1 HELP MEE! Sigaren, Sigaretten, Tabak. ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 HET TOONEEL De Amsterdamsche Tooneelvereeniging DE DRAAIKOLK. Het is niet bepaald een verheffend milieu, waar Noël Coward, de schrijver van Gevallen Engeland en Intimiteiten, ons met zijn too- neelspel De Draaikolk binnenleidt. Een moe der, die haar jeugd al meer dan 20 jaar ge passeerd is maar niets erger vreest dan oud te worden en daarom alles doet om nog maar jong te schijnen, een zoon, die morphinist is, vrienden, voor wie geen hoogere genoegens be staan dan dansen, flirten en kwaadspreken. Het is een zedenspel, dat ons de Engelsche society in de na-oorlogsche dagen wel heel pessimistisch schildert. Hoofdpersonen zijn de moeder en de zoon. Florence Lancaster is een onbedui dende vrouw, leeg van hart en hoofd, maar niet zonder uiterlijke charmes. Het is haar een levensbehoefte geadoreerd en gevleid te •worden en omdat haar 10 jaar oudere man daarvoor te nuchter en te gewoon is, zoekt zij haar geluk in een wereld van louter schijn. Totdat de ontgoocheling voor haar komt. Haar zoon Nicky, een jong musicus, komt na een verblijf van een jaar uit Parijs terug en brengt zijn verloofde Bunty Mainwaring mee. In dat jonge meisje ziet de moeder dade lijk een gevaar, omdat zij naast de verloofde van haar zoon onherroepelijk de oudere vrouw is. Maar het wordt erger, wanneer Bunty in koele berekening haar verloving verbreekt en het Florence duidelijk wordt, dat de affec ties van het jonge meisje gaan naar den man, die tot voor kort nog onder de bekoring van haai" eigen charmes was. En bij die ontdekking ziet ook de zoon zijn moeder in haar ware gedaante en vallen hem de schallen van de oogen. In een groote scène a faire stelt Noël Coward in het laatste bedrijf moeder en zoon tegen over elkander. Het is de zoon, die haar de waarheid in -het gezicht slingert en Florence doet zien, hoe en wiat zij in werkelijkheid is. Het is de groote afrekening, waarin de zoon Florence verwijt nooit een goede moeder en echtgenoote te zijn geweest. Maar nu is het moment gekomen, dat zij in de eerste plaats moeder moet zijn, omdat Nicky in Parijs aan cocaïne verslaafd is geraakt en haar hulp nocdig heeft. Zij beiden moeten uit de „draai kolk", waarin dit leven hen heeft gebracht. Of Florence de geschikte vrouw is om den zwakken jongen man te helpen, ook al belooft zij het hem, betwijfelen wij en de slotindruk van dit wel heel sombere, wrange stuk is als na de slotscène van Ibsen's Spoken, waar het even aan herrinnert er één van trooste- Icoze ellende, omdat wij in die twee bij elkaïir. der steun zoekende menschen slechts twee levenswrakken kunnen zien. Verheffend ik schreef het reeds Is dit milieu niet, maar in de karakter-ontleding van Florence Lanaaster, de vrouw, die tot het ■wanhopige toe strijdt om zoo lang mogelijk jong te blijven en de waarheid niet wil zien, toont Noël Coward zich een zeer knap schrij ver. En deze wouw is in de eerste twee bedrij ven ook brillant gespeeld door Wilheimina Duymaer van Twist. Mevrouw Duymaer van Twist gaf vooral het vooze en ijdele van deze vrouw van 45 die alles doet om nog te beko ren en au fond niets is dan enkel leegheid, met prachtige schakeering. levendag en pétil- lant weer. In de hartstochtelilke tooneelen, vooral in de groote scène a faire in Hl werd haar spel echter soms wiat te hevig en te on gebreideld. Haar stem schoot door te weinig beheersching nu en dan te veel uit, zoodat zij dan iets ongewild ruws kreeg, waardoor de indruk van dit tóch ai pijnlijke tooneel on- noodig nog pijnlijker en wranger werd. Ben Royaards heeft een prachtige rol ge speeld als Nicky, de zoon. Ben Royaards groeit als acteur hoe langer hoe meer en er is een stijgende lijn in zijn laatste rollen. Hij soeelde den zoon hartelijk en jong in het be gin, onstuimig en hartstochtelijk, met