HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 1 TE VEEL AAN WINKELS? BIRKENWASfER DINSDAG 23 OCTOBER 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 Winkelweek van de „Zijlwegvereeniging" Van 26 October3 November. Gezien de gunstige resultaten van de door de Zijlwegvereeniging georganiseerde win kelweek ter gelegenheid van de asphalteering het vorig jaar November, is er een blijvende samenwerking van de winkeliers aan den Zijlweg ontstaan, die ook dit jaar leidde tot een gezamenlijke reclameweek. De winkeliers zullen gedurende dezen tijd hun étalages aantrekkelijk maken; de nou veautés zijn uitgestald. Om het bezoek aan de zaken gedurende deze dagen nog aantrekkelijker te maken, is een puzzle ontworpen; in elk der uitstalruim ten der deelnemende winkeliers, is een foto van een gedeelte der winkelpanden der leden opgehangen. Het publiek wordt verzocht de firmanamen van de voorgestelde foto's en tevens vermel ding van de winkels waar zij ophangen, met inlevering van het aantal ontvangen bezoek- bons, in te zenden bij den boekhandel P. L. de Munck, Zijlweg 54 zwart en wel voor 5 November. Als hoofdcadeau wordt voor de goede oplos singen: een heeren- of dames Fongersrijwiel en daarnaast zijn nog eenige andere geschen ken beschikbaar gesteld. De winkelweek belooft in alle opzichten een attractie te worden, daar door de aangeslo ten winkeliers der „Zijlwegvereeniging" kos ten noch moeiten werden gespaard. H. B. S. met 5-jarigen cursus. Het zilveren feest. Het programma der feestelijkheden luidt: Vrijdag 26 October: 8.15 Herdenkingsavond ln de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Lange Begijnestraat (alleen voor genoodig- d.en.) Zaterdag 27 October. 2.30 Overdracht dei- Plaquette aan het Gemeentebestuur van Haarlem in de Hall van het schoolgebouw, Zijlvest 25 A (alleen voor genoodigden). 35 Re ceptie in de aula van het schoolgebouw, Zijl vest 25 A. 8 uur Feestavond in den Stads schouwburg—'Wilsonsplein; na afloop bal tot 4 uur in de kleine zalen van het Gem. Concert gebouw, L. Begijnestraat (voor oud-leer lingen). Zondag 28 October 46 Reünie van oud leerlingen, leerlingen der hoogste klassen, leeraren er. oud-leeraren in hotel Lion d'Or. Kruisweg 36. <1—9 Reunistendiner in hotel Lion d'Or, Kruisweg 36.,, Maandag 29 Oatober: 1—5.30 Kermesse d'été in de Gymnastiekzaal der school (voor leer lingen). 8 uur feestavond in den Stads schouwburg, Wilsonsplein; na afloop bal tot 3 uur in de kleine zalen van het Gem. Con certgebouw. L. Begijnestraat (voor leerlingen en hun ouders). Dinsdag 30 October: 14 Sportwedstrijden op het H.F.C.-terrein (voor leerlingen). 7—8.30 Fakkeloptocht. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier verzocht plaatsing van het volgende: De hoofdcommissaris van politie te Amster dam vestigt de aandacht op het volgende: Het komt in den laatsten tijd veelvuldig voor. dat eigenaren van jonge, onbeduidende ondernemingen, zonder eenige innerlijke waarde, anderen trachten te bewegen, geld in hun bedrijf te storten. Zij plaatsen dan ad vertenties, waarin deelgenooten met eenig kanitaal worden gevraagd of betrekkingen te gen stortingen van waarborgsommen worden aangeboden. De ervaring heeft geleerd, dat dikwijls werk loozen. in 't bezit van, mogelijk in betere tij den overgespaard geld, reflecteeren en ten gevolge van hun verlangen om een werkkring te hebben zich gemakkelijk laten overha len om hun spaarduiten te storten in een on derneming. waaromtrent geen afdoend gerust stellende inlichtingen kunnen worden gege ven. doch naar welke zij te voren niet gron dig hebben geïnformeerd. Het gestorte geld is dan in vele gevallen verloren. Het verdient daarom aanbeveling, dat zij. wien aangeboden wordt, financieel deelgenoot te worden in een zaak. welke hun totaal on bekend is, of wien een betrekking, onder ver plichting tot storting van een waarborgsom, wordt aangeboden, alvorens een besluit te ne men. inlichtingen inwinnen bij de politie hunner woonplaats, of indien het te Amster dam gevestigde ondernemingen betreft, aan het hoofdbureau van politie in die gemeente. HOWELL-DRIVE NED. BRIDGE BOND. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bridgebond hield Zaterdag in Res taurant Hildebrand haar maandelijksche drive Zooals steeds het geval was de inschrijving voor introducés opengesteld, velen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Voor het eerst had de wedstrijd plaats volgens het nieuwe Howell-systeem. Het voornaamste verschil met het Scheve- ningsche systeem bestaat wel hierin dat de deelnemende paren allen dezelfde spellen te verwerken krijgen en tevens tegen ieder an der paar uitkomen, wat vroeger niet het ge val was, daar dan in twee lijnen werd ge speeld, met het nadeel toevallig in de z.g. mi- nuslijn te spelen, waardoor men de kans werd ontnomen zijn goede biedcapacitelten te ont plooien. Dit is nu aanmerkelijk verminderd. Niettegenstaande het feit, dat de N. B. B. voor het eerst volgens dit systeem speelde, ver liep de wedstrijd uitstekend dank zij den heer J. v. d. Willigen, die ditmaal de leiding op zich had genomen. Daar in verband met den tijd het aantal tafels voor Howell beperkt was. werd er te vens een wedstrijd volgens Scheyeningsch systeem gespeeld. Ook deze wedstrijd verliep naar aller genoegen. De uitslag was als volgt: Howell: 1. Mevr. Vogelpoelde heer de Keizer. 2. Heer en mevrouw Spruijt. 3. Heer en mevrouw v. Steenbergen (Zand- voort.) Scheveningen Oneven lijn: Heer en mevr. Veniet. Even lijn: mej. v. d. tylidden—de heer Wieg man (Beverwijk). Voor Haarlem's Politierechter. GROOT EN KLEIN HOLLAND De Uiver zweefde voort op haar metalen vleugelen hoog over bergen en bosschen, woestijnen en zeeën, dag en nacht, bestuurd door twee energieke mannen, die de wereld zouden toonen wat Holland op luchtvaartge bied vermag. Dat was Groot Holland. Bij den politierechter hoorden we, hoe groo- te menschen scholden op politiemannen, die hun plicht deden en hoe andere groote men schen mekaar over een schuttinkje heen be laagden, hoe nog weer andere groote men schen ruiten vernielden of klappen uitdeel den. Dat was Klein Holland. 't Was vandaag klappendag. „Je hebt de tros niet goed vastgelegd", had de wachtsman. die bij afwezigheid van kapi tein en bemanning het opperbevel over een schuit voerde, tegen den walknecht gezegd. De walknecht antwoordde op z'n walknechts en bedoelde: „Ge vergist U, wachtsman; ik heb de tros op de juiste wijze aangebracht; het spijt me als U daarin met mij van mee ning verschilt". Jammer genoeg zijn de wal knechts niet zoo beleefd en uitvoerig in hun repliek, maar ze zeggen het kort en bondig en dat had nu weer tengevolge, dat de wachtsman van de schuit stapte en den wal knecht een slag op het gezicht gaf. waarop hij er prompt één terug kreeg. Omdat de wachtsman begonnen was, moest hij terecht staan en hij kreeg nog 5 boete boven den klap, dien hij reeds ontvangen had. Een slager uit Zandvoort had een conr. - rent uit Noordwijk en hij vernam van een klant, dat de Noordwijker gezegd zou hebben, dat het vleesch van den Zandvoorter niet deugde, wat, volgens hem een grove leugen was. Om te voorkomen dat de Noordwijker nog meer van dergelijke leugens zou vertellen gaf de Zandvoorter hem een paar klinkende vuistslagen, hetgeen zooals de Zandvoorl ter beweerde, uitstekende resultaten had op geleverd, want eerstens zou de Noordwijker huilende hebben geroepen: „Ik zal het niet meer zeggen!" en voorts zou hij het ook niet meer gezegd hebben. „Hij is", verklaarde thans de Zandvoorter voor den politierechter, „niet anders te gene zen dan dat je hem afdroogt". Dit viel bij den rechter evenwel in geen goe de aarde, want deze gaf te kennen, dat als de slager er zulke geneeswijzen op na hield, de justitie ook over geneeswijzen oeschikte om den