PALMOLIVE DE BILT de 2ecp SAFE LOKETTEN DINSDAG 23 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 „BETERE ONDERSTEUNING DRINGEND NOODIC!" Haarl. Bestuurdersbond vraagt andere regeling. Verzoekt gemeenten bij de regeering aan te dringen. De heeren H. H. Luyken en A. Eizema voor zitter en secretaris vmi den Haarlemschen Bestuurdersbond hebben zich in opdracht van het bestuur van den Bestuurdersbond tot den Haarlemschen raad gewend met het nadruk kelijk verzoek, er bij de regeering op te wil- eenige noodzakelijke verbeteringen te brengen, eenige noodzakelijke verbetering te brengen Deze verbeteringen zouden bestaan in 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der percentages, in het bij zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3. Verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden. 4. Maatregelen, ten einde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien. 5. Ruimere beschikbaarstelling van goed- koope boter en beschikbaarstelling van goed- koope aardappelen. 6. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. De Bestuurdersbond is ervan overtuigd dat indien bovengenoemde maatregelen door de regeering zouden worden getroffen, in de ergste nood, waarin de werkloozen op dit oogenblik verkeeren en die ontstaan is door den langen duur der crisis en de verslechte, ringen, die met 1 Juli zijn ingevoerd, eenige verlichting zou worden gebracht. Deze verbeteringen zouden bovendien zeer gewenscht zijn, omdat sommige onmisbare levensmiddelen thans reeds voortdurend in prijs stijgen en het winterseizoen voor de deur staat, dat hoogere uitgaven voor levens onderhoud met zich brengt. Adressanten hebben de overtuiging, dat ook de raad de billijkheid van hun verzoek zal inzien en dat zij de verwachting hebben dat, indien de raad en andere gemeenteraden tot welke eenzelfde uitnoodiging zal worden gericht, aan dit verzoek zouden willen vol doen. de regeering daarvoor niet ongevoelig zal blijven. Zfj verwachten, dat de raad zijn volle mede werking zal verleenen. De adressanten geven bij hun adres een toelichting op de zes punten. L Verhooging der steunnormen. De noodzakelijkheid, om tot verhooging van de thans geldende steunnormen voor man en vrouw te komen, behoeft o.i, geen uitvoerige toelichting meer. Reeds vóór 1 Juli j.l. lieten deze steun normen, (die verhoogd werden met gezins ledentoeslag, indien het gezinnen betrof met kinderen), slechts toe, dat daarvan het al lernoodzakelijkste levensonderhoud kon wor den bekostigd. Indien van deze uitkeeringen gezinnen gedurende langeren tijd moesten leven, ontstond een tekort, dat ernstige ver arming tot gevolg had. Dit is o.a. ook gebleken uit een onderzoek in 1932 ingesteld dor het Statistisch Bureau der gemeente 's Gravenhage naar den toe stand, waarin een aantal gezinnen van ge organiseerde arbeiders, die dus de hoogste uitkeeringen genoten, leefden. Hieruit is gebleken, dat deze gezinnen van de uitkeeringen, zelfs bij een zoo zuinig mogelijke levenswijze, niet konden bestaan zonder extra hulp of door schul den te maken, terwijl ook in een aantal gevallen ondervoeding werd geconsta teerd. Door de verlaging van de steunnormen, die met ingang van 1 Juli j.l door de regeering werd ingevoerd, gepaard gaande met vermin dering van de gezinsledentoeslag en verla ging van de huurtoeslag, is, zooals van zelf spreekt, deze toestand nog verergerd. Van de uitkeeringen, die in deze gemeente f 12, f 11.50 en f 11 bedragen en waarvan op dit oogenblik honderden werkloozen moe ten leven, kan geen gezin op menschwaardige wijze bestaan. Wanneer hierbij voorts nog in aanmerking wordt genomen, dat de vaste lasten, zooals huur, gas, electriciteit, contri buties etc, niet of onevenredig zijn gedaald dan springt de noodtoestand, waarin de werk loozen verkeeren, nog sterker in het oog. Daarom is verhooging van de thans be staande steunnorm wel zeer noodzakelijk ge worden. Dat de steun, die krachtens de steun regeling aan kostgangers wordt ver strekt, volslagen ontoereikend is: Dit beteekent, dat dikwijls de kostgangers In zeer groote ongelegenheid komen, alle reserves, die zij gemaakt hebben, moeten ver teren en soms noodgedwongen in andere kosthuizen met een ander en soms wel min der milieu terechtkomen. Dit leidt tot on. gewenschte toestanden, waartegen zooveel mogelijk moet worden gewaakt. Dit kan o.a. geschieden door den steun voor kostgangers te verhoogen. 