volle overgave in de afrekeningsscène. Prachtig was hij ook aan het slot van II, "wanneer hij in steeds wilder wordend pianospel zijn schaamte en verdriet tracht weg te spelen. De handeling in dit stuk loopt in het begin wel wat erg traag, daar de schrijver anderhalf bedrijf noodig heeft voor zijn expositie en milieuteekening. Pas in de tweede helft komt er vaart in en dan is Noël Coward ook op zijn sterkst en geeft hij in voortdurende stijging krachtig en pakkend tooneel. Defresne houdt als regisseur niet van halftinten en hij liet ook aan de kleine rollen de volle maat geven, zoo zelfs, dat de opvoering wel eens wat te veel nadruk kreeg. Georgette Hagedoorn speelde strak en scherp en met groote intelligentie het berekenende, koele jonge meisje. Deze Bunty Mainwaring was ook in haar uiterlijk een zeer markante figuur en Georgette Hagedoorn gaf weer eens een bewijs van haar zeer bijzonder talent, dat zich voortreffelijk voor karakterrollen leent. "Willy Haak was als Helene Savil eigenlijk de eenige sympathieke persoon in dit verdorven Engelsche society- wereldje en wist in een korte scène met Ben Royaards toen zij Nicky smeekte geen opium meer te nemen een warm vrouwelijk en ontroerend accent te treffen. Oscar Tourniaire ging door dit stuk als de door een mooie, kokette vrouw verwaar loosde man en telkens als hij in korte toonee len even optrad, trof hij ons door fijnheid van typeering en spel. Bij Nell Knoop behoefden wij er niet aan te twijfelen, of Clara Hobbert meer een aanstel ster dan een zangeres was en Carpentier Al- ting speelde een dandy-achtigen Engelschman met niet minder nadrukkelijkheid. Laat ik nog mogen zeggen, dat de dames van exquisen smaak getuigende toiletten droe gen, alsof het een mode-show gold en dat ook van de aankleeding van het tooneel en de decors de laatste van L. Richter zeer veel werk was gemaakt. Het publiek toonde groote waardeer in g voor de opvoering, vooral na het laatste bedrijf, toen het mevrouw Duymaer van Twist en Ben Royaards warm huldigde. Ten slotte nog een opmerking. De regie zal de klank van de gramophoon en den vleugel in het tweede bedrijf dienen te dempen. Van den gesproken tekst was bij deze al te luide muziek letterlijk niets te verstaan, zelfs niet als men zooals ik vóór in de stalles zat. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Eerste Concert der Haarlemsche Bachvereeniging Een „Bac*1 concert" met Fr. von Suppé en Johan Strauss op het programma ziedaar een tegenstelling die verder reikt dan de na men alleen. Het is dan ook lang niet ondenk baar dat sommige Bachleden bij de ontvangst van dit programma zich afgevraagd hebben of de inhoud strookte met de voorstelling die zij zich van de bedoelingen der Bachvereeni ging gemaakt hebben. Zonder nog het artis tieke peil van dien Inhoud in het geding te bren gen Schubert's „Unvollendete" behoeft heusch voor geen ander werk naar het tweede plan te wijken zou deze of gene van mee ning kunnen zyn, dat men op een Bachcon- cex-t vooral die werken moet geven, die door bezetting of technische moeilijkheid buiten het bereik van kleinere orkesten vallen. Voor dit standpunt zou zeker iets te zeggen zijn. Maar daartegenover zou men, ook met recht, kunnen aanvoeren, dat ook bekende werken, zelfs die waarin een lichtere muze gediend wordt, een uitzonderlijke voldoening kunnen verschaffen, wanneer ze in een zóó perfecte vertolking ge geven worden als die van het Concertgebouw orkest onder Bruno Walter's eminente leiding Uit een zóó voortreffelijke muzikale keuken wordt een Suppé zelfs voor den meest verwen den fijnproever een exquis genot en de melo- dieën-Strauss prikkelde door haar geuren niet alleen den geest, maar ook de motorische zenuwen der beenen, zoodat men haast de aanwezigheid der ruim negenhonderd stoelen in de concertzaal ging verwenschen. Ik ver