Ds moord op koning Alexander Neem Lij Hoofd-en Kiespijn of andere pijnen MIJNHARDT'S POEDERS De Londensche Autotentoonstelling. DE LUCHTR OOVERS VAN HOITIKA WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Kalemen-Georgieff een bekend Macedonisch terrorist. Vingerafdrukken wezen het uit. Joego-Slavische regeering démenteert geruchten over ultimatum aan Hongarije. Het onderzoek van de Bulgaa-rsche politie neett uitgewezen, dat de door haar te Parijs opgevraagde vingerafdrukken van den moor denaar van koning Alexander identiek zijn met die van den Macedonisehen terrorist Tsjernosemski. Hiervan zijn gisteravond de politieautoriteiten te Parijs en te Belgrado in kennis gesteld. De Bulgaarsche politiedirectie verklaart thans, dat met het oog op dit feit nauwelijks getwijfeld kan worden, dat de Marseillaarische koningsmoordenaar de Ma cedonische terrorist Tsjernosemski (Geor- gieff) is geweest. Volgens uit Marseille op het commissariaat van^ politie te Belgrado ontvangen berichten, is thans ook daar naar verluidt, ondubbel zinnig vastgesteld, dat Wlada Georgieff, Bul- gaarsch onderdaan, de pleger van den aanslag Behalve de vingerafdrukken wordt ook door andere bijzonderheden de indentiteit bavestigd o.m. de tatoueeringen en de volledige per- soonsbeschrij ving. De Prawda publiceert bijzonderheden uit het leven van Georgieff. Het blad doet ook mededeelingen over den persoon van den ver trouwensman die het eerste den werkelijken naam van den moordenaar heeft vastgesteld. Volgens deze mededeelingen was Georgieff een aanhanger van den Macedonisehen leider Michailoff. Hij was een der beste pistool- schutters van het land en stond bekend als gewillig en getrouw werktuig van zijn leider. Hoewel slechts bewezen kon worden dat hij in Bulgarije twee moorden heeft gepleegd, gelooft men toch, dat hij in het geheel on geveer 30 personen heeft gedood. Niettemin kan niet worden verondersteld, dat hij zelfstandig den moordaanslag van Marseille kan hebben georganiseerd. Veeleer valt de verdenking den aanslag te hebben georganiseerd op een zekeren Cyrill Drangoch, die door Michailoff werd gebruikt als buitenlandsch koerier. Van dezen weet men sedert eenigen tijd niet, waar hij zich ophoudt. Onderzoek naar de handelingen van Malny. Te Aix en Provence heeft een onderzoek plaats gehad, dat ernstige beschuldigingen aan het addes van den terrorist Malny (of Chailny) dde te Melun is gearresteerd waar maakt. In het hotel, waar de terroristen en „Belle Marie Voudrof" voor den aanslag hebben ver toefd. zijn in de kamer, welke Malny betrok ken had twee bommen, een automatische re volver en een bommen vuiler gevonden, welke m overeenstemming zijn met die in de zakken van Kalemen zijn gevonden. Hiermede is het bewijs geleverd dat Malny bij het complot en ae voorbereiding er van betrokken is geweest. Het relaas van Malny. De correspondent te Parijs van de N. R. Ct. schrijft aan zijn blad: Degene, die tot nu toe als Malny of Chalny bekend stond en te Boedapest moet wonen, heeft na een nacht ondervraging bekend, hoe Kramer 9 dezer de hotelkamer binnentrad, waar hij en Kalemen-Suk logeerden. Hij gaf hun de laatste instructies om den Koning, die dien dag voet aan wal zou zetten, te doodm. Daarop drukte hij hen stevig de hand. 's Mid dags half drie kwamen zij te Marseille aan. Zij liepen naar de haven. Een dichte menigte begon zich al op den boulevard te verzamelen. Suk zocht een gunstige plek. Malny raakte onder den indruk van de menigte en de ge dachte dat hij op den Koning schietende, on- schuïdigen zou kunnen treffen, ontnam hem allen moed. Hij maakte daar Suk deelgenoot van, maar deze schold hem de huid vól. Hij begreep, dat de ander hem zou kunnen neer schieten en om aan hem te ontsnapoen, begaf hij zich tussohen de menigte. Het is natuurlijk de vraag, of Malny waarheid sprak. Wel klopt ziin bekentenis bijna geheel met die der twee anderen. Volgens een ander lezing zou nij den Koning vermoord hebben als de kogels van Suk gemist zouden hebben en Malny voegde er bij: Wij hadden een