De Haarlemsche financiën. Het eereteeken. Hd BeiaMftijkste 52e Jaargang No. 15743 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Vrijdag 19 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 October. Een Handelsartikel. Dezer dagen heb ik in een vergadering van oorlogsbestrijders gepleit voor zakelijke methoden, voor het gebruik van het reclame wapen tegen den oorlog, voor het toepassen van middelen die ons van de belangstelling en de medewerking van de zakenwereld zou den verzekeren. In het volgende debat bleek wel dat de meerderheid der aanwezigen daarmee instemde, maar één der aanwezigen, die bezwaren maakte, zei o.a.: „tenslotte is de vrede geen handelsartikel". Mijn betoog was juist (en ik heb in dien zin meermalen in deze rubriek geschreven) dat hij dat wèl is. Voor een menigte men- schen is hij dat in hoofdzaak. De ethische zijde van het vraagstuk vermoeit en verveelt heni doet hen op onaangename wijze be seffen dat de dingen het tegendeel zijn van wat zij behoorden te wezen, en verstoort hun gemoedsrust. Bovendien vereenzelvigen zij alle ethiek met „idealisme", hetgeen voor hen wil zeggen: „niet met zijn beide beenen op den grond staan". En een van de grootste lofspraken in hun mond is nu juist (ondanks de glorierijke prestaties van de K.L.M.) dat die of die een man is, die met zijn beide beenen op den grond staat. Het beeld, zeer ongelukkig voor dezen tijd, maakt nog altijd opgang. Nu, daarom pleit ik voor den vrede als handelsartikel. Het is een niet alleen bruik baar, maar onmisbaar fabrikaat. Gebruikt men het niet, dan moet men het noodge dwongen vervangen door dat andere handels artikel: oorlog, waarmee in vredestijd de be wapeningsindustrie zaken doet en waarmee in oorlogstijd de rest van de menschheid ver liezen lijdt. Als ik tegen meneer Batavus Droogstoppel, makelaar in Koffy te Amsterdam (firma Last Co.), die heusch nog leeft, begin over de ethiek van de anti-oorlogsbeweging ik zal wel wijzer zijn gaat hij met z'n potlood op tafel tikken, luistert niet en ergert zich dood. Als ik even stop om adem te halen zegt-ie „Meneer, ik ben ertegen. Ik ben tegen oorlog voeren. Wat wilt u nog meer?" Als ik dan antwoord: „Uw bijdrage voor de actie erte gen, meneer Droogstoppel", verzekert hij mij: le dat er altijd oorlog geweest is, 2e dat het toch niets geeft erover te praten, 3e dat de menschen niet goed zijn, zie nou bv. zijn concurrent (hoe heette die ook weer bij Mul- tatuli), 4e dat een klein land als Nederland er heelemaal niets aan doen kan, 5e dat zijn tijd kostbaar is. Maar als ik het heele ethische betoog ach terwege laat en hem met cijfers en argumen ten begin aan te tootien dat de toekomst van de firma Last en zijn eigen inkomen bedreigd worden, op korten termijn bedreigd worden, houdt het potlood van Batavus met tikken op. Hij begint te luisteren. Dit is geen veronder stelling; ik heb het bij hem geprobeerd. Het is de taal die hij verstaat. Als ik hem uiteenzet dat er voor hem niets meer bij te verdienen, maar wel alles bij te verliezen is. wordt hij on rustig. Als ik hem spreek van het moderne recla mewapen, welks scherpte en doeltreffendheid hij kent (de firma Last Co. is met haar tijd meegegaan en weet waar Abraham de mos terd haalt) begint hij bepaalde interesse te toonen. Aha, zegt hij, jullie willen het zake lijk gaan doen. Da's wat anders. Daar is over te praten. Heblben jullie goede vaklui ter be schikking? Die moet j'e hebben. Wij zijn ook goede vaklui, in tegenstelling met onze con currenten.