onderstel het althans. Want als welopgevoede Hollanders lieten we geen van allen iets van wensch of verwensching blijken, en toen Bruno Walter, tegen alle gewoonte in, het orkest een extranummer liet geven, en dit extranummer de wals der walsen An der Schonen blauen Donau bleek te zijn, stonden de velen die zich reeds in de stoelenlooze vestibule bevonden met den ernst van wachtenden in een postkan toor. Dat brengt het decorum nu eenmaal mee. Dat Schubert's Symphonie en Rosamunde- balletmuziek in de hoogste perfectie en verfij ning gegeven werden; dat van Mozart's D dur- Symphonie de uitvoering schitterde van licht heid en sierlijkheid, spreekt wel van zelf. Bru no Walter hield zich streng aan het voorschrift „moderato" dat het Allegro-karakter van het eerste hoofddeel der „Unvollendete" intoomt; hij liet zich niet verleiden tot een afjakkering, die de vertolking van sommige hedendaagsche leiders kenmerkt. Het tragische in deze muziek sprak er te levendiger door. Het „con moto" van het Andante had misschien iets meer tot uitdrukking gebracht kunnen worden dan Walter deed. Maar de heerlijke wisselzangen der blaasinstrumenten bekoorden er niet min der om Schubert's hemelsche muziek voer de ons voor een wijle boven aardsche zorgen uit. En dat Walter's artistieke overtuiging geen zwaarwichtigheid nastreeft, bleek wel uit de wijze waarop hij de beide Allegro's van Mo zart's symphonie liet spelen. De beroemde coup d'arehet, waarmee het eerste Allegro be gint was de inleiding van een rank en luchtig figurenspel, dat hooge, doch volkomen bevre digde eischen aan de techniek der strijkers stelde. Zelfs de contrabassen schenen van ge vleugelde voeten voorzien. En in het finale- Rondo was het evenzoo. Suppé's Ouverture „Die schone Galathea" voerde ons naar het gebied der operette, maar welk een muzikale bekwaamheid en distinctie kenmerkt deze muziek in vergelijking van het meeste wat ons in de hedendaagsche operette geboden wordt? Wagner's invloed speciaal die van het „Lohengrin"-voorspel doet er zich in gelden; het Weensche element komt in de markante, lang niet gewone of banale Wals tot uiting. In zekeren zin is zoowel deze ouver ture als die van „Die Fledermaus" een pot pourri, een Strauss" van melodieën. Sympho- nische ontwikkeling en bewerking zijn er niet in te vinden, maar ze doen het, en van hoe veel werken van dezen tijd zal men dat na een halve eeuw of meer nog kunnen zeggen? Walter's meestal sober gebaar ging bij Suppé en Strauss tot grooter zichtbare levendigheid over. Hij liet zich mede electriseeren door de muziek, maar verloor zijn beheersching geen oogenblik, vermeed zoowel groote opzettelijk heid als vlakke sleur en ging nooit over de grens waar trivialiteit aanvangt. Zoodat dit Bachconcert er ondanks de in den aanvang van dit verslag genoemde contradictie er toch mocht zijn. K. DE JONG. Sigarenfabrikanten tegen een nieuwe machine. Werkloosheid zal erdoor vergrooten. Eén groot aantal sigarenfabrikanten heeft aan de Ministers van Koloniën, van Sociale Zaken, van Economische Zaken, en van Fi nanciën een adres gericht, waarbij zij wijzen op het gevaar van den machinalen arbeid in de sigarenindustrie, in verband met de steeds toenemende werkloosheid. De laatste typen „compleet-machines" welke door drie jeugdige arbeidskrachten bediend kunnen worden rollen per week 30.000 sigaren op, terwijl een volslagen sigaren maker per week slechts 3000 rolt. Het behoeft h.i. geen betoog, dat dit de werkloosheid zeei in de hand werkt. De werkloos geworden arbeiders trachten nu plaats te vinden in het z.g. randbedrijf, waarin tegen ieder loon werk wordt verricht. Het gevolg hiervan is, dat in dit randbedrijf sigaren worden gemaakt, waarvan de ver koopsprijs zóó laag is, dat het geregelde be drijf niet meer kan concurreeren. De eenige weg om nog concurrentie moge lijk te maken is