Artikel 289 strafrecht Toen de bemanning van de „Uiver" met haar toestel te'Batavia behouden landde. Mevrouw Parmentier, de echtgenoote van den gezagvoerder, luistert naar lieve bekende stemmen in Oost Indië Uren lang, heel den dag verdringt zich een belangstellende menigte voor het K.L M.-gebouwtje op het Leidscheplein te Amsterdam, waarvan Maandagavond zelfs een ruit werd ingedrukt D« teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen oud-president Poincaré heeft in tegen woordigheid van zeer vele autoriteiten te Nubé- court plaats gehad Minister-president Görlng heeft In de Schorfhelde het nieuwe Wisent-park officieel In gebruik ge steld ROYAL DUTCH ASR LINES De Surinamelentoonstelling te Delft is Maandag door den oud-gouverneur, den heer G J. Staal, geopend Een meisje in Surinaamsch costuum overhandigd den heer Staal een stukje Heel Nederland niet alleen, doch ook heel de wereld volgt met bewondering de .Uiver' met de kranige bemanning op den tocht naar Australië en was Haandag door middel van de radio oor-getuige van de geestdriftige ontvangst te Batavia. De Dougla nachine met Parmentier (eerste bestuurder), Moll (tweede bestuurder), van Bruggen (radiotelegrafist) en Prins (werktuigkundige) FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 18) „We kunnen in deze zaak den gewezen monnik dr. Kogel, thans professor aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe, niet genoeg dankbaar zijn, daar zijn scherpzin nigheid ons in staat stelt, duidelijke foto's van dit experiment te maken en aan de hee- ren van de rechtbank de vervalsching af doende aan te toonen. We kunnen dus veilig aannemen, dat het testament nog niet lang geleden door een on bevoegde is geopend, gewijzigd en weer ge sloten. Indien dit geruimen tijd geleden ge beurd was, had het papier op de plaats der vervalsching zeer waarschijnlijk een lichte verkleuring bekomen, al naar gelang het pre paraat dat daarbij was gebezigd. Zoo dit chloorkalk geweest is dan zal over eenigen tijd een geelachtige verkleuring van het pa pier ter plaatse optreden. Overigens breng ik den dader hulde voor de keurige schriftver- valsching. De nieuw gestelde woorden passen prachtig aan het overige handschrift aan. Klaarblijkelijk is hij in de gelegenheid ge weest een grondige studie van het schrift van den erflater te maken. Toch zullen speciale schriftkundigen de verschilpunten nog wel kunnen aantoonen. Het is natuurlijk van grooter belang, dat zij, tc er een eventueelen dader gevonden is, de overeenstemming tusschen diens schrift en dat van de vervalsching kunnen aantoonen. Dit zal buitengewoon moeilijk zijn, want de prachtige nabootsing heeft natuurlijk daar door al het karakteristieke van het eigen handschrift verloren doën gaan. Ik geloof dan ook niet dat op die wijze een aanwijzing laat staan een bewijs, tegen den dader zal kunnen worden aangevoerd!" De recherchemannen bevonden zich even later op de kamer van den commissaris, Fran- kenhof, die voor deze speciale gelegenheid tusschen twaalf en twee op het bureau was blijven koffiedrinken. Groot was zijn verras sing toen hij van de testamentsvervalsching vernam De rechercheur Steenman, die het onder zoek had gehad van de plotselinge dood van Janssen, kreeg nu van zijn Commissaris een geduchte uitbrander over het niet vinden van het doosje met de pillen en het onmid dellijk trekken van de conclusie: natuurlijke dood. „Je bent nu toch al 20 jaar bij de recherche en ik had gedacht, dat ik dergelijke zaken wel met 'n gerust hart aan jouw zorgen kon toevertrouwen Je hebt me echter in m'n ver trouwen diep geschokt!" „Ja maar, meneer", trachtte de recher cheur zich te verontschuldigen. .,ik heb toch nog uitdrukkelijk gevraagd of de her kenningsdienst nog gewaarschuwd moest wor den voor het nemen van een oltuatiefotoe maar u vond dat niet noodig!" „Nee, natuurlijk niet, jongmensch", ant woordde zijn chef, hem niettegenstaande zijn 50-jarigen leeftijd nog daarmee betitelende, „ik ben er natuurlijk op door gegaan, toen jij me zoo nadrukkelijk zei, dat er totaal niets bijzonders aan de zaak was!" De rechercheur, voor wier het natuurlijk zeer onaangenaam was, dat hij aldus in het bijzijn van anderen werd toegespro ken, koos daarna den wijsten weg en hield zijn mond dicht. Hij voelde wel, dat de inspecteurs heel goed begrepen, dat het hem in de gegeven omstandigheden slechts tot op zeer geringe hoogte kan worden aangerekend dat hfj in dit geval geen misdrijf had gezien, temeer omdat de dokter die er bij gekomen was van meening was geweest dat het hier een geval van hartverlamming betrof. De Commissaris, die er even later spijt van