(hoe heetten ze nou ook weer. imaar 't hindert niet, want Batavus zal het in mij waardeeren dat ik hun naam vergeten ben en die van Last Co. onthouden heb). Dit. in het kort nog eens toegelicht, bedoel ik met den vrede als handelsartikel. Wij zou den de qualiteit nog zeer kunnen verbeteren als alle staatsbegrootingen, zelfs in vredes tijd, niet overbelast waren met enorme uitga ven voor bewapening, betaald tegen te hooge tarieven, tengevolge waarvan onze belastin gen veel te hoog zijn. Zakelijke taal of niet? Er is geld aan den vrede te verdienen. Er is een markt voor, en wat voor een! En het alternatief? De onder gang van een zoo oud en gereputeerd huis als Last Co., en van B'atavus zelf, al is-ie te oud om te dienen Want da's ook nog een groot argument. R. P. Sven Hedin's belagers ontwapend. Chineesche regeeringstroepen contra rebellen. PEIPING, 19 October. (Reuter)Volgens een bericht uit Kasjgar hebben de Chineesche re geeringstroepen op ongeveer 195 K.M. van Kasjgar een bende rebellen ontwapend, die den laatsten tijd de wegen tusschen Kasjgar en Sarkand onveilig maakte en o.a. de expe ditie van Sven Hedin had overvallen. Bij de gevechten tusschen de troepen en de rebellen zijn ruim 130 bandieten doodge schoten. Ook de verliezen der troepen moeten aanzienlijk zijn. Chili bestelt oorlogsvliegtuigen Voor een waarde van 60.000 pond. SANTIAGO, 19 October (V. D.) De verte genwoordiger der Britsche vliegtuigindustrie heeft bericht ontvangen, dat Chili een eerste levering van 20 schoolvliegtuigen tot een to tale waarde van 60.000 pond heeft besteld, nl. zeventien land- en drie watervliegtuigen. Koning Peter bij de begrafenis van koning Alexander. De N. Z. H. T. M. Vrouwelijk personeel. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men van de directie der N- Z. H. T. M..in haar bezuinigingsplan, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, ook op te nemen het vervan gen van een deel van het mannelijk personeel door vrouwelijk personeel. In navolging van o.a. de Geldersche stoom tram-maatschappij zullen dan conductrices te werk worden gesteld op enkele bus- en tramlijnen. OUD-PRESIDENT VAN PARAGUAY OVERLEDEN. De vroeger president der republiek Para guay, Emiliano Gonzalez is overleden. Het Stationsplein. De voltooiing nadert. Nog eenige belangrijke mededeelingen. De werkzaamheden aan het Stationsplein zijn thans zoover gevorderd dat van Zondag morgen of de bussen der N.Z.H.T.M. en de Brockway, alsmede de taxi's weer op het Sta tionsplein zullen aankomen en vertrekken. In verband hiermede wordt de uitgang van het station, zijde Kennemerplein, welke tijde lijk den geheelen dag geopend was, weer ge sloten en slechts geopend op Maandag tot en met Vrijdag van 6.359.15 en van 16.0019.10 en des Zaterdags van 6.35—9.15 en van 12.45 —16.40. Door dezen uitgang worden ook reizigers toegelaten tot het station mits voorzien van plaatskaarten. Alleen voor het verkrijgen van buurtverkeer 2e en 3e klasse naar Amster dam zijn automaten bij dezen uitgang ge plaatst. Andere plaatskaarten zijn daar niet verkrijgbaar. Regeling voor de Brockway-bussen. De directie der Brockwaybus Mij. deelt ons mede, dat de Brockwaybussen van lijn 1, 2 en 3, komende uit de stad, langs den Jansweg. niet meer rechtuit het Jansweg- viaduct zullen volgen, doch links af het Stationsplein zullen oprijden en een vaste halte krijgen vóór de