NLAND 3 Bescherming op school tegen besmetting door leerkrachten. WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD „Berooving" die alle partijen winst bracht. Grap had minder goed kunnen afloopen. In de Jul. v. Stolbergstraat te Amsterdam heeft zich Dinsdagavond omstreeks 6 uur een voor val afgespeeld, pasklaar voor het scenario van een Amerikaansche filmklucht. Hoofdpersonen, een ambtenaar van Maat- schappelijken Steun, 'n politie-agent en een omstreeks 18-jarige jongen. De eerste scène: de ambtenaar van Maat- schappelijken Steun, gebukt onder den last der tijden en een zwaarwichtig uitziende acte- tasch, geflankeerd door een agent, hem fier en krijgshaftig bewakend. De dienaar van den Heiligen Hermandad speurt omzichtig rond naar mogelijke aanvallen van den man. wiens dagelijksche taak het is, het lot van zijn medeburgers te verzachten. De ambte naar zucht van tijd tot tijd. In weerwil van zijn goede bedoelingen is hij den laatsten tijd herhaaldelijk lastig gevallen door lieden, die ontvreden zijn over hun steunpenningen, De kleine stoet houdt het midden van de straat en plotseling wordt door den agent alarm geblazen. De derde acteur in dezen film is in zicht. Een omstreeks 18-jarige jon gen loopt recht op het tweetal aan. De amb tenaar in diep gepeins verzonken, de agent dubbel op zijn qui-vive. Het jongmensch valt niet in den smaak van den ordebewaarder, hij .ruikt" kennelijk slechte bedoelingen. En in derdaad, de jongen voerde een heel ver dachte beweging uit; hij loopt achter het tweetal omde misdaad waar de agent van droomde, de aanslag dien de ambtenaar vreesde is gebeurd: de jongen heeft lak aan het alziend oog van den uniformdrager en met een enkelen ruk heeft hij de actetasch, die er zoo gewichtig uitziet, onder den arm van den ambtenaar weggetrokken. Een schreeuw, een slag, een kluwen van worstelende men- schen. en agent en „roovef" liggen in den goot. De eerste trekt zijn gummistok en juist wil hij den overlaat duchtig bewerken, als de ambtenaar uitroept: „houdt op, het ls mijn zoon". Onmiddellijk worden de vijandelijk heden gestaakt, uitleg en excuses over en weer en de ietwat verlegen explicatie van het jongmensch over het „grapje" dat hij uit wilde halen, volgen. De ambtenaar weet nu in ieder geval, dat hij goed en krachtdadig beschermd wordt, de jongen is er mee op de hoogte, dat met de Amsterdamsche politie niet te spotten valt en voor den agent was het een goede oefening ingeval hij een echte straatroof ziet gebeu- ren. Winst over alle linies, iets wat zelden voor komt in dezen tijd. Panderjager" te Londen. In 81 minuten over. De „Panderjager", die Dinsdagmorgen 10.50 uur van Schiphol is vertrokken, heeft een bijzonder snelle vlucht naar Engeland ge maakt. De tijd bedroeg 1 uur 25 min., terwijl indien men in aanmerking neemt, dat hij op eenige plaatsen o.m. boven Den Haag ge cirkeld heeft, de werkelijke tijd ongeveer 1 uur 21 min. is geweest. NOODLANDING VAN DUITSCH VLIEGTUIG Dinsdagmiddag te ongeveer half twee heeft het Junckers-vliegtuig G 24 van de Duitsche Lufthansa, op weg van Amsterdam naar Berlijn met goederen aan boord, nabij hest ..Meenthuis" te Blaricum op een weiland een noodlanding gemaakt. De bestuurder was gedwongen te dalen in verband met een motorstoring. Er bevonden zich geen passa giers aan boord van het vliegtuig. De be stuurder slaagde erin het vliegtuig goed op den grond te zetten, zoodat het weinig schade opliep. Er zal een nieuwe motor worden ge. monteerd, waarna de machine zijn reis zal kunnen vervolgen. Daar worden de haas 't haasje. Jachtgebied in Wieringermeerpolder wordt verpacht. Meer en meer beginnen zich in den Wie ringermeerpolder normale toestanden te ontwikkelen. Werd met de boerderij uitgifte