2. Verhooging der percentages. Op grond van dezelfde overwegingen is het noodig, in de thans bestaande steunregeling het maximum-percentage, dat de uitkeering tegenover het loon mag bedragen, verder te vehoogen. De Minister van Sociale Zaken heeft in de nieuwe regeling, die met 1 Juli jd. van kracht geworden is, niet voor alle onder steunden vastgehouden aan het percentage van resp. 60 en 65 van het loon, dat onder steunden (dubbel-uitgetrokkenen) als maxium uitkeering mogen ontvangen. Door de daling der loonen van zeer veel arbeiders werden, door de maximum-per centages .genoemd in artikel 8 der steun regeling, de uitkeeringen aan werkloozen, die een gering loon verdienden zoo laag, dat deze in een nog onhoudbaarder toestand kwamen te verkeeren. Uit deze overweging besloot de Minister in de gewijzigde steunregeling hoogere per-' centages voor arbeiders met lage loonen en groote gezinnen op te nemen. Alhoewel deze beslissing toejuiching verdient, is in de praktijk gebleken, dat de verhooging der percentages slechts voor een zeer klein gedeelte der gezinnen eenige verbetering heeft gebracht. In dien wij dit aantal op 2 a 3 pet. stellen zijn wij niet aan den lagen kant. Hieruit blijkt wel, dat de Minister zijn doel, om dor de verhooging der percentages de steunuitkeering van de arbeiders met groote gezinnen en lage loonen te verhoogen, niet heeft bereikt. Dit doel kan echter wel bereikt worden door met de verhooging der percentages te beginnen bij hoogere loonen dan thans het geval is. Daarom dringen adressanten op verbetering van deze regeling ten sterkste aan. 3. Verstrekking van een toeslag op de uitkeeringen. De in het adres genoemde punten 3, 5 houden nauw verband met de verzwaring van de lasten, die het winterseizoen ook voor de werkloozen met zich brengt. In het bij zonder geldt dit voor het aanschaffen van brandstof, dekking en kleeding. Daaraan bestaat, zooals begrijpelijk is, bij de werkloozen en vooral bij hen, die geruimen tijd zonder werk zijn, een nijpend tekort. En het zijn vooral de kinderen, die daaronder te lijden hebben en daarvan in vele gevallen blijvende nadeelen ondervinden. "Wel heeft de Minister van Sociale Zaken met ingang van 1 November een brandstof- fentoeslag voor de werkloozen toegestaan. Maar deze is onder de huidige omstandig heden volstrekt onvoldoende. Noodig is be halve de brandstoffentoeslag. een extra toe slag op de uitkeeringen gedurende de win termaanden, ten einde het de werkloozen daardoor mogelijk te maken, zij het op be scheiden wijze, de noodzakelijke extra uit. gaven in de wintermaanden te kunnen doen, Nederland in den vreemde. 4. Maatregelen, om werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te voorzien. De bedragen die het Nationaal Crisis- Comité ter beschikking heeft voor deze doel einden, zijn beslist ontoereikend. Per werkloos gezin wordt door dit Comité en zijn plaatselijke afdeelingen, met inbegrip van de gemeentelijke bij drage, niet meer dan ten hoogste f 10 per jaar uitgekeerd. Wel heeft de Minister van Sociale aZken thans besloten, het Rijkssubsidie aan het Na tionaal Crisis-Comité met f 100.000 te ver hoogen en dus te brengen op f 850.000 per jaar, maar deze verhooging is absoluut on voldoende, om in het zeer groote tekort in schoeisel, dekking en kleeding ook maar eenigszins te voorzien. 