Stationsoverkapping tusschen uit- en ingang station. De bekende halte vóór de magazijnen van de firma Wassenaar aan den Jansweg, komt hierdoor te vervallen. Hier komen ook de bussen van lijn 1, 2 en 3 welke van Haarlem-Noord komen en naar de stad gaan, zoodat alle buslijnen van de Brockway. zoowel in de richting Stad als richting Haarlem-Noord het Stationsplein passeeren. Om het in een verkeerde bus stappen zoo veel mogelijk te voorkomen zijn alle wagens voorzien van een bordje: „Richting Stad" of ..Richting Schoten", dat vlak naast, den in gang is aangebracht. Op het Stationsplein krijgen de bussen van de Brockway een eigen baan, hetgeen ten gerieve van het publiek Is- Aangezien Maandag een deel van den Kruisweg wordt opgebroken ter verwijdering van een gedeelte van de niet meer in gebruik zijnde tramsporen zal van dien dag af, tijde lijk nog een omlegging der bussen, komende uit Haarlem-Noord en gaande naar de stad, noodzakelijk zijn. Er komt een tijdelijke halte op het Stationsplein aan den kant van Beynes, tegenover den. ingang van het Station, In de laatste dagen hebben wij in ons blad uitvoerige mededeelingen gedaan over den stand van de^financiën der gemeente Haar lem, welke gegevens ontleend waren aan de door B. en W. ontworpen begrooting voor 1935. Het is ons thans mogelijk nog eenige inte ressante aanvullingen daarop te geven. Het reservefonds voor bijzondere doeleinden. Uit de begrooting van dit fonds voor 1935 was voor den niet-ingewijde niet op te ma ken hoe het met de financiën staat. Wij kunnen thans medeclcelen, dat op 31 December 1933 in dit fonds nog f 138.611.67 aanwezig was. In den loop van 1934 is nog niet uit dit fonds geput. Wel zijn in dit jaar aan Heemstede, Bloemendaal, Haarlemmerliede en het P. E. N. de schadeloosstellingen betaald voor de ver mindering van het debiet aan gas, water en electriciteit tengevolge van de annexatie, maar dezelfde bedragen zijn op de rekening van het fonds ook als inkomsten geboekt als ont vangen van de bedrijven, zoodat dat op het batig saldo van het fonds geen invloed heeft. Tenzij de gemeenteraad in de komende maanden van 1934 nog over een gedeelte van het saldo mocht beschikken, zal op 31 De cember van 1934 nog hetzelfde saldo van 31 December 1933 in het fonds aanwezig zijn, dus 138.611.67. Voor de begrooting van 1935 hebben B. en W. dit saldo ook onaangetast gelaten. Er blijft dus een appeltje voor den dorst aanwezig. Voor de verrekening van de annexatie-scha deloosstelling behoeft ook niet meer uit het fonds gehaald te worden. De annexatie, schadeloosstelling De geheele schadeloosstelling js thans defi nitief geregeld. Wij wezen er in ons nummer van Donder dag op, dat in 1937 de laatste bedragen dooi de gemeente betaald moeten worden voor de 10 jaarlïjksche schadeloosstelling aan de ge meenten Heemstede, Bloemendaal en Haar lemmerliede en het P. E. N. Daardoor zal de begrooting voor 1938 van een uitgaafpost van ruim 200.000 bevrijd worden. De schadeloostelling aan de verkleinde ge meenten voor de derving van belasting is in middels ook betaald. Daarvoor en voor het dekken van het tekort op Tuinwijk is een leening van 1.000.000 aangegaan. Gedepu teerde Staten hebben goedgevonden dat die leening in 10 jaar zal worden afbetaald! Met die afbetaling zal in 1938 begonnen worden. Het komt dus hierop neer, dat te be ginnen met 1938 de lasten voor de schade loosstelling met f 1QO.OOO per jaar zullen ver minderen. Tot en met 