slager van zijn klapziekte te genezen en toen krabbelde de slager gauw wat terug, blijkbaar niet verlangend om met de rechter lijke geneeswijze kennis te maken. Nu was het natuurlijk van belang om te weten of de Noordwijker werkelijk het Zand voorter vleesch in discrediet had willen brengen: de Noordwijker stak zijn twee vingers in de hoogte en bezwoer, dat hij het niet gedaan had. maar de Zandvoorter zei. dat het wel zoo was en de rechter stelde de zaak uit, om later de getuigen te hooren, te gen wie de Noordwijker zich oneerbiedig over het vleesch van den ander zou hebben uitge laten Toen kwam er een bakker, die zijn vrouw in de Zaanenlaan een klap had gegeven. Daar was wat aan vooraf gegaan. Er zal wel een heeleboel aan vooraf zijn gegaan, maar de onmiddellijke aanleiding was dan, dat de vrouw om 9 uur 's avonds haar woning had verlaten, nadat haar man al om 7 uur was vertrokken en dat zij toen haar vier kleine kinderen op zich zelf had laten passen. ,.Een buurvrouw zou weieens luisteren' ze en de politierechter was over die moeder lijke zorg slecht te spreken, 't Was al één uur in den nacht toen zij nog niet thuis was, maar over de Zaanenlaan fietste en haar echtge noot haar daar tegen kwam. Hij was van oordeel, dat ze nu het verdere van den nacht ook maar op de Zaanenlaan moest blijven en hij wou haar van de fiets trekken. Deed hij dit niet. dan was zij misschien eerder thuis dan hij en mogelijk moest hij dan de Zaanen laan opzoeken, als zij de deur sloot, 't Was toen bij die fietstrekkerij, dat zijn hand het gelaat der vrouw min-streelend beroerde. „Zijn jullie nu weer verzoend?" vroeg de rechter en de monden zegden ja. Niemand mag zijn vrouw slaan, dus de bakker ook niet, maar met het oog op de ver zoening en de omstandigheid dat als de bak ker boete krijgt, de vrouw eraan moet meebe talen. kwam hij er met drie gulden af. Toen stond er een uit IJmuiden terecht, die zijn buurvrouw een. stomp tegen den schouder gegeven had. Dat was maar niet zóó gebeurd, doch daaraan was een geanimeerd debat voorafgegaan, dat verband scheen te houden met een staking; de gebruikelijke woorden maffers en ballen gehakt waren al thans weer aanwezig. Het had hierbij gevoeglijk kunnen blijven, want partijen die naast elkaar wonen, waren door een 'n paar meter hooge schutting van elkaar gescheiden en ze hadden elkaar over die schutting de ballen gehakt kunnen toe werpen. Maar de juffrouw, die blijkbaar haar vijand graag in de oogen zag, zette een kist tegen de schutting en klom er op. zoodat men op haar de regels uit „Gijsbrecht van Am- stel" kan toepassen: ™°hRam"£m f 1.75 f 3.- f 4.50 (Adv. Ingez. Med.) een noch het ander, maar bleef op zijn stoel zitten en de Inspecteur, die meende dat de stoep ook openbare weg was, greep de man beet, die zich daarop verzette en nu voor weerspannigheid terecht stond. Mr .van Dam, de verdediger, zei, dat in de politieverorde ning van Velsen werd gesproken van op den weg en langs den weg. Met een foto van het huis toonde hij aan ,dat de weerspannigheid langs dien weg was gepleegd en omdat de dagvaarding sprak van op den weg, vroeg hij vrijspraak. De politierechter was het er mee eens. VERGADERING ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN TE LEIDEN. Voor de 48ste. algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in de in spectie te Leiden, te houden op Donderdag 25 October a.s. in de Stadsgehoorzaal aldaar, treden o.a. op: de heer Leo Straus, te Over- veen imet declamatie van Hebbel's Judith, e.a. jhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem, die zal spreken over: „Ervaringen gedurende een luchtreis naar N. O.