DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ARROND. RECHTBANK. De machinist en de twee dienstboden. Een machinist heeft echtereen volgens aan twee dienstboden het hof gemaakt, van wie hij, na haar een huwelijk met hem voorgespie geld te hebben, geld heeft weten los te krij gen. Tegen dezen man, die gehuwd was, eischte de officier een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. Drilsma drong aan op voor waardelijke straf. De rechtbank sprak den machinist vrij. Verduistering van f 4000. Voor de rechtbang in Haarlem had zich te verantwoorden een 44-jarige canaidaat-nota- ris uit Velgen, van het kantoor van notaris Boerlage, omdat hij f 4000 verduisterd zou hebben. De eisch was 6 maanden gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 6 maanden gevangenisstraf. Verduistering als filiaalhouder. Een gewezen filiaalhouder stond terecht omdat hij een bedrag van f 208 verduisterd zou hebben. De officier eischte een gevange nisstraf van 6 maanden. De verdediger rnr. L. G. van Dam, vroeg een voorwaardelijke straf. Verdachte werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Be gestolen hond.. Een Haarlemmer stond terecht wegens diefstal van een hond ten nadeele van een inwoner uit Overveen. Verdachte ontkende en zei. den hond gekocht te hebben. De officier vroeg een gevangenisstraf van 1 maand. De man werd vrijgesproken. Het voeren van roode vlaggetjes, In hooger beroep werd tegen een jongeman die een rood Liga-vlaggetje op zijn fiets had gevoerd, en die terzake daarvan door den kantonrechter tot f 3 boete werd veroor deeld, dezelfde straf geëischt. Het vonnis van een Kantonrechter werd bevestigd. Diefstal bij Fluks. De Haarlemmer, die 14 dagen geleden voor de Arr.-Rechtbank alhier terecht stond, ver dacht van diefstal in het restaurant „Fluks" te Zandvoort en tegen wien toen 8 maanden gevangenisstraf wei'd geëischt, werd heden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. VERDUISTERING VAN 4700 Voor de rechtbank te Haarlem stond terecht een 31-jarige gewezen klerk op het Openbaar Slachthuis, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan verduistering van onderscheidene bedragen aan geld, totaal ruim 4700 beloo pend. Een getuige, die het onderzoek heeft inge steld, heeft geconstateerd dat niet al het geld, voor de uitgifte van slachtbonnen ontvangen, verantwoord was. Dit verduisterde bedrag beliep 3300. Een bedrag van 370.voor pekelbak- en koelcelhuur is evenmin verant woord. Verdachte heeft voorts nog andere bedragen o.a. een bedrag van 170 aan lokaal huur niet geboekt. Op een vraag van den president verklaar de getuige, dat de controle in het Slachthuis onvoldoende is. Getuige heeft gehoord, dat men bezig is hier verbetering in ze brengen. De president hoopte, dat deze afdoende zou zijn. De boekhouder van het Slachthuis als ge tuige gehoord, verklaarde eveneens, dat men de gevoerde controle op een bepaald onder deel beter op een andere manier had kunnen uitoefenen. Sommige slagers gaven aan ver dachte voorschotten, waarvan de toekomstige slachtrechten afgetrokken moesten worden. Hiervan nam verd. ook een gedeelte, evenals van de opbrengst van den verkoop van gas- penningen, die ten gerieve van de bewoners in die buurt daar verkrijgbaar werden ge steld. Verdachte is in 1933 met de knoeierijen be gonnen. omdat hij schulden gemaakt had door te leven op te grooten voet. In een vori ge betrekking heeft hij zich ook aan verduis tering schuldig gemaakt, doch toen heeft hij de schulden afbetaald en is buiten de handen van de justitie gebleven. De Officier zei, dat de controle in het Slacht huis zeer onvoldoende was en dat ook de ad ministratie verre van onberispelijk was. Maar dat neemt niet weg, dat verd. misbruik ge maakt heeft van het in hem gestelde vertrou wen. De Officier eischte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden en een voor waardelijke van 8 maanden met onder toe zicht stelling