5. Verstrekking van goedkoope levensmiddelen. Voor het op ruimere schaal verstrekken van goedkoope boter behoeft zeker geen uit voerig pleidooi te worden geleverd en even min voor het verstrekken van goedkoope aard appelen. Op dit oogenblik wordt slechts voor de groote gezinnen der werkloozen onver mengde margarine tegen lage prijzen be schikbaar gesteld. De andere werkloozen dat is het overgroote deel, moeten voor margarine minstens 54 cent per pond be talen. Ook de aardappelen zijn, mede ten gevolge van regeeringsmaatregelen, sterk in prijs ge stegen. Naar de meening van adressanten dient de regeering ook deze noodzakelijke levens, middelen in voldoende mate tegen lage prijzen voor de werklooze gezinnen beschik baar te stellen. Hulp aan jeugdige werkloozen. De positie der jeugdige werkloozen is in alle opzichten buitengewoon slecht. Tienduizenden en nogmaals tienduizenden jonge menschen, die groote behoefte aan werk hebben, loopen doelloos rond, zonder eenige inkomsten. Welke gevaren deze toestand in zich berg behoeft geen nader betoog. Lichamelijk en geesten.jk woiden deze jongeren door ernstige gevaren bedreigd. Daartegen moeten krach tige maatregelen worden genomen. In de eerste plaats dienen in elke ge meente werkobjecten voor en door de jeugd te worden uitgevoerd. In enkele gemeenten is met dit werk reeds begonnen, hetgeen nu des te beter kan slagen omdat aan jonge- werkloozen, die aan deze objecten tewerk gesteld worden, eenige vergoeding voor klee- ding en slijtage uitgekeerd mag worden. Dit werk behoort echter op grootere schaal te worden aangepakt. Aan de jonge werkloozen waarvoor geen werk te vinden is, dient voorts eenige steun te worden verleend, want het is een onhoudbare toestand, dat jeugdige werkloozen van elke geldelijke onder steuning verstoken blijven. Dit moet op den duur tot toestanden leiden, die niet slechts voor deze jeugdige werkloozen zelf, maar voor de geheele maatschappij hoogst nadeelig moeten worden geacht. Adressanten vertrouwen erop dat deze toe lichting zal bijdragen tot inwilliging van hun verzoek. DE BIJ MILDENHALL ONTSNAPTE NEDERLANDER IN ARREST. De jeugdige Nederlander Johannis van Lee die Zaterdag uit het politiebureau van Croy don vliegveld is ontsnapt, is Zondagmorgen in Hydepark te Londen gevonden, waar hij naar een redenaar stond te luisteren. Hij werd naar het Wallington-politiebureau gevoerd, waar hij zou blijven, tot hij heden naar huis zou worden gezonden. VIER JAAR VOOR HET OSSCHE MES. Voor het Bossche Hof stond terecht de ar beider P. G. van O. uit Qss, die door de recht bank te Den Bosch wegens zware mishande ling tot vier jaren gevangenisstraf was ver oordeeld. Hij had in den nacht van 18 op 19 Juni j.l. te Oss P. van Buul met een mes ge stoken en levensgevaarlijk gewond. De ad vocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Mr. A. J. A. A. BARON VAN HEEMSTRA. Oud-Gouverneur van Suriname. Voorzitter van het Comité Gelderland. In een zijner boeken, uitgege ven in 1925, heeft Edward Bok, ge boren Nederlan der, maar later algeheel ingeleefd onderdaan van de Vereenigde Staten van Noord Amerika, een geestig hoofdstuk gewijd aan de grootheid van Ne derland. Beginnend bij de zestiende eeuw en doorgaand tot nu toe, roemt hij het steeds stavend met feiten ,zijn vroeger Vaderland, als bakermat van kunst wetenschap nijverheid en han del en als geboortegrond van groote mannen, die èn door hun ondernemingsgeest, èn door de vruchten van hun genie, van bijzonderen invloed zijn geweest op de gansche wereld geschiedenis. Telkens weder een greep doend uit dat verleden, en dit aan een zoogezegd ontwik keld mede-Amerikaan voorhoudend, geeft bij ons uit diens mond bij herhaling te hooren: „Well, I didn't know that!" Deze uitspraak welke tevens de titels is van het bedoeld hoofdstuk, culmineert in de extase van den Amerikaan, wanneer hij verneemt, hoe het kleine Nederland zijn stempel heeft gedrukt op de rechten en vrij heden, en op vele staatsinstellingen, welke thans nog in de Vereenigde Staten gelden. ,.Well, I didn't know that", zou men in meerdere talen kunnen hooren, indien over de geheele wereld systematisch werd gereali seerd wat Nederland „in en voor den Vreem de" gedurende meerdere eeuwen is geweest en ook thans nog is. Wij Nederlanders moeten ons daarop aller minst verhoovaardigen, want het is geen ver dienste, om te zijn, zooals men is, maar toch doet de ontboezeming van genoemden Edward Bok ons weldadig