reeds een aanvang gemaakt, thans wordt begonnen met 'n verpachting van de jacht in den 20.000 H.A. grooten polder. Het jacht gebied wordt verdeeld in tien jachtvelden van een gemiddelde grootte van ongeveer 2000 H.A. In verband met het feit. dat de jacht in den polder nog niet werd beoefend, heeft de wildstand zich rustig kunnen ont wikkelen. De opbrengst van de jacht zal aan gewend worden in het algemeen belang van den Wieringermeer. Amsterdamsche bloemen- venters koopen nog niet. Aanbod van de hand gewezen. Omtrent de strubbelingen bij de bloe menveilingen in de nieuwe Markthallen te Amsterdam, vernemen wij nog het volgende: Toen Dinsdagmorgen de bloemenveilingen zouden worden gehouden is door den heer S. Presser, voorzitter van den Algemeenen Ventersbond, medegedeeld, dat de veiling houders de N.V. Nederlandsche Veiling voor Land- en Tuinbouwproducten te Amsterdam bereid hadden gevonden drie maanden het entree-geld te betalen, waarmede dus een van de grieven zou zijn weggenomen. Toen werd aangeraden te gaan koopen, werd uit het publiek geroepen: „Niet koopen". De veiling zaal is daarop ontruimd en de veiling ging niet door. Thans worden verschillende be sprekingen gehouden om tot een vergelijk te komen. Vreugde op Tristan da Cunha. Over de komst van de K XVIII. Reuter meldt ons Londen: Op het eilandje Tristan da Cunha, de een zaamste plek in het Britsche rijk, is men zeer ingenomen met het bezoek, dat de Neder landsche duikboot K XVIII daar zal brengen. Douglas Cane, secretaris van het Tristan da Cunha Fonds, dat de belangen van deze kleine gemeenschap behartigt, deelde in zijn rap port over de afgeloopen drie jaren mede, dat een Nederlandsche duikboot op weg naar Nederlandsch-Indië het eiland zal aandoen. Cane bedoeld hiermede de door den Neder- landschen minister van defensie aan profes sor F. A. Vening Meinesz ter beschikking ge stelde du'kboot. ter voorzetting van zijn diep zee-onderzoekingen, waartoe hij de volgende maand via Buenos-Aires, Kaapstad en Fre- mantle naar Soerabaia zal vertrekken. Men verwacht de duikboot, aldus vervolgt het rap port van den heer Cane ongeveer midden Januari en door de hoffelijkheid van de Nederlandsche regeering zal het vaartuig post meenemen voor de bewoners. Er heeft altijd een sterk Nederlandsch ele ment onder de kleine gemeenschap op Tristan de Cunha geheerscht. Cane herinnert er aan. dat het een Hollander was, P'.eter Green, die na in 1836 bij het eiland schipbreuk te hebben geleden, daar gebleven is en bijna 50 jaar opperhoofd is geweest, als opvolger van den stichter der gemeenschap William Glass. NIEUWE SPUITENDE BRON OP NOORD- KLOEANG AANGEBOORD. De directeur van de N.V. Algemeenè Explo ratie Maatschappij ontving bericht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, dat op het terrein Noord-KIceang een spuitende oron (put no. 13) is aangeboord met een productie van 137 kubieke Meter olie en 4900 kubieke Meter gas per etmaal. Reparateur wilde meer gewicht hebben. Daardoor vier arbeiders gewond. Dinsdag was een reparateur op de aarde werkfabriek van de firma de Leeuw te Bergen op Zoom een kleilift bezig te repareeren. Hij verzocht vier arbeiders in de lift, welke op 5 meter hoogte hing, plaats te nemen, teneinde zoodoende een zwaarder gewicht te krijgen. De mannen hadden nauwelijks aan het ver langen gevolg gegeven, of de staaldraad brak en de lift stortte naar beneden. Twee arbei ders werden vrij ernstig gewond, twee ande ren konden na verbonden te zijn naar huis gaan. h r&SZS***** rOOC Apofh.en Drogisten OO cf -Wat WxjrJwïvttwna/d Ugoed" (Adv. lngez. Med.) Inbrekers maken sieraden buit. Tevens nog tweehonderd gulden contanten. Dinsdag hebben een of meer inbrekers hun slag geslagen In een perceel aan