zending, ik betreur niets. Verder beweert hij die vier dagen in de bosschen van Fontainebleau bij een man en een vrouw on derkomen gevonden te hebben. De politie ge looft, dat hij in die streek medeplichtigen had Malny zeide verder- Wij waren willooze werktuigen in de hand van Kramer. Men weet, dat in zi.in hotelkamer te Aix wapenen ge vonden zijn. Ultimatum aan Joego-Slavië aan Hongarije? Volgens berichten uit Belgrado zou de ge zant van Joego-Slavië in verband met den aanslag te Marseille een stap hebben onder nomen bij de Hongaarsche regeering. Volgens een uit Belgrado te Parijs onvan- gen bericht zou Jiego-Slavië voornemens 2Ün na de ter aardebestelling van koning Alexan der Hongarije een ultimatum te stellen. Van officieele zijde worden deze berichten evenwel tegengesproken en onjuist genoemd. Daarentegen worden de geruchten beves tigd, dat de regeering van Joego-Slavië bij de Hongaarsche regeering de medewerking heeft verzocht van Hongaarsche politie-auto- riteiten voor de opklaring van den te Mar seille gepleegden moordaanslag. De Evening Standard meldt uit Belgrado, dat de regeering van Joego-Slavië een nota aan de Hongaarsche regeering voorbereidt. In deze nota zal de Hongaarsche verklaring dat de moordenaar nimmer verblijf zou hebben gehouden in een Hongaarsch emigranten kamp van de hand worden gewezen. Een spoor te Athene. Uit Athene, 16 October (V.D.) Het re- geeringsblad Vradyne publiceert in een extra gddtie het bericht, dat een vooraanstaand man te Athene naar aanleiding van den moord op koning Alexander te Marseille de politie van Piraeus mededeelingen heeft ver strekt- De man heeft verklaard, dat een maand ge leden uit Agram te Athene is aangekomen een vrouw, zekere Harenga Kalemen, die door hem gehuisvest is. Zij heeft veertien dagen lang te Athene vertoefd en verklaard in het buitenland een broer te hebben. Peter Kalemen. De mededeelingen, welke de vrouw heeft gedaan waren op den moordenaar van toepassing. Het blad meldt voorts, dat de man die de inlichtingen heeft verstrekt, de foto en de correspondentie van de vrouw ter beschik king van de politie heeft gesteld, die de in lichtingen heeft doorgegeven aan de politie van Belgrado. De vrouw is van Athene naar Marseille ge reisd. Het schijnt dat dit dezelfde vrouw is als die te Aix de moordenaars heeft ontmoet en geld en wapens heeft verstrekt. Te Athene heeft de vrouw in ieder geval op grooten voet geleefd. Goering- bij de teraardebestelling aanwezig. De Pruisische minister-president, generaal Goering, zal als bijzonder gevolmachtigde van Hitier als opperste bevelhebber aanwezig zijn bij de teraardebestellingsplechtigheden in Bel grado. Goering zal op het graf van den koning een krans neerleggen met de woorden; „Haar vroegeren heroischen tegenstaander in ster felijke ontroering, de Duitsche weermacht". „Wal Mijnhard! maak! is goed." (Adv. Ingez. Med.) zij niet tegelijkertijd Rijksministers zijn, leg gen bij aanvaarding hunner functie denzelf den eed af. De Rijksministers, Rijksstadhou ders en leden der Landsregeeringen moeten zonder verwijl volgens deze wet beëedigd wor den. In aansluiting op het aannemen van de nieuwe wet. op de beëediging der Rijksminis ters heeft Hitier den Rijksministers terstond den nieuwen eed afgenomen. Daarna werden nog een reeks wetten aan genomen. Oostenrijk. Dantzïg. Bekende Centrum-figuur gearresteerd. Een leidende figuur van de Centrumpartij van Danzig, Oberregierungs- en Schulraf Behrendt. is in arrest gesteld, verdacht van ernstige in functie begane vergrijpen. Hij is ter beschikking gesteld van den rechter van instructie. Behrendt wordt er van beschuldigd uit hoofde van zijn functie verkregen kennis over dienstgebeurtenissen, welke hem ter oore wa ren gekomen door zijn vertrouwenspositie in den schooldienst van Danzig, te hebben me- dezedeeld aan den vertegenwoordiger van een naburige mogendheid Duitse Mand. Slechts Hitler is Fixhrsr. Uit Berlijn: De leider van den staf van de opperste leiding der P. O. (Politische Organi sation), dr. Ley, heeft, naar de