1947 zal Haarlem evenwel nog steeds de financieele gevolgen van de annexa tie ondervinden, want eerst dan zal de bedoel de leening van f 1.000.000 geheel afgelost zijn. Het Pensioenfonds. B. en W. deelen in de memorie van toelich ting op de begrooting voor 1935 mede, dat de watenschappelijk samengestelde balans van het gemeentelijk pensioenfonds een te kort oplevert van f 3,926,366,87. B. en W. willen dit dekken door elk jaar een gelijk be drag daarvoor op de begrooting te bren gen, namelijk f 198,374. Dan zal het weien- schappelijk tekort in 40 jaar weggewerkt zijn. Voor het eerst is die storting van 198,374 op de begrooting van 1935 gebracht. Wij vernemen, dat de wetenschappelijke sa mengestelde balans door den deskundige dei- gemeente, dr. Tyrksma te Hilversum, opge maakt is naar den toestand op 1 Januari 934. Daarbij is natuurlijk nog geen reke ning gehouden kunnen worden met de verla ging van salarissen en loonen van het ge meente-personeel waartoe de gemeenteraad in Juli 1934 beiloten heeft. Die verlaging is van invloed op de pensioenen die in de toe komst aan het personeel dat nu in dienst is. betaald zullen moeten worden. Het is nu nog niet te zeggen of het wetenschappelijk tekort daardoor belangrijk verminderen zal. Ons werd er namelijk op gewezen, dat het thans geconstateerde wetenschappelijke te kort voornamelijk ontstaan is door het feit, dat het pensioenfonds dateert uit den tijd toen nog -z§er lage salarissen en loonen be taald werden Later zijn die zeer belangrijk gestegen, waardoor ook de pensioenen veel hooger werden. Die hoogere pensioenen wer den niet volkomen gedekt door de premies die immers aanvankelijk ook laag waren. Boven dien werd de stand van het pensioenfonds ongunstig beïnvloed door het feit dat veel personeel is afgevloeid voor den pensioenge rechtigden leeftijd. Loos alarm op Ameland. Treiler kwam op eigen kracht vlot. HOLLUM, 19 October (V.D.) Hedenmor gen rapporteerde de kustwacht te Hollum het vastloopen van een treiler op Ameland ter hooogte van Ballum. Toen de reddingboot gereed was om uit te varen kwam het schip op eigen kracht vlot en stoomde in Noor delijke en daarna in Oostelijke richting. De treiler was vermoedelijk vanNederlandsche nationaliteit. (Wielrijders zullen niet bekeurd worden, wanneer zij het rijwiel- plaatje, op in het oog vallende wijze, op de linkerborsthelft be vestigd dragen). Ha, alweer een oekase. Op het rijwielplaat gebied En een splinternieuwe fase In dit tragi-komisch lied. Voortaan mag je 't plaatje dragen, Op je borst, de linkerhelft, Waarom linker zult u vragen, Is de rechter niet hetzelfd? Neen u draagt uw andre orden Altijd links ook, allemaal, Waarom zou het anders worden Voor den ridder van 't pedaal. Links dus, dat is voorgeschreven. Anders vrees 'k voor wat gebeurt, Dat gij, voor uw „tegenstreven" Van „rechtswege" wordt bekeurd. Draag het gulden eereteeken Op uw linkerborst gespeld Dat het van uw trouw kan spreken, Dat uw riks is neergeteld. P. GASUS. De begrafenisplechtigheid voor koning Alexan der van Joego Slavië. pag. 4 Te Turijn is gearresteerd dr. Pavelitsj, leider der Kroatische emigranten. pag. 4 De president van Spanje Zamora zou gewei gerd hebben doodvonnissen te bekrachtigen pag. 4 Op de Duitsche waddeneilanden zijn 10 lijken aangespoeld: men vermoedt met de beman ning van een verganen Finschen logger te doen te hebben. pag. 4 De Uiver en de Panderjager zullen resp. als nummer vijf en