aan, wanneer hij zegt: „I would indeed be a poor offspring of my na tive land were I lacking in a feeling of the highest pride in that amazing people of the dykes of the North Sea". Willen wij „amazing people" blijven, dan hebben wij ons, evenals ons voorgeslacht, steeds weder te vernieuwen in ontwikkeling en beschaving. Een cultureel Centrum, zooals Parijs let terlijk op elk gebied vermag te zijn, is onge twijfeld daartoe de aangewezen plaats. Mocht het hedendaagsche Nederland ten volle beseffen wat het voor zijn kinderen en volgend nakroost langs natuurlijken weg kan bereiken, wanneer het zijn eigen afdeeling in de „Cité Universitaire" helpt opbouwen en inrichten tot een gastvrij, aantrekkelijk en veilig thuis voor het opkomend, nar ken nis en wetenschap dorstend, geslacht. Indien ieder intellectueel Nederlander zich van de daar te bieden voorrechten rekenschap geeft, en realiseert, welke groote nationale belangen hij daar kan dienen, zal hij den onwetenden Amerikaan nimmer behoeven na zeggen: „Well, I didn't know that'. ÓD3TERBBEK, 28 Augustus1934. Oude man van de trap gevallen. Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt, ct (2 stuks voor 25 Ct) (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste Boedapest. Laagste Röst. barometerstand 767.3 m.M. te barometerstand 735.7 m.M. te en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuid- Westelijken wind. Nevelig tot half bewolkt weinig of geen regen. Aanvankelijk iets kou der. Uit het Buitenland EENIGE AFKOELING TE VERWACHTEN; KANS OP OCHTENDMIST. De depressie, die gisteren bij de Far Oer zeer diep werd en zwaren storm bracht aan de Noorsche en Schotsche kust, trok Noord- oostwaarts. Op IJsland stijgt de barometer snel bij stormachtigen Noordelijken wind. die de temperatuur tot onder 0 gr. deed dalen. In onze omgeving herstelt zich de hooge druk, terwijl in het Zuidwesten een nieuwe daling nadert. Ook heden stormt het nog zwaar uit Zuidwest van de Noorsche kust en de warme Zuidwestelijke strooming heeft de vorst geheel uit Scandinavië verdreven. In het hooge drukgebied op het vasteland is. tengevolge van nachtelijke afkoeling de temperatuur in Zuid-Duitschland onder het vriespunt gekomen. In het gebied der Zuidwester winden en van de Noordzee is de temperatuur nog ver boven normaal; in Ierland en Schotland is eenige afkoeling merkbaar. Wanneer de bovenlucht opklaart is ook in onze omgeving eenige afkoeling te wachten, waarbij de groote vochtigheid nog veel kans op ochtendmist geeft. Barometer Hedenmorgen 10 uur 759 m.M. Stand van gister 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 23 October; Hppgste gisteren 58 F. Laagste heden nacht 53 F. 'Hoogste heden tot 12 uur 57 F. Hooge straffen wegens tin diefstallen geëischt. Draka voor groot bedrag benadeeld. Aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht is de 78-jarige heer de Beer, zonder beroep en inwonend in perceel Kruisstraat 18 rood, op de eerste étage uitgegleden over een vloermat in de nabijheid van het trapgat. Hij viel met het hoofd naar beneden en kwam in het portaal terecht. Met een hevig bloedende wond aan het achter hoofd bleef hij bewusteloos liggen. Andere in wonenden hebben den heer De Beer naar boven gedragen en in de voorkamer neerge legd, waar hij reeds stervende was. Spoedig waren leden van den Ongevallendienst aan wezig, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren als ;evolg van bloeduitstorting in de hersenen. AUTO TEGEN TELEFOONPAAL GEREDEN. Maandagavond zeven uur is een auto, be stuurd door een 25-jarige dame, in de Sterre- boschstraat door een onbekende oorzaak tegen een telefoonpaal gereden, waardoor de auto aan de voorzijde en stuurinrichting zoodanig beschadigd werd, dat hij moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN. De afdeeling operette van bovengenoemde vereeniging geeft, met medewerking der af deeling tooneel op Zaterdag 27 October a.s. in den Schouwburg Jansweg de operette „Hirnp, hamp, hou vast", in 3 bedrijven van D. L. Daal der, 'muziek Joh. Brands. De operette gaat in Haarlem voor de eerste maal. Muzikale bege leiding wordt verleend door het orkest onder leiding van Max v. d. Waag. 