Natz-Soz. Korr. meldt, de volgende verordening uitge vaardigd: De aanduiding „Fuehrer" was voor ons na- tionaal-socialisten steeds een onaantastbaar begrip. Thans is de leider der N.S.D.A.P. de leider van het geheele volk, en daarmee is dit begrip in staats- en internationaal politiek opzicht ondubbelzinnig vastgelegd. Ik veror den derhalve voor de opperste leiding der P. O., dat geen politiek leider, onverschillig in welke positie in de partij of een der aangeslo ten organisaties hij werkzaam is, het woord „Fuehrer" voor zichzelf mag gebruiken, ook niet in verbinding met een ander woord. Voor het Duitsche Arbeidsfront bepaal ik, dat van stonde aan voor mijn persoon de aanduiding '„Fuehrer der deutschen Arbeits- front" niet meer mag worden gebruikt. Mijn aanduiding in den dienst is: „Stabsleiter der P. O.". Ook in organisatorisch opzicht is een spe ciale aanduiding niet noodig, daar mijn werk zaamheid voor het Arbeitsfront uitsluitend een voortzetting van den arbeid voor de N. S. D. A. P. is. Het zelfde geldt voor de leiders der andere afdeelingen der party en alle andere organi saties. Rijksminister opnieuw beëedigd. In de zitting van gisteren van het Rijks kabinet is een wet aangenomen op de beëedi- Een politieke moord? De burgemeester van Ober-Bierbaum bij Tulln is gistermorgen door dorpsbewoners dood op een akker gevonden. Hij was gewurgd en van de daders ontbrak elk spoor. Het slachtoffer, Joseph Kaiblinger, was po litiek herhaaldelijk op den voorgrond getre den. Hij was een vooraanstaand persoon in den Bcneden-Oostenrijkschen Boerenbond en had een functie in de districtsleiding van het Va- derlandsche Front en bij de Oost-Markensche stormtroepen. De mogelijkheid bestaat, dat men hier te doen heeft met een politieken moord; Rusland. Geen accoord tusschen Tweede en Derde Inter nationale. MOSKOU, 17 October CV. D.) Officieus wordt medegedeeld, dat de onderhandelaars der Tweede Internationale de voorstellen der Derde Internationale voor een gemeenschap pelijk front tot steun verleening aan de socia listen in Spanje van de hand hebben gewezen. Zij motiveerden hun weigering met de me- dedeeling, dat zij den politieken toestand in Spanje geheel anidons beoordeelden dia.n de vertegenwoordigers der Communistische In ternationale. Finland. Matoesjka staat opnieuw terecht. Thans voor den aanslag bij Biatorbagy^ Het proces tegen Sylvester Matoesjka zal op 5 November te Boedapest beginnen. Matoesjka, die Hongaarsch staatsburger is, heeft, zooals men zich herinneren zal Duitschland, Oostenrijk en Hongarije trein aanslagen gepleegd. Wegens zijn misdaad in Oostenrijk was hij reeds veroordeeld en hij zal uit een Oosten- rijksche gevangenis worden overgebracht om in Boedapest terecht te staan, waar hij zich te verantwoorden zal hebben wegens aanslag gepleegd op 12 September 1931 tegen den sneltrein BoedapestWeenen nabij Biator- igy. Matoesjka heeft toen een helsche machine gelegd op de rails, welke ontploffing een ver schrikkelijke catastrophe heeft veroorzaakt. De locomotief stortte in de diepte en sleurde verscheidene wagons mee. Er waren 22 doo- den en 14 gewonden. Als het vonnis in Boedapest over hem zal zijn uitgesproken, zal Matoesjka naar Oosten rijk terugkeeren om eerst daar zijn gevange nisstraf uit te zitten'. Aanslag op den Russischen gezant berecht. Uit Helsingfors: Brown, die op 14 Juni een aanslag heeft gepleegd op de medewerkers van den Sovjet Russischen gezant in Finland is door de rechtbank tot acht jaren dwangarbeid ver oordeeld. Branting kondigt onthullingen over den Rijksdagbrand aan. Ernst als „gevaarlijk getuige" uit den weg geruimd? Het soc. dem. Volksblad verneemt uit Stock holm: De Zweedsche senator Branting, bekend uit het Londensche Rijksdagbrand-contra-proces, publiceert in „Sozialdemokraten" een opzien barend artikel onder het hoofd: „het geheim van den Rijksdagbrand is volkomen opge helderd." In dit artikel deelt Branting mede, dat de groepsleider Ernst, vóór de moorden op 30 Juni een gedetailleerd rapport over de geschiede nis van den