van het Genootschap tot Zede lijke Verbetering gedurende 2 jaar. Verdachte bepleitte met nadruk clementie. Uitspraak over 14 dage.n HELING Bij verstek stond terecht een persoon, die een bedrag van 230 zou hebben bewaard, terwijl hij wist, dat dat geld van misdrijf af komstig was. Een filiaalhouder van een slager alhier re kende eiken Zaterdag met zijn patroon af, behalve op zekeren avond, toen hij een be drag van ƒ216 niet afdroeg naar hij zei wegens meenir.gsverschil met den patroon. Dit plan zou uitgegaan zijn van verdachte. Op dat oogenblik had deze getuige nog een schuld van 40 ongeveer aan verdachte. De vrouw van den filiaalhouder bevestigde de vorige verklaringen, getuige had wel eens tegen verdachte zijn vrees uitgesproken hoe het gaan moest als hij ontslag kreeg. De ver dachte heeft toen gesuggereerd dat getuige In dat geval maar niet moest afrekenen met den slager. De filiaalhouder werd den dag na het niet- afrekenen bij de politie geroepen. Hij liet het geld thuis liggen. Zijn vrouw en verdachte hoorden, dat de politie huiszoeking zou gaan doen, waarop verdachte vóór de komst van de politie met het geld er vandoor ging. Den volgenden dag kreeg de vrouw 200 terug, hoewel er f 230 had gelegen. De Officier eischte een gevangenisstraf van 6 maanden tegen den niet verschenen ver dachte wegens heling. Uitspraak over 14 dagen. „Verboden" lampen verkocht? De eigenaar van een rijwiel- en lampen zaak te Haarlem stond terecht wegens ver moedelijke overtreding van de octrooiwet. Verdachte zou lampen hebben verkocht waarop octrooi was, nadat hij zich schriftelijk had verbonden geen lampen meer te verkoo- pen die inbreuk maakten op het octrooirecht, indien hij gelegenheid kreeg zijn voorraad in drie maanden te verkoopen. Eigenaardigerwijs liet de vertegenwoordi ger van de betreffende fabriek biljetten tee kenen, waarop de winkeliers zich verplichtten bepaalde lampen niet te verkoopen, zonder de op de biljetten de lampen omschreven waren en zonder dat men soms wist of de lampen wel in voorraad waren of werden ver kocht. „De kwade trouw wordt dus voorop ge steld", zei de Officier van Justitie. Verd. zei het biljet onder pressie te hebben geteekend. Later zou wel eens iemand komen, die zou aanwijzen welke lampen niet ver kocht mochten worden. Deze persoon is nooit gekomen. Get. zegt dat dit niet is afgesproken. Een andere getuige, collega van den eerste, zegt dat men op 't oog niet kan zien of men met lampen te maken heeft die inbreuk ma ken of niet. Deze getuige, die dus ook contro leerde, heeft lampen op een nota gekocht, waarvan de verkoopster stukken afscheurde, opdat men niet zou zien waar de lampen wa ren gekocht. Volgens verd. was dat niet omdat men vreesde dat men verkeerde lampen zou heb ben verkocht, maar wel omdat de verkoops prijs te laag was, in welk geval de fabrieken de winkeliers van verdere levering uitsluiten. Verscheidene lampen zijn later door een re chercheur van politie in beslag genomen. De volgende getuige, die met dei1» getuige, die lampen heeft gekocht, den bewusten win kel heeft bezocht, heeft wel lampen onder zocht, maar verd. nooit onderwezen welke lampen „verboden" waren en welke niet. Een andere getuige heeft de lampen zeer nauwkeurig onderzocht en namaak vastge steld, zonder dat de vervaardlgr de licenties bezat. Men kan aan een lamp echter onmoge lijk zien of het een lamp is die inbruek maakt of niet. Wel als zij brandt, doch dan is het constateeren nog niet gemakkelijk. Verd. zegt de betreffende fabriek voor zijn zaak noodig te hebben en graag te doen wat die fabriek voorschrijft. In plaats dat men echter uitlegde welke lampen verkocht moch ten worden, kwam men de dingen in beslag nemen. De laatste getuige a charge zegt dat ver schillende fabrieken dezelfde licenties hebben en dat voor ingewijden te zien is, aan het merk of een bepaald teeken. of zij een lamp koopen van zoo'n fabriek of van een die de lampen