-Indië". NIEUWE HOOFDREDACTEUR BIJ HET UTRECHTSCH DAGBLAD. Commissarissen hebben besloten om met ingang van 1 November a.s. tot hoofdredac teur van het Utrechtsch Dagblad te benoe men den heer dr. J. G. Loohuis, thans wo nende te 's-Gravenhage. „Ze stak met hals en hoofd Gelijk een steile toren en spitse, Boven 't volk en alle hoofden uit". En zie. dat was nu haar ongeluk, want nu kon de vuist des buurmans haar schouder treffen, zoodat zij van haar kist tuimelde. Buurman had ook nog een bus met koe mest door haar open staand raam in haar keuken geworpen, wat de netheid en de at mosfeer in de keuken niet ten goede kwam, maar daarvoor stond hij nu niet terecht, 't Was alleen voor de stomp, die de juffrouw van haar verheven voetstuk had doen tuime len en daarvoor kreeg hij 10 boete, schoon hij zei, dat hij 't niet gedaan had en de juf frouw meineedig was, HIJ ZAT OP ZIJN STOEP. In de Kalverstraat niet in Amsterdam maar in Velsen of IJmuiden Oost, zooals het daar heet. zat een caféhouder op zijn stoen. 't Was zomer, dus er was niets buitengewoons aan. 't Was toen wat rumoerig in die Kalver straat, wat in verband stond met steunverla ging en bij het café, waar de caféhouder van den zomeravond zat te genieten, groepten menschen samen. Er kwamen een paar poli tiemannen, die, zooals bek?nd, op volksverza melingen niet gesteld zijn en sommeerden het publiek tot doorloopen, waaraan het ge volg gaf maar de caféhouder bleef op zijn stoel zitten. De politic-inspecteur was van oordeel, dat de caféhouder ook moest ver dwijnen en gaf hem de keus in huis te gaan of de straat uit. De caféhouder deed noch het INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 167S« Berekent thans nog voor een geheel - met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3 Goudvulling vanaf. I 9. Goudkroon vanaf 118. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen ril 9-12 tm ram 1-4 nar Zaterdags vu 9-12 nr AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag an Donderdag 7-t air. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING door Naderfandsch ygflddftS LETTEREN EN KUNST (Adv. Ingez. Med.) Haarl. Orkeslvereeniging Hef aanstaand Seizoen. Hedenavond zal onze H.O.V. haar winter seizoen openen met een concert,'waarbij Carel van Leeuwen Boomkamp zijn medewerking als solist verleent. Niet minder dan twee en dertig concerten in verschillende abonnementseries onderge bracht, staan op het speelplan van dit seizoen En de naam van den solist van hedenavond is niet de eenige in den prospectus vermelde, die een uitmuntenden klank in de muzikale wereld heeft. Ook de namen van Berthe roen, Jo Vincent. Maria Loevensohn, Louis Zimmerman, Willem Andriessen, om er slecht; enkele te noemen komen daarin voor. namen van solisten dus, die waardig gekeurd werden op de concerten der Haarlemsche Bachver eeniging op te treden. Men zou dus reeds terwille der solisten zich tot het bezoeken der H.O.V. concerten aange trokken kunnen voelen. Maar er zijn ook mu ziekminnenden, die niet in de eerste plaats om de solistische voordrachten komen. Ik heb dat nog op het jongste Bachconcert kunnen bemerken, toen ik vóór het begin iemand hoorde zeggen: ..Gelukkig geen solist van avond!". De smaken zijn nu eenmaal ver schillend. Wat bij den een bijval verwerft prikkelt den ander tot protest. De een wi1 liefst klassieke, de ander moderne kunst, de een houdt van lichte, de ander van zware muziek. Maar die allen kunnen in de aanstaande concerten der HO.V. genoeg van hun gading vinden. Frits Schuurman, de ijverige dirigent van ons orkest, is een groot bewonderaar van de meesterwerken uit voorbijgegane tijdper ken. maar hij heeft een niet minder groote belangstelling voor de hedendaagsche kunst en dus staat zijn leiding er borg voor. dat geen richting veronachtzaamd zal worden. Ten aanzien van de moderne muziek kan men dat met te meer gerustheid beweren, wijl die over 't algemeen niet de resuachtige orkestbezet tingen vereischt, die vele hoofdwerken eener vorige periode, als b.v. die van Rich. Strauss en Gustav Mahler, buiten het bereik van een met bescheiden middelen arbeidend orkest brengen. In artistieke opzichten