On%e cAiaóka PEIK&CLOPKNBUM Nog een medeplichtige van Kalemen gehoord „Kynoch stoffen" Alaslca-dessins? DE LUCHTROOVERS HOITIKA DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. De moord te Marseille. Aanslag door onbekend gedelegeerdegeleid. Hongaarsch-Tsjechisch dispuut over een pas. Belgrado vóór de begrafenis. De rechter van instructie te Marseille heeft heden een der beide te Annemassa ge arresteerde en naar Marseille overgebrachte terroristen gehoord. De man zeide Pospitsjil te heeten en 9 Juli 1904 te Voekonivva bij Agram te zijn ge boren. Van beroep was hij monteur van cen trale verwarmingsinstallaties. Hij deelde voorts mede zich eenigen tijd in München te hebben opgehouden. Hij is lid van de Kroa tische revolutionnaire organisatie, die door Ante Pawlewitsj geleid wordt en die de onaf hankelijkheid van Kroatië nastreeft. Om trent de wijze waarop hij Frankrijk was bin nengekomen en omtrent zijn medeplichtigen vertelde hij hetzelfde als hij reeds eerder had verklaard zonder den naam te noemen van den tot dusver nog onbekenden „gedelegeerde" die de samenzweerders had geleid en hun Instructie had doen toekomen. De gedelegeerde die 6 October in een hotel ie Parijs zijn intrek had genomen, had de vier samenzweerders in twee groepen van twee verdeeld. Twee moesten naar Marseille gaan, de anderen bleven in Parijs. Toen Pospitsjil en zijn makker Ratsj in Parijs hoor den van het slagen van den aanslag te Mar seille, hadden zij over de grens willen vluch ten, doch zij waren aan de Fransch-Zwitser- sche grens gearresteerd. Toen de rechter van Instructie Pospitsjil ondervroeg over zijn hou ding tegenover den aanslag schijnt hij te heb ben geantwoord: „Ik had er geen idee van, wat ik in Parijs had moeten doen, mijn mak ker evenmin. Wanneer ik echter zou hebben geweten, dat ik den koning zou hebben moe ten dooden zou ik voor de opdracht niet zijn teruggeschrikt, maar ik zou de bevelen van de organisatie, waar ik lid van ben, hebben op gevolgd". Op de vraag of hij een advocaat wenschte, antwoordde hij: „Ik heb geen advocaat noo- dig. Overigens zal ik den advocaat aanvaar den, dien de organisatie mij tot steun zal aanwijzen." Pospitsjil onderging niet de minste emo tie, toen hij beschuldigd werd van medeplich tigheid van den aanslag. Hij voegde er aan toe gebruik te zullen maken van de diensten van den advocaat, welke hem door de terro ristenorganisatie zal worden toegevoegd. Nadat Raitsji door de justitie was onder vraagd, werd hij met Pospitsjil geconfron teerd. De pas van mevrouw Majerski. BOEDAPEST, 17 October (V.D.i Het Hongaarsche Telegraaf-correspondentiebu reau deelt mede: Van <S£icieeel zijde wordt op de meest be sliste wijze de bewering in het door het Tsje- cho-Slowaaksche Persbureau gepubliceerde bericht over de passen van Anna Majerski, volgens welk de Zuid-Slavische gezant te Boe dapest zich gedwongen heeft gezien per soonlijk op te treden en Anna Majerski haar pas, die hetzelfde nummer draagt als de pas van den moordenaar van Marseille, door tus- schenkomst van het Tsjecho-Slowaaksche consulaat te doen ontnemen, aangezien de po- litie-autoribeiten van Boedapest niet voldoen de tegemoetkomendheid zouden hebben be toond, van de hand gewezen. Gelijk van of- ficieele zijde werd vastgesteld, heeft de last hebber van het Tsjecho-Slowaaksche ge zantschap te Boedapest van ambtenaren der politie de vaste belofte gekregen, dat de po litie de zaak onmiddellijk zou onderzoeken. Nog in het bijzijn van den lasthebber van het gezantschap hebben ambtenaren van po litie instructie gekregen, op het bureau te Boedapest, waar aannnlktin'fary 'geschieden moeten, na te gaan, waar Majerski woonde. De Tsjecho-Slowaaksche gezant is echter, zonder het resultaat af te wachten, reeds na 1 1/2 uur op eigen initiatief in de woning' van Majerski opgetreden. Uit Praag 17 October: Inzake de Hongaarsche verklaring be treffende de pas van Majerska deelt het Tsje cho-Slowaaksche persbureau mede: Als antwoord* op deze verklaring kan verwe zen worden naar de officieeie Tsjecho-Slo waaksche verklaring van gisteren, waarin het optreden van het Tsjecho-Slowaaksche ge zantschap te Boedapest wordt geschilderd en waarin de directe nasporingen bij Majerska, een Tsjecho-Slowaaksche, worden gemoti veerd. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten achtten in deze zaak een onmiddellijk con- stateeren van den toestand noodzakelijk en het scheen hun derhalve, dat uit de dralende houding van het bureau van politie te Boeda pest niet voldoende hulpvaardigheid bleek. Het optreden van de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, gemotiveerd door het belang van de zaak en het algemeen interesse in de op heldering daarvan heeft, doordat het heeft bijgedragen tot het snelle constateeren van de vervalsching van de pas van Kalemen tot het doel gevoerd en het heeft nu geen zin thans een openbare polemiek te voeren over den formeelen kant daarvan. Hongarije wijst beschuldigingen af. Het Hongaarsche Correspondentiebureau deelt mede: In zekere buitenlandsche bladen zijn be richten gepubliceerd, welke de leden van het Hongaarsche officierencorps in hun eer moet krenken. Volgens de bladen zouden n.l. in het vroegere vluchtelingenkamp te Janka Puszta Hongaarsche officieren Kroatische emigranten onderricht hebben gegeven in terroristisch optreden. Deze berichten worden door de bevoegde Hongaarsche kringen met beslistheid tegen gesproken. Zij worden laster genoemd en met verontwaardiging van de hand gewezen. Hongaarsch blad verboden. De Hongaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft een weekblad voor den tijd $an twee weken verboden. Het blad heeft, zoo wordt gezegd, een be- '.eedigend artikel gepubliceerd naar aan leiding van den moord op koning Alexander, waardoor ook de buitenlandsche politieke be- angen van Hongarije zouden kunnen worden geschaad. BELGRADO 17 Oct. ("V.D.i Reeds op den dag vóór de teraardebestelling van koning Alexander I zijn groote massa's menschen deels per trein, deels te voet naar de hoofd stad gekomen. Vooral sterk zijn de boeren in hun verschillende nationale costumes ver tegenwoordigd. Men ziet Montenegrijnen met hun rijk versierde kleederdrachten, Dalma- tiërs met hun zwart-roode kappen, Kroaten met hun breede linnen broeken, Turken met rooden fez, Mohammedaansche priesters en Mecca-pelgrims met witte doeken om hun hoofdbedekking gewikkeld en Bosniërs met bloedroode tulband, evenals Zuid-Serven met breede, rijkversierde sjerpen. Ondanks den fijnen regen, die ononderbro ken neer-suizelt staan de menschen in dikke rijen, die kilometers ver de voorstad inreiken, om langs de baar van den koning te kunnen trekken. Sterk vertegenwoordigd zijn ook de militairen van de buitenlandsche militaire delegaties, die groepsgewijze door de straten trekken. De bakkers werken dag en nacht om de vele gasten van brood te voorzien. In het oude koningspaleis, waar Alexander ligt opgebaard, liggen de kransen hoog opge stapeld. Reeds tegen 12 uur waren hier ruim 2000 kransen neergelegd. Slechts enkele ver trekken van het oude kasteel zijn voor den president der Fransche republiek vrijgehou den. Alle overige zijn vol bloemengaven.Daar- onder bevinden zich de prachtigste kransen en tuilen uit het buitenland naast de eenvoudige veldboeketten en kransen uit de kleine er kleinste dorpen. Te middernacht zal de kist in de Grieksch- katholieke kathedraal worden gebracht, van waar uit Donderdagmorgen na een plechtige godsdienstoefening de rouwstoet zal aan vangen. Te Belgrado vertoeven thans de president der Fransche republiek, Lebrun, koning Carol van Roemenië, en koning Boris van Bulgarije. Engeland is vertegenwoordigd door prins George, Italië door den hertog van Spoleto. Tsjecho-Slowakije wordt vertegenwoordigd door minister-president Malypetr en minister van buitenlandsche zaken, Benesj. Alle staten der Kleine Entente hebben, even als de staten van het Balkanblok. hun minis ters van buitenlandsche zaken en voor een deel ook de ministers van oorlog naar Belgrado ge zonden. Frankrijk is behalve door Lebrun nog door drie ministers vertegenwoordigd. Op het hoofd postkantoor van Belgrado zijn tot 12 uur hedenmiddag ruim 30.000 telegraphische be tuigingen van deelneming uit binnen- en bui tenland ontvangen. 