den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam en f 200 contan ten en omstreeks f 1800 aan sieraden buit ge maakt. De vrouw des huizes had om kwart over twee per taxi haar moeder weggebracht. Toen zij een uur later terugkwam, kwam zij tot de ontstellende ontdekking dat het Lips-slot uit de etagedeur was gedrukt. In de woning was ailes overhoop gehaald. Kasten en laden waren open gerukt en de inhoud lag overal verspreid. Uit een commode in de achterkamer bleken de contanten tot een bedrag van f200 te zijn ontvreemd. De sieraden, die naar schatting een bedrag van f 1800 vertegenwoordigen, zijn eveneens een welkome buit voor de brutale in brekers geworden. Directe belastingen blijven beneden de raming. Omzetbelasting eveneens. De stand der Rijksmiddelen. Uit het overzicht van den stand der Rijks middelen blijkt, dat de Directe Belastingen tot en met einde Augustus f 78.405.707.13 heb ben opgebracht, tegen f 86.170.406.17 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. De hoofd schuldige van dezen teruggang is de inkom stenbelasting, die nu reeds f 8.250.206 minder heeft opgebracht dan het vorige jaar. In to taal is over 1934 minder ontvangen dan over 1933 f 7.764.799.04. De overige middelen zijn deze maand met een opbrengst van f 30.724.155 bij een raming van f 32.209.791 wederom onder de raming ge bleven. In totaal is thans over de afgeloopen 9 maanden ontvangen f 260.266.656.09 terwijl 9/12 der raming is f 289.888.125.03. Deze ach terstand is een gevolg van het feit, dat. mil der opbrachten dan de raming het statistiek recht, de accijns op zout, op geslacht en ge distilleerd, op bier, suiker en tabak, terwijl verder nog onder de raming bleven de omzet belasting en de couponbelasting. Slechts de boeten en rechten van zegel brachten met de dividend- en tantièmebelas ting en de invoerrechten belangrijke bedra gen meer op dan de raming Voor de invoer rechten is dit bedrag zelfs f 2.511.109 05. Voor de nieuwe belastingen is de opbrengst der overige middelen toch hooger dan in het vorige jaar. Dit meerdere bedraagt thans f 22.390.757.26. De omzetbelasting heeft over September f 5.189.643 15 opgebracht tegen f 5.414.273 in Augustus. De raming per maand was f 6.791.666.67. Schietpartij in een café. Vrouw, die een revolver hanteerde, gevonnist. Het gerechtshof wees te Amsterdam Dinsdag arrest in de strafzaak tegen een 36-jarige buffetjuffrouw, verdacht van poging tot dood slag, subs, van poging tot zware mishande ling De vrouw had op 21 Augustus van het vorige jaar in een café aan den Zeedijk met een niet-scherp geladen revolver op een an dere vrouw geschoten, deze kreeg een. onbe- teekenend wondje aan de borst. De rechtbank had haar wegens poging tot doodslag tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep requireerde het O. M. bevestiging van het vonnis. Het gerechtshof veroordeelde de vrouw thans t,ct negen maanden. Het Hof achtte be wezen, dat de vrouw geschoten had, echter niet, dat het wondje door den kogel was ver oorzaakt. Zijn meisje doodgestoken. Onderzoek naar geestvermogens van verdachte. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. Naar wij vernemen zal als verdediger var den arbeider K., die eenige weken geleden zijn meisje te Zaandijk doodstak, optreden Mr. Th. Eskens. De arbeider zal terecht staan voor de recht bank te Haarlem. Door de doctoren, dr. Bakker en dr. Over- beek wordt een onderzoek naar verdachte's geestvermogens ingesteld. Nog meer post met de Douglas Men meldt ons uit Batavia: Het Hoofdcomité voor de Emmablcem- collecte te Batavia deelt ons mede, dat in ver band met de buitengewone animo die er in Indië bestaat voor de door de Stichting Cen trale Vereenöging ter bestrijding van de t. b. c. in Ned. Indië (S. O. V. T.) ontworpen speciale luchtpost-enveloppen voor de Melbourne-race, 500 stuiks gereserveerd zijn voor Hollandsche verzamelaars. Het gaat hier om genummerde enveloppen, die, gefrankeerd met 5 Indische Emmazegels (waarvan 1 bloc), per K. L .M. op 3 October vanuit Indië naar Holland zijn gezonden; "looi den vertegenwoordiger van de S. C. V. T. hier. worden gefrankeerd met 1 bloc Hollandsche Emmazegels, de bekende driehoekzegel voor bijzondere vluchten plus het restant in bij zondere zegels en aangeteekend per ..Douglas" naar Melbourne worden doorgezonden. In Mel bourne zorgt de Agent van de K. L. M. voor frankeering met Australische herdenkingze- gels en verzendt de enveloppen per gewone gelegenheid, aangeteekend, naar het bestuur van de S. C. V. .T te Batavia (zooals bekend heeft de Australische postdienst niet toege staan dat de Douglas ook post mee terug neemt) Deze 500 enveloppen worden verkocht voor den prijs van f3,50 per stuk. tenzij men een bicc met een plaatfout verlangt, waardoor de prijs verhoogd wordt tot f 4.50. De in deze prijzen gecalculeerde bate komt ten goede aan de t. b. c.-bestrijdihg. De enveloppen worden per gewone gelegen heid van Batavia maar het adres der bestel lers teruggezonden. Verlangt men terugzending pea- K, L. M. of aangeteekend per bootmail, dan wel aange teekend per luchtpost dan wordt de genoemde •prijs verhoogd met resp. 50. 20 en 70 cent. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Wat moet en wat kan. Grondwettelijke bezwaren. Militaire oud-gepensioneerden. 's-Gravenhage, 16 Oct. Even een korte beraadslaging over het wets ontwerp tot contingenteering van draadna gels enz., waarbij Mi'. Wendelaar (lib.) en Mr. Teulings (R.-K.) met eenige waarschuwende opmerkingen voor gevaren die ook aan deze contingenteering in bepaalde gevallen ver bonden 'kunnen zijn. heusch geen spijkers op laag water zochten. Toen kon de ministerieele benjamin Mr. Steenberghe weer naar zijn De partement vertrekken. Twee zijner oudere collega's kwamen daar op achter de groene tafel zitten. Het voorstel tot bescherming van leerlingen tegen de ge volgen van besmettelijke ziekten van perso neel van onderwijsinrichtingen draagt nl. de onderteekening van Minister Marchant en tevens van zijn ambtgenoot' van Sociale Za ken, Prof. Slotemaker de Bruine, onder wien immers de Volksgezondheid ressorteert. Al jarenlang is op een regeling als thans ter tafel lag aangedrongen, doch de departemen tale molens draaien nu eenmaal dikwijls zeer langzaam. Enfin, het is er dan tenminste van gekomen en dat was hoog noodig ook. Want helaas heeft het geenszins aan droeve voor beelden van besmetting van schoolkinderen tengevolge van ziekte van onderwijskrachten ontbroken. Bovenal betreft het hier bescher ming tegen het gevaar, dat de groote vijand der volkshygiëne. de t.b.c. oplevert. De voorgestelde regeling komt in hoofdtrek ken hierop neer. dat voor alle onderwijsin richtingen 'tot aan de Universiteit toe) die onder het Rijkstoezicht vallen en geheel of ten deele uit de openbare 'kas gefinancierd worden (m.a.w. dus, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs, tenzij dat heelemaal geen subsidie geniet) als voor waarde geldt om daaraan verbonden te wor den. overlegging eener verklaring, dat de be trokkene niet lijdende is aan longtuberculose Juister gezegd aan tuberculose der ademha lingsorganen. Aldus toch luidt thans de term nu de Minister een desbetreffend amende ment van de medica mevr. de Vries-Bruin* rs.d.1. welke deze uitdrukking technisch üiister achtte, terstond overnam Dit was nie' de eenige triomf door deze pas weer in de Ka mer teruggekeerde vrouwelijke dokter be haald. Van haar, die vroeger menigmaal fel had gestreden met