kunnen de beloften der H.O.V. zeer hoopvol stemmen. In finan cieel opzicht ook? Dat zal van de medewer king van het publiek afhangen. Hoe meer be zoekers. des te meer gelegenheid voor verbe tering en uitbreiding van het orkest. Tot nog toe heeft ons orkest zich trots te genwerking en subsidieverlaging weten staan de te houden. Men zou haast zeggen dat het onder den druk der tijóen gegroeid is. Wie de programma's van de laatste jaren vergelijkt met die van een tiental jaren geleden, ziet terstond hoe enorm het repertoire sindsdien uitgebreid is. Er bevonden zich in de bibliotheek der H.O.V. zeer vele werken van den eersten rang, die toenmaals nimmer werden uitge voerd en pas door latere leiders uit het stof werden te voorschijn gehaald. Maar ook wat er aan werken van de nieuwere en nieuwste richtingen bijgekomen is dwingt respect af In het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek van 31 Mei 1934, 29e jaargang afl. 5. komt een publicatie voor, waarin de voorloopige uitkomsten zijn opge nomen van de Bedrijfstelling van 31 De cember 1930, betrekking hebbende op de win kelbedrijven. Een zeer belangrijke publicatie, die voor de zooveelste maal de aandacht vestigt op het te veel aan winkels. Het win kelbedrijf is daarbij ingedeeld in een 47 groepen, naar gelang van de soort der artike len. welke verkocht worden. Uit het dorre cijfermateriaal volgen on derstaand slechts enkele grepen. Aantal win kels in sigaren: 12.702, in groenten en fruit 8160, in rijwielen 6385, in brood 14.994. Uit -meergenoemde publicatie blijkt voorts dat in 73.086 winkels uitsluitend de bedrijfshoofden werkzaam waren, in 57.176 winkels bovendien nog één persoon, waaronder in 49.067 gevallen één vrouw. In 20.607 winkels bestond het per soneel uit 2 tot 5 personen met een. totaal personeel van 5i.315, waaronder 30.673 vrouwen. Slechts 1132 winkels hadden een personeel van 6 tot 10 personen. 414 winkels van 11 tot 50 personen, 56 winkels van 51 tot TOO personen en 6 winkels met meer dan 200 personen. De thans bekend geworden cijfers zijn fei telijk het eerste officieele materiaal waarover men in Nederland op dit terrein de beschik king krijgt. Wel zijn er in een aantal publi caties over bepaalde bedrijfstakken derge lijke gegevens opgenomen, maar gegevens over het geheele gebied ontbraken tot dus verre. Het is hoogst merkwaardig nog eens na te aan of de cijfers, in vroegere publicaties gebruikt, al of niet veel verschillen van wat nu bekend is geworden, In het proefschrift van dr. Tobi over de uitschakeling" van den groothandel, in 1926 verschenen, schatte hij het aantal kruideniers per 100.000 inwoners op 300. Circa twee jaren later kwam het zoo algemeen bekend geworden Kruideniersrap. port, waarin het aantal kruideniers per 100.000 inwoners op 365 werd becijferd. Hoe wel natuurlijk zoowel dr. Tobi, als de samenstellers van het Kruideniersrapport, met schattingen hebben gewerkt en dus fouten hebben gemaakt waarop zij zelf trouwens voortdurend de aandacht hebben gevestigd valt niet te ontkennen, dat het aantal kruideniers in die jaren ;roeiende moet zijn geweest. Deze veronder stelling wordt nog bevestigd door de publi caties van enkele Kamers van Koophandel en Fabrieken, welke in dezelfde richting wij zen. Nemen wij thans het tijdstip 31 December 1930. Op 8 millioen inwoners zijn thans 37.500 kruideniers. Dat beteekent per 100.000 inwoners 469 kruidenierszaken. Tus- schen 1928 ten tijde van de verschijning van het reeds genoemde Kruideniersrapport en 1930 is de toeneming zeer beduidend geworden. Het spreekt wel van zelf, dat cal van oorzaken daarvoor zijn aan te geven. De crisis heeft daarbij wel in de eerste plaats haar invloed doen gelden. Velen vestigen zich als patroon. Een enkele maal vindt men in jaarverslagen daarover nadere gegevens. Zoo bijv. in het laatst verschenen verslag van den modernen bouwvakarbeidersbond. De