de aanschaffing van nieuwe machines, waarvan echter weer nieuwe werk loosheid het gevolg is. Dat dit voor 's Rijks Schatkist ook zeer nadeelige gevolgen zal heb ben. ten eerste door de verminderde opbrengst van den tabaksaccijns en verder door den steun, die aan de werkloozen zal worden uit gekeerd, behoeft geen betoog. Om uit dezen vicieuzen cirkel te geraken, stellen de sigarenfabrikanten voor om als crisismaatregel de oprolmachines in de siga renindustrie te verbieden. Velen van hen zullen door dezen maat regel gedupeerd worden, omdat zij juist deze machines aangeschaft of besteld hebben, maar zij zijn bereid in het algemeen belang ter wille van het behoud der werkgelegenheid met de regeering samen te werken, om de driegende ramp voor het land en speciaal voor de sigarenindustrie te voorkomen." Uw CfisisrCoitiité zorg» voor.brandstoffen, vóo>-JJw' winder bevoordeelde londge) nooten>,Vyil'-U>yoor de middelen zorgen? (Adv. Ingez. Med.) Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. Namens den minister van Sociale Zaken geïnstalleerd. In het departement van Sociale Zaken is heden de bedrijfsraad voor de sigarenindustrie geïnstalleerd. Wegens verhindering van den minister van Sociale Zaken geschiedde de in stallatie door den secretaris-generaal, den heex mr. dr. A. L. Scholtens. De rede van den secretaris-generaal werd, namens de leden van den bedrijfsraad beant woord door den heer K. L. II. van der Putt. Tot voorzitters zijn benoemd van werkge verszijde de heeren K. L. H. van der Putt en M. Smith en van werknemerszijde de heeren J. Gemen en J. van der Weyden, met bepa ling, dat elk van hen voor den tijd van één jaar als voorzitter zal ptreden. Voor het eerste jaar treedt de heer Van der Putt als zooda nig op. FRANSCH INVOERCONTINGENT VOOR BLOEMBOLLEN. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur: Uit een mededeeling van den Rijksland. bouwconsulent te Parijs in „Handelsberich ten" blijkt, dat het invoercontingent voor bloembollen in Frankrijk voor de maanden October, November en December bepaald is op 1000 ton. In hetzelfde tijdvak van het. .vorig jaar werd 844.131 K.Ö. naar Frank rijk verscheept. HET „PLANKEN WAMBUIS" IS VERKOCHT. Dinsdag is het bekende Veluwsche land goed het „Planken Wambuis" verkocht. In generale massa werd kooper voor f 240.340 olus f 66.150 voor het hout of in totaal voor f 306.490 de heer G. J. P. Versteeg, wethouder en rentmeester te Amerongen. Het verbod van de film journaal vertooning. Ook een derde poging tot goedkeuring mislukt. Naar aanleiding van het verbod van open bare vertooning van de filmjournaal-opna men van den moordaanslag op den Koning van Joego-Slavië en den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Barthou te Mar seille door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring te De Haag, welk verbod ook na herkeuring gehandhaafd bleef, hadden de vertegenwoordigers der filmverhuur-onderne- mingen die de Nederlandsche bioscopen van filmjournalen voorzien, Dinsdagmiddag de vertegenwoordigers van de pers en de leden van het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond uitgenoodigd, om door eigen aanschouwing een oordeel te vellen over de beslissing van de filmkeuring. In be sloten kring werden de films Dinsdagmiddag in de showroom van het theater Tuschinsk: vertoond. Alvorens de journaals te draalen, gaf de heer Ochse van de N.V. Polygoon te Haarlem tevens lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Bioscoopbond een korte toelich ting, waarin hij verklaarde, dat het bioscoop bedrijf zich in het algemeen met de keuring van films op hun geschikheid voor openbare vertooning of toelaatbaarheid voor kinderen beneden een bepaalde leeftijdsgrens, kan ver eenigen. doch van meening is. dat de keuring in Nederland in het algemeen veel te scherp is. Nadat de eerste keuring een negatief