300.000 menschen zijn tot hedenmiddag langs de baar van den koning getrokken. Oostenrijk. Massa-arrestatie van communisten. V.D. meldt uit Weenen, 18 October. Bij een grootsch opgezette razzia, zijn Woensdag te Weenen 250 communisten gearresteerd. Een deel hunner is naar het concentratiekamp Woellersdorf overgebracht. Zuid ^Amerika. U wel bekend, heelt voor 1934 een gehele wijziging ondergaan: Iets nauwer maar veel eleganter. Heelt wel eens van gehoord, uitgesproken Niemand behoeft nu meer een maatjas te nemen. Onze beroemde Alaska brengen wij thans reeds vanaf l ZOi" (Adv. Ingez. Med.) Mongolen neergehaald. Op dit oogenblik heb ben de Japansche troepen zich teruggetrok ken in de provincie Jehol, naar verluidt om in de streek van Kailoe, Toenjo en Tsjiffi een nieuw offensief voor te bereiden. Spanje. Cuba verbreekt de betrekkin gen met San Domingo. De diplomatieke betrekkingen tusschen Cuba en de Dominicaansche republiek zijn verbro ken wegens de weigering van deze om den ex-president van Cuba, Machado, uit te leve ren. China. Wederinvoering van den doodstraf. Het staatsblad publiceert den tekst van het wetsontwerp waarbij de doodstraf weer wordt ingevoerd op aanslagen, waarbij de daders gebruik zullen hebben gemaikt van bom men of vuurwapens en lichte of ernstige wonden zullen zijn toegebracht. De wet zal heden in werking treden. Treedt Zamora af? Het verluidt, dat het mogelijk is, dat pre sident Alcala Zamora morgen zal aftreden. Zooals men weet was tusschen president en regeering verschil van meening ontstaan over de doodvonnissen der rebellen-. Poging tot afpersing van Ford. Japanners contra Mongolen. Uit Sjanghai: „Centraal Evening Post" meldt, dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tusschen Japanners en Mongolen. De Japansche troepen hadden tot taak twee gebieden, die rijk zijn aan zoutvelden en deel uitmaken van Binnen-Mongolië bij het Mandsjoerijsohe gebied te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders der zoutmijnen, naar het schijnt im totaal 20.000 man, stelden zich te weer tegen de Japanseh- Mandsjoerijsche troepen. Tijdens het gevecht zouden aan beide zijden vele dooden zijn ge vallen. Vier Japansche vliegtuigen zijn door de Dreigbrievenschrijver gearresteerd. DETROIT. 17 October (VU.) Een zekere E-duard Lickwada heeft een poging gedaan tot afpersing op Ford. Men is er heden in geslaagd den man te arresteeren. Hij had in een brief uitbetaling van 5000 dollar ge- eischt en gedreigd, wanneer de som niet zou worden uitbetaald, den eénigen zoon van Ford te zullen dooden. Lickwada reeds veroordeeld. Nader wordt uit Detroit gemeld: Edward Lickwada is tot tien jaren gevangenisstraf ver oordeeld, enkele uren nadat hij was gearres teerd wegens het sturen van dreigbrieven aan Henry Ford, waarin hij 5000 doll, eischte, om dat hij- anders den zoon van Ford, Edsel, zou vermoorden. HAUPTMANN GAAT IN HOOGER BEROEP. James M. Fawcett, de verdediger van Haupt- mann heeft verklaard eventueel een beroep te zullen doen op het Opperste Gerechtshof der Vereenigde Staten tegen de uitlevering van zijn cliënt, Richard Hauptmann, aan den staat New Jersey. Fawcett zal Vrijdagmiddag om twee uur te New-York zijn eisch voor het Hof van Beroep toelichten. Parijsche correspondent heeft een avontuurtje Een bezoeker die een revolver presenteert. Le Petit Parisien heeft een eigenaardig be richt over een avontuur dat onze correspon dent te Parijs, Henry A. Th. Lesturgeon, in zijn woning aan de Rue Casimir heeft beleefd, na dat hij 's middags thuis kwam. Hij hoorde ge stommel in de vertrekken van zijn villa, maar denkende dat zijn vrouw thuis was, bezig met de huishouding, trof het hem niet als iets bui tengewoons. Stelt u even zijn verbazing voor, toen hij, na binnengetreden te zijn ontvangen werd