Mr. Marchant. hetzij tij dens diens wethouderschap in den Haagschen Raad, hetzij op het Binnenhof, b.v. toen dit tweetal elkaar bij de behandeling der wet op de artsenij-middelen in de haren zat kan dit keer gezegd worden: zij kwam, zag en over won. Öok een motie kreeg zij er zonder hoof delijke stemming door. Het was tenslotte een heel onschuldig motie-tje; het hield slechts in, het verzoek aan de Ministers met behulp van daartoe strekkende maatregelen „zooveel mogelijk" de door mevrouw de Vries Bruins en vele anderen wenschelijk geachte keuring der schoolkinderen zelf te willen bevorderen. „Zooveel mogelijk" wil natuurlijk zeggen, al dus Minister Slotemaker de Bruine, die hier op een bevestigend antwoord ontving, dat in dien de financiën het niet toelaten, deze maatregelen niet getroffen hoeven te worden. Juist omdat in het algemeen het kostenbe- zwaar t.a.v. dit punt al te groot zal zijn, eischt nl. de ontworpen wet deze keuring niet. Wel echter die van de leerkrachten en van wie verder aan de onderwijsinrichtingen verbon den zijn. Het is waar, ook dat kost geld. maar terecht kon Minister Marchant er op wijzen, dat. al is het dan niet doenlijk momenteel het ideaal in den vorm van een keuring van allen .onderwijspersoneel èn leerlingen, te verwezenlijken, de overheid toch In elk geval tegen de ouders die zij noopt de kinderen naai school te sturen, moet kunnen zeggen, dat zii gedaan heeft wat zij vermag opdat de jeugd onderwezen wordt door menschen van -wie Mevr. A. E. J. de VriesBruins H. W, Tilanus men waarborgen meent te bezitten niet alleen dat zij daartoe geestelijk en zedelijk in staat zijn, maar ook dat zij geen haard van besmet ting voor de kinderen vormen. Treedt later, nadat de onderwijskracht al aan de school verbonden is. de gevreesde ziekte in, dan is het uit den aard der zaak van het grootste belang dit zoo spoedig mogelijk te kunner herkennen, opdat dan de zieke van schoo. weggaat, als het kan, om na algeheele her stel terug te komen en anders om wegens li chamelijke ongeschiktheid ontslagen te wor den. Met het oog hierop moet dus het onder wijspersoneel zich eventueel aan een herkeu ring onderwerpen. Veiliger ware nog de door mevrouw de Vries-Bruins voorgestane perio dieke herkeuring, maar ook hier komt heiaas het financieele bezwaar weer om den hoek kijken. Kalmpjes aan. dan breekt het lijntje niet, zoo was in hoofdzaak de gedachtengang der Regeering. die intusschen toch al over haar in meer dan een opzicht nog bescheiden opzet het noodige te hooren kreeg van wege de kosten. In dezen tijd van bezuiniging kwam het b.v. den heer Zijlstra (a.-r.) wel wat overdreven voor. te meer waar volgens hem het t.b.c. ge vaar in de praktijk belangrijk verminderd zou zijn. Ongetwijfeld heeft men met den strijd tegen die volksziekte al heel wat bereikt, doch iuist nu menigeen het met minder goede voe ding moet doen, is extra-voorzichtigheid ge boden. Maar bovendien, daarin hadden Mi nister Marchant en sprekers als ojn. Dr. Vo? Gib.). Ketelaar (v. d.>. Suring <R. K.). Wie- hnga (a.r.) schoon gelijk, voorkomen Ls beter envoor de samenleving tenslotte teven heel wat goedkooper dan genezen. Door dus op de scholen te waken tegen besmetting met t.b.c zal men op den duur zeker heel wat minder van de openbare kas vergen dan wan neer deze maatregel achterwege bleef. De Nederlandsche Tweede Kamer zou zich zelf niet geweest zijn als bij een onderwerp als het onderhavige, dat immers met scholen te maken heeft, toch ook weer niet even de oude schoolstrijd op de proppen was gekomen. Zoo ontwikkelde dan de heer Tilanus te.h.) grondwettelijke bezwaren tegen het wetsont werp aangezien de in art. 195 der G. W. ge waarborgde vrijheid van onderwijs in het ge drang zou komen, nu de