusschen democratie en autocra tie. Prof. Kohnstamm sprak over de geestelijke gevaren van het nationaal socialisme. Naar de meening van dezen spreker is het den natio naal socialisten te doen om dressuur van de massa niet om opvoeding, dus gewetensvor ming. Er zijn z.i. drie nieuwe gevaarsmomen ten. In de eerste plaats het onvoldoend besef van de blijvende verschuiving in de wereld huishouding, waardoor het arbeidsprobleem voor onafzienbaren tijd het centrale vraag stuk wordt van de geestelijke volksgezond heid. In de tweede plaats de taaie weerstan den in onderwijskringen en in vele officieele lichamen tegen een vernieuwing van ons vol komen vastgeloopen onderwijsstelsel. In de derde plaats het blijven voortwoekeren van groepsegoïsmen. De heer Jan Schilthuis hield een rede over: Organisatie van bedrijfstakken In het alge meen zullen de regelingen moeten zijn in het algemeen belang en dus de verbruikers niet werkelijk mogen schaden, waarbij vooral te denken is aan die verbruikers, die in hun bedrijven de producten van de geordende bedrijfstak weder als grondstof gebruiken. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De heer A. J. Meijerink hield een voordracht te Tilburg als propagandist van bovenge- noemden Bond. Ook houdt hij een voordracht te Venlo. Op het programma staan nog voor drachten te Boxtel, Heerlen, Meppel, Steen- wijk, Zwartsluis, Dedemsvaart, Hasselt (O.), en Wervershoef (N.H.). Mevrouw Stol! terecht. Vrouw van den vermoedelijken dader gearresteerd. Losgeld grootendeels teruggevonden. CRISISCOMITé. Personeel laboratorium Leyduin, Vogelen- INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, toordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LOUISVILLE (Kentucky) 17 October (Reu ter). Mevrouw Stoll, de echtgenoote van den rijken zakenman, die ongeveer een week ge leden was ontvoerd, is door rechercheurs van de federale politie in de nabijheid van Scotts- berg (Indiana) in een auto aangetroffen. Zij werd terstond naar haar familie te Louisville teruggebracht. Ondanks de ruwe wijze waarop zij door haar ontvoerders behan deld is, maakt mevrouw Stoll het goed. Toen de rechercheurs haar in de auto von den, was zij in gezelschap van een zekere me vrouw Robinson en een dominee met zijn echtgenoote uit Indianapolis. De beide laatsten zouden aan de ontvoering onschuldig zijn daarentegen kon men bewijzen, dat mevrouw Robinson bankbiljetten had uit gegeven, welke afkomstig waren van het be taalde losgeld van 50.000 dollar. Mevrouw Robinson werd daarop gearresteerd. ALs hoofddader verdenkt men haar man, den 27-jarigen Thomas H. Robinson, die vroeger geruimen tijd in een verbeteringsgestioht heeft doorgebracht. Tot dusver heeft men hem echter nog niet kunnen vinden. Het grootste deel van den los prijs is teruggevonden. Uit het schrijven der ontvoerders, waarin het lesgeld geëisoht wordt en dat thans door de politie gepubliceerd is, blijkt dat de daders communistische denkbeelden waren toege daan. Muziek bij de winkelweek in de Cronjéstraat. Geachte redactie, Met verwondering lazen wij de opmerking van uw abonné, waarin hij er bezwaar tegen maakte dat een muziekvereeniging uit Haar lem speelde in de Gen. Cronjéstraat H.-Nrd., terwijl toch in Haarlem-N. ook goede muziek korpsen zijn. Dit zijn wij met inzender eens, doch wij meenen, plaatselijk moeilijk een uit zondering te kunnen maken. Waren het krachten uit een andere gemeente of uit het buitenland, dan zou critiek op haar plaats geweest zijn. Wij veronderstellen dat muziekverenigin gen uit Haarlem (Centrum) toch ook wel le den in het noordelijk gedeelte van onze stad hebben en omgekeerd. Bovendien hebben we, na onze bekendma king in de Haarlemsche bladen, dat tijdens de winkelweek muziek zou worden gegeven, ver schillende aanbiedingen gehad van diverse verenigingen echter niet uit Haarlem-Noord. We hebben de voor ons gunstigste aanbieding geaccepteerd. Toen we reeds een vereniging geëngageerd hadden kregen we nog een aan bieding van een corps uit Haarlem-Noord, waarvan we natuurlijk geen gebruik meer konden maken. Namens het bestuur Winkel-Ver. „Gen. Cronjé", H. M. BAKKER, Secr. Haarlem, 16 October 1934. VOETBAL. TOESTAND VAN DE WILDE VOORUIT GAANDE. Tot ons genoegen vernemen we, dat de toe stand van den Bloemendaal-back De Wilde, die jl. Zondag in den wedstrijd tegen 't Gooi zoo ernstig geblesseerd werd, vooruitgaande is. TAFELTENNIS. HAARL. TAFELTENNISCLUB. De Haarlemsche Tafeltennisclub houdt Donderdagavond een wedstrijd om den Barna Cup in haar zaal aan de Badhuisstraat tegen de Amsterdamsch Tafeltennisclub „Pipodias",

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2