Rijksdagbrand heeft geschreven. Men heeft Ernst uit den weg geruimd om van een gevaarlijk getuige af te komen. Maar het rapport bleef. Men dacht aanvankelijk, dat het in het bezit was van dr. Sack. Torgler's verdediger, die dan ook kort na 30 Juni werd gearresteerd. Dr. Sack werd pas vrijgelaten, nadat hij had kunnen aantoonen, dat het rap port niet in zijn bezit was. Intusschen. schrijft Branting, was het rap port in handen van een andere persoonlijk heid en thans is het in ons bezit. Wij hebben de authenticiteit er van zoo nauwkeurig mo gelijk onderzocht, deskundigen hebben de echt ïeid van de handteekeningen nagegaan en het staat thans vast, dat het rapport echt is. Het zal binnenkort in een witboek worden ge publiceerd. Wij vinden, besluit Branting, in het rapport dezelfde namen, die sedert 28 Februari 1933 op ieders lippen waren. Het zijn de namen van ZUSTERSCHIP VAN „QUEEN MARY" WORDT GEBOUWD Binnenkort zal de Cunard White Star Line de inschrijving openen voor den bouw van een zusterschip van het onlangs tewater gelaten Engelsche reuzenschip van ruim 70.000 ton, de ..Queen Mary". Naar verluidt zouden de scheepsbouwers Swan, Hunter en Wigham Richardson voornemens zijn zich te combi neeren met de Vickers-Armstrong Ltd. ten einde te trachten den bouw van het nieuwe reuzenschip opgedragen te krijgen. Uit Glasgow wórdt gemeld, dat de firman ten van de scheepswerf John Brown Ltd. niettemin verwachten, dat ook het nieuwe schip aan de Clyde zal worden gebouwd, aan gezien deze scheepswerf door den bouw van de „Queen Mary" reeds de noodige bereke ningen. plannen en teekeningen gereed heeft en beschikt over de technische outillage en de ervaring voor den bouw van een dergelijk schip, waardoor zij kunnen inschrijven voor een bedrag, waar tegen naar zij verwachten niemand kan concurreeren Onplezierige ervaring van Britsch minister. Elliot met eieren en tomaten gebombardeerd. ging der Rijksministers en der leden derLands Goering, Goebbels, Heines, Helldorf, Roehm en regeeringen. De Rijksministers zullen in den vervolge onderstaanden eed moeten afleggen. „Ik zweer, ik zal den leider van het Duit sche Rijk en Volk. Adolf Hitler, trouw en ge hoorzaam zijn. mijn kracht voor het welzijn van het Duitsche volk geven, de wetten be hoeden, de op mij rustende plichten con sciëntieus vervullen en alle zaken onpartijdig en rechtvaardig voor ieder leiden. Zoo waar helpe mij God". De leden der Landsregeei'ingen. voorzoover van Ernst zelf. Bovendien wordt duidelijk de rol van een aantal andere S.A.-leiders, wier namen nog niet bekend waren. (N. R. C.) BRAND BIJ „LE JOURNAL" EISCHT EEN DOODE De brand in de Parijsche bureaux van het dagblad ,,Le Journal" is gebluscht, maar een lid van het personeel is bij den brand omge komen. Op 27 October wordt aan de universiteit van Glasgow de verkiezing van den rector ge houden, waarvoor vier candidaten zijn ge steld, n.l. Sir Stafford Cripps voor de Labour- Partij, de beroemde musicus en oud-president der Poolsche republiek. Paderewski door de z.g. „Distributists", Cumminghame Graham door de Schotsche nationalisten en Sir laan Colquhoun als niet politieke candidaat, die echter door de conservatieven gesteund wordt. Voor de conservatieve studentenclub zou Maandagavond Elliot, de minister van land bouw, het woord voeren. Toen hij echter in ezelschap van zijn vrouw op het podium verscheen, werd hij begroet met een hagel van tomaten, eieren, die op zijn hoed en kleeding terecht kwamen. Toen mevrouw Elliot door een tomaat geraakt werd, werd zij door een meisje-studente van het podium afgeleid, ter wijl men ter bescherming van den minister het scherm liet zakken, waarop tomaten en eieren toen stuk braken. Elliot verscheen niettemin voor het scherm, waarop men het werpen van projectielen staakte, doch een helsch kabaal begon, om hem het spreken onmogelijk te maken. Men hoorde allerlei dierengeluiden en aangezien op de lessenaar van den minister inplaats van het gebruikelijke glas water een glas melk stond, zette het auditorium op de wijs van een