had, maakte de zaak echter weer goed, door de opmerking, dat het eigenlijk ook niet te verwonderen was geweest, dat de rechercheur een verkeerde conclusie had getrokken. Want hoe dikwijls kwamen dergelijke plotselinge sterfgevallen van menschen op leeftijd in een logement niet voorOok de dokter zou er zoo wel over gedacht hebben. Aldus werd dit kleine incident op bevredi gende wijze opgelost. Een levendige debat onspon zich vervol ge jis tusschen de vijf heeren over de wijze waarop het verdere onderzoek moest worden geleid Een van de grootste moeilijkheden was hier bij of men direct open kaart zou spelen en van Ostens aan een verhoor zou onderwer pen of dat men daar nog wat mee zou wach- tene, tot nog meerdere getuigenverklcringen waren gedaan en eventueele huiszoekingen zouden zijn verricht. Tenslotte gaf het feit, dat men voor de vlucht van Van Ostens niet behoefte te vreezen (hij zat immers te wachten op het in ontvangst nemen van de erfenis) den door slag. De commissaris besloot daarom eerst den logementhouder en zijn gasten, alsmede van den Binnenbogaard, J. A. Venzeurnen en No taris Sierstra, als getuigen te hooren en daarbij voor een ieder, dus ook voor de pers, geheim te houden, dat de vervalsching was ontdekt. De mededeeling van Lietsen, dat de huisbe waarder hem verklaard had. dat van Ostens alleen het adres wist en dat deze naar zijn oom was geweest om financieelen steun, was in dit verband van buitengewone beteekenis en een zeer verzwarende omstandigheid voor hem. De heeren twijfelden dan ook niet lan ger of van Ostens was de dader van den moord op Janssen en wellicht ook van een Lweevoudigen moord op het echtpaar Berg- hout-Kassels. Hei ging er nu maar om, voldoende bewijs materiaal aan te voeren, om den man in ver zekering te kunnen stellen en hem daarna te kunnen laten ver oordeel en. Men was er echter van overtuigd dat dit een zeer zware opgave zou blijken te zijn. Inmiddels spookte de gedachte aan het on geluk in de Brandeleerstraat en de moord op Nah-Indra, Lietsen door het hoofd. Toen hij deze beide feiten ter sprake bracht, bleek de commissaris niet van zins te zijn. hierop nader in te gaan. Volgens hem konden die kwesties niets, met het testament te ma ken hebben en ook de recherche-inspecteur en de beide rechercheurs der 4de afdeeling bleken dit met hun commissaris eens te zijn. Lietsen begreep dat hij door toch nog nader er op in te gaan. groote kans liep. dat de commissaris hem het verder meemaken van het onderzoek zou kunnen verbieden en roer de dit onderwerp daarom niet meer aan. De volgende dagen werden geheel ingeno men met het verhoor der getuigen. Er de den zich geen nieuwe gezichtspunten voor. Uit de verklaringen van den logementsbaas bleek, dat eenige weken te voren een netge- kleede jongeman bij Janssen op bezoek was en bij hem ongeveer een kwartier op de ka mer had vertoefd. Hij had gehoord, dat Janssen daarbij blijkbaar kwaad was ge weest en met stemverheffing had gesproken Wat hij gezegd had, wist de logementhou der echter niet. Het was zijn gewoonte niet zijn kostgangers af te luisteren! Wel had hij gezien, dat dit jongmensch met een rood hoofd en waterige oogen weer was weg gegaan. Hij herinnerde zich niet, dat er op de een of andere wijze een monsterdoosje Rijnhavens maagpillen aan Janssens adres was bezorgd. Dan meent Commissaris Frankenhof, dat hij voldoende termen heeft om Jan Wil lem van Ostens aan het bureau te ontbieden en aan een streng verhoor te onderwerpen. Onderwijl laat hij bij hem huiszoeking doen. In de apotheek van zijn werkgever was vanzelfsprekend cyaankali aanwezig, terwijl er ook groote, zoowel als monsterdoosjes Rijnhavens maagpillen in voorraad werden aangetroffen. Bij de confrontatie herkent de logementhouder van Ostens positief als den man. die Janssen kort te voren nog opge zocht had, hetgeen door dezen dan ook niet ontkend werd. De rechercheurs, die met de huiszoeking belast zijn, vinden in de beneden achterkamer, achter een divan, een stukje roode lak. De stempels met deze lak ge maakt, bleken in het ultraviolette licht van de kwatslamp, precies dezelfde kleur te heb ben, als het vervalschte gedeelte van de stempels op het testament! In hun verbeelding zagen de rechercheurs daarmede de celdeur achter van Ostens dichtvallen HOOFDSTUK XVI. DE ARRESTATIE. Met een dikke inkistreep voltooide de heer Frankenhof nog dienzelfden avond zijn handteekening onder het bevel tot inverzeke ringstelling van Jan Willem van Ostens, ge boren te Belderdorp, den Sisten Januari 1905, van beroep apothekersassistent, wo nende te 's Torenbosch, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9