't Geheel staat onder leiding van den directeur J. Post. Na afloop is er bal. BAZAR BEWAARSCHOLEN NED. HERV. GEMEENTE. Woensdagmiddag en -avond 24 October zal een bazar worden gehouden in de bewaar school der Ned. Herv. Gemeente aan de Lange Lakenstraat en op Dinsdagmiddag en -avond 30 October d.a.v. in de bewaarschool aan den Burgwal. Het bestuur hoopt op veel belangstelling, daar de gemeente-subsidie op ernstige wijze is gekort, zoodat men met een tekort werkt en bovendien de salarissen der onderwijzeressen daardoor bijzonder moesten worden gekort. KELNER/SER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 October. Bevallen 19 October: A. T. Mantelv. Ber- neveld, d.; 20 October: C. M. de JongLand man, z.; 21 October: A: A: Heemskerkde Vogel, d.; M. Visserde Graaf, z.; G. Verton Rooke, d. Overleden 20 October: H. Krom, 78 j., Oran jestraat; C. H. Logmans, 47 j„ Luzacstraat; A. Jager—Dondorff, 65 j„ Fonteinlaan; M. W. C. de Koning, 68 j., Bosch en Hovenstraat; J. Tol, 40 j., Kamperlaan; T. J., 19 d„ z. v. J. P. L. Zewaard, Kloosterstr.; A. Verwer, 84 j„ Pa- dangstraat; A. v. d. Meer, 57 j., Paul Kruger- kade; 21 October: H. M. A. Kooij— v. d. Vaart, 71 j., Hagestraat; H. C van Nassau Bouwmeester, 28 j., Kamperlaan. MONTESSORI-OPVOEDING. De Sijnd. vrouwen organisatie belegt op Donderdagavond 25 October in het „Volks gebouw", Zuiderstraat, een vergadering. Spreker is Joop v. d. Einde met het onder werp „Montessori opvoeding". VREDESRAAD HERDENKT WAPEN STILSTANDSDAG. In de Gem. Concertzaal wordt Donderdag avond 8 November een vergadering gehouden, uitgaande van den Vredesraad te Haarlem, ter herdenking van den Wapenstilstandsdag. Ir. K. J. Hondius zal spreken over „Na 16 jaar", Dr. E. van Raalte over „Verweer tegen den internationalen vijand", en Ds. N. Padt over „De moreele be-teekenis van dit alles". Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. „De wonderen der Natuur". Voor de leden der afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen werd Maandagmid dag in het Rembrandt Theater de film „Won deren der Natuur" vertoond. De vice-voorzitster der afdeeling, mevr. N. Dyserinek—van Gilse v. d. Pais opende de zeer druk bezochte bijeenkomst met een kort woord, waarbij spr. den heer J. C. Mol. direc teur der N.V. Multi-Film, dankte voor de wel willendheid. waarmede hij zich bereid ver klaard had, toelichtingen bij de film te geven. Voorts wenschte spr. de eerste penning- meesteresse der afdeeling, mevr. M. Lioni— Jungblut, die spoedig een reis naar In/dië gaat ondernemen, een goede reis toe en een behou den terugkomst. De films van den heer Mol zijn reeds vaak in dit blad besproken, zoodat wij kunnen vol staan met te constateeren dat ook thans deze rolprenten van de wereld van het oneindig kleine, de insectenwereld, van de oester teelt, bloeiende bloemen en planten met groote aan dacht werden aanschouwd. De heer Mol licht te een en ander op aangename wijze toe: hij vertelde ook het een en ander van de wijze, waarop interessante films, die het bloeien in beeld brengen, worden vervaardigd. Tot slot werd vertoond een belangwekkende film: „Uit de wereld der kristallen", die op geluisterd werd met muziek, gecomponeerd door mevr. B. TidemanWyers, te Bloemen- daal. Vier mannen staan terecht. Voor de arr.-rechtbank te Amsterdam heeft zich Maandag de 30-jarige chauffeur H. v. D. moeten verantwoorden verdacht van diefstallen van tin, ten nadeel e van de Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam. Ver dachte was bij deze fabriek in betrekking. Hij legde een bekentenis af. Uit de getuigenverhooren bleek, dat ver dachte een loon verdiende van ongeveer 30 gulden per week. In den tijd dat de diefstal len werden gepleegd in 1-933, 1934 heeft verdachte nog een voorschot op zijn loon gehad, men moest hem aanmanen om het te rug te betalen. De officier van justitie requireerde, gezien de ernst van het feit. een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens diefstal in vereeni ging. De verdediger pleitte op juridische gronden vrijspraak, z.i. is hier sprake van medeplich tigheid of poging tot diefstal niet echter van diefstal in vereeniging. Hij zelf heeft het tin niet weggenomen, doch slechts vervoerd. Subsidiair drong pl. op clementie aan. Vervolgens stonden nog twee arbeiders te recht, die zich eveneens aan diefstallen van tin ten nadeele van de Draka hebben schuldig gemaakt. Het tweetal zeide slechts tinasch te heb ben verkocht, een afvalproduct, dat echter bij hersmei ting waarde heeft. Het O. M. requireerde ook tegen deze ver dachten ieder anderhalf jaar gevangenis straf. De verdedigers bepleitten clementie. Eén van hen wees met nadruk op den verleidersrol die de heler in deze zaak heeft gespeeld. Tenslotte staat „koopman" L. B. terechtf hij wordt er van verdacht in de jaren 1932, 1933, en 1934 tin, afkomstig van diefstal, te hebben geheeld. Verdachte gaf toe tin van de arbeiders te hebben gekocht. De officier van justitie requireerde een gevangenisstraf van een jaar en negen maan den. A. N. W. B. Een tentoonstelling en lezingen. Naar wij vernemen zal op Woensdag 31 October, Donderdag 1 en Vrijdag 2 Novem ber a.s. de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Ne« derland, in het Gebouw van den Haarlem schen Kegelbond te Haarlem een tentoon stelling organiseeren van het Bondswerky kaarten, gidsen, reisboeken enz. voor auto-t motor-, rijwiel,- water-, wandel- en ruiter- toeristen, terwijl in de zaal ook opgesteld zul len zijn, een vélocipède van pl.m. 1885. weg wijzers uit verschillende Bonds tijdperken enz. Op de avonden zal een lezing over het werk van den bond worden gehouden en de Bonds- film worden vertoond. De tentoonstelling is evenals de film avonden voor ieder toegankelijk tegen beta ling van 20 cent. De entreegelden zullen dienen ter verster. king der fondsen ter oprichting van een Bondsmuseum. Wij verwachten, dat velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het geheele bonds- werk kennis te maken en de bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" ken nen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen vor wegggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te ver nemen omtrent den voortreffelijken, baan- brekenden Bondsarbeid. PORCELEYNE FLES EN DE MELBOURNE RACE. De Porceleyne Fles te Delft heeft naar aan leiding van de LondenMelbourne race een bord vervaardigd met een voorstelling van den afstand die De Uiver heeft gevlogen, waar in het toestel zelf als een groote vogel uit komt. Als opschrift draagt 't bord de woorden van wijlen de Koningin-Moeder: „Moge ons land groot zijn in alles waarin een klein land groot kan zijn". Op den rand staat: LondenMelbourne race October 1934. ZENDINGSWERK ONDER DE DAJAKKERS. A.s. Donderdagavond hoopt in de Broeder- kerk aan de Parklaan Zendeling John G. Bre- man een lezing met gekleurde lichtbeelden te houden over zijn arbeid in West-Borneo onder de Daj akkers. Deze zendeling is met zijn vrouw den I9den November 1926 als pionier naar Borneo gezon den, om er het zendingswerk te beginnen. Door hun getuigenis hebben meer dan 2000 zich tot het Christendom bekeerd. Zijn arbeid wil hij nog verder uitstrekken onder de meer dan 200 Dajak-stammen. DE MELBOURNE-RACE OP DE FILM. De filmopnemingen van den start voor de Melbourne-Race op het vliegveld te Mildenhall worden hedenavond vertoond in het Rem brandt-Theater en Cinema Palace. „LACHENDE CONTANTEN". Donderdag 25 October a.s. komt het gezel schap der „Vereenigde Haagsche Spelers", onder leiding van Pierre Balledux, in den Stadsschouwburg alhier met het stuk „Lachen de Contanten". De opvoering van dit stuk in den Haagschen Princesse-Schouwburg heeft het publiek zeer vermaakt. 'T LOOPT WEER NAAR KERSTMIS! Een bewoner van de Leidschevaart deed aangifte bij de politie, dat men zich in den afgeloopen nacht door verbreking van het slot toegang had verschaft tot een schuur, staande aan den Oosterduinweg. Uit die schuur werden dertien konijnen ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2