leerkrachten de bo ven vermelde gezondheidsverklaring moeten overleggen. De Minister stond in zijn weerlegging van deze grief wel heel sterk en had hiervoor o.m een rechtsche onderwijsspecialiteit als de heer Suring iR.K.) aan zijn kant. Deze laat ste vond echter wel. dat de bevoegdheid tot sluiting van onderwijsinrichtingen, die niet voldoende mee zouden werken aan de uitvoe ring der uit deze wet voortspruitende bepa lingen. zeer ver ging en hij zou daaraan gaar ne paal en perk gesteld zien. Daarover zal men morgen vermoedelijk wel een en ander hooren. evenzeer trouwens als over het aan en- dement-Suring om niet voor de benoeming tot onderwijzer doch alleen voor het toegela ten worden aan een school de verklaring van niet lijdend te zijn aan t.b.c. te eischen. Mi nister Marchant kon op dit moment de draag wijdte eener dergelijke wijziging niet over zien. zoodat plots schorsing der behandeling van heel het wetsontwerp intrad, opdat de Minister nader gelegenheid krijgt rustig de diagnose te stellen of wellicht samen met den heer Suring nog wat aan dit wijzigingsvoor stel te gaan dokteren! Zoo kwamen op eenmaal, nog laat op den middag, oude klanten, te weten de zgn oud- gepensioneerde militairen aan bod. Ten hun nen behoeve wil de Regeering wel wat doen. aangezien zij inderdaad, vergeleken bij hun burgelijke collega's, ten achter gesteld zijn. Toch is het maar een bitter klein beetje, dat Minister Deckers elk jaar voor hen op de be grooting denkt te brengen, te weten f 40000, waarvan dan de allerlaagst gepensiormeerden iets zullen profiteeren. Een rij van sprekers gaf uiting aan het gevoelen, dat het wel heel dunnetjes is. wat er nu voor deze categorie zal worden gedaan. Alleen de heer Tilanus ic.h.) liet minder ontevreden klanken hooren E. v. R. 17 October. De Keizer van Brazilië is, toen hij in zijn yacht wilde stappen, in zee gevallen De inspecteur van het arsenaal en de machinist van het schio hebben hem op het droge gebracht. De vorst heeft geen nadeelige gevolgen van het bad ondervonden. Menschen en dingen uil mijn buurt. In 't bosch. Juist op heerlijke herfstochtenden, die er nu wel eens zijn, ervaar ik hoe weinigen met mij den weg naar het Haagsche Bosch vin den. Het zijn altijd dezelfden. De meneer met het hondje. Een oude me neer. Ergens van een slaapkabinet-anet-ont- bijt-en-bewassehmg. Een oude meneer in een zwart-groenig jacquet en met een hoog boord en een das, waarvan de gesp even boven de kraag uitkomt. Hij praat hard-op met zijn hond. En zegt: „lekker weertje vandaag, Fik wat is de vijver stil, hè Fik.mojje- nou alwéér Fik?Niet zoo zaniken, Fik.. Fik is verschrikkelijk leelijk en verschrikke lijk oud. Hij schommelt van vetheid. Zijn ooren hangen doelloos over zijn halfblinde oogen. En bij véél boompjes blijft hij staan en snuffelt langzaam en grondig, Voor meneer is Fik alles. Het moet heerlijk zijn een levend wezen te hebben om tegen te praten en des ochtends van een van de twee boterhammen met kaas een stukje af te snijden en aan Fik te geven, die tien minuten noodig heeft om het te verorberen. De man met den flambard, de schilder ach ter zijn eeuwigen ezel. Bij het brugje tusschen beide vijvers. Hij schildert er alle seizoenen en alle boomen en is gelukkig. Hij penseelt heel fijn en minutieus heel gladde en heel leven- 'ooze doekjes, die hij verkoopt aan den „kunst handelaar" van alles-moet-weg- tegen-ei k- aannemelijk-bod. Een grapjas zegt: „die din gen moet je met kunstoogen bekijken". Maar de kunstenaar-tusschen-de viivers hoort zul ke granies niet. Hij heeft zijn flambard achter op zijn hoofd geschoven, want die eene boom. roerloos over het verstilde water, is zoo mooi en zoo moejiiik. En h<i duldt geen scherts in de kunst. Isaac Israels