door een keurig gekleed heer, die hem een revolver presenteerde Voordat de heer Lesturgeon nog iets kon zeggen, werd hij beleefd doch dringend uitge- noodigd maar naar de badkamer te gaan, waar het revolver-heerschap hem wilde opsluiten. Edochhet slot haperde en de deur kon niet dicht, waarop de „heer des huizes" ge dwongen werd een andere kamer binnen te gaan, waar hij werd gevangen gezet, niet zonder dat de bezoeker de sleutels van het bureau had ontvangen. Alle meubels werden geïnspecteerd, evenals het bureau en alles werd onderstboven gehaald zonder dat er, naar het scheen, iets van waarde werd meegenomen. Op keurige wijze sloot de indringer daarna alle deuren, evenals het hekje van de straat, wierp de sleutelbos over het hek en ver dween Toen mevrouw Lesturgeon een uurtje later thuis kwam. kon zij haar man bevrijden, die toen niets anders kon doen dan de politie waarschuwen, die hij echter niets kon vertellen over de identiteit van den uitzonderlijken gast evenmin als over de beweegredenen van zijn eigenaardige indringing. Storm teistert de Oostzeekust. Bij Swinemunde veel land weggeslagen. Uit Swinemuende 17 October: De plotse ling naar het Noord-Oosten omgeloopen storm heeft de badplaatsen en visschers- dorpen in de bocht van Swinemuende zwaar geteisterd. Vooral bij den Streckelberg en bij Koserow richtten de hooggaande golven veel schade aan, veel land werd weggeslagen groote scheuren ontstonden, waardoor ó.a. een hotel „Seeblick" in gevaar werd ge bracht. Eenige visschersvaartuigen uit Kose row raakten in gevaar en slechts met groote moeite lukte het de schepen in veiligheid te brengen. Kunnen dooden weer tot het leven geroepen worden? Verlof gevraagd voor proefnemingen op terechtgestelden. NEW-YORK, 17 October (V. D.) Dr. George Cornish, die reeds de aandacht heeft getrokken dooi' proefnemingen, waarbij hij een dooden hond weer in het leven heeft te ruggeroepen, in zijn laboratorium in Berkeley, Californië, heeft een verzoek gericht aan de gouverneurs van Arizona, Colorado en Nevada om toestemming voor pogingen om misdadi gers, die in dis staten met gifgassen ter dood zijn gebracht, weer in het leven te roepen. Dr. Cornish erkende, dat, wanneer zijn proefne mingen zouden gelukken, de misdadigers, op wie de experimenten zouden zijn gedaan, in vrijheid gesteld zouden moeten worden, aan gezien het vonnis ten uitvoer zou zijn gelegd. Hij twijfelde er echter niet aan. dat in derge lijke gevallen de ter dood veroordeelden er in zouden toestemmen levenslange gevangenis straf te aanvaarden. Voorts verklaarde hij, dat hij zijn proefne mingen niet zou doen, wanneer hij officieeie toestemming gekregen had, zonder eerst ook boestemming te hebben gekregen van de ge vangenen zelf of van hun families. Het is ech ter onmogelijk zijn plannen volledig schrifte lijk te bespreken, zoodat hij een onderhoud verzoekt met de gouverneurs, t. .einde zijn voornemens uiteen te zetten.. Wanneer heon de toestemming zou worden gegeven om een nieuwe methode menschen uit den dood op te- wekken toe te passen op enkele misdadigers, onmiddellijk nadat zij zouden zijn terechtge steld, zouden daardoor resultaten kunnen wor den verkregen, die ten slotte zouden kunnen leiden tot het redden van duizenden men- schenlevens, aldus Cornish. Hij is er reeds in geslaagd een hond vier minuten na het oogen blik, waarop het hart ophield te kloppen, weeT tot leven te brengen en het dier is sindsdien langzaam maar gestadig vooruitgegaan. Bekende Britsche Scheepvaart, maatschappij verdwijnt. Liquidatie van de Royal Mail. Op de vergadering van aandeelhouders van de Britsche Royal Mail Steam Packet Co. werd aldus meldt de Tel. uit Londen, nl. door den voorzitter, sir Arthur Maxwell, in niet te miskennen bewoordingen medegedeeld, dat het lot van de maatschappij practisch beze geld is en dat Engeland een van zijn grootste en meest bekende scheepvaartondernemingen zal zien verdwijnen. Dit verlies zal des te sterker worden gevoeld, waar deze maatschap pij niet alleen op een langdurig