bondsstatistiek vermeldt geregeld, om welke redenen de leden van de ledenlijst worden afgevoerd. Nu bedroegen de aantallen leden in 1931, 1932 en 1933 resp. 30.567, 30.108 en 29.156. Het aantal afgevoerde leden, hetwelk in die jaren patroon is geworden, bedroeg resp. 108, 147 en 194. Men dient daarbij nog te bedenken, dat het aantal ondernemers in het bouwbedrijf reeds zeer groot was en nu ongetwijfeld in hoofdzaak door de moeilijke tijdsomstandigheden nog belang rijk is toegenomen. Wat voor dit bedrijf geldt is terug te vinden bij vele andere groe pen. Een overbezet distributie-apparaat is er het gevolg van. De bedrijfsgenooten concur- reeren op dusdanige wijze, dat voor velen de ondergang een kwestie van tijd is. In vroe ger jaren gunde men elkander de „winst" niet, thans gunt men elkander ook het „ver lies" niet meer. De meest verstokte voorstan ders der vrije concurrentie voelen dat hun theoretische beschouwingen in de praktijk ten deele falen. Nieuwe denkbeelden breken baan. Maar tusschen de theorie van Prof Veraart en die van Prof. Volmer is een hemelsbreed verschil. Naar mijn gevoelen wordt bij alle beschouwingen over de midde. len, welke tot verbetering moeten leiden in het middenstandsbedrijf vergeten, dat de innerlijke kracht der middenstandsorgani saties veel te wenschen overlaat. Het ware in- tusschen onjuist deze fout uitsluitend te verwijten aan de centrale middenstandsor ganen. Van die zijden is herhaaldelijk ge poogd meerderen onder hunne vanen te bren gen. In menig opzicht zonder succes. Het is mij bekend, dat bij het voeren van onder handelingen tusschen overheidsorganen en middenstands-afgevaardigden bij herhaling de vraag is gesteld: namens hoevelen spreekt gij? En dat dan bleek, dat de groep der on georganiseerden grooter was dan die der ge- organiseerden. Zoo lang dat het geval is, zal nooit van middenstandszijde bereikt kunnen worden wat men bereiken wil. Dat geldt ook btf de bespreking van de vraag: hoe kan men aan 't teveel aan winkels paal en perk stellen? Men kijkt dan ook te weinig naar de be- teekenis van de eigen groep en verliest maar al te zeer uit het oog, dat de Overheid waarvan men langzamerhand vrijwel alles verlangt zich zeer terecht op het stand punt stelt: met u onderhandel ik alleen in dien u beschouwd kunt worden als een wer kelijke representatie uwer bedrijfsgenooten MQULERUS. Het zou wellicht nog meer geweest zijn. in dien de aanschaffingskosten niet in vele ge vallen een bezwaar hadden gevormd. Ook in dit opzicht hangt dus veel van de medewer king van het publiek af. Zal die medewerking zich in voldoende mate toonen? De concerten der H.O.V. zijn geen society-bijeenkomsten. Men gaat er heen om goede muziek te hooren. De overstelpende hoeveelheid muziek die de radio dagelijks in onze huiskamers stort heeft over 't algemeen aan het concertbezoek schade toegebracht. Wie in een afgelegen plaats woont, waar geen gelegenheid tot concertbezoek is, heeft in die uitzendingen een surrogaat van groote waar de. Maar een surrogaat zijn en blijven zij. Men moet al heel erg verradieerd zijn, om niet meer te bemerken, dat zelfs de beste radio-ontvangst verre bij directe auditie ten achter blijft. Ik zelf bezit een zeer goed ont vangtoestel, maar ik wil gaarne bekennen, dat ik het direct beluisteren van de uitvoe ringen van ons orkest in vele gevallen pre fereer boven de ontvangst van een uitzending van het Concertgebouworkest. Het onmiddel lijke contact schept een sfeer, die bij radio ontvangst ontbreekt, en bovendien is het vrij van storingen. Men moge dit alles bedenken. Als het besef daarvan levendig wordt hebben we reden de H.O.V. bij haar energieke voornemens niet alleen succes toe te wenschen, maar ook te vertrouwen dat dit succes zal komen en bo vendien reden om haar toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. K. DE JONG. MUZIEK. MARGUERITE COUPERUS. BETS NEDERKOORN. We