deed soms één enkel uur over een schilderij. Maar die gooide er ook met de pet naar en de eeuwigheid zal richten. Er is een mevrouwtje met een blond kind. Ze heeft een vaste bank ln een verscholen laantje en zij maakt een jumper. Eind Juni was er een stukje als een handpalm. Nu is het een schreeuwend-oranie lap van je welste, ..Je zit hier zoo heerlijk" heeft het mevrouw tje tegen 'ten meneer van Fik gezegd, „de lucht is hier zoo zuiver en Pietje vindt 't zalig. Kunt u nou begrijpen, dat er vrouwen zijn. die op zoo'n heerlijken ochtend nog in haar bed ligger, en dan een kooie koffie gaan drin- Ven ergens in een café? Ik noem dat slonzen. Ik moet altijd wat omhanden hebben, 't Is eigenaardig. Zoo ben ik nou eenmaal. Mijn man zegt wel eens: „Cathrien ga je vanavond een bioscooDie nr>ken?" maar ik vind dat. zonde van 't geld. Ik koop liever 's wat leuks voor miin huis. Misschien vindt u het gek: maar zoo ben ik nou eenmaal. Pietie. ie moet Fik niet aan ziin staart trekken. Daar ^eeft dat hondje pijn van". Er zit ook altijd een meneer .dien ik niet thuis kan brengen. Hii heeft witte slobkousen aan en eer. keurig pak. Hij ziet er mondain uit maar hij houdt van het bosch. Hij heeft een monocle in het linkeroog, maar hij leest het Amusantje. Hij heeft een gouden sigaret tenkoker. maar brengt stukies brood mee in een krant voor de eendjes. Hij zegt „pardon" als hij naast mij gaat zitten, maar hij rei nigt z'jn nageld waar ik bij ben. Het kan een gezantschapsattaché zijn, maar óók een pe dicure, een vertegenwoordiger van een goed huis, of een bi'idge-drlve-leider van goeden huize. Hii heeft nog nooit iets anders gezegd dan „pardon" en als het mevrouwtje van Pietie en de jumper voorbij komt. kijkt hij haar lang en zorgvuldig na. Er wandelt een gezellige oude man. Hij heeft mij verteld, dat hij stafmuzikant geweest is en sigarenwinkelier. Hij heeft zeventien gul den pensioen in de week en de sigarenwinkel ging niet HU woont, bij zijn dochter, die bij de gemeente Ls en die ongetrouwd is gebleven, nadat de verkeering met een onderwijzer is afgegaan, omdat die jongen het te hoog in z'n kop had. De dochter is over haar verdriet héén gekomen en 's avonds bij de thee zegt ze: „Ken jij veel gelukkige huwelijken, va der? Als je allemaal zoo hoort hoeveel d'r van mekaar gaan, zóó maar. of 't niks is. of 't een spelletje is het menschenleven, ben ik maar blij. dat we saampjes zoo gezellig zitten in ons kleine huisje". De gezellige oude man doet niet aan politiek 't zal mijn rijd wel duren hij moet niks hebben van alle moderni teiten ik kèn 't leven zoo'n beetje m'n natje en droogje op z'n tijd en er ls een pandoeravondj'e bij de benedenburen. Dat zijn nette menschen. Hij ls bij de post. Maar véél verdriet gehad van hun jongen. En een zieke dochter. En héél krapjes aan. Maar hij is een ontwikkeld man. De tijd van de mnrine- •kapel ln Den Helder was de mooiste tijd, die er ooit. geweest is en er zijn veel te veel siga renwinkels. I Dit 2ijn er vijf van de twaalf. De andere zeven zijn óók aardige menschen en het bosch is op zulk een ochtend zóó koel en stil. er val len eikels met kleine plofjes tusschen de dorre blaren en de eenden droomen onder een roest bruinen boom. die roerloos over het roerlooze water gebukt staat. Ge loopt dan door de laantjes en kunt u verbeelden, dat er geen Marseille is en er geen revolvers en wonden als revolverschoten zijn. Dat de mensch jumpers breit en met een vet-waggelenden Fik praat en voor zeventien gulden ln de week het geluk koopen kan. Tot ge dan achter een kopje koffie aan het Bui tenhof zit en het ochtendblad gaat lezen tus schen menschen, die nerveus sigaretten roo- ken Mr. E. ELEAS,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5