bekende Schotsche ballade een eindeloos „We have had no milk to-day" (Wij hebben vandaag geen melk gehad) in. Tenslotte slaagde de minister erin, zijn rede uit te spreken, waarin hij een feilen aanval deed op de socialisten, die tien jaar geleden nog de hoop, thans de wanhoop der geheele wereld waren, waarna hij de Schotsche natio nalisten onder handen nam die de vrijheid en de goede samenwerking in Engeland bedreig den en tenslotte critiseerde hij de candidaat- stelling van Paderewski, die een beroemd pia nist en een knap staatsman was, doch aange zien Polen zijn eigen moeilijkheden had. geen adviezen kon geven aan eenig ander land ter wereld en zeker niet aan Schotland. DE UITGEVER SAMUEL FISCHER OVERLEDEN. De bekende Duitsche uitgever Samuel Fischer is op 74-jarigen leeftijd overleden. Fischer heeft persoonlijk sedert 1886 zijn uit geversfiima geleid, waarbij hij jonge ro manschrijvers en begaafde jonge Duitschers, zooals Gerhardt Hauptmann, Thomas Mann, heeft geprotegeerd. Hij was leider van de neue Ruaidschau en heeft verschillende werken gewijd aan poli tieke figuren, zooals Roosevelt, Lloyd George en Walther Rathenau. Een wonderlijke klank: Groote Tevredenheid bij de industrie. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. Ze zagen hoe de booten langzaam keerden, ook het vliegtuig zwaaide uiterst langzaam om, en nog veel trager scheen het naar hen toe te komen. Dat duurde hen veel te lang, ze liepen het daarom tegemoet en einde lijk waren ze zoo dichtbij, dat ze een boot konden aan roepen. Die kwam zoo dicht mogelijk onder de steile rots kust, er zat niets anders op dan voorzichtig af te dalen. Tot op borsthoogte door het water wadende Piet zat hoog en droog op de schouders van een van hen bereik ten ze het bootje, dat hen naar het vliegtuig roeide. Een vlugge inspectie bewees, dat ze gelukkig niet in het toestel waren gekomen. De motoren sloegen aanze gleden over het water.... los....! gelukkig.... ze waren weer in Ue luchtl. (Van onzen correspondent.) LONDEN, 15 October. Dit jaar wordt de Motor Show, die een groote reclame is voor de industrie en een groot feest voor de bevolking, onder gelukkiger omstandigheden gehouden dan sinds jaren het geval is geweest. De leiders van het bedrijf zijn zeer voldaan over hetgeen zij hebben be reikt en over de vooruitzichten; en met reden. De Britsche motor industrie is het laatste half dozijn jaren op wonderbaarlijke wijze gegroeid, en 1934 is tot heden haar beste jaar geweest. Zij geeft nu al werk aan meer dan 250.000 ar beiders en de productie is tot ongekende hoog ten gestegen. De fabricage van motorvoertui gen in dit land levert een treffend voorbeeld van mechanisatie van industrie, samengaande met een gestadig dalenden prijs van het pro duct. Degelijkheid en behoudendheid in construc tie blijven, overeenkomstig den aard van het volk, ook in Britsche auto's overheerschen. Olympia legt er levendig getuigenis van af, niettegenstaande de drukte over „stroomlijn"- vormen. Fransche, Italiaansche en Amerikaan- sche fabrikaten die Olympia als steeds te zien geeft zijn in de verte al te herkennen. Er is meer sierlijkheid, meer luxe en meer durfen ook aanzienlijk meer stroomlijn in de buitenlanders. Het initiatief voor deze koetsvormen voor overwinning van luchtweer- stand is door de Amerikanen genomen, wier wagens van deze orde men al een half jaar of langer in Londensche en waarschijnlijk in andere straten heeft gezien. Zoowel de Britten als Europeesche fabrikanten hebben de prak tijk overgenomen, de Britten aarzelend, de fa brieken op het Vasteland vrijmoedig en in overtreffende trap. Indien wij ons niet ver gissen is het idee van Britschen oorsprong. Reeds een jaar of zes geleden was er in Olym pia een stroomlijn-wagen te zien die het be ginsel veel beter en veel intelligenter diende dan welke wagen ook op deze zoo geheeten stroomlijn-Show. Dat was een aero-auto, ont worpen door den luchtschipper Dennistoun Burney. De Prins van Wales toonde zijn bij zondere belangstelling in dit revolutionnaire type dat