re sultaat had opgeleverd met de motiveering dat de film in strijd was met de goede zeden, werd bij herkeuring de weigering tevens ge motiveerd met het in strijd zijn van de ver een regeerend vorst met de openbare orde. tooning van een geslaagden moordaanslag op een regeerend vorst met de openbare orde. De Nederlandsche journaal-exploitanten heb ben toen ter keuring aangeboden een film van de aankomst van den Koning en de ont vangst door Barthou, zonder eenig beeld van den moordaanslag en de daarop volgende verwarring. Ook deze film werd afgekeurd Tenslottei is een film van de overbrenging van het stoffelijk overschot van den koning aan boord van den kruiser „Dubrovnik" in de haven van Marseille en het vertrek van den kruiser voor openbare vertooning toege laten, nadat er een coupure in was aange bracht. Achtereenvolgens draaiden voor de ge noodigden het Fox Movietone-journaal, het Paramount-journaal en het Eclair-journaal, waarin de vrijwillig aangebrachte coupure, waarmee de film niettemin geweigerd was, was aangegeven, terwijl tenslotte de film van het vertrek van de „Dubrovnik" werd ver toond. met de door de Keuringscommissie ge- eischte coupure WILDE STAKING BIJ CONFECTIEFABRIEK TE AMSTERDAM. Eenige dagen geleden is een wilde staking uitgebroken bij de Koninklijke Manufactu- ren-Industrie van M. J. van de Waal en Co., aan de Keizersgracht te Amsterdam. Van liet verscheidene honderden werknemers groote'pérsoneel hebben tusschen de 60 en 100 meisjes, voornamelijk van de corsetten-afdee- ling, het werk neergelegd, geheel buiten de vakorganisaties om. die dan ook buiten dit conflict staan. Niettemin hebben de samen werkende bonden in de kledingindustrie een vergadering met het personeel der fa. Van de Waal belegd, ter bespreking van de ver schillende grieven en klachten, waarmee de bonden zich thans tot de directie zullen wen den. Het goedkoopere product zegeviert. In 1933 werdem in ons land 1.409.333 sigaren verrookt, die een waarde vertegenwoordigden van ruim 74 millioen gulden. Voorts consu meerden onze landgenooten in het vorige jaar nog 3.914.473 sigaretten met een waarde van ruim 44,6 millioen gulden en 12.743 K.G. tabak met een waarde van 24,7 millioen gulden. Het verbruik van sigaren, sigaretten en ta bak in ons land tusschen 1924 en 1933 verliep als volgt. Sigaren Sigaren Sigaretten Sigaretten Tabak Tabak Jaar 1000 stuks 1000 gulden 100 stuks 1000 gulden 1000 K.G. 1000 gulden 1924 1.636.846 75.699 2.506.865 42.487 14.596 33.870 1925 1.062.972 77.424 1.981.680 34.716 10.622 26.134 1926 1.145.089 81.060 2.369.075 40.546 12..540 30.181 1927 1.197.612 82.987 2.590973 43328 11.845 27.840 1928 1.266.889 87.539 2.790.091 46 677 11.751 27.699 1929 1.346.089 92.703 3.179.577 53.651 11.299 26.671 1930 1.369.650 94.068 3.589.552 61.673 11.577 27.296 1931 1.369.415 89.637 3.554.017 58.485 12.312 28.338 1932 1.354.693 79.974 3.655.425 49.088 12.914 27.188 1933 1.409.333 74.071 3.914.473 44.616 12.743 24.765 Er zijn uit deze cijfers een tweetal conclu sies te trekken. Wij hebben onze rookerslus- ten niet kunnen temperen, maar de positie onzer portemonnaie heeft ons blijkbaar ge noodzaakt een gos-dkooper product te doen wegblazen. Het gemiddelde verbruik per per soon ls toegenomen van 143 sigaren over 1924 tot 174 sigaren over 1930, waarna een daling volgde tot 171 sigaren over het vorige jaar. Het sigarettenverbruik is zeer toegenomen. Tegenover een gemiddelde consumptie van 269 stuks in 1925. wijst 1933 een gemiddelde aan van 475 stuks. De laagste cijfers worden voor sigaren en sigaretten niet in dezelfde jaren aangetroffen. De waarde van het ver bruik van tabak, sigaren en sigaretten bedroeg in 1933 in ons land ruim 143 millioen gulden, waarvan ruim 50 procent wordt opgebracht door het verbruik van sigaren, ongeveer 31 procent door sigaretten en 17 procent door