nummer acht Zaterdagmor gen in de Melbournerace starten. pag. 6 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen besmet ting door leerkrachten en de motie Krijger aangenomen. pag. 3 Geruchten als zou Donderdagmiddag een stoomschip bij het Borkumer Rif zijn ge strand bleken bij onderzoek onjuist te zijn. pag. 3 Prof. Huizinga over de nieuwe spelling. pa? 3 Nog eenige mededeelingen over de Haarlem sche gemeentefinanciën. pag. 1 Het ligt in het voornemen van de N.Z.H.T.M. conductrices aan te stellen. pag. 1 De zesde partij tuschen Keiler en Rajchenbach is remise geworden. pag. 8 De samenstelling van het voorloopig Neder- landsch elftal. pag 8 Laatste berichten. pag. ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een handelsartikel. pag. 1 Van onzen correspondent te Londen: De groote luchtrace. pag. Jhr. dr. J. C- Mollerus: De Duitsche handels balans. pag A. J. C. VI.: Hendrik de achtste. pag De Winkelsluiting op Zondag. Zondag begint de nieuwe regeling. We herinneren er aan, dat a.s. Zondag de nieuwe regeling van de winkelsluiting in wer king treedt. De belanghebbende winkeliers moeten een duidelijke kennisgeving in den winkel ophangen op een van buiten af goed leesbare plaats. Ter verkrijging hiervan moe ten zij zich aanmelden op het politiebureau des morgens van 10—12 en 's middags van 2—4 uur. Op de fiets en zingend de wereld door! Werklooze Australiër reeds drie jaar onderweg. Een werklooze kantoorbediende uit Mel bourne. Eric Malpas, 24 jaar oud, pakte op 25 Maart 1931 zijn fiets en ging gelijk zoovele voorgangers al deden, op pad om de wereld te bekijken en is nu in Haa'rlem Achtereenvolgens heeft hij twintig landen bezocht, van Austra lië ging hij naar Ceylon, Arabië Indië Egypte, Malta, Engeland, Ierland, Schotland, Wales, Canada, Ver. Staten, Mexico, Frankrijk en Duitschland. In al deze landen heeft hij met veel doorzettingsvermogen in zijn lijvig al bum de noodige documenten verzameld, die hij in andere streken weer kon voorleggen als bewijs, dat hij werkelijk al een zeer langen tocht achter den rug had. Veel heeft hij op zijn reis gezien en beleefd, tweemaal werd hij op zijn tccht door Duitsch land gevangen genomen, doch men heeft den zingenden fietser ten slotte weer rustig laten doorpeddelen. Eric Malpas kende eenige ja ren geleden de crisis, en ook nu heeft hij neg dikwijls met financieele moeilijkheden te kampen, maar hij zingt z'n misère weg en fietst verder Honderd Algerijnsche burge meesters in verzet. Ongehoorzaamheidsactie wegens wijnbouwverordening. Het stoffelijk overschot van den vermoorden koning van Joego-Slavië werd op het affuit van een kanon van de Kathedraal te Belgrado naar het station vervoerd om vandaar oer trein raar het familiegraf te Topola te worden gebracht. PARIJS. 19 Oct De ongerustheid der Alge rijnsche wijnverbouwers over de onlanss uitge vaardigde verordening betreffende den Alge- rij nschen wijnbouw neemt van dag tot dag toe j Nadat kort geleden een groote vergadering j van wijnboeren en handelaren heeft plaats i gevonden om te protesteeren tegen de veror deningen, zijn gisteren ten stadhuize te Al giers ongeveer 100 burgemeesters uit de pro vincie bijeen gekomen, die zich ertoe verbon den hebben met ingang van Maandag 22 Octo ber a.s. alle betrekkingen tot de boven hen geplaatste autoriteiten en de regeering te ver breken zoolang de verordening niet is inge trokken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1