bestaan kan terugzien zij werd in 1839 opgericht maar gedurende tientallen jaren tot de siera den van de Britsche koopvaardij heeft be hoord. Sir Arthur zeide, dat de hoop. dat de de preciatie van het pond de Engelsche scheep vaart een stimulans zou verschaffen en de Royal Mail in staat zou stellen haar moeilijk heden te boven te komen, ijdel is gebleken. Integendeel, jaar op jaar moesten grootere tekorten worden getoond, terwijl van voldoen de afschrijvingen nog geen sprake was. Liet het jaar 1932 een deficit van 9 millioen pond, het boekjaar 1933 moest worden afgesloten met een verliessaldo van niet minder dan 11.3 millioen pond (c.a. f Cl millioen) bij een ge plaatst aandeelenkapitaal van 8.8 millioen, pond. Gevolg der taifoens. 200.000 Japansche kinderen ondervoed. Uit Tokio, 17 Oct.: Als een bewijs voor de ontzaggelijke ellende, die in Noord-Japan is ontstaan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware regenstormen en taifoens, meldt de Nltsii Nitsji Sjimboen, dat ruim 200.000 schoolkinderen in de getroffen ge bieden lijden aan ondervoeding. Onmiddel lijke hulpmaatregelen zn'n dringend noodza kelijk. doch de gemeentelijke en plaatselijke organen beschikken niet over de noodige fi- nancieele middelen, hetgeen weer In verband staat met de groote daling in de algemeene inkomsten door de verarming der boeren. Film van den koningsmoord veroorzaakt een ongeluk. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Vliegtuig, dat de film wilde aanhalen, omgeslagen. Een klankfilmmaatschappij had van New York uit een watervliegtuig het stoomschip Washington, dat zich nog op ongeveer 900 K.M. van New York bevond, tegemoetgezon- den, teneinde opnemingen van den moord aanslag te Marseille zoo snel mogelijk naar New York te halen. Het vliegtuig deed ver. scheidene pogingen naast het stoomschip dat was gaan stilligen. op het water neer te dalen, doch door het ruwe weer slaagden deze pogingen niet. Tenslotte sloeg het om. Een mecanicien verdronk. Een reddingsboot van de Wash ington slaagde er in de overige 4 inzittenden aan boord te nemen. De ontvoering van mevrouw Stoll. Dader wacht zware straf. Piet was erg benieuwd te weten, waar ze nu weer heen gingen. Wat hij na een paar uur te zien kreeg, overtrof zijn stoutste verwachtingen. Ze daalden in een kleine baai, dicht bij een steilen rotswand, klauterden uit de machine en waadden naar een opening in de rotsen. Het bleek een natuurlijke toegang te zijn tot een grot of gang, en voorzichtig gingen zij door de opening binnen. De beide vliegers liepen voorop en een van hen had zijn electrischen zaklantaarn aangestoken en bij het licht daarvan zag Piet, hoe er overal lange kegels van de wan den en boven hun hoofd omlaag hingen. Nu was hij dan toch ook eens in een echte grot Hij keek zoo vol verbazing rond, dat hij pardoes tegen zoo'n kegel aanliep, geen groote gelukkig, die dan ook netjes afknapte en op zijn bol terecht kwam, Thomas H. Robinson Jr., de zwakzinnige die Mrs. Alico Speed Stoll, heeft ontvoerd zal waarschijnlijk de doodstraf niet ontgaan. Robinson wordt reeds beschuldigd van over treding der „Lindbergh-kidnapping-law" (de nieuwe ontvoeringswet) in een gisteren tegen hem uitgevaardigd bevel tot in hechtenis neming. Indien een slachtoffer eener ont voering gewond raakt, is de hoogste straf maat mogelijk. Robinson nu heeft Mrs. Stoll gewond, toen hij haar op het hoofd sloeg voordat hij haar van haar ziekbed ontvoerde. Evenzoo zijn bevelen tot in hechtenis neming uitgevaardigd tegen de jonge vrouw van Robinson, die in de auto, waai' zij zich in gezelschap van Mrs. Stoll bevond, werd gearresterd en tegen den vader van Robin son, die te Nasville (Tennessee) woont. Men gelooft evenwel, dat de vrouw en de vader van Robinson onder diens invloed hebben ge handeld. Mrs. Stoll sprak als haar mee ning uit, dat de jonge vrouw Robinson haar voor een gewelddadigen dood heeft gespaard, toen haar man zich in het nauw gedreven, voelde.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6