namaakt. De getuige a decharge bevestigde dat verd. bezwaar had tegen teekenen van de overeen komst, „omdat hij de termijn van drie maan den te kort vond", waaruit de Officier con cludeerde dat verd. dan toch wel moest weten welke lampen inbreuk maakten. Anders zou hij bezwaar tegen teekenen gelegd moeten hebben op grond van het feit dat hij niet wist welke lampen „verboden" waren. De Officier zei in zijn requisitoir dat het vast staat dat „verboden" lampen zijn ver kocht. Verd. doet zich onschuldig voor, en zegt niet te hebben geweten welke lampen inbreuk maakten en zegt weinig vakkennis te hebben. De getuigen a decharge hebben bo vendien nog een weinig ontlastende verkla ring afgelegd! De Officier vindt ook het afscheuren van de nota een verdachte handeling en over weegt de bewuste verkoopster als getuige te dagvaarden. Ook de prijs, dien verdachte heeft betaald, lijkt den Officier een bezwa rende omstandigheid. Hij eischte 300 boete of 100 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Silvain Groen vroeg niet- ontvankelijk verklaring op formeele gronden en ontslag van rechtsvervolging op grond van een z.i. foutieve dagvaarding. Voor 't geval de rechtbank met 't voorgaande niet zou in stemmen. vroeg ae verdediger vrijspraak, om dat verd. de opzet tot inbreuk maken niet heeft gehad omdat hij niet weet wat 't octrooi behelst. Uitspraak over 14 dagen. Vrijspraak gevraagd voor expediteur Een expediteur uit IJmuiden zou ten nadee le van een Amsterdamsche firma bijna 70 verduisterd hebben. Eens zou hij remboursgeld niet afgedragen hebben, en het geld gebruikt hebben voor zijn expeditiebedrijf tusschen IJmuiden en Am sterdam. De Officier meende dat het wettig en over tuigend bewijs niet was geleverd en de ver dediger mr. Veenhoven zei dat verdachte nooit de bedoeling heeft gehad te verduisteren, en sloot zich bij den Officier aan. Voorbeurs te Amsterdam. HANDEL STOND VRIJWEL STIL. Er was heden maar weinig nieuws, dat de beurs kon stimuleeren. Wallstreet had een zeer kalm verloop en de koersfluctuaties bleven beperkt. Bovendien blijft de Parijsche beurs heden gesloten, zooadt van die zijde geen verrassingen zijn te wachten. De handel op de ochtendbeurs te Amsterdam stond heden bijna geheel stil. Alleen wierp de spe culatie zich in navolging van het buitenland op mijnaandeelen. In Radjangs ging wat om en de koersstijging, die reeds gisteren was ingezet, werd vanmorgen in krachtig tempo voortgezet. De noteering steeg n.l. plm. 7 punten. Ook aandeelen Sarakreek Goudvel den, die eveneens gisteren reeds hooger prijs wiste te bedingen, trokken vanmorgen flink aan. De koerswinst beliep ongeveer 3 pCt. Aandeelen Koninklijke Petroleum waren nauwelijks prijshoudend tot een belangrijke koerswijiging kwam het evenwel niet. De Philips aandeelen brachten het niet tot af faire en werden op onveranderde koersenge- noemd. Unilevers waren goed prijshoudend. Amsterdam Rubbers waren gedrukt, in ver band met de ongeanimeerde stemming op de rubbermarkt. HVA's bleven op peil, evenals de Youngleening. Op de wisselmarkt openden het pond iets luier, doch herstelden zich later op het hoog ste peil van gisteren. De dollar was goed prijshoudend, evenals Fransche francs. Ketel met 3000 liter teer in brand. Op terrein van den „Geruiscliloozen Weg". SCHIMMERT, 18 Oct. (V.D.) Hedennacht brak brand uit op het terrein van de N.V. Ge- ruischlooze Weg, Asphaltwegen uit Heemstede, die daar haar mengmolen en bitumentegels had opgeslagen. De oorzaak is te wijten aan het overkoken van een ketel met teer. In een minimum van tijd stond de geheele werkplaats in brand. Alle drijfriemen, ketels en houtwerk werden vernield. De ketelinhoud groot 3000 liter staat nog steeds in vlam. Nader vernemen wij, dat de schade zich be perkt tot een bedrag van f 125. Het bedrijf wordt binnen 24 uur voortgezet, - O. a. f 2.15 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 739.0 m.M. te Torshaven. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuid-Westelij ken tot Noord-Westelijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken met regen. Later opklarend, aan vankelijk veel zachter. Uit het Buitenland TIJDELIJKE OPKLARING, ONGUNSTIGE VOORUITZICHTEN. De nieuwe depressie trok van IJsland naar de Noorsche kust en neemt nog snel toe, zoo-, dat het in Schotland en aan de Noorsche kust regent en stormt uit West en Zuid. De vorige depressie is opgevuld en de tijdelijke drukstij- ging bracht een opklaring in onze omgeving, die in het Oosten lichte nachtvorst veroor zaakte. In Ierland en Engeland is de wind matig uit West, er begin weer regen te vallen. In Scandinavië nam de vorst weer iets af en valt hier en daar sneeuw. In Duitschland komt vandaag even opklaring en zal weinig regen vallen. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht met regen aan het Kanaal. Ofschoon na het voorbijtrekken van de de pressie eenige opklaring te wachten is, blijven de algemeene vooruitzichten nog ongunstig. Barometer Stand heden morgen 760 m.M. Stand van gister 756 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 18 October: Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 October. Ondertrouwd 17 October: J. W. Nierman.- en N. Ortt; T. Hartsuiker en G. Nijhuis: J. J. Leis en H. Verloop: J. Kuderski en M. C. Meijer; J. J. v. d. Haas en W. M. Hijkoop: J. Visser en W. G. Zwetsloot: K. van Graas en A. E. Swart; J. L. Driessen en M. S. L. Leijs; A. Straatsma en P. C, de Boer; R. v. d. Aar en •H. Terol; A. Amoureus en P. W. Schuengel; W. P. BÖhm en K. M. Vreenegoor; G. L. Reemer en H. E. v. d. Sluis; J. J. Blom en C. v d. Walt; J. I. M. Kraaijvanger en M. C. Roozen; G. Makkes v. d. Deijl en S. G. Molhoek; M. Pol derman en M. Rademaker; J. Rijkers en H. M. van Slooten; A. M. Braakhuis en C. W. Pij pers; F. A, Augustinus en A. E. Aarnouts; P. B. Mazurel en A. T. v. d. Weiden. Getrouwd 17 October: G. W. Assendelft en A. M. v. Zomeren; A. de Wit en M. T. v. Berkel; P. K. J. Tervooren en W. R. Beerkens; A. M. v. d. Smissen en R. Vrolijk; P N. J_ T Too- renent en A. Gruijters; H. Meijer en B. H. E. Spanjaart; G. W. Spoor en J. C. Homan; E. Burema en A. Doezie; J. Q. Bakker en H. J. C. van Hengel; A. van Dam en S. Veenhof; P. D. de Jong en J. W. van Meeren; J. Sin- dorf en A. van Rooden; C. Philippo en E. B. Kracht; P. F. Boh en J. van Dusschoten. Bevallen 14 October: G. M. A. KroftZand vliet. d.: 15 October: W. C. BalmGigengack, d.: M. M. Hasselmeijerde Vries, d.; 16 Oc tober; G. A. van BreeOrdelman, d.; J. M. van OeiLassooij. z, Overleden 15 October: P. H„ 6 j., z. v. C. Bakker, Goetzeestraat; 16 October: A. C. E. Groot—'Verwer, 87 j., Koninginneweg; G. de Vleeshouwer, 53 j., Gierstraat. Haarlemsche Handels- vereeniging. Lezing over Etalage- en Reclameschrift. Voor de leden der Haarlemsche Handels vereniging en der daarbij aangesloten ver- eenigingen. heeft de heer J. J. Kasteleyn leeraar M.O. Schoonschrijven, uit Utrecht een lezing gehouden over Etalage- en Reclame schrift. Hij sprak eerst over het ontstaan daarvan en ging daarvoor terug naar de tijden toen de etalages nog vrijwel onverzorgd waren. Thans is het anders, omdat de winkeliers weten, dat etalages de „oogen der ziel zijn". De kaartjes bij de artikelen hooren duidelijk te zijn, en de aandacht te trekken van het publiek. Spr. noemde de eischen aan de etalagekaar ten te stellen, die belangrijk zijn, omdat die kaarten absoluut noodig zijn. Goed ingerichte etalages zonder kaarten deugen niet. Het publiek moet worden in gelicht over de artikelen en dat moet ge schieden door de kaart. De kaart moet duidelijk zijn, en opvallen doch de artikelen moeten hoofdzaak blijven. De kaarten moeten zich aanpassen aan de verschillende omgevingen. De hulpmiddelen hierbij zijn speciale pen- seelen, etalagekarton, verf, inkt, speciale pennen enz. Hierna demonstreerde spr tallooze voor. beelden door deelnemers aan cursussen in dit onderdeel vervardigd. De voorbeelden il lustreerden uitstekend de bedoeling van den inleider, die tenslotte uiteenzette wat de door hem gegeven cusussen op dit gebied in houden. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der Haarl. Handelsvereeniging, de heer E. Smit. GEZONDHEID VAN KONING FOEAD VOORUIT. CAïRO, 18 Oct. (V.D.) De gezondheids toestand van koning Foead van Egypte is aan zienlijk verbeterd. De koning bracht gisteren eenigen tijd door in zijn bureau in het Mon- tasapaleis, waar hij eenige ministers audiëntie verleende. R.-K. Middenstands- vereeniging. „Naar een nienwen tijd!" Onder voorzitterschap van den heer Th. S. J. Hooy vergaderde Woensdagavond de R.K- Mid- denstandsvereeniging alhier in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Een telegram werd gezonden aan den oud- geestelijk-adviseur der vereeniging, pastoor Timp. De nieuwe directeur van het Centraal Hanzebureau. de heer Jan Bakker, behandel de het onderwerp: „Naar den nieuwen tijd". Spr. vestigde de aandacht op de steeds toe nemende verarming. De wereld lijdt aan een teveel aan goederen en aan een groeiend pauperisme. Redding kan alleen trtmen van een radicale verandering in het sociaal-economisch leven. De midden- standsbedrijven gevoelen pijnlijk de steeds verminderde koopkracht van het publiek. En dan komt daar nog bij het steeds vermeerde rend aantal verbruikscoöperaties, die de mid denstanders verdringen. Aan de Duitsche uit gewekenen wordt tot overmaat van ramp toe gelaten, nieuwe winkels te openen. Maar gelukkig begint men te begrijpen, dat organisatie, maar vooral actie en medewerking van den middenstand in staat zal stellen, de moeilijkheden te bestrijden. Het jaar 1934 zal voor den R.K. middenstand een jaar van krachtige actie zijn. De toevloed van nieuwe zakenlieden tot den middenstand moet worden gekeerd. Bestrijding der onrechtmatige concurrentie en verbod van het cadeaustelsel zijn noodig. „Wij willen", aldus spr., „niet den corpora tieven staat als leuze van fascisme en natio- naal-socialisme, wij willen de corporatieve staatsgedachte. We willen zelfstandig hande len onder toezicht van den staat. Voorvechters van fascisme en nationaal- socialisme hebben wij niet noodig. Voor den opbouw van dit nieuwe leven hebben wij noo dig onze katholieke taak, onze katholieke mid denstanders. Als één man trede de middenstand toe in vak- en standsbelang tot de organisatie. Dan alleen zal de middenstand in staat zijn, zijn belangen te verdedigen." Na een korte pauze installeerde de voor zitter den nieuwen geestelijken adviseur, ka pelaan P. Poppen. Vervolgens zette hij het winterprogram uit een. In December zal een inleiding worden ge houden „tegen de groote concurrenten van den middenstand". Dan zal ook een groote actie worden gevoerd om te koopen bij den middenstand. In Januari zal propaganda worden ge maakt voor uitbouw van stand- en vakorga nisatie. Aan het eind van deze maand, waarin ook de jaarvergadering zal vallen, zal dan een feest avond worden aangeboden. In Februari zal het onderwerp .Middenstand en gemeente" en in Maart „Regeering en Mid denstand" worden behandeld. In April zal dan de sluitingsvergadering wor den gehouden. De heer H. J. Nelissen, als rapporteur der laatstgehouden centrale raadsvergadering, bracht hiervan verslag uit. Tenslotte sprak de nieuwe geestelijke advi seur een opwekkend woord. MELBOURNE NOG STEEDS TRAMLOOS. MELBOURNE, 18 Oct. (V.D.) Het is heden de derde dag, dat Melbourne zonder tram zit, ondanks de aankomst van den hertog van Gloucester. Een vergadering van 5000 man tramperso neel besloot gisterochtend met een meerder heid van vier vijfden de voorstellen van de directie niet aan te nemen en niet aan het werk te gaan alvorens de eischen van loons- verhooging zijn ingewilligd. De „verdronken" automobilist van Sliedrecht. Verzekeringszwendel opnieuw voor. AMSTERDAM, 