in alle opzichten afweek van den gemiddelden auto van den tijd die toen in vorm gestabiliseerd scheen te zijn door het te koopen. De Prins heeft eenige jaren lang beproefd den algemeenen smaak voor deze auto te ontwikkelen, door er vaak mee uit te rijden. Maar de Engelschman, die graag-on- opvallend zijn weg gaat, moet hebben uitge maakt dat wat de Prins doet zijn nederiger landgenoot niet altijd kan passen. De stroom lij nwagen verdween en eerst toen de Amerika nen die blijkbaar nog wel den toon aangeven in auto-bouw uitkwamen met een zeer be snoeide editie van de oorspronkelijke Derrnis- toun-auto begonnen de fabrikanten en de openbare meening te beseffen dat de nieuwe lijn moest worden gevolgd en dat men aan het begin stond van nieuwen bouw die binnen niet te langen tijd de auto's van vandaag even ouderwetsch van aanzien zou maken als onze ouders waren op de photo's uit hun jeugd. Olympia geeft slechts het schuchter begin te zien. Er zijn geen stroomlijn-auto's in den waren zin van het woord, hoogstens achter waarts wijkende radiator-kappen en vooral puntig nasleepende staarten, bedoeld de achr terwaartsche dwarrelwinden die in de ijle lucht onmiddellijk achter een auto-in-vaart opsteken, tegen te gaan. Men zal veel verder moeten gaan op dit gebied, wil men den lucht- weerstand met vrucht bestrijden. Autorenners, die studie hebben gemaakt van de remkracht van de lucht op een wagen in groote vaart, zijn tot verbazingwekkende conclusies geko men. Naarmate de vaart grooter wordt ver menigvuldigt zich de remkracht van de lucht in regelmatig klimmende mate en bij een goede snelheid heeft de motor de helft van zijn vermogen noodig om den luchtweerstand te overwinnen. De nieuwe koetsvormen zijn dus allerminst de resultaten van een modegril. Ze dienen de beurs van den automobilist en zul len het meer doen naarmate men het beginsel grondiger gaat toepassen. Voor de particuliere auto is het onafhanke lijk veerend gemonteerd voorwiel een verfij ning die te meer aanspraak mag maken op algemeene invoering omdat ze zoo weinig kost. Een chassis van deze constructie be schermt de menschen in den wagen tegen de schokken van een slecht aangelegden weg. Verscheidene Engelsche merken van gemiddel den prijs, om en nabij 250 pond sterling, heb ben thans deze voorwiel-finesse en zijn er beter om. De minister voor Transport is wat laat ge weest met zijn maatregelen tegen verkeers lawaai en zijn waarschuwing aan de motor- industrie, om het hare te doen om mechanisch geraas te bestrijden om het effect er van te kunnen waarnemen in de Show van dit jaar. Maar zij die willen ontdekken hoe geruischloos een auto kan loopen, wanneer het vraagstuk der geruischloosheid in het bijzonder is bestu deerd, kunnen niet beter doen dan een bezoek brengen aan de Lanchester-stand, waar de fabriek die in Engeland altijd de eerste is ge weest met het beste en het oorspronkelijkste (en waaraan de anders aristocraten van autobouw in Engeland meer te danken hebben dan menigeen weet en dan zij zelf weten) in een nieuw model een auto laat zien en een motor laat loopen, die als welopgevoede kinde ren zich laten zien maar nauwelijks laten hooren. Als gevolg van de concessie, welke de Kan selier van de Schatkist aan automobilisten heeft gedaan in den vorm van een verlaging van de PK-belasting, is het aantal „babies" dit jaar aanmerkelijk geringer. De motoren zijn over het algemeen sterker geworden, hoe wel een zelfde chassis toch ook nog beschik baar is met een motor van minder paarden krachten. Een noviteit in automobilisme, die zich thans ook sterker doet gelden in Olympia is de radio-ontvanger, die in vele wagens van alle prijzen deel uitmaakt van de uitrusting. Hier is het ontvangtoestel aangebracht on middellijk achter het instrumentenbord, met de stel- en stemknoppen op dat bord; daar vindt men het in het interieur van de auto. Prijzen varieeren van 100 (voor een zeven- )aards baby) tot 2000 voor eenige weelderige Fransche en Italiaansche wagens.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6