tabak. Hoogst merkwaardig is het overzicht van de verbruikte sigaren. Uit bovenstaande gegevens blijkt n.m.l., dat het aantal sigaren, hetwelk gerookt wordt, nog steeds stijgende is. Die stijging is vrijwel uitsluitend een ge volg van het feit, dat goedkoopere soorten meer aftrek vinden en daarnaast kleinere mo dellen, de zg. cigarillos. De consumptie aan sigaretten steeg tusschen 1924 en 1933 met oir ca 56 procent, de gemiddelde prijs van het artikel daalde in dien tijd met ongeveer 30 procent. Het tabaksverbruk daalt geleidelijk. De gemiddelde winkelprijs van sigaren be droeg in 1933 circa 5,25 cent, tegenover 6,89 cent in 1929 en 7.53 cent in 1923. Bijna de helft van het sigaren verbruik bestaat uit de klei nere modellen en de goedkoopere soorten. Het gebruik per hoofd der bevolking is, wat de sigaren betreft, het hoogste, hetwelk bekend ls. Voor 1933 bedroeg dit: 176 sigaren, 472 si garetten en 1,53 K.G. tabak. Het grootere ver bruik van de kleine sigaren hangt samen met de in dit jaar gewijzigde accijnsregeling. De sigaren waren er tot voor korten tijd nog al goed afgekomen en bleven onderworpen aan een accijns van 10 procent. Maar thans is die accijns voor de gewone modellen sigaren 12,5 procent en voor de cigarillo's 17.5 procent. De sigaretten werden belast met 50 procent, de verschillende tabakssoorten met 22.5 procent. Onze sigarenindustrie. grootendeels in Noord Brabant gevestigd, is een typisch voorbeeld van een industrie, welke voor de binnenland- sche markt werkt; Het voornaamste export- gebied is Ned, Oost Indië. De uitvoer van si garen heeft sterkt te lijden gehad van de steeds hooger wordende accijns, welke het product belastte, het vestigen van eigen in dustrieën in onze vroeger afzetgebieden, de sterk gedaalde koopkracht en de verdrin ging van de sigaar door de sigaret. De totale waarde der gebanderolleerde siga ren, sigaretten en tabak daalde tusschen 1924 en 1925 zeer beduidend, om tot 1930 weer te stijgen en daarna, tot verleden jaar, weder te dalen. In deze waardecijfers zijn tevens begre pen de z.g. assor timen ts ver pakking ende aan gebrachte verhoogde waarde der tabaksfabri katen met behulp der toeslagzegeLs en de door middel van aanvullingszegels betaalde opcen ten op de sigarettenaccijns. De sigarenwinkels zijn grootendeels een- mansondernemingen. De cijfers der bedrijfs- telling van 31 December 1930 doen zulks zien. Hot aantal bedraagt 11.834. In dit opzicht wordt deze groep alleen geslagen door de brood-, kruideniers- en manufacturenwinkels. Voorloopig behoeft men dan ook nog niet de vrees te koesteren, dat men tevergeefs op. stap zou gaan om een sigaartje te koopen! MOLLERUS. VITTORIA EGYPTIAN CIGARETTES COMPANY LIQUIDEERT. Ten kantore van bovengenoemde vennoot schap is Dinsdag een vergadering van aan deelhouders gehouden, waarin ruim 2800 aan- deelen vertegenwoordigd waren. De president gaf een overzicht van den toestand en deelde mede, dat de vennootschap zou moeten liqui- deeren. Commissarissen hebben een gegadig de weten te vinden om het bedrijf met inbe grip van handels- en fabrieksmerken over te nemen. Deze gegadigde is de Westminster Tobacco Company. Besloten werd de vennoot schap te liquideeren en bet bedrijf over te doen aan de Westminster. KERK EN VREDE BELEGT WEEK-EINDE CONFERENTIE. De federatie Noordholland ten Zuiden van het Noordzeekanaal van de Vereeniging Kerk en Vrede belegt op Zaterdag 20 en Zondag 21 October een week-einde conferentie, waar in Zaterdagavond Ds. J. J. Buskes zal spreken over over: „Kerk en Vrede als geloofsgemeen schap" en op Zondagmiddag Prof. Dr. D. van Embden over: „In hoeverre kan de aanwen ding van militair geweld aanvaardbaar zijn?" (politie, grenswacht, Volkenbondsaktie). In de wydingsbijeenkomst op Zondagmor gen hoopt voor te gaan Dr. A. K. Kuiper te Amsterdam. De conferentie wordt gehouden in het Odd- Fellowhuis, Keizersgracht 430, Amsterdam. o. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) SCHEEPVAART BERICHT EN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 16 van New-York te Rotterdam. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 15 te San Francisco. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 13 (n.m.) van Los Angeles. Lochkatrine. Rotterdam n. Vancouver 15 te Cristobal. Breedijk 15 Oct. van Rotterdam te New-York. Nebraska, Vancouver naar Rotterdam 15 te Liverpool. Beemsterdjjk New-Orleans n. Rotterdam via Londen 15 (1.24 v.m.) 460 mijl W. v. Land's End. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 16 v. Lulea te Vlaardingen. Stad Zaltbommel 15 v. Sfax n. Oran en Tonnay Charente. Vredenburg 16 van Narvik te Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein 16 van Beira te Rotterdam, ver trekt 17 naar Bremen. Randfontein 15 van Hamburg te Amster dam, vertrekt 17 naar Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 16 te Havre verwacht. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisreis) 14 van Shanghai. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Giekerk (uitreis) 14 (4.43 n.m.) 200 mijl ZZO. v. Land's End. JAVA—NEW-YORK LIJN- Palembang, Batavia n. N.-York 16 v. Singap. City of Derby Java n. N.-York 14 té Aleppy. JAVACHINAJAPAN LIJN. Tjisalak 14 te Manilla. Tjisadane 14 van Shanghai te Hongkong. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN. Sawahloento 14 van Lorenzo Marques naar Port Natal. Le Maire 13 van Mombassa naar Batavia. Tasman 15 van Kaapstad naar Mosselbaai. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar Chili naar A'dam 16 te Antwerpen. Aurora 15 van Lissabon te Malaga. Berenice 14 van Carthagena te Malaga. Astrea 15 van West-Indië te New-York. Barneveld A'dam naar Chili 14 te Cristobal. Ganymedes 16 van Hamburg te Amsterdam. Stella Piraeus n. A'dam p. 15 (5 n.m.) Ouess. Stuyvesant 15 van West-Indië te New-York. Titus 15 van Pt. au Prince naar Fort Liberté. Venus 15 van Setubal naar Olhao. Telamon 16 van Rotterdam naar Alexandrië Ulysses 16 October van Saloniki naar Izmir. Trajanus 15 Oct. van Licata naar Palerma. Euterpe 16 v. Amsterdam te Bordeaux. Perseus 15 van Bilbao te Santander. Mars Venetië n. Amsterdam p. 16 (13.25) Wight. Orestes 16 v. Amsterdam naar Hamburg. Deucalion Rott. n. Gibraltar p. 15 Wight. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, B.-Ayres n. Amsterdam 16 te Bahia. Zeelandia (uitreis) 15 (3 v.m.) van Lissabon. Flandria 15 v. Buenos-Ayres n. Amsterdam. Kennemerland (uitreis) 15 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet, Rotterdam n. New-Orleans p. 16 (9 v.m.) Bermuda. Kota Nopan (uitreis) 16 (6 v.m.) te Sabang. Modjokerto (thuisreis) 16 (5 vm.i te Suez. Tapanoeli (uitreis) p 15 (6. n.m.) Finisterre. Kota Tjandi (thuisreis) p. 14 October Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (uitreis) 15 October te Montevideo. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Tosari Vancr. n. Calcutta 13 v, S. Francisco. Bengalen Calcutta n. Vancr 13 v. Penang. Silveray N.-Orleans n. Calcutta 14 te Cola- chel. Bintang Vancr. n. Calcutta 15 v. Macassar. Silverhazel Calcutta n. Vancr. 14 v. Legaspi STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Mapia (thuisreis) 15 van Marseille. Chr. Huygens (thuisreis) 16 te Genua. Tanimbar (thuisreis) 15 van Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Laertes 15 van Amsterdam te Batavia. Stentor Batavia n. A'dam 15 v. Port Said. City of Bagdad 15 van Rotterdam te Kobe. Bellerophon 13 van Batavia naar Liverpool. Polyphemus 13 van Batavia naar Amsterdam City of Khartoum Otaru n. Ldn. 13 v. Cebu. Ajax Kobe n. Rott. via Londen 15 (1.1 n.m.) 282 mijl Z. v. Land's End. Hector Japan n. Rotterdam 16 van Aden, j

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7