18 October. Twee jeug dige Amsterdammers hebben in Juli 1933 gepoogd de N.V. Rotterdamsche Verzekerings sociëteiten R.V.S. te Rotterdam op te lich ten voor een bedrag xan f 50.000. De jongste van de twee broers, die voor genoemd bedrag verzekerd was, reed in den avond van 11 Juli 1933 in de omgeving van Sliedrecht in een dor hem gehurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij stelde zich tijdig in veiligheid en verdween naar het buitenland. Aanvankelijk verkeerde ieder in de meening, dat de jongen was verdronken. De eenige, die wist, dat er van een ongeluk geen sprake was, was de oudere broer. In overleg tussschen het tweetal werd besloten, dat de „verdronkene" zich dood zou houden en dat gepoogd zou worden de verzekerings som te innen. De verzekering vertrouwde het zaakje niet en tenslotte gelukte het de politie de be driegers te ontmaskeren. De rechtbank veroordeelde de broers ieder tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De jongste der beide broers, de „verdronkene" berustte in zijn straf, doch de oudste kwam in hooger beroep. De procureur-generaal requireerde beves- tigniging van het vonnis. Het Gerechtshof wees heden een interlocu toir vonnis en bepaalde, dat op 23 October a.s. het getuigen-verhoor dat naar 's Hofs oordeel niet volledig was zal worden voort gezet. Dan zal alsnog de broer van verdachte worden gehoord. OOK IN DEN HAAG EEN STORM- AFDEELING DER POLITIE. Bij de Haagsche politie zal ook een storm- afdeeling worden opgericht, welke speciaal dienst zal doen bij ernstige ongeregeldheden en welke met karabijnen en stalen helmen zal worden uitgerust. IN'FORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7211/8—7.215/8. Berlijn 59.35—59.45. Parijs 9.721/2—9.73. Brussel 34.4434.48. Zürich 48.1248.15 Rome 12.61—12.65 New York 1.461/16—1.465/16. Zakelijke oorlogsbestrijding. Het reclamewapen behoort ter hand te worden genomen. Nieuwe wegen moeten worden ingeslagen. Woensdagavond vergaderde de Haagsche afdeeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede in het gebouw de Ruyterstraat 67, onder voorzitterschap van mr. Nsytzell de Wilde. Er was een talrijke opkomst. Na een korte huishoudelijke bijeenkomst heeft de heer R. W. P. Peereboom, directeur- hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad een rede gehouden over Zakelijke Oorlogsbestrij ding. Sprekers betoog was gebaseerd op de over tuiging, dat mengde anti-oorlogs actie in om vang en in doeltreffendheid zou kunnen ver beteren door haar volkomen zakelijk te orga- niseeren. Veel te veel overheerscht in deze actie thans het dilettantisme, hetgeen des te onjuister is in een tijd waarin het wapen dei- moderne reclame zeer sterk is geperfectioneerd waarin men zelfs van wetenschap der reclame spreekt en waarin alle denkbare propaganda middelen voor handelsartikelen nauwkeurig op hun werkelijke waarde worden getoetst. Spr. meende, met alle waardeering voor de groote activiteit, die door zoovelen in de anti- oorlogsactie aan den dag wordt gelegd, dat er veel te weinig systeem in zit, en dat dien tengevolge veel moeite vergeefs wordt gedaan. Anderzijds achtte hij het ook zeer gewenscht ten spoedigste de middelen te vinden om de oorlogsindustrie met haar eigen sterkste wa pen in vredestijd: het geld. te bestrijden. Om dit te bereiken is het noodzakelijk handel en industrie, welker toekomst door het oorlogs gevaar ten zeerste bedreigd wordt, in onze be weging in te schakelen. Wij kunnen dat al leen doen als wij onze beweging voor handel en industrie aanvaardbaar maken en haar dus op zakelijker basis organiseeren. Daartoe moeten wij het reclamewapen, dat onze handelsmenschen en industriëelen uit hun eigen ervaring als practisch en doeltref fend kennen, ter hand nemen. Het spreekt wel vanzelf, dat daarbij de voorlichting van des kundigen noodig is. De advertentie en het re clamebiljet bereiken alleen hun volle uitwer king als zij door vaklieden worden samenge steld en toegepast. Ook ten aanzien van de verspreiding van brochures, het houden van propaganda-bijeenkomsten enz., is deskundige en centrale leiding gewenscht, waarbij het vooral noodig zal zijn deze te koppelen aan dè actualiteit der gebeurtenissen. Medewerking van industrieeleir, met name ook van dagblad directeuren. zal voor een dergelijk plan zeker vereischt worden. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting van de resultaten, die de Amerikaansche instelling „Peaceways" op deze wijze bereikt heeft eni nog bereikt en vermeldde o.a., dat zij een dus danig succes met haar advertenties heeft be reikt, dat elke dollar aan adverteeren be steed, haar honderd dollar aan bijdragen, voor haar werk heeft opgeleverd. Spr. meende, dat verschillende teekenen der tijden er op wijzen, dat het noodzakelijk ia nieuwe wegen in te slaan met de anti-oorlogs- propaganda. dat men haar vooral op zoo zake lijk mogelijke basis moet plaatsen en dat hefl vooral noodig is iedere verdenking van een soort vaag vredesduif jesidealisme aan haar te ontnemen. Na de rede van den heer Peereboom werden door eenige aanwezigen vragen gesteld. Eén dezer vragen was: Hoe stelt de spreker zich eenl eventueele organisatie voor en wil hij met be trekking daartoe richtlijnen aangeven? Staatsraad Schokking hield een korte re dé, waarin hij uiteenzette, dat z.i. het reclame- systeem, als de heer Peereboom had uiteen gezet, niet het juiste is voor de verbreiding van de Vredesidee. Spr. zeide, dat in Amerika door verschillende dagbladdirecteuren groote sommen worden geaccepteerd van particu liere wapenfabrikanten waarvoor in ruil zij van deze fabrikanten alle willekeurige berich ten in hun bladen opnemen zonder commen taar of critiek. De heer Peereboom heeft de verschillende vragen beantwoord. Hij zeide natuurlijk geen, waarborg te kunnen geven, dat deze wijze van propaganda zal slagen. Het is hier zaak, de vredesbeweging en de zakenwereld te doen samenwerken. Ten aanzien van de opmerking van den heer Schokking, dat sommige persor ganisaties corrupt zijn, zeide spr. dat dit in geen geval in Nederland zoo is, zoodat daar mede geen rekening behoefde te worden ge houden. TRUDI SCHOOP OP 24 OCTOBER. Het ballet van „Trudi Schoop" zal niet op 20 October optreden doch op Woensdag 24 October. DE MOORD TE ZAANDIJK. In ons vorig nummer namen wij een be richt van een persbureau op, dat door de doc toren dr. Bakker en dr. Overbeek een onder zoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van den arbeider K., die eenige weken geleden te Zaandijk zijn meisje doodstak. Het blijkt ons thans, dat de Justitie geen opdracht gegeven heeft om zoo'n onderzoek in te stellen. Éénjarig bestaan Alle-Dag- Kerk. Bijeenkomst in de Groote Kerk. Ter gelegenheid van het feit, dat de Alle- Dag-Kerk een jaar bestaat, had Woensdag avond in het koor van de Groote Kerk een gedachtenisdiens t plaats, die geleid werd door Ds. G. J. Duyvendak, Evang. Luth. predikant, die tot tekst gekozen had Markus 6 vers 31: „Rust een weinig". De predikant ge waagde met dankbaarheid van de aangename samenwerking tusschen de verschillende kerkelijke richtingen. Ook bracht hij dank aan allen, die zich in het afgeloopen jaar voor de Alle-Dag-Kerk zoo verdienstelijk had den gemaakt, zooals bijvoorbeeld de organist, de heer W. H. Biele, die bij eiken dienst den zang op het orgel begeleid heeft; verder de Kerkwacht, een gezelschap van twintig dames en heeren, dat eiken avond op post was geweest om zich in het gebouw verdienste lijk te maken. Nu het weer kouder geworden is zullen de diensten van de Alle.Dag-Kerk met begin November weer in de Waalsche Kerk aan het Begijnhof gehouden worden. Een zangkoor onder leiding van mevrouw Kruyff verleende op zeer verdienstelijke wijze medewerking. Er waren ongeveer tweehon derd belangstellenden aanwezig,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2