hebben teeds vroeger een paar malen, gelegenheid gehad de folklorische voor drachten van Mevr. Couperus te hooren en te zien. Het zien is bij voordrachten als deze zeker een even belangrijke factor als het hooren. wijl gebaar en mimiek er een groote rol spelen. Mevr. Couperus zelf merkte even op :„Ik ben geen zangeres; ik ben voordraagster". Het was Maandagavond voor leden van de afd. Haarlem der Mij tot Nut van 't Alge meen, dat mevr. Couperus en haar begeleid ster mej. Bets Nederkoorn optraden. Met het woord „begeleidster" is de werkzaamheid van Bets Nederkoorn eigenlijk niet ten volle omschreven, want zij vult immer de door de costuumwisselingen van mevr. Couperus noodzakelijk gemaakte pauzes door het spe len van klaviersoli aan. Ditmaal waren de meeste dezer solonummers werken van oude Fransche clavecinisten: „Le Rappel des Oiseaux" van J. Ph. Rameau (16831764), ,JLes Tricoteuses" Fr. Couperin (1668-1733), ,Les Fifres" van Fr. Dandrieu (16841740). De studie van het clavecinspel, die mej. Ne derkoorn reeds een paar jaren onder leiding van de beroemde claveciniste Wanda Lan- dowska maakt zullen deze keuze wel be- invloed hebben; zij hebben haar ook de ver- eischte speciale technische ontwikkeling voor bijgebracht, die haar ook bij de vertolking dier stukken op een gewonen vleugel ten goede kwam. Een zelfde technische verfijning viel in de door haar gespeelde soli van meer recenten oorsprpng waar te nemen. Mevr. Couperus droeg achtereenvolgens Geestelijke en profane zangen uit de Mid deleeuwen, Liederen uit den Renaissance-tijd, Oud-Nederlandsche 17e.eeuwsche-, Fransche- en Britsche Liederen voor. Bij elk der groepen las zij vooraf eenigë mondelinge toelichtingen voor. De prachtige costuums uit de verschillende tijden, de ge baren en de gelaatsuitdrukkingen droegen er niet weinig toe bij om de werking harer voordrachten te verhoogen. We noemen als voorbeeld „Sur le Pont d' Avignon". De mu zikale expressie was wel het krachtigst in het forsche ,3ruiloftslied voor Cornells Tromp", de mimische in „The Laird of Cockpen". Verschillende nummers van het programma hadden we bij vroegere gelegenheden van mevr. Couperus gehoord. Ook gaf zij eenige nummers extra, n.l. „Wel Annemarieke, waar ga je naar toe", „Een Vrijage uit 1840" en op verzoek „Het Snoepwinkeltje". Deze liedekens werden zeer aardig voorgedragen. Het auditorium gaf van zijn ingenomenheid met de voordrachten telkens duidelijk blijk. Een „Nuts"-publiek is niet uitbundig in zijn bijvalsbetuigingen en daarom kunnen we het succes van de beide vertolksters niet naar die betuigingen afmeten. Maar het lijdt geen twijfel of dat succes was er. K. DE JONG. Nieuwe Uitgaven Reclame. Nijgh en Van Ditmar N.V., reclame-advi seurs te Rotterdam, hebben een boekje over hun werk uitgegeven. Het is eigenlijk niets dan „een mapje reclamedrukwerk' in een zeer smakelijken modernen band verzameld. De firma in quaestie is van oordeel, dat elk merkartikel zijn eigen stijl, zijn eigen uit drukkingswijze vraagt. dat het zijn eigen mogelijkheden en moeilijkheden heeft en dat verscheidenheid het publiek boeit. AGENDA DINSDAG 23 OCTOBER Gem. Concertzaal: Openingsconcert H. O. V. Solist Carel v. Leeuwen Boomkamp f cello). 8.15 uur. Palace: „Peenhaar", een kindertragedie. Op het tooneel: Rainbow-ballet. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het liefdeleven van Hendrik VIII". Op het tooneel: 7 Tokayers wervelwindspringers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vier nachtle lies." Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. Teyler's "Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 24 OCTOBER Gem. Concertzaal: Haarl. Gem. Koor, Gen. repetitie van Der Messias. 7.30 uur. Stadsschouwburg: Trudi Schoop Ballet Af- scheidsvoorstelling. 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en d«s avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10